Woensdag* 24 Maart. Gemeentebestuur. No. 70 47e Jaargang. 1909. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. BINNENLAND. Voorstellen aan den Gemeenteraad. flbonnements-fiduerfentiën op zeer uoordeelige uoortvaarden. De opening van de De Ruyterschool. VLISSIINGSC Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. SCHOOLWEZEN. De Plaatselijke Commissie van toe zicht op het lager onderwijs maakt bekend, dat Vrijdag 26 Maart a, s. des avonds van 7—9 uur eene OPENBARE LES zal gehouden1 worden aan den Her- lialings-cursus voor jongens in school B (Hoofd de heer Op den Zieke.) Ouders, voogden of verzorgers van leerlingen en belangstellenden worden uitgenoodigd. deze les bij te wonen. De commissie voornoemd, JOS. VAN RAALTE, Voorzitter. G. H. VüRTHElM, Secretaris. BEKENDMAKING. Vaststelling kiezerslijst. Burg. en Weth. van Viissingen maken bekend dat de kiezerslijst voor deze ge meente over 1909—1910 en de al- phabetische lijsten der namen en voor namen van hen, die van de kiezers lijst zijn afgevoerd en van hen die daarop zijn aangebracht, door hen vastgesteld zijn en van heden tot en met den 21 April ter secretaris voor een ieder ter inzage liggen en aldaar afdrukken van de nieuwe kiezerslijst tegen betaling van f 1 per exemplaar te bekomen zijn verder vestigen zij er de aandacht op, dat tot en met den 15 April 1909 een ieder bevoegd is bij het gemeen- tebestuur verbeteringen van de kie zerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voor komt of niet behoorlijk voorkomt. Viissingen, den 22 Maart 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Werkwijze der Tweede Kamer. Dezer dagen werd medegedeeld, dat de vertegenwoordigers der verschil lende groepen in de Tweede Kamer een voorstel hebben gedaan, om het onderzoek - in de secties te behandelen in dien zin, dat voor elke begrooting en voor elke rubriek van wetten een vaste commissie van rapporteurs zal worden benoemd, die op- en aanmer kingen van dé leden in ontvangst neemt en verwerkt. De Tel. verneemt dat het plan is, dit voorstel zeer spoedig' in té dienen en nog af te handelen vóórdat de Kamer uiteengaat. Posterijen en telegrafie. De Vereenigingen van'Directeuren enCommiezen'der Posterijen en Tele graphic, hebben „In'het belang van het Recht", 'n brochure doen drukken, tegenover een door den Bond v. Kler ken uitgegeven, naar aanleiding van de door de regeling voorgestelde lots verbetering van directeuren en com- miezèn. De brochure van directeuren en commièzen constateert, dat de be kende ministerieele commissie werd uitgesteld door minister Bevers, ten- einde Z. Exc. voor te lichten, op een verslag, uitgebracht in de Tweede Kamer, namens de commissie van rapporteurs op Hoofdsstuk IX voor '908), in de vergadering van 6 No vember 1907. Volgens dat verslag wa- ran talrijke adressen ingekomen, be togende dat de toen voorgestelde rageling geen of geen voldoende re- geling zal geven aan de positie van D. en C. en soms zelfs tot achteruitgang :Za' leiden. Verder betoogt de brochure, dat de werkkring, dienstpraestatie, verant woordelijkheid en de afgelegde exa- mens geenszins gelijk zijn, doch in tegendeel zeer veel verschillen dat ue lotsverbetering voor D. en C. sedert jaren door opvolgende ministers 's toegezegd en noodig geoordeeld, teen voortzetting is van die in 1905 an het lager personeel, waaronder klerken, toegekend, en ten slotte, dat bovendien de klerken ook door deze begrooting weder worden be voordeeld door: a. het recht van sol licitatie te geven naar minstens 110 kantorenb. belangrijke verhooging der tractementen aan die kantoren verbonden c. verbetering der sala rissen voor klerken, toekomstige com miezen d. de garantie, dat elke klerk die commies wordt steeds een salarisvermeerdering van 200 gulden bekomt, hoe oud hij ook zij. Oprichten Handelsschool met 2-jarigen cursus. Door Burg. en Weth. is een voor stel aan den gemeenteraad gedaan tot het oprichten van eene Handels school met 2-jarigen cursus. Het voorstel van B. en W. luidt als volgt De handelsvereeniging „Gemeen schappelijk Belang" alhier heeft zich met een adres reeds door ons medegedeeld tot uwe vergadering gewend en daarbij verzocht eene spoedige beslissing te willen nemen omtrent de door haar wenschelijk geachte oprichting van eene school voor handelsonderwijs