3 Maart. No. 52 1909. Woensdag Gemeentebestuur. Feuilleton. Land- en Tuinbouw. 47e Jaargang, BINNENLAND. VL1SS1NGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post "f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, j TELEFOONNUMMER 10. j flbonnements-fldoertentiën op zeer uoordeeiige uooriuaarden DRANKWET. Burg. en Weth, van Vlissingen (relet op art. 12 der Drankwet; doen te weten dat bij hen is ingekomen een ver zoek van CLAAS KAREL VISSER, om vergunning tot verkoop van sterken drank in 't klein voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop in per ceel Walstraat no. 123 dat vanaf heden gedurende veer tien dagen schriftelijke- bezwaren tegen het eventueel verleenen der bevraagde vergunning kunnen worden ingebracht bij Burg. en Weth. voor noemd. Vlissingen, 2 Maart 1909, Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Staatspensionneering. Reeds telkens is er, ter voorkoming van misverstand, op gewezen, dat bij de Staatspensionneering in Engeland de bedeelden zijn uitgesloten. Dit bleek reeds uit hetbedrag.dat voor de Staatspensionneering op het budget is gebracht. Dit bedrag be loopt 80 millioen gulden en daar een gepensionneerde f150 'sjaars ontvangt, wijst dit op een aantal gepensionneerden van omstreeks 600.000. Doch nu blijkt uit de jongste sta tistische gegevens, dat in Engeland, Ierland en Schotland saam bovendien ruim twee millioen personen bedeeling in den een of anderen vorm ontvan gen, een cijfer, zoo hoog loopend, dat men er thans met ernst op bedacht is, om door een andere en betere re geling van de publieke armenzorg aan dezen misstand een eind te maken. Voor ons land zou men intusschen bij Staatspensionneering de bedeelden niet kunnen uitsluiten. Bij ons toch is de bedeeling meest in kerkelijke handen en dan nog veelal zoo laag, dat schier een ieder terstond zijn be deeling zou opgeven om het Staats pensioen te trekken. Kosten nu in Engeland 600.000 personen reeds 80 millioen gulden aan pensioen, dan zou, kwamen de 2.000.000 bedeelden er bij, dit bedrag met ten minste 240 millioen gulden moeten verhoogd worden, alhans zoo men de grens van 70 jaren, die dan ge heel onhoudbaar zou worden prijsgaf. De invaliden kan men niet in den steek laten en zöodra men dezen er bij neemt valt vanzelf de grens van de 70 jaren. Zoo zou het dus voor Engeland °P 80 plus 240, d.i. 320 millioen 46.) Hij bemerkte nu, dat de kellners, toegesneld op den woedenden kreet ^an Horner, aan de deur stonden en hem en Augusta nieuwsgierig aan gaapten. «Kom, mejuffrouw," zeide de commissaris daarop, terwijl hij haar ridderlijk den arm bood. «Gekheid daargelaten," ging hij Vo°rt, „het is inderdaad een groot geluk, dat wij dien snaak zoo netjes 'e pakken hebben. Ga thans geluk- tog en wel voldaan naar huis. Wel ik u nog niets mededeelen, an ders zou ik het dienstgeheim schen den maar zooveel mag ik u zeg gen, dat de schuld van Horner over- toigend bewezen is en dat er zelfs geen muizengaatje is, waardoor hij *ou kunnen ontsnappen. En nu, Lode bevolenik moet terstond "aar het paleis van justitie." gulden te staan komen. En daar En geland ongeveer achtmaal sterker bevolkt is dan ons land zou men voor ons land, naar evenredigheid, veertig millioen 's jaars hebben uit te trekken En dit zou pas het be gin zijn! Immers een uitkeering van f 3 per week is zoo laag, dat ze in Enge land stellig eerlang zal worden op gezet en eerst bij een pensioen van f 5 tot rust zal kunnen komen. Zoo komt men herinnert de „Standaard" vanzelf tot onmoge lijke bedragen, en wie het ons volk voorspiegelt, dat ook wij zeer wel dien weg zouden kunnen inslaan, is of op het stuk van onze financien een botterik of misleidt de schare. Accijns gedistilleerd. Het hoofdbestuur der vereeniging „Vergunning" verzocht indertijd aan den minister van financiën maatrege len te willen nemen, strekkende tegen te gaan, dat gedistilleerd wordt inge slagen door andere personen dan in de vervoer- en geleibiljetten als de ontbieders worden aangeduid. In ant woord daarop heeft de minister thans medegedeeld, dat een algeheele wij