8L09KERS CACAO Draagt Plouvier's Schoenwerk. Donderdag 11 Maart. Feuilleton. "binnenland. No. 59. 47e Jaargang. 1909. Van Week tof Week. DAALDERS VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. 0— Wanneer wij voor eén oogenblik het Oostenrijksch-Servische geschil ter zijde stellen, dan hebben de Bal kan-zaken voor 't tegenwoordige een vrij gunstig verloop. De Fransche minister Pichon, een der eerste vredestichters, heeft wel eer van zijn werk, want sedert October is hij nu reeds bezig om de partijen tot elkander te brengen. Nog altijd te Parijs, aan buitenlandsche zaken, con ferenties voor en na, en wat daarvan uitlekt is ten minste weer eens wat nieuws. Er zou nl. sprake wezen van een vergelijk tusschen Rusland, Bul garije en Turkije, waarbij definanci- eele quaestie, waarop in dezen alles neerkomt, geregeld zou worden. Na tuurlijk neemt Rusland de rol van geldschieter en borg op zich en op die wijze herkrijgt het Czarenrijk weer een weinig aanzien op den Balkan, waar het in den laatsten tijd nog al veel van zijn overwicht verloren had. Om nu tot Servië terug te keeren, de zaken van dat land blijven stellig het meeste gevaar opleveren, natuur lijk voor Servië, dat niets te winnen heeft in de eerste plaats. Juist o m- dat hier niets te winnen valt, zou hetdiep betreurenswaardig zijn, indien tal van belangen werden geschaad om iets wat men een droombeeld noemen kan. Vrij algemeen is men echter overtuigd dat aan een volkomen op klaren van de lucht vooreerst nog niet te denken valt. Oostenrijk ziet de zaken heel kalmpjes aan en als Servië niet „chapeau bas" wil staan, zullen eenvoudig de grenzen voor den uitvoer der Servische producten, graan en vee, gesloten worden. Formeel is intusschen geweigerd om het handels- tractaat aan de goedkeuring der Ka mers te onderwerpen, hetgeen daarop neerkomt, dat als de zaken niet vóór 1 April ten genoegen van Oostenrijk geschikt zijn, het buitengewoon douanetarief in werking zal worden gesteld. Wij krijgen dan ook een oorlog, wel is waar een tarieven-oor log, maar die zal Servië nog meer kwaad doen dan een met de wapens. Het moet een feit wezen, dat de regeerihg te Belgrado niet recht weet, wat aan te vangen met de Kamers en het volk. Feitelijk heeft men de na tionale eischen laten varende rest is een quaestie van vorm maar men durft de waarheid niet te zeggen, wat men eigenlijk al lang had moeten doen. Dat de regeering ten slotte in binnenlandsche moeilijkheden zal ge raken, is aan geen twijfel onderhevig. In het Duitsche Rijk houdt men zich voortdurend bezig met het be- lastingvraagstuk, waarvan wij reeds sen paar malen een overzicht hebben 53.) Dorner zou voortgaan met alle schuld op zich te laden, waarbij de ware misdadiger hem zooveel als in zjjn vermogen was behulpzaam zou zijn, «Niet waar, gij hebt mij daarvoor zOOOO mark beloofd en mij een wis sel op de Nationale bank gegeven yoeg Horner aan Wilhelm, voordat de commissaris het hem had kunnen verhinderen. Voor Wilhelm scheen het iets af schrikwekkends te hebben, door dien man te worden aangesproken, zijn gelaat werd eerst vuurrood en ter grond daarop doodsbleek. Toen niet 'n s|aat een woord te spreken, be- hoofdk T Z'°'1 e6n bevesti§ende d "S'ï. beiden, alsof het ge- is," mompelde de commissaris. P hetzelfde oogenblik werd de TELEFOONNUMMER 10. i Sta er op teontuangen; is goedkoop en goed. (Adv.) gegeven. Het katholieke centrum en de conservatieven blijven volharden in hun verzet tegen de belasting op de nalatenschappen, met het neven doel evenwel, om de meer vooruit strevende partijen weer het onderspit te doen delven en zelf weer als regeeringspartij op te treden. Dat heeft tengevolge gehad een plan der liberalen om met de conservatieven tot een vergelijk te komen en inder daad schijnt dit te zijn gelukt. Men moet tot overeenstemming gekomen zijn. Waarin die