Draagt Plouvier's Schoenwerk. Maandag De nood dsr gemeenten. Feuilleton. No. 62 47e Jaargang. 1909. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. VLISSINGSCH Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. i. Ons financiewezen is een zeer inge wikkeld raderwerk. Wij hebben voor eerst de huishouding van het Rijk; dan hebben wij de huishouding der provinciën en ten slotte hebben wij nog eens de huishouding der ge meenten. Men zou, in dergelijke zaken geheel vreemdeling, allicht denken dat, daar de gemeente een onderdeel van den staat is, deze laatste aan elke gemeente slechts heeft uit te keeren wat zij noodig heeft. Het is moeilijk te zeggen of dit inderdaad geheel voor uitvoering vatbaar zou wezen en toch is men langzamerhand dien weg eenigszins opgegaan. Im mers, de opbrengst der personeele belasting komt, sinds de plaatselijke accijnzen bijna in alle gemeenten zijn afgeschaft, voor hef grootste gedeelte aan de gemeenten. Het rijk keert dit deel aan de gemeenten uit, evenals de opcenten, die de gemeenten van grond- en personeele belasting heffen. Ook is aan de gemeenten, door de wet van 1897, eene uitkeering ver zekerd. Vermoedelijk zal het daarbij echter blijven met het oog op de zoo zeer uiteenloopende belangen der verschillende gemeenten, en met het oog op de dientengevolge noodzake lijke zelfstandigheid. Vele gemeenten verkeeren in den laatsten tijd echter in zeer ongunstige geldelijke omstandigheden, waarvan de oorzaken zeer verschiilend zijn. Vooreerst zijn de tijdsomstandigheden over het algemeen ongunstig en is de draagkracht van het volk niet groot. In de tweede plaats hebben vele zich sterk uitbreidende gemeenten, zich voor openbare werken aanzienlijke offers moeten getroosten. Ook hebben tal van nieuwe wetten bijzondere verplichtingen aan de gemeenten op gelegd, die ook weer bijzondere uit gaven noodzakelijk hebben gemaakt, zonder dat genoegzame vermeerdering van inkomsten daartegenover stond. Het kwaad nam zulk een omvang aan, dat reeds lang geleden een staatscommissie werd ingesteld, die in opdracht had den financieelen nood der gemeenten te onderzoeken en middelen van verbetering voortestellen. In hoofdzaak heeft deze commissie zich bepaald tot voorstellen, welke ten doel hebben aan de gemeentebe sturen de bevoegdheid te geven, an dere en meerdere belastingen te heffen, dan thans het geval is. Een afdoend middel zal dat ver moedelijk niet wezenmaar ook de toestand der Rijksfinanciën is thans niet rooskleurig genoeg om veel voor 56.) i>-Aan mijn schuld zou zij toch nooit geloofd hebben, en al had ik de straf ondergaan, die op mijn beken tenis had moeten volgen, dan zou zij m mij slechts een martelaar gezien nebben, die hare liefde niet onwaar- d'g was. Thans heb ik mij nutteloos opgeofferd. O God, ik wenschte, dat 'k dood was Hij brak in een krampachtig snik ken uit, het duidelijkste bewijs van teerdmai^ 'iem 'nwenc"8 ver" He dokter greep zijn hand en voelde hem met bezorgd gelaat den ,,De overspanning zou een zenuw- lekte kunnen veroorzaken", zeide hij .acnk „Ik sta niet voor zijn leven n> wanneer hij niet terstond en met e uiterste zorgen verpleegd wordt." rechter van instructie gaf den TELEFOONNUMMER 10. de gemeenten te doen. Het thans bij de Tweede Kamer ingekomen wets ontwerp tot wijziging der gemeente wet, wijkt dan ook weinig af van de voorstellen door de commissie gedaan. Het bevat wel eene ingrijpende her ziening van het plaatselijk belasting stelsel en zal ongetwijfeld voor de gemeenten veel verlichting van den tegenwoordigen druk kunnen aan brengen maar tot een geheel weg nemen der oorzaken van het kwaad zal het zeker niet leiden. De gemeente mag geene andere belastingen heffen dan die bepaaldelijk in de gemeentewet zijn aangeduid. Van de ongebouwde eigendommen kunnen slechts tien opcenten op de grondbelasting worden geheven. Voor hetgeen door de gemeente door hare openbare werken in het