Donderdag 25 Februari. Feuilleton* No. 47. 47e Jaargang. 1909. Gemeentebestuur* ¥asi Week ïot Week. BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweern aal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. DRANKWET. Burg. en Weth, van Vlissingen gelet op art. 12 der Drankwet; doen te weten dat bij hen is ingekomen een ver zoek (in afschrift) gericht aan Ge deputeerde Staten dezer provincie, van jannis Beun, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein uitsluitend aan logeergasten in per ceel Kleine Markt 15 dat van af heden gedurende veertien dagen schriftelijke bezwaren tegen het eventueel verleenen van de ge vraagde vergunning kunnen worden ingebracht bij Burg. en Weth. voor noemd. Vlissingen, den 23 Februari 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. BEDRIJFSBELASTING. Afkondiging van het kohier No. X der Bedrijfsbelasting, dienstt 1908 1909. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijks-Ontvanger is ge zonden, het door den Directeur der Directe Belastingen te Middelburg executoir verklaarde kohier no. X wegens de bedrijfsbelasting, dienst 1908 1909 de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorko ming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 23 Febr. 1909. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. 0 Welk een leven moet het toch zijn, dat de machtigen der wereld vaak verplicht zijn te leven De armste bedelaar bezit soms meer vrijheid dan zij. De Czaar van Rusland ver toefde in de vorige week voor een korte poos in zijn hoofdstad, die hij in vier jaren niet had bezocht. On- noodig te zeggen, dat de burgerij van Z. M.'s komst hoegenaamd niets wist. Het was ter gelegenheid van de bij zetting van het stoffelijk overschot van den overleden grootvorst Wladimir. De treurige stoet, treurig in dubbelen zin, gleed van het Winterpaleis, waar de keizer den nacht had doorgebracht, naar de St. Peters- en Paulsvesting, —O— 41.) Snel liep hij het portaal in, waar morsige kinderen speelden en stoei den, en klom de smalle, donkere hap op, die naar de bovenkamer leidde. X. Daar de politiebeambten de beve len van Lodder met de grootste voorzichtigheid en zonder eenig op zien te verwekken, hadden uitge voerd, vermoedde bijna niemand in nuis hun tegenwoordigheid. De hospita van Horner, een arme werkmansweduwe met een afgetobd en naargeestig voorkomen, was voor noten haar e'^en keulcen °Pge" Zonder eenige inleiding wendde Qe commissaris zich tot haar, nS ons «aar de kamer van «w commensaal," gebood hij. (Adv.) tusrchen een driedubbele haag van soldaten. Het opmerkelijkste was dat de nieu we koning van Bulgarije er ook bij tegenwoordig was en dat hem niet alleen vorstelijke eer werd gegeven, maar de Russische regeering tevens van de gelegenheid gebruik maakte om naar de Bulgaarsche hoofdstad te seinen dat het koninkrijk Bulgarije als zoodanig door Rusland werd erkend en de erkenning door de overige mogendheden spoedig zou volgen. Men moet daarvan dus te St. Peters burg wel alles geweten hebben. En nu heeft de Porte wel onmiddellijk protest laten doen, bij alle buitenland- sche mogendheden, terwijl er te Con- stantinopel heel wat te doen is over de houding van Rusland, maar wat zal het baten Wij verwachten dat nu wel langzamerhand van alle zijden de erkenningen te Sofia zullen inkomen. Servische boeren en Oostenrijksche soldaten hebben eikander, over het water van de blauwe Drina heen, be schoten Waarlijk geen wereld schokkende gebeurtenis en toch in Oostenrijk begint men van die aardigheden genoeg te krijgen en raakt zijn geduld kwijt. Het heeft nu al van October af geduurd, dat gedu rig uittarten van den reus door het dwergje en nu schijnt er wezenlijk een soort van ultimatum uit Weenen