overeenstemming bestaat, hiervan is nog niets uitge lekt, maar men vermoedt dat de con servatieven in zoover hun zin zouden krijgen, dat de belasting op de na latenschappen, welke bij vermogens van boven de 20000 mark van eiken erfgenaam, onverschillig in welken graad, zou geheven worden, vervalt en daarvoor in de plaats komt een door de liberalen voorgestelde be lasting op de erfenissen, waarbij dan de familieleden in de naaste graden van bloedverwantschap geen rechten aan het Rijk te betalen zullen heb ben. Wij vermoeden dat dit neerkomt op een vrijstelling van de rechte lijn, zooals wij die vroeger ook gekend hebben en die zeker niet onbillijk was, omdat juist in de rechte lijn de suc cessiebelasting het onbillijkst werkt. Wanneer men de berichten over den burgeroorlog in Perzië geregeld nagaat, dan moet men wel tot de conclusie komen, dat het er met de weermiddelen in dit land vrij treurig uitziet. De stad Tabris houdt nog steeds de vaan der constitutie omhoog, maar staat nu toch weer rechtstreeks bloot aan aanvallen van het leger van den Sjah, dat de stad beschoten heeft met snelvuurgeschut op een afstand van een kilometer. Maar als men dan verneemt dat er geen noemenswaardig deur geopend en vertoonde zich een agent van politie op den drempel. Lodder naderde den man, wissel de eenige woorden met hemver volgens keerde hij naar Niederer terug, die in de voor hem liggende akten bladerde en juist op het punt stond een nieuwe vraag tot de ge vangenen te richten. „Nu, wat is er vroeg hij eenigs- zins ongeduldig. „Ik ben zoo vrij geweest de we duwe Braun, de hospita van Horner, per telephoon te laten ontbieden. De vrouw is zooeven met een rijtuig aangekomen en wacht reeds in de voorkamer." „Met welk doel vroeg Niederer een weinig gekrenkt. „Gij gaat ta melijk eigendunkelijk te werk, waar de heer. Wie is hier nu eigenlijk de rechter van instructie De commissaris bleef hierop het antwoord schuldig en gaf den poli tieagent reeds een teeken, de vrouw binnen te laten. Toen de weduwe haar commen saal herkende, kon zij een lichten kreet niet weerhoudenmaar de commissaris had reeds haar hand voordeel is behaald, dan moet men zich toch afvragen wordt er dan met kinderspeelgoed gewerkt? En het mooiste van de zaak is nog, dat de met snelvuurgeschut spelende solda ten, achter hun rug om, door een onderbevelhebber van het leger der constitutioneelen van de hoofdstad Teheran zijn afgesneden, zoodat de bron voor het verkrijgen van voor raad is verstopt. Een Engelsch dagbladcorrespon dent heeft de stoute schoenen aan getrokken en eens bij den Sjah wezen hooren hoe de zaken nu eigenlijk staan. De indruk dien Z. M. gaf moet niet ongunstig geweest zijn. Hij verklaarde dat de voormalige volks vertegenwoordiging niets anders was dan een tuchtlooze bende. Overigens gaf hij den indruk van ongeneigd tot concessies te wezen, zoolang hij de middelen weet te vinden om rond te komen. Wei zou hij geneigd bevonden worden om eenige hervormingen toe te staan, maar niet dan nadat de rust volkomen zal zijn hersteld en de correspondent, die van den toestand daar te lande eenigszins op de hoogte is, meende dat daarop vooreerst hoe genaamd geen uitzicht bestaat. Wij zijn overtuigd dat de afgetre den president der Vereenigde Staten met onverdeeld genoegen den dag heeft zien aanbreken, die hem ont sloeg van het verheven ambt, waarvoor hij getoond heeft ten volle berekend te zijn, maar dat een man als Roose velt op den duur toch niet bevre digen kon. Onder de groote dingen door nem tot stand gebracht, of groote doelein den door hem met ijver en niet zonder succes nagestreefd, noemt men vooral den strijd voor de rechten der neger bevolking en tegen de misbruiken der handelsbentenhet bewerken van den vrede tusschen Rusland en Japan het bevorderen van de tweede vredesconferentiehet beschermen van de