Dinsdag* 23 Februari. binnenland. Feuilleton. No. 45 47e Jaargang, 1909. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.S0. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—-4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. De blijde verwachting. De Haagsche correspondent van de Maasbode", melding makende van 'de Zaterdag ook door ons opgenomen opmerking van de „N. Ct.", voegt daaraan het volgende toe Deze opmerking is zeker ten volle te beamen. Van kieschheid bij Hare onderdanen, bij de Hagenaars aller minst, heeft H. M. tot heden toe niet al te veel ondervonden. Eerst waren politieagenten noodig om de Koningin te beschermen tegen het hinderlijk volgen Harer onderda nen Harer „Haegsche" onderdanen Thans hangen hier in de residentie voor de ramen van vele boekwinkels vèèlsoortige prentbriefkaarten met minder-kiesche aardigheden. Ik heb me al dikwijls afgevraagd of die boekhandelaars en de uitgevers dier kaarten wel eens vermoed hebben, dat 'tvoor de betrokken Vrouwe en haar Echtgenoot allerminst aangenaam kan zijn, dat dergelijke aardigheden worden gedebiteerd op de te wach ten blijde gebeurtenis. Er is plaats voor de vraag, hoe deze heeren de- zèlfde aardigheid zouden beoordeelen, indien ze getapt werd op hun eigen echtgenoote. Oök de Koningin is vrouw Tweede-Kamerverkiezingen. Ook de Verlofhoudersbond zal zich bij de verkiezingen gaan weren. De afd. 's Gravenhage nam ten minste alvast een motie aan, 'waarin de last der Drankwet voor verlofhouders wordt overwogen en het hoofdbe stuur uitgenoodigd wordt samen werking te zoeken met andere or ganisaties, wier bestrijding van de Drankwet bekend is, om zoodoende te komen tot de oprichting van een t, 39.) Later wilde zij het schuimende vocht nauwelijks aan de lippen brengen, doch de commissaris wenk te haar tersluiks toe, zoodat zij ook haar deel van den heerlijken drank gebruikte. »Zoo is het goed," fluisterde Lod- jter haastig, toen Horner zich even had verwijderd om den oberkellner eenige aanwijzingen te geven. Ik maak u mijn compliment, gij speelt uw rol uitmuntend." ..O, als gij eens wist, hoe zwaar het mij valt, met dien man te schert sen, terwijl mij het hart bloedt zuchtte het lieve meisje. Denk aan onze spoedige overwin' mng en drink van den wijn hij zal u kracht geven en die zult ge noo- U'g hebben, want ik denk dat ik u traks wel een tijdlang met den kerel uiteen zal laten." Bond van Actie tegen de Drankwet, die staande op 't standpunt, dat drankmisbruikbestrijding wenschelijk is, tegen de huidige Drankwet den meest scherpen strijd door het winnen der publieke opinie en door te trachten bij de verkiezingen in vloed uit te oefenen, zal aanbinden. Tien-uren-dag. De vrijzinnig democraten hebben in hun manifest o.a. meegedeeld te streven naar een wettelijk geregelden tien-uren-dag ook voor de arbeiders bij den landbouw. Het „Huisgezin" acht zulk een rege ling practisch onuitvoerbaar. Men denke slechts aan den oogsttijd. Ver beeld u men is op het hooiveld, de tien uren zijn om, men moet dus uitschei den. De boer ziet, dat tegen den nacht slecht weer dreigt. Kon hij met zijn volk nog twee, drie uur door werken, dan was hij klaar. Wel, zal men zeggen, hij kan bij den burgemeester dispensatie gaan vragen. Jawel maar het hooiveld ligt een uur van zijn dorp, zoodat het, tegen dat hij terug is, donker gaat worden. Wil men voor den drukken tijd dispensatie geven, och, dan kan men de wet wel ongeschreven laten, want in den slappen tijd maken de land arbeiders geen tien uren. Er is geen enkel bedrijf, dat, juist omdat het zoozeer van seizoen en weer afhankelijk is, minder geschikt is om gereglementeerd te worden dan het landbouwbedrijf. Met de practijk schijnt in het be doelde manifest minder te worden gerekendeen kwaad, dat aan heel veel maatregelen van onzen tijd kleeft, zegt de „Stand." Verhooging accijns op gedistilleerd, Het dagelijksch bestuur van den