1 flies TmnnenlandT 16 Maart. Stand. entiën. Secten. HMSTE, 30IT. rwijzer, No. 63, 47e Jaargang. 1909. Dinsdag Gemeentebestuur. sluiten zich imen bij den pen van den gelegerd, een e uur afstand achtige haast ke versterkin- en. De beide acht uur van rijke vluchte- Jnde plaatsen ling. id, maar bijna houding die n aannemen. Iij nog niets reffen verno- :ert ons, dat >edig Moeley deze Abdoei ugzaam zwelt iten aan, die streken van golië trekken, ge heerschers che rijk. A. Paquet in enzet, jaren- ische invloed n deze zou lijnlijk duur- aafd, indien genheid had ch voor den ried, die daar iranden, voor kelijke Mon- roelen meer strijdlustige, ie ook den >ch hetjacht- iteeds geslo- ien het zeer p hunne on- irzien. art. W D en J. J. Kor ean de Dood, se, jd. 22 j. lijs, jm. 21 j. 19 j- - J. J- en A. Kooij, sT ijs, d. J. ndse, d. iens, z. D. en d. (tweel.) s, d. N: M. d'Hondt, lan van M. Nouse, man 70 j. W. uedon, 74 j. C. R. Roe- rins, d. 9 d. stagen. nm. 5.46 6.37* 7.51 9.26 11.53 11.58 12.20 4.01 'M Deposito. R 125. iederen ars-Vereen. rgel. - per 3 m. Ruyter 80 n. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters eh 'clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. POLITIE. Stremming passage over de Schipbrug en de Tonnenbrttg. De Burgemeester van Vlissingen gezien de aanschrijving van den in genieur van 's Rijks Waterstaat dat tengevolge van het te water laten van het stoomschip „Frisia" op Zaterdag den 20 dezer, de Schip brug van 1 uur n.m. tot zoolang als noodig blijkt te zijn, voor het verkeer zal zijn afgesloten, en de Tonnenbrug in den morgen van dien dag zal wor den weggenomen en na afloopen van het schip weder zal worden gelegd. Vlissingen, den 15 Maart 1909. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Wetsontwerpen op voogdij en regentschap. Wij vernemen, dat de met de aan staande blijde gebeurtenis verband houdende wetsontwerpen op voogdij en regentschap, binnen enkele dagen aan de volksvertegenwoordiging zul len worden aangeboden. („Tel.") Verheffing van ontslagen gevangenen enz. De minister van justitie heeft een wetsontwerp ingediend tot voteering van de benoodigde gelden voor de invoering van het reeds door hem aangekondigde stelsel volgens hetwelk de verheffing van ontslagen gevange nen en verpleegden, alsmede van per sonen die naar eene Rijkswerkin richting dreigen te worden opgezon den krachtiger dan tot dusver ge schiedde, van Staatswege zou kunnen worden bevorderd. «Behalve aan ons kan dat slechts den moordenaar bekend zijn, die d® letters zelf met bloed op den v'oer heeft geschreven. En die moor denaar zijt gij." De misdadiger beefde van het doofd tot de voetenhij zag in, dat d'! een onherstelbare domheid begaan d™, dat hij nu reddeloos verloren Was. «Er blijft u thans niets over, dan Ie bekennen, dat gij den moord hebt gepleegd," ging de rechter van in ductie voort, „en het is in uw eigen elang, wanneer gij dit zoo spoedig ™°gelijk doet. Bedenk, dat uw toe and reeds hoogst ernstig is, want ™min als gij den moord kunt ^utkennen, evenmin kunt gij loochenen Volgens het bedoelde stelsel, het welk tot zekero hoogte anologie vertoont met de kinderwetgeving en reeds in een ontwerp-organiek besluit is neergelegd, zou de verheffing der hierbedoelde personen moeten worden bevorderd door: lo. steun aan par ticuliere bemoeiingen en 2o. recht- streeksche overheidsbemoeiingen. Ten einde de mogelijkheid van voldoende aanraking tusschen de particuliere instellingen en de te ver heffen gevangenen, verpleegden of preventief-gedetineerden, die naar eene rijkswerkinrichting dreigen te worden opgezonden, te verzekeren, zal, onverminderd de reeds thans bestaande gelegenheid tot gevangenis bezoek, aan de agenten of vertegen woordigers van zoodanige instellingen onder bepaalde beperkingen toegang tot de strafinrichtingen worden ver leend. In het ontworpen stelsel wor den geregeld eene gewone en eene bijzondere subsidie. Met de gewone wordt bedoeld subsidie ter zake van pogingen tot verheffing, die niet van overheidswege in eene bepaalde richting zijn geleid, doch door de be trokken instelling naar eigen wel- meenen zijn ingesteld. Ten einde zooveel mogelijk te be vorderen, dat de