IS, Donderdag 18 Februari. Gemeentebestuur, Feuilleton. "WnnInlaWdT No. 41. 47e Jaargang, 1909. roken ;EN. 1st. side. Van Week fof Week. en bij VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. 0. 15. HEE, ons. °.nd, 1, 19/21. kt. it 8.40* 2.45* 7.50* de ïte- lan tot is. pr2- 12.18, 9.20, P5,4.15, ke. 10, 6.45, 1, 10.40, -, 1.30*, fcO, 5.20, 10, 6.30, P, 10.30, 1, 12.45, 10, 4.40, 8.30. Zondags ,15 o) d) i 6,45 c) i 4,45 o) >o)f)h) jtrek vac I'm. 8,80. resele en ogste 20 lags ten vachtea Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, HOOFDELIJKEN OMSLAG. Afkondiging van het uitvoerbaar ver klaarde 4e suppletoir kohier van denHoofdelijkenOmslag voor het jaar 1908. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend dat het 4e suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het jaar 1908, na door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun besluit van 12 Februari j.l. no. 39 te zijn goedgekeurd, op heden in afschrift gedurende den tijd van vijf maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelega. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 17 Febru ari 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. 0 Er zijn nu ongeveer zes maanden verloopen, sedert de Sjah van Perzië op gewelddadige wijze een einde maakte aan de werkzaamheden van het parlement. In Teheran was het sedert dien tijd stil en het bleef stil gedurende de lange worsteling in Tabris en bij het uitbreken van den opstand in het Zuiden. Nu echter ook opstanden zijn geproclameerd langs de Caspische zee en in de provincie Chorassau, thans steekt men ook in Teheran de hoofden weder bijeen. Men heeft bij verzoekschriften de Russische en Britsche gezanten aan gespoord om nog eens te beproe/en den Sjah tot herstel van de grondwet te bewegen. Waarschijnlijk echter gevoelt de Sjah zich daar nog sterk genoeg, want hij heeft tengevolge van het gebeurde den Staat van be leg afgekondigd maar in het noord westen bezit hij feitelijk geen gezag meer, Geheel Mazanderan' en ver schillende plaatsen aan de Caspische Zee hebben hem de gehoorzaamheid opgezegd. Uit het Zuidwesten is weinig nieuws, maar een zekere zwervende stam, die de bevolking van Ispahan hielp om het gezag van den Sjah af te schud den, doet deze bevolking ondervinden hoe licht men van den regen in den drop kan komen. Zij maakte zich van het bestuur der stad meester en ver hief den Chan tot bewindvoerder, waarna men in de provincie aan 't plunderen is geslagen. De eerste expeditie tegen deze stad, uit Ispahan opgerukt, mislukte en men zal het er nu waarschijnlijk wel bij laten. Intusschen brokkelt het rijk op die manier af. Op de hulp der Turken 35.) „Maar zij had zich nu eenmaal in het hoofd gezet, dat zij er een wil hebben, die haar meeneemt naar den vreemde, zoo'n sprookjesprins uit een prentenboek, wat weet ik 't .Hij dreigde haar lachend met den vinger, terwij! hij knipoogde tegen Horner, die met veel belangstelling naar hem geluisterd had. „Mejuffrouw uw dochter, heeft vol komen gelijk," zeide hij vol vuur, terwijl hij verliefde blikken wierp naar 't meisje dat onder andere om standigheden den toestand recht kluchtig zou hebben gevonden. „Vol komen gelijk. Een sprookjesprins be- noeft het nu juist niet te zijn, maar och een flinke kerel, die in de we- rondgekeken heeft. Wat kan nu 00 n pillendraaier, die zijn ieven sta^ ac^er de toonbank heeft ge- i an> zijn vrouw voor genoegen TELEFOONNUMMER 10. !j Abonnements-Aduerienfiën op zeer uoordeelige uoorutaarden. (Adv.) schijnen de verdedigers der Perzische constitutie echter niet te kunnen rekenen. Turkije heeft het dan ook druk genoeg en heeft pas een crisis door leefd, waarbij de Sultan zich 'correct als een constitutioneel vorst gedroeg! Te Constantinopel werd een samen zwering ontdekt, die ten doel moet gehad hebben om den Sultan te ont tronen en een ander dan den wettigen troonopvolger op den troon te plaat sen. De grootvizier ontdekte het plan en tevens dat de ministers van oor log en