ziging van de wetgeving betreffende den accijns op het gedistilleerd in bewerking is in dier voege dat te zijner tijd de te berde gebrachte be zwaren zich niet zullen voordoen, doch dat in afwachting daarvan geen afdoende maatregelen kunnen worden genomen. Ziekteverzekering. Het „Vad." meldtOp de jaarver gadering van „Patrimonium" heeft de voorzitter medegedeeld, dat het ont- werp-Ziekteverzekering van den mi nister Talma voor de indiening ge reed lag. Maakte het reeds een zonderlingen indruk, dat een dergelijke blijkbaar officieuse mededeeling kon gedaan worden door den voorzitter eener ver eeniging, nader vernemen wij van goed ingelichte zijde, dat die mede deeling geheel ongegrond was. Het wetsvoorstel is niet voor indiening gereed en zal dit nog in geruimen tijd niet zijn. De scheuring in de S. D. A. P Het Partijbestuur der S. D. A. P. vergaderde Zaterdag 11. te Amsterdam. Aan het in „Het Volk" voorkomend verslag ontleenen wij het volgende Naar aanleiding van de verrichtingen van het D B., dat een samenspre- king had gehad met het bestuur der afdeeling Utrecht, werd de vraag be sproken, wat te Utrecht diende te gebeuren. In Utrecht II, waar mr. Mendels gesteld was door de afdeeling als candidaat voor de Tweede Kamer, Onder deze woorden had hij een rijtuig opgezocht en liet Augusta in stappen. Hij gaf den koetsier het adres van advocaat Dorner op, in de juiste veronderstelling, dat Augusta wel in de eerste plaats de diep bedroefde moeder van haar verloofde, die den geheelen middag in de grootste spanning had doorgebracht, wensch- te te troosten en door het verblij dend nieuws gerust te stellen. Het rijtuig reed weg. Diep in gepeins verzonken, keek Lodder het nog een oogenblik na, tot het den hoek der straat omsloeg. „Een lief, dapper meisje," zeide hij halfluid„zij heeft zich voortref felijk gehouden. Nu, de belooning zal niet uitblijven. Thans zal het mijnheer den advocaat niet langer gelukken zich voor een vadermoor der uit te geven, tegen alle bewijzen in, die ik van zijn onschuld heb bij eengebracht. ik zou wel eens willen weten, wat dien waarden heer aan leiding tot zulke handelwijze had gegeven. Nu misschien vernemen wij ook dat nog." Hij ging nu zelf een rijtuig opzoe zou een ander gesteld worden, de afdeeling zal dei: nieuwen can didaat spoedig aanwijzen. Ditzelfde is of zal ook gebeuren in de overige districten, waar mr. Mendels gesteld was door de partij. Wat de manda ten betreft, door mr. Mendels tot op heden vervuld, het P. B. was van meening, dat hij deze onmiddellijk, na zijn bedanken als lid der partij, ter beschikking van de afdeeling had moeten stellen. De afdeeling zal dus binnenkort voor deze functies andere candidaten moeten stellen. Getracht zal worden eveneens in de leemte te voorzien, door het vervallen van mr. Mendels propagandistschap te Utrecht ontstaan. Uitvoerige besprekingen hadden plaats over de vraag,, welke punten op het a. s. congres door het P. B. zouden worden voorgesteld ais ver- kiezing-platform. Voorgesteld zullen worden algemeen kiesrecht, staats pensionneering, 1 O-urendag, uitbrei ding ongevallenwet en woningkwestie. Besloten werd de verschijning van het weekblad waartoe het Deventer congres besloot, te doen aanvangen met 1 April. Dr. P. J. Heye. In de aula van de Amsterdamsche Universiteit heeft dr. C. E. Daniels Maandagmiddag voor een uitgelezen gezelschap, waaronder verschillende autoriteiten en vertegenwoordigers van de vereenigingen, die de Heye- herdenking hebben voorbereid, uit eengezet wat Heye voor zijn vader land als geneeskundige gedaan heeft. Nadat prof. J. te Winkel den spreker dank had betuigd, werd in een ander lokaal der universiteit in oogenschouw genomen de tentoonstelling van boe ken en geschriften, op Heye als medi cus betrekking hebbende, die daar door dr. C. F. Scheve was bijeenge bracht. Des avonds werd in het Concert gebouw een bijeenkomst gehouden, waarin ds. Schuller tot Peursum de feestrede hield, welke werd afgewis seld door zangnummers. Aan het einde hieven alle aanwezigen, als hulde aan den volksdichter, Heye's „Vlaggelied" aan. Examsn voor Machinisten. De commissie voor de machinisten examens, bedoeld in art. 8 der Schip perswet („Staatsblad" 1907 no. 244), zal, overeenkomstig de bepalingen vervat in het reglement voor machi nistenexamen, en het sleepvaartregle- ment aanvangende 23 Maart a. s. zit ting houden te Amsterdam. De aanvragen om tot die examens te worden toegelaten moeten den voor zitter der commissie vóór 13 Maart bereikt hebben. Tot het erlangen van de verklarin ken en liet zich naar het paleis van justitie brengen. De rechter van instructie Niederer verkeerde in een toestand van hevige opgewondenheid. Als een tijger in zijn hok liep hij in zijn kamer in liet paleis van justitie heen en weer met de handen op den rug en sprak nu en dan een woord tot den justi- tie-dokter, die aan de tafel zat en bezig was de voorwerpen, ten huize van Horner in beslag genomen, aan een scheikundig onderzoek te on derwerpen. „Die Lodder durft maar alles on dernemen!" bromde hij. „Zonder er mij een woord van te zeggen, arres teert hij maar kalmwegalsof ik zijn ondergeschikte was, zendt hij mij deze overtuigingsfukken met het verzo'ek die terstond door u te laten onderzoeken. Het is nog maar een geluk, dat gij juist op het paleis van justitie waart, anders zou ik nog verwijten van dien modelcommissaris moeten hooren." Hij lachte vol ergernis en liet zijn kwade luim den vrijen teugel. De dokter zeide niets. Hij kende den rechter van instruc gen betreffende de gezichts- en ge- hoorscherpte zal de candidaat op ver toon van zijn oproepingsbriefje zich te Vlissingen kunnen aanmelden bij den heer W. A. de Looze, officier van gezondheid le klasse, alle werkdagen van 10 tot 11.30 uur, in het zittings lokaal der zeemacht. in den tuin. In de aflevering Juli 1908 van „Wetenschappelijke Bladen" komt in „Een Bloemlezing uit Buitenlandsche tijdschriften" een artikel voor, dat ongetwijfeld veler aandacht heeft ge trokken en waarschijnlijk bij veie lezers verontrusting heeft gewekt. In „De Fauna onzer ingewanden", een bewerking van een artikel in „La Revue", Maart 1908, van de hand van dr. J. Héricourt, komt namelijk o. m. de volgende waarschuwing voor Wij moeten alle rauwe groenten van onze tafel verbannen en ook die vruchten, die op of in de nabijheid van den grond rijpen, van den grond onzer tuinen, die gevoed is met mest, d. w. z. met uitwerpselen van dieren of menschen. Uil dat oogpunt beschouwd, zijn twee spijzen zeer bijzonder gevaarlijksla en vooral aardbeien." De sla is uiterst gevaar lijk en de aardbei, hoe welriekend, hoe smakelijk ook, is een vuile vrucht, een vrucht in fecale stoffen gestoofd, een vrucht die vaak doodelijk is". Deze barre uitspraak, in naam der wetenschap, is zeker wel alarineerend, schrikaanjagend. Dr. Héricourt zegt ook, wat hem tot die waarschuwing bracht, dat de binnenbeldeeding van ons lichaam, het slijmvlies, bedreigd wordt door wormen, die den darm- wand doorboren en aldus de micro ben, die in een gezond darmkanaal tot onmacht zijn gedoemd, gelegenheid geven om in het bloed te komen en dit te besmetten. Het al of niet ont vankelijk zijn voor besmetting tijdens epeaemiën komt volgens dr. Héricourt hierop neer, al of niet uit- en inwen dig, een gave bekleeding rijk is. Als middelen ter voorkoming van wormen en wormeieren raadt hij aan het filtreeren en koken van het drink water, en voorts dan vermijding van 't gebruik van rauwe vruchten en groenten. Als leeken kunnen wij niet beoor- deelen, of dr. Héricourt recht had een waarschuwiug in zoo'n barren vorm te doen hooren, of inderdaad onze gezondheid, ons bestaan, door zoo'n groot gevaar wordt bedreigd, indien wij ons sla-schoteltje of vruch ten-dessert blijven gebruiken. Eerlijk gezegd, lijkt ons de voorstelling wat overdreven toe, gezien ook de velen vooral kinderen die zich ge tie, met wien hij bijna dagelijks sa menwerkte, genoeg om te weten, dat deze, evenals zoovelen, die niet door schranderheid uitmunten en daarom des te meer met zichzelf in genomen zijn, in woede geraakte, wanneer iemand bij een zaak waar van hij de