1,0,1.-, 1.30*, 30, 4.50, 5.20, Maandag 1 Februari» M««. Feuilleton. No. 26. 47e Jaargang. 1909. ER8I mager jienst lodienst. liClEREN, jchelde. Bij tos Csirint tehiort een Bijumsil. Gemeentebestuur. BINNENLAND. >n (Hamrib- L JOOSSE, iburg. soon, over innende be- t aangevuld g Schrijf» tiss. Court." 74, ntbieden ter taan gratis y ttrargv.v. 5.50+ 7.55* l* 1.15§ 2.-* 5.50§ 6.55* miise. lilmarkt. ■adhuis. 6.25+ 8.40* 2.—2.45* 6.55§ 7.50* tn tot de Re kt. trtrekkan tot dhuis. 6.20, 6.45, 10.20, 10.40, 'm. 6.10, 6.30, 10.10, 10.30, 12.10, 12.45, .40, 4.10, 4.40, 25, 8.—, 8.30. in des Zondags tijd. -Domburg. 9.23, 12.18, [ion S.S.) 9.20, 0.40, 1.35, 4.15, joudekerke. a®«®. i 5) en 6,15 c) d) 50 b) en 6,45 e) ,55 g) en 4,45 o) 3 en 5.25 e) f) h) bet vertrek var Teuzan vm.8,3f eiiB, Borsseleen ten hoogste 20 des Zondag» ten ïaogate wachten COURANT Prijs per drie maanden 1.30, Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE JR., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts fiveemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-ftduertentiën op 2eer uoordeelige voorwaarden. BEKENDMAKING. Kiezerslijst. De Burgemeester van Vlissmgea.; gelet op de artt. 11, 12 en 13 der Ivmswet vestigt he aandacht op den goWMigden inhoud der artikelen 1 en 2 dier wet, luidende als volgt Artikel 1. De leden van de Iweede Kamei der Sta ten-Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Bijles, tevens Nedei- ders, die den leeftijd van vijt-en-twmfag jaren hebben bereikt, voor zoovel' zij over het laatst- verloopen dienstjaar m eene of meer der Buks directe belastingen zijn aangeslagen, het te dier zake verschuldigde vdor of op den Ion Maart voldaan hebben, en over het laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen m -de grondbe lasting voor een bedrag van ten minste een vulden, in de vermogensbelasting, m de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of naar een ot meer der vijf eerste grondslagen van de perso neels belasting, zooals die geregeld is bij de wet van 16 April 1896 (Staatsblad no. 72)of b. indien zij niet overeenkomstig bet bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden lo. dat zij als hoofden van gezinnen oi als alleenwonende personen op den 31 Januari sedert den len Augustus van liet vorige jaar hebben bewoondkrachtens huur een huis of een ge deelte va*n een huis, waarvoor met of zonder bijbehoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning be stemd, de werkelijke huurprijs, per week bere kend, ten minste beeft bedragen de som, voor de «emeente of bet gedeelte der gemeente, waar bet buis 1 gelegen is, vermeld in de bij deze wet ge voegde tabel, of wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente twee zoodanige huizen ol gedeelten van buizenof, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste 21 ku bieke meter inhoud of 24000 kilogram laadver- mogen 2o. dat zij op den 31sten Januari sedert den laten Januari van het laatstverloopen jaar ach tereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bijzondere instellin gen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inko men hebben genoten als voor de gemeente of bet gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is ver meld in de bij deze wet gevoegde tabelof dat zij op den len Februari in bet genot zijn_ van een door eene onderneming, openbare of bijzon- dere instelling verleend pensioen of lijfrente van I gelijk bedrag met dien verstande, dat voor ben, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van bet vereisebte bedrag, bet inkomen, liet pensioen en de lijfrente worden samengesteld 3o. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar deu eigendom met recht van vrije beschik king hebben van ten minste f 100 (nominaal) ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50, ingelegd in de of in een spaarbank, beheerd door bet bestuur van eene rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, van eene naamlooze vennootschap, van eene coöperatieve vereeniging of van eene stichting. Onder de bijzondere spaarbanken, be doeld hij het vorige lid van dit artikel zijn de banken, opgericht na 1 Mei 1900 alleen begre pen, voorzoover en voor zoolang zij blijkens opgave van bet Bestuur der gemeente waar zij gevestigd zijn, een waarborgsom van f 25.000 bij de Nederlandsche Bank hebben gedeponeerd fe.4o. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoem baarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Art. 2. Onder lien, die den leeftijd van vijf- en-twintig jaar hebben bereikt, verstaat deze wet ben, die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op den löden Mei. De aanslag der wouw in do Rijks directe belastingen gelat voor haren man, die van minderjarige kinderen wegens goederen, 21.) De dood van den hond was plot seling ingetreden, het had er al den schijn van, alsof het dier zich ver trouwelijk neergezet had bij den moordenaar, die rustig op een stoel zat alsof deze hem liefkoozend over den kop had gestreeld en hem toen onverwacht en verraderlijk de doo- delijke snede had toegebracht. Het binnentreden van vrouw Klaus stoorde hem in deze overpeinzingen. Hij nam haar in verhoor, maar slechts met gering resultaat. Nogmaals beschreef vrouw Klaus nauwkeurig den man, die met Dorner Ns vriend had .omgegaan, en ver strekte zoodoende den kommissaris m zijn vermoeden, dat deze vriend en de toonder van den wissel de zelfde waren. Maar noch vrouw Klaus, noch andere bewoonsters die geroepen werden, konden zeggen, waarvan bun vader het vruchtgenot beeft, voor bunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waarop eerst na 31 December van bet laatstverloopen jaar eau aanslagbiljet is uit gereikt, blijven voor de toepassing van het be paalde bijart. 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in bet kohier is vermeld, mits zijn aan deel in dien aanslag ten minste éen gulden be draagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. "1 vermeld, worden de hoofdsom en de Rijksopcenten verstaan. Aanslag in de vermogens-, bedrijfs- of perso neele belasting geeft geene aanspraak op kies recht, indien bij bet gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van dien werkelijken huur prijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwver- eeniging, wordt maandbuur tot weekhuur herleid' door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som, ver schuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. 1b, 2°, eerste lid worden vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of bet gedeelte der gemeente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabelenkel vrije kost op net bedrag, vermeld in de laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in de .voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Ten aanzien van vrijen kost wordt geene rekening gebonden, met den Zondag of al gemeen erkende Christelijke feestdagen, of, voor zooveel Israëlieten betreft, met den Sabbath. Indien de aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengt, dat zij in den regel een ge deelte van het jaar niet wordt uitgeoefend, wordt ter berekening van den tijd gedurende welken iemand volgens bet vorig artikel in dienstbe trekking is geweest, de tijd medegeteld, gedurende welken de werkzaamheden, waarvoor hij in dienst is, hebben stilgestaan ook indien gedurende dien tijd de dienstbetrekking tijdelijk was opgeheven. Indien bet inkomen, bedoeld in art, 2b. 1", als vast week-, veertiendaagscb-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwon ding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt liet geacht tot bet normale 'bedrag te zijn genoten. Indien in de plaats van bet inkomen, bedoeld in art. lb, 2°, eene tijdelijke ongevallenrente wordt genoten, wordt deze, zoolang zijwordt genoten in rekening gebracht tot een bedrag, gelijk aan bet normale loon. Inkomen, pensioen en lijfrente, bedoeld in art. lb, 2°, der vrouw geldt voor baren man dat van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor bunnen vader. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tusscben die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Staten geboord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aan leiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaan in de Staatscourant, met bijvoeging van de ad viezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover bij de besluiten van de adviezen is afgeweken. Noodigt de mannelijke inwoners der gemeente die vóór of op den 15 Mei 1909 den leeftijd van vijf-en-twintig jaren bereikt hebben en die niet in de gemeente Vlissingen aangeslagen zijn, betzij over bet dienstjaar 1908 in de grond belasting voor een bedrag van minstens fl. of naar een of meer der vijf eerste grondslagen der personeele belasting, hetzij over bet dienst jaar 19071908 in de vermogensbelasting of in de belasting op de bedrijfs- en andere inkom sten, die aanspraak willen maken om ge plaatst te worden op de lijst, aanwijzende hen die bevoegd zijn tot bet kiezen van leden van de Tweede K a m e r, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad, uit om vóór don 16 Februari 1909 lo. indien zij in eene andere gemeente aan geslagen zijn, hetzij over bet dienstjaar 1908 in de grondbelasting (in die gemeente alleen of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste éen gulden), of over bet dienstjaar 1908 naar een of meer der vijf eerste grondslagen der personeele belasting, betzij over het dienstjaar 19071908 in de vermogensbelasting of in de dat die man gisteravond bij Dorner was geweestniemand had hem in of uit zien gaan. Daarentegen waren alle vrouwen het eens over den gedooden hond zij verklaarden, dat Turk het ge vaarlijkste en kwaadaardigste dier was geweest, dat men zich maar kon voorstellen. Zijn baas moest hem, wanneer er iemand binnen kwam, aan den halsband vasthouden om te verhinderen, dat het op den man afgerichte dier den bezoeker aanvliegen en de keel afbijten zou. „Het is dus niet aan te nemen, dat de hond zich zonder verzet door een vreemdeling zou hebben laten dooden vroeg de commissaris. Alle vrouwen ontkenden de moge lijkheid daarvan. Er kwam een gedachte bij den commissaris op, die hij terstond uitte. „Die vriend van Dorner zou het zeker ook niet gewaagd hebben den hond te naderen vroeg hij als ter loops. De vrouwen keken elkaar aan. „Ik geloof niet, dat hij hem iets gedaan zou hebben," meende de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, daar van door overlegging der voor geheel voldaan gèteekende aanslagbiljetten te doen blijkenaan slagen in die belastingen, waarvoor eerst na 31 December 1908 een aanslagbiljet] uitgereikt is, blijven daarvoor buiten toepassing2o. zich overeenkomstig de daartoe vastgestelde formulie ren aan te geven A. Indien zij als mede-eigenaar over 1908 aangeslagen zijn in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalaten schap en bet aandeel in dien aanslag minstens éen gulden bedraagt en de aanslag ten volle betaald is, onder overlegging vanbet aanslag biljet of een door den ontvanger gewaarmerkt duplicaat daarvan, eene opgaaf van bet bedrag van bet aandeel in den aanslag en wan de noodige bescheiden ten bewijze van bet gemeenschappelijk bezit. (Model no. II) B. indien zij als hoofden van gezinnen of als alleenwonende personen op den 3i Januari 1909 sedert den len Augustus 1908 bewoond hebben krachtens buur die ook verschuldigd kau zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwvereenigingéen buis of een gedeelte van een buis, waarvoor met of zondercbij behoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bij gebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werke lijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som voor de gemeente of bet gedeelte der gemeente, waar bet buis gelegen is, vermeld iu de bij de Kieswet gevoegde tabel (voor Vlissingen f 1.75 per week). (Model lila) C. indien zij als hoofden van gezinnen of als alleenwonende personen op den 31 Januari 1909 sedert den lsten Augustus 