Iüw7 13 Februari* O.Y. binnenland. Feuilleton. No. 37. 47e Jaargang. 1909. ienst EREN. ienst. helde. Zaterdag Hervorming der Brandverzekering. 2 uur in eken. DAG van 1 O, V 1 i s> 90. 18- 1.15 21.50 1.40 22.50 1.45 2.30 2- 1.90 1.55 1.25 S. urgv.v. 5.50f 7.55* 1.15§ 2.-* ,50§ 6.55* ise. markt, huis. 6.25f 8 40* 2.2.45* ,55§ 7.50* tot de Re ekkan tot li ui a, mburj. .23, 12.18, S.S.) 9.20, 1.35, 4.15, kerke. 6.20, 6.45, 0.20, 10.40, 1.-, 1.30*, 4,50, 5.20, 6.10, 6.30, 0.10, 10.30, 2.10, 12.46, 4.10, 4.40, 8.—, 8.30. es Zondag9 n 6,15 old) en 6,45 o) en 4,45 o) .25 o) f) k) ertrek var n vm.8,30. Eorssele en hoogste 20 ndags ten e waohten VLISSIINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Eerste Kamer. In de gisteren gehouden zitting is de begrooting van waterstaat aange nomen. Alvorens had een debat plaats waarbij hoofdzakelijk locale belangen ter sprake kwamen. Door den heer Hovy werd een pleidooi geleverd om de Vlissingsche haven bruikbaar te maken, Zeeuwsch- Vlaanderen door bevordering van tramverbindingen uit zijn isolement te verheffen en de haventoestanden te Ter Neuzen te verbeteren. Minister Regout antwoordde dat de regeering bereid is Vlissingen te hel pen, als de maatsch. „de Schelde" maar wil prijs geven hare bezwarende ertpachts-contract-bepalingen. De regeering wil ook de tramver bindingen in Zeeuwsch-Vlaanderen bevorderen, als er maar eerst over eenstemming is omtrent de plannen er. de provincie Zeeland eene bijdrage toezegt. Ook wil de regeering bevor deren verbetering van den toestand te Ter Neuzen, volgens het gewijzigd -oud plan, dat op f 610,000 is geraamd, daarbij niet te veel lettende op locale meeningsverschillen. Bij de behandeling van de begroo ting van landbouw bepleite de heer Welt instelling van hooger landbouw onderwijs. De heer Van der Feltz drong aan op spoedige, betere rege ling der risico-overdracht bij de ongevallenverzekering. De heer Laan critiseerde de hooge administratiekos- j ten van de rijksverzekeringsbank. Stembus-taktiek. Het „Huisgezin" waarschuwt tegen onderlinge kibbelarijen bij de recht- sche groepen, die over sommige zetels overleg moeten plegen. In Friesland o.a. heeft men, meent het blad,, den weg van wijs beleid en goede tactiek nog niet gevonden. Men weet, dat in die provincie van de acht vier zetels links en vier rechts zijn, en dat van de vier recht- sche twee door de anti-revolutionai ren en twee door de christelijk-histo- rischen worden bezet. Een van deze twee, Dokkum, schijnt men van anti revolutionaire zijde aan de christelijk- historischen te willen ontnemen en voor zichzelf op te eischen. Althans het provinciaal comité van anti-revo lutionaire kiesvereenigingen in Fries land, heeft eenparig uitgesproken, dat Dokkum door een anti-revoiuiio- nair moest worden vertegenwoordigd, daar de stemmenverhouding hierop aanspraak geeft. Best mogelijk, zegt „Het Huisge zin", maar dit moet niet den door slag geven, wantStellen in Dokkum christelijk-historischen en anti-revo lutionairen ieder een candidaat, dan gaat natuurlijk de liberaal met den 31.) Het geld was hoofdzakelijk in rol- L e'k van 50 twintigmarkstukken I uitbetaald, waarvan Lodder de num mers had genoteerd. De commissaris had eerst nog het voornemen gehad, de nummers open- Ibaar te maken, teneinde op die wijze net spoor te vinden van den man, die den wissel had aangeboden thans loofde hij zijn voorzichtigheid, «ie hem daarvan had teruggehouden. Daardoor zou de misdadiger want volgens de vaste overtuiging 7an Lodder moest dat de houder jvan den wissel zijn noodeloos verontrust zijn geworden en gewaar schuwd bovendien, terwijl hij zich a"s door de berichten in de cou rt die hij zeker las, in een be wegelijke veiligheid waande. aanu 6r dacht er een oogenblik oen man wegens het ontvangen zetel strijken. Doch niet alles. Wordt in Dokkum de coalitie verbroken, dan loopen ook de overige rechtsche Friesche zetels groot gevaar, en is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat, als weleer heel Friesland enkel door vrijzinnigen en sociaal-democraten wordt vertegenwoordigd. Wil men van anti-revolutionaire zijde deze kans loopen, deze verantwoordelijkheid aanvaarden De anti-revoiutionairen zijn in Dok kum sterker dan de christelijk-histo