Draagt Plouvier's Schoenwerk. Zaferdag '13 Maart. Gemeentebestuur» Feuilleton. No. 61. 47e Jaargang. 1909. BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. PERSONEELE BELASTING. Afkondiging van het kohier der Perso- neele Belasting no. 1 dienst 1909. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijks-Ontvanger is ge zonden het executoir verklaarde ko hier wegens de Personeele Belasting no. 1 dienstjaar 1909; de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend, terwijl de aangiften ter bekoming van ontheffing, ingeval van verhuizing, moeten worden gedaan bij den Directeur der directe Belas tingen in wiens directie de aanslag is vastgesteld, binnen zes weken na het verlaten van het perceel. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 11 Maart 1909. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. HINDERWET. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op artikel 8 der Hinderwet geven bij deze kennis dat bij hun besluit van heden ver gunning is verleend aan J. F. WOLF aldaar, tot het oprichten en in wer king brengen van eenen gasmotor ten dienste van machines voor houtbe werking in het perceel no. 11 op den hoek van den Bakkergang en de Molenstraat, kadastraal bekend ge meente Vlissingen, sectie Ene. 1550. Vlissingen, 11 Maart 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. ZEEMILITIE. Oproeping Verlofgangers tot den werkelijken dienst. De Burgemeester van Vlissingen gezien de circulaire van den Com missaris der Koningin in dit gewest van den 1 Maart 1909, A no 836 3e afdeeling M. Oelet op artikel 142 der militiewet, roept bij deze op tot den werkelijken dienstde in deze gemeente wonende verlofgangers behoorende tot de zee militie van de lichting 1906: Van den Heuvel, Marinus, Jacobus, datum en plaats van opkomst 23 Maart 1909 a. b. Hr. Ms. „Koningin Emma" te Willemsoord van de lichting 1907 Van Akkeren, Jan, datum en plaats van opkomst O 55.) »We!nu, het is toch waar," her aam Horner, die zich weer volkomen meester was en zelf meende dat zijn zaak beter stond dan ooit. „Kan ik net helpen, dat de oude Dornerzulk een schavuit is geweest Ik maakte Ie Chicago kennis met hem, toen hij geheel op het droge zatmaar hij kon veel geld krijgen, zeide hij, wan neer hij maar in Duitschland was. Daarbij toonde hij mij een courant, me hem toevallig in handen was ge komen en waarin de verloving stond Aangekondigd van den advocaat Wil helm Dorner met zekere juffrouw Augusta von Horwitz. Hij vertelde W toen, dat hij in zijn jeugd te .ew-Orleans was gehuwd, maar dat n'l wegens een paar duistere zaak je Amerika en tevens zijn jonge rouw den rug had toegekeerd om duitschland zijn fortuim te gaan TELEFOONNUMMER 10. 27 April 1909 a. b. Hr. Ms. „Wacht schip" te WillemsoordWillemse, Leendert, Andries datum en plaats van opkomst 27 April 1909 a. b. Hr. Ms. „Koningin Emma" te Willems oord Verbrugge, Jan Louis, datum en plaats van opkomst 26 October 1909 a. b. Hr. Ms. „Van Galen" te Helle- voetsluisallen lotelingen der ge meente Vlissingen. Gelast: den voormelden verlofgangers, zich te dien einde, elk op den voor hem bepaalden datum, voorzien van hunne bij vertrek met groot verlof medege nomen militaire kleedingstukken en voorzien van hunne kooigoederen, zoo mede van hunne zakboekjes, voor zoo veel dit mogelijk is, te 12 uur des middags aan te melden bij den com mandant van het schip waarop zij zullen worden geoefend. Zij moeten zich vooraf en wel eenige dagen voor den datum van de opkomst bepaald, des voormiddags tusschen 9 en 12 uur, ter secretarie (bureau militie) aanmelden, voorzien van hun zakboekjes teneinde die voor vertrek te doen afteekenen en geeft kennis dat, voor het geval zij door ziekte of andere redenen buiten staat mochten zijn om op te komen, zij daarvan kunnen doen blij ken, door op den dag voor de opkomst bepaald, een op ongezegeld papier geschreven geneeskundig attest van den behandelenden geneesheer, of eenig ander bewijs of verklaring-ter gemeente-secretarie (bureau militie) over te leggen, zullende de zieken, die niet op den bepaalden tijd onder de wapenen komen, te dezer zake niet voor diligent worden gehouden, maar verplicht zijn zich onverwijld na hun herstel bij den commandant van het wachtschip ter plaatse te vervoegen, wordende zij voor zooveel noodig er op gewezen, dat, zoo zij in gebreke blijven aan deze oproeping te voldoen, zij volgens art. 133 der militiewet als deserteur zullen worden behandeld. Vlissingen, den 11 Maart 1909. