Geld of Liefde. Draagt Plouvier's Schoenwerk. Woensdag 31 Maart. Feuilleton. No. 76 47e Jaargang. 1909. BINNENLAND. fl OEH HM OP DEM ïi. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10 Huldeblijk aan H. M. de Koningin. Het huldeblijk van de echtgenooten der officieren van het Nederlandsche leger is Hare Majesteit de Koningin aangeboden. Het Comité mocht daarvoor van Hare Majesteit een telegram van dankbetuiging ontvangenH. M. be tuigde ook nogmaals Haar ingeno menheid met de bestemming der over gebleven gelden. Deze bestemming is 't uitreiken van spaarbankboekjes aan ouders, ten behoeve van kinderen van tot het Nederlandsche leger be- hoorende militairen beneden den rang van officier, die in hetzelfde etmaal als de te verwachten Koninklijke Prins of Prinses het levenslicht zuilen aan schouwen Vrijz.-Democr. gemeenteraadsleden in Nederland. De Vereen.ging van vrijzinnig- democratische gemeenteraadsleden in Nederland hield, onder voorzitterschap van mr. S. J. L. van Aalten Jr., uit Rotterdam, Zondag te Utrecht haar jaarlijksche vergadering. Na een woord van welkom, door den voorzitter, nam mr. J. H. Thiel, uit Haarlem, het woord, en leidde het onderwerp in„Standenonderwijs". Spreker betoogt alleen hier het open baar lager onderwijs te willen bespre ken. Het onderwijs, aldus spreker, gegeven aan kinderen van on- en minvermogenden, is veel slechter dan liet lager onderwijs van meer bedeeD den. In de eerste plaats kan een leer ling zelden op een voksschool b. v. Fransch leeren, ten tweede is 't aan tal leerlingen veel grooter in een klasse op een volksschool, ten derde is de leeftijd van de volksscholen te beperkt. In deze drie verschillen zit 4ina*<&£r 10.) „Zoolang dit niet geschiedt, is mijne positie zeer zeker gevaarlijk, ja ik wil het u niet verhelen zoo gevaar lijk dat zelfs het onttrekken van eene kleine som aan mijne zaak, mijnen "al ten gevolge kan hebben. Ge weet echter, dat ik daardoor niet bevreesd behoef te zijn. Verlies dus den moed n'et! Ais ik terug kom, hoop ik nijne moedige, dappere zuster weer ie zien." Met een warmen handdruk ver- !iet hij haar. Buiten voor de trap Wachtte reeds zijn paard, waarop hij "aar Elmsleben wilde rijden. Hij was juist van plan het te bestijgen, 'oen hij Kaiser haastig den weg langs *ag komen en hem reeds van verre toewenken zag. »Qod zij gedankt, dat gij gezond het standenonderwijs. De wet op het lager onderwijs verbiedt de slechte toestanden, zoodat de gemeenteraads leden juist hier hun kracht in moeten zoeken, om tegen het standenonder wijs te ageeren. Hierna gaf spreker een overzicht van den toestand van het lager onderwijs, zooals het be staat. Artikel 50 op het lager onder wijs, aldus spreker, verbiedt die schoolgeldregeling, zooals zij tot op heden wordt toegepast. Van minver mogenden kan men slechts weinig schoolgeld heffen, en van onvermo- genden geen geld. Mr. Thiel, vond het noodzakelijk niet meer dan 36 leerlingen in een klasse toe te laten. Het M. U. L. O. is meer democratisch dan een H. B. S., aldus spreker. De heer Ketelaar, uit Amsterdam, gelooft, dat kinderen op een leeftijd van 5 jaar, uit de volksklasse aan vankelijk een ander soort onderwijs zullen moeten hebben dan kinderen uit gegoede klassen. Er zal dus in het begin een verschil in onderwijs moe ten bestaan. Nog door eenige andere sprekers werden enkele opmerkingen gemaakt, waarna de inleider de sprekers be antwoordde. Mr. Thiel, aldus bleek uit dat ant woord, had gaarne twee soorten van scholen, namelijk de gewone volks school en een school waar buiten het Nederlandsch, de Fransche taal wordt onderwezen. In een groote stad kan nog een dergelijke school als laatst bedoelde voor de betere stan den opgericht worden. De heer R. Kapinga, uit Zwolle, leidde hel onderwerp in „De wen- schelijkheid van het verleenen van inzage aan de gemeentebesturen van de