reclasseeringspo- gingen allereerst daar zullen worden ingesteld, waar zij het meest vrucht dragend beloven te zijn, is door den minister opgevat het denkbeeld om naast gewone subsidie ook toe te kennen bijzondere subsidie, namelijk ter zake van door den minister van justitie doelmatig geachte pogingen tot verheffing, met betrekking tot door dezen bijzonderlijk aangewezen personen aangewend. De aanwijzing van een gevangene of verpleegde voor de aanwending te zijnen aanzien door eene instelling van bepaald omschreven pogingen tot verheffing, geschiedt door den minister van justitie, hetzij ambts halve, hetzij op voorstel van: lo. eene instellinghet bestuur der be trokken strafinrichting wordt deswege gehoord 2o. het hoofd der betrokken strafinrichting al dan niet in opdracht, doch in ieder geval onder het gezag van het college van regenten, beter gezegd van het gestichtsbestuur. Bij elk voorstel wordt zoo noodig aangegeven, op welke wijze de ter zake toe te kennen bijzondere subsidie ware te regelen, is uiteraard zooveel mogelijk rekening gehouden met de godsdienstige gezindte waartoe de te reclasseeren persoon behoort. De minister van justitie zal zijne aanwijzing en de voortduring daar van afhankelijk kunnen stellen van voorwaarden, waaraan hetzij de aan gewezen gevangene of verpleegde, hetzij de betrokken instelling zal hebben te voldoen. Als voorbeelden Het roofzucht uw drijfveer was. weerstandsvermogen van den n,ani die daareven nog zoo onbe schaamd en vol zelfvertrouwen had gesproken, was nu eensklaps ver nietigd. Hij bekende. Ja, hij had Herbert Dorner vermoord. Het was geen lang van te voren beraamd plan geweest, maar op het oogenblik, dat Wilhelm zich uit de vaderlijke woning verwijderde, had de duivel der hebzucht Horner verblind hij had Horner van achter aangegrepen en hem met zijn eigen scheermes den hals afgesneden. Met den hond had hij hetzelfde gedaan, omdat hij vreesde, dat het dier de verdenking op hem vestigen zou. De bloedige letters waren door hem geschreven, om volgens een demonische berekening de schuld op Wilhelm te werpen. Nauwelijks had Horner deze be kentenis gedaan, of hij gevoelde er spijt van en wilde haar intrekken. De rechter van instructie liet hem echter niet verder aan het woord en gaf bevel hem naar de gevangenis te brengen. De rechter van instructie zou niet veel genot hebben van zijn over winning. Den volgenden morgen deelde men hem het teleurstellende van zoodanige voorwaarden worden genoemd geheel-onthouding geduren de zeker tijdsverloop, onderwerping aan zeker toezicht, schriftelijke ver klaring dat de aan te wijzen persoon de te zijnen aanzien voorgestelde maatregelen wenscht, het afhalen van den gevangene bij zijn ontslag uit het strafgesticht enz. Ingeval van aanwijzing kan de uitgaanskas aan de betrokken instelling worden over gemaakt, teneinde een zooveel moge lijk doelmatige aanwending daarvan te bevorderen. In bepaalde gevallen behoort de omschrijving der aan te wenden maatregelen te kunnen wor den gewijzigd of de aanwijzing inge trokken met betrekking tot ontslagenen wier aanwijzing is ingetrokken, moet opnieuw aanwijzing kunnen ge schieden. Staatspensionneering. Door het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering is de jaarvergadering, die te Utrecht zal gehouden worden, bepaald op Dins dag 6 Juli. Den avond te voren zal een open bare vergadering worden gehouden, waarin de heeren Frans Netscher en dr. D. A. Van Krevelen zullen spre ken over hunne (dan afgeloopen) reis naar Denemarken tot onderzoek naar de werking der Deensche wet van 9 April 1891. In de maand Februari werd de Bond voor Staatspensionneering ver sterkt met 16 afdeelingen en 2 aan gesloten corporaties, totaal met 3800 aanhangers. Schepenwet. Naar aanleiding var. de in het voor- loopig verslag voorkomende vraag, of het geen aanbeveling zou verdie nen, het staatstoezicht op de zee schepen voorloopig slechts facultatief te maken, in dien zin, dat de eige naars der schepen bevoegd zouden zijn deze onder zulk een staatstoezicht te stellen, waarop later de bevoegd heid ,casu quo tot eene verplichting zou kunnen worden gemaakt, ant woordt de minister, dat tegen het volgen