[Geld of Liefde. Draagt Plouvier's Schoenwerk. 7 April. tend MEISJE Woensdag Goes. fraai en tb Modeblad. Gemeentebestuur» Feuilleton. No. 82 47e Jaargang. 1909. overschot a de deel- e Vereeni- ano's, weemaal per maand j Premie voor de lezers van dit blad. PREMIEBUREAU, VAN BREESTRAAT 44, M A 87, AMSTERDAM, BINNENLAND. als wTnst RIJ S. i.m ©£g©ls vmerikaansche i. Catalogi en alle iano's óók op beta- luzikale waarde, de wenscht te koopen, 50 tot 60 soorten, Ive dagen. Adres 47, (bovenhuis). BII.JET. Inde verlangt \iding van Modeblad - 3 maanden 65 cis.) oonplaats bij de» nn'r.EVEB| van dit blad. VL1SSINGSCHE COURANT pag'a rijk geïllustreerd, voegd n Titelblad dikwijls in Innreadrnh, en n Knippatronenbl"d- IltS per 3 maanden, I fr p. p. 65ct..) I Ve rkrligt»*rl Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Het is ons aangenaam den lezers van dit blad een buitengewone premie te kunnen aanbieden, bestaande uit Vier van de beste en boeiende Romans van den meest gevierden schrijver HALL CA INE. HALL CAINE, de reus onder de hedendaagsche romanschrijvers, heeft zijn wereldroem verworven door de vier werken, die wij thans onzen lezers aanbieden voor slechts 40 cent, in een nieuwe onverkorte en volledige editie. De titels zijn DE EEUWIGE STAD, DE DWEPER, DE VERLOREN ZOON, DE ZONDEBOK, duidelijke letter, groot formaat. Daar wij wegens den subliem mooien inhoud dezer werken verzekerd zijn van een groote deelname, doch slechts een beperkt aantal beschikbaar hebben, moeten wij aansporen tot onmiddellijke bestelling. Elk boek kost 40 cent. Een klein aantal is ook in prachtband beschikbaar voor 75 cent. Wie alle vier boeken neemt, mag als extra premie deelnemen aan een Raadselwedstrijd met DUIZEND GULDEN als hoofdprijs, welke onder notarieele controle wordt toegewezen. Verdere bijzonderheden zijn in elk boek vermeld. De aflevering geschiedt uitsluitend aan het Premiebureau, dat hiervoor gevestigd is VAN BREESTRAAT 44, M A 87, te Amster dam. Alle bestellinge'n moeten vergezeld gaan van het bedrag aan post zegels of postwissel en geadresseerd zijn zonder toevoeging van namen. Voor buiten Amsterdam moet voor één boek 10 cent en voor meerdere 15 cents voor porto worden bijgevoegd. 1000 gulden ajs premie, WEGEN EN VOETPADEN. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op art. 26 2 van het Regle ment op de wegen en voetpaden brengen ter algemeene kennis dat volgens bij hen ingekomen schrijven dato 3 April jl. door Gede puteerde Staten van Zeeland bij hun besluit dato 26 Maart 1909 no. 113 is vastgesteld de ligger en de kaart der wegen en voetpaden in deze gemeente. Vlissingen, 6 April 1909. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. De blijde verwachting. Gister ging te Amsterdam met groote hardnekkigheid het gerucht, dat er een prins geboren zou zijn. Hier en daar werd zelfs de vlag uitgestoken. Met de grootste stelligheid wordt intusschen medegedeeld dat H. M. de Koningin gisteren in den namiddag een half uur gewandeld heeft in den tuin achter het paleis. H. M. zag er welvarend en zeer opgewekt uit. Ook in de residentie liep nochtans het gerucht. Een groot aantal men- schen verzamelde zich bij de gereed staande kanonnen in de Maliebaan. Maar het geschut bleef wijselijk zwij gen. 0—0 16.) „En toen hij ons later zijn naam teemde, nadat hij ons zoo ridderlijk Ije hulp was gekomen en onze on handelbare paarden met zoo krach- 1% hand tot staan had gebracht Pis het toen niet natuurlijk, dat ik |«i over de vervulling van mijnen jwensch verheugde en de sterke hand hartelijk schudde, die ons zulk een |Mchtigen dienst had bewezen Ik Ihoet zeggen, tante, ik vond dat zoo l'atuurlijk, dat ik mij verwonderde KVer de koelheid, waarmee gij uwen Nc uitspraakt". -.nik ben ouder en bedachtzamer gij, mijn kind, en laat mij door 1? hooggedragen hoofd en een lang B' niet zoo gemakkelijk imponeeren. IN gij het overigens niet begrijpen, a, dat uwe Pruisische sympa- i Naar de