1908 bewoond hebben krachtens buur die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwvereeniging in dezelfde gemeente achtereen volgens twee huizen of gedeelten van buizen, van elk waarvan met of zonder bijbehoorenden of in buur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huur prijs, per week gerekend, ten minste heeft bedra gen de som voor de gemeente of bet gedeelte der gemeente waar het buis gelegen is, vermeld iu de bij de Kieswet gevoegde tabel (voor Vlissingen f 1,75 per week). (Model Illb) D. indien zij als hoofden van gezinnen of als alleenwonende personen op den 31 Januari 1909 sedert den len Augustus 1908 bewoond hebben krachtens eigendom, vruchtgebruik of buur een zelfde vaartuig van ten minste 24 kubieken meter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen. (Mo del IV) E. indien zij op den 31 Januari 1909 sedert den 1 Januari 1908 bij denzelfden persoon, de zelfde onderneming, opekOaro' of bijzondere in stelling, betzij achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bij zondere instellingen in dienstbetrekking werkzaam zijn geweest en als zoodanig over bet jaar 1908 een inkomen genoten hebben als voor de gemeente -of bet gedeelte der gemeente waar zij wonen, vermeld is in de bij de Kieswet gevoegde tabel (voor Vlissingen f 450) met dien verstande, dat bij de berekening van dat inkomen ad f 450, vrije woning of inwoning berekend wordt op f 87.50, vrije kost en inwoning op f300 en enkel vrije kost op f 212,50. (Model Va of Vb) F. indien zij op den 31 Januari 1909 sedert den len Januari 1908 als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn ge weest en als zoodanig over bet jaar 1908 een inkomen genoten hebben als voor de gemeente of gedeelte der gemeente, waar zij wonen, vernield is in de bij ae Kieswet gevoegde tabel. (Voor Vlissingen zie bet vermelde bij letter E.) (Mo del VI) G. Indien zij op don 1 Februari 1909 in bet fenot zijn van een door eene onderneming, open- are of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van een gelijk bedrag als bet inkomen voor de gemeente of bet gedeelte der gemeente, waar zij wonen, vermeld in de bij de Kieswet gevoegde tabel. (Voor Vlissingen f450), (Model VII) H. indien zij verkeeren öf in het geval sub E of in dat sub F en bovendien in bet geval sub G, en bun inkomen of pensioen afzonderlijk min der bedraagt dan in die gevallen vereischt wordt, doch door samenstelling van bet inkomen en bet pensioen of lijfrente het vereisebte bedrag bereikt wordt. (Voor Vlissingen f450.) (Model Villa, VUIb of VIIIc) I. indien zij op den 1 Februari 1909 sedert den 1 Februari 1908 den eigendom met recht portierster„hij heeft den hond zelfs wel gestreeld, als hij met Dor ner uitging." „Bewaar méAls ik maar in de kamer kwam, dan bromde het beest, dat mij de schrik om het hart sloeg." „Waar at Dorner 's middags vroeg Lodder verder. „Dat was ongelijk," antwoordde vrouw Klaus. „Dikwijls moest ik voor hem koken soms ging hij ook naar Renzen, de kleine restauratie hier over, maar niet veel. Ook ging hij wel eens de stad in en dan nam hij altijd zijn hond mee aan een koord, want zelfs met een muilkorf was het dier nog gevaarlijk." Na kort beraad besloot de com missaris naar de restauratie te gaan, maar daar kon men op zijne vragen geen antwoord geven. Dorner was er eenige malen geweest, den eersten keer met den hond maar deze was tegen de overige gasten zoo kwaad aardig geweest, dat de kastelein hem verzocht had het dier voortaan niet meer mee te brengen. Eens had een man, die veel jonger was dan hij rood haar en geen baard had, een schotel eten voor hem gehaald. Dor- yan vrijs beschikking hebben van ten minste f 100, (nominaal) ingeschreven in de Grootboeken dei Nationale Scbuld. (Model IXa) J. indien zij op den 1 Februari 1909 sedert den 1 Februari 1908, den eigendom met reebt van vrije beschikking hebben van tenminste f50 ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in een ge meentelijke spaarbank of in eene spaarbank