registers van aanslagen der ver mogensbelasting en van de kohieren der bedrijfsbelasting." Ons,vrijzinnig- democratische gemeenteraadsleden, wordt zoo dikwijls naar het hoofd geslingerd, dat wij verbeteringen wil len aanbrengen, maar niet weten waar de gelden daarvoor vandaan te halen. Wat is het geval Als er tekorten zijn, moeten die toch getrokken wor den uit den „hoofdelijken omslag". Deze hoofdelijke omslag komt echter te veel neer op de arbeiders- en middenklasse. Het is hoogst moeilijk, aldus spreker, om het dageüjksch bestuur te bewegen, menschen, die, afgaande op hun leven, veel zwaarder moesten belast worden, die hoogere lasten op te leggen. Het zou wen- schelijk zijn, dat de gemeenteraads leden bekend waren met het inkomen der ingezetenen. Het wetsontwerp-Heemskerk zal de en ongedeerd zijt 1" zei hij, toen hij naast Max langs den tuinmuur op en neer liep. „Volgens de geruch ten, die heden over u de ronde doen, durfde ik dit nauwelijks hopen. Ik hoorde, dat men u zwaar gewond en bewusteloos op den dam had ge vonden." „Het geheele ongeluk bepaalt zich tot eenige vernielde machines en tot builen en schrammen, die de arme Jantsen er bij opgeloopen heeft. Ge ziet ik ben frisch en gezond en juist van plan naar Elmsleben te rijden, om per telegraaf een tweede bezending machines te bestellen. „Zulke nieuwe dingen invoeren, thans, nu een kleine oorzaak een openlijke uitbarsting ten gevolge kan hebben 1" Men heeft mij gedreigd, het werk te zullen staken. Ge zult toch inzien, dat ik mij onafhankelijk moet maken van de willekeur mijner arbeiders. Doch stappen wij liever van dit thema af, wij zullen daarover nooit gelijk denken." „Dat geloof ik ook hoor in- tusschen, wat ik u thans te zeggen heb 1 Als ge mijn raad nu eens niet gewenschte veranderingen brengen, de gemeentebesturen zullen een af schrift der cohieren kunnen krijgen, dit is een verbetering, want dan zal men ook de rijkbedeelden, die men op 't oogenblik niet aan durft, aanslaan naar behooren. Mr. Fokker, uit Leiden, besprak den financieeien nood der gemeenten. Ook hij meende, dat de oorzaak van dien nood ligt in de opheffing der accijnzen in 1865, omdat dientenge volge de gemeenten zelf in druk kwamen, die niet voldoende werd opgeheven door de daarvoor in de plaats" gestelde Vb van het personeel en de opcenten op het gebouw. Na een historisch overzicht kwam spreker tot het wetsontwerp-Heems kerk. Hij betoogde, dat de clou van dit ontwerp was artikel 2. De gemeen ten zullen gerechtigd zijn grondbe lasting te heffen op de gebouwde eigendommen en erven öf zij kunnen nemen de opcenten. Een nieuwe vorm van belasting is de „Werthzuwachstum", d. i. met hoeveel de waarde der eigendommen is toegenomen, waarop belasting ge heven kan worden. Een billijker bijdrage zal kunnen geheven worden "an hen, wier ge bouwde of ongebouwde eigendommen beter worden door het aanbrengen van verbeteringen, b.v. door het weg breken van oude gebouwen, verwij deren van sloppen enz. De progressie is in het ontwerp zoo gebleven met uitzondering wat betreft de rechtspersonen. De kwestie van de forensen is in dit onderwerp geregeld. In dit t' sontwerp is in 'beginsel uitgewtuu, dat die hei meest moet betalen. Aan het slot zegt spreker de voor naamste punten van het wetsontwerp te hebben besproken en hoopt, dat de gemeenten uitgaven kunnen doen, die noodzakelijk zijn en nuttig voor allen, doch hoopte, dat, nu het ge oorloofd is uit de gemeentebedrijven winst te behalen, de prijzen van gas niet te hoog werden. Na eenige opmerkingen uit de ver gadering over het gesprokene, werd de vergadering onder dankzegging gesloten. De reorganisatie der Arbeids inspectie. Aan de memorie van antwoord van den minister van landbouw, nijver heid en handel ontleenen wij dat ook volgens den minister de ontworpen reorganisatie niet bij een begrootings- post kan worden