Geld of Liefde. Dinsdag 30 Maart. bYnnenl7vnd.' No. 75 47e Jaargang. 1909. Gemeentebestuur. Feuilleton. VL1SS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts fiveemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. PERSONEELE BELASTING. Afkondiging van het kohier der Personeele Belasting no. la, dienst 1909. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger is ge zonden het executoir verklaarde kohier wegens de Personeele Be lasting no. la, dienstjaar 1909; de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voor koming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschrif ten binnen 6 weken na heden be lmoren te worden ingediend, terwijl de aangifte ter bekoming van ont heffing, ingeval van verhuizing, moeten worden gedaan bij den Directeur der directe belastingen binnen zes weken na het verlaten van het perceel. En is hiervan afkondiging geschiedt, waar het behoort den 29 Maart 1909. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De blijde verwachting. Het dezer dagen, uitsluitend met het oog op de a. s. vreugdedagen te 's Oravenhage, gevormde feestcomité bericht het volgende Eerst nadat het uitvoerend comité der vereenigingen voor het huldebe toon aan H. M. de Koningin bij de a. s. blijde gebeurtenis ontbonden was verklaard, heeft de dezer da gen opgetreden feestcommissie, zich op het gedaan aanzoek van ver schillende vereenigingen en besturen belast met het geven van leiding aan de verwachten vreugde-uiting der in gezetenen van 's Gravenhage. Op het feestprogramma zijn voor genomen: le. bekendmaking aan de burgerij door middel van herauten te paard, vergezeld van bazuinblazers bij proclamatie van de blijde bood schap der geboorte van een erfgenaam of erfgename van den troon 2e. het door de stad trekken van een licht- stoet, gevormd door verschillende Haagsche corporatiën, met medewer king van onderscheidene muziekkorp sen, op den avond van den tienden dag na vervulling der blijde hope 3e, het brengen op een later, door Hare Majesteit te bepalen dag, van eenweiwiliend door de Koningin reeds aanvaarde aubade voor het koninklijk Paleis, waartoe de medewerking van alle muziek- en zangvereenigingen te 'sGravenhage zal worden ingeroepen. Op uitnoodiging van het comité heeft de heer M. H. van 't Kruijs de coin- 'Oo- 9.) «Max laat het er bij blijven Door uw streng optreden zult ge de ge moederen alleen nog meer verbitte ren." »Kunt ge dat werkelijk in ernst Jan mij verlangen, kind riep hij Jerwonderd. „Ik herken in u nauwe- 'Iks mijne dappere, kleine zuster ?n Vroeger. Het hoofd omhoog, Ma- Wij zijn in ons recht; wet en wii z'in TOor ons- Z°° zwak Men we niet zijn dat we ons laten eerbuigen door omstandigheden, ,„e, binnenkort geheel kunnen ver anderen," ta"3t W0U ^ax' fabriek nat verkoopen. Ik zie hier geen 1 voor ons. O, dat we toch samen kekk n^r het va<derland konden positie van den feestzang op zich genomen. Geschenk aan de Koningin. Van het bedrag groot f 2183, door het Twentsche comité bij elkaar ge bracht, wordt f 1000 besteed voor een geschenk aan de.Koningin, een zil veren waschkom met kan, een zeep en schuierbakje, terwijl de rest, be houdens koninklijke goedkeuring, zal worden besteed voor het uitzenden van Twentsche kinderen naar een vacantie-kolonie en voor behoeftige moeders van kinderen, die op den zelfden dag zullen geboren worden. De Coalitie. De „Standaard" schrijftNaar men ons bericht, hebben er saamsprekin- gen plaats gehad tusschen gedele geerden van de anti-revolutionaire, roomsch-katholieke en Christel ij k- historische partijen, om "Inet het oog op de komende stembus, zich met elkander te verstaan. Deze saamsprekingen moeten, zijn we wel ingelicht, tot overeenstemming hebben geleid, en op het trekken van een vaste gedragslijn, die men een parig volgen zou, uitzicht hebben gegeven. Eerst op de partijvergade ringen zal natuurlijk kunnen blijken, of de drie partijen aan deze afspraak haar zegel hechten. Maar reeds het feit dat zulke be sprekingen plaats grepen en niet mislukten, geeft alleszins grond voor de verwachting, dat men bij de stem bus een eenparige gedragslijn zal volgen. Iets wat uiteraard de kracht, die van rechts kan uitgaan, niet weinig verhoogt. Antirev. Gemeenteraadsleden. Op den dag voor de te Utrecht te houden Deputaten-vergadering zal aldaar een congres gehouden worden van anti-revolutionnaire raadsleden uit verschillende gemeenten des lands. Daarin zal de wethouder van 's Gra venhage, de heer De Wilde, een referaat geven over het werkloozen- vraagstuk en de gemeente en de Amsterdamsche wethouder, mr. De Vries, een referaat betreffende het standpunt der anti-rev. raadsleden tegenover het onderwijs. