Geld of Liefd 20 Maart. No. 67. 1909, Feuilleton. "binnenland, 47e Jaargang. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. De nieuwe Zeevaartschool te Vlissingen. In ons vorig nummer hebben wij reeds gewezen op het artikel van den heer F. C. Wijsveld, dat opgenomen is in de laatste aflevering van het tijdschrift „Het Nederlandsch Zee wezen". Wij achten het artikel belangrijk genoeg het in zijn geheel over te nemen Het luidt als volgt: Ruim twee jaar geleden verscheen in een der afleveringen van dit tijd schrift (1 Febr. 1907) een artikel ge titeld „De Zeevaartschool te Vlissin gen". Het gaf o.m. een beschrijving van het ontstaan, de inrichting, enz. der Zeevaartschool alhier. Aan het einde ervan werd de wensch uit gesproken, dat er, indien het kon, spoedig een nieuw gebouw mocht verrijzen, grootsch, flink luchtig, met mooie, degelijke lokalen, een sieraad van de stad en den naam dragende van „De Ruijterschool", als een waar achtige hulde van Vlissinger Michiel. En ziet, deze wensch is in alle op zichten in vervulling gekomen, mis schien zelfs eerder dan menigeen in den beginne zal gedacht hebben Thans staat op den Noordzeeboule- vard, en wel op het gedeelte, dat den naam van Boulevard Banckert draagt, het nieuwe schoolgebouw het welk 23 Maart e.k. door Z. K. H. den Prins officieel zal worden geopend. Den volgenden dag dat is ten min ste het plan worden de eerste lessen in deze inrichting begonnen. Als dit artikel dus onder de oogen der lezers verschijnt, zal 'het gebouw bijna gereed zijn, hoewel met noeste vlijt gewerkt is geworden en ook nog gearbeid zal moeten worden, om alles op tijd in gereedheid te hebben. We kunnen niet zeggen, dat het monumentale gebouw in een bepaal den „stijl" is opgetrokken. Dit heeft men ook niet bepaald voorop gesteld bij het ontwerpen van den bouw. Zooals wellicht be kend zal zijn, zijn de ontwerpen en teekeningen vervaardigd door den heer D. E. C. Knuttel ingenieur architect, rijksbouwmeester. Hoofd zaak was en bleef bij alles, het ver krijgen van een hecht, degelijk en aan alle mogelijke eischen voldoend bouwwerk. Practisch is dan ook alles in hooge mate. We komen daar straks nog nader op terug. Zooals bekend is, heeft het z.g. „Ruytercomité" gelden verzameld om de oprichting van een nieuwe Zeevaartschool mogelijk te maken of te helpen bespoedigen. Er is ongeveer mim f20.000 bijeengebracht; voorwaar een mooie som, maar bij lange na niet voldoende om het grootsche ge bouw te voltooien. Gesteund evenwel door subsidiën van rijk, provincie en gemeente en door het kosteloos ont O—O- Ik stel daarbij alleen de voorwaar de, dat ge een conflict met uwe ar beiders zult vermijden door eene kleine loonsverhooging toe te staan. Antwoord mij thans niet, jonge vriend ^verweeg eerst mijne woorden ™e willen met een paar dagen een besluit nemen." »Qe zijt wej goed, mijnheer Kai- er- Geloof mij, het doet mijne ^dklMArfieid tegen u geen afbreuk, 'k zoowel den bedenktijd als zen lfe'w'"en<d aanbod moet afwij- niet af, mijn jongen Houd j rekening met de hier heerschen- omstandigheden en met de stem- """g der werklieden en' l.'I te§en m'in beginsel aan onbillijken eisch toe te geven, flbonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden. vangen van den bouwgrond, mocht het bestuur der vereen. „Zeevaart school" de voldoening smaken om door het sluiten van een leening bij het Pensioenfonds voor. Weduwen en Weezen van Burgerlijke Ambtenaren, de gelden te verzamelen, noodig voor den bouw. Hierbij moge even opge merkt worden, dat de stoot tot het tot stand komen der nieuwe schooi grootendeels te danken is geweest aan den voorzitter van het bestuur, den heer mr. J. Smit. De loftrompet over hem te steken zij verre van ons en zou ook volstrekt niet in den geest van genoemden heer gehandeld zijn, maar toch mogen we staven, dat hij de ziel van heel de beweging was, om zulk een flinke inrichting in de Scheldestad te kunnen verkrijgen. En thans zullen we nog korteiijk de inrichting beschrijven. Van den beginne af is alles wat tot den bouw, alsmede tot de voorbe reidende werkzaamheden behoorde, met de uiterste zorg bestudeerd en overwogen moeten worden. Het ge bouw