rechten der Japanners tegen over eigen, weerspannige landge- nooten. Veel dank oogst de heer Roose velt dan ook bij zijn landgenooten en zijn voormalige tegenstanders achterP hem hoog, terwijl hij de voldoening mag smaken dat het werk in zijn geest zal worden voortgezet laat ons hopen dat het moge zijn met even veel vrucht. William Howard Taft heeft pas den leeftijd van 52 jaren bereikt en indien het in Amerika gebruikelijk ware, dat de president zich niet tel kens weer aan een verkiezing moest gegrepen en bracht haar bij den rech ter van instructie. Te gelijk legde hij de met bloed bemorste broek voor haar neer. „Bekijk die broek eens goed", zeide hij„aan wien behoort zij Op dit oogenblik klonk een woe dende kreet van de lippen van Hor ner. Hij begreep de bedoeling van den commissaris maar al te goed, balde de vuisten en scheen op het punt de weduwe aan te grij pen, doch een gebiedende wenk van den commissaris dwong hem tot kalmte. „Houd u bedaard 1" zeide Lodder en keerde daarna tot de weduwe te rug. Deze had inmiddels het bebloede kleedingstuk ter hand genomen en oplettend bekeken. „Deze broek is het eigendom van hem," antwoordde zij, terwijl ze op Horner wees. „Zij liegtschreeuwde deze, die het gevaar inzag. „Zeg toch zelf, dat zij het liegt," wendde hij zich pijl snel tot Wilhelm, die onbeweeglijk bleef staan. Maar de commissaris kwam met flbonnements-Aduerfentiën op zeer uoordeelige ooorioaardsn. onderwerpen en het gebruik ook niet medebracht dat hij slechts betrekke lijk korten tijd zijn gewichtig ambt bekleedt, dan zou deze man zeker on eindig veel voor zijn vaderland kunnen doen want hij munt door veelzijdige bekwaamheid uit en wint steeds aller harten, door zijn opgeruimdheid, vriendelijkheid en gulheideigen schappen die ook Roosevelts deel zijn en die hem den weg tot het hart van zijn volk hebben doen vin den, zooals zij het ook zijn opvolger zullen doen. In Pruisen hebben, zooals te voor zien was, de socialisten geen succes gehad op hun voorstel, om aan de regeering de indiening eener een vormige gemeentewet te verzoeken. Wellicht was het onzen 'ezers niet bekend, dat in Pruisen de inrichting der gemeenten in de eene provincie geheel anders is dan in de andere. In 't westen hebben de gemeenten tamelijk veel zelfbestuur; maar in 't oosten heeft het groot-grondbezit ook over de gemeenten de mficht in handen. Ook deze toestand geeft weer een duidelijk blijk van de groote achterlijkheid, waarin de machtige Pruisische staat nog steeds verkeert maar zoolang de staat zelf op de macht der groote grondbezitters steunt, behoeft Pruisen op een af doende verbetering in zijn verouderde staatsinstellingen niet te hopen. Arbeid der gehuwde vrouw, Mr. Aaioerse vroeg aan aen neer Schaperwaarom deze in zijn motie over den tienurigen werkdag zweeg van de gehuwde vrouw. Het „Centrum" noemt die vraag nuttig, klemmend en actueel, want aan sociaal-democratische zijde schijnt men in dit opzicht een „draai" te nemen. Dit blijkt uit de verwoedheid, waarmee tegen het ontslag aan ge huwde onderwijzeressen en ambtena ressen wordt gefulmineerd, en wel licht ook uit de progaganda, welke in den laatsten tijd is gemaakt voor de „verzekering van het moederschap". Nu kan men verzekering van het moederschap, in goeden zin uitgelegd, gewenscht vinden. Maar wanneer daarmee bedoeld is, den arbeid der gehuwde vrouw buitenshuis zooveel mogelijk te handhaven en die ver zekering derhalve tegenover de be perking van den arbeid der gehuwde vrouw wordt gesteld, krijgt de zaak een gansch ander aanzien. Dien kant moet het niet uit. een dreigend gebaar tusschen beiden. „Stilte 1" bulderde hij. „Ik lieg niet," zeide vrouw Braun vinnig. „Ik ken die broek heel goed, want ik moest haar alle dagen af borstelen. Het was de eenige die Horner hadals ik haar schoon maakte, moest hij zoolang te bed blijven