Limb. Koerier" verneemt, hebben de verschillende colleges van regenten over de strafgevangenissen, benevens de rechtbanken, desgevraagd adviezen doen toekomen aan het de partement van justitie omtrent gede tineerden, die eventueel bij gelegen heid van de blijde gebeurtenis in ons Vorstenhuis voor algeheele of gedeel telijke vermindering van straftijd in aanmerking zouden komen. De adviezen moesten vóór 1 April het departement van justitie hebben bereikt. Het schijnt de wensch van H. M. de Koningin te zijn, dat vele gevan genen geheel of gedeeltelijk zullen worden begenadigd. De administratie van „de Oranje vaan", geïllustreerd maandblad van den Nationalen Oranjebond „Wat ook vall', trouw staat pal", heeft besloten tot de uitgifte van een gedenkplaat ter gelegenheid der Koninklijke ge boorte, bestemd om als feestgave te dienen in 't bijzonder voor de school kinderen. De plaat zal niet in den handel worden gebracht, aan welk feit zij een eigen karakter en bijzondere waarde ontleent. De plaat wordt in zwart en oranje gedrukt op fijn en glanzend room kleurig kunstdrukpapier en zal in fraaie groepeering vertoonen 12 por- thiën mij angstig en bezorgd maken Gij kent de wensch onzer familie. Gij weet wat men van u hoopt. Stel u nu mijnen schrik voor, toen ik ik zocht u hier en vond u niet een blik in den telescoop wierp. Daar staat de fabriek van dezen Pruis voor mij, zoo nabij, als kon ik haar met de hand grijpen. Daar zie ik de binnenplaats, de hooge schoorstee- nen der spinnerij, den tuin en daar achter het woonhuis met het balkon en het zonnescherm daarboven. Ik vraag u, moet mij dat niet afschrik ken „Ik weet niet, wat daarbij te schrik ken valt, tante. Dat alles ziet er zeer goed, zeer net en zeer deftig uit. En ongetwijfeld was het u nog beter bevallen, wanneer het u als mij ge lukt was den eigenaar tevens te zien. „Want," vervolgde zij na eene poos, en een glimlach verheiderde haar gelaat, „gij hebt een veel te fijnen, scherpen blik en een te goeden smaak, om ook geen behagen te scheppen in onzen nieuwen buur man." „Nooit, Paula, nooit! Ik mag deze stijve, plompe Pruisen niet lijden.', tretten van H. M„ benevens die van Haar Ouders en Haren Gemaal, te zamen 15 stuks voorts de volgens de nieuwe modellen veranderde wa pens van Nederland, Oranje-Nassau, Waldeck-Pyrmont en die van H. M. en Z. K. H. zei ven onder het groote middenportret van H. M. komt een gedichtje van mej. Selly de Jong, Aan den lichtstoet, te organiseeren door de vereeniging „Koninginnedag Utrecht" op den dag, waarop de blijde gebeurtenis in het Koninklijk huis gezin bekend wordt, zullen, naar nu vaststaat, 41 vereenigingen deelnemen, onder welke 9 muziekvereenigingen. Deze stoet zal een serenade brengen aan den Commissaris der Koningin, mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, welke de vertegenwoordigers der ver eenigingen ten zijnent officieel zal ontvangen. Vooraf zal de Koninklijke Utrechtsche Vereeniging voor Kerk gezangeen Feestcantate zingen, terwijl de Commissaris der Koningin op het balkon verschijnt en na de ontvangst zal hij wederom op het balkon treden, waarop Coers' Liederkoor enkele lie deren zal ten gehoore brengen. De echtgenooten van de actief die nende officieren van het Nederland- sche leger hebben f 1892 bijeenge bracht voor een souvenir, ter gelegen heid van den heuglijken dag aan de Koningin aan te bieden, bestaande in een zilveren theeblad in étui ongeveer duizend gulden is beschik baar gebleven voor kinderen, die bij deze gelegenheid uit militaire ouders worden geboren. Deze zullen een spaarbankboekje ontvangen, waarop een nader te bepalen bedrag zal wor den gestort. Zaterdag is aan H. M. de Koningin aangeboden het geschenk van de Ne- derlandsche kolonie te Brussel. Dit geschenk bestaat uit een draagmandje van wit satijn met Valenciennes-kant versierd, geborduurd met de konings kroon. Het grootste deel van het ingeza melde geld werd afgezonderd voor een