m kken. jur: a stbode Ponderdag 41 Februari. binnenland, o ai Feuilleton. ga&n tot No. 29. 47e JaargaDg. 1909. NIGING n 1909, BODE laan, 0.51 5.50 6- 2.01 6.70 VAH BEI III BP BEI TAL JR. "1* voeling', juli, g. onderh, ENHUIS vooi fuin, te Souburg, liss. via Midd, 4G, Middelburg, iart. Te bevragen e Courant." er maand. Adres Ir, Badhuisstraail Maart een flinke n 's avonds tus- VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. ïgevende Eerste Kamer. in de gisteren gehouden zitting werd aangevangen met de algemeene beschouwingen over de staatsbegroo- ting. De heeren Laan en Stork hoopten dat bij de aanstaande verkiezingen de geloofskwestie niet op den voorgrond zal worden gebracht en het kabinet een economische actie zal voeren. Laatstgenoemde was in de gegeven omstandigheden tevreden met het tegenwoordig kabinet, waarvan hij apprecieerde dat het de christelijkheid niet heeft vooropgesteld. Deze spreker verdedigde uitvoerig de vrij-liberale partij tegen het verwijt te zijn een partij van egoïsten, die een conservatieve, reactionaire bour- geois-politiek voeren. De heer Van Velzen bepleitte be spoediging der ouderdomsverzekering. De heer Woitjer betoogde uitvoerig dat in de verhouding van het indi vidu tot de gemeenschap het zwaar tepunt gelegen behoort te zijn in de ordonnantiën Gods. Dit geldt zoowel het sociale als het politieke leven. De heer Van Leeuwen was niet zeer gerust omtrent den finantieelen toe stand, Hij betoogde dat onze jaarlijk- sche amortisatie van 4 millioen, bij een schuldenlast van 1100 millioen, onvoldoende was en achtte met mi nister Kolkman blijvende versterking der middelen noodig. Liberale Unie. Door het hoofdbestuur van de Li berale Unie is gisteren aan de afdee- lingen het volgende schrijven gezon den Uit meerdere afdeelingen is tot ons de vraag gekomen, hoe het hoofdbestuur denkt over de houding met het oog op de a.s. verkiezingen, meer bijzonder met betrekking tot de vrijzinnig-democraten aan te nemen. Het spreekt vanzelf dat bij de be antwoording van deze vraag op den voorgrond moet staan dat onzerzijds alles moet worden vermeden, wat strijd kan uitlokken tusschen fracties die zoo dichtbij elkander staan. Deze strijd, die op den uitsiag der verkie zingen in vrijzinnigen geest zeer nadeelig zou werken, zal o.i. alleen worden voorkomen, door wederzijds elkanders districten te eerbiedigen. Wij geven daarom aan onze afdee lingen het advies al het mogelijke te doen om de districten, waar thans Unie-liberalen zitting hebben, voor dezelfde richting te behouden en tot bereiking van dat doel voor strijd niet terug te deinzen, maar aan den anderen kant in de districten, thans door vrijzinnig-democraten ingenomen, geen Unie-liberaal candidaat te stellen. Minister Sabron. Bij Kon. besluit van 2 Februari is Engelschc ïitend ïr-Schelde.! ri 1909. .,23 b) en 6,15 c) l!jl 3,50 b) en 6,45 1,55 gl en 4,45 3,23 en 5.25 c)f)h ia bet vertrek jn.Neuann vm-®^ eekenB, BorsseW' ena tan hoogst' 24.) „Dat heer zal ons nog een harde nooit geven te kraken. Zelfs zijn spoedige bekentenis houd ik voor ten slimmen zet: hij speculeert zeer behendig op het medelijden van de jury en zal bij de terechtzitting niet in gebreke blijven zich voor te doen als een edel martelaar, die zich voor zijn moeder opoffert. Haha, ik zal zijn programma wel wijzigendie onvoorzichtigheid zal hij zich bekla den. Ons eerste werk moet zijn, den lan op te zoeken, die vanmorgen ben wissel heeft