Tweede Blad. Maandag Maart. Gemeentebestuur. No. 56. 47e Jaargang. 1909. VLISSINGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-fldoertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. SCHULDVORDERINÓEN. Herinnering aan het tijdig indienen van schuldvorderingen, ten laste van het Rijk, de provincie en de gemeente. Burg. en Weth. van Vlissingen gezien de ciculaire van den Com missaris der Koningin in de provin cie Zeeland van 24 Februari jl„ A no. 90, le afdeeling herinneren de ingezetenen aan de wet van 8 November 1815 (Staats blad no. 51), volgens welke alle vor deringen ten laste van den Staat, het dienstjaar 1908 betreffende, vóór of pp den 30 Juni 1909 bij de betrok kene administratiën, door welke de bevelen tot het doen van werken, le veringen, enz., uitgegeven zijn, moe ten zijn ingediend, alsmede dat de bij genoemde wet gestelde termijn van verjaring volgens art. 125 der provinciale- en art. 228 der gemeen tewet, ook op de vorderingen ten laste van de provincie en de ge meente van toepassing is wordende mitsdien belanghebben den aangemaand, om den uitersten termijn niet af te wachten, maar hunne rekeningen en verdere bewijs stukken ten laste van het Rijk, de provincie of de gemeente voor het dienstjaar 1908 ter plaatse waar het behoort, ten spoedigste in te dienen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 6 Maart 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. Vlissingen, 6 Maart. Zuivering van de politieke atmosfeer. De voor enkele maanden hier opge richte kiesvereeniging „de Grondwet", afdeeling van den Bond van Vrije liberalen, hield gisterenavond in de zaai van het Concertgebouw op de Rommelkade haar eerste openbare vergadering, waarin als spreker optrad de heer F. j. W. Drion uit Arnhem, secretaris van de liberale commissie van advies. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer P. F. Auer, die mededeelde dat de kiesvereeni ging den heer Drion had uitgenoo- digd, omdat de kiesvereeniging de beginselen van den Bond van vrije liberalen meer bekend wenschte te maken. De heer Drion, die hierop het woord verkreeg, zeide dat hij het bo vengenoemde onderwerp voor zijn rede had gekozen, omdat de politieke atmosfeer reeds sedert vele jaren on zuiver is. Zij is het best te vergelijken met een gevoel dat men in den zomer mïjgt als men dagen lang warm weder beeft gehad. Er dient eens een on weersbui los te breken tot zuivering van den politieken hemel. Spreker vroeg nu aan wie de ver antwoordelijkheid van deze onfrissche atmosfeer is te wijten en dan kwam bij tot de conclusie dat de fout bij de anti-revolutionairen te zoeken is. Deze zijn meening zette de heer ("ion nader uiteen en wees hij er op noe verkeerd het is de Openbaring te ('azen als uitgangspunt voor den band b'e men leggen moet tusschen het •hnstendom en de punten van prac- s?be politiek. De onzuiverheid van dit uitgangs punt toonde de heer Drion uitvoerig gta opzichte van hetgezinshoof- Hoe verkeerd het is bijv. tariefher- rening aan de christelijke politiek ast te koppelen, is zelfs van onver st anti-rev. zijde erkend, aarna toonde de heer Drion aan hoe dwaas het is van rechts de stelling alsof de verhooging van subsidie der bijzondere school nog een punt van speciaal christelijke politiek is, vol te houden. Vervolgens besprak de heer Drion de quaestie der benoemingen. Ook deze is oorzaak dat het moeilijk is een andere en zuiverder partijgroe- peering te verkrijgen. Om een betere groepeering te ver krijgen zou men, zoo wordt van andere zijde betoogd, een conserva tieve en vooruitstrevende partij willen vormen. Deze tegenstelling noemde spreker echter niet de juiste. Z. i. is de juiste tegenstelling die tusschen het libera lisme en de reactionaire partijen. Bij de reactionaire partijen rekent spre ker dan de clericalen en de democraten. De heer Drion zette nu uiteen waar om hij de clericalen en democraten tot de reactionaire partij rekent. De ëerste omdat zij het moreele leven en dë tweede omdat zij het maatschap pelijk leven willen beheerschen. Met dwang willen de clericalen het moreele leven beheerschen. Dit nu willen de liberalen niet. Men kan door