o «I of Liefdi 18.15. Dinsdag 6 April. No. 8L REERO ZOHDAfiSBLAO Feuilleton. [timer 90. goife (raat 62- he aarde, mer slijp. ie (Vloeibaar) der ol Chl«or Ier. jn, enz. "n.iot WALCHEREN. 47e Jaargang. 1909. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Premie voor de lezers van dit blad. PREMIEBUREAU, VAN BREESTRAAT 44, M A 8T, AMSTERDAM, e Havendienst. BINNENLAND. Abonnements-Adyertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. en, groenten, etc. H.L. f 16.40 1.05 19.- 1.25 i9.~ 1.25 1-10 2.20 1.90 180 1.45 no RIJ S. feche Courant". amdienst «en-Midcleltog v.v. 4 40f 5.50f 7.55* hf 12.30* 1.15§ 2.—* 5.—* 5.50§ 6.55* -0.25§ de Remise, de Zeilmarkt. |,n het Badhuis. 6.15t 6.25f 8 40* 30§ 1.15* 2.—2.45* 5.50* 6.55§ 7.50* prder dan tot de Re-» Zeilmarkt. Badhuis. .tien. vertrekken tot tiet Badhuis, amsehe tijd. Idelburg-Domburg. 6.25, 9.23, 12.18, (Station S.S.) 9.20, 7.40, 10.40, 1.35, 4.15, tot Koudefeerke. laar LIS Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor etken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. Het is ons aangenaam den lezers van dit blad een buitengewone premie te kunnen aanbieden, bestaande uit: Vier van de beste en boeiende Romans van den meest gevierden schrijver 1 1 -■HALL CAINE. HALL CAINE, de reus onder de hedendaagsche romanschrijvers, heeft zijn wereldroem verworven door de vier werken, die wij thans onzen lezers aanbieden voor slechts 40 cent, in een nieuwe onverkorte en volledige editie. De titels zijn DE EEUWIGE STAD, - DE DWEPER, DE VERLOREN ZOON, - DE ZONDEBOK, duidelijke letter, groot formaat. Daar wij wegens den subliem mooien inhoud dezer werken verzekerd zijn van een groote deelname, doch slechts een beperkt aantal beschikbaar hebben, moeten wij aansporen tot onmiddellijke bestelling. Elk boek kost 40 cent. Een klein aantal is ook in prachtband beschikbaar voor 75 cent. Wie alle vier boeken neemt, mag als extra premie deelnemen aan een Raadselwedstrijd met DUIZEND GULDEN als hoofdprijs, welke onder notarieele contröle wordt toegewezen. Verdere bijzonderheden zijn in elk boek vermeld. De aflevering geschiedt uitsluitend aan het Premiebureau, dat hiervoor gevestigd is VAN BREESTRAAT 44, M A 87, te Amster dam. Alle bestellingen moeten vergezeld gaan van het bedrag aan post zegels of postwissel en geadresseerd zijn zonder toevoeging van namen. Voor buiten Amsterdam moet voor één boek 10 cent en voor meerdere 15 cents voor porto worden bijgevoegd. 1000 gulden als premie, vm. 6.6.20, 6. 45,. 1.30, 10.-, 10.20, 10.40, '12— ,12.30,1.—,1.30*, 3.55, 4.30, 4.50, 5.20, '.35, 8.20. asluis vm. 6.10, 6.30, 1 15 9.50, 10.10, 10.30, 50. Nm. 12.10, 12.45, 3.10*, 3.40, 4.10, 4.40, 7.05, 7 25, 8.—, 8.30. Heb vallen des Zondags *ter-Schelde. 1009. b) nm 3,41 e< en 6,35 d) ha) 4 oh en 7,05 B!ïv 2 15 a) en 5,05 a) b) 3,43 en 6.35 d) h) iïiten na nat vertrek vat Ikerken.Neuzen ,r Bi-eskene, Bowseleen De blijde verwachting. De plaatsing reeds Vrijdag van de drie vuurmonden aan den ingang van het Malieveld te 's Gravenhage, is bevolen door de militaire overheid, ten einde zoo kort mogelijk na de blijde gebeurtenis de saluutschoten te kunnen geven, dewijl er te veel tijd verloren zou gaan indien, op een onverwacht oogenblik, de stukken uit het Artilleriepark aan het kanaal, bij Wittebrug, naar de Maliebaan zouden moeten worden overgebracht. Ten aanzien van de tijdstippen van de vreugdeschoten is het volgende bepaald Wanneer de gelukkige gebeurtenis