Dinsdag* 9 Februari. Feuilleton. No. 33 47e Jaargang. 1909. Gemeentebestuur. BINNENLAND. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. AANKONDIGING. Burgemeester en Wethouders der gemeente Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat overeenkomstig 3 van art. 28 juncto art. 16 van het reglement op de Wegen en Voetpaden in Zeeland, Provinciaal blad no. 2 van 1887, van 9 Februari tot en met 24 Februari 1909 dagelijks op de werkuren andermaal ten gemeentehuize voor ieder koste loos ter inzage ligt een door den gemeenteraad voorloopig vastgesteld ontwerp van een nieuwen ligger van wegen en voetpaden in de voornoem de gemeente, met de kaart, alsmede dat binnen dien termijn schriftelijke bezwaren kunnen worden ingebracht bij Gedeputeerde Staten. Vfissingen, 8 Februari 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Geschenk aan de Koningin. Naar aanleiding van een schrijven van het bestuur der afdeeling 's Gra- venhage der vereeniging „Oost en West", om van de zijde van het hoofdbestuur, zoowei in Oost- als West-lndië het publiek op te wekken tot het geven van een geschenk aan H. M. de Koningin, heeft het dagel. bestuur van bovengenoemde vereeni ging een circulaire rondgezonden, waarin het zegt, dat deze gedachte dadelijk zijn volle sympathie had. Hoewei zich ook in Oost- en West- lndië reeds met een dergelijk doel commissiën hebben gevormd, meent het dagetijksch bestuur, dat de Ver eeniging zou mogen optreden als de vertegenwoordigster van allen, in Nederland gevestigd, die in Indië hebben geleefd of die daarmede be trekkingen onderhouden, om aan Hare Majesteit ter gelegenheid van de ver wacht wordende heuglijke gebeurtenis een geschenk aan te bieden, dat een zuiver Indisch karakter draagt. Bijdragen kunnen gezonden worden aan den penningmeester der vereeni ging, den heer A, C. C. Harting, Heulstraat no. 17 te 's Gravenhage, tot ultimo Februari, waarna de inge komen gelden zullen worden besteed in overeenstemming met hetgeen blijken zal het welgevallen te hebben van de Koningin. Mr. N. G. Piersori. Mr. N, G. Pierson vierde gisteren ~')n zeventigsten verjaardag. In hem eert ons volk een zijner 27.) o— Met wankelende schreden naderde ffievrouw Dorner de baar, die door Pen inspecteur naar voren werd ge told. Zij voelde zelfs niet, dat de commiassris op dit oogenblik zijn j>™ om haar heen sloeg, teneinde naar te steunen. Een hevige, onbe- wingbareontroering deed haar eenige seconden de oogen sluiten. En in hetzelfde oogenblik doemde verleden voor haar op, die kort- fpndige zonneschijn van geluk, toen als een schoone bruid met bloe- men en mirten bekranst, in het Prachtige rijtuig stapte, om verbonden 'e worden met denzelfden man, wiens overschot zij in deze ijzing wekkende omgeving verwachtte te zien. N'j zat naast haar, haar hand _stte in de zijne, hij sprak haar toe i zachte, teedere stem en beloofde ar een leven vol geluk en vreugde n zijn zijde. Met hoeveel zaligheid nobelste en bekwaamste zonen, een man van verbijsterende kennis, van ongemeene helderheid van geest, van verbazende scherpte van doorzicht, en daarbij van een zeldzame bemin nelijkheid van karakter. Op 29-jarigen leeftijd directeur der Nederiandsche Bank, op 35-jarigen doctor honoris causa van de Leidsche Universiteit, op 38-jarigen hoogleeraar in de staathuishoudkunde aan de hoogeschool te Amsterdam, ziedaar het schitterende begin van zijn loop baan, die er weldra een werd van Europeeschen naam. Zijn hoofdwerk, het Leerboek der Staathuiskunde, is voor alle Nederiandsche beoefenaars van die wetenschap nog altijd het standaardwerk bij uitnemendheid. Iedere jaargang van de Oeconomist, jaren achtereen, getuigt van zijn werk kracht en geleerdheid. Van 1897 tot 1901 had hij als minister van financiën zitting in het ministerie, dat naar hem en den heer Borgesius zijn naam droeg. Hij had het geluk, zijn krachten te kunnen wijden aan een belastinghervorming, die, hoewel destijds krachtig bestre den, later door vriend en tegenstan der is erkend als een zegen voor ons land. Die hervorming bestond in een complex van in elkander grijpende wetten, die het heldere doorzicht van een Pierson