27 Februari. binnenland. Feuilleton. mil em m op dem m No. 49 47e Jaargang. 1909. Za lerdaj VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.S0. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. De blijde verwachting. Door H. M. de Koningin is bepaald, dat in alle vestingen en garnizoens plaatsen, waar artillerie is gevestigd, alsmede aan boord van Hr. Ms. schepen en vaartuigen van; oorlog, een eskader uitmakende, bij de ge boorte van een Koninklijken Prins 101 kanonschoten en van een Ko ninklijke Prinses 51 - zullen worden gelost; voorts zal tevens op dien dag groote parade worden gehouden. Naar wij vernemen, heeft het cen traal bestuur van den Ned. R.-K. Volksbond de afdeelingen van den Bond aangeschreven om, zoodra de hoopvolle verwachting een heuglijk feit geworden is, zoo mogelijk op denzelfden dag een feestavond te-or- ganiseeren, als uiting van vreugde en als bewijs van aanhankelijkheid aan ons Oranjehuis. Mocht evenwel de gebeurtenis in de Goede Week plaats grijpen, zal het feest uitgesteld worden tot na Paschen, overeenkomstig het voor schrift der kerkelijke overheid. („Centrum.") Juni-verkiezingen. De groote Deputaten-vergadering der anti-revolutionnaire partij zal dit jaar gehouden worden te Utrecht. Voorzitter van het Deputaten-comité is dr. A. Kuyper. Jhr. mr. S. M. S. de Ranitz. f Op 75-jarigen leeftijd is overleden jhr. mr. S. M. S. de Ranitz, oudste raadsheer in den Hoogen Raad. In 1858 promoveerde hij te Utrecht. Zijne rechterlijke loopbaan begon hij als subst.-officier van justitie te Win schoten, daarna was hij te Zutphen hoofd van het parket, later was hij achtereenvolgens president van de Rechtbank te Zwolle, officier van jus titie te Arnhem, raadsheer in het Gerechtshof, eerst te Amsterdam, daar na te 's-Gravenhage, van waar de overledene in 1890 overging naar den Hoogen Raad. Van 1884 tot 1888 vertegenwoordig de de heer De Ranitz het'district Zut phen in de Tweede Kamer. In de verschillende betrekkingen was hij geëerd als nauwgezet, ijverig man en vooral als bekwaam jurist. Jhr. mr. de Ranitz was ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Gehuwde Onderwijzeressen. De minister van binnenlandsche zaken, krachtens machtiging der Ko- gingin beschikkende op het adres van het hoofdbestuur van het Ned. Ond. Gen. en het bestuur van de afd. Rot terdam van dat Genootschap, waarbij werd verzocht vernietiging van het 43.) De commissaris knikte tevreden vervolgens deed hij alles in zijn zakdoek. De overige voorwerpen gaf aan een politie-agent, met het beyel ze naar den rechter van in structie te brengen en er bij te zeg- Sen, dat de commissaris over een u"r zelf zou komen. 'ntusschen had de hospita van bomer zich gekleed. Op de trap Werd zij door nieuwsgierige buur vrouwen bestormddoch de com- rnissaris liet haar geen tijd om de vragen te beantwoorden, maar trok J3fr aan. de hand met zich mee naar et rijtuig, waarmee hij was geko- en dat nog voor de deur stond wachten. L 'rfaaar veeartsenijschool", riep rik? C'en koetsier toe, „en snel den koetsier; wanneer gij er spoe- 8 zijt, geef ik een thaler fooi." (Adv.) Rotterdamsche raadsbesluit, om aan drie gehuwde onderwijzeressen eervol ontslag te verleenen,.. heeft aan adres sant te kennen gegeven, dat voor tusschenkomst der regeering in deze geen termen bestaan. De overweging, die den minister tot deze beschikking heeft geleid, zijn dat het in den regel gewenscht is, aan een onderwijzeres, die een hu welijk aangaat, eervol ontslag toe te kennen dat toch het belang van den dienst slechts in geval van zwanger schap ontsiag eischt, maar dat, wat hiervan zij, vermits zwangerschap en bevalling natuurlijke gevolgen van het huwelijk zijn, en het ongeoorloofd is op kinderloosheid de premie van handhaving te stellen, het ontslag behoort verleend te worden 'ter gele genheid van het huwelijk. De Middenstand. Men zal zich herinneren, dat de Nederlandsche regeering, einde 1908, op voordracht van de Staatscommissie voor den