Woensdag 3 Februari. No. 28. Gemeentebestuur* Feuilleton. BINNENLAND* 47e Jaargang. 1909. GEIKEHIEIIAAD HAK ïtlSSIIIBEM Land- en Tuinbouw. VLISSINGS Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. OPENBARE VERGADERING van den op Vrijdag 5 Feb., nam. 2 uur. A. Mededeelingén. B. Over te leggen stukken. C. Benoemingen Van een tijdelijk Wethouder. Van 3 leden der commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. Aan bevelingen :J. Beijers enmr. J. Smit; J. Coster en A. Staverman M. Laer- noes en dr. A. van Maanen van een lid der commissie tot we ring van schoolverzuim. Aanbeve ling de heeren A. van de Putte en P. P. Spruit; van een onderwijzer aan school D. Voordracht: 1. M. A. van Dien te Oosterland 2. A. Frelier te Leerdam en 3. C. Vos te Arnhem van een lid der commissie voor de Zeemans en Visschersbeurs, (wegens periodieke aftreding van den heer B. Stofkoper.) D. Te behandelen punten: 1. Concept besluiten tot verkoop van gemeentegrond aan a. J. War ren, op den Boulevard de Ruyter b. Caljé en Kieviets, aan het Oost-Ko gelpark ;c. idem aan de Scheldestraat d. D. Bijl, op het Oost-Kogelpark e. D. L. H. van Raalte, aan den SingelwegE, R. van der Maden, op het Oost-Kogelpark. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling tarief voor gebruik van het publiek entrepot. 3. Id. tot voorloopige vaststelling van den ligger der wegen en voet paden. 4. Id. tot het rioleeren en bestraten ten koste der Kon. Mij „de Schelde" van een gedeelte Verkuyl Quakke- laarstraat 5. Id. tot verlenging retributie Gaai- schieting voor gebruik van een ge deelte weiland. 6. ld. tot intrekking van het raads besluit tot het in gebruik geven van gemeentegrond aan P. M. W. Schroder voor de plaatsing van een Badpaviljoen. 7. id. tot uitbreiding van het aantal leden van het Algemeen Armbestuur. 8. Id. tot het verleenen van vergun ning aan de wed. Van den Boogaart en Ph. Hablé voor het plaatsen van kiosken op den Boulevard. 9. ld. voor het hebben van licht gaten en keldergaten in gemeentegrond. 10. Id. tot vaststelling van het 4e suppletoir kohier van den hoofdelij- ken omslag, dienst 1908. 11. ld. tot beschikking op reclames tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag, dienst 1908. 23.) Wilhelm zag hem wezenloos aan, waaruit Lodder opmaakte, dat bij het verhoor nog geen sprake was ge weest van het bloedige schrift. „En dan," ging hij voort, alsof het de onbeduidendste zaak ter we reld betrof „waarom hebt gij uw eigen naarr. opgeschreven „Mijn naam vroeg de advocaat met onverholen wantrouwen, want hij begreep dat hem een strik werd gespannen. In plaats van antwoord te geven nam de commissaris het stuk papier Gt den zak, waarop hij de kleur van den inkt had onderzocht. Toevallig had hij daarop den naam van den advocaat geschreven nu kwam deze omstandigheid goed te pas. „Daar, lees zelf", zeide hij zoo ongedwongen mogelijk. „Dit papier hebben wij in de kamer op de tafel BEKENDMAKING. Alphabetische lijst van de in deze gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders van paarden. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis, dat de, ingevolge art. 17 van het Kon besluit van 16 December 1902(„Staats blad" no. 222) opgemaakte alphabe tische lijst, bevattende de namen dei- in deze gemeente metterwoon geves tigde eigenaars of beheerders van één of meer ter vordering aan te bieden paarden, gedurende de maand Febru ari voor een ieder op de Secretarie dezer gemeente ter inzage is neder- gelegd. Vlissingen, 1 Februari 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Loop der bevolking in 1907. Aan de Statistiek van den loop der bevolking in Nederland over 1907, die onlangs door het Centraal Bureau voor de Statistiek in het ClXe nummer zijner Bijdragen is uitgegeven, ont- leenen wij het volgende Op het einde van 1907 bedroeg de bevolking 5,747,269 zielen, waarvan 49,61 pet. mannen en 50,39 pet. vrouwen. Ofschoon de toeneming bij de beide geslachten in de verschil lende jaren zoo goed als gelijk is (in 1907 1,32 pet.) wordt