Draagt Plouvier's Schoenwerk. Woensdag 17 Maart. binnenland. Feuilleton. No. 64 47e Jaargang. 1909. Land- en Tuinbouw. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-fiduertentiën op zeer ooordeelige ooortuaarden. Vereenigde vergadering der Staten- Generaal. Bij Kon. besluit van 15 Maart j.l. is goedgevonden lo. de leden der beide Kamers van de Staten-Generaal uit te nóodigen zich op Vrijdag 19 Maart aanstaande ten 1 Va ure, in de vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te vereenigen 2o. te bepalen, dat door onze mi nisters van binnenlandsche zaken en van justitie in de alsdan te houden openbare vereenigde vergadering der Staten-Generaal zullen worden inge bracht een ontwerp van Wet tot voor ziening in het regentschap in geval van Troonopvolging tijdens de min derjarigheid van den Troonopvolger, en een ontwerp van Wet tot regeling van de voogdij over den minderjarigen Koning. Deze Veré'enigde Vergadering wordt bijeengeroepen tot het in ontvangst nemen van de bovengenoemde ont werpen, waarover de Staten-Generaal krachtens art. 32 en 37 der Grond wet in vereenigde vergadering be raadslagen en besluiten. De vergadering van Vrijdag zal vermoedelijk enkel besteed worden aan het trekken der afdeelingen, waarna deze haar voorzitters en on dervoorzitters zullen benoemen en de voorstellen der regeering naar de afdeelingen zullen worden verzonden. Er zijn er zeven en zij worden bij loting samengesteld. Voorzitter der Vereenigde Vergade ring is de Voorzitter der Eerste Kamer (baron Schimmelpenninck van der Oye). Het griffierschap wordt door de griffiers der beide Kamers vervuld. De vergadering heeft het recht van amen dement (art. 112 Grondwet.) Overigens is de gang van zaken bij het^afdeelingsonderzoek, de schrif telijke behandeling en de mondelinge beraadslaging in openbare bijeen komst, uitvoerig en geheel op den voet als voor de afzonderlijke verga deringen der beide Kamers, geregeld in het Reglement van Orde voor de Vereenigde Vergaderingen der Staten Generaal, vastgesteld en in werking getreden den llden September 1888. De aangekondige Regeeringsvoor- stellen staan natuurlijk in het nauwste verband met de heugelijke gebeurte nis welke binnen eenige weken kan worden verwacht, en strekken tot voorziening in het Regentschap en de voogdij van de(n) minderjarige. Deze wetten zijn slechts bestemd om te werken voor het geval Nederland rijn geliefde Koningin vóór de meer derjarigheid van haar opvolger of opvolgster zou komen te verliezen maar de Grondwet schrijft voor, dat die wetten „bij het leven van den Koning, voor het geval der minder jarigheid Zijns opvolgers" gemaakt 58.) Voor het minst was zijn positie a's advocaat in de residentie onmo gelijk geworden. De handelsraad had nu innig berouw over zijn indertijd gegeven toestemmingliefst zou hij e|ke betrekking tusschen Wilhelm en Z|jn dochter afgebroken hebben. In dezen geest liet hij zich ook 'egen Augusta uit, nadat hij haar een "uter verwijt had gedaan over het aandeel, dat zij in de arrestatie van aen eigenlijken moordenaar had ge nomen. «Gij zult wel verstandig genoeg ')n °m in te zien, dat eronder deze mstandigheden niet aan te denken rit uw verloving voort te zetten", zeide hij. Het meisje zag hem met fonkelen- worden en de voorziening is dus noodig, nu er spoedig (wordt de blijde hoop verwezenlijkt) een min derjarige troonopvolger of opvolgster zal zijn. De Rijksmiddelen. Het overzicht van de opbrengst der Rijksmiddelen over de maand Febru ari 1909 geeft nog geen teekenen van vooruitgang, vergeleken bij verleden jaar. Integendeel is heel wat minder ontvangen, zij het ook dat hieraan voor een aanzienlijk deel medewerkten de successierechten en de suikerac cijns, twee bronnen van inkomst, die altijd wisselvallige resultaten ople veren. Was de ontvangst in Februari van het vorig jaar f 10.367.814,89, dit jaar bedroeg deze slechts f9.907.425,515, of f 460,389,375 minder. De geringere ontvangst werd ver oorzaakt door de volgende middelen, die minder dan in