Woensdag 17 Februari. No. 40. 1909. binnenland. Feuilleton. Land- en Tuinbouw. 47e Jaargang. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. De Rijksmiddelen. Het jaar 1909 heeft goed ingezet. De opbrengst van 's Rijks middelen was in de maand Januari een flink bedrag hooger dan in de overeenkom stige maand van 1908. Werd verleden jaar ontvangen f 10,809,073,595, de afgeloopen maand Januari bracht f 11,249,524,73 in de schatkist, dus f440,451.135 meer. Natuurlijk kan hieruit nog geen conclusie voor volgende maanden ge trokken worden vooral ook niet om dat die meerdere opbrengst in hoofd zaak het gevolg is van de toevallig hoogere opbrengst van den suikerac cijns, en andere cijfers nog geenblijken geven van verblijdende vermeerdering. De verschillende rubrieken nagaan de, toonen in Januari 1909 meer te hebben opgebracht dan in Januari 1908: het recht op de mijnen ruim f 7000, de invoerrechten f 43,000, de suikeraccijns f469,000, de wijnaccijns f2000, de zoutaccijns f21,000, en die op bier en azijner. f 11,000, de be lasting op gouden en zilveren werken f4000, de zegelrechten f 98,000, de registratierechten f25,000, de hypo theekrechten f 2000, de domeinen f 1000, de rijkstelegraaf f 69,000, ter wij! Staatsloterij en jacht- en visch- akten niet noemenswaardige verschil len aanwijzen. Minder werd ontvangen uit de grondbelastingf 45,000, het personeel f17.000, de bedrijfsbelasting f 71,000, de vermogensbelasting f38,000, het gedistilleerd f 73,000, den accijns op het geslacht f 14,000, de successierech ten f 33,000, de posterijen f 19,000 en de loodsgelden f3000. Vooral laatstgenoemde cijfers wijzen er op, dat op het goede resultaat der maanci Januari nog geen gegronde verwachtingen voor de volgende maanden gevestigd kunnen worden. _(»N. Ct"> Hei congres der S. D. A. P. Onder het opschrift „de Deventer heksensabbath" zegt „Land en Volk" Tweeërlei leert ons het Deventer drama van Zondag. In de eerste plaats, wat het woord vrijheid beteekent in den mond van een sociaal-democraat. Hij kent de vrijheid slechts, waar zij strekken kan ter vergrooting van macht. De vrij heid om zich zelve is waardeloos. In de tweede plaats, dat binnen de S. D. A. P. alle onderlinge waar deering en alle onderling vertrouwen wordt gemist. Het „gij liegt" is schering en inslag. Het „buitengewoon congres" is een goede gelegenheid geweest om waar te nemen, hoe de leer van den klas senstrijd daar binnen werkt. —o- 34.) Hierop smakte hij met de lippen, alsof hij een voorgevoel had van het te wachten genot, nam toen zijn bier glas op, hield het even tegen het Hcht en nam er een flinke teug uit. „Woont ge hier niet in de stad?" vroeg Horner met zijn onaangenaam geluid. „Wel neen, ik kom uit de pro vincie", antwoordde Lodder, terwijl hij de handen op zijn dikken buik vouwde en in zijn stoel achterover leunde. „Ik ben maar eens met mijn Lisa hier gekomen om haar de re sidentie te laten zienhet meisje heeft niet veel meer van de wereld gezien dan haar geboorteplaats. En nu wandelen we al twee dagen ach- ereen door dit doolhof van straten van het eene museum naar het an- nere. Nu ja, het is alles heel mooi men krijgt van al dat kijken Het kath. „Huisgezin" schrijft De hooge oomes van de S. D. A. P. hebben gisteren getriomfeerd. De drie hoofden der „Tribune"-redac- teuren zijn onder de socialistische guillotine gevallen. Het congres heeft de welluidende leus van het Kamer lid Helsdingen „trap ze uit de partij" bekrachtigd. Het zal voortaan uitzijn met de critiek op het „Volk", op het partijbestuur, op de Kamerfractie, het heilige huisje der S. D. A. P. vooral. Het zal daarmee althans uit moeten zijn. Het lot der drie terechtgestelden zal voor anderen een waarschuwend voorbeeld, een baken in zee zijn. De vrije critiek en het vrije woord zijn gisteren te Deventer vermoord. Ver moord juist door de heeren, die te genover anderen daarover zoo'n groo- ten mond plachten op te zetten, die nooit genoeg konden smalen over de onvrijheid bij andere partijen, bij de katholieke „dompers" vooral. Laat de S. D. A. P. voortaan wat ingetogener zijn ais zij het over de vrijheid heeft en ophouden met als de