BLOOKER'S Zaterdag 6 Maart. No. 55. 1909. Feuilleton. DAALDERS CACAO. 47e Jaargang. BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Mr. De Meester en Staatspensi- onneering. De oud-minister de Meester herin nert er aan waarom minister Veegens het ontwerp-Kuyper op de verplichte invaliditeits enouderdonis-verzekering terugnam en na splitsing tot zijn ontwerp-ouderdomsverzekeringkwam. Ramende de kosten, welke het Engelsche stelsel aan de Nederland- sche schatkist zou opleggen, kwam mr. De Meester door deeling van de bevolkingscijfers tot f 12-13 millioen. Dit bedrag is ongeveer het dubbele van dat, hetwelk de Staat volgens het ontwerp-Veegens, jaarlijks zou bijpassen. Het vinden daarvan heeft mij ais minister van financiën, niet weinig hoofdbrekens gekost. Toch is dat bedrag van f 12 a f 13 millioen, hoe aanzienlijk ook, niet zoo afschrik wekkend, dat reeds van te voren de mogelijkheid om het te vinden uit gesloten zou moeten geacht worden. Men bedenke echter wel, dat slechts weinigen den leeftijd van 70 jaar be reiken en dat de arbeider, die dit geluk heeft, in Engeland vijf jaar lan ger zelf in zijn onderhoud moet voor zien dan hij dit volgens het ontwerp Veegens zou behoeven te doen. Staats- pensionneering reeds op 65 jarigen leeftijd stuit evenwel, naar mijn over tuiging, af op onoverkomelijke finan- cieele bezwaren, want daarmede zou naar zijn berekening, jaarlijks onge veer f40 millioen zijn gemoeid. Voor 1909 is de gezamenlijke opbrengst der rijksbelastingen (directe, indirecte invoerrechten en accijnzen) geraamd op plm. f 140 millioen er zouden ongeveer 30 percent hiervan noodig zijn voor Staatspensionneering op 65 jarigen leeftijd. Ieder, die ook maar eenigszins een kijk heeft op de toe standen hier te lande, zal moeten toegeven, dat elke poging, om tot zulk een belastingverzwaring te ko men, niet de minste of geringste kans van slagen zou hebben. Een regeling als het ontwerp-Veegens beloofde, doch zonder bijdragen van werkgever en werknemer, dus geheel op kosten van den Staat, is om die reden niet te verkrijgen. Dr. Kuyper heeft dezer dagen in een vergadering van „Patrimonium" de Staatspensioneering gebrandmerkt als onzedelijk; van die zijde dus principieel verzet. Mijn standpunt is daartegen een geheel anderik loochen geenszins de bezwaren tegen de verplichte verzekering, doch betreur den daartegen gevoerden strijd, om dat een regeling, waarbij de ouder domsrente op 65 jarigen leeftijd in gaat, m. i. om financieele redenen alleen verkrijgbaar is, wanneer werk gever en werknemer premie betalen. 49.) liederen had met het vuur der overtuiging gesproken en keek de aanwezigen thans triomfeerend aan. Langen tijd stond de commissaris Peinzend met de hand aan het voor hoofd, Hij kon de inzichten van den fechter van instructie niet weerleggen en toch zeide hem een inwendige s ern, dat diens veronderstellingen verkeerd waren. Neen, neen en nog maals neen, de zoon van zulk een moeder, de verloofde van een zoo leftallig meisje, kon niet schuldig 'in aan die bloedige daad. «Alleen op die wijze kan men de Pvallende aanwezigheid van de door m de woning van Horner gevon kt1 v°orwerpen verklaren," ging de "ter van instructie op een toon a gewicht voort. „De kerel zou ers zoo dom niet geweest zijn, 'werpen bij zich te houden, die GEEN CACAO SMAAKT 200 KRACHTIG ALS (A.dv.) Bestond het, naar mijn stellige overtuiging afdoende officieele be zwaar niet, dan zou ik, daartoe ge roepen, gaarne tot Staatspensionnee ring op 65 jarigen leeftijd medewerken. Intusschen is mij in het Noorden en vooral ook den 27en Febr. j.l. op de vergadering der Liberale Unie ge bleken, dat onder de mannen van den Bond voor Staatspensioneering een strooming veld wint om, desnoods, in te stemmen met een uitkeering, aanvang nemende bij het bereiken van den ouderdom van 70 jaarte Am sterdam werd zelfs gesproken van een pensioen, dat alleen voor hen, die geenerlei andere inkomsten hebben, f 2,50 's weeks zou bedragen en voor hen, die daarover wel kunnen beschik ken tot f2,50 's weeks zou worden