Vrijdag 12 Maart, No. 60. 47e Jaargang. 1909. BINNENLAND. Feuilleton. FAMHalS-SS» VAN DIN HAK OP DEN TAK. VLISSINCSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat over de motie van den heer Schaper, teri gunste van den wettelijken 10 urigen arbeidsdag, kwam, nadat de heeren Passtoors, De Klerk en Nolting de motie hadden verdedigd, de minister Talma aan het woord. Hij vond de formuleering der motie nogal zonder ling, o. a. omdat in het geheel niet van vrouwenarbeid gesproken wordt. Wat beperking van nachtarbeid aangaat, betoogde de minister dat dit een vraagstuk is, waarbij zich moeilijkheden voordoen, die eerst een grondig onderzoek noodig maken. Spreker betoogde voorts, dat de ervaring in het buitenland geen vol doende basis oplevert, om thans in te grijpen voor beperking van den arbeidsduur voor alle volwassenen. Hoogstens kan de in het buitenland opgedane ervaring studiemateriaal voor dit onderwerp bieden doch de motie tot beperking van den arbeids duur voor volwassenen thans aan vaarden, was z. i. onverantwoordelijk, bij de onvoldoende kennis van het bedrijfsleven. Die kennis moest eerst worden opgedaan, waartoe de voor gestelde reorganisatie bevorderlijk is. Bij de replieken laakte de heer Schaper scherp de houding van den heer De Visser, die geen gevoel heeft om op te komen voor de ar beiders, die hij met gebed onder de plak houdt. De gehuwde onderwijzeres. Verleden week zijn twee Kon. be sluiten uitgevaardigd, rakende de positie der gehuwde onderwijzeres. In het eerste werd afgekeurd een be sluit om eervol ontslag te verleenen aan een onderwijzeres wegens zwan gerschap in het tweede werd te niet gedaan een voorschrift dat bij verlof wegens zwangerschap en bevalling de jaarwedde zou stilstaan voor den duur van dit verlof. Beide besluiten juicht de „Nieuwe Courant" toe, maar zij komt op tegen den wenk in de overwegingen gegeven, dat aan on derwijzeressen bij het in het huwelijk treden eervol ontslag behoort te wor den gegeven. Het blad keurt zulk een wenk af op deze gronden: Ten eerste, wijl het een omweg is om te bereiken, wat men als algemeenen regel in een gemeenteverordening niet opne men kanherhaaldelijk werden al- gemeene bepalingen, stellende ontslag op huwelijk van onderwijzeressen, op grond van art. 151 Gemeentewet on geldig verklaard. Ten tweede, wijl het een in zijn werking als straf gevoeld gevolg ver bindt aan een vrije en natuurlijke handeling van een ambtenares aan 54.) «Wat duivel wilt gij eigenlijk van mij Dat domme wijf bedriegt u, zij is door mijn vijanden omgekocht om mij in het verderf te storten." «Zoo'n schoft!" riep vrouw Braun. »Ik ben een eerlijke vrouw en «Stil maar," zeide de commissaris «wat er zoo een zegt, heeft toch geen waarde." «Waarom vraagt ge me dan zoo- Vee' sprak Horner spottend. „Ik *eet van de geheele geschiedenis mets meer, dan wat deze heer" nier wees hij op den jongen advo caat „reeds gezegd heeft. 