Vrijdag 19 Februari. No. 42. 47e Jaargang. 1909, binnenland. Feuilleton. VL1 SSI N GSCH E Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE JR., Kleine Markt 58. COURANT. ADVERTENT1ËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ij fibonnements-Hdoertenfiën op zeer uoordeelige uoorivaarden. Bond van Vrije Liberalen. In een vergadering van de afd. Amsterdam van den Bond van Vrije Liberalen traden als sprekers op de heeren dr. C. F. J. Blooker, lid der Tweede Kamer, met het onderwerp „Sociale Verzekering", luit.-kol. N. Bosboom te Arnhem met het onder werp „De militaire paragraaf van ons Beginselprogram", jhr. mr. H. Smis- saert, te 's-Gravenhage, met het on derwerp „De Staat bevordere den bloei van Handel, Nijverheid en Land bouw" en de heer C. F. A. Zernicke, hoofd eener school, die sprak over „Onze onderwijs-politiek in de naaste toekomst". Aan het verslag in de „N. Ct." ontleenen wij enkele passages. Dr. Blooker herinnerde er allereerst aan, dat van verwezenlijking van het verzekerings-program sinds 1905-niets is gekomen. Het ontwerp van het ministerie Kuyper werd ingetrokken door het ministerie De Meester, waar na door minister Veegens een ontwerp werd ingediend dat op zijn beurt weer werd ingetrokken door minister Talina. Spr. zeide het verschil niet in te zien tusschen dwang-verzekering en verzekeringsplicht. Hij verklaart te accepteeren spre kende voor zich zelf en niet namens den Bond van Vrije Liberalen de verplichting van den werkgever om den werknemer tegen ongevallen te verzekeren. Een van de eerste desiderata die z.i. moeten worden gesteld is een wijziging der Ongevallenwet in dien zin, dat daaronder ook zullen worden gebracht beroepsziekten, op het voet spoor van Engeland. Wenscheiijk acht spr. ook decen tralisatie van het bestuur, voorts af schaffing der loonlijsten, een romp slomp die reeds bij de landbouw- verzekering is losgelaten, en eindelijk beter geneeskundige controle, met speciale opleiding van geneeskundi gen. Vports wil spr. onderbrengen de kleine ongevallen bij de ziekte verzekering. Al zijn wij afkeerig van het dwang- stelsel van Duitschland, toch acht spr. ook wenscheiijk invaliditeitsver zekering, in verband gebracht met de ziekteverzekering, zooals daar bestaat, opdat duurzame invaliditeit kan worden voorkomen door tijdige behandeling van zulke gevallen. Dit !S een belang, waarbij de volksge zondheid in hooge mate is betrokken, Spr. betoogde vervolgens de wen- schelijkheid, dat verschillende ver zekeringen niet afzonderlijk zullen worden geregeld, doch gelijktijdig tot stand zullen worden gebracht. Achtereenvolgens ging spr. na, wat 36.) De blos op het gelaat van den Amerikaan werd nog vuriger; hij Wierp een hoogmoedige» blik' op oen vader van het meisje en daarna °P haar zelf. Om de lippen van Elsa speelde een flauwe glimlach, als scheen zij hr,Zr. van' da* haar nieuwe vriend P dit gebied niet tegen haar vader opgewassen was. Sr°oten haast, zonder een oord te spreken, greep Horner ook nn**1 z?,k en haalde een versleten P efeuiile voor den dag. Deze opende R, met evenveel omslag als Lodder Po T, ?eed en zocht er om ped te [aten zien, dat zij flink gevuld banw trVolgens nam hÜ er een E w Ult>vouwde het °pen en .8 et naast dat van den commissa- Hetwas eveneens van duizend mark. op dit gebied in de verschillende landen is geschied en meer uitvoerig stond hij stil bij de ouderdoms- en invaliditeitsverzekering. Als verkie- zingsroep kunnen deze geen dienst doen. leder wil natuurlijk dat elke oude van dagen zonder armlastig te worden zijn einde kan halen. De vraag is alleen hoe men daartoe wil geraken. Antwoord op deze vraag zal de Liberale Unie de volgende week hebben te geven. Onder de invalidi teitsverzekering vallen ook de ouden van dagen. Maar verschil is er vooral hier tusschen de zelfstandig- en de niet-zelfstandig-arbeidenden. Voor de eerstbedoeiden staat de ouderdoms- verzekering op den voorgrond. Dit heeft men goed begrepen in Duitsch land. Spr. kwam daarna tot de middelen te staatspensioneering (Denemarken, Nieuw-Zeeland, Fransche wet van 1905) d. i. armenzorg in den eigen lijken zin, doch