stter I offie ui en [odeblad. I Donderdag 18 Maart. BLOOKER'S No. 65 47e Jaargang. 1909. 0.57 5 50 0 62 - 2 07 6 70 1% Feuilleton. NUBIM&EfiXL BINNENLAND. ÏZEN. ivende - 6. igelsche 3nd met aal per maafljf ïtitqevebJ Van Week tot Week. TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-Aduertèntiën op zeer uoordeelige voorwaarden. DAALDERS CACAO dgek. STLOT f 3.- iKaal f0,60. TLOT fi.50 ik aal f 0.30. ?OLIS fl0.„ per maand. 1 loterijen pre- ls 1/20 Staats- •ordeeliger. rdam aan het k 32 en te RT, Nieuwen- titen na ont- 15 voor porto- 1EBIO, als ge- lissingen ver- VALSTRAAT. :drukker VAN rkt. riek rijk geillustreerd, blad dikwijls in «trnfc, en p»tr«nenbli»<'- ;r 3 maanden. ad .den ;fr p.p.65cts.) Ve rkriigbaar| bij den VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts /weemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. O— In het Oosten is de stand van za ken, die ons heel veel aan Maartsche buien doet denken, op 'toogenblik deze: Oostenrijk blijft van Servië verlangen, dat het zich duidelijk, in verzoenenden en vredelievenden geest, verklaren zal omtrent de hangende quaesties en dus bepaalde verklarin gen aflegt omtrent het staken der krijgstoerustingen, het laten vallen van den eisch tot afstand van grond gebied enz. Gebeurt dat niet, dan wordt ook het handelsverdrag niet vernieuwd. Maar in plaats van dit te doen, poogt de Servische regee ring de Westersche mogendheden en Rusland als het ware tusschen zich zelf en de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie in te schuiven. Het ant woord van Servië op de nota van Rusland en de andere mogendheden, draagt daarvan de duidelijkste sporen en het merkwaardigste van de zaak is, dat dit antwoord te St. Petersburg bekend is geweest vóór het gegeven werd, en dat toen, op raad van het gouvernement aldaar, alle scherpe woorden en uitdrukkingen, tegen Oostenrijk gericht, zijn geschrapt, Aldus heel netjes gezuiverd, is het stuk de wereld ingezonden. Het ziet er nu heel fatsoenlijk uitmaar, hoe fatsoenlijk ook, dat Servië afstand doet van zijn bekende eischen om eenige uitbreiding van grondgebied te erlangen, dat staat er niet in te lezen, ofschoon men het stellig verwacht had. Wèl wordt verklaard dat men van Oostenrijk niets ver langt; maar dat is toch niet precies hetzelfde, en verder wordt onomwon den gezegd dat Servië aan de wijs heid en rechtvaardigheid der mogend heden zijn zaak zonder voorbehoud overgeeft als aan een bevoegd ge rechtshof. Met hand en tand wordt de stelling vastgehouden, dat de quaestie der inlijving van Bosnië een Europeesche quaestie is, waarover de mogendheden hebben te beslissen, die het tractaat van Berlijn onder teekenden. Intusschen heeft de president der Hongaarsche Kamer de beraadslaging over de goedkeuring van het met Servië gesloten en geteekende han- delstractaat, in de Servische Kamer ook reeds bekrachtigd, van de agenda geschrapt en in Weenen zal het wel niet beter gaan. Men mag dat nu in Belgrado een schending van het in ternationale recht noemen, wat zal het baten De handelsoorlog zal toch wel beginnen. Wanneer men let op de vriende lijke raadgeving in zake de boven bedoelde nota door Rusland aan Servië gegeven, dan mag daaruit worden afgeleid dat, al scheen het bat de groote beer het kleine keffertje in den steek zou laten, die beer toch n°g wel degelijk er aan denkt om Oostenrijk in den Balkan tegen te werken. En inderdaad, men heeft 59.) Wj had zich van de lijst der ad- vocaten doen schrappen en op zeke ren dag kwam hij bij zijn moeder om haar zijn besluit mede te deelen, de stad voor goed te verlaten. »'k kan niet langer dezelfde lucht ®et Augusta inademen," zeide hij ®o!' „Alles hier -herinnert mij aan m- en aan m'in schande." Wilhelm verklaarde reeds den olgenden dag de reis om de wereld e zullen aanvaarden, die hem langer ai een jaar afwezig zou houden h wilde hij of haar lichaam en el genezen, of in het geheel niet MEN MOGE U NAMAAK OPDRINGEN, HOUDT VAST AAN GE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. (Adv.) succes ook, want de pers in Bulga- rije's hoofdstad begint zich nu ook al gunstig omtrent Servië uit te laten, ja zelfs.... zij verklaart zich vóór militaire samenwerking met dat land, ingeval het eens tot een oorlog mocht komen. Nu, zulk een bondgenoot is lang niet verwerpelijk maar 't is toch opmerkelijk, dat men eerst zoo ge heel met Oostenrijk samenging en het blaadje nu omgekeerd is. 