rischen en dus Laten onze bond- genooten toch redelijk zijn en be grijpen, dat de verhoudingscijfers der getalsterkte wel hij een evenredig kiesstelsel beslissen, maar niet bij het meerderheidsstelsel, allerminst in de gegeven omstandigheden en tegen over zittende leden. Laten zij ook bedenken, dat ze elders zelf profi- teeren van een toestand, dien ze in Friesland laken en willen wijzigen. In de provincie Utrecht zijn drie rechtsche zetels, Wijk bij Duur stede, Breukelen en Amersfoort alle drie in het bezit der anti-revo lutionairen, ofschoon zij daarop naar hun getalsterkte volstrekt geen aan spraak kunnen doen gelden. We zeggen dit niet, opdat daarin wijziging worde gebracht zulks ware on tactisch maar om het den Frieschen heeren voor te houden, ten einde zij zich daaraan spiegelen. Wij durven vertrouwen, dat de Friesche anti-re volutionairen alsnog den goeden weg zullen weten te vinden en dien op te willen. De goede weg is eikaars zittende leden over en weer zonder uitzondering overnemen en met na druk steunen, en de zetels der tegen partij, die kans geven, zoo verdeelen, dat ze het best een overwinning waarborgen. Al wat hiertegen ingaat, door wien het worde bedreven, is uit den booze en verdient met klem gelaakt te worden. Het „Centrum" zegt, dat er ernstige redenen moeten bestaan om het zit tend lid van de eigen partij, of van een partij met welke men samenwerkt, door een ander te vervangen, tenzij hij zich natuurlijk uit eigen beweging terugtrekt. Verkiezing Eerste Kamer. Gekozen tot lid der Eerste Kamer (vacature-Regout) jhr. Van der Mae- sen de Sombreff met 38 van de 41 stemmen. Geschenk aan de Koningin, De Londensche berichtgever van het „Hbl." schrijft Dinsdagavond vergaderde het da mes-comité dat zich gevormd heeft om ook uit de Londensche kolonie straks een bewijs te leveren dat de Nederlanders in deze wereldstad mede-leven met de heugelijke gebeur- van den wissel te arresteeren maar ook dit plan verwierp bij na kort bedenken weder. Verondersteld zelfs dat Horner daarvan overtuigd werd, kon hij dan niet duizend geloof waardige ophelderingen geven Ongelukkigerwijze waren ver moedelijk door een onbescheidenheid van den zoozeer met zichzelf inge nomen rechter van instructie de verhooren van Wilhelm bijna woor delijk in de couranten opgenomen dus ook diens verklaring, dat hij den wissel door een handlanger had laten ontvangen, teneinde de justitie op een dwaalspoor te brengen. Het was wel aan te nemen, dat Horner de berichten van de misdaad nauw keurig las en dus met die verklaring bekend was ongetwijfeld zou hij er in geval van nood zijn voordeel mee doen. Neen, die man moest op een an dere wijze in de val gelokt worden. Ruw geweld zou zeker niet tot het doel leiden; men moest dit door list en behendigheid bereiken. De commissaris stond onverschil lig op en slenterde eens door het lokaal. Hij wist het zoo in te rich- tenis, die eerlang Vorstenhuis en va derland te wachten staat. Naar ik verneem kwam het aan het comité wenschelijk voor, waar reeds in het vaderland zelf zoovele comités gevormd werden met het doel Hare Majesteit geschenken aan te bie den, dit aantal niet te vermeerderen. Men meende geheel te handelen in den geest der Vorstin, wanneer men zou pogen gelden bijeen te brengen om daaruit een voor Nederlanders in Londen blijvende herinnering te schep pen aan het heugelijk feit en daaraan dan te verbinden den naam van den prins of de prinses, die der Vorstin geboren zou worden. Het was daarom dat men eerlang rondschrijfbrieven aan landgenooten zal zenden met het verzoek bij te dragen tot een fonds, waaruit men zich het blijvend recht zal verwerven op een bed in een goed hospitaal aan een der Engelsche zeeplaatsen, ter beschikking van een Nederlander te Londen, die in de termen valt om door eenigen tijd verblijf aar, zee, zijn geknakte gezondheid te herstellen. Bestaat dit fonds eenmaal, dan zal het comité pogen dit onder beheer te stellen van het bestuur van het „Koning-Willemfonds", hopende dat dit bestuur die taak op zich zal willen nemen. De verkiezingen. „Land en Volk" publiceert een uitvoerig manifest van het hoofdbe stuur van den Vrijz. Democratischen Bond en het Alg. Ned. Werklieden verbond in verband met de aanstaande