aangevuld. Ik behoef wel niet te zeg gen, dat bij zulk een regeling de fi nancieele bezwaren, zoo zij al niet geheel zouden verdwijnen, dan toch veel, véél minder groot zouden worden. Ieder, die het groote gewicht ge voelt van de omtrent deze zoo bij uitstek belangrijke aangelegenheid te nemen beslissing en daarbij de hooge wenschêlijkheid eener spoedige be slissing beseft, zal zich beijveren nauwkeurig na te gaan al hetgeen op dit gebied in den lande voorvalt en met mij instemmen in den wensch, dat de komende vierjarige periode ons een regeling zal brengen, die bereik bare wenschen bevredigt. Rijksopcenten-bedrijfsbelasting. In verband met de heffing van rijks- opcenten op de hoofdsom der be drijfsbelasting, heeft de minister van financiën de aandacht van de belas ting-administratie er op gevestigd, dat de heffing van opcenten op de be drijfsbelasting niet zal zijn beperkt tot het belastingjaar 1909 1910, doch ook zal kunnen betreffen aanslagen in die belasting over 1908—1909 en hem vroeg of laat zouden verraden. Neen, zij moesten gevonden worden, dat was zoo tusschen de twee me deplichtigen afgesprokenmaar eerst, zooals ik zeide, na verloop van eenige weken, wanneer de eigenlijke moor denaar in het land der vrijheid een veilige schuilplaats gevonden en het zich daar recht gemakkelijk gemaakt had." „Daaromtrent kan men toch een andere opvatting hebben," voerde de commissaris hiertegen in. „De moor denaar heeft volgens zijn inzicht niet geweten, hoe hij zich veilig van deze bewijzen zijner schuld zou ont doen. Ik geloof niet, dat de moord lang te voren beraamd isintegen deel, ik stel mij de toedracht aldus voor: Dorner was door Horner bij zijn vader ontboden. Die twee waren overeengekomen, den advocaat door bedreigingen een groote som gelds af te persen, en die som zouden zij met elkaar deelen. Misschien maakte Wilhelm Dorner moeilijkheden wel licht begrepen de twee schelmen, dat de rechtsgeleerde zich niet voor een tweede maal zou laten plunderen mógelijk heeft hij zich met eeneder- TELEFOOKNTJMMER 10. Abonnements-Rdüertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. 1910/1911. De aanslagen nl„ welke worden opgelegd aan de sub b van art. 1 der wet op de bedrijfsbelasting bedoelde belastingplichtigen be halve de sociëteiten zullen, indien zij worden opgelegd naar aanleiding van uitdeelingen, welke betrekking hebben op een boekjaar, eindigende tusschen 30 April 1909 en 1 Mei 1910, met 10 opcenten worden ver hoogd. Zoo zullen op den aanslag over 1908 1909 op te leggen aan een naamlooze vennootschap wegens een tusschentijdsche dividenduitdeeling vóór 1 Mei 1909 ter zake van haar boekjaar, dat eindigt na 30 April 1909, 10 opcenten worden geheven. Evenzoo zal de aanslag, op te leggen over 19101911 aan een naamlooze vennootschap wegens een uitdeeling in Mei 1910 of later over hetboekjaar 1909, met 10 opcenten worden ver hoogd. De opcentheffing over 1908 1909 zal uit den aard der zaak slechts in weinige gevallen plaats vinden. Diner ter Hove. Gisteren waren aan tafel van H. M. de Koningin genoodigd de heeren Talma, minister van landbouw; de minister van Staat dr. A. Kuyper ;jhr. Van der Wijck, oud-gouverneur-ge- neraal van Ned.-Indië, en mevr. v. d. Wijck; iuit.-gen. Campbell, inspecteur der infanteriegen.-maj. De Waal, inspecteur der bereden artillerie gen.- maj. Braams, inspecteur der cavalerie, en mevr. Braams dir. Van der Wijck, lid van den Raad /an State, en mevr. v. d. Wijck, benevens enkele leden van het Huis van H. M. de Koningin. Deputatenvergadering. Naar de „Stand." verneemt, is de beschrijvingsbrief voor de komende Deputatenvergadering aan de bij het Centraal Comité aangesloten kiesver- eenigingen verzonden. De deputaten vergadering is uitgeschreven tegen Donderdag 22 April e.k. in het ge bouw Tivoli te Utrecht. Aan de Deputatenvergadering vooraf gaat nog een vergadering van het Centraal Comité, op Dinsdag 16 Maart te 's Gravenhage te houden in het Zuid-Hollandsch Koffiehuis. Op die vergadering worden, des namiddags te 1 uur, verwacht afgevaardigden van die