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand Februari werd in de rijkspostspaarbank ingelegd f 6,283,514.73'/a en terugbetaald f 5,495,371.43 V?, waaronder f 6,207.385 wegens aankoop van inschrijvingen op naam in een Grootboek van de Nationale Schuld, rentegevende obli- gatiën ten laste van den Staaten certifi caten aan toonder van inschrijving in een Grootboek en f 398,367.92 aan afschrijvingen ten behoeve van in- „Thans mocht ik dat niet graag, zelfs niet, wanneer ik het zonder verlies kon doen", antwoordde hij vast. „Ik wou de vlucht nemen en het aangevangen werk lafhartig laten rusten, alleen, omdat zich moeilijk heden vertoonen op mijnen weg Dat juist is voor mij een prikkel tot grootere krachtsinspanning. Ge weet ik ben niet gemakkelijk te buigen zoo ooit, dan wil ik dat thans be wijzen. Geen haarbreed wijk ik af van mijn rechtik zal mijn uiterste bert doen om er voor te zorgen, dat iedere onwettige handeling onver biddelijk gestraft wordt. Zij zullen het spoedig genoeg inzien, dat zij, zich zelf, en niet mij in het verderf storten." Terwijl hij zoo sprak had hij den maaltijd geëindigd, en was opge staan. Zij zag tot hem op en ont dekte op zijn gelaat de uitdrukking van vastberadenheid en zelfbewuste kracht. Wel hadden de laatste we ken lijnen der zorg in zijn ernstig, gebiedend voorhoofd gegroefd, wel was zijn donker haar in den laatsten tijd aan de slapen begonnen te ver- bleeken, maar vast en ongebogen TELEFOONNUMMER 10. schrijvingen op Staatsschuldboekjes, zoodat meer werd ingelegd dan terug betaald f788,143.27. Aan het einde der maand Jan. 1909 was ten name van de inleggers in geschreven f 149,286,988.95%, zoo dat het tegoed op spaarbankboekjes op uit. Februari 1909 bedroeg f 150,075,132.22%. Nominaal bedrag der voor inleggers aangekochte inschrijvingen op naam in een Grootboek van de Nationale schuld, rentegevende obligatiën ten laste van den Staat en certificaten aan toonder van inschrijvingen in een Grootboek f7200, tot uit. Jan. 1909 was aangekocht voor een bedrag van f3,619,100, te zamen f3,626,300; waarvoor intotaal van de betrekkelijke boekjes is afgsechreven f 3,301,962.06. Ingeschreven op Staatsschuldboek jes, nominaal f436,300; afgeschre ven van Staatsschuldboekjes nominaal f 130,750. Meer in- dan afgeschreven, nominaal f305,550. Op uit. Jan. 1909 was ingeschreven voor een be drag van f 7,082,200, te zamen f 7,387,750. Op uit. Febr. 1909 bezat de Rijks postspaarbank aan inschrijving op het Grootboek der 3 pets. Nationale Schuld, nominaal f 35,039,050, aan certificaten van dito inschrijving, no minaal f 1,020,000, totaal f 36,059,050. In den loop der maand zijn afge geven 14,381 nieuwe spaarbank boekjes, alsmede 487 Staatsschuld boekjes en afbetaald 4935 spaar bankboekjes, alsmede 110 Staats schuldboekjes aan het einde der maand waren in omloop 1,420,063 spaarbank- en 10,385 Staatsschuld boekjes. Landbouw-ongevallenverzekering. Naar het „Landbouwweekblad" verneemt, zal het permanent comité voor de bestudeering en voorbereiding eener onderlinge landbouw-ongeval lenverzekering in een op heden te Utrecht te houden vergadering een door zijn adviseur, mr. H. P. L. C. de Kruijff Jr., opgestelde regeling voor een vrijwillige landbouw-ongevallen verzekering in behandeling nemen. Deze regeling zou, wat de verzekering zelve betreft, geheel parallel loopen met die, welke onlangs door den Nederlandschen Tuinbouwraad is tot stand gebracht en tevens omvatten het belangrijkste deel van het