Vrijdag No. 48, 47e Jaargang, 1909, 26 Februari, Feuilleton. Gemeentebestuur. BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. OPENBARE KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Viissingen brengen ter openbare ken nis dat de ontwerp-zomerdienstrege- ling 1909 Hollandsche IJzeren Spoor weg Maatschappij van af heden ter Secretarie ter visie ligt en dat eventueele opmerkingen dienaangaan de door belanghebbenden vóór of op 5 Maart e. k. rechtstreeks aan het Departement van Waterstaat behooren te worden ingezonden. Viissingen, 22 Februari 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN JKOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. De blijde verwachting. Wij lezen in de a.-r. „Rotterdam mer" Bij de verwachte blijde ge beurtenis moet, naar wellicht niet iedereen bekend is, de minister van justitie, de heer mr. A. P. L. Nelissen, tegenwoordig zijn in het Koninklijk Paleis. In de kamer, grenzende aan die, waarin het Prinsje of Prinsesje geboren zal worden, zal hij moeten vertoeven tot het oogenblik, waarop hem de nieuwe Oranje-telg, op zil veren schaal gelegen, zal worden getoond. Als hoofd van het departement van justitie rust op hem de taak den jong geborene bij den burgerlijken stand aan te geven voor deze ceremonie, die in haar geheel een achtergrond van eenigszins justitieelen aard draagt, ontvangt de heer Nelissen f 2000 als het een Prinses, f 4000 als het een Prins is. Minister Talma en de Arbeidswet. Minister Talma heeft zich gewend tot het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen met het verzoek om hem van eventueele aan- of op merkingen op een ontwerp-algemeene maatregel van bestuur ter uitvoering van art. 4 der Arbeidswet mededeeling te doen. Door het bestuur is nu aan de bij het N. V. V. aangesloten organisaties verzocht haar opmerkingen ter kennis van het Dagelijksch Bestuur van ge noemd vakverbond te brengen, aan gezien dit voornemens is, deze in één adres neergelegd, ter kennis van mi nister Talma te brengen. Dr. Kuyper. Toen dr. Kuyper gisterenmiddag- de vergaderzaal van de Tweede Ka mer binnentrad, struikelde hij over een der trapjes bij den voorzitters- zetel, tengevolge waarvan hij viel. 42.) „Dikwijls heeft hij het noodige niet te eten gehad en toch heeft hij zijn karige maaltijden vaak nog met een hond gedeeld, een verschrikkelijk dier, dat niet eens van hem was. Juist omdat hij zoo goed voordieren was," ging de weduwe voort, wier Jong nu los begon te raken, „heb ik hem graag mogen lijden maar nu hij mij de politie op den hals haalt, nu bedank ik voor hem." De commissaris, die inmiddels een met bloed doortrokken zakdoek, een buitengewoon groot scheermes, be nevens een met bloed bevlekte broek U't de matras had gehaald, keek bij aeze woorden belangstellend op. „Hoe heette die hond vroeg hij. "Jurk," antwoordde de weduwe er zjoh te bezinnen, terwijl zij begrijpen kon, welk belang de mmtssaris daarin stelde en waar- Verschillende leden, waaronder de voorzitter van de Kamer, snelden toe, om dr. Kuyper op te heffen. Hij had zich, naar het schijnt, niet bezeerd. Verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Dr Nolens herinnert er aan, in de „N. Venl. Ct." dat hij in December in de Kamer uitstel van behandeling van het ontwerp tot verhooging van den drankaccijns bepleitte en, ten slotte, verkreeg. Hij sprak toen de hoop uit, dat „de financieele gang van zaken van dien aard zou zijn, dat van dit uitstel, afstel zou kunnen komen". Hij schrijft thans opnieuw De opbrengst der middelen over De cember was zeer gunstigdie over Januari in elk geval bemoedigend. Wel moet daarbij gelet worden op het verband tusschen den suikeraccijns en de vijf Zaterdagen, maar daarte genover staat de omstandigheid, dat de vermindering van de directe be lastingen vermoedelijk in de volgende maanden weer wordt vergoed, en dat de vermeerdering van de totale op brengst grootendeels te danken is aan de middelen, welker stijging aan meer beweging in handel en bedrijf is toe te schrijven. De verwachte meerdere opbrengst uit