bij dag plaats heeft, dan zal het sa luut gegeven worden in de uren tus- Ischen den vroegen morgen en het vallen van de avondduisternisd. i. ongeveer een halt uur na zonsonder- g. Geschiedt de geboorte in den Lacht, dan zullen den daarop volgen- I den vroegen morgen de kanonschoten 1 gelost worden tusschen ongeveer 7 |tn 8 ure 's ochtends. Deze regeling zal ook voor degar- Iiizoensplaatsen buiten de residentie lelden. Naar de „Zw. Ct." verneemt, heeft 'e minister van binnenlandsche zaken 'sa de Commissarissen der Koningin de verschillende provinciën be- 'eht, dat wanneer de verwachte «gelijke gebeurtenis mocht vallen "o een Zondag of op Goeden Vrijdag, Breskens, Boraslen kan de boot van 10,45 van 16 Aprd tot I's.) |«Vraiment, mon enfantantwoord- Joude dame in hare moedertaal, ifeu ietwat verontwaardigde toon in haar fijn Fransch. „Vrai- foji het geeft inzicht nabij en verre. 1 Leeft het ook de nogen geopend. thans heel duidelijk, waarom [itoompijpen van Elmsleben, die T°l dusverre altijd zoo afschuwe- |hebt gevonden, plotseling zoo Ijgvvekkend voor u zijn gewor- 'i bad in zichtbare drift gespro- eindigde hare woorden met J verdrietig hoofdknikken. Toen zij zich naar de deur, doch 'e halverwege weer om, daar uicht geen aanstalten maakte par terug te houden. „Ik heb d gezegd in u is geen het niet de wensch van H. M. de Koningin is, dat op die dagen fees telijkheden zullen plaats hebben. De Kamerverkiezingen. Naar wordt gemeld heeft de heer dr. J. Th. de Visser, afgevaardigde voor Leiden, te kennen gegeven zich niet opnieuw beschikbaar te zullen stellen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, in verband met het besluit der Haagsche Synode, dat het Kamerlidmaatschap niet vereenigbaar is met het predikambt. Het ministerie van predikanten te Amsterdam, moet hebben te kennen gegeven, dat het op hoogen prijs zou stellen, wanneer dr. de Visser zijn functie bij de Ned. Herv. Gemeente blijft vervullen. Katholiek program van de actie. Het „Centrum" meldt, dat de op roepingsbrief voor de algemeene ver gadering van den Bond van R. K. kiesvereenigingen in Nederland, op 3 Mei a. s. te Utrecht te houden, het volgend voorstel bevat De Algemeene Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland, over wegende, dat het, met het oog op de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal noodig is een kort program van actie vast te stellen, spreekt zijn volle vertrouwen uit in het zittende ministerie en verklaart zich voor: lo. doorvoering der sociale verzekering, en in verband daarmede, voor. greintje nationale trots. Het geheele land, de geheele bevolking, aanzien lijk en gering, vereenigt zich, om de onbeschaamde indringers, de ruwe barbaren hun haat en verachting te doen voelen alleen gij, en gij alleen komt hun met open armen tegemoet. Reeds in Baden heeft het onze verontwaardiging gewekt, als wij moeten zien, hoe deze Prui sische officieren, deze stijve, lompe pickelhanden, uwe meest geliefde dansers waren, hoe gij ze de voor keur gaaft boven uwe eigen lands lieden, zelfs boven uw neef Charles. Meent ge, dat wij zoo onnoozel wa ren om niet te vermoeden, waarom gij ons voor drie weken zoo plotse ling in den steek liet? Dacht ge, dat wij het niet begrepen, waarom Baden u in eens zoo onverdragelijk en uw verlangen naar uwe vriendin zoo groot was geworden Haar landgoed ligt immers dicht bij Straatsburg, waar gij de aangeknoopte laisons met deze Pruisen ongestoord kondt voortzetten 