van zoodanige gedragslijn overwegend bezwaar bestaat. Op ons gebied kan Nederland zijn voordeel trekken uit de ervaring, in andere landen verkregen. Aangeteekend mag worden, dat het Kon. besluit van 11 Maart 1908 no. 28 (aangevuld bij Kon. besluit van 1 October 1908 no. 43) een staatskeu- ringsdienst van passagiersschepen heeft ingesteld, met het doel, voor de schepen, waarvoor krachtens genoemd Kon. besluit certificaten zullen zijn afgegeven, met toepassing van Sec tion 363 der Merchant Shipping-Act vrijstelling van het onderzoek in een Britsche haven te verkrijgen. Vermits bericht mede, dat Horner, die het hopelooze van zijn toestand had in gezien, zich in den afgeloopen nacht in zijn cel van het leven had beroofd door zich aan zijn bretels op te hangen. Zoo was de geheele rechtszaak jammerlijk mislukt; de ware moorde naar, die men met zooveel moeite had gevonden en tot bekentenis ge bracht, had zich door zijn zelfmoord aan de straf onttrokken. Een rechterlijk bevel deed Wilhelm terstond op vrije voeten stellen en hem van alle rechtsvervolging ont slaan, daar zijn onschuld en de waardeloosheid van de tegen hem aangevoerde bewijzen nu schitterend bewezen waren. De ongelukkige jonge man 'wist daar voorloopig zelf nog niets van. Wilhelm lag in het ziekenhuis, waar zenuwkoortsen hem op den rand van het graf brachten. De vreeselijke aandoeningen van den laatsten tijd waren zijn jeugdige krachten te boven gegaan. De dokter, die hem behandelde, zette een hoogst bedenkelijk gezicht en kon der vertwijfelde moeder slechts Abormernents-Aduertentiën op zeer uoordeelige uooruiaarden. ten deze overeenstemming met het Britsche gouvernement is verkregen, heeft deze regeling doel getroffen. Gaarne zou de commissie van rapport vernemen, of ook de bepa lingen die ter zake van het onder zoek van schepen en van de vrij stelling van dat onderzoek in de voornaamste andere landen gelden, toelaten, dat zulk een vrijstelling wordt verleend, op grond van certifi caten, die hun ontstaan danken aan een facultatief staatstoezicht en of naar het oordeel der regeering ge lijke overeenstemming, als met het Britsche gouvernement is verkregen, op goede gronden met andere lahden kan worden verwacht. Nieuwe instructie op de werving. Door den minister van oorlog is eene nieuwe instructie op de werving uitgegeven, welke, vooral voor de miliciens der veld-artillerie, bijzonder gunstige bepalingen bevat zooals uit de volgende beschouwing blijkt: Ie mand die vrijwillig in dienst gaat, burger zijnde, verbindt zich voor 4 jaren, doch beslist na 1 jaar of hij ai dan niet wenscht te blijven, zoo dat hij dan weder naar huis zou kunnen gaan. Hij krijgt daarvoor 30 gulden en vanzelf soldij als vrijwil liger; een milicien die afgericht is, krijgt 40 gulden en soldij van vrij williger. Wat is nu het geval met miliciens van bereden wapens Zij moeten 2 jaar dienen met soldij als milicien. Zij kunnen dus le Bij hunne inlijving vrijwilliger wordengenieten dan 30 gulden en vrijwiliigers-soldij, dienen b.v. 1 jaar en hebben er genoeg van. Zij dienen dan hun volgend miliciensjaaar uit evenals de overige miliciens en gaan daarmede gelijk huiswaarts. Hebben dus 30 gulden extra, plus de meer dere soldij als vrijwiiiger, zuiver om niet. 2e. Een ander milicien kan het nog voordeeliger aanleggen. Hij wordt ingedeeld bij een bereden wapen, dus voor 2 jaar. Hij dient zijn le jaar als milicien en is dan afgericht. Nu geeft hij den wensch te kennen vrijwilliger te willen worden. Hij ontvangt dan niet 30, doch 40 gulden, krijgt de soldij van vrijwilliger en dient zijn 2e jaar. Heeft hij er dan genoeg van, zoo gaat hij met zijn kameraden gelijk naar huis. 3e. Iemand als bovenbedoeld be valt het garnizoen niet, dus zegt dood eenvoudigik word vrijwilliger, b.v. bij het 2e regiment veld-artillerie in ,,'t Haagje". 