iren. 9 Zaterdag 6 Februari. :ng Gemeenteraad. No. 31. 47e Jaargang. 1909. raliteit LDER, a euren inever »uw, le gemeentebestuur. BINNENLAND. Het zeehospitium „Zonneveld" at.) /elend, c.M., die en f 5.70, Iticulier'en keurig anel en m burg 2 uur in eken. takt ird. lOLS )MMISSE naar be- tykade 56. uisstraat ten flinke ends tus- ïd. Adres bevragen fcnt." VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30, Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. HINDERWET. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op art. 8 der Hinderwet; brengen ter algemeene kennis dat bij hun besluit van heden ver gunning is verleend aan J. M. DE PLAA, timmerman aldaar, tot het op richten en in werking brengen van eenen gasmotor tendienste van ma chines voor houtbewerking in het perceel hoek Hellebardierstraat no. 1 en Schoolstraat, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie E, no. 1059. Vlissingen, 4 Februari 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Eerste Kamer. in de gisteren gehouden zitting wer den de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting gesloten. Hoofdstuk 2 werd goedgekeurd. Bij het hoofdstuk buitenlandsche za- ken, critiseerden de heeren Reeker en Hovy de onbillijke, onwelwillende houding van den Minister, ten opzich te van de nota van den heer Van Heekeren, waarbij deze, als Kamerlid, de volkomen gerechtvaardigde vraag stelde om de beteekenis der Noordzee- entente nader uiteen te zetten. De heer Reekers schortte zijn eind oordeel op, aangezien de heer Van Heekeren het voornemen te kennen heeft gegeven, om, indien zijn gezond heidstoestand zulks toelaat, later de zaak nader ter sprake te brengen. De Minister van Buitenlandsche Zaken stelde eveneens het debat over de Van-Heekerenkwestie tot later uit. Hij verklaarde niet persoonlijk te hebben willen grieven, maar de vragen van den heer Van Heekeren hadden hem ontstemd, en daarom had hij gemeend nadrukkelijk stelling te moeten nemen tegenover diens nota. De begrooting werd aangenomen. Alvorens met de volgende begroo ting aan te vangen zal het jaarboek, bevattende het aan het departement verhandelde, worden overgelegd. Minister Sabron. De minister van marine heeft gis teren voormiddag als waarnemend minister van oorlog het tijdelijk be heer van laatstgemeld Departement in handen genomen. De toestand van den minister, ge neraal Sabron, is in de jongste week wel vooruitgegaan, ofschoon de minis ter nog een gedeelte van den dag het bed moet houden. Liberale Unie en Vrijz.-Democr.Bond. Over de circulaire van het hoofd bestuur der Liberale Unie aan de af- deelingen zegt de „Arnh. Ct." „Zij maakt een einde aan de ver moedens en praatjes, voor weinige dagen in sommige bladen uitgespro ken over het bestaan of de voorbe reiding van een overleg, schikking of overeenkomst tusschen de hoofdbe sturen van de Liberale Unie over samenwerking bij de stembus. Dat overigens wederzijdsche bestrijding van aftredende Kamerleden, die bij een van beide organisaties zijn aan gesloten, „zeer nadeelig zou werken", ja, sterker nog vrijwel met poging tot poiitieken zelfmoord zou gelijkstaan, zou ook zonder nader advies wel door ieder zijn ingezien. Of deze houding ook aangenomen moet worden in dis tricten, waarin het aftredend Kamerlid zich niet herkiesbaar stelt, zal intus- ?chen, naar 't ons voorkomt, voor 'eder geval op zichzelf moeten wor den beoordeeld en beslist, waarbij natuurlijk telkens slechts de overwe- g'ng den doorslag zal ..moeten geven op welke wijze in het district de zege der gemeenschappelijk beleden begin selen 't best verzekerd wordt." erBjK Patrimonium. in de laatste jaren is door het op richten van Christelijke vakvereeni- gingen in ons land hetaanta! leden van het Ned. Christ. Werkliedenverbond Patrimonium niet toegenomen in die mate ais verwacht werd.Daarom wordt door het hoofdbestuur van denLands- bond voorgesteld om ook als leden toe te laten personen, die in den eigen lijken zin des woords geen werklieden zijn. Over ditvoorstel zijn de afdeelin- gen verdeeld, meldt men aan de „N. R. Ct." Er is een sterke strooming gekant tegen het voorstel van het hoofdbestuur, omdat men van oordeel is, dat de Bond daardoor zijn doel zal voorbijstreven, en de zelfstandig heid van Patrimonium door den in vloed van een categorie van leden, niet tot den werkmansstand behooren- de, schade zal lijden. Wethoudersbenoeming. Tot wethouder der gemeente Leiden, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer H. C. Juta, werd benoemd de heer rar. J. C. van der Lip, (Chr.