staat op den zeedijk en wel op de helft aan de landzijde gelegen, zoodat de achtergevel zich heel dicht bij de glooiing van den dijk bevindt. Een groot aantal cilinders van ge wapend beton moesten in den bodem gebracht worden, om eventueele ver zakkingen, etc. te voorkomen. Dit was een kostbaar en zeer be langrijk werk, waar bovendien heel wat tijd mee gemoeid was. Toch ging alles voorspoedig en kon er eindelijk met het metselwerk begonnen wor den. Nog eenige weken en alles zal getuigen, dat allen, aannemers, op zichters en werklieden zich uitstekend van hun taak gekweten hebben. De grootste lengte is (in ronde ge tallen) 35 M. de breedte plm, 16 M., de hoogte v d beganen grond tot het platte dak 11 M., (de balustrade daarbij inedegerekend 12 M.) terwijl het to rentje, dat aan den linkerzijvleugel gebouwd is, plm. 16 M. hoog is. Ongeveer in het midden bevindt zich de ingang. Een hardsteenen trap van enkele treden brengt ons bij de naar buiten openslaande teakhouten deuren met koperen hangen en be slag. Boven den ingang in den gevel vinden we de buste van M. A. de Ruijter, een kunstwerk, gemodelleerd of vervaardigd door den bekenden Pier Pander. Rechts van de beide deuren, onder het middelste van de drie eerste ramen, is de eerste steen gemetseld, in 1907 door Z. K. H. den Prins gelegd. Geheel bovenaan, in het vak van het opgetrokken ge deelte van den voorgevel, komt een bijzonder mooie zonnewijzer. De beide deuren openende, kunnen we de ruime vestibule binnentreden, waarvan het voorste gedeelte afge sloten wordt door tourniquet-deuren. uit lafhartige vrees voor de moge lijke gevolgen. Gij weet het even goed als ik, dat ik eene eenigszins belangrijke verhooging niet toestaan kan, zelfs wanneer ik wilde. Met eene kleinigheid zijn de lui echter niet geholpen laat het daarom blijven zooals het is 1" „Ge wordt bovendien reeds als indringer beschouwd. Men ziet in u meer den Pruisischen veroveraar, dan den rustigen nijveren burger. Houd dan toch rekening met de omstandigheden en geef een weinig toe. Gij toont daardoor uw goeden wil." „Dat zou in dit geval heeten uw zwakheid Wie zou daarbij win nen Mijn toegeven zou de lui aan moedigen tot het stellen van nieuwe eischen, en terecht. Van een man, die eenmaal zwak en lafhartig is gè- weest, kan men het ook voor den tweeden keer verwachten. Ziet ge niet in dat dit den oorlog verschui ven, niet uitvechten is „Gij wilt dus niet?" „Ik kan en ik wil niet." „Góed, draagt dan de gevolgen, gij- gij- gij Pruisische stijfkop Dit is wel noodig met het oog op weer en wind. In de vestibule worden aan weers zijden in den muur twee gedenkplaten aangebrachtde eerste (rechts) zal een inscriptie krijgen de openings plechtigheid vermeldende, en de tweede (links) zal de namen bevatten van de verschillenee heeren oprich ters en bestuursleden der zeevaart school. De vestibule loopt uit op een lange gang, die ons naar de verschillende localiteiten voert. Zoo vinden we naast de vestibule (links) de keurig net en toch weer sober van afwerking zijnde bestuurskamer. Het lokaal daarnaast wordt ingericht als leerzaal voor de 3de stuurlieden-afdeeling. Rechts van de vestibule vinden we de directeurskamer, waar ook alles getuigt van degelijke en tevens prac- tische afwerking. Hiernevens vinden we een bergplaats voor kledingstuk ken en een wachtkamér voor den di recteur, terwijl daarnaast de leerzaal voor de machinisten, diploma A, is. Aan de overzijde van de gang vinden we, geheel links, het lokaal, dat ge bezigd zal worden om ies te geven aan de voorbereiding-stuurlieden cursus. Geheel rechts bevindt zich nog een groote leerkamer en vlak tegenover de directeurskamer de leerarenkarrier. De overige ruimte in het benedenge deelte van het gebouw wordt inge nomen door zeer zindelijke, practisch ingerichte toiletten met waschtafels, etc. Recht tegenover de vestibule be vindt zich een hardsteenen trap, die naar de verdieping voert. Als een bij zonderheid dient vermeld te worden, dat de treden van deze trap aan eene zijde geheel vrij liggen, dus zonder steun. De eene trede ligt gewoonweg op de andere, wat een vreemden in druk maakt. Boven gekomen zijnde, treden we wederom in