Dinsdag No. 51. 1909. binnenland. Feuilleton. 47e Jaargang. Een zilveren jubileum. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts Aveemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Liberale Unie. De buitengewone algemeene ver gadering van de Liberale Unie werd Zaterdag in gebouw „Eensgezindheid" te Amsterdam, onder voorzitterschap van mr, H. Goeman Borgesius, ge houden. De vergadering was druk bezocht en werd door eenige Unie-Liberale Kamerleden bijgewoond. Ze werd te ruim elf uur geopend door den voor zitter, die de aanwezigen welkom heette. De trouwe opkomst bewijst het juiste begrip en het gewicht van dezen dag. In het land is het oog op deze vergadering der liberale unie gevestigd. Laat ons dus de goede verwachtingen niet teleur stellen. Niet kwam de vergadering bijeen ter beslissing over beginselen of be langrijke hervormingen. Terzake van het kiesrecht sprak de liberale unie zich vorig jaar reeds uit. Maar spe ciaal is ze belegd met het oog op de aanstaande verkiezingen, om vast te stellen een kort program, een ver- kiezings-cry. Men maakte de opmerking, dat de opmaking van zoo'n strijdprogram toch in huishoudelijke vergadering moest (geschieden. Maar het bestuur vreest de openbaarheid geenszins. Kleine politieke geschillen zal men hier zeker op zijde zetten om ge meenschappelijk zich gereed te ma ken voor den komenden verkiezings strijd. Met de beste wenschen voor de resultaten daarvan, verklaarde spreker de vergadering voor geopend. Nadat verschillende sprekers het woord hadden gevoerd werd de vol gende verkiezingsleus aangenomen „Bij de aanstaande Juni-verkiezingen zal de liberale unie, met handhaving van de vrijzinnige beginselen, zooals die in het verkiezingsprogram van 1905 zijn neergelegd, vóór alles krachtig propaganda maken voor algemeen kiesrecht, na voorafgaande grond wetsherziening en voor een sociale hervorming bij voorkeur in de rich ting van staatspensionneering, om te gemoet te komen in de nooden van die medeburgers, wien het niet ge lukt is, als zij oud geworden zijn, in eigen levensonderhoud te voorzien." Voorlezing werd gedaan van een telegram van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, te Utrecht haar al gemeene vergadering houdend, waar in het vertrouwen wordt uitgesproken, dat de liberale unie ten aanzien van het vrouwenkiesrecht in de richting der besluiten van 1908 zal voortgaan. Met verwondering had de vereeniging kennis genomen van de verklaring van het hoofdbestuur, in de toelich ting, als zou in de liberale unie geen voldoende instemming op dit punt verkregen, zijn. Het telegram eindigt 45.) Op hetzelfde oogenblik stonden de twee heeren, die vooraan in de zaal zaten, op en gingen eveneens heen, zonder hun flesch uit te drin ken. Zij waren daarbij zoo onbe leefd, de jongedame, die tegelijk aankwam, niet te laten voorgaan integendeel drongen zij tusschen Au gusta en de beide mannen voor haar in en volgden laatstgenoemde bijna °p den voet. Lodder achtte het oogenblik nu gunstig om het masker af te werpen. Ongemerkt tastte hij in den zak en haalde daaruit een metalen voor werp, dat hij in den linkerhand ver borg. Nu wendde hij zich eensklaps tot Horner. «Nogmaals, onze voortdurende vriendschap 1 De hand daarop, ka meraad 1" met een beroep op de vergadering. Bij acclamatie werd aangenomen de motie, door Meppel voorgesteld en waarin den afgevaardigden ter Tweede Kamer in overweging werd gegeven, naast de belangen van de laagste volksklassen, vooral ook te letten op de belangen van den mid denstand. Debat hierover werd niet gevoerd, slechts was door den voorzitter op gemerkt, dat zij in volkomen over eenstemming is met de beginselen der liberale unie, die immers opkomt voor het geheele volk in al zijn ge ledingen. Alstoen werd door den voorzitter het slotwoord gesproken. Nog slechts drie maanden, zoo ving mr. Goeman Borgesius aan, scheiden ons van de stembus. Zal men ons ook thans gereed vinden, vast aan eengesloten als in 1905, toen wij verschillende districten, die de rechtsche partij als vaste bolwerken beschouwde, toch hebben veroverd Naar onze meening was te dien aan zien, na deze vergadering, geen