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Tweede Kamer. Na een vaak heftige discussie heeft gisteren de Tweede Kamer een be slissing genomen, ten opzichte van de invoering van een wettelijken tien urendag. De motie-Schaper werd ver worpen met 49 tegen 28 stemmen, zoeken. Hier in de stad was het hem gelukt, den lui zand in de oogen te strooien. Dit gelukte zoo goed, dat hij een lief, rijk meisje op zich wist te doen verlieven. Natuurlijk ver zweeg hij haar, dat hij reeds een vrouw in Amerika had hoe hij het aangelegd heeft om de noodige pa pieren te verkrijgen, weet ik niet, maar zooveel is zeker, dat hij haar trouwde en nu van haar vermogen een vroolijk leventje leidde. Ten slotte raakte haar kapitaal op en uit vrees dat kennissen uit Amerika, die hij hier ontmoet had, zijn schurkenstreek aan het licht en hem achter de tra lies zouden brengen, pakte hij op een goeden dag zijn biezen en keerde naar Amerika terug, in de hoop dat men hem daar in dien tijd wel ver geten zou hebben. Het geluk diende hem boven verwachting. Door een toeval verzuimde hij het schip waarop hij als landverhuizer stond ingeschreven, en dit leed schip breuk en verging met man en muis. Terwijl iedereen dus dacht, dat hij op den bodem der zee rustte, ver trok hij met een volgend schip en kwam behouden en wel in Amerika doch met 53 tegen 25 stemmen werd aangenomen de gisteren onder „Laatste Berichten" opgenomen motie-Aalberse c. s., waardoor de Kamer zich dus uitgesproken heeft voor een wette- 1 ij k e n tien urendag behoudens overgangs- en uitzonderingsmaatrege len. Vóór de heeren Ruysch, Troelstra, v. d. Velde, Lely, Kooien, Jansen (Den Haag), Bos, Arts, Bolsius, Wijnbergen, Borgesius, Nolens, v. Wichen, Van der Molen, De Klerk, Regout, Hugenholtz, Zijlma, v. Kol, Heisdingen, Mees, Nolting, Aalberse, Ketelaar, Schaper, Ter Laan, Roessingh, Jannink, Eland, Hennequin, Drucker, Thomson, Duyn- stee, Verhey, Van der Voort, Patijn, Van Nispen (Nijmegen), Van Vuuren, Van Vliet, Ferf, Smeenge, Dolk, Pas- stoors, v. Deventer, Reyne, Limburg, Hubrecht, Van Twist, Réodhuyzen, Janssen en de voorzitter. Tegen de heeren Van Dedem, Male- fijt, De Stuers, Lohman, v. Bijlandt, Lucasse, v. Citters, De Visser, v. Id- singa, De Beaufort, v. Heemstra, Brurn- melkamp, De Ram, v. Karnebeek, Loeff, v. Vlijmen, Beckers, V. Styrum, v. Foreest, v. Asch van Wijck, Blooker, v. Veen, Tydeman, v. d. Berch v. Heemstede en Sasse v. IJsselt. Over den uitslag dezer stemming zegt de Kameroverzichtschrijver van „de Tel." Deze stemming was zeer verdeeld. Bij de 25 tegenstemmers waren 6 leden van links, allen oud-liberaal. Overigens stemde de geheele linkerzijde vóór de motie, zelfs twee oud-liberalen, de heeren Hennequin eh Roëli. Onze bedachtzame voorzitter vóór den tien urendag Het grootste deel der ka tholieken volgde den heer Aalberse, terwijl 5 antirevoiutionnairen mede aan z'n jaspanden hingen, meegesleurd door de vooruitstrevendheid van 'n deel der katholieke fractie. Een scheu ring in de rechterzijde bij een zóó be langrijke kwestie het is een verschijn sel van beteekenis En de moraal Zullen nu morgen aan den dag de arbeiders maar tien uur behoeven te werken Och neen Het resultaat zal wel zijn, dat over eenigen tijd deze of de volgende re geering met een wetsontwerp komt, om den tien-urendag als maximum