Februari 1908 opbrachten de invoerrechten f 13,000, de suikeraccijns f271,000, die op den wijn f4000, het gedistilleerd f99,000, de zoutaccijns f 5000, die op bier en azijnen f 11,000 en die op het geslacht f 14,000, de registratierechten f 10,000, de successierechten f 377,000, de do meinen f8000 en de posterijen f 16,000. Daartegenover stond een meerdere ontvangst op de grondbelasting van f4000, het personeel f 15,000, de be drijfsbelasting f162,000, de vermogens belasting f7000, de gouden- en zil veren werken f 5000, de zegelrechten f 67,000, de hypotheekrechten f 4000, de rijkstelegraaf f 25,000, de Staats loterij f84,000 en de loodsgelden f3000. Vermeld dient nog dat de opbrengst van den suikeraccijns in de laatste drie maanden van 1908 1909 bedroeg f5,885,449,15 tegen f5,343,154,80 in gelijk tijdperk van 1907/1908. Over de eerste twee maanden van dit jaar is ontvangen f 21,156,950,245, of f 19,938,24 minder dan in dezelfde maanden van het vorig jaar, toen de opbrengst f21,176,888,486 was. („N. CL") Gemeentewet en borgtochtenwet. Het bestuur der Nederlandsche Vereeniging voor gemeentebelangen heeft ter kennis van de regeering en de Tweede Kamer gebracht het ver slag der commissie (waarvan leden de heeren De Vulder van Noorden, oud-ontvanger van Middelburg, De Jong, Knottenbelt, Kroon en Root haan, ontvangers der gemeenten Zaandam, Amsterdam, Gouda en Nijmegen), door dit bestuur benoemd om te adviseeren over de 5 April 1907 ingediende ontwerpen van wet tot wijziging van de Gemeentewet en tot regeling van de wijze van zeker- de oogen aan en een trek van koene vastberadenheid vertoonde zich op haar gelaat. „God geve, dat het leven van Wilhelm behouden blijft," zeide zij, „want ik gevoel dat ik zijn dood niet zou overleven. Maar hoe de hemel over ons beslissen moge, ik weet, dat in leven en dood ons bei der lot onafscheidelijk is geworden." Von Horwitz zag haar droevig aan. Hij zeide niets, maar met bevende hand greep hij die van zijn kind. Hij zag wel in, dat een enkel woord van dat lieftallige schepseltje, dat steeds de vreugde en de trots van zijn leven was geweest, haar voor altijd van hem kon vervreemden. „Goed dan, ieder moet zijn eigen geluk scheppen." zeide hij ten slotte. „Het kost mij een zwaar offer dat weet God alleen om op eenmaal met al mijn principes te breken maar wat doet men niet ter wille van zijn geliefd eenig kind in 's he mels naam dan, blijft uw verloofde voor het geheele leven toebehooren heidsstelling door gemeenteambte naren. Bij een uitvoerig betoog beveeit de commissie verschillende door haar ontworpen veranderingen in de wets ontwerpen aan. De nieuwe soc.-democratische partij. Zondag had te Amsterdam de ver gadering plaats waarin de nieuwe sociaal-democratische partij gesticht werd. Zij was zeer druk bezocht en werd geleid door den heer D. J. Wijnkoop, met wien aan de bestuurs tafel gezeten waren de beide andere „Tribune"-redacteuren, de heeren Ceton en Ravesteijn, dr. H. Gorter, mr. M. Mendels en mevr. Mensing. De heer Wijnkoop zeide in zijn openingswoord met ingenomenheid gezien te hebben dat volgens het re ferendum wat het royement der „Tribune"-redactie betreft, '/3 van de S. D. A. P., staat aan de zijde der uitgestootenen. En het ging hier thans, zeide hij, om de stichting van een proletarische partij, nadat de S. D. A. P. de democratische verkracht heeft. Zij heeft ons gedwongen om buiten de partij de propaganda voor de Marxistische beginselen te voeren, die in alle landen van Westelijk Europa kon gevoerd worden. De meerderheid der S. D. A. P. heeft nooit argumenten tegenover argu menten gesteld en den Marxisten daardoor belet meerderheid in de partij te worden. Hierna werd medegedeeld dat er thans 400 leden in verschillende af deelingen tot de nieuwe partij zijn toegetreden met nog 50 verspreide leden. Amsterdam telt 160, Rotterdam 65, Den Haag 46, Utrecht 25, Bus- sum 15, Leiden 56, Delft 7, Zwolle 13, Wester-Emden 10 leden. In Enschedé, Viissingen, Haarlem, Groningen en Leeuwarden