9 Maart. Feuilleton. No. 57. 47e Jaargang. 1909. Dinsdag BINNENLAND. WMMMMfiE VLISS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden ƒ1.30. Franco per post ƒ1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. N Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Bij de geboorte van een Prins. Men herinnert zich dat we dezer dagen overnamen wat de „Rott." meldde omtrent de ceremonie welke ten overstaan van den minister van justitie moest worden vervuld bij de geboorte van een Prins of Prinses. Een medewerker van de „Haagsche Stemmen" vestigt er de aandacht op dat het meegedeelde „niet wel in overeenstemming is te brengen met art. 29 van het B. W., hetwelk be paalt, dat aangiften van geboorten binnen drie dagen na de bevalling moeten'worden gedaan aan den plaat selijken ambttnaar van den B. S. in tegenwoordigheid van twee getuigen dat die ambtenaar van de aangiften dadelijk een acte moet opmaken, en dat hij bevoegd is, te vorderen dat het betrokken kind aan hem worde vertoond." Al is nu de strekking van het be richt niet geheel in strijd met art. 29, de schrijver wijst er toch op, dat art. 30 B.W. zegt, dat de aangifte van de geboorte van een kind ge daan zal moeten worden door den vader, in casu dus door Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden behoudens enkele uitzonderingsge vallen, die hier niet van toepassing zijn. Bij de wet kan evenwel van deze bepaling vrijstelling worden verleend, zooals o.a. ook is gebeurd bij het huwelijk van de Koningin, dat vol trokken werd ten paleize door mi nister Cort van der Linden. Een soortgelijk w.o. is intusschen thans nog niet ingediend en de schr. vraagt, waarvoor het eigenlijk ook noodig is. „Bij de geboorte van H. M. zelf, in 1880, had alles ook het normale ver loop en werd de jonge prinses in- rstuf, i-- jfe. -O 51.) De jonge advocaat, die, met het hoofd in de handen, in diep gepeins ^zonken zat, zag op, als ontwaakte hij uit een droom, toen hij den com missaris zag binnenkomen. Zijn ge laat werd donkerrood en terstond boog h'j het hoofd met een zwaren zucht, 'is om den blik van Lodder te ont wijken. Den commissaris ontging dit niet; J'i sloot de celdeur achter zich, na- jjtrde den jongen man en greep zijn »!k breng de groeten van uw ver loofde," zeide hijóndanks uw be- Ke"tenis houdt zij niet op aan uw °nschuld te gelooven." Een pijnlijk steunen kwam over :e nppen van den gevangenehij jachtte de hand met geweld uit k\ TELEFOONNUMMER 10. geschreven door wethouder baron Van der Duyn, als ambtenaar van den B. S. van 's Gravenhage, en waren als getuigen daarbij tegenwoordig de premier van het toenmalige kabinet, graaf Van Lijnden van Sandenburg en de minister van justitie, mr. Mod derman. Heeft ook thans geen afwijking van den regel plaats, en ik verneem uit vertrouwbare bron, dat dit niet geschieden zal, dan zal de geheele ceremonie alleen daarin van de ge meenlijk gevolgde methode afwijken, dat Prins Hendrik en zijn twee ge tuigen niet naar het stadhuis zullen gaan, maar dat de ambtenaar van den B. St. zich naar het paleis in het Noordeinde zal begeven, gelijk ook baron Van der Duyn in 1880 zulks deed. Dit is echter iets, waaromtrent het B. W. geen bepaling maakt, zoo dat ten deze van een afwijking van den wettelijken regel geen sprake is. Het meest voor de hand liggende vermoeden lijkt mij dan ook, dat in dit geval als aan de vorstelijke fa milie een kind geboren wordt, de wethouder van den B. S. van 's Gra venhage zich met een zijner onder geschikte ambtenaren naar het paleis in het Noordeinde begeeft, en daar een acte opmaakt van de aangifte, zooals die door Z. K. H. den Prins, in het bijzijn van twee getuigen, ge daan wordt. Van die getuigen kan ook ditmaal de minister van justitie er wellicht een zijn. De vertooning van den jonggebo rene door den wethouder, zal naar men mag aannemen, wel niet gevor derd worden, maar zal desondanks toch wel geschieden." In elk gevalals het laatste