twijfel meer mogelijk. Spr. gelooft, dat zelfs de tegenstanders erkennen zullen, dat de vergadering zoo geslaagd is, dat het beste er van te hopen is. Van dag tot dag neemt de steun van de liberale unie toe. Hierbij releveerde de voorzitter hoe men ook kan re kenen op den steun van een talrijke schare jongelui, die nu reeds bezig zijn geweest om de kiezers op de kiezerslijsten te brengen en straks in juni ook gereed zullen staan om te helpen. Den jongelui bracht hij een warm woord van hulde. Dat alles in gedachten houdend, was er z.i. geen reden om mismoedig te zijn. Laten wij naar huis gaan met de gedachte, dat wij althans al het mogelijke zullen doen om de over winning te behalen. Ik ben er zeker van, wij zullen onzen plicht doen. De openbare vergadering was hier mede geëindigd, waarna in comité- generaal nog huishoudelijke bespre kingen werden gehouden. Geschenken aan H. M. de Koningin. Het provinciaal dames-comité in Limburg, ter aanbieding van een hulde blijk aan H. M. de Koningin bij ge legenheid der heuglijke gebeurtenis, heeft van den particulieren secretaris van H. M. een schrijven ontvangen, van 24 dezer, inhoudende, dat Hare Majesteit de Koningin met groote waardeering heeft vernomen, dat het comité de overblijvende gelden, voor een geschenk aan Hare Majesteit in gezameld, wenscht bestemd te zien als bijdrage in de kosten van stich ting eener kweekschool voor vroed vrouwen te Maastricht. Zeer gaarne heeft Hare Majesteit zich met de voorgestelde bestemming dezer gel- Met een joviale beweging stak hij hem de rechterhand toe, waarin Horner zonder argwaan de zijne legde. Krachtig omklemden de vingers van den commissaris deze hand, ter wijl hij, snel als de gedachte het metalen voorwerp, een handboei, om den pols draaide. „Nu, nu, wat beteekent dat vroeg Horner. Hij wilde zich verzetten maar op hetzelfde oogenblik werden zijn ar men door vier krachtige vuisten van achteren aangegrepen, zoodat hij zich niet verroeren kon. Tegelijkertijd had Lodder ook de linkerhand van Horner in een boel gesloten. „Dat beteekent, beste vriend," antwoordde Lodder, „dat ik mij zoo lang mogelijk van uw aangenaam gezelschap wil verzekeren," En terstond daarop met zijn na tuurlijke stem „In naam der wet, Herbert Horner neem ik u gevangen. Volg mij zon der verzet." Met deze woorden legde hij, als gebruikelijk, de hand op zijn schou- den vereenigd en met erkentelijkheid wordt dit huldeblijk door Hare Ma jesteit aanvaard. Overeenkomstig den door de Ko ningin uitgedrukten wensch, zal het aan H. M. aan te bieden geschenk bestaan in een klok voor de kinder kamer. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand Januari werd ingelegd f 7,469,689.07'/, en terug betaald f 6,170,945.79, waaronder f 7540.74 wegens aankoop van in schrijvingen op naam in een Groot boek van de Nationale Schuld, rente- gevende obligatiën ten laste van den Staat en certificaten aan toonder van inschrijving in een Grootboek en f 491,593.42 aan afschrijvingen ten behoeve van inschrijvingen op Staats schuldboekjes, zoodat f 1,298,743,28'/, meer werd ingelegd dan terugbetaald. Aan het einde der maand Dec. 1908 was, na aftrek van f 19,635.55 in het 4e kwartaai 1908 overgeschreven van Nederlandsche op Nederlandsch- Indische spaarbankboekjes, ten name van de inleggers ingeschreven f 147,988,245.67, zoodat het tegoed op spaarbankboekjes op ultimo Jan. 1909 bedroeg f 149,286,988.95 Nominaal bedrag der voor inleg gers aangekochte inschrijvingen op naam in een Grootboek van de Na tionale Schuld, rentegevende obliga tiën ten laste van den Staat en certi ficaten aan toonder van inschrijving in een Grootboek f 8,300tot ultimo Dec. 1908 was aangekocht voor een bedrag van f 3,610,800, te zamen f 3,619,100, waarvoor in totaal van de betrekkelijke boekjes is afgeschre ven f 3,295,754.67'/,. Ingeschreven op Staatsschuldboek jes, nominaal f 542.150, afgeschreven van Staatsschuldboekjes, nominaal f 100,650. Meer in- dan afgeschreven, nominaal f 441,500. Op ultimo Dec. 1908 was ingeschreven voor een bedrag van f 6,640,700, te zamen f 7,082,200. Óp ultimo Jan. 1909 bezat de Rijks postspaarbank aan inschrijving op het