belang dier eigendommen wordt gedaan, komt niets in den vorm van diverse of andere bijdragen terug. Wanneer voorheen waardelooze gronden door de uitbreiding der gemeente een waardevol bezit worden en de eige naar bij verkoop de vruchten plukt van iets, waarvoor hij niets heeft gedaan, dan kan de gemeente daarvan in geen enkel opzicht eenig voordeel genieten. De regeering zou het billijk achten, indien, evenals van het vaste goed, ook van het bedrijf eenige vergoeding kon worden gevorderd voor de dien sten waardoor het wordt gebaat of voor de lasten die het voor de ge meenten medebrengt. Zoo zullen b.v. in fabrieksplaatsen allicht de kosten der gemeente-instellingen betrekkelijk hooger zijn dan in andere plaatsen. Het onderwijs, vooral ook het am- bachtsonderwijs, de politie, de ar menzorg, wellicht ook de brandweer, zullen er meer kosten. De opcenten op de personeele be ting kan men niet te hoog opvoeren, om den middenstand niet al te zeer te drukken en het gevolg daarvan is, dat het veelal in hoofdzaak neerkomt op de inkomsten- of zoogenaamde plaatselijke directe belasting, waarbij de plaatselijke wetgever ook alweer niet vrij is om te doen wat hij wil. Naamlooze vennootschappen en an dere rechtspersonen zijn vrijgesteld en van hunne winsten wordt alleen datgene getroffen, wat ten goede komt aan hen die in de gemeente zelve wonen. Forensen, dat zijn menschen die hun zaak in de gemeente hebben, doch elders verblijf houden, kunnen slechts naar een derde van hun inkomen worden aangeslagen. In grootere ge meenten komt het vaak voor, dat daar commissaris een teeken, voor het noodige te zorgen. Deze nam Wil helm onder den eenen arm, terwijl dé dokter den anderen arm greep. „Naar het ziekenhuis vroeg hij in het voorbijgaan aan Niederen. Deze knikte eveninmiddels had Lodder een politieagent om een rij tuig uitgezonden. Gedwee als een kind liet de door smart gebogene zich wegvoeren, on bewust of men hem naar zijn som bere gevangenis of ergens anders heenbracht. Niederen, zichtbaar bewogen, wachtte totdat de deur achter den ongelukkige en zijn geleiders was gesloten. Vervolgens wendde hij zich tot Horner, die dit tooneel ongevoelig had bijgewoond. „Nu tusschen ons," zeide hij op een ambtstoon. „Gij houdt dus uw onschuld vol „Natuurlijk," antwoordde Horner trotsch, „en ik eisch, dat gij mij terstond in vrijheid stelt." De rechter van instructie scheen te twijfelen. „Hm." zeide hij, „ik gevoel mij door die forensen het geheele inko men verworven wordt of dat zij er eene uitgebreide fabriek hebben met een groote arbeiderskolonie, en daar door worden die gemeenten benadeeld. Nu spreekt het wel van zelf, dat de wet moet bepalen hoever de ge meenten kunnen gaan, want met het Rijksbelastingstelsel mag men niet in botsing komen maar het is dan toch voldoende om daarbij algemeene re gelen aan te geven en de onderdeden aan de gemeente zelve over te laten. De gemeente moet ook andere belas tingen kunnen heffen dan de met name genoemde. De geleidelijke invoering van nieuwe heffingen in de toekomst wordt daardoor mogelijk gemaakt. De regeering stelt zich b.v. voor, dat eene gemeente belasting van brandassurantiën zal heffen of debiet- rechten kunne heffen op bier, wijn, tabak, gevogelte, wild of dergelijke zaken, of rechten op den verkoop van waren in het klein. Men mag echter de bezwaren niet voorbijzien, aan de toepassing van sommige dezer denkbeelden verbon den. Nemen wij als voorbeeld de debietrechten. Debietrecliten hebben vooral ten doel om aan sommige gemeenten gelegenheid te geven, meer voordeel te trekken van het vreemde- lingenbezoek. Maar juist om die reden is een dergelijke belasting niet vrij van bedenking, omdat zij de betee- kenis van het vreemdelingenbezoek miskent. De stroom van vreemdelin gen die ons land bezoekt, verbruikt een enorme hoeveelheid spijs en drank en koopt allerlei waren. Nu is het misschien heel gemakkelijk om daar