verplichtend te stellen,behalve waar de aard van het bedrijf een langeren ar beidsduur noodzakelijk maaktof zelfs ook een korteren, voor zeer ongezonde bedrijven. Wellicht zal bij de over gangsbepalingen gedurende zeer kor ten tijd eerst 'n elfurig maximum wor den bepaald. Eigenaardig is, dat mi- aan, terwijl hij zich wel wachtte, zijn Duitsche vrouw bekend te maken met zijn bestaan. In Amerika ging het.hem slecht; hij pleegde heteene misdrijf na het andere, kwam in de gevangenis en was nauwlijks op vrije, voeten, of hij keerde weer daar heen terug. Als tuchthuisboef leerde ik hem dan ook kennen, en toen stelde hij mij voor, te zamen naar Duitschland te gaan, dan zou hij zijn zoon eens aderlaten." „Daar hij met de Berlijnsche toe standen nog goed op de hoogte was, wist hij, dat de vader van juffrouw Von Horwitz millionnair was, en nu was zijn plan zoo eenvoudig moge lijk. Hij zette zijn zoon het mes op de keel. Gij moet mij afkoopen, zeide hij, of anders zal ik, die niets te verliezen heb, aan de wereld be kend maken, dat gij de zoon van een tuchthuishoef zijt en dat uw moe der nooit mijn echtgenoote is geweest. Een benauwde, kermende zucht verbrak plotseling de stilte in het vertrek. Deze was ontweid aan de borst van Wilhelm, die in folterend zielelijden deze op koelbloedigen toon gedane onthullingen had aange- ftbonnemenfs-flduerfentiën op zeer uoordeelige uoortuaarden. nister Taima verklaard heeft, een wet telijken arbeidsdag eventueel in de stukken niet te kunnen verdedigen...! Geschenk aan de Koningin. Het geschenk van de vrouwen uit alle standen uit de provincie en stad Utrecht aan de Koningin was gisteren in een der zalen van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen ter bezichtiging gesteld. De wasch- of kinderkleedtafel is gemaakt van Cuba-mahoniehout en geschilderd in wit ivoor, fijn gepro fileerd en rijk versierd, en in genre Louis XVI. Dit stuk past geheel bij het slaapkamer-ameublement van de Koningin en is vervaardigd in de fabriek van de firma B. Middelbeek te Utrecht. Verder zijn in eene vitrine opge steld zilveren waschgerei, als spon sen- en zeepdoos, lampetkan, wasch- kom, karaf, enz. in oud-Hollandschen stijl afgewerkt met zoogenaamde parelsnoeren. Tot het huldeblijk behoort verder een matrasje voor de kinderkleedtafel en een doos, inhoudende door „Arbeid adelt" prachtig bewerkte sloopjes daarvoor. Bij het geschenk zal voorts, vervat in een doos, een lijst der na men gevoegd worden van degenen, die tot het geschenk hebben bijge dragen. Ouderdomsverzekering, Het „Vad." schreef dezer dagen In eenige bladen vonden wij de opmerking gemaakt, dat het Unie program niet verder gaat dan het voorstei-Kuyper. Bij beide begint de ouderdomsuitkeering op 70-jarigen leeftijd. Men vergeet dan echter, dat het voorstei-Kuyper alleen de loon-ar- beiders omvatte, terwijl het Unie- voorstel allen omvat die den 70- jarigen leeftijd hebben bereikt. Het voorstel der L. U. strekt de ouder domszorg dus tot een veel grooter aantal menschen uit, en komt niet uitsluitend den arbeiders ten goede. Naar aanleiding hiervan schreef de „Maasbode" Onder die allen, welke door het Unievoorstel worden bereikt, zullen toch wel alleen gerekend moeten worden „die medeburgers, wien het niet gelukt is, als zij oud geworden zijn, in eigen levensonderhoud te voorzien." Of wil het „Vaderland" ook bankiers of groot-industrieelen in het pensioen laten deelen Wij zouden er dan ook prijs op stellen, eens te vernemen, wie nu behooren tot het „veel grooter getal noord. Thans sloeg hij beide handen voor het gelaat, om de tranen te verbergen, die hem langs de wangen vloeiden. „O, moeder, arme, lieve moeder, dan is toch alles vruchteloos ge weest!" kreunde hij. „De wereld zal toch vernemen, aan welk een ellendeling gij u ten offer hebt ge bracht Hij kon niet verder spreken. Alle aanwezigen zwegen. Met uitzondering van Horner, die in de