Eerste Blad. Geld of Liefde. Draagt Plouvisr's Schoenwerk. Bit nummer bestaat uit 2 bladen Maandag 29 Maart 47e Jaargang. Gemeentebestuur. De nood dor gemeenten. Fëuilleton. No. 74 1909. BINNENLAND. VUS5IINGSCH COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONMJMMER 10. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op art. 37 der Drankwet; doen te weten dat bij hen is in gekomen een verzoek van APOLO- NIA VAN DER LEYE, om verlof tot verkoop van alcoholhoudende dran ken andere dan sterken drank in perceel 6, gelegen aan den Boulevard Evertsen dat vanaf heden gedurende veer tien dagen schriftelijke bezwaren tegen het eventueel verleenen van het gevraagde verlof kunnen worden ingebracht bij Burgemeester en Wet houders voornoemd. Vlissingen, 26 Maart 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Rbonnements-fldoertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. II. (Slot.) Aan het slot van ons eerste artikel hebben we reeds doen uitkomen, op welke wijze de regeering zich voor stelt in den nood der gemeenten te voorzien, door ze in de gelegenheid te stellen tot het instellen van niet met name genoemde plaatselijke be lastingen. Dit zal echter wel een toekomstzaak wezen en bovendien zullen waarschijnlijk slechts enkele gemeenten tot het instellen van zulke nieuwe heffingen gelegenheid vinden. Het ontwerp bevat dan ook meer, en daaronder wat van meer dadelijk belang is, zooals, in de eerste plaats, de verdubbeling van het getal opcen ten, hetwelk op de hoofdsom der Rijksgrondbelasting door de gemeen ten geheven wordt. Die opcenten bedragen thans: van gebouwen veer tig, van gronden tien, en deze cijfers worden dus tachtig en twintig. Wat de gebouwen betreft wordt de gemeente echter voor de keus gesteld om óf opcenten van de grondbelasting te heffen, óf eene afzonderlijke plaat selijke grondbelasting in te voeren, 't Is een vrij algemeen bekende waar- beid, dat de schatting van de belast- 8.) Slechts eenmaal liet zich deze toon hoorenhet geluid herhaalde zich niet, hoe vaak Max ook luis terend bleef stilstaan. Eenmaal meen de hij nog nevelachtige gestalten links van den weg de berghelling te zien afglijden, maar hij kon zich Vergist hebben, want de nevel was zoo dicht geworden, dat men nau welijks twintig schreden vooruit kon zien. Toen hij den dam had bereikt, "leef hij een oogenblik staan, en nam den revolver uit den zaktoen lleP hij weer voort. Max was een nioedig man, die reeds menig gevaar aink onder de oogen had gezien, ®aar hij ontveinsde zich niet, dat Z'jn toestand op dit oogenblik een leer bedenkelijke was. Hij was al- bare opbrengst der perceelen, naar welke de grondbelasting berekend wordt, geen al te betrouwbaren maat staf oplevert, waarbij nog komt dat die belastbare opbrengst slechts om de twintig jaar herzien wordt. De wezenlijke waarde der perceelen is soms heel anders dan uit het kadaster blijkt en de gemeentebesturen zouden binnen eigen kring tot een meer be trouwbare schatting van huur- of verkoopwaarde kunnen geraken en naar dien grondslag eene gemeente lijke grondbelasting van die eigen dommen kunnen heffen. Het is echter eenigszins twijfelachtig of de gemeen tebesturen daartoe licht zullen over gaan, omdat die opcenten nu zoo verhoogd zijn en deze zonder eenige de minste moeite worden verkregen terwijl het instellen en heffen van nieuwe, afzonderlijke heffingen, niet zonder groote moeite en kosten geschieden kan. Verschillende gemeentebesturen hebben er op aangedrongen om te bepalen dat voor de waardevermeer dering van gebouwde eigendommen en bouwterreinen, een billijke cijns zou kunnen worden geheven en aan dien aandrang heeft