Grootboek der 3 pets. Nationale Schuld, nominaal f 34,962,550, aan certificaten van dito inschrijving, no minaal f 761,500, totaal f35,724,050. In den loop der maand zijn afgege ven 14,316 nieuwe spaarbankboekjes alsmede 577 Staatsschuldboekjes en afbetaald 5369 spaarbankboekjes, als mede 78 Staatsschuldboekjes aan het einde der maand waren in omloop 1,410,617 spaarbank- en 10,008 Staatsschuldboekjes. De scheuring in de S. D. A. P. Dinsdag a. s. wordt te Amsterdam een vergadering gehouden van aldaar wonende Marxisten, die uit de S. D. A. P. zullen treden om het bekende der. Horner uitte een kreet van woede. Thans, maar te laat begreep hij alles. Het schuim kwam hem op de lip pen, hij trachtte zijn handen uit de stalen beugels los te rukken en toen hem dit niet gelukte poogde hij zich op den grond te werpen. Maar de politieagenten hielden hem nog altijd van achteren vast nu tilden zij hem op en droegen zij hem naar het rijtuig, dat voor de deur van het restaurant stond te wachten. Alles was uiterst snel in zijn werk gegaan en, onder bescherming van de middelerwijl ingevallen duister nis, had geen der voorbijgangers er iets van gemerkt, zoodat een oploop vermeden werd. Reeds in het rijtuig gelukte het Horner een blik uit het portier te werpen en zag hij Augus ta die, na het korte doch voor haar zoo vreeselijke tooneel te hebben bijgewoond, nu, de bezwijming na bij, tegen den deurpost leunde. „Ha, die slang 1" schreeuwde de gevangene, wien nu eensklaps een licht opging. „Nu weet ik, waar ik haar gezien heb 1 Onlangs in den flbonnements-flduertentiëii op zeer uoordeelige uoorwaarden. Deventer besluit. Het doel van de vergadering is oprichting eener af deeling Amsterdam van de nieuw te stichten sociaal-democratische partij. Te Rotterdam, den Haag, Utrecht, Leiden, Zwolle en Leeuwarden zijn reeds dergelijke vergaderingen gehou den, met het resultaat dat of oogen- blikkelijk tot het vormen eener groep werd overgegaan, of de voorberei dende maatregelen werden getroffen om direct na het referendum daartoe te komen. Men meldt uit Utrecht aan het „Volk" Mr. Mendels deelt schriftelijk aan de afdeeling Utrecht der S. D. A. P. mede, dat hij zijn mandaten in Raad en Staten ter beschikking van de afdeeling stelde. Zaterdag echter heeft Mendels, op grond van een voor hem beleedigend artikel in „De Stem des Volks," aan Raad en Staten medegedeeld, dat hij zijn lidmaatschap dier coleges neerlegt. Vermoedelijk, zegt het „Volk", be doelt mr. Mendels een redactioneel artikel in het Utrechtsch „partijblad", waarin verbazing werd uitgedrukt, dat hij niet aanstond na zijn uittreden uit de S. D. A. P. zijn mandaten neergelegd had, terwijl hij toch vroe ger verklaard had dit te zullen doen en terwijl al zijn vroeger verkondigde organisatorische opvattingen dit ook meebrachten. Zoutaccijns. Ingediend is een wetsontwerp hou dende nadere bepalingen omtrent den accijns op het zout. In den laatsten tijd aldus de memorie van Toelichting wordt hier te lande geraffineerd fijn zout vervaardigd van zoodanige zuiverheid, dat de afschrijving op de kredietre kening van den zoutzieder, zooals die is geregeld bij art. 59 der wet van 27 September 1892 („St. bl." 227) te gering is. Dit zout, hetwelk in niet onbelang rijke hoeveelheden wordt uitgevoerd naar Noorwegen, Duitschland, België, en dat vóór de laatste herziening van het Nederlandsch-Indisch tarief van rechten, ook naar Oost-Indië werd geëxporteerd, wordt vervaardigd uit ruw steen- of mijnzout of uit ruw klipzout. Het gemiddeld chloornatri- umgehalte van het eerstbedoelde zout bedraagt pl. m. 94.5 en dat van het laatstbedoelde pl. m 83.6 pet. Voor gesteld wordt nu het volgende „Bij den uitvoer van geraffineerd zont dat een gehalte aan watervrij chloornatrium van ten minste 98.5 percent heeft en als zoodanig is aangegeven, wordt het gewicht voor de afschrijving op de rekening van den zoutzieder vermeerderd in de verhouding van 100 105". Immers, "gebleken is dat voor de vervaardiging van 100 K. G. ten minste wachtkamer van den advocaat Dor- ner. Dwaas die ik was mij dat niet vroeger te herinneren 1" Meer kon hij niet zeggende twee politiebeambten