over een lang tijdperk toch een vermindering van het aantal vrouwen ten opzichte van dat der mannen waargenomen. Kwamen in 1830 nog 1045 vrouwen op 1000 mannen voor, dit aantal ver minderde regelmatig en was in 1907 op 1017 gedaald. Door meerdere ge boorte dan sterfte zou de toeneming der totale bevolking 1,55 pet. hebben bedragen, daartegenover valt echter 0,23 pet. afneming te constateeren, tengevolge van meer vertrek dan vestiging. In de grootste gemeenten met meer dan 20,000 inwoners bedraagt de totale toeneming 1,44 pet. welke toeneming 0,07 pet. kleiner is dan die door geboorte-overschotten, zoo dat in 1907 ook hier meer vertrek dan vestiging heeft plaats gehad. In de overige gemeenten was de totale toeneming 1,25 pet. welke de resul tante was van 1,58 pet. geboorte overschot en 0,33 pet. meer vertrek ken dan vestiging. Het vertrek van het platteland is dus steeds nog grooter dan in de groote gemeenten. Onder deze laatste bevinden zich snel uitbreidende gemeenten 'naast ge meenten waarbij de toeneming in de laatste jaren zeer langzaam geschiedt gevonden en het was de eerste grond tot verdenking tegen u." Een lichte rilling ging Wilhelm door de leden, hij beet zijn onderlip aan bloeden. „En al had ik dat nu werkelijk geschreven," zeide hij daarop, „wat bewijst het dan nog Dat ik er op bedacht was, het vermoeden van mij at te wenden." „Gij hebt het waarschijnlijk willen doen voorkomen alsof de vermoorde met ziju laatste krachtsinspanning dit woord had geschreven vroeg Lod der onnoozel. „Hij was terstond dood," hernam Wilhelm; „neen, ik schreef dit woord alleen in de verwachting, dat nie mand den moordenaar zoo dom zou gelooven, zijn eigen naam bij het lijk te schrijven. Gij ziet dat ik vol gens nauwkeurige berekening te werk ging. Nog een bewijs in mijn voordeel trachtte ik mij door den wissel te verschaffen, door het den schijn te geven, alsof de moord om dit kostbare papier gepleegd was ik maakte daarom ook een notitie in mijn journaal, die uw scherpzin nigheid zeker niet zal ontgaan zijn." en waar zelfs in enkele jaren een te ruggang valt waar te nemen. In 14 groote gemeenten was in 1907 de toe neming kleiner dan die van het Rijk. Een merkbare verbetering van het sterftecijfer is bijna van jaar tot jaar te constateeren. Voorzoover gegevens daaromtrent voor ons land beschik baar zijn, is nog nimmer zulk een laag sterfte-cijfer als in 1907 voorge komen 14,60 per 100 inwoners. Sedert 1840 was de* sterfte als volgt per 1000 van elk geslacht: Gemiddeld. Mannen. Vrouwen.Totaal. 1840—49 27.74 25.68 26.56 1850—59 26.28 24.94 25.49 1860—69 25.40 24.22 24.80 1870—79 25.28 23.57 24.49 1880—89 22.19 20.39 21.27 1890—99 19.36 17.87 18.67 1900—04 17.26 15.88 16.57 1907 - 15,03 14.17 14.60 De relatieve sterfte der vrouwen is steeds geringer dan die der mannen, doch de vermindering der mannen- sterfte is grooter dan die der vrouwen, waardoor de relatieve sterftecijfers der beide geslachten elkander meer en meer naderen. Was het verschil in 1840/1849 2.06 per 1000, in 1907 was dit verschil tot 0.86 per 1000 gere duceerd. De grootere mannensterfte komt zoowel bij de ongehuwden als bij de gehuwden en weduwnaars voor. Uit de volgende cijfers blijkt nog, hoe belangrijk de kindersterfte in de laatste kwarteeuw is verminderd. Op 1000 levend aangegevenen toch stier ven beneden 1 jaar: 185059 19.54; 1860—69 19.69; 1870—79 20.24; 1880—89 18.27; 1890—99 15.96; 1900—07 13.44; 1907 11.19. H. M. de Koningin-moeder deed gisteravond aan het Hollandsche Spoorstation te 's Gravenhage uitge leide aan Haar Zuster, de Hertogin van Albany, die na bijna twee weken ten Paleize van H. M. te hebben ge logeerd, via Vlissingen naar Engeland terugkeerde. In het Koninklijk Paviljoen, voor welks perron de trein wachtte, waren ter afscheidsbegroeting aanwezig de Engelsche gezant bij ons Hof, met enkele leden der legatie, generaal De Meester, waarnemend gouverneur der Residentie en de burgemeester Sweerts, met welke autoriteiten Ko ningin Emma en de Hertogin zich eenige