21 Februari. Feuilleton. No. 46 47e Jaargang. 1909. Woensdag- Gemeentebestuur. BINNENLAND. Land- en Tutnbouvu VLISSINGSCH prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op 2on- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. OPENBARE KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter openbare ken nis dat de ontwerp-zomerdienstrege- lingen 1909 der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en der Nederlandsche Centraal Spoorweg Maatschappij, van af heden ter secre tarie ter visie liggen en dat eventueele opmerkingen dienaangaande door be langhebbenden voor of op 5 Maart e. k. rechtstreeks aan het Departement van Waterstaat behooren te worden ingezonden. Vlissingen, 22 Februari 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. BEDRIJFSBELASTING. Afkondiging van het kohier No. X der Bedrijfsbelasting, drenst 1908/1909. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijks-Ontvanger is ge zonden, het door den Directeur der Directe Belastingen te Middelburg executoir verklaarde kohier no. X wegens de Bedrijfsbelasting, dienst 1908/1909; de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorko ming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 28 Febr. 1909. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Patrimonium. De 28e jaarlijksche algemeene ver gadering van het Nederlandsche Werkliedenverbond „Patrimonium" werd Maandagmiddag in het gebouw te Amsterdam geopend. De vergadering werd gepresideerd door den voorzitter, den heer P. van Vliet jr. Deze deed in zijn openingswoord uitkomen, dat een belangrijk deel der te behandelen afdeelingsvoorstellen betreft groote volksbelangen, die voor al in een jaar, waarin de algemeene verkiezingen voor de Staten-Generaal plaats vinden, aan de jaarvergadering een bijzondere beteekenis geven. Spreker eindigde met de waarschu wing voor elke blanco- toezegging op het punt der ouderdomsverzor ging. 40.) Kort nadat vriend Schuller was heengegaan, was er iemand in het „Löwenhof" gekomen, die een zaak over te nemen had, en daarover wa ren zij het nu zoover eens geworden, dat alleen de verkoopakte nog maar door den notaris moest worden op gemaakt. Daarvoor was echter een getuige noodig en daar hij wist dat zijn vriend Schuller in de stad en bij Rövemann was, en hij niemand anders kende verzocht hij hem den besteller te volgen naar het kantoor van den notaris, dat niet ver weg was. „Wat nu?" vroeg'de commissaris, met een spijtigen blik op de volle wijnflesschen, die op de tafel stonden. „Het is jammer," zeide Augusta, „maar gij kunt mijnheer Holdert dat verzoek niet best weigeren." ..Neen, want hij moest morgen weer in Regenwalde zijn," mompel- In het jaarverslag van den secre taris, den heer F. Noordhof, wordt hulde gebracht aan den afgetreden redacteur van „Patrimonium", ds. A. S. Talma, en herinnerd aan de ver kiezing van den heer J. van der Mo len, hoofdbestuurder, tot Kamerlid en aan de benoeming van den heer J.Huizinga, bezoldigd ambtenaar van het Verbond, tot burgemeester van Axel. Dedaak der commissie van advies voor het pensioenvraagstuk werd aldus gewijzigddat de com missie advies zal uitbrengen aan het bondbestuur over wetsontwerpen in zake sociale verzekering. In het afgeloopen jaar werden 17 afdeelingen opgericht, terwijl 10 wer den opgeheven. Het verbond-telt thans 202 afdeelingen. Ook de plaatselijke organisaties nemen in kracht toe. In Friesland wordt door den provincialen bond alles gedaan om tot een krachtige or ganisatie onder de veldarbeiders te komen. Uit het financieel verslag, uitge bracht door den penningmeester, den heer K. A. Grondijs, blijkt, dat de ont vangsten hebben bedragen f 2509.425, waaronder f2220.425 aan contributiën. De uitgaven beliepen f 2568.05 waar onder is begrepen f 1688.79 voor kosten van het Centraal Bureau. Besloten werd onder applaus dei- vergadering, tot het verzenden van een telegram aan H. M. de Koningin. Hierna kwamen aan de orde 'de voorstellen uit de afdeelingen. Zes dezer