voorvechtster daarvan te poseeren. Het is niets an ders dan komedie. De „Tribune '-partij. Naar de „Tel." verneemt, zal bin nenkort een vergadering van de „Tribune"-groep plaats hebben, ten einde te bespreken, wat er gedaan moet worden, nu de drie redacteuren Wijnkoop, Celon en dr. v. Ravensteyn als leden van de „S. D. A. P. geroy eerd zijn. Met het stichten eener nieuwe partij zal echter gewacht worden tot het referendum, dat binnen 14 dagen ge houden wordt, het besluit van het congres bekrachtigd heeft. Geschiedt dit, dan zal vermoedelijk ook dr. Gorter uit de S. D. A. P. gaan, zoo als ook reeds uit den loop der de batten op de vergadering vermoed kon worden. Omtrent de plannen van v. d. Goes kan nog niets met zeker heid bericht worden. Accijns op het gedistilleerd. Door den minister van waterstaat is de datum van inwerkingtreding van de verhooging van den accijns op het gedistilleerd thans voorgesteld op 15 Maart, opdat ook de Eerste Kamer be hoorlijk tijd hebbe voor de schrifte lijke en mondelinge behandeling. Meer dan noodig mag z. i. de datum niet worden verschoven. Ten gevolge van het uitstellen van de inwerkingtreding moet nu reeds de raming van de meerdere opbrengst, voortvloeiende uit de verhooging voor zooveel het jaar 1909 betreft van f 6,600,000 tot f5,225,000 worden teruggebracht. zoo'n geweldigen dorst, de keel blijft aldoor droog." Als om zijn woorden te bekrach tigen, zette hij het bierglas aan den mond en dronk het achter elkander leeg. „Z.oo, zoo, zijt gij uit de provin- zie zeide Horner, alsof hij daar veel belang in stelde. „Dan heb ik mij bepaald vergistmejuffrouw uw dochter kwam mij zoo bekend voor, dat ik er wel op had durven zweren, haar meer gezien te hebben. Ik heb anders een uitmuntend geheugen maar ditmaal laat het mij in den steek, of misschien bedriegt mij de gelijkenis." „Dat zal wel zoo zijn,"zeide de com missaris, wien niet ontgaan was dat Augusta bij die woorden eenigszins gebeefd had, waarop Horner echter geen acht sloeg. „Mijn Elsa komt voor het eerst in de stad, gij moet haar dus bij ons in Regenwalde ge zien hebben, mogelijk op het bal in het casinoja, ik behoor tot de no tabelen van ons goede dorp." Horner schudde het hoofd en zeide dat hij niet eens wist, waar dit plaatsje ligt. TELEFOONNUMMER 10. In den Tuin. In welken vorm In sommige stre ken van ons vaderland is het gebrui kelijk bij aardappelen ammoniak- superphosphaat aan te wenden, waarin men dus twee voedingsstoffen stik stof en phosphorzuur, verstrekt. Hiervan zijn de uitkomsten vaak voldoende loonend. Toch zagen we meermalen ge noemde combinatie aanwenden op gronden, die stellig daarvoor minder geschikt waren, nl. op laaggelegen zure bodems. Zoodanige gronden van lage ligging, meestal min of meer 'veenachtig, blijven lang koud en nat, en lijden, vooral wanneer ze eenigs zins leemachtig zijn, zoodat de lucht er moeilijk in kan doordringen, aan een overmaat van humuszuren. Een gevolg van een en ander is, dat de omzet ting van ammoniak in salpeterzuur, welke omzetting moet plaats heb ben, zal het gewas van de meststof kunnen profiteeren laat begint en een langzaam verloop heeft. Dit te meer, dewijl uit zulke zure gronden de kalk, voor genoemde omzetting ommisbaar, in den regel goeddeels uit de bouwvoor is verdwenen. Wie dan ook goed heeft leeren waarnemen, zal het opgevallen zijn, dat de opbrengsten daar niet aan de bemesting beantwoordden. De ver klaring ligt voor de hand tengevolge der late en zwakke salpeterzure gis ting ontbreekt het 't gewas in de eerste groeiperiode aan opneembare stikstof, wat in meerdere mate het geval zal wezen, wanneer het voor jaar en de voorzomer koud en regen achtig zijn. Op zu"xe gronden is het beslist aan te raden salpeterzure stik stof in den vorm van Chilisalpeter aan te wenden, en daarneven natuur lijk een phosphorzuur- en zoo noodig ook een kali-meststof. De opbrengsten zullen ér ongetwijfeld door stijgen. Chilisalpeter biedt de stikstof zoo goed als pasklaar aan, werkt dus, op het rechte moment gegeven, juist dan, als' het noodig is. Wie, spoedig helpt, helpt dubbel Dat is een kost'lijk woord. In zake de bemesting Mag dat