eenzelfde gang als beneden en kunnen we vandaar uit toegang krijgen, (van rechts naar links) aan de voorzijde der inrichting, tot het lokaal voor machinisten, di ploma B en C, de Natuurkundezaai, het Archief, de leerzaal voor de 2de en 1ste stuurlieden, en de localiteit voor hef plaatsen van instrumenten. In deze laatste zaal kunnen we toe gang krijgen tot het torentje. Dit be klommen hebbende komen we op het platte dak, uitstekend geschikt voor observaties. Bedoeld torentje draagt een zeer mooie windwijzer, in den vorm van het oude admiraalschip „De Zeven Provinciën". Deze windvaan is voor zeer billijken prijs geleverd door de firma Braat te Delft. De achterhelft van de verdieping wordt ingenomen door een ruim teekenlokaal, toiletten, bergplaats voor kleedingstukken en een zaal voor modellen (stoommachines enz.) „Het is niet de eerste keer dat ik van u moet hooren, welke gunstige meening gij van mij hebt." De man, die de laatste woorden met een bijna onmerkbaar lachje op zijn ernstig, mannelijk gelaat had gesproken, ging opstaan van de sofa, waarop hij naast zijn gast had ge zeten, en begon de kamer op en neer te wandelen. De ander bleef zitten, leunde met zijne blanke, aris tocratische handen op den gouden knop van zijn rotting, en keek hem grimmig na. Tusschen beide mannen bestond eene hartelijke vriendschap en toch scheidden zij bijna nooit, zonder vooraf een hevigen woorden-, strijd te hebben uitgevochten. De oudste, de voormalige fabrikant Kai ser, was een welgedane, deftige vijftiger. Zijne heldere, grijze oogen zagen scherp en verstandig onder een paar borstelige wenkbrauwen uit, en nu hij ze op zijn jongeren vriend liet rusten, verdween uit zijne trekken langzamerhand de uitdruk king van ergernis, om plaats te ma ken voor die van een grimmig wel gevallen. In het uiterlijk van Max Reinhard De zaal, bestemd voor de plaatsing van instrumenten, aan de voorzijde van het gebouw, geeft toegang tot een ruim en tamelijk groot balcon, ook uitstekend geschikt voor verschillende observaties. Vlak onder het platte dak van ge wapend beton bevindt zich een zeer groot reservoir voor regenwater. Naast het schoolgebouw, aan den linkerzijgevel, is een terrein gereed gemaakt en daarop een mast ge plaatst van Hr. Ms. „Aruba". Deze mast, geheel getuigd, is in bruikleen afgestaan door de "Kon. Ned. Marine, met het oog op de lessen in de practische zeevaartkunde. De leerlin gen ontvangen dus niet alleen theo retisch, maar ook practisch onderricht, van zooveel belang voor hunne vor ming tot degelijke, goed onderlegde zeelui. Het spreekt bijna van zelf, dat de inrichting van dit werkelijk grootsche gebouw voldoet aan alle mogelijke eischen van doelmatigheid, nette af werking, zindelijkheid en comfort. De vestibule en gangen zijn be vloerd met het z.g. terrazo, terwijl de muren tot op zekere hoogte voorzien zijn van verglaasde donkerbruine tegels zeer doeltreffend voor even tueele reiniging. De ventilatie van alle vertrekken laat zoo goed als niets te wenschen over en ook op dit gebied is alles zoo modern mogelijk ingericht. De verwarming en verlichting, alles door middel van gas, zijn mede uitstekend, terwijl electrische schellen aange bracht zijn, overal waar dit noodig bleek. Op vele plaatsen geven ramen van gekleurd glas in lood gevat een zacht, gedempt en tevens voldoend licht. De verschillende leermiddelen, alsmede kasten, banken, tafels en verder meubilair, het is ailes soliede, practisch en doeltreffend. In het kelderplan bevindt zich de in alle opzichten doelmatig ingerichte concierge-woning. Ten slotte zij nog vermeld, dat de grondwerken uitgevoerd zijn door de Amsterdamsche-Monierfabriek en dat de bovenbouw opgedragen was aan den heer K. A. v. Rijswijk te Heusden, terwijl als opzichter fungeerde de heer G. de Wilde uit Amsterdam. De totale kosten van alles zullen naar schatting bedragen f 80,000. Voorzeker, Vlissingen kan trotsch zijn op zulk een bouwwerk en we spreken den wensch uit, dat de goede naam, die de Vlissingsche Zeevaartschool reeds bezat, o.m. ver kregen door het groot aantal ge slaagden, steeds haar deel moge blijven, ja, dat die naam steeds meer bekend moge worden. De Vlissingsche