risico dat door het Arbeids-Contract op de landbouwers is gelegd. Komt deze regeling nu tot stand voor den landbouw, dan zal de vrij willige ongevallen-verzekering op vrijwel uniforme wijze geregeld zijn voor den geheelen Nederlandschen land- en tuinbouw. Vrouwenkiesrecht. De Mannenbond voor Vrouwen stond hij daar, een steun in den storm, bij wien zij dit gevoelde ze met vertrouwen bescherming kon zoeken. Ook zij was opgestaan en aan zijne zijde getreden. Zij leun de het hoofd aan zijn schouder en hield met beide handen zijn sterken arm omvat, in een gevoel van hulpe loosheid, dat nog maar zelden zoo sterk over haar was gekomen. „Zult ge het kunnen doorstaan vroeg zij zacht. „Ieder verlies, dat ge lijdt, maakt mij angstig. Bij iederen nieuwen slag denk iknu is het uit dit werpt hem reddeloos neer. Zeg eens, Max, lijdt ge veel schade door het vernielen der machines?" „Zeker, het verlies is groot genoeg, maar ik zal het doorstaan", ant woordde hij rustig. „Het komt mij te stade, dat mijne beide voornaamste schuideischers een goed vriend en eene trouwe zuster zijn. Kaiser, ge moogt den staf niet over hem bre ken, al zondigt hij voor en na tegen den goeden toon hij heeft mij reeds meer dan eenmaal bewijzen gegeven van zijne grootmoedige, oprechte vriendschap. Dat geeft mij hoop, dat hij ge flbonnementsrflduertenfiën op zeer uoordeelige voorwaarden. kiesrecht heeft een adres gezonden aan den minister van binnenlandsche zaken, waarin instemming betuigd wordt met het verzoek van de Ver- eeniging voorVrouwenkiesrechtinzake vereenvoudiging der grondwetsher ziening, voor het geval niet alsnog door de aanneming van eenig ander voorstel de grondwettelijke, uitsluiting van vrouwen van kiesrecht en ver kiesbaarheid direct wordt opgeheven. De Mannenbond wijst erop, dat het tot stand komen van wijzigingen in de Grondwet, die de uitsluiting van de vrouw van het kiesrecht en de verkiesbaarheid voor de vertegen woordigende lichamen zouden weg nemen, merkbaar wordt belemmerd en vertraagd door de artt. 194 en 195 der Grondwet en in 't bijzonder door de bepaling van art. 195, voorschrij vende, de Kamers te ontbinden, na aanneming van een wet die verklaart dat er grond bestaat om een voorstel tot verandering in de Grondwet in overweging te nemen. Een voorstel nu tot verandering in de Grondwet dat zich uitsluitend bepaalde tot het aanbrengen van wijzigingen in de genoemde twee artikelen zou nog vóór de aanstaande periodieke Tweede Kamerverkiezin gen kunnen worden behandeld en de Kamerontbinding, door art. 195 ge- eischt, zou dan ten aanzien van de Tweede Kamer vallen in dien tijd waarin anders de periodieke verkie zingen voor die Kamer moeten plaats hebben, zoodat dientengevolge de bezwaren, aan een Kamerontbinding verbonden, grootendeels zouden zijn weggenomen. Van meening, dat het wegnemen van de in de Grondwet vervatte politieke achterstelling der vrouwen zeer in het belang van den Neder landschen Staat en van het geheele Nederlandsche volk is, dringt de Bond er krachtig op aan, maatregelen te nemen ter inwilliging van het verzoek vervat in het adres der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, aangezien de vereenvoudiging der Grondwetsher ziening de kans zeer zal vergrooten, dat in de volgende legislatieve periode zoo spoedig mogelijk tot het wegne men van de politieke achterstelling der vrouwen in de Grondwet, zal worden overgegaan. Afschrift van dit adres is gezonden aan H. M. de Koningin, de ministers, de leden van den Raad van State en van de beide Kamers der Staten- Generaal. Kinderwetten en militaire rechtspleging. Blijkens het voorloopig verslag op het wetsontwerp tot vaststelling van bepalingen tot het brengen van be staande wetten, in overeenstemming met de wetten van 6 Februari 1901, duld zal hebben, wanneer ik het noodig heb. En gij, Marie Waarlijk, ik zou een ondankbare dwaas zijn, wanneer ik de wereld ging beschou wen door een donkeren bril. Wie zulk een zuster heeft, wie zooveel trouwe liefde en onwankelbare goed heid zijn eigen mag noemen, hij zou zich schuldig maken aan zondige