Middenstand, de heeren J. S. Meuwsen en dr. J. Nouwens belastte met het instellen van een onderzoek naar de verhoudingen van den Mid denstand in Oostenrijk-Hongarije, voor namelijk in verband met de Staats bemoeiing tot bevordering van het klein bedrijf en met de coöperatieve Middenstandsvereenigingen. In afwachting nu van het lijvige schriftelijke rapport, dat deze heeren zullen uitbrengen, zullen zij, met toe stemming van de Staatscommissie, er toe overgaan op vergaderingen van den Middenstand mededeelingen no pens resultaten van hun studiereis te doen. De eerste dezer vergaderingen werd Woensdagavond te Amsterdam in „Bellevue" gehouden en was door de Amsterdamsche Winkeliers-Vereeni- Deze belofte deed wonderen. Nauw- lijks had de commissaris het portier dicht geslagen, of de koetsier legde de zweep op het paard en reed zoo snel, dat er meermalen ernstig ge vaar voor ongelukken bestond. Voor het huis in de Bakkerstraat no 7 had zich gaandeweg een massa menschen verzameld, en toen de hospita van Horner ongeveer een uur later terugkeerde, snelden de vragers op haar af en lieten haar niet los, voordat zij alles verteld had, waar zij echter gaarne aan voldeed. Zij vertelde dan ov.er al haar le den bevend, dat de commissaris haar naar de veeartsenijschool had gebracht, waar zij een dooden hond gezien had en moest verklaren dat deze hond het eigendom was van een vriend van haar commensaal en Turk had geheeten. Nu kwam echter het verschrik kelijkste. Die verschrikkelijke commissaris had haar vervolgens naar het lijken huis gebracht. Daar had zij hem, on danks haar tegenstreven, in den lij kenkelder moeten volgen. Zij had van angst haast niet voortgekund Abonnements-Adusrtentiën op zeer uoordeeligè uooru/aarden. ging belegd. Als sprekers traden de heeren J. S. Meuwsen en dr. J. Nou wens op met het onderwerp„De gevolgen der Staatsbemoeiing ter be vordering van het kleinbedrijf in Oos- fenrijk-Hongarije." T Dr. Nouwens ving zijn betoog aan met een inleiding over de verschil lende vormen der organisatie en be sprak achtereenvolgens de verschil lende vormen der Middenstandscoö peratie en het Gewerbe Forderung amt te Weenen met moclelwerkplaat- sen. Het tweede deel zijner rede han delde over CoöperatieveMiddenstands- vereenigingen, den gemeenschappe- lijken aankoop der grondstoffen, ge meenschappelijke werkplaats, enkele machines, gemeenschappelijke verkoop en crediet-coöperatie. Bij de uiteenzetting der punten gaf dr. Nouwens een objectieve beschou wing van de Middenstandsorganisatie en coöperatie in Oostenrijk. De heer Meuwsen behandelde in het eerste deel zijner rede de bedoe ling der regeering om door bemid deling der zestien Gewerbe Forde- rungs Instituten en de kleinnijverheid door de kunst en door het gebruik van machinale werktuigen te verede len en te bevorderen het inrichten volgens het voorbeeld van Weenen door deze zestien instituten voor vak cursus en voor modelwerkpiaatsen waarbij als voorbeeld het instituut te Grazde vakscholen, opgericht door particulieren met steun van den staat, de werkzaamheden der Gewerbe Forderungs Instituten, om door het organiseeren van tentoonstellingen van voorwerpen door leerlingen vervaar digd, als voorbeeld Graz de oplei ding van bestuursleden van coöpera tieve vereenigingen, door middel van cursussen, door de Gewerbe Forde rungs Instituten ingericht en de voor waarden waarop door de regeering machines worden verstrekt. In het tweede deel besprak de heer Meuwsen de gemeenschappelijke werkplaatsen en verkooplokalen, waarbij de schoenmakerij te Graz en de geweermakerij te Ferlack als voor beelden werden genomen. Beide sprekers luisterden hun leer zaam betoog door een reeks mooie en toepasselijke lichtbeelden op, en oogstten luiden en herhaalden bijval van het talrijke auditorium, dat de groote zaal van „Bellevue" bijna ge heel vulde. Onder de aanwezigen ter vergade ring, die door den vice-voorzitter der A. W. V., den heer Duwaer, werd geleid, bevonden zich de heeren