leid of Liefde. Donderdag No. 88. 15 April. Feuilleton. 47e Jaargang. 1909. BINNENLAND. VL1SS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden L30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, j TELEFOONNUMMER 10. H. M. de Koningin. Het „N. v. d. D." verneemt, dat aan zuster De Haan, tot heden werk zaam aan de Rijksklinieken, onder prof. B. J, Kouwer, en aan mej. M. J. Persijn, te Dieren, de vereerende opdracht is gedaan om H. M. de Koningin bij de te verwachten blijde gebeurtenis te verplegen. H. M. de Koningin heeft gisteren een half uur in den tuin gewandeld. Maandag zat H. M. ten paleize voor 't raam, er kwamen nog meer wan delaars langs het paleis dan Zondag. De Koningin-Moeder heeft maatrege len getroffen dat zij elk half uur van den dag en den nacht zoo zij opge roepen wordt, terstond naar de Ko ningin kari rijden. Zij vertoefde tot 's avonds half 10 bij de Koningin. Dr. Van der Flier zal wegens ge zondheidsredenen eervol ontslag vra gen als Hofprediker. Bond van anti-rev. gemeen teraadsleden. Naar de „Rott." verneemt, zal op de vergadering van den Bond van anti-rev. gemeenteraadsleden, op Woensdag 21 April a. s. te Utrecht te houden, behandeld worden het bestuursvoorstel om Koninkl. goed keuring op de statuten te vragen alsmede zal het huishoudelijk regle ment worden vastgesteld. Vanwege het bestuur zullen mede- deelingen over zijn arbeid worden gedaan. De heer H. de Wilde, wethouder van 's Gravenhage, zal een inleiding houden overWelke maatregelen kan de gemeente nemen om de na- deelige gevolgen der werkloosheid te keeren of te temperen Daarbij zal hij de volgende stellingen verdedigen I. Voorkoming van werkloosheid verdient de voorkeur boven bestrij ding van hare gevolgen. II. De gemeente heelt ten opzichte van het voorkomen der werkloosheid een roeping te vervullen. Eenerzijds door het nalaten van alles wat op onnatuurlijke wijze de arbeidende be volking zou kunnen doen vermeerde ren; anderzijds door de instelling van een Arbeidsbeurs en door het zooveel mogelijk laten uitvoeren van daarvoor geschikte werken in de wintermaan den. III. Verzekering is een krachtig middel ter bestrijding van de gevol gen der werkloosheid, hetwelk door de gemeente in overeenstemming met het hoofdbeginsel van het zoo genaamde Gentsche stelsel be hoort te worden gesteund, omdat dit middel opvoedende kracht voor den werkman bezit. IV. Comité's tot bestrijding van de 22.) Inderdaad toonde Paula zoo haar Welgevallen met de komst van den pst, dat deze daardoor ijdel had hunnen worden, indien hij daartoe jper aanleg had gehad. Toen zij hem begroette, had men bijna kun nen meenen, dat zij een oude, lang 'erwachten vriend de hand reikte, en n),e' een bijna onbekende, en toen glimlachend en met een warmen h'ös op de wangen het hoofd ophief p hem in 't gelaat zag, toen rustte par sprekend oog met zoo'n zicht bare vreugde op hem, dat tante Si monie zich niet kon weerhouden, om hoofdschuddend hare afkeuring te nnen te geven over dit gebrek van erughouding. «Vergeef mij, mejuffrouw", zei zich meer tot de oude dan tot gevolgen der werkloosheid behooren een tijdelijk karakter te hebben en mogen slechts indirect of moreel door de gemeente gesteund worden. De heer mr. S. de Vries Cz., wet houder van Amsterdam, zal een in leiding houden over: „De houding van antirevolutionairen in gemeente besturen tegenover het openbaar on derwijs", waarbij hij de volgende stellingen zal verdedigen I. Er bestaat voor antirevolutionaire gemeenteraadsleden ten opzichte van het openbaar onderwijs geen andere taak dan voor gemeenteraadsleden van andere richting. II. Evenmin als voorstanders van de neutrale school zich mogen laten leiden in den gemeenteraad door hun sympathie voor het openbaar onder wijs, mogen voorstanders der bijzon dere school zich laten leiden door antipathie tegen de openbare school. III. Ieder raadslid, dus ook een antirevolutionair, is verplicht zich bij inrichting en-beheer van het open baar onderwijs te laten leiden door de bestaande wettelijke bepalingen en door de overweging, dat goed onderwijs een belang is voor de ge- heele natie. IV. Indien