gehad." ..Zoo denk ik er ook over," stemde be commissaris volmondig toe „dan komt het overige vanzelf." De rechter van instructie lachte spottend. i „Ik weet niet, waar gij heen wilt," terwijl hij hoed en stok „lk had u werkelijk voor een lo. aan den minister van oorlog, den lnitenant-generaal F. H. A. Sabron, adjudant iri buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, tot herstel van gezondheid, verlof verleend, in gaande 4 Februari 1909 en eindigende 4 Mei 1909 of zooveel vroeger als mogelijk zal blijken 2o. de minister van marine, gedurende het sub lo. bedoelde verlof belast met de waar neming van het departement van oorlog. Tariefsherziening. Het „Centrum" schrijftDat bij de as. verkiezingen tariefsherziening een der punten van het program zal wezen, is wel zeker. Met de herzie-, ning hangt ten nauwste samen de uitvoering der sociale maatregelen, welke men rechts op het program heeft staan, maatregelen, waaraan zonder een behoorlijke stijving der schatkist eenvoudig niet te denken valt. Maar op die stijving worde dan ook de nadruk gelegd. „Fiscaal" moet in de eerste en voornaamste plaats de herziening van ons tarief zijn. Ook, wijl naar wij meenen, men dan op dit punt ge makkelijker tot overeenstemming zal geraken, dan wanneer een protec tionistische leus het hoogst klonk. Bij een herziening van het tarief, welke bevordering van onze natio nale industrie beoogt, is groote voor zichtigheid geboden en moeten boven dien de grenzen zeer scherp worden afgebakend, wijl men anders het fiscale doel niet bereikt. Wel werkt elke verhooging van invoerrechten in mindere of meerdere mate be schermend, maar wanneer men een recht verlangt, dat den nationalen arbeid protegeert, dan dient het zoo genaamd fiscale daaraan te eenenmaie vreemd te zijn. Nu kan men voor het eene artikel een protectionistich tarief heffen en voor het andere een fiscaal tarief; edoch, hierbij komt men voor moeilijkheden te staan, die het gevaarlijk zou zijn te onderschatten. Niet, dat wij alle protectionisme uit den booze achten en zouden meegaan met hen, die „a tort et a travers" de vrijhandels-banier hooghouden, zóó zelfs, dat zij van elke verhooging der invoerrechten afkeerig zijn. Maar wat het protectionisme betreft heeft men zich evenzeer tegen te strenge theorie, of al te groote verwachting in acht te nemen, als ten aanzien van den vrijhandel. Bij een fiscaal recht kan men vooraf vrijwel berekenen, welke de voordeden zullen zijn. Bij een protectionistisch tarief ontbreekt althans voor een land als het onze eenzelfde stevige basis. En wanneer men zich thans beroept op de groote werkloosheid, die door de „bevorde ring van onze nationale welvaart" zou te keeren zijn, dan dient daarbij toch man van doorzicht gehouden, beste Lodder. Het geval is zoo duidelijk, als het kan en de schuld van dien man zoo goed als bewezenmaar toch zal het nog hoofdbreken kos ten. Ja, ja, het is nog een moeilijk, maar mooi gevalwij zullen de we reld toonen, dat er buiten mijnheéf den advocaat Dorner nog meer knappe mannen zijn. Maar ik breng hem op hel schavot, of ik wii op mijn ouden dag nog een gering klerkje worden. Met een trotschen, zegevierenden blik ging de rechter van instructie weg. Zijn ondergeschikte keek hem met een spottend lachje na. Ten slotte haalde hij zijn snuifdoos uit zijn zak en nam een snuifje. „Een van ons beiden moet nood zakelijk een uitgemaakte domkop zijn, mijn waarde heer Niederen," mompelde