-hist.) met 16 van de 31 stemmen. Mr. Briët (a.-r.) verkreeg 12 stemmen. De kerkelijke partijen hebben dus ook in hst college van B. en W. de meerderheid. Het eerste Zeehospitium in onze provincie werd hedenmiddag 2 uur te Oostkapelle, op 20 minuten afstand van Domburg, in tegenwoordigheid van vele genoodigden officieel geopend. Binnen enkele dagen, den 15 Fe bruari, zal dit hospitium voor patiënten worden opengesteld 16 verpleegden kunnen, er in worden opgenomen. Het gebouw; waarvan wij reeds het een en ander hebben medegedeeld, voldoet aan alle eischen welke uit een hygiënisch oogpunt gesteld kun nen worden. Het wordt beschut door den boschrarid, die zich langs de Noordwestkust van Walcheren uit strekt. Het ligt op korten afstand van de 'duinen, ongeveer 500 Meier van de zee verwijderd. in het Zeehospitium worden opge nomen jongens en meisjes van 312 jaar, lijdende aan rachitis, scropiiu- lose, praetuberculose en chirurgische tuberculose. Patiëntjes met open long- tuberculose worden niet opgenomen. ijs Nadat zich hedenmiddag verschil lende genoodigden in het nieuwe ge bouw hadden vereenigd, werd het zeehospitium „Zonneveld" geopend met een toespraak van den heer dr. B. Vaandrager, arts te Domburg, die als medicus aan de inrichting is ver bonden. Aan de toespraak van dr. Vaandra ger is het volgende ontleend Dames en Heeren l Het is niij hoogst aangenaam U allen uit naam van mejuffrouw van den Broecke welkom te mo gen heeten. Dat U in zoo groote getale gevolg hebt gegeven aan de uitnoodiging tot bijwoning der opening van het Zeehospitium „Zonneveld", wordt door haar opgevat als een bewijs van be langstelling van uw kant in haar werk. Uw te genwoordigheid word. dan ook op hoogen prijs Het zij mij vergund in 't kort de geschiedenis van het ontstaan dezer inrichting te releveeren en U daarna een korte schets van de inrichting zelf te geven. Toen mej. van de Broecke in het najaar van 1907 heb besluit genomen had, een gedeelte van haar fortuin te besteden ten bate van zieke kinderen, werd het plan al heel spoedig voorge legd aan haarraadsman, dokter van Berlekom te Middelburg. Van Berlekom heeft niet lang feaarzeld over de richting, waarin hij mej. van en Broecke raden moest. De invloed van het zeeklimaat op verschillende kinderziekten was noch in de laatste jaren sterk op den voorgrond gebracht. Immers van uit. Berch-sur Mer, Norderney, de Sophiastichting" en andere inrichtingen kwamen gunstige berichten over den invloed der zeelucht op bepaalde ziek te-processen in en de verslagen der vereeniging voor Thelassso-theropie kon men vinden, hoe vooral die chirurgische kindertuberculose aan zee bij conservatieve behandeling veel beter genas dan eldersRotterdam was juist bezig aan den bouw van het groote zeehospitium te Katwijk, geen wonder dus, dat dit voor van Berlekom motieven genoeg waren, voor zijn advies„Sticht een zeehospitum in Zeeland". De inlichtingen aan het bestuur der vereeni ging voor Thelasso-therapie gevraagd, werden met welwillendheid gegevende secretaris dr. den Iiartog te Scheveningen was zelfs zoo bereidwil lig naar Domburg over te kamen, tot beoordee ling van het voorloopig uitgekozen bouwterrein TELEFOONNUMMER 10. in de gemeente Oostkapelle. In November 1907 werd dan ook tot de oprichting van het eerste Zeeuwsche Zeehospitium besloten en aan den architect, den heer F. A. Koch te Scheveningen opgedragen bouwplannen te maken. Oorspronkelijk was een ander terrein, dichter bij Domburg, dan dat waarop we ons nu bevin den, voor den bouw