ge beurt, is het misschien een in de dy nastie gevolgd gebruik, dat geheel buiten de aangifte van den B. St. omgaat. De vrije liberalen. „De Nieuwe Courant" publiceert een brief van mr. W. J. van Weideren baron Rengers, in diens kwaliteit van voorzitter van den Liberalen Bond in Friesland, aan de besturen der bij dien Bond aangesloten kiesvereenigingen in dat gewest. De heer Rengers betoogt daarin in de eerste plaats, dat hij geen groote verwachtingen koestert van de noodi- ge belangstelling en samenwerking voor grondwetsherziening, om te ko men tot algemeen kiesrecht. En hij schrijft dan verder meer in 't bijzonder in verband met het ver- kiezings-program der Liberale Unie Vind ik in den toestand des vader lands onder de bestaande Grondwet geen voldoende aanleiding om mij vooralsnog aan te sluiten bij den wensch naar een zoo ingrijpende hervorming als door de meeste link en den commissaris los te ma ai. „Laat mij met vrede wanneer er nog een vonkje medelijden in u is, kwel mij dan zoo niet. Het verleden is dood en de dag zal spoedig ko men, waarop Augustawaarop mejuffrouw Von Horwitz," verbeter de hij haastig „niet meer aan mijn onschuld zal kunnen gelooven." „Die dag zal nooit komen," sprak Lodder op een toon van gezag. „Gij moest dit edele meisje, te goed ken nen, om te denken, dat zij ooit..." hij brak eensklaps af en zeide „Luis ter eens." Eerst stond hij op en ging de deur der cel open zetten, opdat geen onbescheiden luisteraar zich daar achter zou verbergen. „Luister eens", herhaalde hij op fluisterenden toon. „Wat ik u nu ga zeggen, is in strijd met mijn plicht, en al moet men altijd de omstandig heden in aanmerking nemen, toch zou ik mijn plicht niet overtreden, wanneer het hartverscheurend ver driet uwer arme, waardige moeder mij er niet toe dwong." Bij deze woorden was het alsof er een electrische schok door dele-, den van den jongen advocaat ging sche partijen wordt geëischt, de koele ontvangst, welke de voorstellen tot grondwetsherziening der vorige regee ring in den lande hebben ontmoet, wettigt tevens ernstigen twijfel of de eerstkomende parlementaire periode, hoe de verkiezingen ook mogen uit vallen, geschikt zal blijken om een dergelijk werk tot stand te brengen, over welks omvang en beteekenis reeds nu onder de verschillende politieke partijen de meest uiteenloo- pende meeningen bestaan. Een sociale hervorming daarentegen om tegemoet te komen in de nooden van de ouden van dagen, wien het niet gelukt is in eigen onderhoud te voorzien, schijnt ook mij een eisch van rechtvaardigheid, waaraan iedere regeering, van welke richting ook haar aandacht in de eerste plaats zal moeten wijden en die alzoo terecht in het verkiezingsprogram der Liberale Unie is vooropgesteld. Niettemin meen ik ook hier te moe ten waarschuwen tegen de overdre ven verwachtingen van hen, die met oppervlakkige redeneeringen een hoogst ingewikkeld sociaal en econo misch vraagstuk meenen te kunnen oplossen. De schrijver betoogt dan verder o. m. nog Doch welke hooge verwachtingen men ook van aliemans pensioneering moge koesteren, ieder zal toch be seffen, dat, in afwachting van het tot stand komen dier hervormingen, niet mag worden stilgezeten en menig gewichtig onderwerp om voorziening zai vragen. Men denke slechts aan de nood zakelijke tegemoetkoming in den nood der gemeenten, aan de vereenvoudi ging onzer rechtspleging, de admi nistratieve rechtspraak, de uitvoering van belangrijke openbare werken, om slechts enkele te noemen, die voor het algemeen belang zeker van niet minder beteekenis zijn dan de aan kweeking onzer kiezersbevolking met 200.000 grootendeels onontwikkelde proletariërs. Ik zou derhalve, gedachtig aan de teleurstellende ervering, welke de overwinning der linkerzijde in 1905 heeft opgeleverd, in overweging willen geven, dat bij de keuze der candida- ten voor de aanstaande verkiezingen niet uitsluitend worde te rade gegaan met de verkiezingsleuze, door de