Nederlandschen Hotelhoudersbond heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin hij zijn bezwaren uiteenzet tegen het voornemen der regeering, om bij wetswijziging den accijns op het gedistilleerd met f 27 per hecto liter te verhoogen en alzoo te brengen van f 63 op f 90 per hectoliter ad 25 proc. Mocht evenwel de Tweede Kamer der Staten-Generaal van oordeel zijn, dat eene accijnsverhooging op het gedistilleerd wenschelijk is, dan dringt adressant er op aan, de voorgestelde verhooging van f 63 op f 90 aan te nemen en niet b.v. bij amendement een kleinere verhooging te doen accepteeren. Bij een belangrijke ver hooging toch met f 27 per hectoliter kan de prijs voor den verkoop in het klein door de belanghebbenden re delijkerwijze worden verhoogd, waar- „Om 's hemels wil," stamelde Augusta, doodelijk verschrikt, „ik bezweer u „Het is in het belang van de goede zaakmisschien is morgen reeds de onschuld van uw verloofde bewezen", gaf de commissaris haar in overweging. Een donkere blos kleurde voor een oogenblik de wangen van Augusta en zij begon over het geheele li chaam te beven. Zij kon niet meer antwoorden, want Horner keerde juist terug met eenige Havana-sigaren, die hij aan het buffet had gehaald en waarvan hij er Lodder een aanbood, om er daarna zelf een op te steken. Terstond begon hij weder met zijn grootsprekenzelfs de Havana-siga ren in Duitschland deugden niet, dat kwam, omdat het werkelijk goede gewas alleen in Amerika ingevoerd en gerookt werd. De commissaris was het bereid willig met hem eenshet was er hem vóór alles om te doen, den man in een zoo goed mogelijken luim te houden, opdat er geen argwaan bij hem zou opkomen. door althans het gevaar van de voor de volksgezondheid nadeelige ver- valsching, gedeeltelijk kan worden ondervangen. Militaire berichten. De minister van marine brengt in de „Stct." ter kennis van belangheb bendenlo. dat de opkomst van de zeemiliciens, voor zooveel hunne herhalingsoefeningen moeten plaats hebben in het voorjaar van 1909, is bepaald voor hen die behooren tot de eerste ploeg,'op Dinsdag 23 Maart en voor hen die behooren tot de 2e ploeg, op Dinsdag 27 April a.s.2o. dat elk van de miliciens die gebruik hebben gemaakt van de in de vorige maand bekend gemaakte gelegenheid om vóór 10 Februari j.l. hunne voor keur voor indeeling bij een dezer ploegen te kennen te geven, bij de ploeg zijner keuze zal worden inge deeld 3o. dat de miliciens zich, elk op den in de openbare oproeping voor hem bepaalden datum, te 12 uur des middags of zoo spoedig mogelijk na dit uur, gekleed in hunne bij ver trek met groot verlof medegenomen militaire kleedingstukken en voorzien van hunne kooigoederen, zoomede van zakboekjes, behooren aan te melden aan boord van het schip, waarop zij zullen worden geoefend met dien verstande, dat zij hiertoe slechts dan denvorigen dag reeds op reisbehooren te gaan, indien de plaats van be stemming niet binnen éen dag kan worden bereikt. Op verzoek van een der betrokken kerkbesturen is bepaald, dat aan de Israëlietische militairen der landmacht, die niet aan de strengere tucht bij het algemeen depot van discipline onder worpen zijn en hun aanstaand Paasch- feest ten hunnent wenschen te vieren, daartoe de gelegenheid zal worden gegeven door: lo. aan hen, wier ouders of betrekkingen in hunne gar nizoensplaats wonen, op de feestdagen vrijstelling van den dienst te verlee- nen2o. aan de overige militairen een verlof te verleenen van en met 5 tot en met 14 April a.s. Voorts zal aan de onder lo. hier- voren bedoelde militairen wanneer zij op dè middendagen van hun Paaschfeest moeten deelnemen aan eenigszins langdurige oefeningen of marschen behooren te worden ver gund, zich vooraf te voorzien van spijs en drank, voor hen op die dagen geoorloofd. Deze bepalingen zijn mede van toepassing op de geëmployeerden bij de militaire hospitalen en op de ca detten bij de Koninklijke