bestemd. Mej. van den Broecke beeft echter gemeend aan het verzoek van verschillende ingezetenen van. Domburg, op grooter afstand van de hadplaats te willen bouwen, te moeten toegeven. In den korten strijd die gestreden is over de motieven, waarop dit verzoek gebaseerd was heeft mej. van den Broecke onaangename oogen- blikken doorgemaakt. Met dankbaarheid herdenkt ze echter den steun in dezen ondervonden van den inspecteur der volksgezindheid, dr. den Ilouter, en van enkele Middelburgsche doctoren, Dat zij behalve dezen steun ook in die dagen bewijzen van symphatie van verschillende parti culieren ontving, werd door haar zeer gewaardeerd. In Februari 1908 had de aanbesteding plaats en werd de bouw van liet zeehospitium aange nomen door de firma Goethals te Middelburg. 'Uit naam van mejuffrouw Van den Broecke breng ik hulde aan den architect, F. A. Koch, die er werkelijk in geslaagd is voortreffelijk werk te leveren, en betuig ik ook haar dank aan de firma' Goethals, voor de goede zorgen aan den bouw dezer inrichting besteed.' Zooals van zelf spreekt heelt de ontwerper van het plan groote zorg besteed aan de ziekenzaal. Wanneer men daar binnentreedt, moet men ge voelen dat er gunstige condities voor het zieke kind aanwezig zijn, moét men geloof krijgen aan de mogelijkheid van zijne genezing. Ruim, Irisch en heerlijk licht geeft de slaapzaal dan ook een prettigen indruk. In 't bijzonder moet ik uwe aandacht vestigen op de bedjes in de ziekenzaal, do zoogenaamde „lits eseptiques", door de firma Marx te Brussel vervaardigd. De open- en de gesloten .lighal omgeven de ziekenzaal aan de Z.O. en Z.W. zijde. Ook de eet- en speelkamer ziei er vriendelijk uit. Allerlei speelgoed; meerendeels van vrienden en kennissen van mejuffrouw Van den Broecke. wacht op de komende patientjes. De onderzoek en de badkamer vallen op door haar frissche tegelmuren en mooie grauito-vloeren. Het zou mij echter te ver voeren, U alles in extenso te beschrijven zoo straks bij de bezichti ging zult ge uw aandacht kunnen, geven aan de centrale verwarming, de waterleiding en aan de benoidgas-verlichting, zult. U. kunnen zien hoe de Heide-Maatschappij nog. bezig is met de aan planting van een breedé strook opgaand hout rond het groote speelterrein woor en achter het gebouw en zult U moeten gelooven, dat zich onder den grond een groote septie tanc bevindt, uit gewapend beton vervaardigd ter ontsmetting der faecaliën. U ziet, zooveel mogelijk is getracht een mo derne inrichting te bouwen en ik hoop van harte, dat U een aangenamen indruk van „Zonneveld" zult meenemen. Voor ik eindig wil ik nog een kort woord tot mejuffrouw Ven den Broecke zelf richten. Mejuffrouw Van den Broecke. Het is aan geen twijfel onderhevig of een ieder zal U edele be doeling toejuichen. Het feit echter, dat U zelf als directrice zult optreden, dat U dus niet alleen uw fortuin, maar ook uw werkkracht, uw toe wijding, uw energie zult beschikbaar stellen voor het mooie doel, dat U zich heeft voorgesteld, dat kan haast niet hoog genoeg gewaardeerd worden. Dat uw werk niet nu eerst beginnen zou, maar- dat U reeds lang met zuster Oommender samen hebt gearbeid aan de voorbereiding, daarvan ben ik getuige geweest. Ik herinner slechts aan den tijd door U op geofferd aan de bezichtiging en bestudeering van de administratie der verschillende inrichtingen in ons land en België, aan alle zorgen door U besteed aan de vervaardiging van kinaerkleertjes, aan het bestellen en ordenen van den gc-hcelen inventaris, aan de beoefening van e&rto uiage. om later de kinderen prettig te kunnen bezig houden en nog veel meer. De ernst, waarmede deze voorbereidingen door U beiden getroffen zijn, geeft een waarborg voor de toekomstschenkt vertrouwen in de wijze waarop U nw taak zult opvatteu. Ik weet, dat het uw vurigste wensch is, dat vanuit „Zonneveld" menig patiëntje gezond naai zij ne familie zal mogen terugkeeren, maar tevens, dat U hoopt, dat de ervaringen hier opgedaan, zullen kunnen bijdragen tot vermeerdering dei- kennis van