hij voor zich. „Tot mijn voldoening geloof ik, dat ik die dom kop niet ben." Daarmede ging de commissaris zijns weegs. Hij verliet het paleis van justitie, stapte in een rijtuig en reed naar het huis van den advocaat Dorner. TELEFOONNUMMER 10. in 'toog te worden gehouden, dat 1 o. de werkloosheid, hoe ernstig ook, niet die afmetingen heeft aangenomen, welke men eerst vreesde, en 2o. dat ook in landen waar de industrie kras beschermd wordt, werkloosheid geen onbekend verschijnsel is. Tegen ge- neraliseering zij hier derhalve gewaar schuwd en nog eens op het fiscaal karakter van or.ze tariefswijzi ging de nadruk gelegd. Rbonnemenfs-fiduertentiën op zeer uoordeelige itoorutaarden. Legaten. Wijlen mej. T. J. Lolkema, te Blauwhuis overleden, hee-ft tot eenige erfgenaam van haar nalatenschap, ten bedrage van pi.m. f4000, ongerekend haar meubelen, huisraad enz. be noemd de R. K. kerk van den H. Vitus aldaar. Aan het kerkbestuur der R. Kath. gemeente te Nes (N. H.) is, vrij van alle rechten, vermaakt een som groot f 12,000, door wijlen mej. A. de Leeuw, onlangs aldaar gestorven. Door mevrouw B. A. de Waile, wed. F. P. Brouwer, onlangs te Leeuwarden overleden, zijn aan de Ned. Herv. Gemeente te Nes, op Ameland, gelegateerd al haar daar gelegen onroerende goederen, te za- men groot ruim 20 H.A., begroot op pi. m. f 15,000, ten behoeve van de pastorie-goederen, onder bezwaar van vruchtgebruik, wat een vijftal perceelen betreft, ten behoeve van een aldaar wonende vrouw, geduren de het leven van deze. Reddingswezen. in het jaarverslag over 1908 van het „Comité voor het verleenen van eerste hulp bij ongelukken, voorna melijk zeerampen", worden mededee- lingen gedaan omtrent de totstand koming van het comité, dat na een oproep aan de burgerij van Hoek van Holland in Mei drie cursussen kon openen met aanvankelijk 49 deelne mers, waarvan 16 vrouwen. In September had een proefles plaats, waarvan de uitkomsten alles zins gunstig mochten worden genoemd en naar aanleiding waarvan 9 mannen en 6 vrouwen werden benoemd tot leden der reddingsbrigade. Nieuwe cursussen werden daarna weder be gonnen. Thans namen de oefeningen der reddingsbrigade een aanvang, welke oefeningen overal zullen wor den gehouden, waar de practijk zulks zal aanwijzen. Een regeling der werkzaamheden bij geval van schipbreuk werd ont worpen, terwijl sub-comité's voor overbrenging, inlichting en voor orde zijn gevormd. Gewezen wordt op de noodzakelijkheid van een verplegings- gebouw voor schipbreukelingen aan den Hoek van Holland. In dit eerste jaar is als vrucht der Daar vond hij de troostelooze moe der van Wilhelm in gezelschap van de niet minder neerslachtige verloofde van den ongelukkige. VI. De volgende dagen brachten voor den commissaris Lodder evenveel vermoeienis als vruchtelooze werk zaamheden. De ijverige beambte had zich soms wel mogen verveelvuldi- gen, om gelijktijdig op verschillende plaatsen te zijn. In de eerste plaats had Lodder niet verzuimd ambtelijke inlichtingen in te winnen omtrent den verslagene maar hetpolitieregister bevatte slechts duistere aanw,ijzingen. De overledene had zich alleen aangegeven als Herbert Dorner, was nog nooit veroordeeld en Hessisch onderdaan maar deze aangiften be wezen geen verwantschap met den advocaat Dorner, wiens vader Duitsch- Amerikaan was en volgens zijn eigen aangifte volstrekt geen familie in Duitschland had gehad. Reeds begon de commissaris aan de mogelijkheid