de verhooging van den accijns op gedistilleerd is in de eerste plaats bestemd voor dekking van het tijde lijk tekort. In die omstandigheden is er iets voor te zeggen dat de financieele uit komst van nog enkele maanden worde afgewacht om na te gaan of men er niet buiten kan. indien dat mocht blijken het geval te zijn, zou er later een meer recht- streeksch verband gelegd worden tusschen eventueele verhooging van den accijns op gedistilleerd en ver laging van den accijns op suiker. Herziening Pensioenwetten. Het algemeen bestuur der Pensioen- vereeniging, heeft een adres gericht aan den minister van financiën. Naar aanleiding van het door den minister van justitie in de vergadering der Tweede Kamer van 27 Nov. 11., te dier zake gesprokene, herinnert adres sant aan het adres van 19 Dec. 1907, waarin den vorigen minister van finan ciën mededeeling werd gedaan van de wenschen der ambtenaren op pen- sioengebied en wordt nogmaals te kennen gegeven, „dat het door de burgerlijke ambtenaren op zeer hoogen prijs zal worden gesteld, indien de minister van financiën (wien afschrift van genoemd adres is overhandigd) zou willen bevorderen, dat een her ziening der pensioenwetten zoo spoe dig mogelijk worde ter hand genomen. om zijn gelaat zoo eensklaps op klaarde. „Weet gij ook, wie de eigenaar van dien hond was?" vroeg hij verder. „Wel ja, de vriend van Horner," zeide de weduwe op minachtenden toon. „Die moest vooral zoo'n hond houdenhij zag er zelf uit, alsof hij maar eens op een dag at, en ik ge loof ook, dat dit niet zelden het geval was." „Bedoelt ge mijnheer Dorner vroeg de commissaris vriendelijk, terwijl hij de weduwe wat ter zijde nam. Deze zette groote oogen op. „Heette hij Dorner vroeg zij daarop. „Hij was een klein, oud man met spierwit haar, een onaan genaam gezicht en daarbij was hij altijd zoo uit de hoogte." Zij hield plotseling op en keek diep in gedachten voor zich uit. „Dorner herhaalde zij vervolgens. „He, wacht eens even, die naam komt mij bekend voor. Hm, waar heb ik dien meer gehoord „Stil, ik heb hem meen ik gele zen Eensklaps maakte zij een verschrikkelijk beweging. „Heer in Onderlinge vrijwillige ongevallen verzekering. De „Nieuwe Courant" begroet als een gelukkige gebeurtenis de totstand koming op 28 Januari 1.1. van de „Vrijwillige onderlinge ongevallenver zekering ten behoeve van de arbei ders, werkzaam in het tuinbouwbe drijf". Het blad herinnert dat tot die instelling met bijna algemeene stem men besloten is door den Nederland- schen Tuinbouwraad, de federatieve vertegenwoordiging van nagenoeg alle tuinbouwvereenigingen in ons land, op voorstel van zijn centraal bestuur. Het kan natuurlijk niet ontkend worden schrijft de „N. Ct." o.m. dat aan eik stelsel van onderlinge verzekering bezwaren verbonden zijn, in verband met de financieele aan sprakelijkheid der leden onderling en hun collectieve verantwoordelijkheid tegenover hen die recht hebben hetzij op eene uitkeering in eens, hetzij op een tijdelijke of blijvende rente. De practijk heft echter die bezwaren zoo niet absoluut dan toch voor het grootste deel op, zoodat beide groe pen van belanghebbenden volkomen gerust kunnen zijn ten aanzien van de soliditeit der instelling. De werkgevers, omdat hun onder linge financieele verantwoordelijk tot een minimum wordt teruggebracht door de deelnemers bij den aanvang van elk halfjaar of kwartaal een voorschot te laten betalen op de jaarlijksche kosten (waarvan men na tuurlijk reeds spoedig het gemiddelde bedrag zal kennen). De arbeiders, omdat het arbeids contract hun de gelegenheid biédt met den werkgever overeen te komen, dat zij verzekerd zullen zijn tegen de geldelijke gevolgen Van ongevallen krachtens de bepalingen van het onderlinge verzekeringsinstituut, ter wijl mede hun recht op beroep bij eventueele geschillen voldoende is gewaarborgd. Slagen onze tuinbouwers, dan zullen zij meent het blad een leerzaam voorbeeld gegeven hebben van wat 't particulier initiatief door samen werking in practischen geest op dit gebied vermag. Een voorbeeld, dat