ver zonden te zijn, die waarschijnlijk wel zeer kalmeerend werken zal of reeds gewerkt heeft. Infusschen schrijft men aan de Ser vische regeering het plan toe, om den zetel der regeering, het hoofdkwartier van het leger en den geldvoorraad, als die er ten minste nog is, van Belgrado naar Nisj over te brengen. Belgrado kan niet verdedigd worden en de Oostenrijkers bezitten een aantal De vrouw maakte een angstig handgebaar en aarzelde het bevel te gehoorzamen. „Ik durf het niet te doen," zeide zij jammerend. „Mijnheer Horner heeft mij streng verboden op zijn kamer te komen, waarvan hij de sleutel altijd bij zich heeft. Ik mag ze alleen schoonmaken, wanneer hij er bij is." „Daarover bekommer ik mij wei nig", voegde de commissaris haar toe. „Open de deur voor ons, anders zullen wij haar openbreken." „Maar wat zal mijnheer Horner wel zeggen, als hij thuis komt Hij gaat misschien terstond verhuizen en hij is toch zoo,n goede huurder," zeide de weduwe half weenend. „Het zal wel een poosje duren, voordat uw commensaal thuis komt," hernam de commissaris. „Vooruit, hebt ge een tweeden sleutel Of moet ik den smid laten komen Onder veel ach en wee van de vrouw kwam de sleutel te voorschijn, dien een vroegere huurder had na gelaten en dien zij thans den commis saris ter hand stelde. TELEFOONNUMMER 10. riviermonitors, waarmede zij de stad gemakkelijk kunnen platschieten. Nisj daarentegen ligt in het binnenland en heeft vrij wat waarde uit een oogpunt van landsverdediging. Druk besproken wordt weder de vraag, hoe de Servische bevolking van Hongarije en Croatië zich za!gedragen, wanneer Oostenrijk zich inderdaad zou genoodzaakt zien tot maatregelen van tuchtiging. Een feit is het, dat Servische studenten te Budapest ver gaderden om te overwegen wat hun in zoodanig geval te doen staat. De politie, die er de lucht van kreeg, heeft er echter niet éen kunnen snap pen. Reeds jaren lang wordt in Ser visch Oostenrijk gewerkt. Tengevolge daarvan zitten nu al maanden lang meer dan vijftig Serviërs te Agram in de gevangenis, onder verdenking van hoogverraad, en eerst in Maart zal het proces beginnen. Een bijzonder gunstigen indruk schijnt het optreden gemaakt te heb ben van den nieuwen Turkschen grootvizier in de Kamer. Vooral op eendracht tusschen de verschillende nationaliteiten in het nog altijd groote rijk, drong hij aan, opdat men sterk moge staan tegenover andere natiën, wier zelfzuchtige berekeningen geen vat hebben, wanneer zij zich weten te staan tegenover een volk dat den wil heeft om zijn onafhankelijkheid te bewaren door zijn waardigheid hoog te houden. Inderdaad een waardig woord, voor al om de bijvoeging, dat men dan nog meer zijn pogingen zal kunnen aanwenden voor de binnenlandsche reorganisatie van het vaderland, waaraan tot dusver slechts ontbrak de vrijheid en gelijkheid voor alle on derdanen en gerechtigheid voor allen. Wat de anti-Oostenrijksche bewe ging betreft, deze zal nu wel een einde nemen. Oostenrijk en Turkije toch zijn het eens en binnen enkele dagen zal de zaak wel voor goed beklonken zijn. Er zijn dan ook strenge bevelen naar de Syrische havensteden gezonden, om de kwaadwillige aan slagen op de lading van Oostenrijksche stoomschepen te beletten. Met geweld zullen de baldadigheden worden ge keerd. Trouwens, in Europeesch- Turkije schijnt er van boycot al geen sprake meer te zijn, waarmede de Oostenrijksche regeering natuurlijk hooglijk ingenomen is. Naar het schijnt, zal ook Denemar ken zich gaan wapenen. Over de wenschelijkheid om Kopenhagen te versterken, wordt daar al jaren lang strijd gevoerd. Al wordt Denemarken voor een neutralen staat gehouden, wiens neutraliteit dan ook is erkend, men weet maar al te goed wat trac- taten beteekenen als