de Thalassotherapie. .Dat ik persoonlijk, als behandelend geneesheer in „Zonneveld" zal mogen meewerken, reken ik mij als een eer aan, en ik geef U de verzekering, dat ik mijn beste krachten aan uw. inrichting zal geven. Mej. van de Broeke en zuster Comender, ik wensch U beiden van harte geluk met de opening van het door U gestichte Zeehospitium. Het doet me groot genoegen, dat U op dezen dag reeds zooveel belangstelling voor uw werk on dervindt. Dat U in het vervolg op den steun der medici zult mogen rekenen, op wier aanraden U feitelijk tot de stichting van het eerste Zeeuwsche Zee- hospitium is overgaan, daarvan 'houd ik mij vast overtuigd. Ik wensch U van ganscher harte toe, dat U spoedig zult mogen inzien, dat in een groote be hoefte is voorzien en dat U weldra de over tuiging zult hebben een nuttig werk te hebben verricht. Zitting van Vrijdag 5 Februari des middags 2 uur. Voorzitter de heer jhr. mr. Van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig de heeren Geelhoed en Vermaas. De Voorzitter opent de eerste ver gadering in dit jaar met de volgende toespraak „Nu ik het voorrecht heb na een jaarwisseling wederom Uwe eerste flbonnemenfs-fiduertentiën op zeer üoordeelige voorwaarden. vergadering te mogen leiden, spreek ik in de allereerste plaats den wensch uit, dat in den loop van dit jaar de ons aangekondigde vreugdevolle ver wachting van vorstenhuis en volk in vervulling moge gaan. In het afgeloopen jaar nam de be volking onzer stad toe met 467 per sonen en bereikte op 31 December het cijfer van 21208. Aan bouwgrond werd verkocht ten behoeve van ongeveer 40 perceeien voor een som van f 40,300 tegen f35,000 in het vorige jaar. In onzen kring kwam alleen deze verandering dat de heer Tichelman den opengevallen zetel innam. Uwe voornaamste besluiten ston den weder hoofdzakelijk in verband met de uitbreiding der stad. Nadat door U besloten was, om lokalen in orde te brengen voor de op te richten Hoogere Burgerschool en de verordeningen tot regeling der jaarwedden van directeur en leeraren tot heffing en invordering van school geld en het reglement voor de school vastgesteld waren, werden de direc teur en leeraren door U benoemd en kon de school op 8 September ge opend geworden met een getal van 28 leerlingen. Met het oog op de H. B. school werd ook de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs met 2 leden uitgebreid. De bouw der nieuwe Zeevaartschool had tengevolge, dat door U werd besloten, de rente en aflossing dei- door het bestuur der school aan te gane geldleening te waarborgen en den benoodigden grond af te staan. Het aantal leeraren aan de Avond school voor Handwerkslied.n werd met 3 vermeerderd. Op het gebied van het lager onder wijs werd de verordening tot regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel gewijzigdde heer J. D. C. de Vries benoemd tot hoofd van school D en het personeel aan die school met ééne onderwijzeres en 4 onderwijzeressen in de handwerken uitgebreid. Het aantal scholen in de gemeente onderging geen verandering, maar de bouw eener nieuwe school van de vereeniging voor bijzonder lager on derwijs op gereformeerden grondslag strekt tot verfraaiing van het nieuwe stadsgedeelte. Naar aanleiding eener ingekomen aanvrage tot levering van electriciteit voor licht en kracht werd besloten het advies van een deskundige in te winnen. Goedgekeurd werd de aanbesteding der uitvoering van een gedeelte der rioolwerken, zoodat deze hetgeheele jaar geregeld konden worden voort gezet. Door het verhoogen der kaai muren langs de Koopmanshaven, het maken van den afsluitmuur aan de Roode Brug en den betonmuur in de Voorhaven is thans onze stad tegen hooge zeevloeden beveiligd en zullen weldra de Bier- en Kaaskade her schapen zijn in een ruim plein en de Pottenkaai in een groot en een uitste kend bouwterrein. Op de voor industrie bestemde ter reinen werd een stukgrond van400M'-!. verhuurd voor opslagplaats van steen kolen. Verder werd besloten tot uitbrei ding der straatverlichting tot aan koop van een