het ontwerp dan ook toegegeven. Men kan die waar devermeerdering treffen, door telkens naar vaste regels de verkoopwaarde vast te stellen, of anders bij verkoop of anderen eigendomsovergang. Bovendien stelt het ontwerp zich voor, dat van bouwterreinen, welke thans naar hunne belastbare opbrengst worden belast, eene bijzondere be lasting naar de verkoopwaarde zal kunnen worden geheven, om op die wijze de gemeenten in staat te stellen om terreinen, welke thans te weinig bijdragen, naar hunne wezenlijke waarde te treffen. De veelbesproken en bij ons niet zeer populaire straatbelasting wordt ook gehandhaafd, maar zij zal volgens de bedoeling van het ontwerpvoortaan niet beperkt behoeven te worden tot de gebouwde eigendommen alleen want het kan zich zeer goed voor doen dat ook gronderven of landerijen, in het algemeen ongebouwde eigen dommen, belang hebben bij land- of waterwegen, openbare verlichting, tijd gereed om oog in oog tegenover een vijand te staan, om zich man haftig te verdedigen bij openen aan val. Maar hier uit eene hinderlaag door een kogel te worden getroffen, misschien gewond en hulpeloos in de handen te vallen van eene ver bitterde, naar wraak dorstende troep deze gedachte deed hem huiveren. Slechts de uiterste waakzaamheid kon hem beschermen. Langzaam, stap voor stap ging hij voorwaarts, met scherpen blik de struiken links en rechts van den weg opnemend. Maar niets bewoog zich tusschen het hout; geen geluid deed zich hooren. Zoo mocht hij ongeveer tien minuten gegaan zijn, toen uit den nevel voor hem een voorwerp op dook, dat zich langzaam bewoog. Naderbij komend ontdekte hij, dat het een paard was, dat vreedzaam langs den kant van den weg graasde. Thans viel er niet langer aan te twijfelen dat er een ongeluk was geschied want hij herkende een zijner bruintjes, die, ontdaan van den toom, met nasleepende strengen, welke men blijkbaar ha:' doorgesne den, hem met zachtgehinnik begroette. gemeentereiniging, waterloozing, enz. En ten slotte klijgen we ook nog de zoogenaamde ve' beteringtax.Al.a.w. het gemeentebestuur zal zoowel van gebouwde als ongebouwde eigen dommen eene billijke bijdrage kunnen vorderen in de kosten van zoodanige gemeentewerken, waardoor die eigen dommen zijn gebaat. Het veld der door de gemeente besturen te heffen belastingen wegens onroerende goederen, wordt dus door het ontwerp zeer verruimd. Ook van de in de gemeente uitge oefende b e d r ij v e n zal eene billijke bijdrage kunnen worden gevorderd in de kosten, welke veroorzaakt zijn door de zorgen van het gemeentebestuur, voor zoover zij aan die bedrijven ten goede komen. Het is volstrekt niet de bedoeling om zoo maar alle bedrijven aan te slaan, maar bepaaldelijk de zoodanige die inderdaad van de ge- meentezorgen voordeel genieten en ook om met de noodige verschooning tegenover kleinere bedrijven op te treden, door middel van vrijstellingen. Men kan de opbrengst van het laatste jaar of de gemiddelde van vooraf gaande jaren belasten of het bedrijfs kapitaal tot maatstaf nemen, enz. Ook in Pruisen vindt men vele dergelijke gemeentelijke heffingen en over 't algemeen heeft de maker van het thans ingediende ontwerp zich beijverd om zijn licht bij onze oostelijke naburen op te steken. Dat zien we ook weer aan het nu gekozen stelsel van inkomstenbelas ting, dat uitgaat van de grondgedachte, dat men het inkomen belast ter plaatse waar het wordt verworven en wel alle inkomens, dus die ook van zoogenaamde rechtspersonen. Be halve de personen die in de ge meente hun verblijf hebben, zullen z ij belastingplichtig zijn, die inkom sten trekken uit een onroerend goed dat in de gemeente gelegen is, of