uit het noodige voordeel te trekken maar het is de vraag, niet of her uitvoerbaar, maar of het billijk en practisch zou wezen Men laat den vreemdeling in den regel zijn ge- wenscht verblijf tamelijk duur betalen. Al wat hij gebruikt is belast, zooals gedistilleerd, wijn, bier, suiker en vleesch, en wanneer de gemeente nu nog eens den verkoop in het klein gaat belasten van verschillende arti kelen, als daar zijn tabak en sigaren, limonade enz., dan zullen daardoor niet alleen de vreemdelingen worden getroffen, maar ook de ingezetenen en loopt men wellicht gevaar dat die ingezetenen ook zullen betalen aan hetgeen reeds door andere belastingen getroffen is, b.v. bier en wijn. In Tweede Kamer, de gisteren gehouden zitting wel geneigd aan uw eisch gevolg te geven. In elk geval moeten wij eerst proces-verbaal opmaken dan wil ik de zaak nog eens grondig overleg gen." Zijn blik viel op de weduwe Braun, die nog altijd aan de deur stond. „Gij kunt gaan," zeide hij kortaf ik verwacht u morgenochtend om ne gen uur, om het proces-verbaal mede te onderteekenen". Niederen wenkte zijn griffier zich tot schrijven gereed te houden maar hij maakte nog geen aanvang met het verhoor, doch keek peinzend voor zich uit. „Hm, hm," zeide hij half voor zich, „ik zou de verantwoordelijk heid wel op mij durven nemen u althans voorloopig op vrije voeten te stellen maar.maar Hij aarzelde weder. De oogen van Horner begonnen van vreugde te schitterenop zijn terugstootend gelaat verscheen een hoopvolle glimlach. „Aan de schuld van Dorner valt nu niet meer te twijfelen," hernam de rechter van instructie, steeds als in alleenspraak, „als dat ééne punt ftbonnements-flduerfentiën op zeer ooordeelige uoortuaarden. waren aan de orde wetsontwerpen tot wijziging der kinderwetten. De wijzigingen strekken hoofdza kelijk tot uitbreiding van de toeken ning van subsidie aan vereenigingen voor het verzorgen van verwaarloosde niet erkende natuurlijke kinderen en van kinderen wier voogd uit de voogdij is ontzet. De minister van justitie erkende met de heeren Drucker en Regout de wenschelijkheid van een eenvou dige wetgeving. Met de heeren De Ridder en Van Vuuren erkende hij, dat naast het vele goede dat de kinderwetgeving heeft gebracht, gevaar dreigt voor verdooving van het verantwoorde lijkheidsgevoel bij de ouders tn voor aankweeking van zorgeloosheid bij kinderen die in gestichten zijn opge nomen. Van wege het departement van justitie is gisteren tot de voogdijraden een circulaire gericht om mede te deelen de opgedane ervaring omtrent beweerde toeneming van opzettelijke verwaarloozing van kinderen door hunne ouders. Wanneer men den omvang van dit kwaad kent, zal kunnen worden na gegaan of en welke strafrechtelijke maatregelen tegenover dergelijke ou ders genomen dienen te worden maat regelen waarop de, heeren De Ridder en Van Vuuren hadden aangedrongen. H. M. de Koningin heeft benoemd met ingang van 15 Maart 1909 tot plaatsvervangend Hofkapelaan, dr. J. H. Gerritsen, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te 's Gravenhage. Vereenvoudigde spelling. Naar wij vernemen heeft de regee ring den gouverneur-generaal van Ned.-Indië verzocht, maatregelen te willen nemen, dat aan gouvernements- scholen geen andere spelling dan die van De Vries en Te Winkel wordt gebruikt. De vereenvoudigde spelling is verboden. (Avp.) Spoorweg van Brouwershaven naar Burgh. Ingediend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp, waarbij voorgesteld wordt uit 's rijks schatkist een rente loos voorschot beschikbaar te stellen ten bedrage van een derde der kosten van aanleg en het in exploitatie brengen, doch tot geen hooger be drag dan f 132,400, ten behoeve van een spoorweg van Brouwershaven naar Burgh. De ontworpen spoorweg heeft een maar opgehelderd was. Die bloedige letters kan de oude Dorner niet op den vloer geschreven hebben, al zou het ook mogelijk zijn, dat hij het in