Geld of Liefde. BLQOKER'S O AC AO; Zaterdag ^7 Maart. No. 73. 1909. Gemeentebestuur, Feuilleton. Gemeenteraad. 47e Jaargang. BINNENLAND. DAALDERS VLISS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. HINDERWET. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op art. 8 der Hinderwet, geven bij deze kennis dat bij hun besluit van heden ver gunning is verleend aan de Imperial Continental Gas Association te Lon den tot het oprichten en in werking brengen van eene stokerij ten behoeve harer Gasfabriek te Vlissingen op het perceel Wijnbergsche Kade nó. 13 Kadastraal bekend, Gemeente Vlis singen, Sectie D no. 1488. Vlissingen, 25 Maart 1909. Burg. en Weth. voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Tweede Kamer. Namens de Commissie van Rap porteurs over de salarisregeling van departements-ambtenaren werd in de gisteren gehouden zitting door den heer Hubrecht voorgesteld een parle mentaire enquête in te stellen naar de organisatie, de werkwijze en het ar- beids-toezicht aan de departementen. Dit voorstel werd naar de afdeeiin- gen gezonden. Verder werd behandeld een wijziging van de wet op het mid delbaar onderwijs, tot subsidieering van de bijzondere Hoogere Burger scholen. De heer Roessingh vreesde dat door dit ontwerp het gewoon mid delbaar onderwijs ten plattelande, dat uitbreiding behoeft, juist nog meer in het gedrang zal komen. De heeren De Waal Malefijt en Roodhuijzen verdedigden het ontwerp maar drongen aan op ruimer steun voor het Meer Uitgebreid Lager On derwijs. Laatstgenoemde wilde daar aan tevens een einddiploma verbinden. Bij tweede lezing werd aangenomen het ontwerp tot wijziging van de Kinderwetten. Bij het opmaken van de nominatie voor den Hoogen Raad werd tot eerste candidaat gekozen mr. Fentener Van Vlissingen, raadsheer bij het hof te Amsterdam. Kamerverkiezingen. Naar „de Tel," verneemt worden tusschen de afdeèling Amsterdam van den Vrij-liberalen Bond, de liberale kiesvereenigingen Vooruitgang en de vrijzinnig-democratische vereeniging aldaar, onderhandelingen gevoerd met het oog op de a. s. Tweede Kamer verkiezingen, en zal zich vermoedelijk uit die onderhandelingen, de volgende overeenkomst ontwikkelen In district I zal het aftredende Ka- o—o 7.) »Ja, mijnheer, ze zijn in den hof." »Neem er dan een mee, als ge de ronde doet, en verwijder u niet te ver van huis Het gesprek was hiermede geëin %d, Marie hoorde, hoe de zware schreden zich verwijderden, en hoe oe huisdeur in het slot viel. Zij zag, hoe haar broeder zich gereed maakte °m uit te gaan. Hadden de zoo pas gehoorde woorden haar bezorgdheid reeds vergroot, deze klom tot een waren doodsangst, toen zij opmerkte, hoe Max haastig in zijn slaapvertrek trad en de kast opende, waarin hij z]jne wapens bewaarde. Toen hij in z'jne woonkamer terugkeerde, had hij ?en voorwerp in de hand, dat hij ln zijn borstzak verborg. Vervolgens nam hij zijn hoed en wendde zich TELEFOONNUMMER 10. Breek met de sleur; drink in plaats uan koffie, oéel goedkooper, uéel gezonder, altijd goed. (Adv.) merlid, de heer dr. H. F. R. Hubrecht, in II het aftredende lid, de heer C. Lely en in IV het aftredende lid, de heer J. W. IJzerman, worden candi daat gesteld door Vooruitgang, en ge steund door de vrij-liberalen en vrij zinnig-democraten in VI zal hst af tredende lid, de heer mr. W. H. de Beaufort, en in VII het aftredende lid, de heer dr. C. F. J. Blooker worden candidaat gesteld door de vrije libe ralen, en gesteund door Vooruitgang, terwijl de vrijzinnig-democraten zich zullen onthouden, en in VIII zal het aftredend lid P. Nolting, in IX het aftredende lid mr. C. Th. van Deventer worden candidaat gesteld door de vrijzinnig-democraten, en gesteund door Vooruitgang, terwijl de vrije liberalen zich zuilen onthouden. Wat district V betreft, omtrent de daar te stellen candidatuur, is men het nog niet