het uiterlijke het innerlijke niet dwingen. Ten opzichte van verschil lende andere punten toonde spreker dit nog nader aanvooral ook ten opzichte van de echtscheidingskwes tie. De liberaal wil liever een slecht huwelijk ontbinden de clericaal ver werpt dit. Al is het innerlijke nog zoo slecht het uiterlijk moet bewaard wordendus geen scheiding. Dit nu acht de liberaal verkeerd. Hierna kwam spreker tot de demo cratische partijen, welke partijen voor dwang zijn. De sociaal-democratische partij streeft niet naar een recht, maar naar een macht voor een zekere klasse. Juist omdat deze partij macht nastreeft heeft spreker zich in het geheel niet verwonderd over het te Deventer voorgevallene. Verder besprak de heer Drion de woningwet en de wet op het arbeids contract en toonde aan dat al wat men heeft getracht te doen tot wijzi ging der economische verhoudingen men niet heeft kunnen bereiken. Na een korte pauze kwam spreker tot het liberalisme. Hij verdedigde het liberalisme zooals dit belichaamd is in het program van den Bond van vrije liberalen. Het liberalisme neemt niet zijn uit gangspunt in het Godsgezag ook niet in de volkssouvereiniteit, doch in de souvereiniteit van het recht. Omdat de vrije liberalen dit laatste nastreven staan zij andérs tegenover het algemeen kiesrecht dan de demo craten. De vrije liberalen vreezen dat door invoering van het algemeen kies recht een niet evenwichtige samen stelling van het parlement zal ont staan. Ten slotte hebben de vrije liberalen toegestemd om mede te werken tot invoering van algemeen kiesrecht, omdat de tegenwoordige kieswet niet deugt doch dan alleen onder en kele voorwaarden en wel dat de Eerste Kamer een andere samenstelling zal worden gegeven en aan dat college het recht van amendement zal worden toegekend. Vervolgens toonde de heer Drion welk standpunt de vrije liberalen in nemen ten opzichte van de sociale wetgeving. De vrije liberalen bezien de sociale wetten van het standpunt dat het particulier initiatief niet gedood mag worden. Vooral ten opzichte van ziekte en invaliditeitsverzekering is dwang beslist af te keuren. Het werkt simu latie in groote mate in de hand. Ook tegen ouderdomsverzekering heeft spreker groote bezwaren omdat deze verzekering op onoverkomelijke financieele bezv/aren stuit. Als spreker een stelsel van staats- pensioneering zou willen aanbevelen dan is het 't Belgische stelsel. Het Belgisch stelsel is bovendien een voorzichtig stelsel. Met dit stelsel kweekt men het sparen aan, bij an dere stelsels maakt men afkeerig van het sparen. Ten slotte zeide de heer Drion dat de liberalen willen streven naar ver betering van intellectueel en moreel inzicht. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door de heeren Her man Snijders en mr. G. W. Sannes. Het eerst verkreeg de heer Snijders het woord, die begon met op te merken dat de hem gegeven tijd van een kwartier voor een debat hem wel wat al te bekrompen voorkomt, waarom dus van een eigenlijk debat geen sprake kan zijn. De heer Drion heeft de democraten bij de reactionairen ingedeeld. De naam is zeker meer vreemd dan steekhoudend. Zeker zeide de heer Snijders wij zijn reactionair, omdat wij tegen de zelfzucht strijden en ook opkomen voor de belangen van hen voor wie Staatshulp dringend noo- dig is. V/ij willen de ongelijkheid in de ontwikkelings-voorwaarden opheffen. Nog meer uitvoerig bestreed de heer Snijders het betoog van den heer Drion. De tweede debater, de heer mr. G. W. Sannes, maakte eveneens bezwaar dat slechts een kwartier tot verweer was toegestaan. De rede van den heer Drion kon hij dus slechts hier en daar bestrijden en de heer Sannes deed dat in een gloedvolle rede, waarin hij vooral opkwam tegen de bewering dat de vrije liberalen voor de vrijheid zouden zijn. Zij zijn wel voor een vrijheid, doch voor een andere vrijheid dan de sociaal-democraten verlangen. Dat de sociaal-democraten reactio nair zouden zijn en zouden willen terugkeeren op afgelegde banen, voor deze .bewering had spreker zijn schouders opgehaald. Met een pleidooi voor de sociaal democratie besloot mr. Sannes zijn vurig betoog. De heer Drion diende uitvoerig