districten, die advies begeeren omtrent te stellen candidaten. Examen Kierk en Schrijver. De minister van justitie brengt ter kennis dat in de maand Mei van dit jaar een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van sollicitanten naar de betrekking van a. klerk aan het departement van justitie b. schrijver bij het gevangeniswezen of het rijks tucht- en opvoedingswezen. gelijke bedreiging uitgelaten dat zou verklaren, hoe de hond, die zag, dat hij een dreigende houding tegen over zijn meester aannam, hem aangevallen en in de hand gebeten heeft hoe dan ook, in elk geval heeft Horner, die in de alkoof ver borgen was, gehoord, dat Wilhelm Dorner niet voornemens was zich verder te laten plukken. Toen is het vreeselijk besluit eerst bij hem op gekomen. Waarom zou hij den ouden Dorner in het bezit laten van de som, die door den wissel van zijn zoon werd vertegenwoordigd Wat was eenvoudiger dan den argeloozen oude van kant te maken De ver denking zou toch op niemand dan op den jongen advocaat vallen, ter wijl hij, Horner, den volgenden mor gen bijtijds het geld aan de Natio nale bank zou gaan ontvangen en het dan met niemand zou behoeven te deelen. Zoo gezegd zoo gedaan. Snel besloten, greep Horner het scheermes, dat voor de hand lag, en naderde op de teenen zijn argeloos slachtoffer, dat nog vol hebzuchtige verrukking het kostbare stukje pa pier zat te bekijken. Een krachtige Zij die zich aan dit onderzoek wenschen te onderwerpen, moeten, onder opgave van hun adres, hun verlangen daartoe te kennen geven bij eigenhandig geschreven en onder teekend verzoekschrift op gezegeld papier, hetwelk uiterlijk Dinsdag 30 Maart e. k. bij het departement van justitie moet zijn ingekomen. Handelsonderwijs. Wij ontvingen het verslag over het jaar 1908 van de federatie van Han dels- en kantoorbedienden-vereenigin- gen in Nederland te Utrecht. In dit verslag wordt de oprichting van een handels-hoogeschool van on berekenbaar nut genoemd, want zoo wordtgezegd de manier waarop in Nederland onderwijs wordt gege ven in de handelswetenschappen, is over 't algemeen bedroevend, wijl de docenten de stof niet voldoende be- heerschen, niet k u n n e n beheerschen, bij mangel aan voldoende vakop leiding. Het aantal candidaten, dat bijv. voor de Federatie-examens in handels correspondentie telkenmale moet wor den afgewezen, is werkelijk verbijs terend. Ongetwijfeld zijn er candida ten, die maar eens een kansje wagen, maar hoofdzakelijk is het treurig verloop der examens te wijten aan het feit, dat vele opleiders niet vol doende voor hun taak berekend zijn. In het verslag wordt er dan verder op gewezen dat over het algemeen les wordt gegeven door onderwijzers met lagere taalacten, welke onder wijzers over 't algemeen onbekend zijn met drie gewichtige factoren, die bij het geven van handelscorrespondentie een ernstig woord meespreken, n.l. handelsrecht, handelsterminologie en algemeene handelskennis. Doch ook zelfs voor bezitters van middelbare taalacten is het geven van handels-correspondentie lang geen gemakkelijke taak, ook voor deze lieden geldt nagenoeg zonder uitzon dering hetzelfde, wat ten aanzien der lagere actenbezitters is opgemerkt. Correspondentie-onderwijs kan niet beschouwd worden als gewoon school onderwijs in de beteekenis, door het spraakgebruik aan dat woord toege kend, maar is zuiver vakonderwijs. En om onderwijs in een bepaald vak te geven moet men, als 't kan theo retisch en praktisch tegelijk, doch in elk geval theoretisch in dat vak onderlegd zijn. Onze Marine. De Koninklijke marine telt, blijkens het pas verschenen marine-jaar boekje 1 vice admiraal Ia suite (Z. K. H. de Prins der Nederlanden), 3 vice-admiraals, 3 schouten-bij-nacht, 28 kapiteins ter zee, 38 kapitein-lui tenants ter zee, 120 luitenants ter zee snede en alles was gedaan. De hond kwam verwonderd naderbij. Horner besloot dezen, ofschoon stommen getuige van zijn gruweldaad even eens te dooden. Hij riep het dier dat voor hem zeer gedwee was, in de alkoof en doodde het ook door een enkele snede met het vlijmscherpe