Maandag* 1 Maart. Feuilleton. No. 50, 47e Jaargang. 1909. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. jlandelsonderwijs. BINNENLAND. VLISSIINCSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. O Jaren lang heeft men vergeten, dat ook de handel een vak is, dat min of meer wetenschappelijke voorberei ding eischt en niet kan geleerd wor den in de praktijk alleen. In de laatste jaren is dat anders geworden een gemeente als Amster dam het eerst, vereenigingen als Mercurius e.a. daarna en eindelijk de hooge regeering hebben het nut en de noodzakelijkheid van goed han delsonderwijs ingezien en 't is een verblijdend verschijnsel, dat de be langstelling voor dat onderwijs en het bezoek aan de inrichtingen, waar het gegeven wordt, gestadig toeneemt. Dat blijkt o.a. uit het feit, dat op de begrooting voor 1909 niet minder dan 48 posten zijn uitgetrokken voor sub sidie dan handelscursussen en han delsscholen, tot een gezamenlijk be drag van f 54.000. (Op de begrooting voor 1908 kwamen voor 18 posten tot een bedrag van f 31.000). Voor die subsidie komen in aan merking niet alleen groote plaatsen als Alkmaar, Leiden en Tilburg, maar ook kleine als Best, Drunen en Echt. Er blijkt behoefte te bestaan aan gelegenheid tot opleiding voor han delslieden. Wil men een sprekend voorbeeld Midden October werd te Meppel een avondcursus voor lager handelsonderwijs opgericht, waarvoor zich 44 leerlingen aanmeldden en 38 werden toegelaten. Te Winschoten telde een dergelijke cursus het vorige jaar 93 deelnemers. Amsterdam en Rotterdam, Utrecht en Groningen, Den Haag en Arnhem hebben alle een H. B. S. met3jarigen cursus en daaraan verbonden han- delsklasse(n), evenals de bijzondere R. K. Hoogere burgerscholen te Nijme gen en Katwijk, Roermond en Rolduc. In 't begin van dit jaar, toen de gemeente Haarlem moest overgaan tot het stichten van een tweede middel bare school, nam de raad met a 1 g e- meene stemmen het besluit tot oprichting van een 3 jarige H. B. S., gevolgd door een 2 jarigen handels cursus. In diezelfde vergadering werd, met algemeene stemmen op e n n a, ook besloten tot stichting van een lagere handelsschool met 5jarigen TELEFOONNUMMER 10. 'JP Wb 44.) De commissaris had evenwel nog slechts een paar schreden in het lo kaal gedaan, toen zijn gelaat ophel derde bij het zien van twee heeren, die onder druk gesprek een flesch w|jn zaten te drinken en niet de minste acht op den nieuwaangeko- mene sloegen. Tot zijn voldoening, herkende hij in hen twee zijner agenten hun aan wezigheid bewees hem, dat de mis dadiger er ook nog zijn moest. Toen hij verder ging, ontdekte hij Horner, die nog op dezelfde plaats ?at- Hij had de hand van het meisje ^grepen, zijn gelaat dicht bij het hare gebracht en sprak op zachten, doch levendigen toon tot haar. Zij hield haar rol goed vol en luisterde schijnbaar oplettend naar hemal- 'een haar bleek gelaat bewees, hoe zwaar de opoffering haar viel, maar cursus, aansluitende aan de lagere school. En nu kwam deze week de courant ons het bericht brengen, dat in het Noorden des lands de wakkere ge meente Harlingen met zijn bloeiende 3 jarige H. B. S., ook voornemens is daaraan een 2 jarigen handelscursus te verbinden, als de vereischte rijks- en provinciale subsidie kan verkre gen worden. Overal in het land dus actie en belangstelling in dezen jongen tak van vakonderwijs. Overal En in Zeeland dan Wat dadelijk opvalt bij het zien van de 48 bedragen, waarover genoemde begrootingspost voor 1909 loopt,is dit Geen enkele der 48 gemeenten ligt in Zeeland, vele daarentegen in Noord en Zuid-Holland, de meeste in Noord- Brabant en enkele in de andere pro vinciën. Moet men nu tot de gevolgtrekking komen, dat er in Zeeland geen be hoefte bestaat aan het vakonderwijs, dat aanstaande handelslui (dit woord in den ruimsten zin te nemen) een betere, praktischer