zijn afdee lingen in wording. Dr. Gorter, het beginsel-programma toelichtende, zeide dat dit hetzelfde was als van de S. D. A. P. maar dat door de meerderheid niet meer wordt gehandhaafd. En dat program is zuiver Marxis tisch en draagt een verzoenlijk karak ter anders evenwel dat van onze tegenpartij. Hierna werd met algemeene stem men besloten het beginselprogram der S. D. A. P. tot dat der nieuwe partij te maken, dat niet anders bedoelt dan handhaving van het oude standpunt, betreffende het strijd- program der S. D. A. P. Een com missie zal benoemd worden om dit voor de nieuwe vereeniging pas klaar te maken. Daarvoor is bereids een leiddraad ontworpen, waarop voorkomen eischen van algemeen-, en weest gelukkig met elkaar. Slechts éen voorwaarde stel ik, dat gij niet hier in de stad zult blijven." Hij zweeg door aandoening over mand. Augusta echter sloeg de ar men om zijn hals en kuste hem dank baar op de wangen. „Gij zijt toch mijn geliefde vader," zeide zij zacht, „wij zullen het u ruimschoots ver gelden. Ach, als de hemel nu maar eens een wonder verricht en Wilhelm doet genezen Daarmee zag het er echter voorloopig nog treurig genoeg uit. Weken en weken verliepen, zonder dat er een verandering ten goede viel waar te nemen. Mevrouw Louise en Augusta we ken bijna niet van het ziekbed zij duldden ternauwernood, dat de ver pleegsters van het ziekenhuis hem haar hulp verleenden, wanneer hij in de brandende koorts nederlag. Eindelijk week de doodsengel van Wilhelm's ziekbed. De lijder had de crisis gelukkig doorstaan en nu trad de genezing in maar deze vorderde enkelvoudig- rechtstreeksch kies- en stemrecht voor mannen en vrouwen boven 20 jaar en dan in 't geheim. De motie betreffende algemeen kies recht en de houding, bij de herstem ming aan te nemen, werd met alge meene min 2, stemmen, na eenige discussie, goedgekeurd, evenals een bestuursvoorstel dat de naam der ver eeniging zal zijn„Sociaal-Democra tische Partij in Nederland." Bemestingsproeven op Kleigrond. 't Is opmerkelijk, hoe van lieverlede op de kleigronden, tengevolge van proefnemingen, de bemesting aldaar een wijziging ondergaat, waarvan men vóór eenige jaren niet kon droomen. Had men toen b.v. den land- en tuin bouwer voorgesteld of aangeraden ook eens wat kali aan te wenden, bij wijze van proef, hij zou u hebben aangekeken met een blik, waarin ge de vraag zoudt hebben gelezen „Zijt gij, vriend, wel goed bij uw zinnen Thans is dit heel veranderd, gaan velen reeds met meer of minder succes een kali-bemesting toepassen, omdat de ervaring bij verscheidene proeven duidelijk ten gunste daarvan heeft gesproken. Het Verslag der Rijkslandbouw- proefvelden in de prov. Zuid-Holland, over 1908, bevat dienaangaande sprekende resultaten, verkregen bij aardappelen en suikerbieten, twee ge wassen, die dan ook groote kalibe hoefte hebben. Van de 4 bemestings proeven op aardappelen waren er 3 met een kali-bemestingwe geven van alle drie de uitkomsten I. Te Everdingen bij A. van Manen, rivierkleiHet doel tweeledig a. om te zien of de aanwending van kunst mest invloed had op de „vreterij" van ritnaaldb. om de werking der meststoffen na te gaan. Het eerste doel heeft tot geen bevredigende uitkom sten geleidvan vermindering der ritnaalden viel niets waar te nemen. Daarentegen viel een gunstige wer king dier meststoffen vast te stellen. Buitengewoon gunstig zegt het verslag heeft de bijvoeging van patent-kali gewerkt. Super en zwa velzure amoniak gaven te zamen slechts een winst van f 5.40, die echter verhoogd werd tot f35.80 door de patentkali (400 K.G. per H.A.) II. Te Zuid-Beierland bij j. Boer, kleigrondDe verschillende mest stoffen werkten zeer goed, niet het minst op patentkali400 K.G. per H.A. Bij een bemesting van 600 K.G. superphosphaat en 240 KG. zw. ammoniak werd slechts een winst be haald van f5.80. Op het perceel, waar de patentkali was toegevoegd, uiterst langzaam. Eindelijk, toen men reeds midden in den winter was, kon Wilhelm als lichamelijk genezen beschouwd wor den