te twijfelen, om de identiteit van den verslagene vast te bemoeiingen van het comité verkregen dat beschikt kan worden over een, zij het nog klein aantal personen, welke in staat zijn onder deskundige leiding schipbreukelingen hulp te verleenen. Ook is een voldoende hoeveelheid verbandmiddelen en een draagbaar aangeschaft. Wat den finantieelen toestand van hét comité aangaat, wordt in het verslag opgemerkt, dat de jaariijksche inkomsten begroot worden op een bedrag van ongeveer f 200. In aan merking nemende, dat, zelfs indien geen bijzondere voorvallen plaats vinden, dit bedrag bijna geheel ver schuldigd zal zijn ter bestrijding van de vergoedingen voor de oefeningen der brigade, zal het duidelijk zijn, dat aanschaffing van de noodige materi alen, haar transport, verband enz. bestreden moeten worden uit het kapitaal, waardoor weder de rente en de jaariijksche inkomsten verminderen. Mejuffrouw Bus te Amsterdam ver keerde de vorige week in een droeve stemming. 'tWas dan ook een hard geval, verbeeld ude mooie Saksi sche kanarie, al zes jaren lang de eenige vriend der bewoonster en haar vertrooster in eenzame uren, was bij het schoonmaken van zijn kooi uit het deurtje gewipt. Juffrouw Bus was radeloos, toen zij op al haar roepen van Pie-ie-ietPie-ie-ietSoete Pie- ietgeen antwoord ontving. Op aan raden van de juffrouw beneden ging juffrouw Bus er toe over in het Nieuws blad een advertentie te plaatsen, waarin aan den eerlijken vinder een belooning van vijf gulden werd toe gezegd. Toen zij 's middags van de krantenvrouw het blad had ontvangen en zich overtuigd had, dat de adver tentie er in stond, had zij rust noch duur meer, en ging wel vijftig maal naar beneden, naar links en rechts turende of de kanarie er niet kwam aanstappen. Opeens, toen ze weer boven was, hoort zij een stem onder aan de trap „Woont hier Bus En de juffrouw vliegt met jeugdige vlug heid naar beneden, juichend „Daar is tie „Ib dat beeBsie van \J, dat daar staat in de [krant Ja jongen, heb jij het gevonden? Jawel, maar er staat toch vijf gulden op, Ook al is het een beetje gesehonden Wat zeg je, mijn hemel, wat heb je daar Ik heb toch geen poes verloren Weineen, juffrouw Bus, maar het beest zit er in, Ik kon straks zijn zingen nog hooron De arme juffrouw Bus draaide zich schielijk om en ging ontsteld naar boven, de boodschapper verwijderde zich zonder medelijden, maar ook zonder belooning. Hij had een ver- geefschen gang gedaan, evenals dezer dagen een Drentsch boertje een ver- steiien, toen hij huip kreeg van eene zijde, waarvan hij die het minst had verwacht. Den dag na de arrestatie van Wil helm liet mevrouw Dorner zich op zijn kantoor aandienen. Natuurlijk ontving Lodder de zwaar beproefde vrouw terstond. Zij kwam met een dringend ver zoek bij hemzij wilde namelijk weten, wie de vermoorde eigenlijk geweest was en of hij tot haar of tot haar ongel ukkigen zoon in de een of andere betrekking had gestaan. Nu was het wel het eenvoudigst, dat de commissaris haar de toestemming verschafte, in 't lijkenhuis den ver moorde te gaan zien. In den nacht was dit besluit bij haar opgekomen en zij wilde het ten uitvoer brengen, zonder terug te deinzen voor den vreeselijken aanblik, die haar wachtte. Lodder was onmiddellijk bereid met haar naar het lijkenhuis te rij den. Tegelijk hoopte hij de gelegen heid waar te nemen om verschillende inlichtingen van de moeder van Wil helm te verkrijgen, hetgeen hem op den dag