trokken hem terug en schoven het raampje van het portier op. „Naar het paleis- van justitie riep de commissaris, waarna het rij tuig voortrolde. Hij keerde zich daarop tot Augusta. „Dat noem ik handig werken, wat?" zeide hij lachend. „Verdui veld de kerel zal er leelijk van op- gefrischt zijn Nu, ik wil best ge- looven, dat zoo'n ontnuchtering lang niet pleizierig is." Augusta beantwoordde echter zijn scherts niet, doch bleef zwijgend staan. Toen de commissaris haar oplettend aankeek, bemerkte hij zelfs, dat haar tranen in de oogen stonden. „Ik geloof werkelijk, dat gij den schurk nog een traan wijdt", zeide hij verwonderd. „Dat heeft hij niet verdiend." Het meisje slaakte een zucht. „Ik weet het wel," zeide zij zacht. „Hij heeft noch met zijn slachtoffer, noch met mijn Wilhelm medelijden 105 K. G. ruw zout noodig is. De billijkheid brengt dus mede om bij den ui'tvoer van dergelijk zout voor de afschrijving op de rekening van den zoutzieder, het gewicht te ver meerderen in de verhouding van 100 105. Voor de aanspraak op deze vermeerdering wordt een minimum gehalte aan chloornatrium van 98.5 pet. gevorderd. In verband met deze wijziging is de boetebepaling verzwaard ter voor koming van misleiding ten aanzien van het gehalte. Vlissingen, 1 Maart. Heden herdacht de heer J. H. Dommisse, griffier ter gemeente secretarie, den dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst van de gemeente trad. Dat het den geachten en ijverigen hoofdambtenaar dezen dag niet aan blijken van belangstelling zou ont breken was wel te verwachteu. Het moet voor den jubilaris echter een streelende genoegdoening zijn geweest, te ondervinden dat zijn groote werkzaamheid op zóó hoogen prijs wordt gesteld, want de heer Dommisse is heden van tal van zijdeu gehuldigd. Onder de eersten die den jubilaris, zij het dan ook niet persoonlijk, geluk wenschten was de oud-burgemeester dezer gemeente, de heer H. P. J, Tu- tein Nolthenius, thans burgemeester van Apeldoorn, die ook namens mevr. Nolthenius, den heer Dommisse te legrafisch hun felicitatie aanboden. Tegen 10 uur hedenmorgen was de heer Dommisse uitgenoodigd in de zitting van het dagelijksch bestuur te verschijnen. Daar waren de burgemeester en de beide wethouders met den se cretaris tegenwoordig. De burgemeester, de heer jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke, sprak den heer Dommisse met de volgende woorden toe „U vindt hier het college van het dagelijksch bestuur in buitengewone zitting bijeen om in de gelegenheid te zijn U hartelijk geluk te wenschen met de herdenking Uwer 25 jarige dienstvervulling ten raadhuize. Op 1 Maart 1884 in functie getreden als klerk ten kantore van den ge meente-ontvanger werdt gij met 1 Nov. 1885 hoofdcommies bij de plaatselijke belastingen en 1 Aug. 1887 hoofdcom mies ter gemeente-secretarie. In hoofd zaak zijt gij dus steeds met de afdee ling comptabiliteit belast geweest, Wij hebben niets dan lof voor de wijze waarop gij in die 25 jaren Uwe taak hebt volbracht, die veel nauwgezet- gehad maar toch dat de man nog zooeven argeloos naast mij zat en vertrouwelijk tot mij sprak, en dat hij nu reeds op weg is naar de ge vangenis, die hij waarschijnlijk niet dan voor den vreeselijken gang naar het schavot zal verlaten." „Och, lieve dame, dergelijke week hartigheden komen voor een politie man niet te pas," zeide Lodder op luchthartigen toon. „Wacht maar tot uw verloofde zijn verdediging op zich neemt. Wie weet, overtuigt hij de jury wel tegen alle bewijzen in, dat de schelm zoo onschuldig is als een pasgeboren kind ja, ja, mr. Dor- ner kan dat misschien nog wel klaarspelen. Het is wel meer ge beurd, dat ik hemel en aarde bewo gen had om een boosdoener te pak ken, die mij- bij de arrestatie heel wat meer moeite gaf dan deze laffe Horner, die in elkaar zakte als een zoutzak, en dat als ik hem goed en wel op de bank der beschuldigden had, mr. Dorner een pleidooi voerde om een steen te vermurwen en de gezworenen hem voor onschuldig verklaarden, zoodat de schoelje, een maal vrijgesproken, mij nog op den koop toe in het gezicht uitlachte." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1