BUR If wee nigiog. Zaterdag 2© Februari. 37-> HSliw igd"~ binnenland. Feuilleton. No. 43 47 e Jaargang. 1909. \ts. dienst Ut. OREREN. aóienst. Schelde. e 25 cent, 3bl*. 1909 de bij de Leden, ÈSTUUR. irg: 1 6 1. *vele»do p.el'bur^v.v. 5.50f 7.55* 1.15§ 2.—* 5.50§ 6.55* |emise. ei 1 markt. Badhuis, f 6.25f 8.40* 2.—2.45* 6.55§ 7.50* an tot de Re- ■is. •rtrekkan tot I d la u i s, tijd. -Domburg. 9.23, 12.18, m S.S.) 9.20, 40, 1.85, 4.15, idekarke. 6.20, 6.45, 10.20, 10.40, iO, 1.-, 1.30*, PO, 4,50, 5.20, a. 6.10, 6.30, 10.10, 10.30, 12.10, 12.45, 40, 4.10, 4.40, 45, 8.—, 8.30. s Zondags >09. en 6,16 c! d; b) en 6,45 cl g'l on 4,45 c) o 5.25 o) f) h) vertrek van hzen vm.8,SI~. i, Boreeeleen hoogste 20 Zondags ten ■gte waoWen VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE JR., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Wijziging van de Gemeentewet. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der Gemeentewet, ter voor ziening in den financieelen nood der gemeenten. Dit wetsontwerp wijkt niet ingrijpend af van het door de staatcommissie voor de gemeente-fi- nanciën voorgestelde. Alleen ten aan zien van de z.g. bedrijfs-forensen is het ontwerp der commissie principieel gewijzigd. De mogelijkheid tot heffing van mutatie-recht is afgesneden, terwijl aan den z.g. Werthzuwachs- steuer eenige uitbreiding is gegeven en is geschrapt de bepaling, dat de gemeentebegrootingen zullen worden fngéricht naar bij alg. maatregel van bestuur te geven voorschriften. Bij het thans ingediende wetsont werp wordt de gemeentebelasting heffing slechts in hoofpunten geregeld, vaststelling der details en invoering van nog niet met name genoemde nieuwe belastingen, mits op andere grondslagen dan van de rijksbelastin gen, worden aan de gemeentebestu ren overgelaten onder nadere goed keuring der Kroon. De bestaande maxima der opcenten die op grond belasting geheven kunnen worden, worden verdubbeld en deze opcenten kunnen vervangen worden door ge meentelijke grondbelasting. Waardevermeerdering van gebouwde eigendommen en bouwterrein wordt belastbaar hetzij bij overgang, hetzij volgens periodieke vaststelling der verkoopwaarden. Bovendien zal van bouwterrein, dat thans naar de be lastbare opbrengst wordt belast, een afzonderlijke belasting naar de v.er- koopswaarde geheven kunnen worden. De bevoegdheid tot heffing eener straatbelasting wordt uitgebreid, zoodat ook de eigenaars van onbebouwde Maar wat wordt er morgen gege- Ik geloof „Lohengrin" zeide net meisje op goed geluk af. J Neen, dat is vanavond hé, i erin riep de commissaris, wat wordt er morgen in de opera ge geven i r ,wee^ nieL antwoordde net meisje, voor in het lokaal han gen de schouwburgbiljetten. Nu, dan ga ik eens kijken, ze, e Lodder, die al lang naar een gelegenheid zocht om zich onge merkt te verwijderen. Gij wilt wel eens de gelante ridder zijn, waarde vriend Horner was reeds geheel vuur en am, terwijl de commissaris met mngzame schreden naar het voorge- buiti6 J3" de zaal Sing, waar hij het gezicht was van hen, die eigendommen, die belang hebben bij wegen- of straatverlichting, getroffen kunnen worden. En ten slotte zal van gebouwde en ongebouwde eigendom men een billijke bijdrage kunnen worden gevorderd in de aanlegkosten van gemeentewerken waarbij die eigendommen gebaat zijn. Ook wordt aan de gemeenteraden de macht gegeven van bedrijven bil lijke bijdrage te vorderen in de kosten van gemeentezorg, welke deze bedrij ven ten goede komt. De nieuwe regeling der inkomsten belasting is in hoofdzaak op Pruisi sche leest geschoeid. Ze rust op het beginsel dat de inkomens zoowel van rechts- als van natuurlijke personen belast worden ter plaatse waar ze worden verworven. Om dubbele be lasting te voorkomen heeft de staats commissie voorgesteld dat van per sonen die hun hoofdverblijf elders hebben dan waar zij vaste eigendom men bezitten of een bedrijf uitoefenen, drievierden van de inkomsten uit dien hoofde belastbaar zijn ter plaatse waar die inkomsten verworven worden en een vierde ter plaatse waar het hoofdbedrijf gevestigd is. In het thans ingediende wetsontwerp wordt echter ter