11c ver- 'ang mijn vrijheid terug, waarvan men mij onrechtvaardig heeft be roofd of is er misschien nog een andere moord gepleegd, waarover ik mjj te verantwoorden heb voegde "'1 er hoonend bij. Verantwoord u maar eerst over den TELEFOONNUMMER 10. wier vrijheid in dit opzicht door de wet geenerlei beperking is opgelegd. Ten derde, wijl het niet als vast staand kan worden aangenomen, dat de schadelijke gevolgen welke uit den gehuwden staat eener onderwij zeres voor het onderwijs kunnen voortvloeien, zich in den regel zullen voordoen, noch ook dat de „zwarig heid" waarvan de minister gewaagt, voor de onderwijzeres zelve uit haar huwelijk voortkomen zal. Ten vierde, wijl het overheidsge zag (lands- of gemeentebestuur) niet heeft uit te maken, hoe volwassen personen, ook al zijn zij ambtenaar, in hun eigen belang hun particuliere leven hebben in te richten. De men- schen die een huwelijk sluiten, moe ten zelf beoordeelen of zij de moei lijkheden waarvoor zij komen te staan aandurven of niet, en moeten zelf weten, wat in hun omstandigheden het geschiktste is het woord is van den heer De Savornin Lohman. Om al die redenen betreuren wij, dat hier van de allerhoogste plaats den gemeentebesturen is beduid, „dat het in den regel gewenscht is aan een onderwijzeres, die een huwelijk aangaat, op dien grond een eervol ontslag te verleenen." In den regel wil hier zeggen altijdhet is niet mogel'ijk dat een gemeenteraad, welken dezen „regel" volgt, in een speciaal geval zou uitmaken, dat dit huwelijk een uitzondering wettigtde uitdruk king is dus overbodig. En te meer, nu de Koninklijke beslissing aan ont slag wegens zwangerschap goedkeu ring heeft onthouden, zullen gemeen tebesturen geneigd zijn ontslag bij huwelijk tot vasten regel te maken. Wel wenscht ook de „N. Ct." de gehuwde vrouw, de moeder vooral, zooveel mogelijk in haar huis. Maar met mr. Levy zegt zij „machtsmis bruik is het indien men, heeft de vrouw trouwplannen, broodsgebrek haar in 't vooruitzicht stelt." Militaire berichten. De kapitein W. F. Hartman, adju dant bij het 3e reg. infanterie te Ber gen op Zoom, wordt binnenkort be vorderd tot majoor. Bij het legerbestuur is in bewerking een regeling betreffende de inlevering van kleeding enz. door een lichting der landweer, die ontslag krijgt. De eerste lichting nu wordt ontslagen op 31 Juli 1910. De bedoeling is hen, die recht op ontslag krijgen, telken jaren op daartoe door de Commissa rissen der Koningin te bepalen plaat sen, dagen en uren in Juli op te roepen tot inlevering. De stafmuzikant C. Govaarts, van het 3e regt. infanterie te Bergen op Zoom, zal, nadat hij door zijn divisie commandant is overgeplaatst bij het 4de regt. huzaren te Deventer, worden goed als iemand." Bij deze woorden sprong Wilhelm met een half gesmoorden kreet op en naderde den schurk met gevouwen handen. „Om 's hemels wil, houd op, wan neer er nog iets menscheüjks in n is zeide hij. „Maak mijn zelfopoffe ring niet nutteloos." Meer kon hij niet zeggen, want de rechter van instructie hield hem terug. „Geen woord meer," zeide Niede- ren, „of ik zal genoodzaakt zijn u naar uw cel terug te doen brengen." Wilhelm bieef als versteend en nog steeds in dezelfde houding staan, „Welnu, kerel, wat voor leugen hebt gij ons nog te vertellen vroeg de commissaris die Horner spottend aankeek. „Leugens?" herhaalde deze. „Haha, de oude Dorner moest uit den weg, omdat zijn leven een voortdurende bedreiging voor den advocaat en diens moeder washij wist te veel, die oude. Haha, geloof maar vrij, dat mijnheer de advocaat in zijn po sitie geen vader kon hebben, die zijn halve leven in de Amerikaansche benoemd tot kapelmeester bij dat re giment. De minister van marine brengt ter kennis dat dit jaar bij de marine- machinistenschool te Hellevoetsluis, na vergelijkend examen, 17 jongelin gen kunnen worden geplaatst als