mr. Everwijn, hoofd der afd. handel van het ministerie van landbouw, nijver heid en handel, R. P. J. Tutein Nol- thenius,voorzitter der Staatscommissie voor den Middenstand, prof. Anema, secretaris dezer commissie, enkele doch hij bekommerde zich daar niets om en bracht haar bij het lijk van een oud man, dat daar op een baar achter een glazen raam lag en waar in zij met volkomen zekerheid den vriend van haar huurder had her kend. Toen had de commissaris, zette de vrouw, die eensklaps een ge wichtige persoon in de buurt was geworden, haar verhaal voort, haar tien mark gegeven, maar voor geen duizend mark zou zij nogmaals in die verschrikkelijke doodenkelder zijn afgedaald, want wat zij daar gezien had, dat was niet om te vertellen. Terwijl de waardige vrouw in alle geuren en kleuren haar wederwaar digheden aan de buren, die met open mond naar haar luisterden, stond te vertellen en men breed uit weidde over den gewezen commen saal, in wien nu ieder wel altijd een slecht sujet had gezien, was de c'om- missaris naar het wijnlokaal van Rö- vemann teruggereden, nadat de laatste twijfel, zoo hij die nog had gehad, bij hem was weggenomen door den politie-agent, die verklaard had, dat de sleutel, op de kamer van Horner harer leden en enkele leden van den gemeenteraad. Op de twee door den Nederland- schen Bond van Post- en Telegraaf- beambten „De Post" aan de regeering gezonden adressen tot opheffing van het vigeerende klassestelsel en trakte- mentsverhooging, wegens de buiten gewone dure tijden, heeft de minister van waterstaat geantwoord, dat geen termen zijn gevonden om a. wijzi ging te brengen in de thans geldende regeling van de jaarwedden van het personeel in lagere rangen bij den post- en telegraafdienst, b. verhoo ging van bezoldiging te geven. Nederland langs de spoorlijn. Vele zijn in de laatste jaren de hand leidingen geweest, die verschenen om door woord en beeld het schoone en belangrijke van eigen land in rui meren kring bekend te maken. Het waren echter meest handleidingen van bepaalde plaatsen en tot heden ontbrak een goede gids voor geheel Nederland. Aan dat gemis nu wil de firma Morks Geuze te Dordrecht radicaal tegemoet komen door in het voorjaar „Nederland langs de Spoor lijn" uit te geven als tweeden jaar gang van haar „Reisboek", waarvan vorig jaar de eerste verscheen als catalogus van alle in en van Neder land verschenen gidsen, plattegronden, wandel- en reiskaarten enz, en die eene onmisbare en zeergewilde leid draad bij de keuze van een of ander bleek te zijn. Het „Reisboek 1909" wordt naar gegevens, speciaal voor dit doel bij eengebracht, samengesteld en bevat beschrijvingen van alle aan een spoor lijn of in de nabijheid van een sta tion (met gemakkelijke verbindingen) liggende plaatsen, zoodat door deze volgorde ook reisroutes worden aan gegeven. Die beschrijving is beknopt maar duidelijk en voor alles betrouw baar, terwijl daarnaast eene zoo vol ledig mogelijke adressenlijst met uit voerige gegevens omtrent grootte, prijzen enz. van hötels en pensions wordt opgenomen, zoodat de met dit boek gewapende toerist volledig is toegerust wat zijn gids betreft. Keurige illustraties versieren den tekst en bovendien uitvoeriger mededeelin gen van bijzondere plaatsen, waarbij o. a. een artikel over het Koninklijk Paleis en Park „Het Loo", met re producties naar zeldzame photo's en oude prenten. Tot heden werden reeds meer dan 12,000 ex. van dit werk, dat het handige formaat van de be kende Baedekers-reisboeken zal heb ben, besteld. gevonden, nauwkeurig paste op de huisdeur van no. 28 in de Rozen straat. Lodder zag de zaak nu zoo hel der in, alsof hij overal bij was ge weest. Horner had zich met of zon der weten van Dorner een sleutel van het huis no. 28 in de Rozen straat verschaft en daarmee was de omstandigheid, dat niemand hem het huis der misdaad had zien verlaten, volkomen opgehelderd. Toen hij 's middags vóór den moord in huis was gekomen, had natuurlijk niemand op hem gelet ongetwijfeld