Donderdag 4 Maart- 47e Jaargang, 1909. Gemeentebestuur. Han Weeif fof W@@k. Feuilleton. "binnenland. No. 53. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. BEKENDMAKING. Gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen in herinnering dat op den eersten Vrijdag van elke maand, des voormiddags tusschen 8 ;s en 9 uur gelegenheid bestaat tot kostelooze inenting en herinenting, die zich daartoe aanmelden bij den gemeente-geneesheer, den heer J. Beyers, arts, ten zijnen huize, ingang Palingstraat. Vlissingen, 2 Maart 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. o De Russische bladen, althans som mige ervan, waren in de laatste dagen verschrikkelijk brutaal tegenover Oos tenrijk; maar hoogstwaarschijnlijk hebben ze een wenk van hoogerhand gekregen om een beetje kalmer te wezen. De Oostenrijksche regeering toch, toonde dat ze niet bang was voor de oorlogzuchtige neigingen der Russen in Servië's belang en zij wees een bemiddelend optreden van de bevriende mogendheden van de hand. Dat schijnt gewerkt te hebben, en het zal ook wel bewerkt hebben, dat Frankrijk te St. Petersburg als zijn meening heeft te kennen gegeven, dat Servië toch waarlijk geen Europeesche oorlog waard is. Van uit de Russische hoofdstad is dan ook naar Belgrado geseind, dat men verstandig zou han delen om van alle eischen af te zien, die op gebiedsuitbreiding gericht zijn en de beslissing der mogendheden VJ ,-r 47.) Het heeft den schijn, alsof men toar bebloede vingers aan afgeveegd heeft. „Dat zal waarschijnlijk gebeurd Z|jn na het schrijven van de bloedi ge letters op den grond," mompelde ('e commissaris, „ja ja, de kerel is nu geheel in onze macht." „Wilt gij eindelijk eens zoo goed jjjn mij verslag uit te brengen vroeg •Vederen, terwijl hij toornig aan zijn schrijfbureau plaats nam. He commissaris knikte slechts even en begon toen „ik twijfelde reeds in den aanvang aan de waarheid van de bekentenis, e de advocaat Dorner had gedaan, en veronderstelde, dat hij de bedoeling ad door die bekentenis de ware toe- jacht van de zaak voor ons te ver jagen. De gronden, waarop voor mij e onschuld van Dorner berustte, af te wachten. Hebben wij de zaak goed begrepen, dan heeft Rusland met Servië een weinig gespeeld,,wat nu juist niet bijzonder waardig is en wij vertrouwen dat, wanneer de Ser viërs zich rustig houden, zij zeer zeker kunnen rekenen op het ontvangen van economische voordeelen, die zij koste lijk kunnen gebruiken.Oostenrijk-Hon- garije is altijd royaal geweest. Zij zou den b.v. zeer gebaat zijn met eene verlaging der douane-rechten voor hunne producten, die over de Oosten rijksche grenzen gaan. De kooplieden en de boeren, groote varkensfokkers als ze zijn, zullen waarschijnlijk wel den doorslag geven, indien de minder afhankelijke patriotten er anders over mochten denken. Van royaliteit gesproken, ook Tur kije, dat nu voor goed met Oostenrijk geaccordeerd heeft, is er, alles wel beschouwd, best afgekomen. De Tur ken hebben nu wel de inlijving van Bosnië en Herzegowina moeten er kennen, maar zij waren die streken al dertig jaren lang kwijt, zonder gegronde hoop te kunnen voeden om ze ooit terug te krijgen. In ieder ge val hebben zij het landschap Novi- bazar terug gekregen, dat ze toch ook half kwijt waren, met en benevens veertig miliioen florijnen voor de over neming derzoogenaamdeTurksche do meinen in gemelde gewesten, bijzon dere eigendommen, waarvan de baten voorheen aan de Turksche schatkist kwamen. Ook schaft Oostenrijk de postkantoren af, die het in de Levant onderhield en zal zijn best doen om te bewerken dat de andere mogendheden op dezelfde wijze handelen. Verdra gen, krachtens welke de vreemde on derdanen van het Turksche rijk aan de Turksche rechtspraak onttrokken worden, zal Oostenrijk ook trachten te doen intrekken, en zoo komt men te Weenen in welwillende houding tegenover het herboren Turkije te staan, dat na verloop van jaren wel