vereischten om met één blik de gevolgen te kunnen overzien. Zij waren afschaffing van de patent belasting en van den zeepaccijns, vermindering van den zoutaccijns en der mutatierechten, en invoering van een vermogens- en bedrijfsbelasting. Het was de grootste belastinghervor ming, die sedert den tijd van Thor- becke hier te lande tot stand kwam en per slot van rekening de meest populaire die ooit werd verkregen en dit zegt veel. Helaas dat in den laatsten tijd de gezondheid van mr. Pierson te wen- schen overliet. („Vad."). De Kamerverkiezingen. In een te Amsterdam gehouden vergadering van het bestuur van het Comité van Verweer tegen sluitings- dwang aldaar, is met algemeene stemmen besloten om bij de dit jaar te houden algemeene verkiezingen den leden te verzoeken bij voorkeur hun stem uit te brengen op die candidaten, die verklaren tegenstanders te zijn van overheidsinmenging in het klein- en winkelbedrijf in het algemeen en van sluitingsdwang in het bijzonder. De resultaten, verkregen bij de verkiezing voor den gemeenteraad in den Haag II, waar door het Comité voornoemd, de beide candidaten gesteund zijn, die verklaard hadden besliste tegenstan ders te zijn van sluitingsdwang, zijn had zij naar die stem geluisterd Met hoeveel verrukking had zij ge staard in die groote blauwe oogen, die haar een zee van bestendige trouw toeschenen en die toch onder haar oppervlakte niets dan wankel moedigheid verborgenO, men be driegt zich zoo vaak in de oogen, die men, zeer dikwijls ten onrechte, de spiegels der ziel noemt Voorbij was de korte, zonnige liefdesdroom, bijna direct op de bruiloft was ontwaken gevolgdvan al die beloften, van al die eeden was er geen enkele gestand gedaan. Thans opende mevrouw Louise de oogen weder. Een zwakke, sidderende kreet klonk van hare lippenhaar blik was op het lijk gevallen. Een breede, witte doek, om den hals gebonden, ver borg voor haar de vreeselijke wond zij zag vian den doode alleen het wasachtig gelaat, waarop zich nog steeds het listige, zegevierende glim lachje en de vergenoegde uitdrukking vertoonden, die in het eerste oogen blik reeds de aandacht van den com missaris getrokken hadden. Die endele blik reeds overtuigde mevrouw Louise, dat zij voor het lijk stond van den man, dien zij TELEFOONNUMMER 10. aMBreBBBgagMpMWBMMMBMBBWfiBg voor geen gering deel oorzaak van het bovengenoemde besluit. Vrije Liberalen. Te Leeuwarden is Zaterdag een partijvergadering gehouden van ge- noodigden der aldaar kort geleden opgerichte afdeeling Friesland van den „Bond van Vrije Liberalen". Na opening van de vergadering door den voorzitter trad als spreker op mr. M. Tydeman Jr., lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die het doel van den Bond, het samen brengen van op poiitiek gebied ge lijkgezinden, uiteenzette. Wat de beginselen der partij betreft zegt spreker staat de Bond te genover de partijen der rechterzijde waar deze aan de kerk macht of in vloed geven over den staatwaar mede niet wordt betwist de invloed van den godsdienst, ook ten aanzien van de beantwoording van vragen over werking en inrichting van den staat. Als waarborg voor de onpartijdige behartiging van de ondersch: acne volksbelangen, behooren de Staten- Generaal te bestaan uit twee Kamers, op verschillende wijze verkozen. Het kiesrecht voor de Tweede Kamer kan verleend worden aan de mannelijke Nederlanders, wien de geschiktheid tot uitoefening niet op grond van per soonlijke hoedanigheden of omstan digheden moet worden ontzegd, en aan die vrouwelijke Nederlanders, die aan te bepalen vereischten beantwoor den. De wetgeving strekke tot ver heffing van het stoffelijk, geestelijk en zedelijk peil van het geheele volk. Voorts behandelde spreker de ver plichting van den Staat met betrekking tot den handel, de nijverheid, den landbouw, het onderwijs, alsmede de regeling van het burgerlijk proces, de inrichting van leger en vloot en het koloniaal beleid. flbonnemenfs-flduerfentiën op zeer uoordeelige uoorutaarden. Minister Talma. De Haagsche correspondent van de „Tel." beweert, dat de positie van minister Talma in het kabinet „niet heel sterk" is. Behalve de nederlagen, die