't ls maar gelukkig, dat de Russen niet gereed zijn voor een oorlog. Deze week jcwam bij de Doema in behan deling een aanvraag van het minis terie van oorlog om een credietvan veertig millioen roebels, voor aan vulling van oorlogsmaterieel en mu nitie, en bij die gelegenheid werd aan de regeering verweten dat de verstandige en gematigde politiek die het voert, hoe juist ook, slechts uit een gevoel van zwakheid voortspruit en werden er allerhande onthullingen gedaan over den slechten toestand in het leger, iets waarvan we ons uit den tijd van den Japanschen oorlog nog wel 't een en ander kunnen her inneren. Het Russische volk zou, naar men wil, de stamverwanten wel gaarne ter hulpe snellen, maar de regeering zal er zich stellig toe be palen om het Oostenrijk zoo moeilijk mogelijk te makenzonder het tot dadelijkheden te laten komen waarbij trouwens niet mag vergeten worden, dat de Fransche en Engelsche vrien den het niet anders willen, hetgeen, in den tegenwoordigen stand van het Europeesch concert, voor de zaak be slissend is. Het was niet zonder groote moeite, dat behoudende en vooruitstrevende elementen het in de financieele com missie van den Duitschen Rijksdag eens werden over de belastingquaes- tie. De conservatieven zijn erg in hun nopjes, dat de gehate successiebe lasting van de baan geschoven is en dat men het saam heeft kunnen vin den over een Rijksinkomstenbelasting," door de afzonderlijke bondsstaten binnen elks gebied ten behoeve van het Rijk te heffen. De liberalen kon- In haar wanhoop snelde mevrouw Louise, die geen invloed meer op het somber geworden karakter van haar zoon bezat, naar Augusta's vader en deelde hem alles mede. Met Von Horwitz had een geheele verandering plaats gegrepen. Door de houding van Wilhelm na zijn her stelling had deze meer dan ooit de geheele onbegrensde hoogachting van den millionair voor zich gewonnen. Met trots en vreugde herkende de handelsraad zijn eigen karakter in dat van den jongen advocaat. Tot groote verwondering van Wil helm liet zijn moeder hem kort daar op gemakkelijker vertrekken, dan hij had durven hopen. Het hart vol weemoed, verliet hij de stad, waarin hij zooveel jammer had doorleefd. Thans voortVoort tot eiken prijs Hij gevoelde, dat alleen de wijde, den niet anders. Intusschen komt het verwachte hinkende paard achteraan Die afzonderlijke Staten zijn met de historie alles behalve ingenomen. De Beiersche regeering schijnt zelfs zeer bepaald van oordeel te wezen, dat het recht van de bondsstaten om volkomen vrij en zelfstandig hun be- grootingsrecht uit te oefenen, direct geschonden wordt. Niet minder dan elf millioen mark zou Beieren moeten opbrengen een vierde gedeelte van zijn eigen directe belastingen. Beieren heeft nog geen vermogenbelasting,zoo dat men nieuwe opcenten op de directe belastingen zou moeten heffen om tot dat bedrag te komen. Overal, in Saksen, Baden en Wurtemberg, komt men er tegen op. Wanneer men dit in het oog houdt, dan is het niet zeer waarschijnlijk dat de Bondsraad zich met de voor stellen der verbonden partijen ver eenigen zal. De groote grondbezitters in Pommeren en Oost-Pruisen, met hun matige bijdrage in de grondbe lasting hunner uitgestrekte domeinen, zullen evenwel van hun kant geen kamp geven, en daar zij de baas zijn in de Pruisische Kamer, zullen zij Von Biilow wel trachten te dwingen om naar hun pijpen te dansen. Zoo veel is zeker, in de belastingnooden van het groote Duitsche rijk is nog lang niet voorzien. Volgens in het laatst der vorige week ontvangen berichten, was er een soort van stilstand waar te nemen in den strijd der Perzen tegen de constitutioneelen te Tabris. Nieuwe versterkingen werden in dien tus- schentijd opgeworpen en de bevol king werd