het door particulieren ingericht onderwijs goed is en aan de behoeften van de burgerij voldoet, is het niet de taak der gemeente om door overheidsscholen aan het par ticulier onderwijs concurrentie aan te doen. V. Indien het particulier onderwijs aan de daaraan door maatschappelijke behoeften te stellen eischen niet vol doet, hetzij in uitgebreidheid, hetzij in inrichting, ligt het op den weg der gemeente, zoowel om door sub sidie en daaraan te verbinden voor waarden het particulier onderwijs op hooger peil te brengen, als om door eigen onderwijsinstellingen de niet vervulde behoeften aan te vullen en het particulier onderwijs tot beter inrichting te prikkelen. Vla. Wat betreft het lager onder wijs vatte de gemeente art. 16 der wet op het lager onderwijs zoo op, dat zij voldoende gelegenheid biede aan allen, die openbaar onderwijs verlangen, met dien verstande, dat (in grootere plaatsen) ook gelegen heid, voor wien dat verlangen, uit gebreid lager onderwijs te ontvangen, b. Wat bouw en inrichting betreft- zorge de gemeente, dat met vermij ding van alle overbodige en luxe uitgaven, de school voldoet aan eischen van gezondheid en gezellig heid, dat de schoolmeubelen prac- tisch zijnde leermiddelen in voldoende mate voorhanden om het onderwijs vruchtdragend te doen zijn, c De gemeentelijke overheid heeft als werkgeefster een goed voor beeld te geven aan particulieren bij de jonge dame des huizes wendend, „dat ik storend in uwen kring treed Ik was reeds bij mijnheer Kaiser geweest, om u door zijne bemidde ling een bericht te doen geworden, dat ik voor dringend houd. En toen ik vernam, dat hij niet te huis was, besloot ik persoonlijk mijne bood schap over te brengen op het ge vaar af, u te storen. Terwijl hij sprak was Kaiser na derbij gekomen en had hem met een handdruk begroet. Tante Sidonie verzocht hem plaats te nemen en wees op een zetel tegenover de kleine hoeksofa, waarop zij naast Hanna zat. Het was niemand der aanwezigen opgevallen, dat sedert Max' binnenkomen de kleur op het gelaat van het jonge meisje in snelle afwisseling was gekomen en gegaan. Ook op zijn gezicht verscheen plotseling de uitdrukking van blijde verrassing, toen hij, den blik ver heffend, het schoone blozende meis jesgelaat tegenover zich zag. „Mijnheer Max Reinhard me juffrouw Kaiser", stelde tante Sido nie voor. „Wij zijn reeds met elkander be- het salarieëren harer ambtenaren, die belast zijn met geven van onder wijs. d. Het hoofd der school worde in zijn gezag, dat hij krachtens de wet en krachtens den aard der school be zit door de gemeentelijke overheid ge steund. c. Bij het heffen van schoolgeld handhave men den regel, dat de ouders zooveel mogelijk zelf het onderwijs hunner kinderen betalen. In geen ge val mag voor een kind meer school geld geheven worden dan het on derwijs van dat kind aan de gemeen te kost. Het algemeen belang brengt mee, dat wie on- of minvermogend is, toch het onderwijs voor zijn kin deren kunne verlangen, zij het dan kosteloos of tegen verminderden prijs. f. Het is in het belang van de school en der maatschappij dat aan onder wijzeressen die huwen ontslag worde gegeven. g. De gemeente zorge er voor dat de openbare school opvoede tot eerbiediging van het gezag en tot vaderlandsliefde. h. Het ligt niet op den weg der gemeente om schoolbaden in te rich ten, of aan de schooljeugd voedsel en kleeding te verschaffen. Dg Unie „Een school met den Bijbel." Te Utrecht is gisteren de 31e jaar vergadering gehouden van De Unie, Een school met den Bijbel. De voor zitter, baron Schimmelpenninck van der Óye van Hoevelaken, opende de vergadering met een toespraak waarin hij herinnerde aan het woord van Frank Thomas, waarin deze den christen vergeleek met den bergbe klimmer. Spreker bracht daarbij ter sprake de verhouding van hoofd- en klasse-onderwijzers.De hoofden weten dat zij de onderwijzers niet kunnen missende onderwijzers daarentegen moeten het gezag van het hoofd er kennen. Spr. vindt het democratisch streven heel mooi, mits onder demos het gansche volk wordt verstaan. Spr. waarschuwde tegen zucht naar gelijk making, nivelleering ook in de ver