in minder stuitenden vorm, want het is een recht. Dit zou in 1911 voor ons land neerkomen op 120 millioen om daarna nog te stijgen. Daarentegen heeft het Belgi sche stelsel onze sympathie, dat steun geeft aan den particulieren spaarzin. Dit komt neer op het geven van een bijslag op den inleg op spaarbankboekjes. De Staat garan deert daarbij aan ieder een inkomen op 65-jarigen leeftijd van 65 fr, (dit laatste geldt dan voor hen die in het geheel niet in de gelegenheid geweest zijn te sparen). Een negende deel der bevolking van België is door dezen maatregel verzekerd tegen de gevolgen van ouderdom en invaliditeit. In Bel gië wordt jaarlijks geplaatst op de begrooting voor dit doel 15 millioen francs en dit cijfer is voldoende ge bleken. Waar zou bij ons een derge lijk bedrag vandaan moeten komen Spr., die zeer gunstig voor het Belgische stelsel is gestemd herinner de hier aan een voorstel in België gedaan om te heffen een coupon-be lasting van 1 pCt. en een belasting beurstransacties van 1 s per mille. Wars van staatsinmenging en ker kelijke dogmata gelooft spr. dat aan kweeking van individueeie spaarzaam heid aanbevel ing verdient boven staats socialisme. De tweede spreker, jhr. Smissaert verzette zich tegen de tariefwet-Harte en eventueele neigingen van het mi nisterie-Heemskerk in die richting. Op het gebied van de algemeene volkswelvaart moet de staat zich niet onthouden, maar heeft hij ongetwijfeld een taak te vervullen. Het volk moet weerbaar zijn op het gebied van den handel, nijverheid en landbouw. Maar in protectie zien de vrij-liberalen geen heil. Kweeken van geschooide arbei ders en bevordering van het verkeer al is Staatsexploitatie van spoor- Kellerin, betalen riep hij het meisje uit de hoogte toe. Deze zette groote oog?n op. Wel ja, zeide zij, denkt gij dat het „Löwenhof" een wisselkantoor is Op biljetten van duizend mark zijn wij niet ingericht. Hebben de heeren het niet kleiner? Geen pfennig, loog de commis saris, terwijl hij Horner, hulpeloos aankeek. Deze had heimelijk met Elsa blik ken gewisseld thans deed hij zijn best om haar zoogenaamden vader bij te staan. De commissaris lachte gul. Nu moet ge toch nog voor mij betalen zeide hij, maar om het even, gij moet niet denken, dat ik mij van de zaak afmaak. Om u dat te be wijzen neem ik uw bankbiljet in bewaring. Voordat Horner iets had kunnen doen om zich er tegen te verzetten, nam Lodder beide bankbiljetten ge lijk op en borg hen in zijn porte feuille. Daarna begon hij luidkeels te lachen. Neen, maar wat zet ge nu een wegen nu weer een ander uiterste zijn daartoe betere middehn. De militaire woordvoerder, de heer Bosboom critiseerde de legerpara- graaf der vrijz.-dem., maar verdedigde den algemeenen dienstplicht en af schaffing der loting. De heer Zernicke, de laatste spr., wierp een terugblik op de onder wijswetten van de wet-Mackay af. Van de oude, onverzoenbare school mannen zijn er nog maar zeer enkele overgebleven. Zelfs mr, S. van Hou ten heeft nu ook verklaard, dat, al gruwt hij ervan, ook hij zich bij den tegenwoordigen toestand neerlegt. Op vele plaatsen kan thans het bij zonder onderwijs de vergelijking met het openbare doorstaan. De politieke atmosfeer is er door opgeklaard en de tegenstelling openbare en bijzon dere school klinkt ons nu tegen als uit het grijs verleden, zooals eens clericaa! en anti-clericaal dit zal doen. Op de vraaghoe zullen wij ons ten aanzien van de verhooging der sub sidie moeten gedragen meende spr, dat geantwoord moet worden, dat de verhooging afhankelijk behoort te zijn van de deugdelijkheid. De s'aat moet de zekerheid hebben dat hij zijn geld ten koste legt aan de school, 'die het verdient. Tegenover een uit breiding van subsidie staat een uit breiding van bemoeiing inzake leer- program, leeftijd, schoolgeld en, in verband met het aantal leerlingen, de behoefte aan de oprichting van een bepaalde school. En zoo wordt zei spreker dan de bijzondere sch. ji weer een openbare schooi. Alzoo het ideaal van Groen van Prinstererde open bare gezindheidsschool. Ten aanzien van de vraag, of een school reden wan bestaan heeft en niet