verkiezingen. Bij den komenden stembusstrijd wordt daarin gezegd, zal het voor en boven ailes gaan om het algemeen kiesrecht en de grondwetsherziening die hiervoor en voor het vrouwen kiesrecht een waarborg zal opleveren. Voorts wordt gezegd Naar voren komt in aansluiting aan de groote verbetering, welke de wet op de arbeidsovereenkomst in den toestand der arbeiders brengen zal aanvulling, verbetering en uitbrei ding van de veiligheidswet, waarbij opneming van het voorschrift van den tienuren-dag, ook voor volwassenen, in landbouw zoowel als industrie, thans bovenal dringende eischen zijn. Naar voren komt niet minder de zorg voor de ouden van dagen, welke aan de arbeiders reeds zoolang werd in uitzicht gesteld en door hen met klimmenden aandrang wordt verlangd. Hierbij zullen wij ons niet door theo retische voorliefde voor het eene of andere stelsel laten weerhouden aan te nemen hetgeen geboden wordt, indien het slechts gaat in de richting onzer wenschen. Op het gebied der verzekering za! voorts tegenover den strijd, die hier ten, dat hij tweemaal langs het ta feltje van Horner liep. Deze las niet meer in de courant, maar schertste met de kellnerin, die bij hem stond. Lodder was in de gelegenheid het gelaat van den man, die niet op hem lette, maar slechts oogen voor de kellnerin had, nauwkeurig waar te nemen. Het werd hem terstond dui delijk, dat de kellnerin, met wie hij gesproken had, de waarheid had ge zegd Horner scheen yan zeer licht ontvlambaar temperament te zijn. „Een echte boeventronie", mom pelde de commissaris voor zich. Hij vertraagde zijn schreden zoo veel mogelijk, om ongemerkt iets van het gesprek op te vangen. De man sprak Duitsch, maar met een vreem den tongval en doorvlochten met Engelsche woorden en uitdrukkin gen een bewijs dus, dat hij een Amerikaan was of tenminste ergens gewoond had, waar uitsluitend Engelsch werd gesproken. Een bijna wreedaardige glimlach speelde om de lippen van den com missaris, toen hij naar zijn tafeltje terugkeerde. „Wacht maar, mijn jongen, wij fibonnements-fiduerrentiën op zeer uoordeelige uooruiaarden. van conservatieve zijde wordt aange bonden, door de onzen met kracht voor het beginsel der verplichte so ciale verzekering van staatswege worden opgekomen. Er worden dan nog tal van zaken genoemd, o.m. staatsexploitatie van spoorwegen, vereenvoudiging in de militaire huishouding en verkorting van oefeningstijd, vasthouden aan de vrijhandelspolitiek, verzekering der rechtspositie van ambtenaren enz. Post- en Telegraafbeambten. Naar wordt gemeld heeft minister Regout afwijzend beschikt op de twee in September 1908 door den Neder- landschen Bond van Post- en Tele graafbeambten ingediende adressen. Het eene adres hield in het verzoek om de regeling der inkomsten naar de klasse der kantoren van het per soneel der posterijen en telegraphie van den rang van postbode af tot en met adsistent, zooals die thans be staat, te willen opheffen en allen, met inachtneming van den rang welke bekleed wordt, te bezoldigen naar den maatstaf, gegrondvest op gelijk loon voor gelijken arbeid, met dien verstande evenwel, dat aan hen, woon achtig op plaatsen waar de woning- huur buitengewoon hoog is, een toelage daarvoor wordt toegekend. Het andere adres bevatte het verzoek om verhooging van bezoldiging van het personeel in de lagere rangen bij den post- en telegraafdienst. In een openbare vergadering der handelsvereeniging „Gemeenschappe lijk Belang" trad gisterenavond in het Concertgebouw als spreker op de heer mr. W. Elink Schuurman uit Hilversum, met het bovenstaande on derwerp. De Voorzitter, de heer T. Manse, opende de vergadering en wees er op dat er vooral in den tegenwoordigen tijd veel over verzekeringen gespro ken wordt. Van al de verzekeringen is zeker wel een van de meest voorkomende de brandverzekering en daarom heeft het bestuur gaarne gebruik gemaakt van het aanbod van den heer Schuur man hier over de hervorming van de brandverzekering te spreken. Hierna verkreeg de heer Schuur man het woord. Over het algemeen zijn de privaat rechterlijke verzekeringen zelden, het onderwerp van openbare beraadsla gingen. Toch is verzekering geen zaak van particulier belang, zooals vaak wordt beweerd. Het is wel degelijk