Woensdag 10 Maart. No. 58. Feuilleton. 47e Jaargang, 1909, BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. VLISSINGSC Prijs per drie maanden 1,30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. De anti-rev. Deputatenvergadering. In den beschrijvingsbrief voor de a.-r. deputatenvergadering wordt door het Centraal-Comité over de invoe ring van verplichte verzekering opge merkt, dat de invoering van Staats- pensionneering in Engeland ook hier te lande de voorstanders van dit stelsel met vernieuwde kracht deed optreden en in het nieuwe blanco artikel van het bestuur der Liberale Unie zich een kans te meer geboden zag. Daar nu dit stelsel reeds om geldelijke redenen hier te lande on denkbaar is, en, uit hoofde van ons standpunt in zake de armenzorg, voor de antirevolutionnaire partij volstrekt onaannemelijk blijft, moet onzerzijds te meer op spoedige indiening van de verplichte verzekering worden aan gedrongen. Sinds 1905 is deze gewichtige aan gelegenheid nog geen stap gevorderd en deswege voegt het ons te meer de hoop uit te spreken dat het aan ons gewezen medelid, den kundigen minister van landbouw, nijverheid en handel, gelukken moge, niet te lang na dezen, dit zoo hoog belangrijke deel der sociale wetgeving tot een finaal en gelukkig einde te brengen. Niets zoozeer als de vertraging der verplichte verzekering heeft het veld- winnen der idee van Staatspension- neering in de hand gewerkt. Ook de meerdere gelijkstelling in de bijdrage uit de publieke kas van het bijzonder met het openbaar lager onderwijs, voor wat aangaat de voor ziening in schoollocaliteit, de uitbe taling der bijdragen en de opleiding van onderwijzers, wordt nader toe gelicht. Aan het slot dezer toelichting zegt het Centraal-comité „Aan algeheele invoering van het in dit rapport (nl. het gewijzigde Unie-rapport) uitgewerkte stelsel valt vermoedelijk, zoolang de Grondwet ongewijzigd blijft, niet te denken. Doch dit belet niet, dat nu reeds, in den geest van dit rapport, een en ander te doen valt, waardoor althans te bereiken ware, dat op drie punten het bijzonder onderwijs, dat eens regel moet worden, althans niet te zeer bij het openbaar onderwijs blijve achtergesteld. Ook in deze quaestie zullen we niet op eenmaal alles kun nen verkrijgen, maar ten minste in zake drieërlei ongelijkheid ware meer dere gelijkmaking zeer wel verkrijg baar, t. w. in zake de kosten van schoollocaliteit, de uitbetaling der Rijksbijdrage en de opleiding van on derwijzers." Ghr. historischen en anti-revo- lutioniaren. Naar wordt medegedeeld, zijn de TELEFOONNUMMER 10. christelijk-historische en anti-revolu tionaire fractiën tot overeenstemming gekomen ten opzichte van het weder- zijdsch stellen van candidaten voor de Tweede Kamer in verschillende kiesdistricten, met uitzondering even wel van de groote steden. 52.) „Die ellendeling 1" kon Wilhelm zkh niet weerhouden uit te roepen. De commissaris deed, alsof hij dien uitroep niet hoordehij ging een schrede naar de deur. „Mij is opgedragen u naar den rechter van instructie te brengen, die u met uw medeplichtige wil confron- teeren," sprak hij. Wilhelm liet de handen zinken en seek den commissaris bedroefd aan merkbaar smartte hem de verandering, uiehij in diens toon waarnam. „Kom", r'ep deze bijna, norsch. „Ik weet niet, wat men van mij wf." mompelde Wilhelm. „Ik heb bekend en er zijn geen medeplichti- Sen; laat mij nu met rust." De commissaris antwoordde niets maar verliet met Wilhelm de cel. Zwijgend doorliepen zij dé gangen, Jt zij de kamer van den rechter van Vrijz.-Dem. Gemeenteraadsleden in Nederland. De Vereeniging van Vrijz.