oogenblikken onderhielden. Toen het oogenblik van vertrek was aangebroken, namen de Konin gin moeder en Haar zuster hartelijk afscheid. De Wognummers. De Wognummer zangvereeniging „Jacob Kwast", onder leiding van haren directeur, den heer W. Saai, die naar Berlijn is gekomen, om roem te oogsten, opende Zondagmiddag hare Lodder knikte. „Welnu," vervolgde Wilhelm, „een verioopen individu uit mijn clientèle liet zich gemakkelijk vinden om den wissel te gaan ontvangen natuurlijk moest hij mij naderhand het geld terugbrengen en op die manier dacht ik al mijn maatregelen genomen te hebben." „Het verwondert mij echter, dat gij, na al die scherpzinnige maatre gelen, uw misdaad vanmorgen zoo verrassend snel bekend hebt," sprak de commissaris, terwijl hij sluw met de oogen knipte. Wilhelm haalde de schouders op en zweeg. „Ik wil u eens wat zeggen," hernam Lodder, terwijl hij geen acht sloeg op het kuchen van den rechter van in structie. „In mijn langen diensttijd is mij zelden een schuldige voorgekomen, die zich, zooveel moeite gaf om zijn onschuld als gij om uw schuld te bewijzenjammer maar, dat deze naam niet door u, maar door mijzelf geschreven is." Wilhelm stampte ongeduldig met den voet. „Ik moet u verzoeken mij te laten flbonnements-ftduertentiën op zeer uoordeelige ooorwaarden. campagne met eene uitvoering voor pers en genoodigden in de Bechstein- zaal. De Beriijnsche correspondent van de „Tel." meldt daaromtrent het vol gende De muzikale prestaties van dit koor zijn in Holland nu wel ge noegzaam bekendik kan dus vol staan met te vertellen, dat de Wog nummers, geenszins vermoeid door de lange reis, monterder waren dan ooit, dat ze haast met Pruisische dis cipline aan den dirigeerstok hingen en dat hun frissche, natuurlijke zang, en 't ongeaffecteerde van hun optreden hun al dadelijk succes bezorgden. 't Programma opende natuurlijk met het „Heil dir im Siegerkranz", gevolgd door het „Wilhelmus". Na elk num mer een warm applaus en na't „Pa- nis Angelicus" een welverdiende hulde voor de solozangeres. Aan 't slot moest 't„Kwezelken" herhaald worden. De Wognummers hebben 'tdus vandaag alweer gewonnen. Nu hangt 't alleen van de critiek in de Maandag ochtendbladen af, of ze ook de vol gende dagen zullen triomfeeren. 't Beriijnsche muzikale publiek leest de critiek, laat altijd bij iets nieuws eerst door de pers de kat uit den boom kijken. Zijn de recensies morgen goed, dan gaan de zangers met roem beladen en met een gespekte vereenigingskas naar huis kunnen er dan eigenlijk nog best een paar dagen bij aanknoo- pen. Is 't oordeel zoo, zoo dan is 't mis een dure reis en zalen even leeg als de zomersche koestal te Wognum. Maar ik voor mij twijfel niet. „Die Hollander" hebben 't ook hier gewon nen De luide bravo's, de felicitaties, die de wakkere directeur na afloop had in ontvangst te nemen, en de fluisterende entzückend's en wunder- schön's, die ik om me heen hoorde, hebben me verteld, dat Wognum ge rust z'n vlaggen gereed kan houden. De muziek-resencent van de „Tel." de heer L. van Gigch Jr., seint van gisterenavond Na reeds gisteren een matinée voor genoodigden gegeven te hebben, gaf het zangkoor „Jacob Kwast" heden een openbare uitvoering in de mooie Klinderworth-Scharwenka-zaal. Het succes was enorm. Na ieder nummer weerklonk warm applaus, dat tot zelfs vier maal bedanken noodig maakte. Een groot deel der Hollandsche kolo nie was aanwezig, maar ook de Ber- lijners zelf waren flink opgekomen. Ds Rijkspostspaarbank. Volgens den gepubliceerden staat der Rijkspostspaarbank voor Decem ber bedroeg het tegoed aan inleg gers bij het einde 1908 f 148,007,881. Bij dit tegoed moet nog gevoegd worden de aan inleggers voor het jaar verschuldigde rente, die ver- wegvoeren", zeide hij, „de opeensta peling van aandoeningen dezen dag, mijn wond, die mij hevig pijn doet... bovendien moest gij begrijpen, dat al uwe vragen vruchteloos zijn, want ik volhard bij mijn bekentenis. Opnieuw wilde Lodder met vragen beginnenmaar hiertegen verzette zich de rechter van