voorbereiding wil geven voor hun werkkring Ik vermoed van niet, maar zou willen vragen„Is het verschijnsel niet eerder te wijten aan mogelijke onbekendheid met den stand van het handelsonderwijs in de allerlaatste iaren Kent men de warme helancr- stelling door de hooge regeering in dezen getoond Weet men, dat zij 't vorige jaar een inspecteur aanstelde, speciaal belast met de bijzondere zorg voor handels onderwijs dat zij, zoodra de pro vincie eenige subsidie verleent, aan de gemeenten de helft der jaarlijksche uitgaven vergoedt? De voorwaarden zijn zeer gunstig geworden en steeds grooter zal het aantal gemeenten worden, dat daarvan gebruik zal willen maken. M. i. is daarom nu voor de gemeente Vlis- singen de tijd gekomen om bedoeld onderwijs ter hand te nemen. Dralen zou kunnen leiden tot teleurstelling. De mogelijkheid is b.v. niet uitgeslo ten, dat een naburige gemeente, in dezen de hoofdstad der provincie, vóór ging, en dan zou wel eens weer hetzelfde argument kunnen gelden, dat zoo lang de oprichting der H. B. S. hier heeft tegengehouden de onmid- dit ontging Horner geheel. „Laat ons deze ontmoeting als een beschikking der Voorzienigheid be schouwen, schoone Elsa," sprak Horner, terwijl hij trachtte nog dich ter naar het meisje te schuiven, dat schuw terug week. „Ik moet u reeds ergens gezien hebben onafgebroken pijnig ik mijn geheugen om mij te herinneren waar dat kan geweest zijnmaar om 't even, misschien heb ik maar alleen van u gedroomd. Men zegt toch, dat men in een droom de toekomst leert, waarschijnlijk heb ik zulk een droom gehad." Zonder dat Horner het gewaar werd, was Lodder onder deze woor den binnengekomen. „Dan schijnt gij een slechts droom uitlegger te zijn, vriendje," dacht hij, terwijl hij beiden vriendelijk toe knikte. Lodder bevond zich werkelijk in een goed humeurhij kon zich nu wel overtuigd houden, dat hij zijn doel bereikt had en dat morgen al zijn meerderen hem bewonderen en zijn collega's hem benijden zouden. Een blik op het gelaat van Au gusta bewees hem, dat het meer dan dellijke nabijheid van Middelburg en de gemakkelijke communicatie fus- schen beide steden. Laat dus in 't welbegrepen belang van de gemeente, en vooral in dat van den middenstand, Vlissingen het voetspoor drukken van Harlingen of misschien van Haarlem. Met subsidie der provincie, die noodig is om de 50 pet. van het rijk te verkrijgen, zullen, nu de gemeente kan beschik ken over bevoegde leerkrachten en geschikte localiteiten, de kosten be trekkelijk gering zijn. En dat de provincie de subsidie zal verleenen, daar is schier geen twijfel aan, want het is niet uitslui tend een gemeentebelang, maar ook een provinciaal belang. Immers, komt de 2 jarige handels cursus, volgende op en aansluitende bij de 3 jarige H. B. S., tot stand, dan zullen zeker jongelui uit Middel burg, Goes en van „den overkant", die niet wenschen te studeeren aan Universiteit, Technische Hoogeschool, Militaire Academie enz., maar zich wenschen verder te bekwamen in de Handelswetenschappen, dagelijks per spoor of boot hier kunnen komen, of misschien hun verblijfplaats vestigen. Ook als men besluit tot een lagere handels(avond)school, kan Vlissingen de leerlingen uit Middelburg tot zich trekken en daardoor de oprichting van een soortgelijke inrichting daarover- Lw iiiulvvi» V Vlissingen, 27 Februari 1909. De.Liberale Unie. Het hoofdbestuur der Liberale Unie hield gisteravond in „Eensgezindheid" te Amsterdam een zeer langdurige vergadering. Hedenmorgen werd deze hoofdbe stuursvergadering voortgezet, voordat de buitengewone algemeene vergade ring van de Liberale Unie werd ge houden, welke te 11 uur aanving.; In afwijking van voorgaande jaren heeft de voorzitter, mr. H. Goeman Borgesius deze algemeene vergade ring niet met een openingsrede doen aanvangen. De afdeelingen Loosduinen, Zutphen en Enkhuizen