liggen, en wacht eens," zeide zij, terwijl zij even nadacht, „op den 14den was het, toen wilde ik de broek weer uit de kamer ha len maar Horner zei, dat ze hem te leelijk werd, en gaf mij geld om in den gemaakten kleerenwinkel aan den overkant een nieuwe voor hem te halen, dezelfde die hij nu nog aan heeft." In machtelooze woede balde Hor ner de vuisten en knarste op de tanden. De commissaris zag hem met doordringenden blik aan. „Zoudt ge nu die domme, nutte- looze leugens niet liever staken en bekennen vroeg hij. Wilhelm keek met verstrooiden, afgematten blik voor zichhet was, alsof hij van alles wat er om hem heen voorviel niets begreep of er Het is ons reeds meermalen opge vallen, dat men van socialistische zijde het antwoord schuldig bleef, wanneer aan die partij inconsequentie verweten werd bij haar pleiten voor het hand haven van gehuwde vrouwen als onderwijzeres of ambtenares. Over het tegengaan van den arbeid der getrouwde vrouw uit het volk, voor wier lot de S. D. A. P. zich vroe ger wèl warm maakte, werd dan ge zwegen. Zou de veronderstelling gewaagd zijn, dat die inconsequentie een ge volg is van den invloed, welke door de socialistische onderwijzers en amb tenaren in de „partij" wordt geoefend? En dat deswege de belangen der ge huwde arbeidsters worden achterge steld bij het stoffelijk gewin der ge trouwde onderwijzeressen en ambte naressen Het „Centrum" is van oordeel dat bij onbevredigend antwoord van den heer Schaper de indiening van een gewijzigde of zelfstandige motie alles zins gewenscht is. De „Zeven Provinciën". Omtrent het pantserschip „De Ze ven Provinciën", dat Maandag 15 dezer op de Rijkswerf te Amsterdam, in tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, te water gelaten wordt, zijn de volgende bijzonderheden te melden Het schip is geheel van staal, heeft een lengte van 101,5 een breedte van 17.1, een diepgang van 6.15 M., een waterverplaatsing van 6525 tonnen en een stoomvermogen van 7500 indic, paaiucinvtaoiu. ïrci öicUCil pctlllbCl Vein den gordel heeft een dikte van 100 tot 150, van den geschuttoren van 250, van den commandotoren van 200 en van het dek van 50 mM. De be wapening bestaat uit 20 kanonnen en 1 mortier. Er komen twee masten met seinra's op het schip, hetwelk voorzien wordt van een electrische ventilatie-inrich- ting en verschillende zoeklichten, gedreven door compound stoomwerk tuigen. De bemanning zal als volgt zijn 1 vlag-officier, 1 kapt. ter zee, 1 kapt.- luit. ter zee, luitenants ter zee le kl. 3 (o. w. één adjudant), luitenants ter zee 2e kl. 6, adelborsten le kl. 8 (max.), luitenant mariniers 1, officie ren van gezondheid 2, officieren van administratie 2, officier-machinist 4, scheepsonderofficieren 25, korporaals en minderen (matrozen en mariniers) 241, machinisten en adjunct-machi nisten 10. Stokerspersoneelonder officieren 6, korporaals en minderen 93, sergeant der mariniers 1, korpo raals der mariniers 3, tamboers en pijper 3. Totaal 441. De ^Zeven Provinciën" is dan het grootste schip onzer marine, thans is althans geen acht opsloeg. De rechter van instructie stond van zijn stoel op en naderde nu Horner. „Tegenover dit verpletterend be wijs zal ontkennen u verder weinig baten," zeide hij„of zoudt ge wil len beweren, dat deze broek op eene andere wijze met bloed bezoedeld werd Niettemin bleef de misdadiger even onbeschaamd rondom zich zien. „Ik ontken alles" zeide hij hals starrig. „Wat is dat vooreen handel wijze, iemand zoo ongegrond te ar resteeren Ik zal mij bij den Ameri- kaanschen consul beklagen." „Dat kunt ge gerust doen," zeide Lodder k; lm. „Voor het oogenbik moet gij echter opheldering geven, hoe deze broek met bloed bevlekt komt." „Dat zijn mijn zaken, waar nie mand zich in te mengen heeft," ant woordde Horner op driesten toon, (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1