ads- pirant-machinist. Bij de opleiding voor adspirant- administrateur bij de Kon. marine kunnen 3 jongelingen worden ge plaatst. Nadere bijzonderheden voor beide examens komen voor in de „Staatsct." no. 59. Rijkspostspaarbank. Eenigen tijd na het overlijden van den heer A. Sassen, in leven direc teur der Rijkspostspaarbank, kwam in de „N. R. Ct." een bericht voor, dat tot„directeur zou worden benoemd de heer mr. G. H. M Delprat, lid van den Raad van Toezicht dier in stelling en directeur der Rotterdam- sche Spaarbank te Rotterdam. Het „Hbl." kan mededeeien, dat de onderhandelingen met den heer Delprat niet tot het gewenscht resul taat hebben geleid en dat eerstdaags de benoeming tot directeur is te ver wachten van den heer P. J. F. Du Bois, sedert 27 Februari 1895 onder directeur der Bank. 'tMoet gezegd: de suffragettes of Londensche [stemrecht-dames, Zijn vernuftig iu 't uitvinden van reclames, Wat miss Mac. Lellan en miss Salomons nu [weer hebben uitgehaald, Tn OOT1 niirlclol, cLxt oouig nacvg liccicri, bopcvcvlcl i Ze lieten zich verzenden als postpakketten, Wat de Engelsche postwet niet schijnt te beletten. Het. levend pakket was gericht aan minister [Asquith, Die goeie man kreeg zeker van z'n leven zoo'n [pakketje niet. Om den hals van een der dames hing het adres, Waarop stond Spoedbestelling, expres Dus werd een brievenbesteller met de bezor- [ging belast, De dames zagen zich al bij den minister te gast, Zij hadden echter gerekend buiten den waard [den portier, Die het bescheid gaf„lk heb aan de dames [een mier, Ik ken ze vanouds, dat pakket neemikniet aan!" Onverrichterzake kon de besteller weer gaan, Die sprakIk breng u naar 't loket van on- [bestelbare brieven" „Maar we zijn betaald, dat gaat niet aan, [naar uw believen" 1 „Dat moeten ze maar uitmaken dan op het [kantoor". Toen kwam een agent van politie, die beval [„Loop door I" Uit was de pretDie vlieger was dus niet opgegaan. Mij dunkt, ze moesten die dames maar een plaatsje geven in.... Watblief? ja, bij ons zouden ze stellig Zutphen niet mogen passeeren. Daar heeft de Zutphensche gymnastiekvereeniging „Olympia" blijk van gegeven. Die had laatst, bij gelegenheid van haar jaarfeest, o.m. een voorstelling gegeven van de be storming van 't Engelsche parlement moord, dien gij op Herbert Dorner hebt gepleegd", voegde Niederen hem op gestrengen toon toe. „Man, ge moest toch begrijpen, dat uw schuld zonneklaar bewezen is Wees open hartigmisschien dat de jury dan nog verzachtende omstandigheden in aanmerking neemt en de rechtbank een zachter vonnis over u uitspreekt. De vermoorde was uw vriend, hoe zijt gij tot die verschrikkelijke daad gekomen „Dat zou ik ook wel eens willen weten," zeide de misdadiger„zon der belang waagt men zijn hals toch niet. Maar vraag dat liever aan de zen man" weer wees hij op Wil helm „hij weet wel waarom hij den armen Herbert er om koud maaktehij had reden hem te vree zen, ik niet." „Wat meent ge daarmee vroeg Niederen. „Eenvoudig genoeg, dat de ver- verslagene voor mijnheer den advo caat Dorner zeer hinderlijk was en voor het minst het schitterend huwe lijk, dat deze op het punt stond te sluiten, had kunnen beletten. De drijfveer tot de misdaad ken ik zoo flbonnements-fidüertentiën op zeer uoordeeiige uooriuaarden. door kiesrechtjuffers. Toen nu vóór eenige dagen in Londen inderdaad het parlement bestormd werd, begon natuurlijk