van repliek en zette nog nader uiteen waarom de vrije liberalen zeggen dat zij strijden voor de souvereiniteit van het recht, tegen welke these de beide debaters waren opgekomen. Wij moeten met het oog op onze plaatsruimte volstaan met te melden dat de heer Drion nog zeer uitvoerig het in eersten aanleg door hem gere leveerde nader uiteenzette. De Voorzitter sloot vervolgens de vrij goed bezochte vergadering, onder dankzegging aan den spreker, de de baters en het opgekomen publiek. De afdeeling Vlissingen van „Pa trimonium" hield gisterenavond haar 27e jaarvergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek dat de afdee ling in verschillende richtingen met vrucht is werkzaam geweest. Zoo heeft de afdeeling haar medewerking verleend voor het opmaken van een reglement voor het arbeidscontract, in overeenstemming met de gevoelens van verschillende hier ter stede be staand christ. organisaties. Ook is opgericht een ring Walche ren van „Patrimonium". Deze ring stelt zich ten doei de plaatselijke afdeelingen te helpen bij de beharti ging van sociale aangelegenheden en verder om te trachten het aantal af deelingen te vermeerderen. Verder tracht de ring te bevorderen hei op richten van arbeidsbeurzen en een bureau voor rechtskundig advies. Uit de rekening van den penning meester bleek dat het afgeloopen boekjaar een batig saldo heeft opge leverd. De toestand van de onderaf- deeling ziekenfonds was gunstig en de afdeeling „Hulp in Nood" tot ondersteuning van ouden van dagen en weduwen, heeft onderstand ver leend aan 10 ouden van dagen en enkele weduwen. Ook de rekening van deze afdeeling sluit met een klein batig saldo. De afdeeling „Patrimo nium" telt thans 105 gewone en 20 buitengewone leden en begunstigers. Door den burgemeester dezer ge meente, den heer jhr. mr. A. A. van Doom van Koudekerke, fs een ver guld zilveren medaille geschonken voor den nationalen schietwedstrijd, dezen zomer te houden door de Ko ninklijke scherpschuttersvereeniging „Vlissingen" alhier. De Kamer van Arbeid voor de Metaalbewerking alhier, besloot in hare laatst gehouden vergadering het volgende onder de aandacht van het publiek te brengen De werkkring der Kamer strekt zich uit over de gemeente Vlissingen. Volgens art. 23 der Wet op de Kamers van Arbeid kunnen ook na burige gemeenten waar geen Kamer van Arbeid gevestigd is, zich tot deze Kamer wenden. Zij vertegenwoordigt de navolgende bedrijven: le het bewerken van me talen met uitzondering van het lood- en zinkwerkersbedrijf2o. het scheep- makersbedrijf ;„3o. het laden en lossen van schepen en spoorwegwaggons. Ook andere bedrijven (brood- en banketbakkerijen, tabak- en sigaren fabrieken, bierbrouwerijen, slagerijen, 't schoenmakers- en kleermakersbe- drijf enz,) waarvoor geen Kamer van Arbeid alhier is opgericht, kunnen zich ingevolge bovengenoemd art. tot deze Kamer wenden. Het doel der Kamer is de belangen van patroons en werklieden in onder linge samenwerking te bevorderen, doora. het verzamelen van inlich tingen over arbeidsaangelegenheden b. het dienen van advies aan de hoof den der departementen van algemeen bestuur en de besturen van provin ciën en gemeenten, hetz-ij op aanvrage van die autoriteiten, hetzij uit eigen beweging, ten aanzien van alle on derwerpen, welke de belangen van den arbeid rakenc. het dienen van •advies en het ontwerpen van over eenkomsten en regelingen op verzoek van daarbij belanghebbendend. het voorkomen en vereffenen van geschil len over arbeidsaangelegenheden, ook voor zoover noodig, door te bewerken, dat eene scheidsrechtelijke uitspraak tusschen de partijen tot stand koine. Tot alle leden der Kamer en den secretaris kan men zich wenden, zoo bij geschillen als ter bekoming van inlichtingen het doel der Kamer be treffende. Inlichtingen omtrent arbeidstoestan den rakende de bedrijven door de Kamer vertegenwoordigd worden door den secretaris (Badhuisstraat 79) gaarne in ontvangst genomen. Alle stukken de Kamer betreffende zijn portvrij mits de enveloppe voor zien zij van den naam van den af zender en van de aanhaling„Vrij van port ingevolge art. 36 der wet op de Kamers van Arbeid." Het tweede concert