tot stand gebracht. Wel bevatten noch veiligheidswet, noch arbeidswet een organisatie der in den wind slaat, hebt ge kans, dat ge met éen slag van uwe zor gen zijt ontheven. Ik heb altijd op gemerkt dat zulke langbeenige, breed geschouderde knapen, vooral wan neer ze bovendien nog zoo stijf van hoofd zijn als gij en er zoo onver schillig uitzien, alle vrouwen als aan een touwtje achter zich aan trekken." „Laat mij met rust! De tijden zijn er wel naar, om aan zulke dwaas heden te denken antwoordde Max ongeduldig, terwijl hij zijn paard wilde bestijgen. „Nu," vervolgde Kaiser, „doe de oogen eens goed open Als gij de verstandige jongen zijt, waarvoor ik u houd, dan zult ge mij begrijpen. Ik veronderstel natuurlijk, dat gij den dwazen tijd der jeugd, waarin men gelooft aan liefde, sympathie en een volmaakt huwelijksgeluk, reeds achter den rug hebt." „Gij hebt gelijkmet mijne drie endertig jaren heb ik genoeg van de wereld gezien, om aan iets volmaakts niet meer te gelooven." „Goed 1 En wanneer ge deze er varing in de eerste plaats op de vrouwen toepast, dan zal u dat voor flbonnements-flduerfentiën op zeer uoordeelige uooruiaarden. inspectie ook niet in hoofdtrekken, maar wel veronderstellen zij een regeling der inspectie, waarbij den directeur-generaal moeilijk een andere, dan een adviseerende bevoegdheid zou kunnen worden gegeven. Wil de bedoelde reorganisatie dus tot stand komen, dan zullen de genoemde wet ten en eenige andere een wijziging moeten ondergaan, die echter naar de meening van den minister van eenvoudigen aard kan zijn. De over weging van voorstellen daartoe is bij den Raad van State aanhangig. Niets heeft echter volgens den minister belet den directeur-generaal als ad viseur te laten optreden, noch kan er nu bezwaar zijn hem het noodige personeel toe te voegen, terwijl ander zijds het aanbeveling verdient, dat bij het behandelen van de wetswijzi ging de reorganisatie der arbeidsin spectie in hooftrekken zij vastgesteld. De minister bestrijdt vervolgens de bezwaren die tegen zijn voorstel zijn ingebracht. Voor vrees van te ver gedreven centralisatie acht hij geen voldoenden grond aanwezig. Het zou op te groote bezwaren stuiten om ook aan de inspecteurs der 2e klasse de bevoegdheid te verleenen om in fabrieken en werkplaatsen voorschrif ten te geven. Billijke redenen tot on tevredenheid kan de bevordering van de drie langst in dienst zijnde in specteurs aan hun ambtgenooten niet geven. Voorts verdedigt de minister de plaats die hij in de nieuwe orga nisatie heeft toegekend aan de vrouwelijke ambtenaren, welke een geheel andere functie bekleeden als de inspecteurs. Ook deelt de minister nog mede, dat de controleurs een zoodanige aan het districtshoofd on dergeschikte positie zullen innemen, dat zij door persoonlijk optreden geen invloed kunnen uitoefenen op de toepassing der wetgeving. Nationale bond voor het reddingwezen. Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen heeft het initiatief genomen ,tot het stichten van een Nationalen Bond voor het reddingwezen, omvat tende alle Nederlandsche Vereenigin- gen tot redding van schipbreukelin gen, drenkelingen en de Vereeniging Eerste hulp bij Ongelukken, met al haar afdeelingen in de verschillende steden en natuurlijk ook het Ned. Roode Kruis, al welke Vereenigingen daartoe zijn uitgenoodigd. Den 15 April des namiddag zal in het gebouw Nut van 't Algemeen te Amsterdam een buitengewone alge- meene vergadering gehouden worden alle illusie's bewaren. Hoe minder ge daarvan in 't huwelijk meebrengt, hoe beter het voor u is 1" „Als ge het voornemen hebt mij uit te huwelijken, zooals ik langza merhand begin te vermoeden, dan slaat ge daartoe een bijzonderen weg in," zei Reinhard glimlachend. Maar thans moet ik verder rijden." „Nog ietsDe waarheid is altijd goed, beste vriend. En daarom wil ik u reinen wijn schenken, en