ook wel gehoord. En daarom wordt de Chili Als meststof hoog geroemd, Ja, mag zelfs zonder twijfel Als nornmer éen genoemd. Zij is toch in haar werking Verrassend, wonderbaar Zóo vlug en voorts zóo zeker, Dat niets gelijkt hij haar. Wie dus de vrucht wil drijven Tot rassen, wissen spoed, Begrijpt nu, dat hij Chili Vooral gebruiken moet. Heele of halve koeken Volgens prof. C. Lehmann fe Berlijn is het 't best de voederkoeken heel te koopen en ze eerst dan, als ze vervoederd worden, door een koekbreker te laten „Dat is geen wonder; naar de uit spraak van mijnheer te oordeelen, zou men zeggen, dat hij zelfs geen Duitscher is", zeide de vermomde politieman meteen gemoedelijk lachje. „Ik ben Amerikaan", zeide Horner, waarbij hij nauwkeurig er op lette, welke indruk zijn woorden maakten op het mooie meisje, dat nog geen woord tot hem gesproken had. Lodder gaf haar een vluchtige wenk en Augusta zei „Dat moet een heerlijk land zijn, Amerika. Ik heb er veel over gelezen. Natuurlijk kan men zich op ons dorp geen voorstelling maken van al die pracht. De residentie, die toch op mij reeds zulk een machtigen indruk maakt, moet nog in geen vergelijking komen bij de groote Amerikaansche steden." „Och wat", zeide Horner uit de hoogte, „Berlijn is niet meer dan een boerendorp tegen New-York, Chicago of San-Francisco. Zoo iets moet men eerst gezien hebben, wil men weten wat eigenlijk een groote stad is." Nu was zijn tong losgemaakt en daar ten overvloede juist de bief fibonnemenfs-flduerienfiën op zeer uoordeelige voorwaarden. fijnmaken men heeft alsdan het minst voor bederf te vreezen. Vaste koeken, die •niet arm zijn aan vet, van gezond zaad geslagen, sluiten door haar vastheid en vetgehalte het inwendige af, zoowel voor de zuurstof der lucht en waterdamp als voor bacteriën, terwijl die rottingsbacteriën, welke reeds vroeger in den koek mochten zijn gedrongen, zich niet gemakkelijk verder zullen ontwikkelen. De poeder- vorm is daarentegen gevaarlijk voor het bewaren: al spoedig dringt vocht in de massa, schimmel treedt op en bacteriën ontwikkelen zich. Bij onder zoek vond men b.v.in twee proeven lijnkoek (1 gram) 3000 bacteriën en 1000 schimmelzwammenin zeven proeven lijnmeel (1 gr.) 10300 bac teriën en 8100 schimmelzwammen, „Hoe fijner het haksel voor de paarden, des te beter", dacht men vroeger algemeen en gelooven nog velen. De nieuwere onderzoekingen hebben echter de onjuistheid dezer meening doen zien. Het te korte haksel heeft verschillende nadeelen. Ten eerste oefent het op de verte ringsorganen te weinig prikkeling uit, het hoopt zich op en vast in den blinden en kronkelenden darm en veroorzaakt aldus de zoo gevaarlijke stroo-koliek. Kort haksel of voeder, daarmee vermengd, is spoediger naar binnen, maar dit mag geen voordeel geacht worden integendeel. De ver tering lijdt er onder en dit is in nog hoogere mate het geval, als zulk te kort gesneden haksel met water en gebroken haver vermengd wordt. Door de snelle opneming ontstaat ook licht overlading der maag, of het voedsel, dat nog kort met het maagsap in aanraking is geweest, gaat in den dunnen darm, over. De goede lengte voor paardenhaksel is, van haverstroo en hooi l1/, tot 21 s centimeter, van boonenstroo of hard winterstroo 8.3 tot 1.5 centimeter. Vergiftiging door aardappelen. Men zij voorzichtig met het voederen met bedorven aardappelen. Een Engelsch blad deelde een vergiftigingsgeval daarvan bij paarden mee. Behalve hun gewoon voedsel kregen de dieren gedurende 10 of 12 dagen gestoomde aardappelen, die öf beschimmeld öf sterk rot waren. Het gevolg bleef niet uit, vergiftigingsverschijnselen ver toonden zich door plotseling bewus teloos worden, waarbij de dieren neer vielen zonder weer op te kunnen staan, spoedig daarop gevolgd door den dood. Van de 15 paarden, die dit voedsel kregen, stierven er 11. Het borstelen van het rundvee is niet alleen noodig uit een oogpunt van zindelijkheid en ter bevordering der gezondheid van de dieren, maar het heeft ook een direct gunstigen invloed op de melkproductie. Een melkkoe, die men gewoon was iederen dag stuk kwam, waaraan Lodder met veel smaak begon te smullen, viel