in onze ge meente. Daar deze zaak naar aanleiding van een vroeger ingekomen adres van genoemde vereeniging sedert eenigen tijd bij ons' College in on derzoek was, zijn wij in staat U omtrent deze zoo belangrijke kwestie reeds thans ons gevoelen mede te deelen en U dienaangaande een voor stel te doen. Met het oog op even- tueele aanvrage van rijks- en provin ciale subsidie is het ook alleszins gewenscht dat uwe beslissing niet lang worde uitgesteld. De eerste vraag die rijst is deze: Is er behoefte aan eene speciale op leiding voor den handei in onze ge meente Naar onze meening is het niet twijfelachtig dat zij bevestigend moet worden beantwoord. Immers bij de meerdere samengesteldheid van het moderne handelsverkeer en de hoo- gere eischen welke dientengevolge aan den koopman worden gesteld, geven de lagere en de middelbare school geen voldoende toerusting voor den aanstaanden koopman om hem „concurrenzfahig" te maken. Het verschijnsel dat men waar neemt in de nijverheid en het am bacht, nl. de duidelijk uitgesproken behoefte aan betere voorbereiding tot den strijd om het bestaan door vak onderwijs, (getuige de oprichting in tal van gemeenten van ambacht scholen) begint zich ook voor te doen op het terrein van handel en wordt, als een heugelijk teeken, van regeeringswege finantieel gesteund. Waar het Hier eene geheel nieuwe zaak betreft, staan ons geen gegevens ten dienste waaruit is af te leiden hóe groot de bevolking eener der gelijke school zou kunnen zijn, doch wij zijn vast overtuigd van de levens vatbaarheid eener dergelijke inrich ting die geheel in de lijn ligt van onzen tijd omdat de belangstel ling hiervoor levendig is in de krin gen van de naast belanghebbenden uit de burgerij. Het adres der han delsvereeniging „Gemeenschappelijk Belang" is hiervoor een sprekend bewijs. Wij komen thans tot de kwestie welke vorm van handelsonderwijs de meeste aanbeveling verdient, een avondcursus of een dagschool, al dan niet aansluitende bij de Hoogere Burgerschool. Een dagschool, aansluitende aan de H. Burgerschool met driejarigen cursus, zal de opleidingschool moe ten wezen van den koopman, terwijl een avondschool meer geschikt is voor de opleiding van kantoor- en winkelbedienden, die reeds op jeug digen leeftijd eene betrekking hebben moeten zoeken. Onze meening is, dat men in de eerste plaats moet trachten te komen tot de oprichting van eene dagschool en wel eene school met 2jarigen cursus, die in de eerste plaats toe gankelijk zal zijn voor hen die den 3jarigen cursus aan de Hoogere Bur gerschool hebben gevolgd, doch waarop ook jongelieden van andere inrichtingen van onderwijs afkomstig, zullen kunnen worden toegelaten, mits zij blijkens een af te leggen examen voldoende ontwikkeld zijn om het onderwijs aan de handels school te kunnen volgen. Wanneer eenmaal de handelsschool is in werking gebracht, zal naar onze meening de tijd zijn aangebro ken om het oprichten van een Avond cursus te overwegen, die dan echter een vijfjarige cursus zal moeten zijn, omdat een avondcursus niet geschikt is om de verschillende vakken, die op eene goed ingerichte handels school behoor en te worden onder wezen en waarvoor 32 lesuren per week door deskundigen noodig wor den geacht, tot hun recht te doen komen. Wij rekenen dat het onderwijs zal omvattenNederlandsch, Engelsch, Duitsch en Fransch met de corres pondentie in deze 4 talen, handels geschiedenis, handelsaardrijkskunde, boekhouden, handeisrekenen, alge- meene handelskennis, scheikunde, plantkunde en warenkennis, handels recht, staathuishoudkunde, staatsin richting, stenografie, schrijven en ma- chineschrijven. Door de samenvoeging van deze vakken wordt een goed geheel ver kregen, waaruit het mogelijk is een leerplan samen te stellen, dat aan de eischen der praktijk :-:an voldoen. De kosten van een Avondcursus, die niet meer dan 12 a 18 uren kan omvatten, zullen natuurlijk minder bedragen, doch wij vreezen dat een dergelijke cursus zou blijken slechts een halve maatregel te zijn. Een ander punt dat overweging verdient, is de finantieele kant van de zaak. Zullen de lasten die de ge meente eventueel op zich zal nemen, niet te bezwaarlijk zijn en hare krach ten te boven gaan Een gunstige factor is, dat de <v>^ geering om de tot stand koming J' dergelijke scholen te