weer een natie kan worden, waarmede men ter dege rekening heeft te houden. In Duitschland en Frankrijk staat men tegenwoordig ook al op bijzonder goeden voet met elkander, en nu dat ook met Engeland tamelijk wel het geval is en men zich met de Ooster- sche quaestie voorioopig niet be hoeft te bemoeien, zal men eene goede gelegenheid vinden om zich te wijden aan de binnenlandsche politiek en met name aan de hoog noodzakelijke belastinghervorming. De conservatie ven echter, willen van de voorge stelde belasting op de nalatenschap pen hoegenaamd niets weten, voor gevende onder anderen dat zij nacleelig zou zijn voor den landbouwenden stand, een bewering waarvan het fijne onsontgaat.Maar in ieder geval krijgen waren in de eerste plaats zijn vol slagen onbekendheid met alle om standigheden waaronder de misdaad had plaats gegrepen, maar nog meer mijn persoonlijke bekendheid met zijn karakter, dat rot iets onedels niet in staat is, een meening, die door al zijn kennissen wordt bevestigd. Had ik aldus in den beginne reeds ge twijfeld aan de waarheid der verkla ringen, die de gevangene aflegde, zoo werd mijn inzicht bevestigd en ver sterkt door verschillende bijzonder heden, die ik bij het onderzoek waar nam. Vooreerst moet de hooge wissel, die daags na den moord op naam van Wilhelm Dorner werd aangebo den, het eigendom van het slachtoffer geweest en in diens woning geschre ven zijn, dit heb ik bewezen door een proef, die ik op den inkt genomen heb. Verder toonden nog de genees kundige verklaringen de onschuld van Wilhelm Dorner aan. Er werd, hoewel wij nauwkeurig onderzocht hebben, aan geen der kleeren in de garderobe van den jongen advocaat een bloedspoor waargenomen. Alleen de broek, die Dorner op den bewusten avond moet gedragen hebben, "ver TELEEOONNÜMMER 10. ze hun zin weer. Een der conserva tieve leden van den Rijksdag wil nu een vermogensbelasting invoeren, door de afzonderlijke bondsstaten bin nen hun gebied te heffen en aan het Rijk af te dragen, waartegenover dan de bijdragen vervallen, die deze staten tot dusver aan het Rijk moeten doen. Dit zal echter aan die bondsstaten wel honderd miliioen mark meer per jaar kosten en dat zullen zij niet kunnen dragen. De linkerpartijen en de nationaal- liberalen willen geen uitbreiding van indirecte belastingen. Laatstgemelden hebben opnieuw hun voorstel inge diend tot invoering van een Rijks vermogensbelasting van alle vermo gens boven 20000 mark. De belasting op de nalatenschappen vindt overigens nog genoeg verdedigers en het is dan ook niet te ontkennen, dat de Duitsche financieele politiek er al te zeer op uit is om de lasten te werpen op de schouders der onbemiddelde massa. Mischien dat ook de conservatieven ten slotte nog zullen willen inzien dat, waar het op een hervorming van het Rijks-iinanciewezen aankomt, de groote vermogens onmogelijk langer onbelast kunnen blijven. Nog altijd is en blijft de stad Ta briz in Perzië het bolwerk van de constitutioneelen, maar in de laatste dagen zijn er weer berichten geko men, die niet al te gunstig voor hen luiden. De troepen van den Sjah moeten weer voorwaarts zijn gedron gen en de stad van verschillende zijden hebben aangetast. Toch schijnt de Sjah niet zoo heel zeker van zijn zaak te wezen, want hij moet aan den Perzischen gezant te Constantinopel geseind hebben, dat hij de grondwet wel herstellen wil, indien men slechts voor zijn leven instaat. Men zou anders zeggen, dat het herstel der grondwet den Sjah wel eenigen waarborg voor zijn veiligheid geven zou. Hoe hetzij, de constitutio neelen moeten zich,zeker op aansporing der Jong-Turken,bereid verklaard heb ben om zoodanige garantie te geven, 't Heeft machtig veel van loven en bieden, wat men anders met een grondwet niet doet, maar indien de zaak er mee te vinden ware, zou het inderdaad nog niet kwaad gevonden zijn. De invloed der nu gesloten Zuid- Afrikaansche conferentie blijkt hier en daar, bij