van de Vlis- singsche Orkestvereeniging, directeur de heer Aleidus Coenen, is nu be paald op Dinsdag 16 Maart. In de plaats van mej. A. v. d. Looy v. d. Leeuw uit Rotterdam, die op dien datum verhinderd is, zal mej. Joh. A. Krijger uit Middelburg de vriendelijkheid hebben, welwillend hare medewerking te verleenen. Tweede solist: de heer A. van Kesteren, (fluit) den Haag. Generale repetitie op Maandag 15 Maart, waarop 't volledige programma zal ten gehoore worden gebracht. De nieuwgebouwde Zeevaartschool dc „De Ru ";°vschool" alhier heeft, naar wij in de „N. R. Ct." lezen, van de Kon. Ned. marine een mast ten geschenke ontvangen, afkomstig uit Hr. Ms. korvet „Aruba". Men is begonnen dezen mast naast het gebouw te plaatsen en volledig te tuigen. De leerlingen dier school zullen zich practisch daar in oefenen. Het gevaarte steekt 15 M. boven het gebouw uit. Gisterenavond werd in de Nieuwe Kerk een openbare samenkomst ge houden vanwege de afdeeling Vlis singen van den Chr. Nat. Werkmans bond, waarin als spreker optrad ds.J. de Visser te Middelburg. Tot onderwerp van zijn rede had ds. de Visser gekozen Zondagsrust en Zondagsheiliging, welke rede door de in vrij grooten getale opgekomenen met aandacht werd gevolgd. Het zangkoor „Willen is Kunnen", onderafdeeiing van den Chr. Nat. Werkmansbond, directeur de heer H. Smallegange, liet ter afwisseling enkele liederen hooren. Het Algemeen Armbestuur alhier zag zich in de gelegenheid gesteld door de ontvangst van een gift van f 60 van een onbekende, aan de armen een extra-bedeeling van kolen te doen. Naar wij vernemen zal ook van vrij liberale zijde een candidaat voor de Tweede Kamer in het dis trict Middelburg worden gesteld. Zooals bekend werd in 1905 door deze partij niet aan de verkiezingen deelgenomen. Er zullen dus waarschijnlijk 4 can- didaten komen, nl. een van de ver- eenigde rechterzijde, een van vrijzin nig-democratische, een van vrij-libe- rale en een van sociaal-democratische zijde. Bij het 4e bat. alhier zal bij ge noegzame deelname een fanfare-korps worden opgericht bestaande uit kader en miliciens ter sterkte van pi. m. 15 man. Het benoodigde aantal daartoe geschikte miliciens zal zoo mogelijk door de vier bataljons van het 3e regiment infanterie geleverd worden. Bij het Belgisch loodswezen alhier zijn tot loodsleerling benoemd F. L. Dewalle, L. H. Verhulst, V. L. Van- damme, J. F. Vankeet en F. Verschue- ren, thans in dienst te Ostende. Het Belgische schoolschip „Ville d'Anvers", is hedenmorgen' uit zee alhier op de haven gekomen. HetNoorsche stoomschip „Richard" is hedenmorgen van Antwerpen alhier aangekomen, om eene lading cokes in te nemen voor Drontheim. Bij Kon. besluit is aan J. H. B, Logemann, verificateur der invoer rechten en accijnzen te Vlissingen, vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van het Ridderkruis tweede klasse der Her togelijk Saksische Huisorde van Er- nest hem door Z. K. H. den Hertog van Saksen-Coburg en Gotha ge schonken. Verder zijn benoemd in de pro vincie Zeelandtot plaatsvervangend dijkgraaf van den Van Haaftenpolder, N. C. Polderman, te Oud-Vossemeer tot lid van het bestuur der water- keering van het calamiteuze water schap Oud en Jong Breskens, A. A. Becu, te Groede. Behalve de vereeniging „Uit het Volk Voor het Volk" te Middel burg, welke voornemens is bij de te verwachten blijde gebeurtenis een feest te organiseeren, zal ook de mi litaire gymnastiek- en schermvereeni- „Atilla" in samenwerking met de af deeling Middelburg van den Bond van Ned. Onder-officieren een soireé houden. Met den trein van half twaalf kwam hedenmorgen uit Parijs te Middelburg aan het stoffelijk over schot van wijlen den heer dr. J. G. Mezger. Aan het station waren tegenwoordig de Kamerheer van H. K. H. de Prinses van SaksenMeiningen, de burge meester van Domburg, de heer L. J. van Voorthuysen, de heer G. A. van der Hooft, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Domburg en verder vele belangstellenden. De lijkbaar was gedekt met 4 kransen, w.o. een van de Prinses van SaksenMeiningen en een van de Prinses von Wied.

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1