;ns. 1 Geld ot Liefde. Draagt Plouvier's Schoenwerk. li» Donderdag No. 71. O 0/V. :steloo. Sr> Maart. Gemeentebestuur. Feuilleton. ■tón. 47e Jaargang. 1909. Havendienst. amdienst WALCHEREN. er-Schelde. Van Week tof Week. BINNENLAND. ETALAGE. TRAAT. Pleiziertrein, Het ie Dienstmeid, Het kige hoed, Huwe- hoonmaken als je je, Amsterdam bij en heeren en ten 50 nummers, alles ng van postwissel e r d a m. miner 90. i©it H.L. f 18- 1.15 21.50 1.40 22.50 1.45 2.30 i te 1.55 1.25 'RIJS. de BEURS- <er en Lijkdienaar. |vm, 6.6.20, 6.45, 10.—, 10.20, 10.40, 12.30,1.—, 1.30», 55, 4.30, 4.50, 5.20, 8.20. uis vm. 6.10, 6.30, i, 9.50, 10.10, 10.30, Nm. 12.10, 12.45, .10*, 3.40, 4.10, 4.40, 05, 7 25, 8.—, 8.30. vallan dea Zondags jn-Middslburgv.v. 4 40f 5.50f 7.55* f 12.30* 1.15§ 2.-* 5.—* 5.50§ 6.55* \25§ de Remise, b de Zeilmarkt. het Badhuia. 5.15f 6.25-f 8 40* i§ 1.15* 2.—2.45* 5.50* 6.55§ 7.50* rl,10f •der dan tot de Re- Zeilmarkt. Badhuia. ien vertrokkon tot iet Badhuia jiaehe tijd. elhurg— Domhurg. 6.25, 9.23, 12.18, (Station S.S.) 9.20, 15. 40, 10.40, 1.35, 4.15, ;ot Koudekerk». »09. Iim. 3,43 e) en 6,35 dj 4,10 c) en 7,05 m 2,15 a) en 5,05 b) 3,43 en 6.35 d) h) in na het vertrek va® ke n.Nenzen vm.8,5''. Breskena, Boraaele en Breekena, BoraeleO In de boot van 10,46 en van 16 April tot VLISS11NGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN de velde Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. WONINGWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter kennis van belangheb benden dat verhuurders van woningen, welke drie of minder ter bewoning bestemde vertrekken bevatten, onver schillig of de woning op zich zelve een gebouw vormt dan wel van een gebouw deel uitmaakt, verplicht zijn bij het bestuur der gemeente, waarin de woning is gelegen, binnen ëene maand aangifte te dpen dat verhuurders van woningen ver plicht zijn nieuwe aangifte tg dpen tjinnen epne maand nadat de woning door een nieuwen huurder is betrok ken, tenzij deze inmiddels de bewo ning heeft gestaakt dat onder verhuurders worden ver staan de personen, die hetzij voor zich zelve, hetzij in eenige hoedanigheid eene woning schriftelijk verhuren dat formulieren van aangiften ter gemeente-secretarie (bureau bevol king) kosteloos verkrijgbaar worden gesteld (fat het niet of- niet behoorlijk vol doen aan eene dezer verplichtingen milt gestraft met eene geidbaete vm ten hoogste 'vijf-en^twintig galden. Vlissingen, 24 Maart 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEbl. BEDRIJFSBELASTING, Afkondiging van een kohier der bedrijfsbelasting dienst 1908/9 De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den rijks-ontvanger is gezon den, het door den directeur der directe be|astingen te Middelburg executoir verklaarde kohier No. XI wegens de bedrijfsbelasting, dienst 19Q8/9. de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om bnnne aanslagen op den bepaal- dent tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 24 Maart 1909, De Burgemeester voornoemd, ""1 DOORN VAN KOUDEKERKE SCHOOLWEZEN. De Plaatselijke Commissie van toe licht op het lager onderwijs maakt kekend, dat Vrijdag 26 Maart L o—o 5.) .Terwijl hij zoo sprak lag er eene Jddrukking van joviale goedhartig- ™idop zijn gelaat en in zijne stem. daarbij flikkerden zijne oogen zoo *tig onder zijn borstelige wenk brauwen en verkondigden zoo duide- V een omkeer im_zijne booze luim, ,at ook Marie een deel van haar |°°rn voelde verdwijnen. Het schoot faar plotseling te binnen, dat mijn- L?r Kaiser reeds vaker zeer vroo- e|i pleizierig was geworden, toneer hij haar door eene zijner ™sche opmerkingen tot toorn had Pnkkeld. Zij nam zich voor, hem 'vervolg deze vreugde niet we- bereiden. «i wat had u nog meer ont- Hbehalve mijne halsstarrigheid?" e8 Reinhard, die dit kleine ge- TELEFOOKNUMMER 10. a. s. des avonds van 7—9 uur eene OPENBARE LES zal gehouden worden aan den Her- halings-cursus voor jongens in school B (Hoofd de heer Op den Zieke.) Ouders, voogden of verzorgers van leerlingen en belangstellenden worden uitgenoodigd deze les bij te wonen. De commissie voornoemd, JOS. VAN RAALTE, Voorzitter. G. H. VüRTHEIM, Secretaris. De verwarring te Parijs en elders, tengevolge