Militaire Academie en bij de Cadettenschool. De minister van oorlog, heeft, in overleg met zijn ambtgenoot van marine, bepaald dat de verlofganger, die zich met toestemming van of flbonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige uoorutaarden. Dit was ook niet te vreezen. Hor ner sprak den wijn geducht aan in tegenspraak met zijn bewering be wees hij, door den zwaren wijn te drinken alsof het spuitwater was, dat hij het niet gewoon was. Weldra begonnen zijn oogen dan ook door den bedwelmenden wijn als vuur te gloeien hij werd aldoor levendiger in zijn gesprek, dat hij zoo goed als alleen voerde. Hij was juist op het punt senti menteel te worden en zich te be klagen over de waardeloosheid van alle aardsche genietingen, die men alleen smaakt, zonder dat een be mind wezen daaraan deelneemt, toen er een besteller, met een brief in de hand, binnenkwam en zoekend in het lokaal rondkeek. Horner zag hem, de commissaris scheen daarentegen geen acht te slaan op den man, die juist, met de roode pet in de hand, den oberkell ner aansprak. Deze wierp een blik op het adres van den brief, dien de besteller hem voorhield, haalde de schouders op en wees naar het kabinet, waar de I commissaris met zijn gezelschap zat. vanwege den minister van oorlog of van marine in het buitenland ophoudt en onder de wapenen of in werkelij- ken dienst moet komen, recht heeft op kosteloos vervoer voor zooveel de reis geschiedt binnen het rijk en dient om zich rechtstreeks naar de plaats van opkomst te begeven. Bevindt zich in zijn zakboekje geen vervoerbewijs, ingericht om daarop te worden vervoerd van de Nederland- sche gemeente af van waar hij de reis voor 's rijks rekening wenschtaante vangen, dan wordt hem op zijn verzoek het vereischte vervoerbewijs toege zonden door den burgemeester der gemeente, waar hij in het verlofgan gers-register is ingeschreven. De Ned. Bond van post- en tele- graafbeambten „de Post" heeft een adres gezonden aan de Tweede Ka mer, waarin op de bekende gronden aangedrongen wordt op verhooging van loon. Bij het adres is een me morie van toelichting gevoegd. Weerbaarheids-oefeningen De driedaagsche Paaschoefening van het korps der Koninklijke Neder- landsche Weerbaarheids-Vereeniging zal gehouden worden in de omstreken van Doorn. Zooals bekend, bestaat dit korps uitsluitend uit leerlingen van inrichtingen van hooger en middelbaar onderwijs, dus uit zulke jongelieden, die aangewezen zijn naderhand de officiersplaatsen in ons leger te ver vullen. H. M. de Koningin verleende de Vereeniging het vorige jaar het prae- dicaat „Koninklijke" en de minister van oorlog bepaalde, dat de kaderle den, zoo zij bij de militie ingelijfd werden of zich verbonden bij het reservekader, hun rang in het leger kunnen behouden, na het afleggen van proeven van bekwaamheid. Het kamp, dat verleden jaar door ruim 150 leden werd bezocht, zal dit jaar weder in de maand Augustus betrokken worden. Aan het einde van het kamp zullen wedstrijden worden gehouden in schieten, gymnastiek en schermen. Reserve- of militie-officieren, wonende in steden waar nog geen afdeeling gevestigd is, kunnen alle inlichtingen, noodig voor het oprichten, krijgen van den commandant, den reserve-eerste luitenant J. W. Klein te Haarlem, tot wien zich tevens kunnen wenden die jongelieden, die zich bij hei korps wenschen aan te sluiten. De nieuwe partij, in „Het Volk" waarschuwt de heer Troelstra de zich nu van de S. D. A. P. afscheidenden, vooral geen nieuwe partij te vormen. Is de beteekenis der partij, dat zij op den Nederlandschen De besteller ging met weifelende schreden naar het kabinet. In werkelijkheid had de commis saris terstond in den besteller een vermomd politieagent gezien. Thans keek hij den man, die het kabinet binnentrad, verwonderd aan. „Wat is er vroeg hij. „Ik heb hier een brief voor mijn heer Peter Schriller," antwoordde de besteller. „Hij moet uit Regenwalde