Liberale Unie voorgesteld, maar ge zorgd,dat het vrijzinnig element in de Kamer versterkt wordt door mannen, wier karakter en antecedenten waar borgen geven niet enkel, dat zij krachtig in verzet zullen komen tegen de richting, die ons staatsbestuur aan kerkelijke drijvers dreigt te onder werpen, maar tevens eendrachtig hun steun zullen geven aan de practische hervormingen en maatregelen, waar- eensklaps bedekte hij het gelaat weer met de handen. „Moeder, mijn aangebeden moe der stamelde hij en zonk als ge broken op zijn bank ineen. Weder greep de commissaris zijn hand en ging toen voort „Om die moeder, die gij zoo lief- hebt, om uw reine, bekoorlijke ver loofde moest gij die onwaardige ko medie staken neen, gij zijt geen moordenaar, gij hebt u niet aan het leven van uw vader vergrepen, om dat" „Nu, omdat?" vroeg de advocaat barsch terwijl hij nogmaals zijn hand los maakte. „Wat geeft u toch aan leiding om tegen wil en dank mijn onschuld te beweren." „Zeer eenvoudig, omdat de ware moordenaar dezen avond gearres teerd is en op het oogenblik reeds door den rechter van instructie in verhoor wordt genomen. De bewijzen van zijn schuld zijn zoo verpletterend, dat ik nu reeds zeker ben, dat hij veroordeeld zal worden." De advocaat sprong op en staarde den commissaris aan met een blik vol ontzetting. Abonnemenfs-Aduertenfiën op zeer uoordeelige uooruraarden. -van hierboven enkelen werden aan geduid. Beginselverloochening. De „Stand." wijst er op, dat de Bond voor Staatspensioneering bij meerderheid van stemmen heeft be sloten, dat de leden van hun bond gehouden zijn bij de stembus van Juni, als er twee candidaten zijn, die de één voor, de andere tegen staatspensioneering is, altoos op den eersten te stemmen. Staat dus in een district mr. Troel stra tegenover mr. Van der Borch Van Verwolde, dan moet een anti revolutionair op Troelstra stemmen, en Van der Borch in den steek laten, want Troelstra is voor staatspensio neering en Van der Borch er tegen. De stembus zal niet meer gaan om het algemeen landsbelang, maar alleen en uitsluitend om de vraag, of men, oud wordende, zonder premiebetaling, hulp van den Staat zal ontvangen. Dit noemt de „Stand." puur egoisme, een beginselverloochening, zoo kras als het maar kan. Op zoo door en door onredelijken eisch is maar één antwoord uittreden uit den Bond. Katholieke Democraten. In verband met de voorgenomen oprichting eener katholiek-democra tische partij deelt men ons van be voegde zijde mede, dat reeds onge veer een jaar geleden van verschil lende zijden bij dr. Hoffman, te Gouda, is aangedrongen een conferentie in een der hoofdsteden te willen leiden van een aantal R.-K. personen, die gezamenlijk actie wenschen te voeren ten gunste van algemeen kiesrecht. Nadat dé aangezochte bij meest bevoegde zijde zich zeiven had laten voorlichten over de mogelijke gevol gen voor de eenheid der katholieke zaak van zulk een actie, heeft hij den briefschrijvers, van wie een schreef, dat hij minstens vijftig personen ver tegenwoordigde bericht gezonden deze actie te moeten ontraden. Daarna heeft hij er niets meer van vernomen. Dr. Hoffman wil thans het organisch kiesrecht meer en meer trachten te begrijpen en te volgen. Van hem is een brochure over de katholieke Staatspartij, in haar noodzakelijkheid als politieke eenheid beschouwd, ter perse gegaan. („Tijd"). Middenstandstentoonstelling 1909. Door de afdeelingscommissie, aan wie speciaal de zorg voor ae con gressen, vergaderingen, enz. is opge dragen, werd dezer dragen eene circulaire aan de bij den midden standsbond aangesloten vereenigingen toegezonden met verzoek, hare jaar vergadering ditmaal tijdens de ten toonstelling in het Paleis voorVolks- „Maar ik wil niet onschuldig zijn riep hij woedend. „Met welk een recht twijfelt gij aan de waarheid van mijn bekentenis Ik verbied u een verder onderzoek, ik ik Hij voltooide zijn zin niet, daar de angst hem de keel zoo goed als dicht