van de staking der post en telegraafbéambten, heeft weer pens de bijzQtidpre aandacht gevestigd op.,., ja, niet op de stakingsquaestie zelve, want die is op zich zelve niet van groote beteekenis en kon door een cordate houding der regeering zeer gemakkelijk tot een einde komen maar de aandacht valt vooral op de hedendaagsche opvatting van de taak van den 'ambtenaar en die van den Staat. Het is een treurig maar geen zeldzaam verschijnsel, dat ten onzent gelukkig nog geen diepe wortels heeft geschoten; dat de ambtenaar zich zelf vaak niet meer beschouwt als een depj vqn tiet staatsgezag of van tiet gezag in weiks dienst hij zich bevindt, Hij is als zoodanig op zijn eigen verzoek aangesteld en op bepaalde voorwaarden als orgaan van het Staatsgezag opgetreden, en nu keert hij zich tegetl dat gezag, met andere woorden tegen zich zelf en ondermijnt hetzelfde gezag, dat h,ij heeftaangenorppq YSdf aandeel ujj (g qéfepen en boog te houden. Die staat mag tegenover zulk een mis kenning van het gezond verstand, die de beste belangen der maatschappij roekeloos in de waagschaal stelt, geen zwakheid toonen geen zwakheid voor het tegenwoordige, die alles zou be derven maar ook geen zwakheid in de toekomst. Het wil oris, voorkomen dat in den tegeqwoordigen tijd van ziekelijke opvattingen en betreurens waardige afdwalingen, geep enkele regeerjng verantwoord'Is," die niet al het mogelijke in het werk stelt om de maatschappij voor dergelijk plicht verzuim te vrijwaren, en het, zoo het toch plaats heeft, te straffen. Gisteren reeds waren er duidelijke teekenen, dat de beweging verloopt en de luchthartige Parijzenaars zullen hun nieuw amusement dan moeten missenmaar het is wel te hopen, dat de ontvangen les niet verloren zal gaan en het aan ernstige maat regelen niet zal ontbreken, vecht glimlachend had aangehoord. „Heeft uwe pupil misschien weer voorschotten gevraagd Heeft zij u aangekondigd, dat ze zich in Baden verveelt en terug denkt te keeren, of wat is er anders geschied „Neen de hemel zij dank van die ben ik vooreerst af. Die is goed bewaard en amuseert zich thans in de omgeving van Straatsburg. Het onheil dreigt van eene andere zijde. Daar schrijft mij mijne nicht in een bespottelijken brief, dat zij niet langer in het instituut kan blij ven. Zij heeft, zooals zij schrijft, reeds driemaal den cursus in de se lecta gevolgd en kan daar niets meer leeren. Zij wil tegdn den herfst eene betrekking als onderwijzeres zoeken. Zoo'n onzin Alsof zij, omdat daar niets meer te leeren valt, direct eene plaats moet verlaten, waar zij tot heil van mij en zichzelf zoo goed bewaard was Haar geweten liet niet toe, het dure schoolgeld nog langer van mij aan te nemen. Alsof ik niet langer het dubbele en driedubbele wilde be talen, wanneer zij slechts bleef, waar zij is en mij met zulke onzinnige Ook in het oosten van Europa vermindert de spanning. De depressie vult zich weer op en Servië gaat bakzeil halen. Het is een zeer goed teeken dat de Servische gezant aan het diner, Zaterdag door den Keizer aan leden van het corps diplomatique aangeboden rqqcht niee-eten. Servië zwicht vo.o.r den nieuwen aandrang der mogendheden en in Hongarije is men zoo verstandig geweest om het proces tegen 53 wegens hoog verraad te Agram terecht staande Serviërs op te schorten. VerrriQQdel.ijk zal het dan ook wel \n 't geheel niét doorgaan, eti dat verkoelende bad zal wel werken. Van eene zijde van welke men het niet verwacht had, van den kant van Italië namelijk, schijnen nu stappen te zijn gedaan om het eens te worden over de hoofdpunten, welke op de nog altijd in de lucht zittende con ferentie zouden worden besproken. Die punten zien er voor Oostenrijk ook al heel vriendelijk uit. De inlij ving van üosnië op den grondslag van de tusschen Oostenrijk en Tur kije gesloten overeenkomst, zqu men eenvoudig bezegelen en de Servische quqesfje komt dus niet ter tafel. Ver der zou men Bulgarijes onafhanke lijkheid erkennen en ten slotte eenige wijziging brengen in het artikel van het Berlijnsche tractaqt, hetwelk be trekking heeft op de wederkeerige rechten van Oostenrijk en Montenegro. Dat ziet er vrij schaapachtig uit. Alleen Montenegro zo,u aan Iets te hopen