plaatse waar de inkomsten gekweekt worden drievierde en ter plaatse waar het hoofdbedrijf gevestigd is, de helft belastbaar gesteld voor personen of vennootschappen wier bedrijf in ver schillende gemeenten wordt uitgeoe fend, wordt de belastbaarheid voor elk dier gemeenten geregeld naar verhouding der daar te plaatse uitbe taalde loonen, voor maatschappijen en personen wier inkomsten uit vaste goederen bestaan naar de kadestrale opbrengst. Middenstandstentoonstelling. In de Dinsdag gehouden vergade ring van het Uitvoerend Comité der Middenstandstentoonstelling deelde de voorzitter mede, dat door verschil lende bij den Middenstandsbond aan gesloten handelsvereenigingen de wen- schelijkheid was uitgesproken om aan de groepenindeeling nog eene groep toe te voegen voor voedings- en ge notmiddelen. Als toelichting werd hierbij vermeld, dat men door toevoeging van deze nieuwe groep de mogelijkheid wilde openen, om fabrikanten en grossiers van voedings- en genotmiddelen in staat te stellen, door expositie van volkomen zuivere en onvervalschte waren, mede te dingen naar de voor deze afdeeling ter beschikking van de jury te stellen onderscheidingen. Bij de over deze voorstellen ont stane gedachtenwisseling nog mede- deelen, dat reeds een aantal fabrikan ten van verduurzaamde levensmidde len, van cacao, koffie enz. te kennen hadden gegeven, dat zij gaarne zouden aan het tafeltje achterbleven. IX. Voor het lokaal naast den ingang, hingen de aanplakbiljetten der ver schillende schouwburgen van Berlijn eendrachtelijk bij elkaar. De commis saris bleef er voor staan, zette een knijpbril op en begon de aankondi gingen oplettend te bestudeeren. Een oogenblik later kwam zijn portefeuille weer te voorschijn, waar in zich tevens een notitieboekje bevond. Na eerst aan zijn potlood gelikt te hebben, begon hij de tooneelvoor- stellingen voor den volgenden dag op te schrijven. Dit mochten voor het minst de omstanders denken, in waarheid had de commissaris de ge legenheid te baat genomen, om het nnmmer na te zien van het zooeven verwisseld bankbiljet. 3648, las hij, terwijl een ze gevierend lachje zijne lippen plooide. Het was een van de nummers die aan de bank door den houder van den wissel waren ontvangen, daar mee was dus de identiteit van Hor ner als zoodanig vrijwel bewezen. willen exposeeren, doch dat dit onder de bestaande groepenindeeling niet goed mogelijk was. Ten slofte besloot het Uitvoerend Comité, aan de te bouwen expositie lokalen in den tuin eenige uitbreiding te geven, zoodat een nogal belangrijke expositie-oppervlakte kan worden toe gevoegd aan de reeds geprojecteerde en in het algemeen reglement aan de groepen-indeeling een afdeeling toe te voegen, voor inzendingen behoo- rende tot de voedings- en genotmid delen. De bepalingen van art 27 van het algemeen reglement, regelende de be kroningen, worden dan ook van toe passing op deze nieuwe afdeeling, evenals alle overige bepalingen van dit reglement. Voor de expositie van bloemen en planten het inrichten van „wedstrij den" etc. werd een speciale sub commissie benoemd. Daarna gaf de voorzitter aan de hand van den door den heer Jacot, architect der tentoonstelling, verstrek ten plattegrond een overzicht van de plaatsen, welke reeds verhuurd waren en aan welke exposanten reeds defi nitief de plaatsen voor hunne expositie was aangewezen, waaruit bleek, dat reeds een belangrijk aantal plaatsen verhuurd was. Dit in verband met de zeer origi- neele inrichting en algemeene deco ratie der tentoonstellingszalen volgens de plannen van den architect der ten toonstelling, den heer Jacot, benevens de vele bedrijven, welke in werking geëxposeerd zullen worden, beloven nu reeds een succes voor de tentoon stelling zoowe! voor exposanten als voor de middenstandsorganisaties. De scheuring in de S. D. A, P. Het „Hbl." maakt de opmerking, dat de afdeeling Leiden van de S. D. A. P. nog niet bedankt kan heb ben, omdat eerst de volgende week een vergadering wordt gehouden voor het referendum, dat voor de genomen congresbesiuiten is uitgeschreven. Op deze vergadering zal de toestand natuurlijk besproken kunnen worden en