bevorderen 50 pet. subsidie verleent in de jaarlijk- sche exploitatiekosten. Bovendien zal de gemeente na ontruiming van het gebouw, dat thans nog bij de Zee vaartschool in gebruik is, de beschik king terug krijgen over localiteiten die voor eene handelsschool vol doende ruimte aanbieden. Volgens alleszins betrouwbare gegevens zijn de jaarlijksche uitgaven te stellen op f8.160, verdeeld als volgt: Tractementen 64 uren a f 100 f 64000, directeur extra f 500, leerkrachten van elders f 300, verwarmingen verlichting f 150,onderhoudschoo!meubeien f390, idem gebouw f 120, schoonhouden lokalen f 180, afschrijvingoprichtings kosten f120. Totaal f 8.160. De inkomsten worden geraamd als volgt: Schoolgelden aanvankelijk 12 leerlingen ad f 60 f 720, rijkssubsidie 50 pet. f4.080, provinciaal subsidie 20 pet. f 1.632, blijft ten laste der gemeente, f 1.728. Totaal f 8.160. Bij deze berekening is melding ge maakt van een provinciaal subsidie ad 20 pet. der kosten, in de ver wachting dat het provinciaal belang zal achten om de totstandkoming daarvan te bevorderen. Bij de rijks subsidie wordt als voorwaarde ge steld dat ook de provincie subsidie toekent, zoodat, mocht onverhoopt deze niet worden verleend, ook geen uitzicht bestaat op rijkssubsidie. Waar echter in geheel Zeeland geene opleiding voor aanstaande kooplieden bestaat en slechts zeer enkelen zich de weelde kunnen ver oorloven om hunne kinderen naar Holland te zenden om daar eene op leiding aan eene handelsschool te ontvangen, twijfelen wij niet of het provinciaal belang van de oprichting eener dergelijke school zal worden erkend. Van verschillende gemeenteraden (als van Zonnemaire, Sas van Gënt, Domburg, Waarde e. a.) zijn thans reeds adhaesiebetuigingen met het verzoek van „Gemeenschappelijk Be lang" ingekomen. Wij kunnen hieraan toevoegen dat de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, wier advies wij hebben ingewonnen, de oprichting van de school alleszins wenschelijk acht, terwijl de Inspecteur van het Middel baar Onderwijs, belast met het toe zicht op het Handelsonderwijs Dr. P. Tackens te Nijmegen, met wien wij hieromtrent in overleg zijn getreden, zijn steun bij de verwezenlijking onzer plannen heeft toegezegd. Indien uwe vergadering op grond van het bovenstaande met ons de oprichting van eene Handelsschool met 2-jarigen cursus alhier wensche lijk acht, stellen wij u voormet het oog op de onzekerheid of de aan te vragen Rijks- en Provinciale subsidie zal worden verleend thans slechts in beginsel daartoe te besluiten en tevens ons College op te dragen om bij gemotiveerd adres aan het Rijk en de provincie voor eene met Septem ber 1910 alhier te openen Gemeen telijke Handelsschool een jaarlijksche subsidie te verzoeken tot de boven genoemde bedragen, zulks onder mededeeling dat Reglement en leer plan met rooster eerst na toezegging dat subsidie zal worden verleend, kan worden opgemaakt en ter goed keuring ingezonden. Door Burg. en Weth. is het vol gende voorstel aan den gemeenteraad gedaan tot verkoop van bouwgrond voor de stichting van een nieuw post en telegraafgebouw op de Pottekade. Het resultaat van langdurige on derhandelingen met het rijk is dat de gemeente voor eene oppervlakte van 2000 M2. grond op de Pottekade ten behoeve van de stichting van een nieuw post- en telegraafgebouw een koopprijs heeft kunnen bedingen van f 16,50 per M2. Hoewel deze belangrijk minder is dan die van andere perceelen welke reeds in koop zijn aangevraagd voor f25 per Mi, zijn wij van oordeel dat het gemeentebelang eischt met dit aanbod genoegen te nemen, zoo wel omdat het algemeen belang wordt gediend met de spoedige oprichting van een modern post- en telegraaf gebouw op een alleszins gunstig ge legen plaats als omdat de groote oppervlakte die terstond wordt ver kocht eenige reductie op den koop prijs rechtvaardigt. Wij hebben derhalve de eer U voor te stellen tot bedoelden ver koop over te gaan. De raad der gemeente Viissingen overwegende dat het wenschelijk is aan den Staat der Nederlanden in koop af te staan een perceel bouw grond gelegen aan de gedempte Pottekade, ter grootte van 2000 M2. ten behoeve van de stichting van een nieuw post- en telegraafgebouw al daar, tegen een koopprijs van f 1650 per M2, Gelet op de adviezen zijner corn- missiën voor de