der Olympianen hart warm te kloppen van sympathie. Een har telijke gelukwensch met haar moedige daad werd aan miss Lytton verzon den „Wanhoop niet, gij zult eens slagen, de vrouw moet in het parle ment. Hierop antwoordde miss Lyt ton „Bedankt voor gelukwenschen. Wij zullen niet rusten alvorens het glorierijk ideaal bereikt is." De Zut phensche heeren hebben er dus plei- zier van gehad. Misschien komen bij een volgende voorstelling van „Olym pia" de dames Lytton c.s. nog wel een kijkje nemen. Zouden ze haar geen invitatie toezenden In Zwitserland altijd volgens een blad uit Vevey gaat men on handelbare dames anders aanpakken. Daar zou de directie der Zwitsersche spoorwegen de volgende bepaling gemaakt hebbenDameshoeden, die een middellijn hebben van meer dan 80 centimeter, moeten op grond van art. 117 der spoorwegtarief-reglemen ten van 30 Februari 1906 als rijwie len beschouwd worden. Is daar dus een dame, die op reis wil gaan, Dan legt eerst een witkiel haar den duimstok aan, Blijkt het hoedje,goed gemeten,boven maat te zijn, De. dame mag dan, zonder hoed, slechts in [den trein. 't Hoedje gaat apart dan in den hetsenwagen, Het fietsenrek is sterk genoeg dien last te dragen. Staat die scheiding van haar hoed de dame [soms niet aan, Dan mag zij met haar tooi in den. bagage- [wagen gaan. Zoo we zeiden, die maatregel zal geschieden volgens het reglement van 30 Februari 1906! Die noeaen-quaestie is lang aan de orde geweest, maar zij schijnt niet gemakkelijk op te lossen. Daar zijn al wat kwesties Een zeer belangrijke stelt een „Amsterdammer" in „De Te legraaf" aan de orde en wil hij trach ten op te lossen „Hoe kan men on gelukkige huwelijken, voorkomen Daartoe wil hij de menschen onder richt geven in de wijze, waarop ze met elkaar moeten omgaan, en stelt zich voor, binnenkort een „Huwelijks- school" te openen, annex een avond school voor gehuwden, waarin les zal worden gegeven in de kunst van het huwelijk. Ziehier het leerplan Hoe behandelt men een vrouw met een nijdi- [ge natuur En hoe een man na het gebruikelijk bitteruur Hoe doet men met humeurige mannen en ze nuwachtige vrouwen? „Door de maag naar het hartmoeten de [vrouwen onthouên. Wat is de weg om het hart der vrouw te [bereiken Kunnen liefkoozingen hoe en- wanneer [van invloed blijken? Wat moet men met een jaloersche vrouw be- [ginnen En met een huisvriend, die ongenood komt [binnen Hoe voorkomt de man, dat hem een blauw [oog wordt geslagen? Komt hij te laat thuis, hoe zich dan te ge- gevangenissen had doorgebracht en verder „Houd opriep de advocaat in de grootste vertwijfeling uit, terwijl hij zich op den spreker scheen te willen werpen. De commissaris, die begreep, dat thans de oplossing van het raadsel zou volgen, hield hem met zijn ijze ren vuisten terug.- „Ga voort", voegde hij Horner toe„beproef maar eens of ge u kunt vrijpleiten." „De oude Dorner moest sterven", hernam Horner„anders zou 't uit gekomen zijn, dat hij reeds gehuwd was, toen hij jaren geleden in Duitsch- land kwam, nadat eenige schurke rijen hem genoodzaakt hadden. Ame rika te verlaten. Wel was de oude Dorner de vader van den advocaat, maar hij was niet de echtgenoot Op dit oogenblik rukte Wilhelm zich met onweerstaanbare kracht uit de handen van Lodder los. In de grootste opgewondenheid, met het schuim op de lippen, snelde hij op Horner toe. „Schurk 1 Ellendeling Dat is uw laatste brulde