-Dem. Raadsleden in Nederland, zal Zondag 28 Maart in het gebouw „De Nijver heid", te Utrecht, hare jaariijksche ver gadering houden. Na huishoudelijke werkzaamheden en bespreking der werkwijze van de vereeniging, zullen woorden ingeleid „Standen-onder- wijs", door mr. J. H. Thiel, te Haar lem „De wenschelijkheid van het verleenen van inzage aan de gemeen tebesturen van de registers van aan slagen der vermogensbelasting en van de kohieren der bedrijfsbelasting", door den heer R. Kapinga het wets ontwerp-Heemskerk wetswijziging der omtrent plaatselijke belasting opgeno men regelen door mr. A. P. Fokker, te Leiden. De redactie van „De Oranjevaan", Maandblad voor den Nationalen Oranjebond „Wat ook val', Trouw staat pal" noodigt iedereen uit, haar vóór 18 Maart a. s. antwoord op de volgende vragen te zenden a. Wanneer precies (dag en uur) zal volgens U de eind Maart of begin April te verwachten blijde nationale gebeurtenis plaats hebben b. Zal er een Prins of Prinses ge boren worden Men wordt verzocht, zijn onder- teekende antwoorden, met vermelding van adres, vrachtvrij, te willen zen den aan het redactieadres Heeren gracht 377 te Amsterdam. Er worden een tiental fraaie en toe passelijke herinneringsprijzen met diploma's uitgereikt aan een even zoo groot aantal inzenders, met dien ver stande, dat het eerst in aanmerking komen zij, wier antwoorden juist ble ken, en vervolgens zij, wier antwoor den de waarheid het meest nabij kwamen. Wij zijn het geheel eens met de „Maasbode" die verklaart niet veel van dit verzoek te willen zeggen, ze ker als het blad er van is dat haar lezers aan dergelijke grofheden (het woord is niet te sterk) niet mede zullen doen. flbonnements-Aduertenfiën op zeer uoordeelige uoortuaarden. Post en Telegrafie. Zondag werd te Amsterdam een vergadering gehouden, bijgewoond door 108 directeuren, adjunct-direc teuren, hoofdcommiezen en commie zen bij den Post- en Telegraafdienst in Noord-Holland. instructie bereikten beiden waren in gedachten verdiept. In de kamer van den rechter van instructie was het verhoor van Horner inmiddels voortgezet, maar het was Niederen niet gelukt iets bepaalds uit hem te krijgen. De gevangene bleef hardnekkig volhouden dat hij die in beslag ge nomen voorwerpen van Wilhelm had ontvangen, die hem met den wissel van 20,000 mark voor zijn hulp in deze had betaald. De deur werd geopend en Lodder trad binnen in gezelschap van Wil helm Dorner. Onwillekeurig keek Horner om, en toen hij den jongen, rechtsgeleerde zag verbleekte hij eensklaps en kon een vluchtig beven niet onderdruk ken. Wilhelm daarentegen wierp slechts een onverschilligen blik op den mis dadiger in wien hij terstond zijn be zoeker van den namiddag voor den moord herkende. Een doffe matheid lag op het ge laat van den ongelukkige uitgedrukt, die duidelijk aantoonde, hoeveel hij inwendig leed. In deze vergadering, waar 40 sym pathie betuigingen inkwamen, werd, na besprekingen, waarbij de houding der klerken inzake de lotsverbetering van directeuren en commiezen aan felle critiek werd onderworpen, de volgende motie met algemeene stem men aangenomen „De vergadering van directeuren en commiezen bij den Post- en Te legraafdienst in Noord-Holland ge houden te Amsterdam, den 7den Maart 1909; gezien het feit, dat de klerken zich keeren tegen de door de regee ring voorgestelde salarisverhoogingen, welke reeds verscheiden jaren geleden zijn toegezegd en noodig geoordeeld, dat zij zulks doen, al zij het maar voor de propaganda, voor welk doel zij niet schromen het belang van hon derden directeuren en commiezen met hun gezinnen ter zijde te stellen, dat zij daarbij gebruik maken van on juiste voorstellingen, onwaarheden en verdachtmakingen, zelfs ten opzichte der door de regeering zelf ingestelde commissie, om op die wijze, visschend in troebel water, voor zichzelf zooveel mogelijk voordeel te bedingen, dat zij zich niet ontzien, hierdoor moeie- lijke ambtelijke verhoudingen te pro- voceeren op de kantoren, waar zij met directeuren en commiezen werk zaam zijn spreekt haar diepe verontwaardi ging hierover uit en hoopt, dat de volksvertegenwoordiging kennis zal willen nemen van de brochure der broederschappen, welke dezer dagen verschijnen zal en waarin de bewe ringen der klerken afdoende Wenden weerlegd, verklaart, overigens met vol vertrouwen de verdediging harer belangen te leggen in handen van den minister van waterstaat, over tuigd als zij is, dat bij dezen raads man het gezag, de billijkheid en het recht steun zullen vinden, en gaat over tot de orde van den dag". Wij ontvingen het eerste nummer van het „Esperanto-Bulletin", uitga ve van de