wel op het gebied, waar een helder in zicht voor u het meest noodzakelijk is. Duseen aardig landgoed, dat een familie niet alleen fatsoenlijk, maar zelfs weelderig kan doen leven, en honderdduizend thaler in klin kende munt, om nog niet te spreken van de vrij groote som, die gedu rende hare minderjarigheid is be spaard, verder „Een aardig vermogen," zei Rein hard, wanneer het echter het eenige is, dat ge mij weet aan te grijpen, dan „Bah," viel Kaiser hem in de rede, „de huwelijksgift is het eenige van waarde, wat ge door een huwelijk kunt verkrijgen. Kies nooit een er van de Vereeniging E. H. b. O., om haar sympathie te betuigen met het plan van Z. K. H. Prins Hendrik en de nadere details te bespreken. De minister van waterstaat heeft afwijzend beschikt op het adres van den Nederlandschen Post- en Tele graafbond, houdende verzoek, voor de anciënniteit van klerken bij den post- en telegraafdienst te doen mede- rekenen a. den geheelen diensttijd als geagreëerd klerk b. voor hen, die als adspirant-klerk in dienst traden, den tijd gedurende welken zij als zoodanig werkzaam waren na aftrek van de reglementaire eerste 6 maan den c. voor hen, die als tijdelijk klerk in dienst traden, den tijd als zoodanig doorgebracht van den datum af, waarop zij tot den zelfstandigen toesteldienst werden toegelaten. Pater B. van Meurs, die menig mooi en geestig gedicht heeft ge schreven, blijkt ondanks zijn hoogen leeftijd nog jeugdig van hart te zijn en zijn guitigheid nog niet verloren te hebben. Dit bleek dezer dagen bij het 40jarig persjubilé van den heer F. A. v. d. Heuvel. Onder de talrijke bewijzen van belangstelling bevond zich ook het volgende aardige ge dichtje van pater Van Meurs AAN RAVO. In dees veertigdaagschen Vasten Op een dag die mager is, Komt een uwer oudste gasten Van uw litteiairen discb. Toch eens even overwippen (Met zijn-maag? Neen, in den geest 1) Om zijn hulde U aan te stippen Op uw veertigjarig feest. Een juffrouw uit de Lange Heeren straat te Haarlem wilde ook naar een feestje gaan, niet in den geest, maar in levenden lijve. De heele buurt was daarvan getuige. Hoe dit zoo kwam Wel, de huisbaas der juffrouw meende ook tegenwoordig te moeten zijn om ook zijnerzijds aan het uitgaan zijner huurster luister bij te zetten. Hij vond daartoe aanleiding in de omstandig heid dat hij in ettelijke weken geen huurpenningen had ontvangen. En toen nu de juffrouw per rijtuig naar een partijtje wilde gaan, maakte hij daarbij een feestelijk kabaal van je welste. Dat lokte natuurlijk vele be langstellenden. De juffrouw kon zich het voorgestelde pieizier niet laten vergallen zij tastte in de beurs, be taalde haar huisbaas en mocht toen onder een luid „hoera!" instappen. Wij willen nog even in Haarlem blijven. Een echtpaar daar had laatst op een eigenaardige wijze den inhoud van een goed voorzienen spaarpot verloren. De man had, vóór hij de deur uitging, uit vrees voor inbrekers, den spaarpot verborgen in de kende schoonheid, al schijnt ze u nog zoo bekoorlijk en lieftallig, of hoe de onzin verder mag heeten. Gij betaalt dat ongetwijfeld met teleur stelling én verdriet." „Of anderen haar schoon vonden, zou mij onverschillig zijn maar dit weet ikzij moest mij bevallen, Jong, frisch zacht en lieflijk moet ze zijn. Naar den lachenden welkomst groet van haren mond moet ik ver langen, wanneer ik verre ben hare nabijheid moet een weldadigen in vloed uitoefenen op hart en zinnen beide." „Ik heb medelijden met u, mijn jongen." „Ik zou geene vrouw kunnen hu wen, voor wie ik niets gevoel, tot wie ik mij niet voel aangetrokken ik zou het niet kunnen doen, al moest haar vermogen mij redden van den finantieelen ondergang." „Nu, ik verlang ook voorloopig niets van u, dan dat ge ziet en be proeft," riep Kaiser ongeduldig. (Wordt vervolgd),

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1