andermaal aangevuurd om zich aaneen te sluiten. Verder duiken weer geruchten op omtrent Russische interventie, die dan natuurlijk alleen ten doel zou hebben de bescherming van Russische onder danen en belangen. Wij weten in tusschen wel hoe het gaater moeten altijd belangen beschermd worden maar het beschermen van zijn eigen belangen in het huis van zijn buur man, staat ongeveer gelijk met het heffen van opcenten op de belastin gen. Zijn ze er eenmaal, dan gaan ze bijna nooit meer weg. Om nog eens even terug te komen op de Europeesche conferentie, waarop Servië al zijn hoop bouwt, blijkt uit een uitlating van den Engelschen mi nister van buitenl. zaken wel, hoe ver bazend weinig uitzicht er op het bij eenkomen daarvan bestaat. Het heet dat er nog steeds voortdurend van ge dachten over gewisseld wordt, maar de hemel mag weten waarover men 't dan toch eigenlijk heeft. Heel leuk voegde de minister er aan toe, dat de datum nog niet is vastgesteld En dit is dan de man, die 't hardst op het samenkomen van die confe rentie aandrongDe verscheurde conventie van Berlijn ligt daar, en niemand doet zelfs moeite om de wijde wereld hem leniging kon bren gen. Reeds in de residentie had Wil helm voor zich een plaats besproken aan boord van een der trotsche zee booten van de „Noord-Duitsche Lloyd", naar Zuid-Amerika. Daar zou hij het eerst heentrekken en dan verder,t onverschillig waar heen, totdat hij vrede en vergetelheid had gevonden. De avond vóór zijn vertrek brak aan. Den volgenden middag zou het stoomschip de haven van Hamburg verlaten. Wilhelm zat door droeve gedachten beziggehouden, in den wintertuin van het hotel, waar hij was afgestapt. Eerst toen twee zachte, ronde ar men zich om zijn hals strengelden, toen twee liefdevolle, heldere oogen in de zijne staarden, ontwaakte hij uit zijn gepeins en sprong met een stukken op te rapen. En daar Turkije bang is voor de pas teruggekregen provincie Nivi-Bazar, dóet men daar dapper mee om Oostenrijk in de kaart te spelen en verhindert zooveel mogelijk de ontscheping van voor Servië bestemd oorlogsmateriaal in Turksche havenplaatsen. 't Is toch wel een grootsche over winning, op het politieke schaakbord door de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie behaald. De blijde gebeurtenis. Naar wij vernemen is professor Kouwer heden naar 's Gravenhage vertrokken, teneinde zich daar met het oog op de eerstdaags verwacht wordende blijde gebeurtenis te instal- leeren. Zijn wij goed ingelicht, dan is het tijdstip van Harer Majesteits bevalling zeer aanstaande. Te oordeelen naar verschillende ge nomen maatregelen, kan elk oogenblik het bericht van het heugelijk feit ons bereiken.(„Tel.") Het regentschap. Men meldt uit 's Gravenhage aan de „Tel." In politieke kringen alhier wordt vermoed, dat in het wetsontwerp tot voorziening in het regentschap in ge val van troonsopvolging, dat Vrijdag in een vereenigde vergadering der Staten-Generaal zal worden ingediend, voorgesteld wordt tot regent te be noemen Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Tweede Kamer- In de gisteren gehouden zitting werd het debat over de wijziging der Kin derwetten voortgezet. De minister van justitie lichtte een andere regeerings- wijziging toe. Deze bepaalt dat, indien een ander de voogdij uitoefent over een onwettig kind, de meerderjarige vader of moe der, dit kind erkennende, aan den kan tonrechter kan verzoeken in plaats van dien ander als voogd te worden aangesteld. Dit verzoek wordt toege staan, tenzij er gegronde vrees bestaat dat het kind door den vader of de moeder zal worden verwaarloosd. De heer Limburg, door deze gewij zigde bepaling bevredigd, trok zijn amendement in, dat hij had voorge steld. Dit amendement bedoelde mogelijk te maken dat niet alleen een voogdij uitoefenende vereeniging, maar ook een natuurlijk persoon door den kan tonrechter kan worden bevestigd in de voogdij over een onwettig kind, al wordt dit door den meerderjarigen vader of moeder erkend. De heeren De Visser en Regout beschouwden ook de regeeringswij- ziging als een verbetering en bestre