voorstellen hebben betrekking op de sociale verzekering. Na een korte inleiding, waarin de voorzitter de wenschelijkheid van overheidsinmenging in deze uiteen zette, in welken zin een vorige ver gadering zich reeds had uitgespro ken, stelde hij namens het bestuur de volgende motie voor „HetNederlandsch Werklieden-Ver bond „Patrimonium", spreekt als zijn overtuiging uit, dat met de volgende punten van sociale wetgeving bij de aanstaande verkiezing voor de Staten- Generaal ernstig rekening behoort te worden gehouden, opdat met name de telkens teleurgestelde hoop op de totstandkoming van wettelijke maat regelen tegen de geldelijke gevolgen van ziekte, invaliditeit en ouderdom, spoedig vervuld worde, en besluit, van dit program afschrift te zenden aan de Centrale Comité 's der Chr. Hist. Unie en A.-R. partij en noodigt alle leden van het Verbond uit, daan'oor in de Kiesvereenigingen, waarbij zij zijn aangesloten, krachtig op te komen." De vereeniging „Ons Belang" heeft zich met een verzoek tot H. M. de Koningin gewend, geen gehuwde mi- de Lodder. „Maar ik dacht, dat wij den avond gezellig zouden doorbren gen, en wij zulk een aangename kennis gemaakt hebben en, thans moet ik weg". „Kan mejuffrouw uw dochter niet hier op uw terugkeer wachten vroeg Horner verrukt over het denk beeld een tijdlang met het lieve meisje alleen te zijn. Augusta wierp een smeekenden blik op den commissaris, maar deze scheen dit niet op te merken. Hij knikte Hornet goedkeurend toe. „Dat zou het best zijn," meende hij haastig. „Ik weet echter niet, beste vriend, of gij de vrije beschik king over uw tijd hebt, en ik kan mijn dochter niet hier alleen in dit vreemde lokaal laten. ,,0, wat dat betreft," antwoordde Horner met van vreugde bevende stem, „het zal mij een genoegen zijn, de beminlijke jonge dame zoolang gezelschap te houden, wanneer zij dat voor lief wil nemen." Hij wierp Augusta een smachtenden blik toe en deze slaagde er in, of schoon met bovenmenschelijke in spanning, hem met een lieftallige Abonnemenfs-Aduertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden. litairen te pensionneeren vóór het in werking treden der wet, houdende be palingen omtrent de toekenning van pensioen aan de weduwen en weezen van militairen en gepensionneerde militairen der landmacht, beneden den rang van officier. Dit verzoek wordt gegrond op de omstandigheid, dat thans reeds eenige dier militairen ongeschikt zijn bevonden en voor pensioen zijn of zullen worden voor gedragen dat bij deze ongeschikt verklaarden de hoop bestond, dat ook zij deelgenoot zouden worden van het sedert eenige jaren in uitzicht gestelde, op te richten pensioenfonds. Koninklijke Militaire Academie. De minister van marine, waarne mend minister van oorlog, brengt in de „Staatsct." ter kennis van belang hebbenden Hier te lande zal in de maanden Juli en Augustus en zoo #oodig, in de eerste dagen van September e.k., examen worden gehouden voor toe lating van jongelieden als cadet bij de Koninklijke Militaire Academie te t'reda, geregeld op de grondslagen der wet van 21 juli 1890 („Staats blad" no. 126). Voor dit examen worden openge steld 98 plaatsen, verdeeld als volgt I. Ten behoeve van de Cadetten school. A. Bij het leger hier te lande 3 voor de infanterie, 2 voor de cava lerie, 7 voor de artillerie en 2 voor de genie. B. Bij het leger in Ned. Indië 11 voor de infanterie, 2 voor de cavalerie, 4 voor de artillerie en 2 voor de genie. De ruzie in de S. D, A. P. De drie geroyeerde redacteuren van „De Tribune." kwamen Zondagmiddag in het gebouw „Piancius" te Amster dam bijeen, tot stichting van een nieuwe sociaal-democratische partij op den grondslag der ultra-marxis tische beginselen. Toegelaten werden alleen leden der S. D. A. P., of zij, die in deze dagen voor het lidmaatschap daarvan be dankt hebben, en wel onder voor waarde, dat zij bij den ingang der zaal de verklaring aflegden, met het doel, nl. de stichting eener nieuwe partij, in te stemmen. Enkele sociaal-democraten, die