ondankbaarheid, wanneer hij niet bleef gelooven aan de overwinning van het goede en schoone in dit le ven, ook wanneer donkere wolken zich boven zijn hoofd samenpakken." Hij had gesproken met eene innig heid die anders vreemd was aan zijne kalme, beredeneerde natuur. Het gebeurde niet vaak, dat een derge lijk gesprek werd gevoerd door broe der en zuster. Zij wisten, dat zij in iedere omstandigheid des levens op elkander konden rekenen, maar tee- dere woorden werden over en weer niet vaak gehoord. „Daden, geen woordenluidde Max* devies, en Marie wist, dat hij daarnaar handelde. „Wat ge zegt, klinkt geruststel lend," antwoordde zij, „maar toch kan ik een bang gevoel niet geheel meester worden. Ik kan nauwelijks 12 Februari 1902, en tot regeling van de toepasselijkheid der wet van 12 Februari 1901 op jeugdige mili tairen, waren er leden, die vreesden, dat het nieuwe stelsel er toe zou kunnen leiden, dat perverse jonge militairen een goed deel der plaatsen in onze, toch reeds 'zóó zeer be volkte Rijksopvoedingsgestichten zou den bezetten, tot schade, door hun omgang, voor de andere opvoede- lingen. Deze leden gaven in over weging, bedoelde militairen op een opleidingsschip te doen plaatsen. Voorts werd teleurstelling te ken nen gegeven, dat de mildere bepa lingen niet gelden voor militairen, die zich aan militaire misdrijven schuldig maken. De hier bedoelde leden kon den het gewicht der in de memorie van toelichting daarvoor aangevoerde motieven bezwaarlijk toegeven. Sommigen leden kwam het voor, dat de beperking van de mogelijk heid om de straf van plaatsing in een tuchtschool op te leggen, met het oog op schepelingen van 15 jaar, niet zonder bedenking is. Met ver wijzing naar een desbetreffende op merking in de memorie van toelich ting, werd door andere leden tegen dit bezwaar nog aangevoerd, dat het militair tuchtrecht, waaronder ook op sluiting in de provoost valt, ten aan zien van alle schepelingen onbeperkt blijft bestaan. Compagnieën wielrijders. Bij Kon. besluit is o.a. bepaald lo. dat zullen worden opgericht twee compagnieën wielrijders2o, dat deze compagnieën zullen worden ge noemd resp. 3e en 4e compagnie wielrijders 3o. dat deze compagnieën in garnizoen zullen komen resp. te Breda en te Assen. De nieuw opterichten compagnieën wielrijders zullen worden geformeerd op 1 April a.s. Jaarlijks werden per compagnie ingedeeld 33 miliciens miliciens achtmaanders en 30 mili ciens viermaanders. De achtmaanders moeten behooren tot de voorjaars- ploeg der lichting. Zij zijn bestemd voor dienst bij de compagnie en bij de regiments- wielrijderspatrouillesde viermaan ders worden aangewezen als ordon nansen bij staven en troepen. De samenstelling van een compagnie wielrijders in tijd van vrede is als volgt: 1 kapitein-commandant; 2 eerste- en tweede luitenants2 ser geant-majoors 4 sergeanten1 ser- geant-fourier.; 2 korporaals1 kor poraal-hoornblazer 2 soldaten (vrij- willigers-miliciens) totaal met 149 rijwielen. De luit. B. Mulder heeft een schijf uitgevonden voor het schieten op korte afstanden, waardoor de ambitie in het schieten bij onze jeugdige gelooven aan uw rustig vertrouwen en vrees, dat ge, om mij te ontzien, den juisten stand der zaken voor mij verbergt." Het zou lichtzinnig van mij zijti, wanneer ik de zware verantwoorde lijkheid mijner positie niet levendig gevoelde wanneer ik ook maar een oogenblik vergat, wat voor ons allen op het spel staat" antwoordde hij, Gelooft ge, dat ik het als een klei nigheid beschouw, dat met mijn val ook uw vermogen reddeloos verloren is Maar zie mij in de oogen, Ma rie I Zij zullen u zeggen dat ik niet lieg, wanneer ik u verzekernog mag ik de hoop op een goed einde niet opgeven. Zie, zoo gedrukt als thans kan de handel niet lang blij ven er moeten betere tijden komen. De kansen staan zoo, dat ik binnen weinige jaren een welgesteld, ja een rijk man kan zijn dat wil zeggen, wanneer de nijverheid weer begint te bloeien, en ik gelegenheid vind, om mijne lakens aan den man te brengen. (Wordt vervolgd),

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1