scheermes. Toen nam de misdadiger koelbloedig zijn maatregelen om alle verdenking op den onschuldige te werpen. In juiste berekening wierp hij het lijk, dat nog aan de tafel zat, op den grond en goed bekend met de eigenaardigheden van den verslagene, schreef hij de bloedige letters links daarvan op, waarna hij ook de linkerhand van zijn slachtoffer met bloed bemorste, opdat het den schijn zou hebben, ais had de ster vende met een laatste krachtsinspan ning den naam van zijn moordenaar met zijn eigen bloed opgeteekend, en daarna verwijderde zich de mis dadiger. Het viel hem gemakkelijk het huis ongemerkt te verlaten, daar hij een huissleutel had, waarvan hij zich vroeger reeds, met of zonder voorkennis van den bewoner, had meester gemaakt. Natuurlijk ging hij le klasse, 187 luitenants ter zee der 2e klasse, 56 adelborsten le kl. De Koninklijke marine-reserve telt 6 buitengewone luitenants ter zeele kl., 10 luit. ter zee le kl., 35 luit. ter zee 2e kl., 48 adelborsten le kl,, 24 buitengewone adelborsten. Het korps mariniers telt2 kolonels, 3 luit.-kolonels, 13 kapiteins, 16 eer- ste-luitenants, 1 luit.-kolonel intendant, 3 kapitein-kwartiermeesters, 1 eerste- iuitenant-kwartiermeester. Bij den geneeskundigen dienst zijn werkzaam1 inspecteur, 2 dir. off. v. gezondheid le kl., 3 dir. off. v. gez. 2e kl 42 officieren v. gezond heid le kl., 19 off. v. gez. 2e kl., 3 apothekers le kl. Bij de administratie zijn1 hoofd inspecteur van administratie, 3 in specteursvan adminisrratiê, 26 officie ren van administratie le kl., 44 off. v. adm. 2e kl., 8 adjunct administra teurs. De stoonvaartdienst heeft2 in specteurs van den marine stoomvaart dienst, 18 officieren-machinist le kl. 42 officieren-machinist 2e kl., 44 hoofdmachinisten, 141 machinisten, 49 adjunct-machinisten. De Koninklijke marine-reserve telt58 machinisten. De Koninklijke Marine bestaat uit 9 pantserschepen, 7 pantserdeksche- pen, 4 monitors, 3 riviervaartuigen (gepantserd), 11 kanonneerbooten, 38 torpedobooten, 2 schoeners voor politietoezicht zeevisscherij, 3 opne mingsvaartuigen, 40 instructieschepen, 3 wachtschepen, 4 logementschepen. De Indische militaire marine telt 9 torpedodooten 6 flottielje vaartui gen, 2 wachtschepen, 5 opnemings vaartuigen. Vrije Liberalen. Naar wij vernemen houdt de vrij- liberale partij deze maand te Utrecht haar congres waar o. a. ook haar pro gram voor de a. s. Tweede Kamer verkiezingen vastgesteld zal worden. Ziekenvervoer. Te Rotterdam is een maatschappij opgericht, onder den naam „Vereeni- ging voor Sanitair Vervoer", die zich ten doel stelt dr. stad van doelmatig zieken-vervoermiddelen te voorzien. Teneinde dit doei te bereiken, /.eeft zij bij de heeren Bayer en Dolk al daar een automobielwagen besteld, die binnenkort zal worden in gebruik genomen. De maatschappij, welker gestort ka pitaal f 10,000 bedraagt, heeft nietten doel groote winsten te behalen, zij draagt dus een philanthropisch karak ter en dus zal het tarief voor 't gebruik van den ziekenauto zoo laag mogelijk worden gesteld. regelrecht naar huis en daar hij don kere kiéeding droeg, behoefde hij niet te vreezen, dat de bloedvlekken op zijn broek hem in den avond zouden verraden. Toen hij op zijn kamer kwam, bemerkte hij waar schijnlijk, dat hij in een voorbijgaande verstrooidheid, die zelfs de koelbloe- digste misdadiger kan hebben, het moordwapen in den zak had gesto ken. Nu moest hij dit natuurlijk ver stoppen, want hoe slim hij alles ook had aangelegd, kon hij toch niet we ten, hoe het een of ander toeval hem als den dader aanwees. Nog in denzelfden nacht naaide hij .e. halve broek, mes en bebloeden zakdoek, benevens den sleutel, in zijn bed, met het plan om deze voorwerpen, zoodra de gelegenheid gunstig was, te doen verdwijnen. Nu zijn wij hem echter voor geweest en daarmee is, volgens mijn gevoelen, het duidelijk bewijs geleverd, dat Horner de eenige schuldige en de advocaat Dorner in geen enkel opzicht zijn medeplich tig. is." Niederen haalde de schouders op. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1