ge weerd werden, omdat zij deze ver klaring niet wilden afleggen, maar hun besluit, of zij tot de oprichting wilden meewerken, wilden doen af hangen van het ter vergadering be sprokene, protesteerden daartegen op zoo nadrukkelijke en hardnekkige wijze, dat de zaalhouder ten slotte een politieagent liet roepen, om hen te doen verwijderen. Onder de ongeveer tweehonderd en vijftig partijgenooten, die aan de bijeenkomst deelnamen en dus tot lachje te bedanken. „Afgesproken dan", zei de com missaris, terwijl hij van zijn stoel opstond. „Ik stel voor, dat wij na mijn terugkeer, hier gezamenlijk sou- peeren. Holdert zal wel meekomen. Laat inmiddels de spijskaart komen, Elsa, en stel een heerlijk menu op." Tot den besteller vervolgde hij „Wij zullen een rijtuig nemen." „De notaris woont maar tien mi nuten van hier," voerde deze hier tegen aan. „Om het even," zeide de commis saris, „ik houd niet van loopen." Hij knikte de achterblijvenden vriendelijk toe en sprak schertsend de hoop uit, dat zij zich niet zouden vervelen. In zijn hart speet het hem voor de arme, lieftallige Augusta, die nu weerloos aan de indringerig heid van den verafschuwden man was prijsgegeven maar hij kon niet anders handelen. Wilde hij de ge gevens, die hij 's middags reeds had verzameld, voltallig maken, dan mocht hij geen tijd verliezen. In de eerste dwarsstraat stond een rijtuigLodder stapte in en wenkte I den besteller naast hem te gaan stichting der nieuwe partij wilden meewerken, merkte men, behalve de drie redacteuren van „De Tribune", de heeren D. Wijnkoop, J. Ceton en dr. W. van Ravesteyn, o. a. ook op de heeren mr. M. Mendels en dr. Her man Gorter, en de heeren H. Meyer en B. van Praag, beiden leden van het dagelijksch bestuur van den A. N. D. B. De vergadering was niet toeganke lijk voor de pers. Gemeld kan worden dat besloten is tot stichting van een nieuwe partij, voor het geval het referendum, dat den 7en Maart a. s. gesloten wordt, het royementsbesluit van het Deven ter congres bekrachtigt. Oók Stikstof. In een onzer laatste artikelen mee- nen wij duidelijk aangetoond te hebben, dat, althans op onze arme zand- en veengronden, bij de bemesting onzer hooilanden bij het phosphorzuur ook de kali niet mag ontbreken, vaak zelfs nummer één moet zijn. Maar hoe staat het met de stikstof Deze wordt in vele, misschien wel in de meeste gevallen, geheel vergeten. Er zijn streken in ons land, waar hon derden bunders hooiland aaneen lig gen en waar nooit een kruimel Chili is uitgestrooid. Nu is het waar, dat vaak bij een behoorlijke minerale be mesting een bevredigende hooi-oogst wordt gewonnen, ten minste bevre digend, vergeleken bij voorheen, toen men de hooilanden aan totale ver- waarloozir.g prijs gaf. De vraag is echter of die oogsten steeds voldoende mogen heeten, of een bemesting van het hooiland zonder stikstof aanbe veling verdient. En hierop antwoordt de ervaringneen Door een flinken hooi-oogst van 6000 Kilo per H.A.wor den aan een bunder grond onttrokken 95 a 190 Kilo stikstof; 120 a 130 Kilo kali30 a 60 Kilo phosphorzuur 60 a 100 Kilo kalk. Véél stikstof dusWaar moet het gewas die groote hoeveelheid vandaan halen Zullen de klavers, die als vlinderbloemig gewas de stikstof uit de dampkringslucht betrekken, dat alles kunnen leveren Zoo meende en leeraarde men vroeger. Maar de praktijk leerde anders. Die waan leeft echter nog voort onder onze land bouwers, die nog dienovereenkomstig blijven handelen. Wij moeten dus hen door de feiten overtuigen. Welnu, vóór ons ligt het verslag der rijks- landbouwproefvelden, in 1907 in de prov. Zuid-Holland aangelegd. Daarin vinden we melding gemaakt van een 8-tal proeven op hooiland, waarbij de werking der Chili kan worden na gegaan. Ziehier de uitkomsten, eerst van zitten. Deze gehoorzaamde, nadat hij den koetsier het adres had opgegeven, natuurlijk niet dat van den notaris, maar dat van Herbert Hórner, die op dit oogenblik onbewust dat de wrekende hand der gerechtigheid zich reeds naar