er belang in het spel komt om ze niet te handhaven. Een oogenblik later betraden zij het kleine kamertje met éen venster, dat Horner bij de weduwe bewoonde. Deze zelf was op een wenk van Lodder de politiebeambten gevolgd. In de kamer stond niets dat de aandacht trok zij bevatte slechts het hoognoodige meubilair. Het wei nige huisraad, dat hier stond, ver keerde in een jammerlijken staat van de wankelige kleerkast, waarvan de deur uit de scharnieren hing, tot de gebrekkige stroostoelen, welker zit tingen meerendeels beschadigd waren. Aan den wand hing een verweerde spiegel en voor het venster een gor dijn, dat eens lang geleden, wit ge weest moest zijn, maar thans goor en overal gescheurd en gerafeld was. Terstond begon een nauwkeurige doorzoeking van de kamer, hetgeen, onder leiding van Lodder, niet veel tijd vorderde. Eerst werden alle meubelen van de wand geschoven en begon men met een bijzonder soort hamers, daartoe opzettelijk meegebracht, tegen de muren te kloppen. Een man on derwierp den vloer aan een gelijk onderzoek. ftbonnemenfs-ftduerlentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden. De minister van landsverdediging heeft dan nu ook voorstellen inge diend, die uitgaan van de gedachte dat Europa verkeert in een staat van onrust en spanning en Denemarken er op bedacht moet wezen om zijne onzijdigheid te kunnen handhaven. De oude vestingwerken van Kopen hagen wil men afbreken en door ge heel nieuwe vervangen. In eens zal daarvoor worden uitgegeven 29 milii- oen en verder jaarlijks ruim 2millioen. Het moet tevens in het voornemen liggen om ook op versterking der vloot bedacht te zijn. Een der eerste bezigheden van koning Eduard van Engeland, nadat hij van zijn veelbesproken bezoek aan Duitschland was wedergekeerd, is geweest om de beide Kamers van het Britsche parlement te openen. Dat daarbij van het bezoek en aan de verwachtingen die het heeft op gewekt, in de warmste bewoordingen gewag werd gemaakt, sprak van zelf, maar toch schijnt het eenige teleur stelling te hebben opgeleverd, dat over getroffen afspraken of in voor bereiding zijnde overeenkomsten tus schen de Duitsche en Engelsche re geeringen, met geen enkel woord melding is gemaakt. Aangenaam daarentegen was het te vernemen, dat de Engelsche re geering met de Russische van ge dachten wisselt over de instelling van een vertegenwoordigenden re- geeringsvorm in Perzië, omdat de uitgebreide commercieele en econo mische belangen van Engeland en Rusland in het Perzische rijk dooi de tegenwoordige onlusten in gevaar worden gebracht. Velen heeft het verwonderd, dat de koning met geen woord heeft gewag gemaakt van de eischen der stem rechtvrouwen, die zich ter gelegenheid van de opening van het parlement weer allerbespottelijkst hebben ge dragen. Men leidt er algemeen uit af dat de regeering in deze quaestie beslist niets wil doen. Geen wonder: de dames gedragen zich zoo ergerlijk onvrouwelijk, dat men gerust kan zeggen, dat zij het kiesrecht voor de vrouw onmogelijk maken. Bij ons zou het zeker niet anders toegaan maar bij ons zouden zelfs mannen zich vaak schamen om datgene te doen waartoe de vrouwen in Enge land haar toevlucht nemen om het zoo vurig begeerde goed deelachtig te worden. Patrimonium. In de Maandag gehouden vergade ring werd aan de orde gesteld het verkiezingsprogram voor de aanstaan Dit geschiedde om ergens een holle plek te vinden; het gehoor van de beambten, die met dit werk ver trouwd waren, was zoo fijn, dat zij zich nooit in hun nasporing vergisten. De commissaris doorzocht inmid dels met „vriend Holdert" en den besteller stuk voor stuk de kleerkast en de linnenkast. Het eigendom van Horner was trouwens niet zeer talrijkhij bezat slechts het noodzakelijkste