uit een betrekking, bedrijf of beroep, in de gemeente- uitgeoefend, al wonen zij elders (de zoogenaamde forensen). De bedoeling is om aan de kleinere gemeenten de bevoegdheid te geven, eene billijke bijdrage in de gemeente lasten te heffen van de inkomsten uit het vaste goed, dat aan uitwonende Het dier hield zich dicht aan zijne zijde, nu hij thans sneller voortliep. Na eenige minuten zag hij, wat er was gebeurd. Men moest op de eene of andere wijze bekend zijn geworden met zijn voornemen. Men had de wagens overvallen en de machines vernield. HOOFDSTUK IV. Eerst den volgenden morgen toen broeder en zuster elkander bij het ontbijt ontmoetten, sprak Max uit voeriger over de gebeurtenissen van den vorigen avond, waarvan hij gis teren slechts een kort, vluchtig be richt had gegeven. Beide hadden dien nacht zeer weinig geslapen. Zij had den een deel van den nacht doorge bracht aan het leger van den armen Jantsen, dien Max bewusteloos naast een der wagens had gevonden en die eerst tegen den morgen, dank zij de pogingen van den te hulp geroepen arts, zijn bewustzijn had teruggekre gen. In het eerst was hij niet in staat geweest de tot hem gerichte vragen over het gebeurde te beant woorden eerst langzamerhand keerde de herinnering bij hem terug. Aan- eigenaren toebehoort, en opent de gelegenheid om ondernemers, waar toe vooral de tallooze naamlooze ven nootschappen behooren, in de ver schillende gemeenten waarin zij hun bedrijf uitoefenen, naar de behaalde winst te belasten. Het was eenigszins moeilijk om den maatstaf te vinden, volgens wel ken tusschen de verschillende ge meenten, in welke één bedrijf wordt uitoefend, de verdeeling van het in komen moet geschieden. De regeering heeft hierbij gedacht aan spoorwegondernemingen, aan tramwegmaatschappijen, aan banken die op verschillende plaatsen hare filialen hebben, enz. enz. De billijk heid eischt dat de belasting ten goede komt aan al de gemeenten, waarover het bedrijf zich uitstrekt en dat zijn er soms vele. Eerst heeft men er over gedacht om deze belasting door het Rijk te doen heffen en over de ver schillende gemeenten te doen ver- deelen. Men is daarvan echter terug gekomen en heeft thans aangenomen dat de zuivere inkomsten geacht wor den verkregen te zijn in elke ge meente, in evenredigheid tot de be taalde loonen van de in de gemeente in het bedrijf werkzame personen. Betreft het inkomen uit vast goed, dan is de verdeeling vanzelf een an dere en moeten de in de verschillende gemeenten gelegen perceelen geacht worden, in evenredigheid van hun kadastrale opbrengst tot de inkomsten te hebben bijgedragen. De inkomstenbelasting is voorts gesplitst in tweeën in de eigenlijke belasting naar het geschatte inkomen en in de belasting naar den uiterlij- ken staat, waarbij het inkomen wordt afgeleid uit de vertering. Dit is echter alleen geschied uit overwegingen van practischen aard. Het laat zich voorzien dat de Staten-Generaal het ontwerp spoedig in behandeling zullen nemen, omdat in enkele gemeenten, met name in Amsterdam, de toestand onhoudbaar wordt geacht. Waar de gemeentebesturen de noodige omzichtigheid gebruiken en vooral zorg dragen om te waken voor overmatige belasting van den midden- vankelijk zeer verward, doch later meer duidelijk, had hij de bijzonder heden van den overval medegedeeld. Het bleek, dat hij door vier of vijf mannen hij kon het aantal niet precies opgeven die, om onken baar te zijn, het gelaat hadden zwart gemaakt, was overvallen. Na een kor ten doch hevigen strijd was hij be wusteloos neergezonken. De voerman van den tweeden wa gen, dien hij in Elmsleben had ge huurd, had dadelijk met zijne paar den de