had hij zich in de wo ning van zijn vriend verborgen, waar schijnlijk op diens verzoek, ten einde een getuige bij zijn onderhoud met Wilhelm te hebben, daar de twee schelmen zeker niet voornemens waren, het bij de eerste afpersing te laten. Nog waarschijnlijker werd deze oplossing, daar het signalement, dat de Klerk van Wilhelm gegeven had van den man, die» op het kantoor van den jongen advocaat was ge weest, nauwkeurig met dat van Hor ner overeenstemde. Hij had natuurlijk 't Kan verkeeren, zei Bredero, en dat woord [blijft waar, We zien liet opnieuw bij dat Smildesche paar, Bax. verliefd was tot over de ooren, Van een lange vrijage dan ook heel niet wou [hooren, Maar dat, nu de band des huwlijkszal worden Op eenmaal hun vurige liefde vergeet. Althans de man, een 53-jarige we duwnaar met 2 kinderen zij was ruim 30 en had er 5 kreeg op het laatste oogenblik „bezwaren", vervoegde zich bij den ambtenaar van den burgerlijken stand en zei„Mijn heer, ik geef 't over, heur, wil je ons maar weer „uut" doen." Naar luid van het bericht, moet het bruidje „geen makke klant" zijn geweest. Had de man dan geen gelijk Wat doe je met een vrouw, al.a zij de baas [wil spelen Dat draagt geen flinke man, dat geeft al dra [krakeelen. Dus, jongens, als je merktzij is „geen makke [klant, „Geeft 't over" nog, want anders krijg je 't land Er zijn een heeleboel menschen, die 't land hebben, de een om dit, de ander om dat. Te Haarlem had een mijnheer eiken morgen om 6 uur al het land, als namelijk zijn buur man den hond uitliet, die dan blafte, blafte, wel een uur lang. Klagen baatte niet, buurman B. had „er ma ling aan." Mijnheer A. was radeloos. Maar daar kreeg hij een idee. Hij correspondeerde met een phonogra- phenfabriek, 't resultaat was, dat een groote kist aan huis werd bezorgd, inhoudende niet „de stem des mees ters" doch „de stem des honds'" Den volgenden morgen van zes tot zeven, Maakte 't hondje van B. zijn oude leven, Maar toen het eindlijk zijn solo had gedaan, Ving hondje A. zijn liedje aan. Het blafte op phonografische manier, Zoo ongeveer een minuut of vier, Om acht uur Het het weer zich hooren, Zonder zich aan 't gemopper van B. te storen. Om 9 uur klonk opnieuw zijn geblaf, Waarvan het om 10 uur voortzetting gaf. Zoo ging het om 11 en om 12 en om één, Om immer zoo voort te gaan, naar het [scheen Het eind van de historie? Vrede gaan sluiten 1 Maar 't hondje van B. ging later naar buiten. Dat zaakje is dus weer in 't reine. Wij moeten elkaar zooveel mogelijk tegemoet komen. Dat deed Koning Alfonso laatst ook, toen zijn automo biel werd aangehouden, omdat de chauffeur een straat wilde inrijden, waar geen automobielen mochten komen. Een dienaar van den heiligen Hermandad, Gaf een teeken, dat de chauffeur te stoppen had, Maar deze sinjeur, trotsch op zijn vrachtje, Deed of hij 't niet zag,' met spottend lachje. De agent, lang niet mis, sprong vlak vóór den [wagen! Hoe zon Koning Alfonso zoo iets verdragen! 'tViel mee; de Koning, verstandig, prees den En noemde hem een flinken, kranigen vent Toen bood hij den arm aan de Koningin En ging met haar wandlend de straat verder in. De ijver van den politieagent vond dus belooning. Zoo gaat het met toen met den advocaat afgesproken, dat deze 's avonds in het huis in de Rozenstraat komen zou. Een confrontatie van den klerk met Horner zou voldoende zijn, om in deze de waarheid rechtskundig vast te stellen. Met een zucht van verlichting stapte Lodder voor het wijnlokaal uit en beval zijn koetsier te wachten. Hij geloofde nu wel het noodlottig ge heim ontsluierd te hebben. Bij het betreden van het lokaal bekroop hem evenwel een angstig voorgevoel. Was Horner er nog Had hij niets bemerkt, geen arg waan gekregen Had Augusta, het arme, zwaar be proefde meisje, zich niet verraden, den uit den aard reeds wantrouwi- gen misdadiger doen bemerken, dat zij slechts een rol speelde en niet was, waar zij zich voor uitgaf (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1