de minister in de Kamer heeft geleden, heeft de regeering, toen mi nister Bevers overleden was en in de daardoor ontstane vacature moest worden voorzien „ernstig overwogen de portefeuille van waterstaat op te dragen aan den heer Talma, terwij! dan de heer Regout minister van landbouw zou worden, een oplossing die ook rationeel kon worden geacht met betrekking tot de richting, waarin de studie en het optreden van mr. Regout zich altijd bewogen hebben. Op den heer Talma is daarom aan drang geoefend van portefeuille te eens met een geloovig hart had be mind, die haar het ideaal van man nelijke deugden had geschenen en die weldra gebleken was een niets waardig, gewetenloos wezen te zijn. „Ja, dat was haar echtgenoot. Het was mevrouw Dorner, alsof een ne vel haar oog verduisterdemaar op hetzelfde oogenblik was zij weer sterk, ja, had zij den hulpvaardigen arm van den commissaris nauwelijks meer noodig. Zij wierp thans een blik van on verholen afkeer op den doode. Hij had haar eigen leven verwoest hij had haar zoo diep ongelukkig gemaakt, dat zij, toen alle rampen voorbij waren, hem nog niet van ganscher harte had kunnen verge ven. En thans Was het niet een nieuwe misdaad geweest vats u zoolang doodge waande, dat hij door zijn geweld- dadigen dood nog zijn edelen, on- schuldigen zoon in het ongeluk stortte Welk een geheim bestond er tus- schen Wilhelm eu zijn vader Hoe was het mogelijk, dat die eervolle trotsche man zich had kunnen be schuldigen van de vreeselijke mis daad, die er bestaatden vadermoord verwisselen, doch deze heeft zulks met beslistheid geweigerd. Hij was er niet toe over te halen en moet zelfs verklaard hebben, liever als minister af te treden, dan de porte feuille van landbouw neder te leggen. Zoo is het gekomen, dat ten slotte de heer Regout toch aan het hoofd van het waterstaatsdepartement werd geplaatst." Bond voor Staatspensionneering. Het hoofdbestuur van den Bond van Staatspensionneering heeft met het oog op de a.s. Kamerverkiezingen een manifest verspreid, waaraan wij het volgende ontleenen Er kan van ieder, in de dagen van zijn kracht een bijdrage, een premie worden gevorderd. De wet kan zóó hem dwingen, zelf voor zijn ouden dag te zorgen. Maar hoe is dit te eischen van zoovele duizenden, die absoluut niets te missen hebben, die nu al niet we ten, hoe op eenigszins behoorlijke wijze te voorzien in de nooden van zichzelven en de hunnen Maar ook hoeveel moeite en omslag, waarvoor tal van ambtenaren en een ontzaglijke administratie noodig zijn, zal daarmede gepaard gaan Wat zal dit op zich zelf een schat van geld aan onkosten veroorzaken Dit stelsel van dwangverzekering in Duitschland gevolgd en ten onzent bij de ongevallenverzekering wordt dan ook meer en meer bij de ouderdomsverzorging als onbruik baar afgekeurd. Het is een verblijdend verschijnsel, dat dit inzicht ook tot de leden der tegenwoordige Tweede Kamer meer en meer doordringt. Meenden zij vroeger haast allen, dat het Duitsche stelsel van dwangverzekering wel ge volgd moest worden, bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegroo- ting voor 1909, is meer dan een van de verschillende partijen, als bestrij der van dit stelsel opgetreden. Dat is vooral gebleken bij de be raadslaging over de vaststelling van Hoofdstuk X der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1909, op den dag van 23 December 1908. Deze dag mag voor de zaak der ouderdoms verzorging als een zeer belangrijke worden aangemerkt. Toen toch is door een der anti-revolutionnaire le den van de Tweede Kamer ook ge pleit voor de verzorging der tegen woordige ouden van dagen. Ondub belzinnig is toen uitgesproken, dat de gevoelens omtrent de voorziening in de verzorging der ouden van dagen kenteren. Toen is door meer dan één gezegd, dat de ouderdomsverzekering moet vóórgaan. Ja, ook de minister van het departement van landbouw, Hierop wist mevrouw Dorner geen antwoord te geven met hulpeloozen blik zag zij in het huiveringwek kende gewelf om zich heen, toen omklemde zij plotseling den arm van den commissaris, in wiens oogen een innige deelneming te lezen was. „Red mijn armen, ongelukkigen zoon," smeekte