der Liberale Unie heb ben vergaderd en zich vereenigd met het door het bestuur voorgestelde verkiezingsprogram.Loosduinen achtte bovendien handhaving der neutrale school en behartiging der midden- standsbelangen daarop ook noodig. tijd was haar te hulp te komen, want dat haar moed tot het uiterste was beproefd. Hij nam zelfs tranen in de schoone meisjesoogen waar, blijken van schaamte en veront waardiging over de vrijpostigheid van den verfoeiden man, aan wiens liefdesverklaringen zij machteloos was prijsgegeven. De commissaris schoof haastig een stoel tusschen Augusta en Horner, waarvoor het meisje hem een er- ker.telijken blik toewierp, terwijl zij plaats voor hem maakte, waarin de man, ofschoon met merkbaren weer zin, haar voorbeeld volgen moest. „Ziezoo kinderen, daar ben ik weer I" riep Lodder en liet zich met een smak op zijn stoel vallen. „Ge zijt lang weggebleven, vader tje zeide Augusta met een vruchte- looze poging om te glimlachen. „Dat kan ik niet zeggen," sprak Horner en zag daarbij Augusta aan. „Mij is het, alsof mijnheer zooeven eerst was heengegaan. Inderdaad, het geluk, mij in zulk bekoorlijk ge zelschap te bevinden deed mij de uren als seconden voorkomen." De commissaris lachte over dit flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden. Zutphen betuigde sympathie met het denkbeeld van Rotterdam om een ge meenteprogram te ontwerpen. Enkhui zen nam een motie aan waarin wordt aangedrongen om in het program van actie op te nemen verkrijging van staatspensioneering zonder premiebe taling. Na een warm debat was het woord „algemeene" (voor staatspen sioneering) weggenomen. De minister van marine, waarne mend minister van oorlog heeft be paald dat verzoeken van militairen om buiten de grens eener gemeente, alwaar garnizoen gevestigd is, te mo gen wonen, niet meer, zooals tot nu toe gebruikelijk aan het departement van oorlog moeten worden gezonden, doch dat de beslissing op bedoelde verzoeken, bijaldien niet anders is be paald, wordt overgelaten aan den gar- nizoens- of plaatselijke commandant, voor zooveel noodig na gehouden overleg met de bij het verzoek be trokken commandanten van korpsen of dienstvakken en met den chef van den militairen geneeskundigen dienst, allen ter plaatse. Bij verschil van gevoelen berust de beslissing bij den bevelhebber in de militaire afdeeling, waartoe het gar nizoen behoort. Officieren van Gezondheid. De minister van marine, waarne mend minister van oorlog, brengt ter kennis van belanghebbenden lo. dat in het jaar 1909 geen studenten in de geneeskunde aan de universiteiten hier te lande zullen worden toegela ten tot de verbintenis bedoeld bij art. 18 der wet v=~ na net vciKnjgen van den titel van arts, eene benoeming tot officier van gezondheid bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht aan te nemen 2o. dat er voor acht burgergeneeskundigen(artsen)die voor den militairen geneeskundigen dienst physiek geschikt zijn, gelegenheid be staat om te worden benoemd tot officier van gezondheid der 2e kl. bij het personeel van den geneeskundi gen dienst der landmacht, onder het genot eener premie voor eens van drie duizend gulden (f3000). Voor zoodanige benoeming komen alleen in aanmerking ongehuwde Ne derlanders, van goed zedelijk gedrag, die het diploma als arts bezitten en niet ouder zijn dan dertig jaar. Nadere bijzonderheden geeft de „St.