geheel eens. Van liberale zijde toch wordt de vraag gesteld, of de vrijzinnig-democraten eigenlijk wel recht hebben op den zetel. Het is dus nog niet zeker, of van liberale zijde geen candidaat tegen den heer Th. M. Ketelaar zal worden gesteld. Ook bestaan er plannen, om in district III met een liberalen candidaat uit te komen. De de Ruytermedaille. Bij Kon. Besl. is de De Ruyter medaille toegekend in goud, aan den heer J. van Duyn, oud-gezag- voeder ter koopvaardij, te 's-Graven- hage den heer K. Boorsma, directeur van de visscherijschool te Katwijk aan Zee in zilver, aan den heer E. Havinga, gezagvoerder bij de Rotter- damsche Lloyd, te Rotterdam; in brons aan den heer P. Cordia, observator aan de filiaalinrichting van het Koninklijk Nederland Meteorologisch Instituut te Amsterdam, en den heer J. H. Lubbie, onderhavenmeester te Rotterdam. naar de deur. Hier echter stiet hij op zijne zuster, die hem angstig tegenhield. „Ga niet, Maxriep zij zijnen arm grijpend, „Ik weet, dat ge u aan een gevaar blootstelt." „Dwaasheid, kindMaak u niet onnoodig bezorgdIk geef u de verzekering, dat ik zelf aan geen ge vaar geloof." „Waarom hebt ge dan een revol ver bij u gestoken „Om voor ieder geval gereed te zijn. Een man, die weerloos tegenover een mogelijk gevaar staat, is altijd in eene onwaardige positie." „Wanneer een gevaar mogelijk is, moogt gij u daaraan niet blootstellen. Bedenk, wat voor ons alles op het spel staat „Ik herhaal, Marie, dat ge voor mij niet bezorgd behoeft te zijn. Men bedreigt niet mijn persoon. Als er van een gevaar sprake kan zijn, dan betreft dit alleen mijne nieuwe ma chines. Ik heb Jantsen naar het sta tion gezonden om ze te halen, en was juist van plan hem tegemoet te gaan. Hij blijft wat lang uit, zoodat ik vrees, dat hem een ongeluk heeft W. De Meijier. f Te Arnhem is overleden de heer W. De Meijier, em.-pred. bij de N Herv. Gem. en oud-lid van de Tweede Kamer. De overledene bereikte den leeftijd van 72 jaren en was ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Bepaald is dat indien H. M. de Koningin of eenig lid van het Ko ninklijk huis verlangen dat alleen de eerbewijzen van pavoiseeren, para deeren als anderszins zullen geschie den en er niet zal worden gesalueerd, het schip waarop, of de sloep waarin Hoogstdezelven zich bevinden, op zichtbare plaats den witten wimpel zullen toonen, en indien in het ge heel geen eerbewijzen worden ver langd den blauwen wimpel zullen voeren. Voor autoriteiten worden in derge lijke gevallen dezelfde wimpels ge- heschen. De vangsten van haringen bleven in de afgeloopen week in de ansjo- visweeren op de Schelde nog steeds slechtte Bergen-op-Zoom werden 2 tot 20 haringen per weer gevangen, welke circa 3 cent per stuk opbrach ten te Tholen werden er van een weer 30 stuks aangevoerd, dief 1.45 tezamen opbrachten een en ander duidt er op, dat zachter weer alleen verbetering kon brengen. De botvis- schers zijn ook weermet de campagne aangevangen en hoewel nog geen gulle vangsten genoteerd zijn, was men zeer tevreden, vooral daar de qualiteit goed is. Met de vastendagen in Noord-Brabant vindt de bot, ook die welke de weervisschers aanbren gen, voor duren prijs koopers. Hoe wel men met voorjaarsfuiken vischt, werden er ook eenige tonnetjes bliek aangebracht. flbonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden. Zitting van Vrijdag 26 Maart, f des namiddags te 2 uur. Voorzitter de heer jhr. mr. Van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de heeren Vermaas, Merckens en Taat, de laatste met kennisgeving. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering werden goed gekeurd. Vervolgens werden verschillende mededeelingen gedaan, o.a. van een Kon. besluit betreffende goedkeuring van het besluit tot heffing van accijns op het gedistilleerd. Verder een Kon. besluit, waarbij een rijks-subsidie van f 1500 is ver leend voor de avondschool voor hand werkslieden en eindelijk van de goedkeuring door Ged. Staten van genomen raadsbesluiten. getroffen." „Waarom hebt ge dat voor mij geheim gehouden Ge bespreekt uwe zaken anders toch altijd met mij. Maar ik vermoed, Max, dat juist de nieuwe machine de uitbarsting zul len verhaasten kondt ge daar niet mee wachten, tot de gemoederen wat kalmer waren geworden Ge weet, met hoeveel wantrouwen de lui iedere nieuwe zaak opnemen." „Ik kan er niets aan doen", ant woordde hij. „Ben ik in de positie om te kunnen wachten Mij blijft geene keus. Een van beidenof k pak ferm door, öf ik ben geruïneerd. De nieuwe machine zijn zoodanig geconstrueerd, dat zij het werk van een deel der arbeiders overbodig maken. Ik ken de raddraaiers en zoodra de nieuwe stoelen werken, zullen zij weg, ais een waarschu wend voorbeeld voor de anderen. Deze slag moet hen echter onvoor bereid treffen, wanneer hij althans het gewenschte gevolg zal hebben. Daarom heb ik met niemand over mijn voornemen gesproken, zelfs met u niet. Ook Kramer en Jantsen wis ten voor dezen morgen daarvan nog Electrische tram. Voorlezing werd gedaan van een rapport inzake de onderhandelingen met de directie der stoomtram-maat schappij Vlissingen-Middelburg be treffende den aanleg van een elec trische tram. (Dit rapport zullen wij in zijn geheel opnemen.) Van het bestuur van het departe ment Vlissingen tot Nut van 't Alge meen was een adres ingekomen, waarin wordt medegedeeld dat bij besluit van den gemeenteraad van 18 October 1852 voor onbepaalden tijd aan het departement in gebruik is gegeven een huis, gelegen in de Walstraat, teneinde daarin een be waarschool te houden, zonder ver plichting om hiervoor eenige huur te betalen. Adressanten wijzen er verder op dat dit gebouw sedert lang niet meer voldoet aan de eischen die tegen woordig worden gesteld aan een schoolgebouw. Zoowel de commissie voor de be waarschool als het departements-be- stuur hebben zich daarom sedert lang bezig gehouden met het denkbeeld om in dezen onvoldoenden toestand te voorzien door de stichting van een nieuw schoolgebouw overeen komstig moderne eischen. Het komt het bestuur voor dat hierbij ook het algemeen belang der gemeente betrokken is. Het bestuur wendt zich daarom tot den raad met verzoek, om hem tegen afstand van alle rechten van gebruik van het perceel in de Wal straat in eigendom te willen afstaan zooveel M3. bouwgrond op de te dempen Pottekade of op een ander daartoe geschikt terrein, door den raad te bepalen, als berekend tegen billijken prijs, in ruil gegeven kan worden voor genoemd perceelmet bestemming om aldaar een bewaar school te stichten. Naar de meening van het bestuur, gebaseerd op een rapport van den bouwkundige A. Loois Sr., mag de waarde van het perceel in de Wal straat, hetwelk alsdan weder ter vrije beschikking van de gemeente zal worden gesteld, op f 6200 wor den getaxeerd, zoodat de gemeente in geval van verkoop een prijs zal verkrijgen, die als koopssom kan gelden voor den af te stanen bouw grond op het door den gemeenteraad aan te wijzen terrein. Dit adres werd gesteld in handen van Burg. en Weth. om advies. Van 22 uitkeering genietende en contribueerende leden der Zeemans- en Visschersbeurs, was een adres in gekomen, waarbij zij instemming be tuigen met het aan den gemeenteraad aangeboden adres door de heeren K. niets. Ge ziet, ik had er mijne re denen voor om de zaak geheim te houden. Doch nu vaarwelMet een half uur ben ik weer bij u." Hij was heengegaan, eer zij het had kunnen verhinderen. Daar buiten hoorde zij zijn vasten stap op de steenen van de binnenplaats, Zij zag hem door de kleine tralie poort op den straatweg gaan en haastig voortloopen. Met angstig kloppend hart blikte zij hem na, tot hij in den avondnevel ve;dween. De dam was ongeveer een kwar tier van de