hebb.en eq de Italiaansche re geering diende voor deze bevriende mogendheid dan ook wel iets te doen, ter wille van de betrekking tusschen de twee vorstenhuizen maar Oosten rijk zal toch wel aan het Fransche dénkbeeld vasthouden, dat aan een onderhandsche schikking de voorkeur geeft boven een conferentie. De voorstellen der Engelsche re geering tot uitbreiding van de vloot, schijnen aan de conservatieven aan leiding te geven om eens een aanval op het liberale bewind te wagen. Zóó althans vatten wij de motie op van den heer Balfour, den leider der oppositie, waarbij de regeeringsvoor- stellen ontoereikend worden verklaard tot de verzekering van de veiligheid des lands. Sedert Duitschland en Engeland tegen elkander opbieden is er geen houden meer aan. inderdaad schijnt men in Duitschland met zekere koortsachtige haast aan scheepsbouw te doen, Den Engelschen is de schrik om het hart geslagen, nu zij meenen dat Duitschland naar een soort van voorstellen van boord bleef!" „Ge zijt geen zeer beminnens waardige oom, mijnheer Kaiser", zei Marie. „ik ben ook volstrekt niet van plan, dat te zijn", antwoordde de gast met eene beleefde buiging. „Toch is het desalniettemin mijn voornemen, mijn plicht te doen tegenover het kind mijns broeders. Ik heb daarom den brief der directice van 't insti tuut want ook van haar is eene lange missive ingekomen met het aangename bericht, dat een verblijf gedurende eenige weken op het land noodzakelijk is voor de gezondheid mijner nicht in dien zin beant woord, dat ze mij het kind in Gods naam dan maar moet sturen. Ik hoop, dat ze aan mijne tafel beter in 't vleesch zal komen dan bij de ge leerde kostschoolhoudster." „En welke plannen hebt ge verder met uwe nicht?" vroeg Marie. „Natuurlijk moet zij tegen den herfsf naar het instituut terug. Ik wil haar in geene ondergeschikte betrek king onder vreemde menschen laten leven en 't zou mij op den duur zeker ook niet bevallen, wanneer ik flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden. Europeesch overwicht streeft, en nu moet Engeland natuurlijk nog veel hooger bieden. We zullen zien wat er van wordt. Er heerscht momenteel in Engeland opwinding genoeg, om de eene of andere onderneming tegen de regee ring mogelijk te maken, wanneer ten slotte het gezond verstand niet den boventoon bekomt. Met de voorgenomen hervorming der Duitsche finantiën gaat het vrij treurig. Het plan bestond om eene belasting in te voeren, die wij in Holland sinds lang vergeten zijn, na melijk het zegelrecht var. dag- en weekbladen. Daar de conservatieven de belasting op de nalatenschappen deden valien, deden de andere par tijen hetzelfde met het zegelrecht, waarmede zij het publiek zeker wel een grooten dienst zullen hebben be wezen, Nog meerook de belasting op gas- en electriciteit werd geschrapt en totnogtoe is, voor zoover ons bekend, nog niets door de mazen van het net gekomen. Maar als hetgeen van de regeeringsplannen terecht komt, nu eens geheel ontoereikend mocht wezen om het gat te stoppen Ziedaar een vraag, welker beantwoor ding de regeering vrij wat hoofdbre ken zal kosten. Üt Onze laatste berichten uit de hoofd stad van Perzië bevatten alweer eene vrij ongunstige tijding voor de re geering want er bleek uit, dat zich wederom eene stad bij de constitutio- neeie beweging heeft aangesloten. Ditmaal is het de havenplaats Render- Abbas, aan de Perzische Golf. Dit is voor den Sjah een groot verlies, want deze haven is de voornaamste van Perzië. De invoerrechten, aldaar ge heven, zijn een voorname bron van inkomsten voor den Staat en nu heb ben de constitutioneelen zich van het douane-kantoor meester gemaakt. Render-Abbas, anders gezegd de ha ven van Abbas (een Sjah die in 1614 regeerde), vormt het begin van den handelsweg van zee naar Ispahan en zooals onze lezers zich herinneren zullen, bevindt Ispahan zich sinds lang in de macht der constitutio neelen, die nu een uitweg naar zee hebben, die hun zeer zal te stade komen. In Amerika is er ook iets met de douane aan de hand, maar dat is iets van heel anderen aard. Men zal daar namelijk een herziening van het tarief ter hand nemen, waartoe het Congres in buitengewone zitting is haar altijd bij mij hield." 