houdingen. Uit een mededeeling van den se cretaris bleek dat de 30e Unie-collecte f 91029,445 heeft opgebracht. Het aan tal scholen met den Bijbel bedroeg 1 Januari jl. 941. Er waren 82 onder wijzers te weinig het aantal kweeke- lingen is 347 meer dan 1 Januari 1908. De collecte is aan de hoofdkas afgedragen. Besloten werd f 50 voor het fonds Lukas beschikbaar te stellen. Zestien locale comité's hebben aan het fonds tot stichting van scholen met den Bijbel hun gelden toever trouwd, zijnde totaal f7296,75. in de morgenvergadering werd de vraag of het wenschelijk is, dat de kend", zeide Hanna glimlachend in lieflijke verwarring. „Ja, ik had dit voorjaar het ge luk, met juffrouw Kaiser van Bonn uit den Rijn op te varen", verklaarde Max. „Wel duurde onze gemeen schappelijke vaart slechts eenige uren, maar toch verheugt het mij van ganscher harte, dat wij u thans eenigen tijd tot buurvrouw zullen krijgen". „En waarom hebt ge mij van deze ontmoeting niets verteld vroeg Kaiser. „Omdat ik alleen hoopte, maar geene zekerheid had, dat mijne be minnenswaardige kennis, wier naam ik toevallig vernam, en uwe ver wachte nicht eene en dezelfde per soon waren". Gedurende deze verklaring had Paula een weinig zijwaarts gestaan en met een glimlach op de lippen hare beide jonge gasten scherp waar genomen. Haar blik rustte nog op Hanna's gelaat toen Max zich weer tot tante Sidonie wendde. Hij verklaarde haar in weinige woorden het doel van zijne komst. De politie van Elmsleben, bij wie Abonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige uooruiaarden. Unie zich in verbinding stelt met het Centraal bureau van Weldadigheid,be vestigend beantwoord. Aan de orde kwam vervolgens een voorstel van het locaal-comité te Me- demblik dat het bestuur der Unie er bij de regeering op aandringe dat er meerdere gelijkstelling kome tusschen het bijzonder en het openbaar onder wijs door subsidie te verleenen bij het bouwen van nieuwe scholen en de rente van het bouwkapitaal te ver- hoogen voor reeds bestaande scholen. Voorts werden in behandeling geno men verschillende voorstellen teneinde bij de regeering aan te dringen op vervroegde uitkeering der subsidie. Na breedvoerige discussie werd een motie aangenomen om de bespreking over deze punten te laten rusten en een afwachtende houding aan te nemen. Ten slotte leidde de heer Bolt van Appingedam de vraag in, of van de Christel, scholen mag verlangd wor den, dat ze haar leerlingen den Hei- delbergschen Catechismus van buiten doen kennen. Tienjaarlijksche Volkstelling. De directeur van het Centraal- Bureau voor de Statistiek heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat voor de beschrijving der bevol king bij de negende algemeene tien jaarlijksche volkstelling welke ge houden moet worden op 31 Decem ber van dit jaar evenals bij de zevende en achtste volkstelling we derom individueele telkaarten zullen worden gebezigd. Iedere volksteller mag ten hoogste 1000 personen tellen. Aan de gemeentebesturen is verzocht het getal benoodigde tabel len te willen opgeven. Middenstandsbond. De voorloopige agenda voor de al gemeene vergadering en Congres van den Middenstandsbond, te houden te Amsterdam in het Paleis voor Volks vlijt op 13, 14 en 15 Juli, vermeldt voor 14 Juli Des namiddags op een nader aan te geven uur een bezoek aan de Mid denstandstentoonstelling. Om dit bezoek regelmatig te doen geschieden, zullen de afgevaardigden in groepen worden verdeeld en op de tentoonstelling worden begeleid door een commissielid, die de leden der groep de inzendingen zal aanwijzen en zoo noodig toelichting zal geven. Donderdag 15 Juli ten 9 ure des morgens. Opening van het Congres. Beraadslaging over het crediet van den Middenstand, lo. Het crediet dat de Middenstand geeft. 2o. Het cre diet dat de Middenstand neemt. 