zijn doodstrijd deed maar het lijk lag zoo, dat hij ze alleen met de linkerhand had kunnen schrijven." „O, hij was links," zeide Horner haastig. „Ik kan er een eed op doen, hij schreef altijd met de linkerhand." „Ja, ja," ging de rechter van in structie besluiteloos voort, „maar wat schreef hij ook weer Ik ben het werkelijk vergeten, het was een naam, een woord Voor den vorm opende hij de por tefeuille, die voor hem lag, en begon daarin te bladeren. Horner volgde zijn bewegingen in angstige spanning, hij verbeidde met ongeduld het oogenblik dat de kortzichtige beambte hem de vrijheid zou teruggeven. In zijn gedachte maakte hij reeds het plan tot een behendige vluchtde grond brandde hem onder de voeten. Hoe gaarne was hij het geheugen van den rech ter van instructie te hulp gekomen „God, hoe is het nu toch moge lijk!" mompelde Niederen weder. lengte van 18.2 K.M. en stelt een ze vental gemeenten met het overige deel van Schouwen met de markt te Zierikzee en met alle aan het net van de Rotterdamsche Tramweg maatschappij gelegen plaatsen in rechtstreeksche verbinding. Door gemeenten en waterschappen werden gedurende 25 jaren su'osidiën toege zegd tot een totaal bedrag van f 1600 per jaar, terwijl door de provincie Zeeland zal worden bijgedragen het geen noodig is om de contante waarde van de bijdragen der gemeenten en polders Ys gedeelte der aanlegkosten, doch ten hoogste tot f 132,400 aan te vullen. Gehuwde onderwijzeressen. Hoe meer licht er omtrent deze zaak verspreid wordt hoe meer springt het in het oog, dat gehuwde onder wijzeressen niet moeten worden ge handhaafd, zegt de a. r. „Rotter dammer", Dat bleek ook weer bij de jongste debatten in den gemeenteraad van Amsterdam. De wethouder de Vries had een verzamelstaat doen opmaken, loo- pende over twee jaren tijd, nl. van 1 Oct. 19061 October 1908, o.a. be treffende het aantal schooltijden, dat wegens verlof, ziekte of bevalling werd verzuimd. En hij gaf dienaangaande deze cijfers Voor onderwijzers in totaal 29.610, gemiddeld per onderwijzer 24. Voor onderwijzeressen 32,454, gemiddeld per onderwijzeres 34. Gehuwde on derwijzers 22.158, gemiddeld 22. Ge huwde onderwijzeressen 6609, ge middeld 69. Ongehuwde onderwijzers 7254, gemiddeld 31. Ongehuwde on derwijzeressen 25.945 gemiddeld 30. Hier staat de gehuwde onderwijze res bovenaan. Hieruit blijkt wel, dat buiten de principieele zijde van het vraagstuk om het belang van het onderwijs zelf doet instemmen met den eisch „de gehuwde onderwijzeres uit de school." Ned. Onderwijzersgenootschap. De vergadering van de afdeeling Amsterdam van het Ned. Onderwij zersgenootschap verklaarde zich met algemeene stemmen tegen schrapping van vak j. uit de lijst der verplichte vakken van lager onderwijs. De meerderheid der vergadering beantwoordde bevestigend de vraag „Acht ge huwelijk voldoende reden voor ongevraagd ontslag". Tot dusver is het vrijwel gewoonte geweest om ambtenaren, die zich aan een ongeoorloofd gebruik van port vrijdom hadden schuldig gemaakt, langs administratieven weg te doen „Dat woord hm hm waar Hij bladerde ongeduldig in zijn papieren. „Was het niet Dorner vroeg Horner plotselingmaar nauw was het woord over zijn lippen, of hij werd doodsbleek van angst. De rechter van instructie scheen dit echter niet op te merken, hij ging voort met zijn aanteekeningen te raadplegen. „Hoe kan men toch zoo vergeet- tachtig zijn mompelde hij. „De commissaris meende, dat er die naam moet staan, maar er stond slechts orner" en dat bezorgt ons een groote moeilijkheid. Waarom zou de ster vende de eerste letter weggelaten hebben „Gij vergist u," weersprak Hornet' hem onvoorzichtig, „hij schreef „Dorner" en toen ontzonk hem de kracht om Eensklaps sprong de rechter vart instructie van zijn stoel op en na derde Horner. „Hoe weet gij dat, dat hij „Dor ner" schreef?" vroeg hij. (Wordt vervolgd..:

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1