voortspruit uit de bedenkelijk wordende zucht tot splitsing, wilde spr. meer vrijheid laten aan het schooltoezicht en binnen de school wilde hij meer vrijheid van handelen geven aan de onderwijzers. Ten slotte bepleitte hij de wensche- lijkheid van het voorbeeld van Duitsch land beter salarieering van het on derwijzend personeel, ook met het oog op qualiteit van het onderwijs. Kamercandidaten en vereenigingen. De „Standaard" spoort candidaten voor de Tweede Kamer aan antwoord te weigeren op de vragen, die hun door allerlei vereenigingen met het oog op de stembus worden voorge legd. Voorstandërs van vrouwenkiesrecht, verlofhouders, tappers, staatspensio- neerders maken inquisitoriale vragen lijsten en zenden die aan de candi daten, rechts zoowel als links. Tegen dit steeds voortwoekerende kwaad nu is maar één probaat ge- benepen gezicht, proestte hij het uit. Die grap is niet slecht, wat? Met deze woorden gaf hij den Amerikaan een bankbiljet terug, maar niet zijn eigen hij had het met een behendigheid, waarover geen gooche laar zich zou schamen, verwisseld, zoodat het bankbiljet, dat vroeger het eigendom van Horner was geweest, hem thans toebehoorde. Hij meende op te merken hoe de andere als verlicht herademde, ter wijl hij nu een goed met goudstuk ken gevulde portemonnaie uit zijn zak nam en met eenige markstukken de rekening vereffende. ja, maar gij moogt slechts on der éen voorwaarde mijn gelag be talen, zeide Lodder, terwijl hij de hand op zijn arm legde. De eene dienst is de andere waard, en d.m- om moet gij mij beloven, da' e morgenavond met ons naar de opera gaat. Neem me niet kwalijk, maar gij bevalt mij bijzonder goed ofscho in we elkaar nog geen uur kennen. Deze uitnoodiging kwam Horner merkbaar onverwacht en maakte hem wel "wat verlegen. Weer keek hij het lieve meisje met neesmiddel aan te geven„Elke so- liede candidaat moet het aandurven om kortweg het geven van antwoord te weigeren". Hij moet niet half, en ook niet voor een kwart maar gan- schelijk niet antwoorden, of, wat nog beter is, terugschrijven, dat hij het antwoorden op zulke vragen afkeurt, en er derhalve niet aan meedoet. Immers heel dit vragenstelsel is af te keuren. Het doet geen nut. Het bederft onze politiek en dreigt ten slotte zelfs de bewindvoering om te zetten in eén zich schikken en voe gen naar de eenzijdige baatzuchtig- heidsvoorstanders van allerlei soci ale of politieke belangen. De politieke actie heeft ten doel, 's landszaken in haar geheel te over zien, de behartiging der onderschei den belangen in evenwicht te hou den, op orde van tijd en finantieele mogelijkheid te letten, en zoo te ko men tot het vaststellen van een ge dragslijn, die, aan vaste beginselen gestoetst, waarborg biedt, dat het be wind van 's lands zaken in vaste richting geleid worde. Belangrijke data voor kiezers. Voor 20 Februarikennisgeving aan de belastingschuldigen, die nog niet betaald hebben, door den rijks ontvanger. 1 Maartlaatste betaaldag der be lasting. 23 Maarttervisielegging en ver krijgbaarstelling der kiezerslijst en bijbehoorende lijsten. 23 Maart tot en met 15 Aprilge legenheid tot reclame. Tot 21 April: tervisielegging en verkrijgbaarstelling der reclames. Voor 15 Meidefinitieve vaststel ling der kiezerslijst. De scheuring in de S. D. A, P. Naar het „Hbl." verneemt, kwamen reeds Dinsdag j.l. een aantal Amster- damsche Marxisten die hun lid= maatschap van de S. D. A. P. hebben opgezegd bijeen, om den toestand te bespreken. De „Tribune"redacteu~ ren en andere vooraanstaande Mar xisten waren op deze bijeenkomst welke een voorloopig karakter droeg niet tegenwoordig. Besloten werd aan te sturen op een nieuwe organisatie, waarbij de wensch werd uitgesproken, dat mr. Mendels, daarvan de leiding op zich zal nemen. Vervolgens werd breed voerig de a. s. verkiezing in Am sterdam III besproken. Menwensch- te nadrukkelijk tegenover mr. Troel stra een Marxistisch candidaat te stellen en dan liefst mr. Mendels, die reeds op het congres de S. D. A. P. verliet. Het „Hbl." verneemt verder, dat ook dr. Gorter de S. D. A. P. heeft vaarwel gezegd. koenen blik aan. Hoe moeielijk