geschroefd had. Bevend viel hij op zijn bank terug. „Ik meen, dat ik in uw hart kan le zen," ging Lodder onverbiddelijk voort. „Uw bekentenis komt voort uit een heldhaftig besluit. Gij hebt onthullingen over den moord, over den persoon van het slachtoffer wil len vermijdenmaar die zelfopof fering is nu reeds nutteloos gewor den, want uw moeder heeft gisteren in den persoon van den verslagene, haar vroegeren echtgenoot, die men reeds een kwart eeuw dood waande, herkend. De advocaat kromp ineen, alsof hem een doodelijke wond werd toe gebracht; maar niettemin sprak hij geen woord en bleef standvastig elk antwoord weigeren. „Nog is het tijd om de waarheid ingang te doen vinden," ging de commissaris met nadruk voort; vlijt te Amsterdam te doen plaats hebben. Reeds thans mocht het uitvoerend comité in antwoord daarop verne men, dat de „Handelsvereeniging" te Nijmegen en de Nederlandsche Kap- persvereeniging in principe besloten hebben aan dit verzoek te voldoen, en dus hare jaarvergadering ditmaal te Amsterdam te doen plaats hebben in het Paleis voor Volksvlijt, tijdens den duur der tentoonstelling. Zooals men weet, wordt ook het jaarlijksch congres van den „Midden standsbond" zelf dezen zomer te Amsterdam gehouden, eveneens in het Paleis voor Volksvlijt. De nieuwe Soc. Dem. Partij. Het eerste congres der nieuwe ■•oc. dem. partij is, naar men uit A' .er- dam nr idt, thans definitief b aald op Zon ag 14 Maart en zal worden gehouden in „Handwerkers Vrienden kring". Op dit congres zal worden vastgesteld het beginselprogram en de houding der partij bij de a.s. ver kiezingen. Voorts het standpunt der partij ten opzichte van de vakbewe ging en de aansluiting bij de Inter nationale (bureau en congres). Het congres, dat reeds 's morgens 10 uur aanvangt, is openbaar. Militaire berichten. Het infanterie-kamp bij Harskamp zal de aanstaande zomermaanden weder om beurten worden betrokken door de bataljons welke in hun gar nizoen over geen schietbanen kunnen oeschikken tot het beoefenen van het gevechtsschieten. Ook zullen enkele weerbaarheidskorpsen en erkende schietvereenigingen op aanvrage, zoo mogelijk in de gelegenheid worden gesteld, voor hun oefeningen op be paalde tijden van een of meer schiet banen in het kamp gebruik te maken. De miliciens der lichting 1908, be- hoorende tot de le ploeg van het blij vend gedeelte, zullen den 26en Maart a. s. met groot verlof naar hunne haardsteden vertrekken, terwijl de mi liciens, behoorende tot de 2e ploeg van het blijvend gedeelte, den 25en Maart a. s. weder onder de wapenen zullen komen. Door den minister van oorlog is bepaald, dat bij de bataljons, garni zoen houdende te Gouda en Hoorn van de le divisie Naarden en Does burg van de 2e divisie Maastricht en Middelburg van 3e divisieDe venter en Utrecht van de 4e divisie, eene proef zal worden genomen met eene nieuwe opleidingsmethode tot militiekader bij de infanterie, zooals dit door den kapitein van het regi ment grenadiers en jagers jhr. G. A. A. Alting van Gesau in zijne, in de Vereeniging tot beoefening van de „Misschien zult gij over een kwar tier, ai zoudt gij ook de waarheid spreken in de geringste bijzonder heden geen geloof meer vinden. Naast u strijdt van nu af een ellen dige misdadiger om zijn armzalig leveneen wezen, dat al 't moge lijke doet om de schuld van zich af te wenden, namelijk zekere Horner, dezelfde die kort voor den moord op uw kantoor kwam en u over haalde tot dat noodlottige bezoek in de Rozenstraat 28. De misdaad zelf kan hij niet meer ontkennen, want daartoe zijn de bewijzen te duidelijk tegen hem, maar thans is hij er op uit het te doen voorkomen, alsof gij hem daartoe hebt overgehaald door dien wissel van 20,000 mark, ten einde u ais den hoofdschuldige te doen voorkomen en, met het oog op zijn armoede en de verleiding van de groote som het medelijden van de rechters en de gezworenen op te wekken." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1