instructie leidde, iets ont dekte, wat hem ontgaan wasmen kon deze misnoegdheid met het vol ste recht „juridische broodnijd" noe men. Op hetzelfde oogenblik trad de commissaris zeer gejaagd en bijna buiten adem, de kamer binnen en groette zijn meerdere slechts meteen vluchtige buiging. „Zoo, zijt ge daar eindelijk?" voer de rechter van instructie uit. „Zeg mij toch eeris, mensch, wat hebt gij eigenlijk uitgevoerd „Den moordenaar van Herbert Dorner gevangen genomen," ant woordde Lodder met onverstoorbare kalmte. „Die is al lang gevangen," hernam de rechter van instructie. „Hij is onschuldig," merkte de commissaris op vasten toon op. „Hoe kunt ge dat zeggen, tegen regeld aan allerlei aardvruchten te goed doen en er wél bij varen. Evenwel, wij zouden toch niet gaarne beweren, dat men gerust de waarschuwing in den wind kan slaan, en dat er geen kern van waarheid in des dokters mededeelingen gelegen zou zijn. Neen wij houden ons zelfs overtuigd, dat het gebruik van vruch ten en groenten, zooals die nog veelal worden gekweekt, op onze gezond heid een beslist nadeeligen invloed moet hebben of kan hebben. Indien men toch ziet, hoe dikwijls de groen ten en vruchten gedreven worden met beer en anderen natuurlijken mest, die Ln overvloedige hoeveelheid wordt aangewendhoe gezaaid en geplant wordt in den „klaren" mest, welke de wortels omgeeft en vaak nog bij het oogsten mee naar de keuken gaat; wanneer men aan de geoogste produkten nog den reuken den smaak van den mest kan waar nemen, dan komt het ons wel aannemelijk voor, dat zoodanige ge wonnen produkten niet gezond kun nen heeten. Of het daarom nood zakelijk zal zijn zich, naar den raad van dr. Héricourt, van rauwe vruchten en groenten te onthouden Wij be twijfelen het zeer en gelooven, dat we daardoor onze gezondheid niet zouden bevorderen eer het tegendeel. Meer en meer toch wordt de voor treffelijke werking erkend, welke sa lade en vruchten, in rauwen staat ge bruikt, op de spijsvertering en het geheele menschelijke gestel oefenen. Men neme evenwel de voorzorgen, om bovenbedoelde bezwaren te on dervangen. Men verzuime dan nooit, om al wat uit den tuin of van de groentekar komt, inzonderheid als het rauw wordt genuttigd, terdege te wasschen. Dit is echter niet genoeg. De faecaliën moeten oordeelkundiger worden aangewend: men late ze be hoorlijk verteren en beware ze daartoe desnoods een jaar langerze moeten worden vermengd met aarde, blad en allerlei afval en gestadig worden ver werkt; tijdig moeten ze worden aan-"" gebracht, dus niet vlak vóór of bij het zaaien en plantenmen springe er niet te rijkelijk mee om en brenge ze niet in onmiddellijke aanraking met de plantendeelenmen diene tijdens den groei geen gier of ver dunden mest toe en allerminst kort vóór het oogsten. Al deze voorzorgs maatregelen worden door ons reeds sedert eenige jaren toegepast en sinds dien zijn smaak en kwaliteit onzer producten aanmerkelijk verbeterd. Ik hoor al de tegenwerpingMaar hebt gij dan in uw tuin nooit noodig de pianten wat aan te zetten, te drijven tot krachtiger groei Zeer zeker, maar dat doe ik met een oplossing of door uitstrooiing van daartoe ge schikte kunstmeststoffen Chilisalpe- zijn bekentenis in vroeg de rech ter van instructie meer en meer scherp. Mijnheer, gij veroorlooft u eigendunkelijkheden, die die die alleen bestemd zijn om de waarheid, de volle waarheid aan het licht te brengen", voltooide Lod der doodkalm. „Ik verwacht dan ook geen verwijten, mijnheer de rechter; ik heb gedaan wat mijn recht en mijn plicht was, en dat doen wij allen naar onze krachten." Hij wendde zich tot den genees heer, die hem bij zijn binnentreden vriendelijk had gegroet. „Nu, dokter," vroeg hij. „Kunt ge al iets meer met zekerheid verklaren „Ik geloof het wel," antwoordde de arts. De broek is door en door met bloed bemorst. Thans reeds ben ik, zonder microscopisch onderzoek, in staat o n te constateeren, dat iet voor het grootste gedeelte dieren bloed is slechts hier van boven aan de eene pijp vind ik menschènbloed. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1