een zaak van maatschappelijk belang. In de eerste plaats wenschte spre ker te constateeren dat merkbare wij- zullen nog wel eens nader kennis maken", zeide hij binnensmonds, terwijl hij zijn glas leegdronk en de kellnerin voor de betaling wenkte. „Wij zullen je voorloopig nog maar op den tand voelen, mijn plannetje ligt gereed, het hangt alleen nog maar van mejuffrouw Von Horwitz af, die mij een moedig vastberaden meisje toeschijnt, ik denk wel, dat zij mij zal willen helpenzij heeft verklaard, dat zij zich desnoods voor de redding van haar beminde wil opofferen. Dit is nu wel niet noo- dig, zij behoeft alleen een weinig komedie te spelen, om den kerel in het net te lokken. Het zal haar wel tegen de borst stuiten, maar ik weet er nu eenmaal geen ander mid del op om onzen advocaat te bewij zen, dat hij onschuldig is, en dat bewijs moet met wiskundige zeker heid geleverd worden, anders wordt onze geëerbiedigde rechter van in structie er nog niet door voorgelicht." Hij lachte bij zichzelf, betaalde zijn vertering, scherste nog even met de aardige kellnerin en ging zijns weegs. Het was omstreeks vier uur in zigingen bezig zijn zich te voltrekken en in de tweede plaats op eenige particuliere verbeteringen die in het bedrijf behooren te worden aange bracht. De gemeentelijke brandverzekering die thans als iets nieuws wordt voor gesteld is eigenlijk van zeer ouden datum en bestond in Duitschland reeds voor twee eeuwen, waar toen reeds van overheidswege brandver zekeringen in het leven werden ge roepen. in de 19e eeuw kwamen verschil lende particuliere verzekeringen «oor den dag en ging men dus tegen de historische lijn in. Hieniü ging spreker na of gemeen telijke verzekering in het belang van de gemeente is en hij kwam daarbij tot de conclusie dat de grens moeilijk te trekken is. De brandverzekering voor de ge meente een bron van inkomsten te maken kan z.i. niet door den beugel. Vervolgens schetste spreker de tegenwoordige wijze van brandver zekering. Dat in ons land van overheidswege in het geheel nog niet de aandacht op de brandverzekering-maatschap pijen wordt gevestigd, noemde hij frappant, vooral waar het in andere beschaafde landen reeds lang ge schiedt. Daarom is het zaak dat ook hier de regeering haar aandacht aan het verzekeringswezen gaat wijden. Niet dat de soliditeit van de hier bestaande verzekering-maatschappijen te wen schen overlaat. Meer uitvoerig stond mr. Schuur man vervolgens stil bij de tegenwoor dige wijze van verzekering in ons land, de commercieele en onderlinge verzekeringen. Dat men thans naar hervorming streeft is voor een groot deel hierin te zoeken dat men niet met de bestaande wijze van verzekering tevreden is. Een van de oorzaken van ontevredenheid is dat maar zeer weinig goede balan sen en winst- en verliesrekeningen worden gepubliceerd. De derde grief is dat de contracten dikwijls onbillijk en ook vaak onvol ledig zijn. Een oorzaak hiervan is de verou derde zegelwet, waardoor een belas ting op de verzekerden wordt gelegd niet in verhouding tot de transactie. De heer Schuurman merkte daarna op dat wanneer men hoofdelijk aan verzekerden vraagt of zij reden tot klagen hebben dan luidt het antwoord ontkennend. Doch spreker vraagt of de premiën opwegen tegen de schade en of de beheerkosten niet te groot zijn. Na een korte pauze kwam spreker tot de hervorming van het verzeke- rines-wezen zooals hij zich die voor stelt. den namiddag van den volgenden dag, toen een welgesteld, zwaarlijvig heer, in wien men op tien pas af stand reeds den provincieman her kende, die zijn Zondagspak had aan getrokken voor een uitstapje naar de residentie bij de familie Dorner aanschelde. Mevrouw Dorner deed zelf open en ging bij "het zien van den onbe kende een schrede terug, terwijl deze met een linksche beleefdheid zijn vilten hoed afnam, en, als door het trappenklimmen vermoeid, hijgde en proestte. „Nu hier ben ik, mevrouw Dor ner", zeide de buitenman met boersch accent, toen hij een weinig op adem was gekomen. „Gij verwachtet mij zeker wel „Kent gij mij dan vroeg de dame verbaasd, terwijl zij hem on derzoekend aankeek. „Ik weet niet waarom ik u verwachten zou. Ik weet zelfs niet wie gij zijt." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1