veronderstelling dat hij thans alle bewijzen tegen hem vernietigd had, ombeschaamd om zich heen zag, waren allen aangedaan. „Ik was wel op iets dergelijks voorbereid" mompelde de commis saris, maar zoo ernstig had ik het toch niet verwacht. Weder loosde Wilhelm een ker menden zucht. „O, het is een wreedheid, dit ge heim te ontsluierenstamelde hij. „Wat is er mij aan gelegen de schuld van dien ellendeling op mij te nemen nu mijn leven toch verwoest is, wan neer mijn moeder slechts deze smaad bespaard gebleven ware. O, moeder, menschen," die door het voorstei- Kuyper niet werden bereikt. Maar wat ons in het Vaderlandsche artiker het meest tegenstaat, is, dat de redactie het debat ontloopt. Het hoofdbezwaar toch tegen Kuyper's plannen ons van links tot vervelens toe voorgehouden was de leeftijd. Of, zooals men zeide, „wat heeft nu een doode aan een pensoen" of „een lijk aan een rijksdaalder." Dit „argument" werd op de kie zersvangst in 1905 uitgebuit. En nu nu stelt de Liberale Unie een re geling voor, waarbij precies dezelfde leeftijdsgrens wordt aangenomen. Of de regeering nu misschien wat menschen mèèr bereikt, doet niets ter zake. Heeft, om in de Roodhuy- zensche terminologie te blijven, een doode wel wat aan een pensioen of een lijk wel wat aan een rijksdaalder, als deze doode bij leven geen loon arbeider was Hier zit de Unie in de knel. Nu blijkt eens, hoe vicieus de Li berale Unie 1905 strijd gevoerd heeft. Bovendien vergeet „Het Vaderland" nog iets. Dr. Kuyper wilde tevens het invaliditeits-vraagstuk regelen. En juist door die samenkoppeling van invaliditeit en ouderdomsverzekering, moest de leeftijdsgrens voorloopig op 70 jaar gesteld worden. Maar die in- validiteits-verzekering o. i. van meer actueel belang dan de ouder- doms-verzekering, waartegen wij altijd nog zekere reserve blijven in acht nemen schijnt met de beginselen bij de Liberale Unie spoorloos ver dwenen te zijn. Wij kunnen het „Vad." met de „verdediging" geluk wenschen. Absinth verbod. Een wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend houdende bepalin gen betreffende het absinthgevaar. Herhaaldelijk, zegt de memorie van toelichting, werd in de Tweede Ka mer en daar buiten de wensch geuit, dat Nederland zou worden beschermd tegen absinth en de regeering, van meening dat die wensch gerecht vaardigd is, acht het thans geraden, tot het treffen van maatregelen over te gaan. De beoogde drank is de absinth-likeur, welke verschillende essences bevat. De ervaring heeft ge leerd, dat zelfs kleine hoeveelheden absinth toevallen veroorzaakt en dat voortgezet gebruik tot allerlei kwalen leidt. Waar het absinth goedkoop is wordt er veel gebruik van gemaakt en daarom is absinth verbod van vervaardiging, invoeren en verkoopen de eenige maatregel, die het volks welzijn voldoende kan beveiligen. Voor zoover bekend, wordt absinth hier te lande niet gemaakt; de om vang van den invoer is onbekend, maar zeer gering. De tijd is dus nog gunstig voor het treffen van afdoende waarmee hebt gij het verdiend, dat zulk een schande over uw zilverwit hoofd moest komenEn ik heb u daarvoor niet kunnen bewaren, mijn zelfopoffering isvruchteloosgeweest!" Diep getroffen legde de commis saris de hand op zijn schouder. „Maar goede, beste vriend," zeide hij zachtmoedig, „hoe kwaamt ge er toe zulk een misdaad op u te laden Zou uw moeder niet tienmaal meer verdriet over uw vermeende misdaad geleden hebben, dan over de ont hulling, dat deze schelm haar eer bezoedeld heeft?" „Neen, neen, het zou voor mijn moeder beter zijn geweest, wanneer zij nooit vernam, wat ik haar tot zulk een prijs verborgen had willen houden," zeide Wilhelm. „Ik weet, dat zij de geliefde harer jeugd ;n haar hart nog altijd beminde, d zij in hem siechts een lichtzinnige, geen misdadiger zag. Dit was een zonnige droom, waaruit zij niet mocht ont waken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1