en zelfs dit was nog ontoereikend. Het had er geheel den schijn van, alsof de eigenaar het zoo had ingericht dat hij er zonder veel verlies in tijd van nood afstand van kon doen. Alles bewees, dat Horner gewoon- was te leven als een vogel op een tak, elk oogenblik tot wegvliegen gereed, wanneer hem eenig gevaar dreigde. Holle plaatsen werden noch in den wand noch onder den vloer ge vonden daarentegen bespeurde men toen het bed was afgenomen dat de versleten matras eenige voorwerpen verborg. Die werden natuurlijk in een oogwenk te voorschijn gebracht. De hospita begon te jammeren de algemeene verkiezingen, waarin wordt aangedrongen op wettelijke maatregelen tegen de geldelijke ge volgen van ziekte, invaliditeit en ouderdom. Een uitvoerig debat ontspon zich hierover. De afdeeling Delft deed het vol gende voorstel, om achter het door het bondsbestuur opgestelde program te voegen „en het (program), zoo de omstandigheden het gebiedend nood zakelijk maken, dienst te laten doen om het aan de eventueele candidaten voor te leggen". Dit voorstel werd met groote meer derheid van stemmen verworpen. Op voorstel van den heer Van der Molen werd met algemeene stemmen aangenomen de naam „verkiezings program", zooals dit in 1901 en 1905 geschiedde. In de avondvergadering kwam na de opening het eereiid van het Ver bond, dr. A. Kuyper, de vergaderzaal binnen. Zijn verschijning werd met luid applaus begroet, terwijl hem werd toegezongenDat 's Heeren zegen op u daalDe voorzitter heette hen in enkele woorden hartelijk wel kom. Als oud-strijder en warm vriend van het Verbond, was hij in het midden, daar men ook thans nog hoopte op zijn gewaardeerden steun en advies. Namens de vergadering wenschte de heer Van Vliet dr. Kuyper ook verder 's Heeren zegen toe en sprak den wensch uit, dat God hem zou sparen tot in lengte van dagen voor ons volk en voor Patrimonium in het bijzonder. Ook van minister Talma bracht de voorz. de hartelijke groeten aan de vergadering over met de beste wen- schen voor haar slagen. Hierna stelde de voorzitter aan de orde de algemeene beschouwingen over het reorganisatierapport van het Verbond, uitgebracht door het bonds bestuur, bijgestaan door een commis sie, bestaande uit een zevental leden uit verschillende afdeelingen. De meeningen bleken in hoofdzaak te verschillen over de conclusie om trent het lidmaatschap der afdeelin gen en over de vraag, of de vakver- eéniging behoort te staan op den confessioneelen of den interconfes- sioneelen grondslag. Tal van afgevaardigden en leden van het bondsbestuur namen aan de geanimeerde discussie deel. Na de afgevaardigden sprak dr. Kuyper de vergadering toe. Nu hij eenmaal de discussies had aange hoord, verklaarde hij zich niet ver antwoordelijk te achten, zoo hij ook zijn stem niet over de onderhavige quaestie had doen hooren. Daartoe schetste hij de overgangsperiode, waarin „Patrimonium" thans verkeert toen zij zag, dat men haar matras opensneed. a Zij zeide nu wel te begrijpen, waarom Horner nooit had toegestaan, dat zij zijn bed opmaakte of zijn matras opschudde. Zij moest dan immers dadelijk de scheur hebben waargenomen ofschoon deze vluch tig dichtgenaaid was. Haar huurder moest haar de schade vergoeden, dat nam zij zich vast voor. „Nu, hij heeft zeker wel veel geld," spotte de commissaris, terwijl hij de in de matras gevonden voor werpen éen voor éen bekeek. De weduwe, wier goede meening omtrent haar commensaal nu plotse ling verdwenen scheen, begon spot tend te lachen. „Daarmee is het niet al te best gesteld," zeide zij. Horner heeft wel altijd stipt betaaldmaar het is hem in de drie maanden die hij hier gewoond heeft, lang niet voor den wind gegaan." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1