het Elsa ook viel, zij beantwoordde zijn blik op aan moedigende wijze. Gij kunt het gerust aannemen, zeide zij met een coquet lachje, zulk een uitnoodiging doet vader niet aan den eerste den beste. Afgesproken, zeide Lodder, ik neem de plaatsen en zend een kaart. Maar hahahadaar bedenk ik iets, dat wij zijn nog niet aan elkander voorgesteld hahaha rentenier Schulzer met zijn dochter Elsa, uit Regenwalde, tegenwoordig Centraalhotel, kamer 12 en 13. Herman Horner, ingenieur uit Chi cago, stelde de ander zich voor. Zeer vereerd, zeide Lodder met boersche beleefdheid, en zullen wij de eer hebben Wanneer mejuffrouw het toe staat, zeide de Amerikaan met een smachtenöen blik op Elsa. Het zal een genotvolle avond worden, zeide deze met een vriende lijk lachje tegen den haar zoo te rugstootelijken man. Lodder keek Elsa vol bewonde ring aan. Hij was vast in de over- Mr. Mendels verklaart in „Het Volk" dat zijn heengaan uit de partij geen daad in de opwinding van het oogenblik is geweest. Naar aanleiding van hetgeen de redactie van „Het Volk" schreef over de banden, die Mendels bonden aan het proletariaat, antwoordt laatstge noemde Zij (de redactie) schijnt zich niet te hebben kunnen opwerken tot de overweging dat wellicht juist omdat ik mij zoo nauw verbonden gevoelde aan de heilige zaak van het proleta riaat, ik van de S. D. A. P. na het Deventer besluit geen deel meer wilde noch kon uitmaken. Ten slotte: Of er voor mij in een eventueel op te richten nieuwe partij al of geen plaats zal zijn, daar over heeft gelukkig de redactie niet te beschikken. Met een woord van wijlen Tak (de gelukkige die dit alles niet heeft be hoeven te beleven zou ik willen zeggen „wacht nog even Een sterke vloot noodig, in een bijeenkomst der marine- vereeniging te Den Helder, heeft de hoogleeraar jhr. mr. W. J. M. van Eijsinga een lezing gehouden onder den titelEenige opmerkingen nopens de noodzakelijkheid van Nederland om een zoo sterk mogelijke vloot, ook in Nederl.-lndië te onderhouden. Doel der lezing was de voorberei ding van de behandeling van het rapport der staatscommissie betref- tonde de zeemacht in O.-L., wier taak het was eene herziening van het Kon. besluit van 1891, „Stbl." 141, te ontwerpen. Na eenige korte opmerkingen over de kwestie van ontwapening, alsmede over de neutraliseering van ons land, behandelde spreker achtereenvolgens deze drie juridische voorvragen de Noordzeeschikking van 23 April 1908 en eventueele soortgelijke tractaten voor onze koloniën de internationale rechtspraak (arbitrage) de verhou ding van het moederland tot zijne koloniën. Spreker stelde zich daarbij achter eenvolgens de vraag of iedere dier drie zaken op zich zelf beschouwd, zoude rechtvaardigen eene beperking onzer strijdmiddelen ter zee binnen de grenzen van ons financieel kunnen en meende telkens tot eene ontken nende beantwoording te moeten komen. Ter zake van de derde vraag merkte spreker op hoe concentreering van de verdediging ter zee enkel tot het moederland zich niet verdragen zoude met de volkomen coördinatie der koloniën en het moederland, welke gelijkstelling dus aan Nederl.- lndië dezelfde aanspraken schenkt als aan het moederland. tuiging, dat er een uitmuntend po litieman aan haar verloren was ge gaan. Maar zij kunnen uw entrée- kaart toch niet naar Chicago zenden, ging het meisje met een schalksch lachje voort. Als u dus aan vader uw adres wilt opgeven Daarbij had zij, als toevallig, haar fijne handje gelegd op den arm van Horner, die nu vlak naast haar zat, De commissaris nam een vluchtig beven van den man waar, hetgeen hem des te vaster aan diens schuld deed gelooven en tegelijk was hij verrukt over den goeden inval van het meisje. Bakkerstraat 7, boven stamelde Horner, dat wil zeggen, hm, ben ik er ook niet op ingericht. Maar gij zijt immers vrijgezel, beste mijnheer, zeide Eisa, weder met dat schalksche lachje. Zou het niet beter zijn, vadertje Mijnheer Horner komt zijn entrée- kaart morgen in het hotel bij ons afhalen viel de commissaris haar snel in de rede, dan ontbijten wij tegelijk met elkaar. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1