fabrieksgebouwen ver wijderd. Aan weerszijden werd hij ingesloten cijor kreupelhout, dat hoog en dicht genoeg was, om als hin derlaag te kunnen dienen. Doch dit was ook op den geheelen weg naar Elmsleben de eenige plaats, die als zoodanig dienst kon doen. Als er gevaar dreigde, dan kon het alleen hier zijn dat begreep Max zeer goed. Met gestrekten pas liep hij voort. Voor zoover hij bij de mistige lucht kon zien bewoog zich niets op den weg. Ook in de arbeiderswo ningen, die links van den weg, on geveer een steenworp ver van de Visser, J. Walraven en I. van Bel, inzake de aangelegenheden der Zeemans- en Visschersbeurs en ver zoeken mede aan den raad het daar heen te willen leiden, dat, overeen komstig het verzoek van bovenge noemde heeren, hun recht zal wor den gedaan. Dit adres werd met het andere gesteld in handen der commissie voor de Zeemans- en Visschersbeurs. Nog was ingekomen een verzoek van P. M. W. Schroder, waarbij hij intrekking verzoekt van zijn in Januari gedaan verzoek tot het verplaatsen van zijn badpaiviljoen. Dit adres werd buiten behandeling gelaten. De Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen-verkeer heeft het volgend adres gezonden Zooals u bekend zal zijn heeft de vereeniging verleden jaar een groote reclameplaat van de badplaats Vlis singen laten vervaardigen en daarvan eenige honderden exemplaren op de spoorwegstations in Nederland en Westfalen doen aanplakkenverder in de hotels, restaurants en café's in Elberfeld, Crefeld, Bremen, Dussel- dorf en Keulen laten ophangen, ter wijl er een groot aantal in België en Engeland zijn verspreid en naar bui- tenlandsche reisbureau's zijn toege zonden. Daar het ons is gebleken dat die reclameplaat veler attentie heeft ge trokken en wij ook dit jaar weder in het belang van de badplaats een aantal daarvan wenschen te laten drukken en verspreiden, doch de uitgaven onzer kas de ontvangsten met pl.m. f 350 hebben overschreden, nemen wij de vrijheid ons tot U te wenden met beleefd verzoek het be drag van f 100, dat wij jaarlijks van de gemeente voor adverteeren ont vangen, te willen verhoogen tot op f 300. De Vereeniging hoopt den zeer gewaardeerden steun van den gemeen teraad te mogen ontvangen, om haar in staat te stellen uitvoering aan haar plan te geven. Ook dit adres werd om advies ge steld in handen van B. en W. Overgelegd worden de jaarversla gen over 1908 van het Algemeen Armbestuur, van de commissie tot wering van schoolverzuim en van de woningwet, welke in het jaarverslag zullen worden opgenomen. De rekening van de gezondheids commissie over 1908 sluit in ontvang op een bedrag van f 1624.88Vs en in uitgaaf op f 1464.537s, goed slot alzoo f 160.35. Eindelijk werd nog overgelegd een voorstel van Burg. en Weth. tot onbewoonbaarverklaring van het per ceel Walstraat no. 133. Overgelegd werd een plan voor den fabriek verwijderd lagen en waarop hij onder het voorbijgaan een scher pen blik wierp, was alles rustig. Het vuur brandde in den haard als ge woonlijk, en hij zag de vrouwen met de bereiding van het avondmaal be zig. Zou zijne zorg overbodig zijn geweest? Maar dan moest hij in de stilte van den avond het geluid der raderen en den zwaren stap der paarden reeds op tamelijk grooten afstand kunnen hooren. Hij bleef staan om te luisteren, doch geen ge luid drong tot hem door. Hij was den dam intusschen zoover gena derd, dat hij trots donkerheid en nevel den weg tot daar, waar hij in de struiken verdween, kon overzien. Maar hij ontdekte niets. Na ongeveer vijf minuten ging hij met onvermin derde snelheid verder toen maakte hij plotseling halt. Er was een toon tot hem doorgedrongen, die hem deed stilstaan en luisteren. Het was hem, als had hij den klank van zware slagen gehoord, die door de vochtige lucht slechts dof zijn oor bereikten. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1