Zeevaartschool moge groeien en bloeien onder haar degelijk bestuur en door de goede lag veel, dat mijnheer Kaiser gewoon was Pruisische hoogmoed en Pruisi sche verwaandheid te noemen, en wat hem meer afstiet dan aantrok. Maar de geheele verschijning van den jongen man, zijne hooge, krachtige gestalte, zijne militaire houding en de ernstige gebiedende blik van zijn oog getuigde van kracht, moed en energie eigenschappen, die mijnheer Kaiser altijd tot be wondering hadden gedrongen. Ook den jongen Pruis moest hij in dit opzicht recht laten wedervaren, zelfs wanneer deze, zooals op dit oogen- blik, zich met al die bewonderens waardige energie tegen zijn wil ver zette. Na Reinhard's laatste woorden was een oogenblik van stilte gevolgd, ge durende welke de gast zijne oogen over de hem omringende voorwer pen liet gaan. Het vertrek was hoog, helder en vriendelijk maar alles daar in toonde de grootste eenvoudigheid. De jonge man had blijkbaar gelijk, toen hij beweerde, dat men zich in zijn huis iedere weelde ontzei. Toch maakte de kamer, in weerwil van deze eenvoudigheid, een behagelijken zorgen van het flinke leerarenperso- neel onder zijn eminenten Directeur. Gewis, dan zal de inrichting, waar van de eerste steen werd gelegd door onzen beminden Prins en ook de officieele opening door Z. K. H. zal geschieden, een waarachtige hulde zijn aan Bestevaêr Michiel. Tweede Kamer. In de gisteren gehouden zitting werd zonder stemming aangenomen de con clusie van de commissie omtrent een adres van Wijne en 23 andere visschers te Philippine, ter zake van het nemen van maatregelen in het belang der mosselvisscherij. Deze conclusie strekte tot dankzegging aan de regeering, met aanbeveling van de zaak der visscherij in deWester- schelde, het Hellegat, den Brakman en het Zwin in hare ernstige aandacht. De heer dr. Bos hield eene inter pellatie over de houding der regee ring ten aanzien van de vereenvou diging der schrijfwijze der Nederland- sche taai. Hij vroeg naar de voornemens van de regeering te dezer zake. Minister Heemskerk betoogde dat het algemeen belang eischt tegen verwarring in de schrijfwijze en tegen verlaging van het peil der volkspnt- wikkeling te waken. De minister geloofde niet dat de Koliewijnsche spelling algemeen in gang zou vinden. Komen de taalgeleerden niet spoe dig tot onderling overleg dan zal een staatscommissie worden ingesteld, met het doel eene oplossing te vinden. Recherchedienst op Wester-Schelde. de Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer van de voorgestelde verhooging van het Vile hoofdstuk B der Staatsbegrooting voor 1908 werd, naar aanleiding van de aan merkelijke vertraging, welke het te water laten van de ten behoeve van den recherchedienst op de Wester- Schelde aangeschafte stoomboot heeft ondervonden, de vraag gesteld, of niet bij het contract van aanbesteding voor de oplevering een termijn was gesteld. Mocht zulks wel het geval zijn geweest, dan vroeg men verder, of niet wegens de overschrijding van dien termijn boete kon worden op gelegd. Statenverkiezing. Bij de gisteren te 's-Grayenhage gehouden verkiezing voor de Prov.Sta- ten (vacature-v. d. Toorn) werden uitgebracht 10,608 geldige stemmen. Daarvan verkreegde heer A. Dé king Dura 162, de heer A. Hoogen- indruk, een gevolg van den goeden smaak en den ordelievenden geest, die uit ieder voorwerp spraken. Mijnheer Kaiser werd in zijne be schouwingen gestoord door het ope nen der deur. Een net dienstmeisje kwam de heeren berichten, dat de thee gereed stond, „Ik was eigenlijk niet van plan, zoo lang te blijven," zei Kaiser, ter wijl hij langzaam zijne plaats op de sofa verliet en besluiteloos staan bleef. „Ge zult toch dadelijk niet heen gaan, waarde buurman. Wat zou mijne zuster er van moeten denken, als ik zonder u kwam „Waarschijnlijk de waarheid dat wij met elkaar hebben gebroken." „Ik beweer, dat dit juist niet de waarheid zou zijn. Twee menschen kunnen zeer goed over dezelfde zaak verschillend denken. Wanneer zij echter beide billijk en verstandig zijn, dan kan die verschillende be schouwing tot geene ernstige twee spalt aanleiding geven. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1