hem uitstrekte, al zijn beminnelijkheid uitputte om zich in de oogen van het schoone meisje onweerstaanbaar te maken. „Nu vroeg de commissaris, toen het rijtuig zich in beweging had ge steld. „De zaak.vrodert goed, antwoordde de verkleede politie-agent. Wij heb ben al vernomen dat Horner in den nacht van den moord eerst om twee uur thuis gekomen is. Den volgen den morgen heeft hij zijn kleeren schoon gemaakt en aan zijn hospi ta gezegd, dat hij 's nachts onder het naar huis gaan een neusbloeding had gehad." „Had de vrouw geen argwaan „Zij verkeert in moeilijke omstan digheden haar man is dood en zij moet voor een groot gezin zorgen. Horner betaalt goed en prompt daarom bekommert zij zich niet veel een 3-tal op schraal hooiland: l.Te Sliedrechtkaïniet, slak en kalk gaf een verlies van f 11,60, met Chili er bij een winst van f 10,50; de winst door de Chili (240 K.G.) was dus {22.10. 2. Te Oudewater: De totale winst over 3 jaren was op het Chili- perceel (150 K.G.) het grootst, vol ledig zonder Chili f 145,50, met Chili f253,82. 3. Te Reeuwijk: Over 3 jaren was de zuivere winst met slak f53,25, met slak en kaïniet f 110, met slak, kaïniet en Chili (150 K.G.) f 145,92. Op gewoon hooiland 1. Te Nieuw—-*» koopMet slak en kaïniet f 37 ver lies, met Chili (150 K.G.) daarbij een winst van f67,75, ergo een voordeel door den salpetermest van bijna f 100. 2. Te Stompwijk: Slak en Chili, waarbij in .1906 stalmest, terwijl in 1907 de nawerking werd nagegaan, gaven over 3 jaar f89 meer, dan het perceel, waarop Chili was weggela ten. 3. Te Wassenaar: Hier was de kunstmestbemesting niet loonend Chiii scheen nog de beste uitkomst te geven. 4. Te Moordrechtdit proef veld was, volgens het verslag, te on regelmatig om er conclusiën uit te trekken. Opnieuw aangelegd hooiland, te Ter Aar, werkten alle meststoffen en maakte Chili zich ongeveer betaald. Wij gelooven na dit overzicht het oordeel gerust aan den lezer te kun nen overlaten. Bewerken is Bemesten, Welhaast heerscht overal, op den akker en in den hof weer bedrijvig heid en wordt de aarde voor het zaad toebereid. Geschiedt dat overal met de noodige zorg en naar den eisch Wij hebben nu niet het oog op de bemesting, maar op de be werking van den bodem. En dan moet erkend worden, dat die grond bewerking vaak zeer veel te wenschen overlaat, in letterlijken zin, te opper vlakkig is. Men behoeft maar eens er op te letten, hoe gespit wordtde schop of spa, dikwijls niet al te groot, wordt zoo schuin mogelijk in gestoken het werk valt dan niet zwaar en men schiet op. Jawel, maar zulk spitten is slechts half werk of nog minder dan dat; zelfs bij goed mesten is de oogst ook maar een halve, en ook lang niet zoo zeker. Het regenwater kan in zulk een slecht bewerkten bodem vaak niet wegzak ken, de grond is daardoor in 't voor jaar lang nat, koud, zuur en tenge volge daarvan begint de groei laat. Daar de ondergrond stijf is, vaak hard, ondoordringbaar, heeft er in een droge periode ook geen vocht- opstijgirtg plaats en het gewas ver droogt dan eerder. De plantenwortels kunnen zich niet ver uitstrekken ontwikkelen zich slecht en zoowel de onder- als de bovenaardsche deelen om zijn doen en laten en is met haar commensaal best tevreden." „Waarom heeft zij hem niet bij de politie als huisgenoot opgegeven vroeg de commissaris, van wiens ge laat thans elke uitdrukking van ge moedelijkheid verdwenen was. „Op verzoek van Horner," ant woordde de besteller. „Hij moet ge zegd hebben, dat hij daar zelf wel voor zou zorgen en daar het huis zeer veel bewoners heeft, kon zijn aanwezigheid daar niet gemakkelijk in het oog loopen. De eigenaar woont er zelf niet en weet niet eens nauw keurig, hoeveel bewoners zijn huis telt." De commissaris knikte zwijgend. Zij hadden intusschen het doel van hun rit bereikt en het rijtuig hield stil. Met een vluggen sprong was de commissaris op straat en liet het betalen van den koetsier aan den besteller over. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1