der gevangenneming, bij zijn bezoek aan de oude dame niet was geefsche reis naar de markt maakte. De man zou met een aantal biggen gaai^ markten en reed met zijn wagen naar het bijgelegen dorp. Spoedig kwam er een koopman opdagen „Heb je biggen Ja. Laat mhet goedje eens zien. e- Het boertje Hom op den "wagen, maarHoe [heb ik het nou Wel, domkop, die ik ben, 'k liet de biggen [bij m'n vrouw Zoo was het, het boertje was met den leegen wagen weggereden en had de krulletjes in hef hok achtergelaten. Niet langer mag dus aan professoren het monopolie van vergeetachtigheid worden toegeschreven, de boeren beginnen met hen te concurreeren. En dan wii men nog wel eens zeg gen, dat het platteland niet met den tijd meegaat. In Vox Medicorum deelt Platlandicus hiervan enkele staaltjes mee. Hij zond eens zijn knecht naar den voerman of hij voor een dagje paard en wagen kon krijgen. De knecht komt weerom met het bericht, „dat dokter met alle pleizier 't paard en de canapé kan krijgen". De voerman had onlangs een coupé zich aangeschaft. Op een anderen keer was bedoelde dokter in een naburig dorp en zocht bij den smid een patient ophij merkte dat er bij den buurman een extra drukte is en vroeg, wat daarvan de reden was. Het antwoord luidde „Er zal diarrhee zijn (ter eere) van de jongste dochter, die trouwt". De bedoeling was natuurlijkeen diner, Een grappige vergissing Evenwel Men behoeft bier op den boer alleen niet te Zoo menigeen-, die „geleerd" ziek waant in de [talen, Verknoeit zijn taal en de vreemde er bij Die staat dus met 't boertje in ééne rij, Neen, het platteland gaat wel mee, al is het op een afstandhet wil niet langer onmondig zijn. En weet ge, wie ook niet De vrouwen. Dat hebben zij al lang getoond, maar nu vooral loopen zij te wapen en eischen met kracht en klem haar aandeel aan het kiesvraagstuk. De afdeeling „Haarlem" van de „Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht" weert zich in 't bizonder. Niet op vergadering dit maal, maar door prentbriefkaarten, welke zij de wereld inzendt. Daarop staat afgebeeld Kenau Simon Hasse laar, met een speer in de hand, de sjerp over de borst, van den linkerschouder naar den rechterheup 't zwaard op zij, het pistool met den kruitkoker aan den gordel. Zoo staat zij, strijdhaftig uit komend tegen de Haarlemsche wallen, daar verder achter de Spaansche schansen. Een tweede, kleiner vrou wenfiguurtje houdt een vaan omhoog in den bovenhoek „Haarlem 1572 '73", en dan terzijde, als een strijd leus, dit gedichtje gelukt. Zoowel mevrouw Dorner als Augusta, die hij bij haar aantrof, waren te zeer ontroerd en ook nog terughoudend tegenover den dienaar der justitie, die in haar oog jegens den geliefden zoon en verloofde een vreeselijk onrecht had begaan. Met een uitdrukking van innig medelijden rustte de blik van den commissaris op het door smart en van aandoening ingevallen gelaat van de oude vrouw, die tegenover hem in het rijtuig zat. Een wereld van onuitsprekelijk leed lag in die door tranen verduisterde oogen de pijnlijke trek om den mond verried, door welk een droefheid dat moeder hart werd verteerd. Terwijl een paar dagen geleden nog mevrouw Dorner met haar overvloedige zilverwitte lokken een statige dame was ge weest, bij wie nog duidelijk sporen van vroegere schoonheid werden waargenomen, was zij thans niet meer dan een gebogen, afgeleefd oud vrouwtje. (Wordt vervolgi./.

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1