zij. „Deze doode is mijn echtgenootik herkende hem op het eerste gezicht, hoewel er een halve menschenleeftijd iigt tusschen destijds en thans en er van zijn schoone jeugd niet meer overgeble ven is. Maar juist daarom red mijn zoon, ontsluiert het geheim, dat hier zijn oorsprong heeft. Mijn Wilhelm kan nooit of nimmer de hand aan het leven van zijn vader geslagen hebben, daarvoor wil ik met mijn zieleheil borg staan. De commissaris antwoordde niet, maar gaf alleen een wenk aan den inspecteur, die de lijkbaar weder in het vak rolde en de ruit neerschoof. „Als de doode eens spreken kon mompelde hij. „Ach, de bewijzen zijn reeds zoo sterk tegen hem en zijn bekentenis maakt die nog krach tiger. God weet met welke bedoeling hij zoo alle schuld op zich laadt nijverheid en handel heeft op dien 23sten December gezegd, dat hij een onderzoek zal laten instellen in De nemarken en Engeland, om er de uitwerking van de uitkeering aan de ouden van dagen op het economische leven na te gaan. De minister van oorlog heeft be paald,dat zoowel uit de voorjaarsploeg als uit de najaarsploeg miliciens der infanterie zullen worden bestemd om opgeleid te worden tot hospitaalsol daat. Die uit de voorjaarsploeg zullen den lsten Mei, en die der najaars ploeg den 15en November overgaan bij de hospitaal compagnieën. Jaarlijks zullen tot hospitaalsoldaat worden opgeleidvan de voorjaars ploeg 83 miliciens, waarvan te leve ren door het 4e en het 10e reg. in fanterie, elk 10 miliciens, en door de overige reg. infanterie (met uitzonde ring van het reg. grenadiers en ja- gess) elk 7 miliciens van de najaars ploeg 73 miliciens, waarvan de le vering door de regimenten, boven genoemd zal zijn resp. 10, 9 en 6 miliciens, eveneens met uitzondering van het reg. grenadiers en jagers. De bevolking van Amsterdam is in 1908 verminderd met 61 personen en bestond op 31 December uit 565.601 zielen. In het jaar 1908 werden 13792 kinderen geboren en overleden 7426 personen, wat dus een overschot gaf van 6366. Doch er vertrokken 32.979 personen tegen een vestiging van 26.552, wat een nadeelig verschil maakt van 6427. De Wognummers te Berlijn. De Berlijnsche correspondent van het „N. v. d. D." meldt over de con certen en Tiet verblijf van de Wog nummers te Berlijn nog het volgende In de groote zaai der Philharmonie een der grootste zalen van Berlijn had Donderdagavond het derde concert van 't a-capella-koor „Jacob Kwast" plaats. De zaai was goed ge vuld, vooral op de duurdere plaatsen. Ook thans waren de te Berlijn aan wezige Nederlanders in grooten getale opgekomen. Wij hebben nooit zooveel landgenooten te Berlijn bijeengezien als tijdens de uitvoeringen der Wog nummers, en men ziet het den men- schen aan, dat zij trotsch zijn op de wakkere schare van Willem Saai. Ongeveer hetzelfde programma als dat op de vorige avonden werd ook nu weer ten uitvoer gebracht. De Philharmonie bezit echter een uitste kende akoestiek, iets wat men niet van de Bliithner-zaal en het allerminst van de kleine Klindworth-Scharwen- kazaal kan zeggen, zoodat dezen avond de koren en solo-zangen nog En toch spreekt deze doode I" viel hij zichzelf in de rede, terwijl hij zijn gelaat tegen de ruit drukte en het lijk in het gezicht staarde. „Dat vergenoegde lachje zégt veel," ging hij voort, steeds halfluid voor zich, „hij had een goed zaakje gedaan, 20,000 mark had hij zijn zoon afgezet, en op dit oogenblik, terwijl hij met hebzuchtige oogen den wissel beschouwt, dien hij morgen zal gaan ontvangen, komt uit het alcoof, waar hij zich verborgen had, zijn medeplichtige, dezelfde, die, volgens verklaring van den klerk van Wilhelm Dorner op den avond voor den moord hem te spreken had ge vraagd, wegens een dringende aan gelegenheid. Ik weet nu wel, wat dat was zonder gedruisch naderbij tot achter den rug van zijn argeloozen vriend, en terwijl de bedrogen ■s- drieger vergenoegd glimlacht, en zich in zijn schelmstuk verheugt, rits, daar vlijmt hem het scheermes door de keel en met één doodsnik zinkt hij terstond in elkaar, terwijl het slim*- 3 lachje in den dood nog op n trekken b'ijft waar te nemen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1