fabricage en de fiantiëngelet mede op de artikelen 137 en 194c der gemeentewet; Besluit: I, Aan den Staat der Nederlanden in eigendom af te staan een perceel bouwgrond gelegen aan de gedempte Pottekaai, ter grootte van ^000 M2,, ten behoeve van de stichting van een nieuw post- en telegraafgebouw al hier, tegen een koopprijs van f 16.50 per M2 vrij geld dus onverkort zulks onder de navolgende voor waarden lo. dat op het verkochte terrein door het rijk een post- en telegraafgebouw zal worden gesticht, met den bouw waarvan moet worden aangevangen uiterlijk in het jaar 1910: 2o. dat de kooppenningen zul len worden betaald binnen ééne maand nadat bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie de be wijsstukken van de eigendomsover dracht en een staat van onbezwaard heid afgegeven door den hypotheek bewaarder van wege de gemeente, zullen zijn ingezonden of zooveel later als de demping door de ge meente naar behooren zal hebben plaats gevonden. II. Dit besluit te onderwerpen aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Toen vóór ongeveer 8 jaar geleden door de heeren mr. Jan Smit Azn. en J. W. A. F. van Maren Bentz van den Berg het initiatief werd genomen om hier ter stede een Zeevaartschool op te richten, hadden deze heeren zeker allerminst zich kunnen vleien met de hoop dat hun plan zoo algemeene instemming zou vinden en zij in be trekkelijk enkele jaren onze gemeente zouden verrijken met een inrichting- van onderwijs, die de vergelijking met soortgelijke in alle opzichten glansrijk zou doorstaan. Het plan van de twee oprichters van een vereeniging „Zeevaartschool" vond destijds algeheele instemming bij wijlen den heer C. L. van Woel- deren, den bekwamen directeur van de maatschappij „Zeeland". Deze drie personen vereenigden zich tot een commissie, die de eerste stsppen zou doen om te trachten het plan ten uitvoer te brengen. In den beginne stuitte men op vele moeilijkheden en met een angstig hart toog de commissie dan ook aan het werk. De commissie ondervond even wel den meest mogelijken steun van het rijk, de provincie en de gemeente, terwijl ook het particulier initiatief zich allerminst onbetuigd liet. Daar de financieele steun van dien aard was dat de oprichting van een school mogelijk was, breidde de commissie haar ledental van 3 tot 6 uit en werd het aangevuld met wijlen de heeren J, Bos Az., A. A. A. E. Gewin en den heer C. R. C. Wibaut. De commissie was zoo gelukkig de school reeds ongeveer 2 jaar nadat de eerste stappen waren gedaan, te kunnen openen en deze opening had dan ook plaats op 1 Mei 1903, aan vankelijk nog op bescheiden voet, want met 12 leerlingen werd het onderwijs aangevangen. „De boom was evenwel geplant", zoo merkte de heer Van Woelderen bij de opening op, „aan U mijnheer de directeur en leeraren de taak om dien boom vruchten te laten afwerpen." Helaas heeft de heer Van Woelde ren niet veel vruchten van den boom kunnen zien plukken, doch dat de boom zich krachtig ontwikkeld heeft, daarvan legt de dag van heden vol doende getuigenis af. Wij behoeven niet de geheele ge schiedenis van de opening der school tot op heden na te gaan, doch het is voldoende bekend dut de Zeevaart school te Viissingen, dank zij het degelijk onderwijs, weldra een goeden naam kreeg. Uit alle deelen des lands meldden zich de toekomstige stuur lieden aan om hier hun opleiding te voltooien. Deze zoo heugelijke bloei van de school deed de commissie besluiten om naast de stuurlieden-afdeeling ook een machinisten-cursus aan de school te verbinden en deze werd nu onge veer 2 jaar geleden geopend. De inrichting van de school en het voortdurend zich uitbreidend aantal leerlingen, noopte de commissie ech ter op middelen te zinnen om de school een in alle opzichten aan de eischen voldoende gebouw te bezor gen. Dat deze pogingen niet zoo maar aanstonds te verwezenlijken waren laat zich wel begrijpen, want een nieuwe school zou heei veel kosten. Het was dan ook voor de commissie een groote voldoening dat haar idee om de Zeevaartschool in De Ruyter school te herdoopen, instemming vond bij het nationaal comité dat zich in 1906 vormde om als hulde aan de herdenking van den 300sten geboortedag van Vlissinger Michiel, gelden in te zamelen om den bouw

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1