Kapenaars en bij Engel- schen in Natal nog al tegenstand te ontmoeten. Botha heeft het althans noodig geoordeeld in een redevoering te Pretoria, zijn landgenooten ernstig te waarschuwen voor het gevaar, dat de ontworpen constitutie van het Vereenigde Zuid-Afrika wel eens zou kunnen verworpen worden, wat tot toonde een paar onbeduidende bloed- spatjes." „De dokter heeft uitdrukkelijk ver klaard, dat door de richting van de snede, de kleeding van den moorde naar bijna in het geheel niet bemorst kan zijn riep Niedereti ongeduldig uit, terwijl hij met de vuist op de schrijftafel sloeg. „Zeer juist",bevestigde Lodder, „maar die verklaring gold alleen den moord niet het dooden van den hond, dat, hoewel op dezelfde wijze toch onder geheele andere omstandigheden plaats had." Niederen zag den dokter verbaasd aan. „De commissaris heeft gelijk," be aamde deze; „ik heb hem dit ant woord gegeven op een vraag, die hij mij omtrent deze zaak deed. Het dier werd eveneens door het afsnijden der keel gedoodmaar de dader, die op zeer gemeenen voet met den hond moet gestaan hebben riep het dier' bij zich, en terwijl het tusschen zijn beenen stond, met den kop vertrou welijk op de knie van den moorde naar, sneed deze onverwachts den hals van het beest door. Natuurlijk. fibonnemenfs-Aduertenfiën op zeer uoordeelige uoorwaarden. een onherstelbare breuk zou leiden. De minister-president bezwoer zijn landgenooten om Zuid-Afrika één te helpen maken. Hij prees de wijze waarop de Engelsche afgevaardigden ter conferentie de taal-quaestie hebben behandeld en spoorde zijn rasgenoo- ten aan orn van een gelijke gezind heid blijk te geven. Verkiezingen voor het bij de ont worpen constitutie bedoelde centrale parlement, zullen, hoe de zaak ook loopen moge, niet vóór 1911 kunnen plaats vinden. In Egypte, waar men zich voort durend verzet tegen de Engelsche bezetting van het land, blijkt men van tijd tot tijd toch vrijwat te danken te hebben aan de vreemde over- heersching, die veel tot de weivaart van het land bijdraagt en het tegen de vijandige natuur beschermt. Men ziet dat nu weer aan den nieuwen Nijldarn bij Esneh, die dezer dagen plechtig werd ingewijd in tegenwoor digheid van den Khedive en zijn ministers. Het monumentale werk heeft twaalf miliioen gulden gekost, is 900 meters lang en bezit het ver mogen om ongeveer vijftien miliioen Aren land te bevloeien, land dat totnogtoe volkomen braak lag. De provincie Kenek zal den zegen van dit nieuwe waterwerk in ruime mate ondervinden, want zij was tot nu toe volkomen afhankelijk van het wassen en dalen van den Niji en heeft vaak te lijden gehad van den schadelijken invloed van een slechten rivierstand. Hoe meer van die werken des vre- des hoe beter Tweede Kamer. In de gisteren gehouden vergade ring werd door den heer Van Doorn, mede namens de heeren de Visser, van Vuuren, van ïdsinga, Tydeman en Hugenholtz, de voigende motie van order voorgesteld „De Kamer, van oordeel, dat een wettelijke regeling van de openbare inzamelingen wenschelijk is, doch dat de voorgedragen regeling te om slachtig is, noodigt de regeering uit de beraadslaging over dit wetsont werp te schorsen, hopende dat zij een eenvoudiger regeling zal willen voorstellen en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie werd zonder stemming aangenomen. Een katholieke democratischs partij. De „Tijd" maakt melding van een circulaire blijkens welke door eeni ge personen te Enschede en Hengelo woonachtig, pogingen worden ge daan, om democratisch-gezinde ka moet het bloed, dat uit de wond vloeide, de broek van den moordenaar zeer bemorst hebben." „Verder", hernam de commissaris op een knorrige wenk van zijn meer dere, terwijl hij het scheermes en het daaraan gekleefde hondehaar, zorg vuldig in papier gewikkeld, uit zijn zak nam en voor den rechter van in structie neerlegde, „deze twee voor werpen vond ik eveneens op de kamer van Horner in zijn matras