Nederlandsche liefdadige instel ling te Brussel. Staatscommissie voor den middenstand. Gisterenmiddag vergaderde te 's-Gravenhage in plena de Staats commissie voor den Middenstand, in het gebouw van de directie van den Landbouw. Met algemeene stemmen werd aan genomen een ontwerp-wet op de vervroegde winkelsluiting. Dit ontwerp zal met een memorie van toelichting en verscheidene be- „Gij spreekt na, wat tante Cle- mence u voorgezegd heeft," ant woordde de nicht. „Ik ken u te goed, om niet te weten, dat een flink man u ook beter bevalt, dan zulk een aangekleede pop, als neef Charles of de heertjes, met wie hij ons in Baden bekend maakte. Zie, dit bevalt mij in onzen Pruisischen buurman het best, dat ieder zijner bewegingen hem doet kennen, als een geheel en waar man. Men ziet het zijner sterke hand aan, dat ze weet vast te hou den, wat zij heeft gegrepen." „Ge hebt gisteren eene buitenge woon scherpe opmerkingsgave ont wikkeld kind. Van al de schoone eigenschappen, die ge mij daar noemt, heb ik niets kunnen ontdekken, een bewijs, dat uwe phantasie u weer parten speelt. Dat gebeurt u vaker, vandaar, dat uwe bewondering nooit lang stand houdt. Ik hoop, dat ze ook dezen keer snel genoeg zal ver vliegen." „Hoop dat niet, tante Siddy I Dezen keer zal op mijne bewondering geene ontnuchtering volgen. Gij zult het beleven, dat ik mijnen Pruis onver anderlijk trouw blijk." flbonnemenfs-flduertenfiën op zeer uoordeelige voorwaarden. langrijke bijlagen aan de Koningin worden aangeboden, met verzoek om publicatie. Daarna was aan de orde een rap port van de tweede sub-commissie, in zake bestrijding van vertraagde betaling van rekeningen, door heffing van moratotre interessen. Dit rapport werd goedgekeurd en besloten dienovereenkomstig een wetswijziging met toelichting te for muleeren en aan de regeering in te zenden. De werkwijze aan de departementen. Het voorstel om een parlementaire enquête naar organisatie en arbeids verdeling aan de departementen te doen instellen, geeft „Land en Volk" aanleiding tot eenige opmerkingen. Het blad hoopt dat de strijd tegen de bureaucratie door de volksverte genwoordiging zal worden aanvaard. Zal er in de omslachtige, veel te dure, veel te talrijk bezette bureau cratie ooit verbetering komen, dan kan deze alleen gevolg zijn van het initia tief der volksvertegenwoordiging. Voor eiken minister is het redderen onmogelijk. Hij staat aan het hoofd van zijn bureaucratie, maar tevens er onder. Hij moet er mede werken, en hij wil er vlug mede werken. Is er aan een bepaalde afdeeling op een gegeven oogenblik veel werk en komt een hoofdambtenaar zeggen „Excel lentie, het kan zoo niet langer, er moet een ambtenaar bij, anders moeten wij u in den steek laten", dan „trekt" de minister den ambtenaar „uit." Zoo is de schare geleidelijk gegroeidzoo groeit zij al maar door. Een onderzoek naar tijdsbesteding en arbeidsverdeeling zou een minister te veel tijd kosten niet alleen, maar hij zou ook gevaar loopen zijn per soneel als willig werktuig in de hand te verliezen. Met de Kamer heeft hij al genoeg te strijden om bovendien zijn eigen staf tegen zich in het harnas te jagen. Men kan dan ook aan geen minister persoonlijk een verwijt maken, omdat hij zijn lagere ambtenaren niet vermag te taxeeren. Een minister die het wel kon, zou een slecht minister wezen. Onderzoekt de Kamer, dan behoeft de goede geest zoo er een goede geest heerscht I aan het departe ment daaronder niet te lijden. Fouten in de algemeene arbeidsverdeeling, fouten in den regelmaat der werktijden komen niet aan het licht, doordat ambtenaar A klikt van ambtenaar B. Wat er te klikken valt, zijn niet de hoofdpunten, waarom het te doen is. De Tweede Kamer zal, zoo zij het „Dat zou mij bezorgd maken om uwentwil, Paula", antwoordde juf frouw Sidonie. „Natuurlijk, tante, want wanneer hebt ge u niet bezorgd gemaakt Vandaag klaagt ge over mijne wis pelturigheid en morgen over mijne standvastigheid. Wanneer