4e Een milicien die tegen zijn zin milicien bij een bereden wapen is, kan trachten vrijwilliger bij de infan terie te worden, dan krijgt hij geld weinig hoop op het behoud van haar zoon geven, die een smadelijken dood had getrotseerd om haar verdriet en schande te besparen die had willen vallen als zoenoffer voor de laagheid en gewetenloosheid zijns vaders. Maar niet alleen mevrouw Louise sidderde voor het leven van Wilhelm de lieftallige Augusta was eveneens der vertwijfeling nabij. Lieve hemel, zij zou het niet over leven, dat stond vast bij haar, wanneer de geliefde man niet uit deze vreese lijke ziekte, tot een nieuw leven, tot een nieuw geluk terugkeerde Het opzienbarend geval, dat zulk een onverwachte wending had ge nomen, hield natuurlijk de openbare belangstelling weer op het levendigst gaandemaar tevens bleek, dat de jonge advocaat ook door deze ge beurtenis de algemeene achting niet verloren had dat men hem, ondanks zijn bekentenis, nooit voor schuldig had gehouden en dat ieder wel in stilte verwacht had, dat zijn onschuld vroeg of laat door het een of ander toeval aan den dag zou komen. Ofschoon de commissaris zoo dicht toe en is nog eerder thuis dan zijn colega's. Het Vredespaleis. Achter de groote schutting en de hooge zandmassa's, die van de zijde van den Scheveningschen weg den bouw van het Vredespaleis aan het oog onttrekken, is de laatste maanden rustig, maar gestadig voortgewerkt. En ofschoon het vriezend weder den bouw eenige weken heeft vertraagd, is men reeds een heel eind gevor derd. Drie meter boven den beganen grond steekt de onderbouw thans uit, boven de 6 meter diepe fundee ring, en over enkele dagen zal het werk aan den onderbouw, met zijn groote grijze steenblokken, weder met kracht worden hervat, zoodat reeds in den loop der volgende maand met den aanleg van de cen trale verwarming een aanvang zal kunnen worden gemaakt en de aan besteding voor den opbouw in Mei zal kunnen volgen. Wanneer dan alles meeloopt, hoopt men in het najaar van 1910 het ge- heele Vredespaleis onder de kap te hebben, met inbegrip van de beide torens. Was namelijk aanvankelijk het plan, slechts één toren aan te brengen, thans is besloten, ter wille van het evenwicht in de constructie, op den achtergevel, achter de groote rechtzaal, een tweeden, kleineren to ren te plaatsen. Is de bouw voltooid, dan zal natuurlijk nog heel wat tijd verioopen, voordat de inwendige in richting geheel gereed zal zijn. Van niet minderdan elf regeeringen zijn thans reeds toezeggingen ont vangen van geschenken voor de in richting en versiering van het Vredes paleis, waarvan sommige nog de goedkeuring^ehoeven der desbetref fende volksvertegenwoordigingen. In den loop der volgende maand zal men omtrent bouw en inrichting van het Vredespaleis meer kunnen vernemen. Dan zal daaromtrent eene belangrijke publicatie .verschijnen, van de hand van een Hagenaar, met een dertigtal reproducties van aanzichten van het gebouw, van bin nen en van buiten, plattegronden en teekeningen voor den bouw, een en ander naar de officieele ontwerpen. De scheuring in de S.-D.-A.-partij. Thans is de officieele uitsiag van het referendum over de Deventer congresbesluiten bekend geworden. Alle drie de besluiten werden met overgroote meerderheid bekrachtigd. Voor besluit a., de oprichting van een Marxistisch weekblad onder re dactie van den heer F. M. Wibaut en mevrouw Roland Holst, werden 5477 stemmen uitgebracht, waarvan 68 van onwaarde, 264 blanco, 415 tegen en 4730 voor. als een pot was en ook aan zijn ondergeschikten de stiptste geheim houding had bevolen, verbreidde zich toch het gerucht van de moedige, vastberaden handelwijze der bruid van dien jongen man, die onder zulk een vreeselijke beschuldiging was ge bukt gegaan. Natuurlijk bereikte dit bericht ook de ooren van den trotschen handels- raad Von Horwitz, die steeds zoo angstvallig waakte voor de eer van zijn naam. Wel was deze door de zelfverloochenende daad van Wilhelm ten diepste geroerd en geneigd den jongen man des te hooger te achten, maar aan den anderen kant schrikte het oordeel der wereld hem terug, want hij was helder ziend genoeg, om te weten, dat Wilhelm, ondanks alle.lofspraken over zijn heldendaad, in de oogen der maatschappij toch veel van zijn aanzien had verloren. De jonge advocaat had, zij het dan ook slechts enkele dagen, onder een onteerende aanklacht gestaandit was een smet, die op zijn naam kleefde en die zijn geheele leven niet kon uitgewischt worden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1