den met den minister en den heer Limburg een amendement van den heer Van Idsinga. kreet overeind. „Augusta 1 GijGij riep hij uit, niet in staat te begrijpen, door welk wonder de geliefde, aan wie al zijn gedachten gewijd waren en die hij op dit oogenblik verre van zich ge waand had, zoo plotseling in zijn naaste omgeving was getooverd. „Mijn God, wat moet dat beteeke- nen „Niets anders, dan dat ik met u de wereld in wil trekken," zeide het lieve meisje met een glimlach om den mond en tranen in de oogen. „O, gij booze, lieve man, dacht ge dan werkelijk, dat uw Augusta u zou laten heengaan Ik ben de uwe nu, eeuwig wil ik het ais mijn hoog ste geluk beschouwen de uwe te zijn." „Augusta, Augusta, welk een smart veroorzaakt ge mij stamelde Wil helm als in een droom. „Gij maakt mij het scheiden onnoodig zwaar. Het noodlot zelf scheidt ons en Dat beoogde dat bij erkenning van een onwettig kind de voogdij van rechtswege overgaat op den vader of de moeder, tenzij de kantonrechter gunstig beschikt op een binnen acht dagen na de erkenning door den pleeg vader aan hem te richten verzoek, om in de voogdij bevestigd te blijven. Bij het verder debat trok de heer Van Idsinga zijn motie in en werd het gewijzigd regeeringsvoorstel zon der stemming goedgekeurd. Bekorting sectie-onderzoek der Tweede Kamar. Volgens het „N. v. h. Noorden" is door de commissie van overleg uit de Tweede Kamer (de leiders der verschillende partijgroepen) een voor stel in behandeling genomen om het onderzoek in de secties te bekorten in dien zin, dat voor elke begrooting en voor elke rubriek van wetten een vaste commissie van rapporteurs zal worden benoemd, die op- en aan merkingen van de leden in ontvangst neemt en verwerkt. Men hoopt hier door een sectie-onderzoek te kunnen bekorten en bespoedigen. Middelbaar technisch onderwijs, Door het bestuur van den Bond van Technici, is aan den minister van binnenlandsche zaken een adres in zake middelbaar technisch onderwijs gezonden, waarin wordt verzocht zoo eenigszins mogelijk nog in den loop van dit zittingsjaar in te dieneneen voorstel van wet regelende het mid delbaar technisch onderwijs, waarbij tevens zal worden besloten tot de stichting van de eerste Rijks Middel bare Technische School. Betoogd wordt, dat de oprichting van een Mid- delbaarTechnische School door adres sant met veel meer moeilijkheden ge paard zal gaan, dan met de oprichting der Middelbaar Technische School van den Ned. Aannemersbond het ge val zal zijn en waarvoor een subsidie is verleend van f 17.500. Ook wordt er op gewezen, dat onze wetten den geest ademen, dat de Staat zorgt voor het vakonderwijs, voor zoover daarin niet door particulieren is voorzien. De scheuring in de S. D. A. P. De poging tot verzoening tusschen de oude en de nieuwe partij worden voortgezet. Blijkens een bericht in „het Volk" zal op verzoek van het bestuur der oude partij en van mr. Troelstra zelf, de vergadering, die tegen aanst. Donderdag door de af- deeling Amsterdam III in Plancius was uitgeschreven en waarin mr. Troelstra zou optreden, niet doorgaan. Ook andere aangekondigde vergaderingen zijn geschorst. De „Neptune-Line", dienst Rot terdamBaltimore, i^ overgegaan aan de HollandAmerika lijn, die daarmede zes stoomschepen over neemt van de firma Furness, Witby Co. Ltd., welke firma tot dusver de vaart onderhield. „Neen, slechts uw boos hoofd is het, dat ons scheidt", vleide het meisje„maar ik zie niet van u af. Uw moeder en mijn vader zijn even eens hierin alle stilte heeft mijn vader alles tot ons huwelijk in ge reedheid gebracht, hij heeft de vol ledige papieren in zijn zak en mor gen zult gij, of gij wilt of niet, uw bruid naar het stadhuis voeren, en dan maken wij gezamelijk de wereld reis. De hemel zal mij wel de kracht verleenen u gelukkig te maken." Een jubelende kreet kwam over de lippen van Wilhelm, zijn weer standsvermogen was gebroken. Hij drukte het beminnelijke meisje aan zijn hart en thans eerst besefte hij, dat niets in staat zou zijn hen te scheiden. EINDE.

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1