marine er in betrokken waren, die hij wilde ontslaan. Toen stak onder de vooruitstrevende partij een storm op. Zij betwistten hem het recht om ministers te ontslaan en beweerden dat er van het geheele complot geen woord waar was. Het comité van Eenheid en Vooruitgang plaatste zich aan het hoofd der be weging tegen den ouden grootvizier en kreeg toezegging van steun van «jaeger en vloot. Hierop nam de Kamer een motie van wantrouwen in den Grootvizier aan en toen kon de Sul tan natuurlijk niets anders doen dan zich overeenkomstig die motie ge dragen. Het bewijs is dus wederom geleverd, dat het Jong-Turksche co mité feitelijk het gezag uitoefent, wat niet bepaald zuiver constitutioneel is, vooral niet wanneer de Jong-Turken niet kunnen laten om te complot- teeren, wat ze natuurlijk tijdens hun gedwongen verblijf in het buitenland gewoon waren. Sje t>; Tot waardig slot van al hetgeen is voorafgegaan, heeft nu in de ver gaderzaal van het Huis van Volks vertegenwoordigers te Washington, ten overstaan van Senaatsleden en afgevaardigden, de formeele verkie zing van den heer Taft als president der Unie plaats gehad. De heer Taft kreeg in de welbekende mahonie houten doos, waarin de briefomsla gen, bevattende de uitgebrachte stem- bleden Neem mij daar eens tegen," riep hij in vervoering, terwijl hij zich op de borst sloeg. „Waar ziet gij mij nu wel voor aan „Voor machinist of zoo iets," ant woordde de commissaris na eenige bedenking. „Het lijkt er wei naarspotte Horner. „Ik ben ingenieur, mijn naam is in Amerika algemeen bekend, ik bouw bruggen, huizen, kerken. Gij denkt misschien, omdat ik een een voudige jas aan heb Dat ik niet veel te beteekenen heb Dat is weer eens echt Duitsch. Bij ons in Ameri ka ziet men niet op de jas, maar op de dollars en daaraan ontbreekt het mij niet. Ik heb misschien meer dan menige dandy, maar ik wil mij niet naar mijn kleeding laten beoordeelen. Daar ginds in Amerika kent men mij." „Waarom zijt gij dan eigenlijk hier gekomen vroeg de comm issaris op een toon, waaruit gekrenkte vader landsliefde sprak. „Maar vadertje, dat ligt toch voor de hand," trachtte Augusta den ge vraagde, die een kleur kreeg, te hulp te komen. „Mijnheer zal studies ma ken denk toch aan onze beroemde men der presidentskiezers van eiken Staat, plegen te worden neergelegd, ongeveer tweemaal zooveel stemmen als zijn tegenstander, terwijl de heer Sherman tot vice-president werd ge kozen. Den 4 Maart aanvaardt de welgedane president zijn gewichtig ambt. Mocht hij vóór dien tijd over lijden, dan zou de heerSherman hem niet wettig kunnen opvolgen. Dit is eene leemte in de Amèrikaansche constitutie, waarin men echter thans denkt te voorzien. De overeenkomst, tusschen Duitsch- land en Frankrijk omtrent Marokko gesloten, heeft te Tandzjer een goe den indruk gemaakt onder de handel drijvende en indusfrieele standen. Men verwacht er meer orde en veiligheid van in het land, betere financieele toestanden en gemakkelijke exploitatie van de landelijke hulpbronnen. Ter wijl Frankrijk zich verbindt om de Duitsche handels- en nijverheidsbe langen in Marokko niet tegen te werken, verbindt Duitschland zich van zijn kant om hetzelfde te doen met de bijzondere politieke belangen van Frankrijk, waarmede de verzeke ring van orde en vrede in het land ten nauwste samenhangt. Beide lan den verklaren zich, onder erkenning van eikanders bijzondere belangen, tot een open en eerlijke verstandhou ding. Men zal streven naar een ge meenschappelijk handelen. Hoewel nu beide partijen zich tot niets meer of minder verbonden heb ben, dan tot hetgeen in de gewone burgermaatschappij ieder fatsoenlijk man verplicht is, mag het toch van groote waarde worden geacht, dat men de grieven en twisten als het ware plechtig begraven heeft. Die heele Marokkaansche historie was een schrikbeeld voor Europa en vijf jaar lang heeft te dier zake oorlogs gevaar gedreigd, wat eerst thans als geweken kan worden beschouwd. Overigens wil het ons voorkomen dat de heer