-Ct." No. 49. Bond voor Marine-personeel. Door het hoofdbestuur van den Bond van minder marine-personeel, is aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin vreugde wordt betoond over de verklaring" der regeering, bij de behandeling der marine-begrooting lompe compliment. „Wacht maar oude jongen," dacht hij, „straks zullen de seconden u wel uren toeschijnen." Ën luid vervolgde hij „Ik breng 'n heele verzameling nieuwtjes mee. Dat ik zoo lang weggebleven ben, kwam omdat Holdertmaar dat kan ik u onderweg wel vertellen. Wij gaan nu naar den Plantentuin, waar wij Holdert met een heel ge zelschap ontmoeten en gemeenschap pelijk soupeeren zullen." Augusta zag den commissaris ont steld aan. De gedachte, weer naar een ander koffiehuis te moeten, kwam haar verschrikkelijk voordoch Lod der wierp haar een geruststellenden blik toe, als wilde hij zeggen „Heb nog maar even geduld, lief kind, gij zult eerder ontslagen wor den, dan ge wel denkt." Ook Horner scheen het onwelkom, op te moeten breken. „Wij zitten hier zoo recht gezel lig," sprak hij, „en ik houd niet van vreemde gezichten." „Ik heb nu eenmaal mijn woord gegeven," hernam Lodder. „Trou- voor 1909, dat een wetsontwerp tot pensionneering van weduwen en weezen van militairen beneden den rang van officier spoedig de Kamer kon bereiken, maar diepe teleurstel ling wordt uitgesproken, na kennis making' van het onlangs verschenen wetsontwerp. Bij een adres van 26 Augustus jl. was nl. door den bond verzocht, een weduwen- en weezenfonds te stichten voor militairen, beneden den rang van officier, waaraan een aantal bepalin gen en beperkingen toegevoegd waren. De reden tot teleurstelling is nu, dat door de regeering slechts voor een klein deel nota genomen werd van de genoemde voorwaarden. Ook werd het weezenpensioen door de regeering met de helft verminderd vergeleken bij het voorstel der staatscommissie van I90l. Op de laatste algemeene vergade ring van den bond, gehouden op 21 Februari j.i. werd daarom een motie aangenomen, waarvan de inhoud de bedoeling heeft, de teleurstelling ken baar te maken en toe te lichten. Deze motie wordt ook aan de leden van de Tweede Kamer toegezonden. Aan het slot van het adres wprdt aan de Tweede Kamerleden verzocht, dit ontwerp niet aan te nemen, doch zoodanig te wijzigen, dat het geheele personeel er mee gebaat is, voor zoover dit redelijkerwijze is te ver- krijgen. Tegen afschaffing nachtarbeid. Het bakkers-comité heeft zich ge wend tot de Kamers van Koophandel en Fabrieken, met verzoek hun oor- 1 t- - minister Talma samengesteld voor ontwerp tot afschaffing van den nacht arbeid in broodbakkerijen. De reden daarvan is, dat van re- geeringswege we! de Kamers van arbeid over het voor-ontwerp zijn gehoord, maar de re.geering tot nog toe niet getoond heeft daarnevens ook prijs te stellen op het oordeel van de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Dat het tot dusver de gewoonte is het oordeel dier Kamers over derge lijke zaken in te winnen, blijkt wel uit het feit, dat de Kamers van Koop handel en Fabrieken van regeerings- wege wel worden gehoord over de, krachtens art. 4 der Arbeidswet vast te stellen algemeene maatregelen van bestuur. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen een voorstel van Burg. en Weth. tot het maken van een inrichting voor vuilverbran ding, waarvan de kosten f 1,226,000 bedragen. (Zie verder het Bijvoegsel). wens, op de plaats waar ik u bren gen zal, is het misschien nog stiller dan hier, ga dus mee het is vreemd, maar ik heb nu eenmaal zulk een zwak voor u, dat ik u niet gaarne uit het oog zou verliezen." Horner glimlachte gevleid, zonder eenig vermoeden, wat de eigenlijke bedoeling van die woorden was. Ook viel het hem niet op, dat de zooge naamde rentenier, die een 20 mark stuk op tafel wierp nu eensklaps specie "had. De kellner wilde geld teruggeven, doch Lodder maakte een afwijzend gebaar en riep „Laat maar, ge kunt de rest be houden." Inmiddels vond Horner gelegenheid om Augusta iets in te fluisteren. „Denk eens over mijn woorden na Elsa; ga met mij naar Amerika; daar zult gij eerst schoone dingen zien." Lodder kwam weer tusschenbeiden. Op een wenk van hem bleef Au gusta een paar schreden achter en verliet hij zij aan zij met Horner het lokaal. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1