Esperantistische Pers-club. Het blad dat kosteloos verspreid wordt beoogt een breede voorlichting omtrent de wereldhulptaal Esperan to. Het adres van redactie en admini stratie van het „Esperanto-Bulletin" is Bureau voor Vreemdelingenverkeer, Plaats la, 's Gravenhage. In den tuin. Carbolineum is de naam van een preparaat, dat tegenwoordig wel aan iederen ooftteler bekend is. Sedert een 10-tal jaren wordt het in den tuin-, maar vooral in den ooftbouw aangewend ter bestrijding van planten ziekten, van mosjen, olgen, schimmels, Hij boog even voor den rechter van instructie en bleef toen onbe wegelijk, in afwachting, dat deze het woord tot hem zou richten, niet ver van Horner staan. „Is het waar," begon de rechter van instructie „dat deze man in den nacht van 13 op 14 Juni den datum van den moord een pakje met be bloede kleeren van u heeft ontvan gen Wilhelm hief het hoofd op en keek naar den misdadiger, die vol angst zijn antwoord verwachtte Nog een oogenblik voerde hij een inwen digen strijd, toen antwoordde hij zacht: „Ja." Horner durfde zijn ooren niet ge- looven dit was op zijn verbaasd ge laat duidelijk zichbaar. Die verba zing duurde evenwei slechts een ondeelbaar oogenbliktoen zag hij den commissaris spottend aan. „Wat bevatte dat pakje vroeg deze aan den advocaat. „Ik weet het niet meer," was het aarzelend antwoord van Wilhelm. „Met welk wapen hebt gij uw vader vermoord vroeg Lodder mededoogenloos. en van schadelijke insecten. Dit ge schiedt met meer of minder succes, soms ook had hetnadeeiige gevolgen, wanneer het middel erger bleek dan de kwaal en belangrijke schade toe bracht aan de knoppen en de stam men, of deze laatste, bij een herhaalde aanwending, gevoelig maakt voor vorst. Geen wonder, dat bij niet weinigen de liefde voor het eerst zoo hoog opgehemelde bestrijdingsmiddel wel wat is bekoeld en sommigen er zelfs niet meer van willen weten. Deels is dit ook te wijten aan de humbug, waarmee dit artikel door enkele handelaars werd aangeprezen als het onfeilbare middel tegen alle mogelijke vijanden van de groente en fruitteeltdit moest op teleur stelling uitloopen. Nu, na eenige jaren van ervaring, kan men het nut van C. tot zijn ware proportie terug brengen. Die ervaring heeft doen zien, dat C. werkelijk in den boomgaard een zeer te waardeeren bestrijdings middel kan zijn, mits men heeft een deugdelijk preparaat, en de juiste tijd en wijze van aanwending in acht wordt genomen. Zoo men weet, is C. een distillatie- produkt van de steenkolenteer. De rijkslandbouwleeraar Snellen zegt nu, dat die monsters, welke lichte oliën bevatten, alsook die, waarin pik of mastiek voorkomen, schadelijk moe ten werken, ja zelfs den dood van een boom tengevolge kunnen hebben. Voorzichtigheid is derhalve geraden. „Koop", zegt dr. Sander te Bromberg, „alleen die C-soorten. waarvan he- kend is, dat zij geen schade veroor zaken." 'tls duS zaak in deze af te gaan op de verklaringen van bevoegde en betrouwbare personen, en dan schijnt het ons toe, dat de vrucht-, boom-carbolineum van de firma Co- hen en Co. te Arnhem alle aanbeve ling verdient. Het vakblad „Floralia" spreekt er met ingenomenheid over, evenzoo de tuinbouwleeraar Schutte- vaer, de heer Bleeker, directeur der G. A. v. Swieten Tuinbouwschool en tal van gediplomeerde vaklieden. Omtrent de aanwending in den winter of het vroege voorjaar, waar voor het nu, zoodra het weer het toelaat, de geschikte tijd is, schreef de heer Snellen in „De Veldbode" „100 pet., onverdund, gebruikt men het C. op stammen en dikke takken van oude boomen, die eerst van mos en schorsschilfers gezuiverd zijn. Kankerwonden reinigt men ten zeerste en bestrijkt ze daarna met onver dund C." „50 pet. (dus half water en half C.) past men toe op jongere stammen en takken, maar nooit op deelen, die moeten uitgroeien (knop pen, sporen, oogen, éénjarig hout.) „10 pet. (9 deelen water, 1 deel C.) kan men in een sproeier gieten en er den geheelen boom mee bespuiten, Horner scheen in deze vraag on heil voor zich te duchten, want hij wilde er haastig een antwoord op geven, maar met een woedend ge baar stoof Lodder tegen hem op. „Spreek geen