Moelei-Hafid het minder gewoon zal vinden, dat die twee Christenmogendheden zoo maar over de belangen van zijn land beschikken. Hoogstwaarschijnlijk zou hij ze vrij wat liever een hanengevecht zien houden en nu die kans verkeken is, zal hij voortaan de Europeesche in menging wel voor goed moeten dulden. De politieke ster staat bepaald in het teeken des vredes. AI hechten we over 't algemeen niet veel aan samenkomsten tusschen gekroonde hoofden en aan officieele toasten, de nieuwe ontmoeting tusschen oom en neef te Berlijn schijnt toch wel een bijzonder karakter te hebben gedra gen. Er is zoo onbewimpeld gespro ken over de bevestiging der vriend- bouwwerken." „Och kom," zeide Horner. „Zoo'n Keulschen dom bouwt een Ameri- kaansch architect in een half jaar en veel goedkooper. Ge moest eens bij ons komen juffrouw, dan zoudt ge oogen opzetten." De commissaris had intusschen op zijn horloge gekeken. „Nu moeten wij weg, Elsa", zeide hij met een bedoeling. „Ach, hoe jammerzeide het meisje, dat zijn wenk zeer goed had begrepen. „Mijnheer weet zoo veel belangrijks te vertellen. U weet, hoe gaarne ik over dat alles hoor praten." Horner was merkbaar gevleid zijn bleek gelaat werd zelfs door een rood overtogen. Hij keek den ver momden politieman smeekend aan. „Nu, maar ik heb ai genoeg bier gedronken, mij dunkt wij moesten nu eens tot den wijn overgaan," zei de hij met listigen blik. „Het wijn huis van Röveman is mij," aanbevo len men moet daar een keurig glas wijn schenken." Augusta scheen nog altijd te aar zelen en liet pruilend de onderlip hangen. Daarbij keek zij tersluiks schappelijke betrekking tusschen de twee volken, Duitschland en Enge land, en zoo sterk is verzekerd dat de vorsten al hun streven daarop gericht hebben, dat men aan oprecht heid en goeden wil niet twijfelen mag. Bij al die vreedzame geruchten was het aangenaam te vernemen, dat het dreigend gevaar, door sommigen aanwezig geacht, voor een gewapend conflict tusschen Turken en Bulgaren, weer geweken is. Het Russische bemiddelingsvoorstel in zake de Buigaarsche schadever goeding is wel is waar met een tegenvoorstel beantwoord, waarover partijen het nog niet eens schijnen te zijn, maar toch is blijkbaar afge zien van den eisch tot vaststelling eener andere grensregeling. Bulgarije beschouwt dit bepaald als een eisch, die slechts met wapenen kan worden beantwoord en vandaar dan ook het brengen van een deel van het Bui gaarsche leger op voet van oorlog. Thans zijn de reservisten weer naar huis gestuurd en kan men verder kalm den loop der zaken afwachten. In Zweden werd in het jaar 1907 eene wet aangenomen, houdende wij ziging in de constitutie. Volgens de daar te lande bestaande voorschriften, moet zulk een wet twee jaar blijven liggen alvorens in wer king te treden. Staatkundig leven de Zweden heel langzaam en haasten zich niet op het glibberige pad van hervormingen. Nu is echter de nieuwe kieswet in werking getreden en zullen de leden van de Tweede Kamer bij algemeen stemrecht worden gekozen. Evenre dige vertegenwoordiging is ingevoerd voor beide Kamers van den Rijksdag. Wat betreft de Eerste Kamer is de toegang voor minder bemiddelden gemakkelijker gemaakt en zal ieder verkiesbaar wezen, die een inkomen heeft van meer dan twee duizend gulden. De blijde verwachting. Met toestemming van H. M. de Ko ningin wordt door de leerlingen der 's Gravenhaagsche vakschool voor meisjes als geschenk aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van de heugelijke gebeurtenis een zestal uit zetten voor jonggeborenen vervaardigd welke zullen worden uitgereikt aan onvermogende ouders die op den zelfden dag als H. M. met vermeer dering van hun gezin zullen worden verblijd. Het congres der S. D. A. P. Wij kunnen onmogelijk beschouwin gen van alle bladen over dit veel bewogen congres opnemen. naar Horner, die haar van zijn kant met de oogen verslond. Verduiveld, die vrouwen zijn toch voor komediespelen in de wieg ge legd dacht de commissaris. „Zeifs dit onschuldige