zijnde heer, die mij den brief te bezorgen gaf, zeide dat ik den ge adresseerde hier zeker zou vinden." „De geadresseerde ben ik," ant woordde de commissaris met goed gespeelde verbazing „maar ver duiveld, ik ben hier wildvreemd. Hij nam den brief aarzelend van den besteller aan en bekeek hem van alle kanten. „Misschien van uw kennis, dien gij in het „Löwenhof" hebt aange- trofien," zeide Horner argeloos. „Gij hebt hem toch gezegd, dat gij hier heen ging." „Dat zou wel kunnen," antwoordde Lodder terwijl hij den brief opende en de weinige regels doorlas. „Neen, maar wat is dat nu 1" zeide bodem als een stekje der Internatio nale is gegroeid, zij heeft zich ook aangepast aan nationale verhoudingen en toestanden. Dat zij dit te veel heeft gedaan, wordt door sommigen beweerd en deswege veroordeelt ook de „Tribune"-groep de partij. Hieruit volgt, zegt mr. Troelstra, dat deze groep juist op die punten, waar wij de arbeidersklasse hier te lande ontmoeten, haar aanvatten om ze tot ons te brengen, ons aanvalt. Hoe moeilijk, om niet te zeggenonmo gelijk het zal zijn, met die aanvallen waarin de gemiddelde arbeider ons tegen hen juist gelijk geeft! de arbeiders tegen ons met hen mede te krijgen, zal de ervaring leeren. Deze groep valt ons bovendien aan juist op het te weinig philosophische theoretisoh-revolutionaire, van ons optreden. Wil zij een partij oprichten, die vrij is van hetgeen zij in de onze afkeurt, dan zal deze ook op wijs- geerig gebied een propaganda moeten voeren, die de massa afstoot en onzen tegenstanders in het gevlei komt door allerlei karikatuur-voorstellingen van ons streven te bevestigen. Wij gunnen onzen vroegeren vrienden de lauweren, die zij in dezen strijd zullen plukken Ten slotte zal men de kampagne, binnen de partij tegen onze aktie, vooral die in de Kamer, op touw gezet, met verdubbelde woede voortzetten. Wat zal men er mee bereiken. Wat heeft de Nederlandsche arbeider ge dacht van de kwasi-theoretische kri tiek op onze Kamerfraktie in zake het werkloozendebat Wat zal hij er van denken, als men zelfs ons optre den in den „nacht van Staal" tegen ons aanvoert? Een nieuwe partij, wil zij met suc ces de S. D. A. P. bekampen, kan zich niet bepalen tot negatieve strijd middelen, door wat stemming tegen haar te maken met een beroep op „de volledige vrijheid" en met te wijzen op de „tyrannie" van Troel stra c.s. Diezelfde positieve arbeid, dien wij steeds voor de arbeiders verrichten datzelfde „reformisme", dat men ons steeds verwijt; dat jarenlange optre den als aangewezen voorvechter der arbeidersklasse het heeft tenge volge, dat ook buiten onze gelederen de partij de liefde en het vertrouwen van een breeden zoom van arbeiders bezit, juist van die, welke men tegen ons en vóór een nieuwe partij zal trachten te bewerken. Op deze en nog andere redenen is het streven, een nieuwe partij tegen ons op te richten, reeds bij voorbaat tot mislukking gedoemd. Ieder, die geen lust gevoelt, zijn ta lent, kracht, tijd en geld aan een wanhopig loopen-tegen-den-muur te verspillen, zal zich wel honderdmaal hij terwijl hij den brief boos op tafel wierp. „Wat beweegt dien Holdert, mij zoo midden in mijn vermaak te komen storen „De heer zeide, dat alles in een half uurtje afgeloopen kon zijn", sprak de besteller. „Er was hem veel aan gelegen, dat de zaak spoedig in orde kwam, daarom moest ik u ter stond naar den notaris Osterhaus brengen. Mijn loon heb ik al ont vangen." „Wat is er dan eigenlijk vader?" vroeg Augusta. „Daar, lees zelf", zeide de com missaris misnoegd en toen hij den nieuwsgierigen blik van Horner waar nam, verbeterde hij„of lees hem liever voor, dan kan mijnheer Horner het ook hooren." Dit gebeurde. „Het schrijven was werkelijk van Holdert, die zijn vriend en buurman Schuller verzocht hem als getuige te dienen bij het opmaken van een na- tariëeie akte. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1