zult ge toch eens niet langer kommer en verdriet hebben, ter wille van uwe ontaarde nicht?" „Waarschijnlijk eerst dan, wanneer ik u gelukkig in de haven zie en mijn moeilijke taak kan overladen op de schouders van een ander." „Welnu, tante, wees dan maar blijIk wil u in vertrouwen mede- deelen, dat ge nooit zoo nabij dit doel zijt geweest, dan juist nu". „Pauta, ik waarschuw u spreek zulke dwaasheden niet, ook niet in scherts of zou het tusschen u en Charles in het reine zijn ,,'t Is mijne schuld niet, dat hij mij niet reeds lang heeft begrepen, ik heb het aan duidelijkheid niet laten ontbreken." „Gij hebt hem inderdaad slecht genoeg behandeld. Ik had mij dat, in zijne plaats niet laten welgevallen." voorstel aanneemt, heel wat werk op de schouders laden. Maar het zal een arbeid zijn, welke voor ons land meer vrucht zal afwerpen dan een groot pakket redevoeringen. De commissie van rapporteurs die het initiatief nam, heeft aanspraak op onze dankbaarheid. Deputatenvergadering. Naar wordt gemeld loopt het aan tal van hen, die de deputatenver gadering op 22 dezer te Utrecht te houden als particuliere per sonen wenschen bij te wonen, en aanvraag deden om te worden toege laten, wel tegen de vijfduizend. Aan gezien er in de groote zaal van Tivoli voor nog geen 2500 personen plaats is, kan onmogelijk aan alle verzoeken worden voldaan. Prentkaarten. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie brengt, in verband met het bepaalde bij art. 3, 1, van het Koninklijk besluit van 14 December 1895 (Staatsblad no. 222), naar aan leiding van ingekomen klachten be treffende het met port belasten van zoogenaamde prentkaarten, onder de aandacht, dat deze kaarten alleen dan op den voet en tegen het tarief der gedrukte stukken kunnen worden verzonden, als zij, behalve het adres en de aanduidingen uitsluitend op de bestelling betrekking hebbende, geen andere na den druk aangebrachte aanduidingen en bijvoegingen bevat ten, dan de Vermelding van den naam, het beroep en de woonplaats van den afzender en van den dag der afzen ding. Prentkaarten, waarop andere schriftelijke mededeelingen of aandui dingen voorkomen, behooren te wor den gefrankeerd volgens het tarief der briefkaarten. Zij moeten dan echter ook overigens voldoen aan de voor briefkaarten gestelde voorwaarden. Door het gerechtshof te 's-Her- togenbosch is ter vervulling eener vacature van raadsheer in dat college, opgemaakt de navolgende alphabeti- sche lijst van aanbevelingmr. J. H. van Bel, rechter in de arrondissements rechtbank te Middelburgmr. H. J, van Leeuwen, advocaat, procureur en kantonrechter-plaarsvervanger te 's-Hertogenboschjhr. mr. W. C. Quarles van Ufford, rechter in de arrondissements-rechtbank te Amsier- dam. Vervroegde Winkelsluiting. Gisteravond werd te Amsterdam de constitueerende vergadering gehouden van het, op initiatief van de Haagsche Vereeniging voor vervroegde Winkel sluiting op te richten Nationaal Co mité voor Vervroegde Winkelsluiting. „Ik ook niet, tante I" „Hij bewijst daardoor juist, hoe goed hij is en hoe lief hij u heeft." „Liefde, goedhartigheid riep Pau la met een verachtelijken trek om den schoonen mond, „zeg liever hebzucht en lafhartigheidAis hij een man was, dan had hij mij reeds lang trotsch den rug moeten toekee- ren en zijn eigen weg zijn gegaan." „Hij houdt vol, omdat hij u lief heeft kind," „Tante, gij zegt daar iets, dat ge zelf niet gelooft, maar dat tante Cle- mence u voorgezegd heeft. Ge weet even goed als ik, dat hij niet mij, maar alleen mijn geld bemint. Weg met hemIk mag hem niet tot man willen hebben, ai was hij de eenige van zijn geslacht op de geheele we reld". „God in den hemei, Paula, wat moet daarvan worden O, ik zie verschrikkelijke dingen komen". Tante Sidonie, die gedurende dit gesprek onrustig de kamer was op en neer gegaan, bleef thans voor hare nicht staan en zag haar bekom merd in 't gelaat. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1