't Zou haar misschien niet beter bevallen," meende Marie. „Zij zou naar eene nuttige bezigheid verlan gen. Een doelloos leven, zij het ook nog zoo gemakkelijk, kan op den duur niemand bevredigen." „Bevredigen Natuurlijk zal het haar niet bevredigen maar kan ik daar iets aan veranderen Het zij dat ik haar aan een man hielp. Want ik voor mij ken maar éen beroep, waartoe de natuur de vrouw be stemt. Zij moet trouwen en kinderen groot maken. Doet zij 't niet, dan moet zij zich onder alle omstandig heden onbevredigd en nutteloos ge voelen." Weder kwam een gevoel van toorn over Marie, en weder hief zij het hoofd met eene trotsche en toch be vallige beweging op. Toen zij ech ter haren gast aankeek en zijn oog ontmoette, dat vol verwachting op haar was gericht, bedwong zij hare verontwaardiging. „Ik geef den strijd met u op, mijn heer", zei zij bedaard, „en dat te eer, daar ik er hoegenaamd geen be lang bij heb, hoe gij over dergelijke bijeengeroepen. Die tariefsherziening schijnt een maatregel van fiscalen aard te wezen, want er is een te kort op de begrooting en men wil ook trachten progressieve succes sierechten in te voeren en ook de geestrijke vochten wat zwaarder te belasten. President Taft heeft eene bijzondere boodschap tot het congres gericht, waarbij op de tariefsherzie ning wordt aangedrongen, daar reeds in Juli aanstaande de uitgaven de inkomsten met honderd millioen dol lars zouden overtreffen. Voor Amerika moge die som minder groot wezen dan ze ons moet toeschijnen, op toenemende welvaart wijst het ver schijnsel zeker niet en een uitlating in de boodschap van den president schijnt daarop ook te duiden. De nieuwe directeur van de Rijkspostspaarbank. Tot directeur van de Rijkspost spaarbank is benoemd de heer P. J. F. du Bois, thans onderdirecteur aan deze inrichting. Bij deze benoeming teekent de „Tel." aan: De heer P. J. F. du Bois, de nieuwbenoemde directeur der Rijkspostspaarbank, werd den 23en October 1847 te IJzendijke geboren. Zijn opleiding genoot hij eerst ge durende eenige jaren aan het Ko ninklijk Athenaeum te Brugge, daarna aan de H. B. S. te Middelburg. Nadat van het plan, om naar de academie te Delft te gaan, moest worden af gezien, trad hij, na een vergelijkend onderzoek in 1867 in dienst bij de rijkstelegraaf, later legde hij ook exa men af voor de posterijen. Daar was hij in verschillende functies werk zaam, o.a. als directeur van het post kantoor te Boskoop, en in 1881 werd hij aangezocht om met behoud van den directeurstitel, op de afdeelin- gen posterijen en telegrafie van het ministerie van waterstaat, nijverheid en handel te arbeiden. Vijf jaar later, den Isten januari 1886 kwam de heer Du Bois ais eerste hoofdambtenaar met den titel van hoofdcommies bij de directie der Rijkspostspaarbank in functiein 1895 verkreeg hij den titel van onder directeur. Lichamelijke opvoeding. Door het hoofdbestuur van het Nerderl. Onderwijzers-Genootschap is een adres gezonden aan den minister van binnenl. zaken, waarin wordt verzocht te willen bevorderen, dat aan het hoofdbestuur van het Nederl. Onderwijzers-Genootschap bij de vaststelling der Staatsbegrooting voor 1910 een subsidie worde verleend van duizend gulden, met het doei als zaken denkt". Zij had den maaltijd geëindigd en ging opstaan van de tafel. „Willen de heeren mij verontschuldigen vervolgde zij, terwijl zij zich naar de deur wendde. „Ik laat aan mijne nieuwe perken arbeiden en vrees, dat men mijne aanwijzingen niet goed volgt." Toen onder het naar buiten gaan haar blik vluchtig langs den gast gleed, nam zij waar, dat hij in zijn zetel terugleunde met het zelfgenoeg zame gelaat van een man, die met zijn dagwerk tevreden is. En toen zij de. balcontrap afklom, hoorde zij met opnieuw ontwaakten toorn, hoe zij hare vlucht van het oorlogstooneel met een spottend lachen begeleidde. HOOFDSTUK III. Toen Marie na eenigen tijd in huis terugkeerde, had de gast zich reeds verwijderd. De tuinkamer was ledig, maar zij hoorde in het nevenvertrek de schreden harer broeders, en zij zag hem door de halfgeopende deur, hoe hij, de handen op den rug, met gebogen hoofd langzaam op en neder liep. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1