verborgen. Zou de dokter zoo goed willen zijn eens te onderzoeken of met dit mes de moord gepleegd kan zijn De dokter nam het mes aan en bekeek het oplettend. „Het mes is zorgvuldig schoonge maakt, maar toch meen ik reeds met 't bloote oog bloedsporen daarop waar te nemen", zeide hij. „Eenige krassen op den scherpen kant maken den in druk, alsof men er een zacht been mee doorgesneden heeft. Dit haar is ongetwijfel afkomstig van een hond in de veeartsenijschool zal men kun nen onderzoeken, of het van het be wuste dier is." De commissaris nam daarop nog maals een pakje in papier gerold, tholieken bij de a.s. Kamerverkiezin gen te doen optreden met een eigen program, waarvan als eerste eischen vermeld worden a. algemeen kiesrecht voor man nen en vrouwenb. een pensioen van staatswege voor alie oude ar beiders c verkorting van den ar beidsdag niet alleen voor vrouwen maar ook voor volwassen mannen d. bezuiniging op leger en vloot. Vrouwenkiesrecht. Namens de vereeniging van Vrou wenkiesrecht werd aan den minister van binnenlandsche zaken door de dames dr. Aletta Jacobs en Jo van Buuren-Huys, respectievelijk presiden te en secretaresse dier vereeniging,een adres verzonden waarin wordt ver zocht, om voor het geval niet alsnog door aanneming van eenig voorstel de grondwettige uitsluiting van vrouwen van kiesrecht en verkiesbaarheid di rect worde opgeheven, bij de regeering en de Staten-Generaal aan te dringen op zoodanige onmiddellijke vereen voudiging der Grondwetsherziening zelve, dat de gewone wetgever be voegd worde, hetzij met gewone, het zij met eene groote meerderheid doch zonder dat steeds ontbinding der Kamers wordt vereischt, tot de ver leening van kiesrecht en verkiest.aar heid "van vrouwen te besluiten. Rijkspostspaarbank. De „Staatscourant" van 17 Februari j.l. bevat het Koninklijk besluit van 29 j.l., houdende o.m. de intrekking der art. 8 en 9 van onze Spaarbankwet. Die artikelen schrijven voor dat de inlegger, na eiken inleg van f 25 of hooger, van den directeur der Rijks postspaarbank binnen een bepaalden tijd moet ontvangen een kennisgeving dat die inleg te zijnen name bij de instelling is geboekt, en dat hij zich, bij de ontvangst van dat stuk, moet verzekeren of de inschrijving in zijn boekje daarmede overeenstemt. Bedoeld besluit treedt reeds binnen enkele dagen in werking, en dus worden de kennisgevingen weldra afgeschaft De afschaffing houdt oorzakelijk verband met de invoering van nieuwe controle-maatregelen, waardoor de kennisgevingen overbodig zijn ge worden. Bij de onderafdeeling der kol.-re- serve te Harderwijk zijn in de maand Februari jl. voor het O.-l. leger aan genomen 120 personen, onder wie 37 voor twee jaren gedetacheerd wor dende miliciens en 6 vreemdelingen. Naar Oost-Indië vertrokken 2 de tachementen suppletietroepen, samen sterk 6 officieren, 5 onderofficieren en 100 minderen afzonderlijk 3 on derofficieren. Naar West-Indië 1 de tachement van 9 soldaten. uit zijn zak en gaf het aan den dokter. „Wees zoo goed dit terstond te onderzoeken," zeide hij. „Ik heb aan den hais van Turk een stukje van de huid afgesneden en het als over- tuigingsstuk meegebracht." De dokter opende het pakje en deed, wat de commissaris hem ver zocht had. „Ik ben het volkomen met u eens," antwoordde hij daarop, „dit haar is ongetwijfeld van den dooden hond." „Hiermede is de schuld van Horner reeds voldoende bewezen," ging de commissaris met 'n zegevierende glim lach voort„maar ik heb hier nog ietseen bloedige zakdoek. Ik be weer, dat de misdadiger hieraan het wapen en misschien ook de handen na den daad heeft afgeveegd." „Ook deze veronderstelling bevestig ik," zeide de dokter, „ik geloof nu reeds menschen- en dierenbloed aan deze zakdoek te kunnen constateeren. Bovendien zijn er eenige zwarte haren in het bloed gedroogd, die in elk opzicht met die van den dooden hond overeenstemmen." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1