3o. De middelen om verbetering aan te brengen. Behandeling van de verschillende hij aangifte had gedaan van de ver nieling zijner machines, had ontdekt, dat de hoofdaanvoerder van het ge- heele tumult, om zich aan de gevol gen zijner daad te onttrekken, eene schuilplaats had gezocht en gevon den bij zijnen broeder, een der ar beiders op het goed Fleurmont. Men had hem met deze omstandigheid bekend gemaakt en nij was de poli tieagenten, welke met de gevangen neming van den schuldige belast waren, vooruit gesneld, om hunne verschijning op het landgoed aan de eigenares te verklaren. ik ben meteen zoo vrij", eindigde hij, „u mijn leedwezen te betuigen over het feit, dat op deze wijze ook voor u onaangenaamheden voort vloeien uit het conflict, waaronder ik op dit oogenblik lijd. Doch ik heb er voor gezorgd, dat de in hechtenisneming zoo stil mogelijk geschiedt. Een rijtuig staat gereed, om den delinquent snel en zonder opzien naar Elmsleben te voeren". Na deze uiteenzetting scheen hij afscheid te willen nemen. Hij werd hierin echter door een onvoorzien toeval verhinderd. Paula's groote Le praeadviezen over ieder der punten uitgebracht. Des namiddags ten 2 ure Voortzetting der beraadslaging. Gastro. Het stoomschip „Versailles" heeft Maandag om 10 uur, begeleid door de Amerikaansche kruisers „North Carolina" en „Montana" de haven van Point-a-Pitre bereikt. De correspondent van de „N.-Y. Herald" heeft na lang aanhouden een interview met Castro kunnen ver krijgen. Castro gaf teekenen van groote neerslachtigheid. In het begin wilde hij zelfs bijna niet praten doch langzamerhand kwam niettegenstaan de zijne ziekte, zijn oude praatlust weer boven. Toen kwamen ook weer nieuwe protesten tegen de behande ling hem aangedaan. Hij vertelde den correspondent hoe hij uit Martinique was gezet, en hij wilde voor de gansche wereld verklaren, dat het schande was, een stervend man die nooit iets misdreven had, aldus te behandelen. Hij had geweigerd een passagebiljet te koopen voor de reis met de „Versailles".De Fransche auto riteiten betaalden zijn overtocht. Hij wilde in Venezuela enkel zijne landerijen en zijn fortuin voor het gerecht opeischen, maar Frankrijk, Engeland en Amerika hadden zich op onwaardige wijze ertoe geleend, de instrumenten zijner vijanden te zijn. Hij was thans geruïneerd en bezat nauwelijks nog drieduizend pesetas, in plaats van driehonderd millioen gelijk gezegd was. Naar zijne plannen ondervraagd, zeide hij, er geene te hebben, daar hij immers de gevangene van Frankrijk was. Ook te Fort-de-France werd Castro door een correspondent per „N. Y. Herald" geinterviewd. Hij was toen bevreesd dat men hem bij zijne aan komst in Frankrijk gevangen zou zetten. Indien hij vrij bleef, was hij van plan, dadelijk naar Spanje te gaan en zich naar Teneriffe (Kanari sche eilanden) in te schepen. Zijn broer is in Fort-de-France gebleven, om brieven voor hem uit Trinidad en Venezuela af te wachten. Nogmaals protesteerde hij heftig tegen de schending van het domiciiierecht. „Laat Frankrijk zich herinneren," zeide hij, „dat het afstamt van een groot volk dat stroomen bloeds voor de vrijheid vergoten heeft." Doch zijn protesten schijnen niet veel invloed meer te hebben. Verder wordt nog uit Washington gemeld, dat de „Guadeloupe", aan boord waarvan mevrouw Castro zich bevindt, zelfs de havenkom van La Guaira niet heeft mogen binnen- loopen, omdat men gelooft, dat zij in geheime verstandhouding staat met Castro's politieke vrienden. Onder- tusschen zit men met mevrouw Castro onberger hond, die tot dusverre rus tig bij de tuindeur in den zonne schijn had gelegen, was onder het spreken van Max langzaam nader gekomen. Er scheen tusschen den smaak van het dier en dien zijner meesteres eene merkwaardige over eenstemming te bestaan, want met alle teekenen eener levendige blijd schap liep het rondom den stoel van den gast, tot het zich ten slotte naast hem plaatste, zijnen kop op zijne knie legde en met zijn verstandige oogen tot hem opzag. „Dat is een goed teeken dat bewijst, dat wij goede en trouwe bu ren zullen zijn", zei Paula met een gelukkig lachje tot Max, die met zichtbaar welgevallen het schoone dier liefkoosde. „Ik hecht veel waarde aan de sympathiën van mijn Fristen. Hij is een fijne menschenkenner zijn oordeel is altijd gebleken, juist te zijn". „Deze genegenheid van den hond is inderdaad verwonderlijk", beweerde tante Sidonie. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1