1" Tot dusverre had het jonge meisje bedaard geglimlacht; bij deze beschul diging echter overtoog eèn lichte 2o. herziening der tarieven van in- en uitvoer, waardoor de voorwaarden van voortbrenging binnen eigen gren zen zooveel mogelijk gelijk worden gemaakt met die var. het buitenland 3o. regeling der administratieve recht spraak, ook met het cog op de sociale wetgeving; 4o. verdere gelijkmaking van openbaar en bijzonder onderwijs, en 5o. invoering van gezinshoofden kiesrecht met eventueele vertegen woordiging. Het antirev. verkiezingsprogram. Prof. L. Lindeboom, te Kampen, betoogt in een uitvoerig artikel in de antirev. „Rotterdammer", dat door de antirev. partij de Christelijke politiek niet genoegzaam betracht wordt, wanneer slechts bijzonder de aandacht wordt gevestigd op huismanskiesrecht, verplichte verzekering, tariefsherzie ning, en meerdere gelijkstelling van openbaar en bijzondar onderwijs. Zijns inziens moesten met name in de antirev. verkiezingsbanier op den voorgrond worden gesteld wederin voering van de doodstraf, de kerke lijke quaestie, en de afschaffing van den vaccinedwang. Onderwijzerspensioenen. Het hoofdbestuur van het Ned. On derwijzers-Genootschap heeft een adres gezonden aan den minister van financiën met het verzoek maatregelen te treffen, dat de vaststelling van pen sioen van onderwijzers en onderwij zersweduwen wordt bespoedigd, daar het soms maanden lang duurt alvorens op eene pensioenaanvrage eene be schikking wordt genomen, wat dik wijls tot nadeel van het gezin kan leiden. Spoorweg-tarieven. De minister van waterstaat heeft aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken toegezonden een overzicht (met drie grafische voorstellingen) van de door de Maatschappij tot exploitatie van S. S. en de H. IJ. S. M. ingezonden voorstellen betreffende eene herziening van de tarieven voor het vervoer van reizigers over de lijnen dier maatschappijen, met in begrip van die der. Nederlandsche Centraal Spoorwegmaatschappij. De minister verzoekt den Kamers uiterlijk 15 Mei omtrent die voor stellen mede te deelen 1. tot welke opmerkingen deze aanleiding geven 2. of, voor zooveel gekozen zou moe ten worden tusschen de voorgestelde nieuwe tarieven, zonder eene aan vulling of wijziging, en bestendiging van de thans geldende reizigersta rieven, aan de bestaande of de voor gestelde nieuwe regeling de voorkeur wordt geven. De beginselen, waarnaar de maat- blos haar lieflijk gelaat. Met trotsch opgeheven hoofd trad zij op hare tante toe en sneed haar het woord af. „Ge vergeet, dat het de dochter uws broeders is, die ge door uwe onware en onbillijke beschuldiging beleedigt," zei zij verontwaardigd. „Zoo lang uwe verwijtingen alleen betrekking hebben op dat, wat gij mijn gebrek aan vaderlandsliefde noemt zoo lang kan ik lachen. Wanneer ge echter begint, mijne ze delijkheid en mijn karakter aan te tasten, dan is mijn geduld ten einde. 't Is waar," vervolgde zij na een poos, en weder verscheen het spot tend lachje op hare lippen ,,'t Is waar, dat de schuld u slechts ten halve treft. Ik ken den invloed die u aandrijft, om mijne schreden na te gaan en mijne handelingen steeds aan de laagste motieven toe te schrij ven. Ik weet, dat ge, in weerwil van uwe vijfenvijftig jaren, nog nooit een eigen oordeel hebt gehad dat ge u uwe beschouwingen, uw smaak en uw doen steeds door and r laat voorschrijven. Maar dat rn.jmt niet weg „Ik ben het gewoon door u be- schappijen hare