woord, schavuit!" bulderde hij. „Bij het eerste geluid, dat gij ongevraagd geeft, sla ik u tegen den grond." De handeling en den toon van den commissaris waren zoo dreigend, dat Horner, die zooals elke misda diger in zijn hart een lafaard was, terugdeinsde en zweeg. „Maar met uw verlof," zeide de rechter van instructie beleedigd, doch Lodder sloeg geen acht op zijn woorden en herhaalde de vraag. „Met een mes," antwoordde Wil helm, in het nauw gebracht, daar hij op deze vraag niet was voorbereid. „Met wat voor mes vroeg Lod der verder. „Met een dolkmes", was het ant woord. „Waar liet gij het wapen, nadat gij den moord gepleegd had vroeg Lodder, die zich schijnbaar met het vorige antwoord tevreden stelde. „Ik heb het weggeworpen, ik weet alles, rondom. Wat steenfruit betreft, verkeeren we hieromtrent nog in den proeftijd men zij dus voorzichtig Een oplossing van C. in water maakt men, door K.G. groene zeep goed heet op te lossen in eenig water en er dan langzaam de vereischte hoe veelheid C. bij te voegen, die zich daarna met elke hoeveelheid water mengen laat (recept van den heer O. Schmitz—Hübsch, Merten, bij Bonn.) Na afkoeling gebruiken „Een behandeling der boomen, terwijl ze in blad staan, zegt dr. Schan- der, „met 1proc. oplossing verdient alleen dan aanbeveling, wanneer op de knoppen rupsen voorkomen (kort vóór het uitkomen der bladeren) en wanneer de bladeren zeer door de rupsen zijn aangetast." En verder verklaart hij„Voor bestrijding van zwamziekten eigent het C. zich even min als voor het dooden van blad luizen. In deze gevallen passen be sproeiingen met bouillie-bordelaise en quassia-zeep-oplossingen". Ge noemde firma heeft dan ook vóór kort een quassia-preparaat in den handel gebracht. Winterwoldsch raaigras. Het ongestadige, onregelmatige winterweer heeft veel nadeel berok kend aan het te velde staande win terkoren, dat op veie akkers min of meer is uitgewinterd en in sommige streken zoo slecht staat, als zelden is gezien. Ook vele korenvelden staan er treurig bij, niet weinige zijn als mislukt te beschouwen. 'tWas tc verwauiiien l dipt hij aanhoiiripnrïf* strenge vorst, als men wel meent, maar juist in de z. g. kwakkelwinters, wanneer het nu eens eenige dagen zacht weer is, dan weer een poos tamelijk hard vriest, heeft de klaver het meest te lijden. Bij betrekkelijk zacht weer toch ontwikkelen zich jonge blaadjes ten koste van het reserve-voedsel, dat in het bovenste deel van den wortel is opgehoopt, die blaadjes bevriezen later, en waar zich dit herhaalt, wordt natuurlijk de plant uitgeput. Menigeen zal niet weten, wat nu aan te vangen. Wij willen denzulken een goeden raad geven, die hun in dit geval zeer te stade zal komen en waarvan zij veel voordeel kunnen hebben. Die raad is, om op bedoelde velden Westerwoldscli raaigras te zaaien (50 K.G. per H. A.) Dit doet men in Maart, ook begin April kan nog. Dit gras is, behalve in het Noorden, nog maar weinig bekend, wat zeer jammer is, daar het welige oogsten oplevert, reeds tamelijk vroeg in 't voorjaar. De herkomst van deze grassoort schijnt niet eens vast te staan, het heet, dat ongeveer een eeuw geleden iemand te Bellingwoide ze vond tusschen andere grassoorten. Wie die iemand was, is evenmin bekend. 'tDoet er niet waar," antwoordde de jonge advocaat. „Bespaar mij toch die mar teling. Deze man is onschuldig, er bestaat maar een moordenaar en die ben ikmaar het zal u niet geluk ken iets te vernemen omtrent de be trekking, waarin ik tot den doode stond, of omtrent de drijfveeren, die ik tot de daad had gehad." Hij had deze woorden met stem verheffing gesproken, terwijl hij den blik van den andere gevangene, die naast hem stond, zocht en ook ge vonden had. De commissaris had echter dit wisselen van blikken van verstand houding opgemerkt, en gezien hoe er een plotselinge vreugde op het gelaat van Horner verscheen en hoe de ander hem, door met de oogen te knippen, een teeken van toestem- min? had gegeven. Hij begreep het. In een oogenblik werd tusschen die twee een stilzwij gende overeenkomst getroffen. (Wordt vervolgd.) i

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1