schepseltje kan met de oogen praten. Sakkerloot, ik ge loof dat ik den schelm al aan het lijntje heb „Ais ge er niets tegen hebt, dan sluit ik mij bij u aan," zeide Horner bedremmeld, als vreesde hij een af wijzing. „Ik houd ook wel van een goed glas wijn." „Zeker, zeer gaarne, vadertje zal er wel niets tegen hebben," sprak Augusta, die zich in de haar zoo vreemde omgeving wonderlijk wist te schikken. „Hij heeft gaarne een weinig gezelschap." „Mij is het wel, maar dan moet ge mijn" gast zijn, waarde vriend", zeide de commissaris. „Wat denkt ge wel van mij Waar ziet ge mij voor aan vroeg deze geraakt. „Ik ben zelf welgesteld en ik houd er niet van op iemands zak te loopen." „Dat strekt u tot eer," antwoordde Augusta voor den commissaris. „Va- Wij zullen heden onze lezers nog eens in kennis stellen met het oordeel van 4 bladen van uiteenloopende politieke richting. Het „Hbl." (liberaal) schrijft o. a. Is het niet naïef, dat een politieke partij, die met duizend masten in zee is gestoken, dat een „klassebewe ging", die al wat heden ten dage heerschend is, meent te zullen over vleugelen en die zich voorbeschikt acht binnen niet al te langen tijd de leiding van staat en maatschappij ter hand te grijpen, zich zelve zoo hevig te lijf gaat wegens het scherpe geschrijf van een drietal eigenzinni ge weekoladschrijvers Is dat kracht bewust zijn. is dat vertrouwen op het eigen grondbeginsel En is het niet naïef, waar men steeds is opgekomen voor vrije uiting van gedachten, want daarom is 't bij die vrijheid toch te doen, tegen rare en lastige gedachten, nu eens klaps, nu het bezwaar zich in eigen boezem doet gevoelen, van leer te trekken met een bijna ongeëvenaarde energie? De christ. hist. „Nederlander" oor" deeltDe voornaamste beteekenis van het op het congres gebeurde schijnt ons dan ook toe niet te liggen in het royement der „Tribune"-redac- teuren, maar in het feit, dat thans aan een bepaalde groep in de partij officieel een weekblad is gegeven ten einde daarin haar speciale groep- denkbeelden te propageeren. De re visionisten hebben dit noodschot noodig geacht,ten einde de„Tribune"- redactie te isoleeren en de aigemeene eenheid der partij vooralsnog te handhaven. Maar het komt ons voor, dat deze officieele erkenning en or ganisatie van „een partij in de par tij" de kiem van nieuwe, en grootere botsingen in zich draagt. De „Rotterdammer" (antirev.)Wat de hoofdzaak betreft kunnen wij be zwaarlijk inzien, dat een partij als partij anders kon handelen dan de sociaal-democratische partij Zondag besloot. Ook al blijft vaststaan, dat de so ciaal-democratie door het uitwerpen en wegtrekken van de Marxisten haar levensbloed zal verliezen. Doch de schuld lag in het onder havige geval grootendeels aan de groep der meest principieele Marxisten. Zetels in het partij-bestuur weiger den zij sinds jaren. Kamerzetels verkozen ze ook niet, Het vrije woord voor de bepleiting van beginselen werd hun gegund zelfs zou er een apart weekblad onder Marxistische redactie bij „Het Volk" worden gevoegd. Maar de heeren weigerden ook dat. Zij bleven, buiten het practische werk staande, slechts vitten en hakken op de mannen der practijk. dertje staat er ook niet op, hij heeft het goed gemeendhet is eenmaal zoo de gewoonte in onze plattelands gemeente", voegde zij er zacht bij, alsof haar zoogenaamde vader het niet hooren mocht. De wangen van den Amerikaan werden nog rooder. „Ik zeg maarmen moet iemand niet naar zijn kleeren beoordeelen," merkte hij aan. Dan gaan we dus samen, zeide de commissaris en wenkte tegelijk de kellnerin om te betalen. Hij nam zijn portefeuille uit zijn zak, waaruit hij een banknoot van duizend mark te voorschijn haalde. Dit legde hij opengevouwen op de tafel en keek daarbij van terzijde zijn tafelbuurman aan, als wilde hij zeggen Nu weet ge ineens met wien ge te doen hebt. Doe het mij na, als ge kunt. De commissaris bereikte zijn ver borgen doel buiten verwachting. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1