het hem gemakkelijk aan het woord te blijven. Hij begon Amerika in de levendigste kleuren te beschrijven, terwijl hij langs den anderen kant van de tafel, zoo dicht mogelijk naar Augusta schoof. „Ja, ja, houd nu maar eens op, beste vriend," zeide de commissaris, die zijn biefstuk had genuttigd en vol welbehagen den mond afveegde. „Die biefstuk was goed, Elsa, wel wat taai, maar toch bloederig." Zoo dikwijls de commissaris de bloederigheid van het vleesch had geprezen, was het onaangename ge laat van Horner betrokken. „Waarom vroeg hij, knorrig dat zijn gesprek werd afgebroken, „denkt ge dat ik de waarheid niet spreek 7" „In het minst niet", verzekerde de commissaris zeer gemoedelijk. „Ge vertelt integendeel zoo onderhoudend, dat men een geheelen dag naar u zou willen luisteren. Maar voor mijn Elsa is, het niet goed die heeft bo vendien al zoo'n neiging tot het uit- heemsche," hier lachte hij en dronk te gelijk zijn glas met lange teugen 2 maal met roskam en borstel te rei nigen, werd om een proef te ne men veertien dagen achtereen in 't geheel niet gereinigd. De rnelkop- brengst was in dien tijd 11 (elf) liter minder dan de vorige veertien dagen, hoewel in de overige gewoonten en toestanden niet de minste verandering was gebracht. Vlissïngen, 16 Februari. 't Was gisterenavond vol in het Tehuis voor Militairen. Het waren enkel genoodigden om bij te wonen de feestviering bij gelegenheid van het 25 jarig jubileum van „Vader" en „Moeder" Meerman. Wij merkten o.a. op de heeren ds. A. A. Vermeer en P. Landsman, als ver tegenwoordigers van den kerkeraad, kapitein Westra, namens hetgarnizoen, den Vader en de Moeder uit het Tehuis te Middelburg, alsmede het bestuur van het Tehuis. Te half acht werden de jubelarissen in de met groen en vlaggen versierde zaal ontvangen door een commissie, gevormd uit en van de bezoekers van het Tehuis en door de aanwezigen begroet met het zingen van Psalm 103 1. Nadat de vergadering door ds. Ver meer met gebed was geopend, werd het woord genomen door sergeant Van Harberden, die met een hartelijke toespraak den heer Meerman en echt- genoote namens de bezoekers dank zegde voor alles wat zij voor hen hadden willen zijn en bood hen een souvenir aan, bestaande in hunne por tretten in groot formaat. Verschillende personen voerden daarna nog het woord om alleen het echtpaar Meerman geluk te wenschen met dezen heugelijken dag en waaruit duidelijk sprak hoezeer hun werk in 't belang van den militair wordt ge waardeerd. Onder de aanwezigen bevonden zich ook verscheidene oud-bezoekers van het Tehuis, en ook de heer Koorn- stra, vertegenw. van den Ned. Mili tairen Bond, die in een geestig ge dicht het echtpaar Meerman huldigde. De aanwezige militairen zorgden voor de gewenschte afwisseling door het houden van voordrachten. Een keurig aangerichte tafel werd de noo- dige eer bewezen en alles te zamen genomen zal het echtpaar Meerman den dag van gisteren tot een onver- getelijken hebben gemaakt. Voor plaatsing op de kiezerslijst 1909 10 hebben zich van 1 tot 16 Februari j.l. 348 kiezers aangegeven. Met ingang van den 20 Februari a.s. is benoemd tot opperbrandmeester in deze gemeente, de heer P. F. Wemelsfelder, machinist bij den mist hoorn alhier. uit. „Ais mijn dochter maar van verre streken hoort vertellen, dan is zij boven de wolken. Ja, ja, mijn waarde heer," ging hij voort, terwijl hij zijn gezicht in een ernstigen plooi trok, „dat verlangen van mijn dochter om de wijde wereld in te trekken heeft mij al menig onaangenaam uurtje gekost. Zij heeft het thuis werkelijk zoo kwaad nietgij moet weten ik heb tienduizend mark per jaar te verteren, enkel 37s pet. staatspapie ren, want de anderen zijn mij niet sekuur genoeg, al brengen ze ook meer op. Nu ja, Elsa heeft alzoo dikwijls een goede partij kunnen doen, maar. „Maar, vadertjeviel het meisje, dat zich beschroomd hield, hem in de rede, Zij was er zelf verbaasd over, zoo goed als zij haar rol speelde. „Nu ja, het is toch waar," her nam Lodder; „laatst nog de zoon van onzen apotheker,een door en door nette jongen, dat moet ik zeggen, beste vriend. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1