vlucht genomen, den wagen en de machines in de handen der aanvallers achterlatend. „De arme jongen is vrij erg toe getakeld," zei Max in den loop van zijn verhaal, doch de docter ge looft hem in een of twee weken weer op de beenen te helpen. Hij moet zich als een leeuw hebben verde digd, eer dat het hun gelukte, hem onschadelijk te maken. Althans het fragment van zijne zware zweep, dat hij nog met vasten greep krampach tig in de gesloten vuist hield, toen ik hem vond, spreekt duidelijk van de kracht der slagen, die hij heeft uitgedeeld. Wie weet of hij niet een stand, waartegen vooral in onzen tijd ongetwijfeld zeer ernstige bezwaren zouden rijzen, daar vertrouwen wij dat het voorstel, eenmaal tot wet verheven, wel in staat zal zijn om betere toestanden te scheppen, dan waarvan menige gemeente in de laatste jaren maar al te zeer blijk gaf. Regentschap en Voogdij. Het ligt in het voornemen der Cen trale Sectie van de Vereenigde Kamers der Staten-Generaal, voor te stellen, de wetsonwerpen bereffende het Re gentschap en de Voogdij Woensdag a. s. in openbare vergadering te be handelen. Tenzij de omvang van het onder zoek het volgen van den gewonen weg wenschelijker maakt, bestaat het plan, het verslag van het verhan delde in de afdeelingen van de ver eenigde vergadering der beide Kamers over de voorstellen betreffende regent schap en voogdij gelijktijdig met het antwoord der regeering te doen ver schijnen. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat over de subsidieering van bijzondere Hoogere Burgerscholen, betoogde de minister Heemskerk, dat het ontwerp slechts beoogt een meer normaal maken van positie dezer scholen. Hij stelde in het licht, dat de verwerping van het ontwerp niet bevorderlijk zou zijn aan het middelbaar onderwijs en de alge- meene onderwijsbelangen, aangezien het niet aangaat bij geldweigering voor bijzondere Hoogere Burgerscho len en gymnasia geld te vragen voor nieuwe openbare Hoogere Burger scholen. Na aanneming van het ontwerp zal de minister voorstellen doen tot opneming van leeraren aan de bij zondere H. B. S. en gymnasia in het pensioenfonds. Voorstellen zijn in voorbereiding tot verleening van meerderen steun aan het meer uitge breid lager onderwijs. De heer Ter Laan trok na deze mededeeling zijne motie in. Nadat gerepliceerd was, werd het algemeen debat gesloten. Vragendag. De minister Heemskerk antwoordde aan den heer Roodhuyzen dat bij Kon. besluit van 23 Maart jl. is bepaald, dat de onderwijzers bij de Rijksnormaallessen, die deze be trekking bekleedden na de inwerking treding van het Kon. besluit van 1881, zijn te beschouwen als burger lijke ambtenaren, die na verlies van betrekking aanspraak kunnen maken op wachtgeld of pensioen. der misdadigers zoo heeft geteekend, dat wij hem gemakkelijk kunnen vinden." „En als ge ze werkelijk vondt, uwe machines zijn toch reddeloos verloren," zei Marie bedrukt. „En het ergste is, dat na deze eerste daad van geweld, alle veiligheid voor ons ophoudt te bestaan. Wat eenmaal is geschied, kan en zal zich vaker her halen. Wij moeten thans op alles, ook op het ergste, voorbereid zijn." „Dat behoeft niet, wanneer het ons gelukt, de daders op te sporen en in verzekerde bewaring te bren gen," antwoordde Max. „De wet straft een dergelijke misdaad op voorbeel dige wijze. Wanneer een paar der grootste schreeuwers streng worden gestraft, dan zullen de anderen bij tijds terugkeeren tot rust, orde en gehoorzaamheid aan de wet. Ik zal dadelijk na het ontbijt naar Elms leben rijden, om aangifte te doen en een streng onderzoek te verzoeken." (Wordt vervolgd.

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1