overwogen of men zich als afdee ling al dan niet van de S. D. A. P. zal afscheiden. Het blad verneemt voorts, dat in enkele Amsterdamsche afdeelingen tot afscheiding strekkende voorstellen zullen worden ingediend. Intusschen wordt door vele leden in dividueel hun lidmaatschap der S. D. A. P. opgezegd. Mr. Mendels heeft een brief tot de „Tribune"-groep gericht, houdende mededeeling, dat hij in dezen tijd en onder de huidige omstandigheden geen candidatuur tegenover Troelstra in Amsterdam III zal aanvaarden. Verder heerscht onder de Marxisten verschil van meening of zij als S. D. Dat noem ik geluk, mompelde Lodder, terwijl hij de portefeuille weer in zijn borstzak van zijn jas liet glijden en terugkeerde. Daarbij viel zijn oog op een troepje heeren, die aan een der tafeltjes zaten kaart te spelen. Terstond helderde het gelaat van den schijnbaren buitenman op en ging met vlugge schreden naar de spelers, die met den rug naar hem gekeerd zaten. Een daarvan sloeg hij vroolijk op den schouder. Holdert, ouwe jongen, wat zie ik, zijt gij ook ons eerbaar Regen- walde ontloopen om hier naar het moderne Babel te komen riep hij met stentorstem. Eenige der gasten keken verwon derd om, vervolgens, na zich met een blik georienteerd te hebben, mompelden zij iets van „die buiten lui en zagen weer voor zich, Lodder schoof een stoel naast zijn kennis, dien hij hier schijnbaar aan trof en wien hij hartelijk de hand drukte. Voor iemand die veraf stond, moest het schijnen, alsof die twee slechts een onschuldig gesprek voer- flbonnemenJs-flduerfenfiën op zeer uoordeelige uoormaarden. A. P.-lid niet moeten bedanken. Een strooming is van meening dat zij haar Marxisme in de partij moet blijven prediken en trachten moet naar her roeping van hetDeventersche besluit. De andere strooming meent, dat de S. D. A. P. niet meer is. een so ciaal-democratische partij en zij der halve deze moeten verlaten en een nieuwe partij stichten. Met elkaar echter zijn de Tribunisten het eens, dat de Tribune moet gehandhaafd blijven. Over deze verschillende aangelegen heden zal op de a. s. vergadering der Marxisten van gedachten worden gewisseld. De heeren v. d. Goes, Mendels, Gorter, Wibaut, mevr. Ro land Holst e. a. worden tot déze bijeenkomst uitgenoodigd. Het wedden op renbanen, De minister van binnenlandsche zaken is voornemens binnenkort een wetsontwerp in te dienen inzake het tegengaan van het wedden op ren banen. Wij besloten ons vorig Hakje met de mededeeling, dat een vogelvriend te Schopfheim voorstelde ter bescher ming der vogels een vereeniging op te richten, welke leden geen dame meer zullen groeten, die een vogel op haar hoed draagt. Wij vonden dien raad, hoe goed bedoeld ook, onprac- tisch. Beter, practischer lijkt ons toe, wat de bekende schrijfster Nellie (van Kol) in „De Vrouw" aanbeveeltdat is een raad, die aan de wellevend heid niet te kort wil doen, en meer kans heeft doel te treffen. Allereerst zegt Nellie „Wie onschuldige vogels plagen, Sluit ze op voor vele dagen Helpt geen raden, helpt geen vitten, Rechterlaat ze dan maar zitten En dan vervolgt ze „Maar wat doen ze, zeg ereisjes, Met die hartelooze meisjes, Die ter wille van de mode Dulden, dat men vogels doode?" „Wat te doen met jonge vrouwen, Die van vogelhoeden houwen, Die als Papoea's zich sieren, Met die wreed vermoorde dieren „Tegen mode's dwaze streken Helpt geen pleiten, helpt geen preeken Helpt geen raden, helpt geen vitten, Jongens! laat die meisjes zitten!" Als de jongens nu maar willen meehelpen Dan zal het schoone doel wel worden bereikt, want te blijven zitten, dat zal voor de meeste meisjes toch wei erger lijken dan een vogel- loozen hoed te moeten dragen. Met een heer was het, volgens het „Hbld." juist anders gesteld dan met de jonge damesdie wenschte juist te zitten, maar kon niet, omdat alle tien plaatsen in de coupé waren bezet, 't Was namelijk in den trein. Eigenlijk waren denniemand vermoedde of kon uit hun vergenoegde gezichten opmaken, wat zij elkaar eigenlijk te zeggen hadden. Ga met vier mannen terstond naar de Bakkerstraat 7, boven, zeide de commissaris, voortdurend met een glimlach om