instructie, door op vrij scherpen toon aan te merken „Met uw verlof, mijnheer de com missaris, gij gaat nu wel eenigszins buiten uw bevoegdheid." Hij schelde en beval den agent, die binnentrad, den gevangene naar zijn cel terug te brengen. Met een droevigen, hopeloozen blik, het hoofd op de borst gezonken, verliet Wilhelm de kamer. Niederen wenkte zijn griffier, dat deze zich eveneens kon verwijderen en zeide, toen deze de deur achter zich gesloten had, op bitsen toon tot den commissaris „Ik maak u mijn complimentgij hebt een wonderlijken tact om vragen te stellen. Zoudt gij dien heer niet liever met ronde woorden zeggen, met welke uitvlucht hij zich redden kan „Gij moet toch de bedoeling van moedelijk ca. f 3% millioen zal be dragen, zoodat het totaal saldo aan inleggers verschuldigd bij het einde van 1908 niet ver beneden f 152 millioen zal beloopen of een voor uitgang van f 6'/ü millioen bij einde 1907, toen het totaal-saldo f 1457a millioen was. De vooruitgang is dus iets grooter dan in 1907, toen hij f 5,800.000 beliep, maar schijnt de gunstigere omstandigheden in aanmerking ne mende niet zoo sterk als in voor gaande jaren. Opgemerkt dient echter te worden dat het nieuwe bedrijf der Rijkspost spaarbank, nml. dat der Staatsschuld boekjes, in 1908 ca. f 5 millioen ge absorbeerd heeft van gelden, die in vroegere jaren zouden hebben bij gedragen tot verhooging van het te goed aan inleggers. Het totaal der voor houders van deze schuldboek jes, op het Grootboek der 3 pet. in geschreven, was ni. f 6,640,700 tegen ca. f 11:,> millioen op 31 De cember 1907, zoodat ir. het eerste kalenderjaar sedert de invoering ruim f 5 millioen op deze wijze beiegd is. Houdt men daarbij in 't oog, dat in de ruim 10 jaren, gedurende welke op de oude wijze inschrijvingen Grootboek en obligatien Ned. Werk. Schuld, ten behoeve van inleggers gekocht zijn, het totaal van die aan- koopen slechts f 3.610.000 was, dan blijkt daaruit wel, hoeveel meer het nieuwe instituut der Staatsschuld boekjes aan de eischen van het pu bliek voldoet. Onze Graslanden. De bemesting onzer graslanden valt hoofdzakelijk, d.w.z. voorzoover betreft de aanwending met minerale meststoffen, in den herfst en diende dus overal reeds geschied te zijn. Wij weten echter, dat dit bij lange na niet het geval is. De drukte der najaarsbezigheden, de drasse toestand van den bodem of andere omstandig heden, waren oorzaak, dat er tot heden niets van kwam. Het kan ook nu nog, maar dan hoe eer hoe beterSommigen beter gezegd misschienvelen bemestten wel al, doch alleen met siakkenmeel, beender meel op superphosphaat, dus met een phosphorzuur-meststof. Deze wordt maar zelden vergeten, alleen daar, waar het grasland nog geheel onbe- mest blijft en zulke gronden zijn er ook nog niet weinige maar waar men mest, daar geeft men in de eerste plaats phosphorzuur. Die stof is noo dig, dat weet men. Daarover zal nie mand met U twisten. Maar dat er ook kali bij gegeven moet worden, daar zijn er nog honderden, die daarin niet met U zullen meegaan. Dorner reeds lang begrepen hebben," zeide de commissaris bedaard. „Hij is onschuldig, dat lijdt geen twijfel de eenvoudigste voorvallen op de plaats der misdaad zijn hem onbekend ook weet hij niets van de bloedige letters." Maar Niederen lachte sarcastisch. „Maar, mijn waarde, ik zou werke lijk meer scherpzinnigheid van u verwacht hebben 1" zeide hij min achtend. Ziet gij dan niet, dat de man afschuwelijke komedie met ons speelt Hij houdt zich maar zoo onwetend, om later voor de jury met die onwetendheid te kunnen pronken. Die wisse geschiedenis geloof ik woord voor woord; dat is een echte advocatenstreek, die hem echter wei nig baten zalwant zijn schuld is zoo klaar als de dag," „Ik ben zoo vrij, dat nog te be twijfelen", sprak de .^commissaris. Hij wilde er nog iets bijvoegen, maar de rechter van instructie wenkte hem afwerend met de hand toe. „Met uw verlof, ik heb er nu voor vandaag genoeg' van", bromde rij knorrig. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1