maar het lijden, dat zijn ziel ondervond, was nog niet verminderd. Tusschen moeder en zoon was het tot een smartelijke verklaring geko men. Met eindelooze liefde had de oude dame de armen om haar zoon ge slagen en hem aan het hart gedrukt, terwijl zij hem warme dankbetuigin gen in het oor fluisterde. Wilhelm had haar met een glim lach van diepen weemoed geant woord „Gij meent het goed, moeder, en gij draagt als een heldin de schande, die deze ellendeling over u en mij gebracht heeftik kan het niet weg cijferen, dat ik zulk een vader heb gehad." Angstvallig ontweek Wilhelm elke toespeling op zijn verloving. Hij was op dat punt ten hoogste prikkelbaar en verklaarde zijn be steeg de zuivere winst tot f 66.30, zoodat alleen door de kali een meer opbrengst ter waarde van f60.50 werd verkregen. Mooi, niet waar Het derde veld was te Rozenburg bij L. Dirkzwager Jr. op gemengden kleigrond. Hier gaven alle perceelen op éen na verlies, en dat eene was éen der drie volledig bemeste, waarbij dus ook pantentkali was uitgestrooid. 600 K.G. super en 300 K.G. zwavel zure ammoniak gaven een negatief resultaat, in zooverre, dat de bemes- tingskosten niet werden goedgemaakt; er mankeerde f 24.38 aan. De neven aanwending van 400 K.G. patentkali deed het verliescijter veranderen in een winst van f 12.98. De kali ver hoogde dus de waarde van den oogst met f37.36. Mij dunkt, met deze uit komsten kan men zijn voordeel doen. Overbemesting. De landbouwer staat vaak voor verrassingen. Niet zelden komt het voor, dat een gewas, ofschoon naar behooren bemest, er niet fleurig bij staat, of een periode van trageren groei te doorworstelen heeft. Er ha pert dan wat. Vaak is de voeding onvoldoende, ook al is de voedsel voorraad in den bodem lang niet uitgeput, Is de landbouwer dan in staat dat gebrek te verhelpen door de toediening eener meststof, welke lo. zonder gevaar over het te veld staande gewas kan wórden uitgestrooid, 2o. direct werkt, dan mag hij zich gelukkig rekenen. Hetzelfde geldt, in niet mindere mate, voor den tuinier en den tuinliefhebber. Zulk een meststof bezitten we in de Chilisalpeter, welke reeds door velen als overbemesting wordt gebe zigd. Enkelen beproefden in de oogen- blikkelijke stikstofbehoefte van een gewas te voorzien door een over bemesting met zwavelzure ammoniak. Zal dat in 't algemeen even goede resultaten kunnen geven In Duitschland zijn daaromtrent proeven genomen door prof. Schneide- wind, die 100 K.G. Chilisalpeter aanwendde tegenover een hoeveelheid zwavelzuren ammoniak, welke even veel stikstof bevatte. Hij deed dit bij drie gewassen met den volgenden uitslagsuikerbieten met zwavelzure ammoniak 930 KG., met Chili 1960; wintertarwe resp. 430 KG. en 620 gerst resp. 397 KG. en 699. Groote verschillen dus Prof. S. meent dat de ongunstige resultaten van den ammoniak waar schijnlijk aan de kalkrijkheid van den bodem waren toe te schrijven. Op de Chilisalpeter werkte de kalk evenwel niet nadeelig. Hij komt tot deze slot som Op betere gronden is het ge bruik van zwavelzuren ammoniak als overbemesting beslist af te raden. Maar ook op een kalkarmen zandgrond zal men met een doelmatige aanwen ding van Chili-salpeter verder komen. kommerde moeder dat hij Augusta nimmer wilde weerzien. Ja, hij bezat zooveel wilskracht, dat hij weigerde haar te ontvangen, toen zij hem met haar vader kwam bezoeken. Vruchteloos betoogde zijn moeder, dat hij het arme meisje door deze hardnekkigheid een doodelijke smart berokkende. „Ik weet, wat ik aan haar ver schuldigd ben", zeide Wilhelm met droeven ernst. „God is mijn getuige, móeder, dat ik haar meer dan mijn leven bemin; maar juist daarom moet ik elke gedachte aan een verbintenis met haar -verre van mij zetten. Ik ben de zoon mijns vaders, gesmaad, ont- eerdvoor mij kan geen geluk meer bestaan." Sedert hij met zijn genezing het volle bewustzijn over zijn toestand teruggekregen had, was hij zooveel als een menschenschuwe zonderling geworden. (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1