wellicht niet alleen binnen onze grenzen tot navolging zal wekken en dat velen, misschien door den waan van den dag dat alleen de Staat bij machte zou zijn in dezen iets wezenlijk goeds tot stand te brengen, de oogen voorgoed zal openen. Militaire berichten. Een Kon. besluit wordt tegemoet gezien, waarbij bepaald wordt, dat het opleidingsjaar voor a. s. militie officieren voortaan zal loopen van 1 October tot ultimo September van het volgend jaar en dus niet meer zal verdeeld zijn over twee burger studie den Hemel nu gaat mij een licht op Ja wei, die is vermoord geworden, en een hond heeft hij gehad, ja juist en dien hebben zij ook den hals af gesneden en die hond moet ook Turk geheeten hebben. Is het mo gelijk, zou Horner Zij zweegblijkbaar durfde zij de gedachte, die bij haar opkwam, niet in woorden brengen. „Was Turk kwaadaardig vroeg de commissaris. De weduwe knikte toestemmend. „Dat zou ik meenen," bevestigde zij„hij was gevaarlijk. Mijn kinde ren maakten zich altijd uit de voe ten, als zij hem maar uit de verte zagen aankomen zij waren doods benauwd voor dat beest." „Nu als men hem vriendelijk aan sprak, zou hij toch wel niets gedaan hebben," sprak Lodder. „Wei mag het u bekomen spotte de weduwe. „Ik heb dat dier dik wijls wat gegeven, ofschoon ik het zelf niet breed heb, maar ik zette het maar in de keuken voor hem neer en paste wel op, dat ik niet bij hem kwam." „Dat moet dan wel een kwaad ftbonnements-ftduertenfiën op zeer uoordeelige voorwaarden. jaren, doch met de laatsten parallel ioopen. De opleiding, die dan meer gecentraliseerd plaats heeft, de eerste maal bij het 5e regiment in fanterie te Amersfoort zal bestaan in een theoretisch-practischen cursus van 1 October1 Juni, waarna exa men wordt afgenomen, terwijl bij wel slagen daarin nog gedurende ongeveer 4 maanden practische dienst wordt verricht in enkele nader aan te geven garnizoensplaatsen met goede oefe ningsterreinen. Wanneer de adspiranten die zich thans verbonden hebben ot nog zullen verbinden, den wensch te kennen ge ven naar vorenomschreven (nieuwe) regelen te worden opgeleid, zullen zij, na het sluiten der verbintenis met ver lof worden gezonden tot 1 October a.s. Wenschen ze van bedoelde bepa lingen geen gebruik te maken, dan heeft hun opleiding op den ouden voet en volgens den eerstvermelden tijd plaats. De luit-kolonel J. A. Sikkens, vroe ger garnizoenscommandant te dezer stede, thans provinciaal adjudant in Zuid-Holland, wordt met 1 Mei ge- pensionneerd. Van 1 tot 15 September worden de leerlingen uit het eerste studiejaar van den hoofdcursus te Kampen A. D. P. Dominicus en M. L. van Loon, voor practische oefeningen gedetacheerd bij het 3e reg. inf. te Middelburg. Pensioenregeling van commissaris sen van politie. lil verband met de daarover in de Eerste Kamer gevoerde beraadsla gingen vernemen wij met belangstel ling, dat de minister van binnen- iandsche zaken zich tot de belangheb benden heeft gewend met het verzoek om inlichtingen omtrent de pensioe nen van commissarissen van politie, waaraan, gelijk men weet, thans elke regeling ontbreekt. („Hbl.") Burgemeester en Raad. Een eigenaardige kwestie heeft zich te Utrecht voorgedaan tusschen den burgemeester, mr. dr. A. F. baron van Lijnden en den gemeenteraad. In het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen zou een diner zijn, door den raad den burgemeester aan geboden, welk diner plotseling is afbesteld. Naar de „Utr. Ct." mededeelt, heeft de burgemeester, nadat in de laatst gehouden raadszitting de motie-Men- dels, tot splitsing van een tweetal stemdistricten, door den raad met groote meerderheid was aangenomen, in zijn kamer een brief geschreven aan den voorzitter der diner-commis sie, waarvan de inhoud in hoofdzaak hierop neer kwam, dat de burgemees ter gezien de houding van den ge meenteraad, welke de motie-Mendels dier zijn geweest," mompelde de commissaris. „Maar deed hij uw commensaal dan niefs „Integendeel verklaarde de we duwe, „het beest was letterlijk gek op hem en gehoorzaamde hem beter dan zijn eigen