perceel op den Kou- dekerkschen straatweg voor tolgaar- derswoning tot aanstelling van 2 strandwachters voor het houden van toezicht op het strand gedurende het badseizoentot afsluiting van de Kolvenierstraat voor het publiek ver keer. Eindelijk werd besloten tot invoering eener straatbelasting en tot het maken van een aanlegsteiger in de Voor haven. Bovendien werden nog belangrijke zaken voorbereid, die in den loop van dit jaar Uwe overweging en mede werking zullen vragen. Mogen U de noodige gezondheid en kracht geschonken worden, om Uwe taak naar eisch te volbrengen. (De leden gaven blijk van instem ming met het gesprokene.) De heer Van Raalte wenschte als oudste lid in jaren een enkel woord te spreken. Hij bracht dank aan den burgemeester voor de uitgesproken rede. Waar in het afgeloopen jaar van de gemeentefabricage veel is gevor derd, past een woord van dank aan den wethouder en de ambtenaren van fabricage voor den ijver waarmede zij zich van hun taak hebben gekwe ten vooral waar aile belangrijke werken zoo geheel naar wensch zijn volbracht. Hij meende in den geest van den raad te spreken door Burg. en Weth. dank te zeggen voor het vele dat zij inhetafgeloopen jaar voor degemeente hebben verricht. Hij hoopte dat het tegenwoordig dagelijksch bestuur nog tal van jaren in het belang der ge meente mag werkzaam zijn en bij verschil van gevoelen mag blijven rekenen op de samenwerking van den raad. (Applaus.) De Voorzitter dankte den heer Van Raalte namens het dagelijksch bestuur voor zijn vriendelijke woorden en den raad voor zijn instemming. Vervolgens worden verschillende mededeelingen gedaan. Daaronder behoort een schrijven van de stoomtram Vlissingen—Mid delburg, waarin wordt kennis gege ven dat in de concessie om de be weegkracht, die thans in gebruik is op de stoomtram Vlissingen—Mid delburg te vervangen door electrici teit, de nadrukkelijke bepaling is op genomen, dat met 1 Januari 1910 bedoelde inrichting in werking moet komen en het dus voor de stoomtram- maatschappij van groot belang is van den gemeenteraad bericht te mogen ontvangen of de gemeente Vlissingen al dan niet genegen is om, onder de bekende voorwaarden, door de tram weg-maatschappij van electriciteit te worden voorzien. Verder wordt mededeeling gedaan van de goedkeuring door Gedep. Staten van genomen raadsbesluiten, o.a. dat betreffende het waarborgen van de aflossing en rentebetaling van een door de vereeniging „Zeevaartschool" te sluiten geldleening van f fcOOOO, terwijl eveneens de begrooting voor 1909 is goedgekeurd. Van Ged. Staten was nog een mis sive ingekomen, waarbij met ingang van 1 Januari de inkomsten wegens genot van vrije woning voor de hoof den der openbare lagere scholert voor deze gemeente wordt bepaald op f 350. Deze mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen was een schrijven van den directeur-generaal der posterijen en telegrafieaati Burg. en Weth. waarin wordt medegedeeld.dat het Rijk bereid is tegen f 16.50 per ML, vrij geld dus onverkort van de gemeente te koopen 2000 ML van het terrein aan de Pottekade, zooals met den rijksbouwmeester is overeengekomen. De kooppenningen zullen worden betaald binnen een maand, nadat bij het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie de bewijsstukken van de eigendoms-overdracht en een staat van onbezwaardheid, afgegeven door den hypotheekbewaarder, vanwege de ge meente zijn ingekomen, of zooveel later als de demping door de gemeente naar behooren heeft plaats gevonden. De directeur-generaal ziet thans gaarne bericht tegemoet omtrent de beslissing van den gemeenteraad en de goedkeuring daarvan door Gedep. Staten. In de volgende vergadering zal een voorstel door Burg. en Weth. aan den gemeenteraad worden gedaan. Van G. T. van Maldeghem, zee- loods bij het Belgisch loodswezen is een adres ingekomen, waarin hij op verschillende gronden vraagt dat de gemeenteraad hem alsnog vergun ning zal verleenen een door hem gewenschte bebouwing, welke ver-

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1