hij. Horner vluchtte lafhartig, terwijl Dat leerplan geeft dus heel wat stof tot behandeling. Het schijnt, dat die mijnheer de „Amsterdammer" er over mee weet te praten. Evenals een Amerikaansch professor, die 6-maal gescheiden is en voor de 7de maal met zijn vrouw in proces ligt. Die hoog geleerde heer wil een reeks voordrachten houden over de praktijk des huwelijks. Nu, daartoe is hij zeker beter bevoegd dan iemand anders. Speciale kaarten zullen worden ver strekt, die zeker gretig zullen worden gekocht. Ja, in Amerika moetje maar zijnDat vertelde laatst op een slachtvisite in een Geldersche buurt schap Gait Jan ook. Hij was in de Nieuwe Wereld geweest en zat er al lerlei wonderlijke dingen over te ver halen. Zoo b.v. hoe men er worst maakte lang niet zoo omslachl.g als hierOch heden neen 1 Het varken, dat over eenige dagen geslacht moet worden, laten ze eerst een paar dagen vasten. Dan wordt alle vuil van zelf verwijderd. Men geeft alleen - er- vloedig frisch en schoon wate.. Dat zorgt vr ;r het schoonhouden vuil de darmen. Heeft dat zoo 2 dagen ge duurd, dan krijgt het varken nog 2 dagen niets dan melk, boekweitemeel en enkele plakjes spek. Wordt het varken dan geslacht, dan kan de worst er kant en klaar uitgehaald worden. Zoo vertelde Gait Jan en zijn ge hoor luisterde met belangstelling. Alleen Gradus ergerde zich hij schiet met spek, dacht hij, maar hij kon niets bewijzen Hij zou echter dien grootspreker wel krijgen Een week later werd 't varken van Gradus [geslacht, Gait Jan heeft natuurlijk een bezoek er ge bracht, Hij was dringend genood, om de worst eens te [keuren, En Gait Jan had gezegd,,'t zal stellig ge beuren Dies kwam hij, en proefde de worst met ver stand „Perfect hoor Zoo vind je ze schaars hier in ['t landl" „Dacht 't wel I" zei Gradus „Amerikaansch, [beste vriend l Wij hebben 't varken jouw recept toegediend 1". Vriend Gait Jan verbleekte, spuwdej uit, wat hij nog in den mond had, liep kokhalzend naar buiten, terwijl Gradus en zijn huisgenooten hun buik vasthielden van 't lachen. Keuvelaar. Vlissingen, li Maart. Gisterenavond werd in de kleine zaal van het Concertgebouw een ver gadering gehouden uitgaande van den Bond voor Vrouwenkiesrecht. Debijeenkomst werd geopend door den heer L. A. E. van der Ley uit Middelburg, die mededeelde dat de vergadering is uitgeschreven door de afdeeling Middelburg—Vlissingen en zijn vreugde te kennen gaf over de bevredigende opkomst. de commissaris en de dokter met vereende krachten Wilhelm aangre pen en hem naar zijn stoel terug brachten. De rechter van instructie was inmiddels naar den wand ge gaan en had het schelkoord gegre pen, waaraan hij krachtig trok. Bijna terstond kwamen er twee po litieagenten binnen om de bevelen hunner superieuren te vernemen. Niederen scheen voornemens Wil helm naar zijn gevangenis te doen terugbrengen maar de commissaris, die een dergelijk bevel voorzag, haastte zich tusschenbeide te komen, „Mijnheer," zeide hij, terwijl hij op den jongen man wees, die naar li chaam en geest gebroken, op zijn stoel ineengezakt was, het moest u toch wel duidelijk zijn, dat hij geen misdadiger is, maar een dier onge- lukkigen, die slechts eerbied en me delijden verdienen." De rechter van instructie aarzelde nog even, maar het volgende oogen blik wenkte hij de twee agenten zich te verwijderen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1