den mond, alsof hij een grap vertelde. Gij laat de deur open maken en doet een huiszoeking of nog beter, viel hij zich zelf in de rede, terwijl hij, volgens boerenge- woonte, een teugje uit het glas van een ander nam, neem eerst informa- tiën en kom mij dan onder een ge loofwaardig voorwendsel uit het wijnlokaal van Röveman halen, ik wil de huiszoeking zelf leiden. Zorg er echter voor, dat onze man niet gewaarschuwd kan worden, begre pen Zooals ge beveelt, zeide de ander, die eveneens onafgebroken gelachen had. De commissaris stond nu op en dreigde den pseudo-Holdert met den vinger. „Ouwe pierewaaier", zei hij luid, „dat moest je vrouw eens weten, dat jij het hier in Berlijn zoo naar je zin maar 9 plaatsen bezet, de tiende was „belegd", zooals een meneer zei, die zijn valies op de ledige plaats had gezet, om wat ruimer te kunnen zitten. En hij herhaalde„Daar heeft 'n meneer gezeten, die even is uitgestapt. BelegdDe conducteur fluit af. De teleurgestelde reiziger, die nog op de treeplank stond, springt naar binnen, grijpt 't valies, gooit het de coupé uit, en gaat voldaan op de vrijgekomen tiende plaats zitten. Hevig alarm van den vernuftigen heer „Menéér, waar om gooit u dat valies er uitHei, ho Conducteur Conducteur De trein zet zich in beweging. „Zeg, meneerrr waarom dóét u dat „Wel, ik wou dien meneer, die zich blijkbaar verlaat heeft, niet zonder bagage laten." Meneertje moest zwijgen, maar keek wat zuur, Hij maakte voor d'andren een treurig figuur Die gniffelden en gluurden met spottenden blik, Het heele gezelschap, op één na, had schik. Die mijnheer no. 10 was dus iang niet „mis", hij had het foefje begre pen. Verkeerd begrepen had et een voudige landbouwersvrouw te Waal wijk het doel van eenige dames, die collecteerden voor een sympathiebe- wijs voor H. M. de Koningin en haar daartoe ook om een kleinigheid vroegen. De goedige vrouw, bedeesd en verrast door het deftig bezoek,- vroeg wat zij moest geven. „Wat u ver kiest, al is de gift nog zoo klein." De vrouw verwijderde zich even, om daarna te komen aandragen met eenige luiers. Die konden natuurlijk niet worden geaccepteerd. De dames lichtten de /rouw nu beter in en toen offerde zij met graagte haar penningske. Wij lachen om 't geval, maar laat geen [spotlach kooren De eenvoud dier boerin moet toch ons hart Zij dacht aan 't hulpeloos kind en, moeder zelf [geweest, Claf zij waaraan het kind behoefte had het meest; De Koningin had toch ook haar penningske niet noodig, zal zij hebben gedacht, en nu gaf ze wat zij had. Dit paste echter niet voor een pille- gift in de vorstelijke luiermand, en zou wellicht ook niet worden aan vaard door het pasgehuwde Haagsche paartje, dat onder zulke gelukkige omstandigheden Hymen's bootje in stapte; De bruidegom was reeds in de trouwkamer, toen hij geroepen werd om een dringend bericht te ontvangen. Toen vernam hij de ver- rsssende mededeeling, dat op zijn lot in de Staatsloterij de 100,000 was gevallen. Het huwelijk is een loterij, zoo hoort men [vaak beweren, En zeker is 't, dat menigeen met schil en schand [moet leeren. Maar dit geval bewijst toch ook, dat soms de De honderdduizend wat geluk met 't hu- [welijk wordt verkregen. Dat fortuintje kan de jonggehuwden hebt. Hahanu wees maar niet bang, ik zal niet uit de school klappen". Hij ging met groote stappen naar 'f achtergedeelte der zaal terug. Reeds van verre zag hij hoe Horner opge wonden met Augusta zat te praten, en toen hij naderbij kwam, bemerkte hij de gloeiende blikken, dien hij haar onder het spreken toewierp. Ten overvloede hoorde hij nog, hoe ach ter zich twee kellnerinnen elkaar toefluisterden „Nu, die ouwe vogelverschrikker heeft het vandaag weer duchtig te pakken." „Och wat, dat meisje houdt hem voor den gek zei de ander. „Zij heeft echte juweelen in de ooren, zoo een geeft zich met onzen aanbidder niet ernstig af." „Ge hebt gelijk, dat zou een ander moeten zijn," sprak de eerste. De commissaris hoorde niets meer hij was het tafeltje genaderd. „Niemand van ons heeft gelijk ge had," riep hij midden in het gesprek van Horner. "(Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1