baasja, de hond wilde niet met hem 'meegaan, voor dat Horner hem beval, anders was hij niet van dezen weg te krijgen." De commissaris dacht een oogen blik na. Toen kwam een zijner agenten bij hem met een sleutel, dien hij nog in de matras vond en dien Lodder op lettend bekeek. „Deze sleutel komt mij bekend voor," mompelde hij peinzend. „Hij heeft zeker een beteekenis, anders zou Horner hem niet zoo zorgvuldig verborgen hebben." „Onze huissleutel is het niet," zeide de vrouw, toen de commissaris haar den sleutel voorhield. Lodder tikte met den vinger tegen het voorhoofd, daarna wenkte hij een politieagent. „Neem een rijtuig", beval hij, „rijd naar de Rozenstraat no 28 en pro beer dezen sleutel op het slot van dat aannam, die de burgemeester had bestreden, gelet voorts op de houding van den gemeenteraad bij eene vorige gelegenheid, in een en ander zag een positie nemen van den raad tegen zijn persoonlijk optreden. Diensvol gens was het den burgemeester, overigens met eerbiediging van de persoonlijke inzichten van ieder raads lid, onmogelijk met den raad in een vriendschappelijken maaltijd aan te zitten. Hij trok derhalve zijn aanvan kelijk toegezegd aanvaarden der in vitatie terug. De scheuring in de S. D. A. P. Te Rotterdam is jl. Dinsdagavond een vergadering gehouden van een. vijftigtal leden der S. D. A. P. ter bespreking van de houding, die zij na het Deventer congres-besluit had den aan te nemen. Omtrent deze vergadering verneemt de „N. R. Ct." dat de aanwezigen, waar het congres reeds het royement der redacteuren van „De Tribune" uitgesproken heeft, geen enkel motief aanwezig vonden, om nog aan het referendum deel te nemen. Integendeel, zou dit, naar men meende, slechts oponthoud voor de te voeren actie beteekenen. Men besloot, zich en bloc af te scheiden van de S. D. A. P. en een nieuwe organisatie op te richten, die een afdeeling zal worden der eer lang te constitueeren partij. Met al gemeene stemmen is besloten aan het eerste congres dier nieuwe partij voor te stellen, in Rotterdam IV mr. M. Mendels candidaat te stellen voor de Tweede Kamer. Het bestuur der nieuwe vereeniging is samengesteld uit vijf leden. Ten slotte is besloten, dat alle besluiten vernietigd zullen zijn, indien het refe rendum het royement niet bekrachtigt. Het „Hbl." meldt, dat in een ver gadering van de afdeeling Amsterdam II met een kleine meerderheid is be sloten bij het referendum voor de voorstellen van het partijbestuur (ook voor het royement) te stemmen. In de afdeeling III, die binnenkort vergadert, zullen eenige leden voor stellen indienen om de heeren Wijn koop en Ceton dadelijk te schorsen als bestuurders van deze afdeeling, op grond dat de oprichting der nieuwe partij, nog vóór dat het referendum uitspraak heeft gedaan, een onorga nisatorische daad is. Op de gisterenavond gehouden ver gadering van de federatie Amsterdam van de S. D. A. P. waren de Marxis tische bestuursleden niet aanwezig, omdat zij zich met de Deventersche besluiten niet kunnen vereenigen. Naar het „Utr. Dbl." verneemt, zul len, wanneer het dezer dagen gehou den referendum het besluit van het congres van Deventer bekrachtigt, ook te Utrecht een aantal leden uit de af- huis. Ik wacht u over een half uur in 't lijkenhuis." Vervolgens beva! hij de weduwe „Maak u gereed." De vrouw begon van het hoofd tot de voeten te beven en vouwde de handen. „Heer in den Hemel, wilt ge mij gevangen nemen jammerde zij. „Ik ben een arme, oude vrouwhet is toch mijn schuld niet dat die Hor ner „Maak u gereed," hernam de com missaris met nadruk, om aan dit ge weeklaag een einde te maken. „Ik geef u mijn woord, dat u niet het minste leed zal geschieden integen deel zult gij nog schadevergoeding ontvangen. Over een uur zijt gij weer goed en wel thuis." Gerustgesteld ging de vrouw zich gereed makenintusschen trad Lod der aan het venster en bekeek den bloedigen zakdoek, de eveneens be morste broek en het scherpe scheer mes met roestvlekken die ook van bloed afkomstig waren. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1