nieuwe normale rei zigerstarieven wenschenopte stellen, zijn a. afschaffing van de retourkaarten (althans van de bestaande met lan gen geldigheidsduur) behoud van de 1- of 2-daagsche retourkaarten voor buurtverkeer, met eenige uit breiding b. berekening van de enkele-reis- prijzen, zoowel op de hoofd- als op de locaalspoorwegen, tegen een kilo- metrischen eenheidsprijs, over eiken afstand van3.25 cents in de eerste, 2.45 cents in de tweede en 1.625 cents in de derde klasse, met op- waartsche afronding der prijzen op veelvouden van 5 cents. Het thans bij S.S. geldende tarief voor kilometerboekjes, hetwelk be rekend is op een kilometrischen een heidsprijs van 3 cents in de eerste, 2.25 in de tweede en 1.5 in de derde klasse, zal, behoudens aanvulling, blijven bestaan. Ook door de H. IJ. S. M. zal der gelijk tarief worden ingevoerd en de kilometerboekjes van beide maat schappen zullen op al hare weder- zijdsche lijnen geldig zijn, zoodat van kilometerboekjes ook in binnenlandsch rechtstreeksch verkeer zal kunnen worden gebruik gemaakt. Ais maximum-afstand voor een reis op een kilometerboekje zal daarbij algemeen worden aangenomen 200 K.M., zoodat ook voor een reis van meer dan 200 K.M., bijv. voor een reis van Vlissingen naar Delfzijl (afstand 423 K.M.), of van Den Helder naar Maastricht (afstand 313 K.M.). op het kilometerboekje slechts 200 K.M. zullen worden afgeschreven. Nevens deze gewone kilometer boekjes zullen door de beide maat schappijen, tegen den prijs van f 12 voor de eerste, f 9 voor de tweede en f 6 voor de derde klasse, speciale kilometerboekjes van 400 K.M. wor den uitgegeven, bestaande uit twee coupons, op elk van welke een reis van 200 K.M. of meer kan worden afgelegd. Voor deze boekjes, welke niet op naam zullen zijn gesteld, zullen niet de aan de gewone kilometerboekjes verbonden voorwaarden betreffende waarborgsom, voorafgaande schrifte lijke aanvraag enz. geldenalleen zal elke coupon vóór den aanvang der reis ter afstempeling dienen te worden aangeboden. Tengevolge van de uitgifte van speciale kilometerboekjes zal dus ook aan hem, die niet in het bezit is van een gewoon kilometerboekje, eene reis over een afstand van 200 of meer K.M. nimmer meer behoeven te kosten dan f 6, f 4.50 of f 3, mits hij zich zoo'n speciaal kilometerboekje, waar van de geldigheidsduur 6 maanden zal zijn, aanschaft, en mitsdien zich handeld te worden als eene eenvou dige oude vrouw, die niet in staat is, zelfstandig te denken en te oor- deelen," viel de tante haar geërgerd in de rede. „Wel weet ik, dat ik wat betreft geest een energie, verre ach tersta bij mijne zuster Ciemence, maar zoo dom ben ik dan toch niet, dat ik uit zekere gevolgen niet de oorzaken zou kunnen afleiden. Meent ge, dat het mij gisteren niet reeds opgevallen is, dat ge zeer buitenge woon vriendelijk waart tegen dien Pruisischen avonturier, die zich hier onder ons heeft neergezet? wilt ge het loochenen, dat de kleine dienst, dien hij ons bewees, volstrekt niet dien ophef waard was, dien gij er van maaktet loochenen, dat ge vriendelijker en met meer achting tot hem spraakt, dan ooit tot uw bloed eigen neef, den armen Charles „Loochenen vroeg het jonge meisje trotsch, „Waarom zou ik ooit eene mijner handelingen loochenen. Ik durf ze alle voor de geheele we reld verantwoorden. En daarom maak ik er geen geheim van, dat ik mij vast heb voorgenomen, onzen nieu wen buurman met al de vriendelij k- eene onmiddellijke uitgaaf getroost van f 12, f 9 of f 6. Het thans bij de H. IJ. S. M. be staand systeem van buurtverkeer zal behouden blijven, doch worden uit gestrekt tot de le klasse, waarvoor het thans niet geldt. Bij de nieuwe tarieven wenschtde maatschappij hare buurtverkeersprij- zen, zoowel voor de hoofd- als voor de locaalspoorwegen te berekenen volgens haar thans geldende enkele- reis-barême voorde hoofdspoorwegen. Voor het vervolg wenscht ook de S.S. geen enkele reiskaarten meer in buurtverkeer uit te geven, terwijl zij hare retourkaarten in buurtverkeer op denzelfden grondslag als thans wil blijven berekenen. De abonnementstarieven der beide maatschappijen zullen eene ingrijpende wijziging ondergaan. Een voorstel strekt om in dezen uniformiteit te brengen in dien zin, dat de SS, de thans door de H. IJ. S. M. gevolgde wijze van berekening overneemt, m. a. w., dat voortaan bij beide maatschappijen als grondslag daarvan zal worden aangenomen het barême, waarop de thans bestaande maandretourkaarten der H. IJ. S. M. zijn berekend (n.l. 6.4 /3 en 3 cents per K.M.), waardoor de prijs der tra- jectkaarten van de S.S., welke thans voor trajecten tot 50 K.M. op den grondslag van 5, 3.75 of 2.5 cents per K.M. zijn berekend, eenigszins zal worden verhoogd, Ook ten aanzien der scholierkaar- ten wenscht de H. IJ. S. M. haar be staand stelsel te behouden en de S.S. het hare te vervangen door het H.1J.S.- tarief met behoud echter van het tarief voor cursuskaarten, geldend op de lijnen Maastricht-Simpelveld, een lang reeds vóór den overgang dier lijnen in Nederlandsche exploitatie daarop geldend tarief. Wat de werkmanskaarten betreft, stellen de maatschappijen voor, elk haar eigen bestaande tarief te hand haven. Het ligt in de bedoeling der maat schappijen en is almede het hoofddoel der voorgenomen algemeene tariefs herziening, om de veie thans bestaan de of telkenjare opnieuw ingevoerde speciale tarieven af te schaffen. Behouden zullen wordena. de gezelschapsbiljetten, de prijs en de voorwaarden zullen echter afwijken van de thans geldendebij beide maatschappijen zullen slechts voor gezelschappen van ten minste 20 per sonen en alleen voor reizen heen en terug, die biljetten verkrijgbaar wor den gesteld en wel met een reductie van 25 pet. op twee maal den ge wonen enkele-reisprijs b. het tarief voor het vervoer van school- en wees kinderen, voor het vervolg echter ge heid te ontvangen, waarop hij aan spraak heeft, hem lederen dienst te bewijzen, waartoe ik maar eenigs zins in staat ben. Want niet alleen dat hij behoort tot eene natie, waar voor ik warme sympathie gevoel, ook alles, wat ik van den man gehoord heb, heeft mij eene oprechte achting ingeboezemd. Bovendien heeft zijne persoonlijkheid, zijn echt mannelijk voorkomen op mij een zeer aange- namen indruk gemaakt. Ge behoeft de handen niet in elkaar te slaan en de oogen ten hemel te richten, ik weet zeer goed, wat ik zeg. Ik wil er nog bijvoegen, dat de man mij reeds zeer bijzonder is bevallen, toen ik hem van uit de vensters onzer coupé den straatweg zag langs rij den. Ik wist niet wie hij was, maar zijne geheele verschijning, de wijze waarop hij te paard zat en zijn moe dig bruintje bestuurde, zijn ernstig schoon gelaat en de kaarsrechte ho[ding van zijn hoofd dit alles paste zoo goed in het beeld, dat ik mij reeds van hem had gemaakt, dat ik van harte wenschve, in hem on zen nieuwen buurman te kunnen be groeten. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1