be heerd door het bestuur van eene rechtspersoon lijkheid bezittende vereeniging, van eene naam looze vennootschap), van eene coöperatieve ver eeniging of van eene stichting, zulks met dien verstande, dat onder bedoelde spaarbanken, voor zoover deze na 1 Mei 1900 zijn opgericht, alleen die begrepen zijn, welke een waarborgfonds van f25.000 bij de Nederlandsche Bank gedeponeerd hebben. (Model IXb) K. indien zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoem baarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep (Model X); verder wordt de aandacht er op gevestigddat zij, die verkeeren in de gevallen biervoren ver meld onder letter B of D en reeds eenmaal op de Kiezerslijst vermeld zijn en op den 31 Ja- duari 1909 nog betzelfde buis of gedeelte van een huis bewonen of eenzelfde vaartuig in ge bruik hebben, zonder nadere aangifte op de Kiezerslijst gebracht worden, tenzij zij eene der voor de kiesbevoegdheid gestelde eiscben verloren hebben of op 1 Februari 1909 hebben opgehou den inwoner van Vlissingen te zijn dat zij, die verkeeren in de gevallen biervoren vermeld onder de letters-E, F en li en reeds op de Kiezerslijst voorkomen, indien zij op 1 Fe- qruari 1909 nog te Vlissingen wonen, vóór den 8 Februari 1909 door den burgemeester een aan gifte-biljet ontvangen, dat door ben vóór den 16 Februari 1909 ingevuld moet terugbezorgd worden ten raadhuize, (griffie) dat zij die verkeeren in de gevallen biervoren vermeld onder letter C, I, J of K en reeds op de Kiezerslijst voorkomen, zonder nadere aan gifte op de Kiezerslijst gebracht worden, tenzij zij vóór of op 1 Februari 1909 een der voor de kiesbevoegdheid gestelde eiscben verloren hebben of opgebonden hebben inwoner van Vlissingen te zijnen dat de verschillende -modellen voor de aangifte kosteloos verkrijgbaar zijn ter ge meente-secretarie, (griffie.) Vlissingen, den 30 Januari 1909. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOÜDEKERKE. Eerste Kamer. De minister van justitie deelt in antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van justitie mede dat z. i. de echt scheiding niet moet worden verge makkelijkt, en dat hij het wetsont werp omtrent onderzoek van het va derschap zal handhaven. De minister onderzoekt, hoe ver- keerheden in de makelaardij te keeren zouden zijn. Voorstellen lot bestrijding der openbare onzedelijkheid zullen spoedig ingediend worden. Op be teugeling van opzettelijke pogingen, om uit de ouderlijke macht te worden ontzet,is de minister bedacht.Waarbor- gen tegen lichtvaardige preventieve hechtenis zullen worden gezocht. Met de rechtspraak over militairen door militairen wil de minister niet breken. Wettelijke regeling van het accountantsbedrijf acht de minister niet noodzakelijk. Toepassing van lijf straffen op verpleegden in rijksop voedingsgestichten oordeelt hij ge' vaarlijk. 's Ministers standpunt betref- ner was echter nooit samen met den onbekende in de restauratie geweest. Ontmoedigd wilde de commissaris reeds heengaan, toen de kellnerin hem terughield, „Toen mijnheer de laatste maal hier was zeide zij„klaagde hij over het eten de porties waren te klein, hij kreeg in het „Löwenhof" tweemaal zooveel voor zijn geld, zeide hij, waarop ik antwoordde, dat hij daar dan maar moest gaan, en sedert is hij niet meer bij ons ge weest." Lodder bedankte haar. Het „Löwenhof" was een burger lijke, maar zeer druk bezochte res tauratie in het centrum van de oude stad die minder om de fijne gerech ten, dan wel om de buitengewoon groote porties bekend stond. Het scheen echter een hopelooze onder neming om daar inlichtingen omtrent Dorner en zijn vriend te gaan inwin nen hel personeel in het „Löwen hof" wisselde gedurig af, wegens de groote drukte en bovendien was het zeer onwaarschijnlijk, dat men onder de groote menigte gasten, die daar dagelijks kwamen, bijzondere aan- fende de achterstandsnota van mr. Kist is, dat de goede gang der rechts gelijkheid van het rechterscorps ge waarborgd moet wordenhij waar schuwt dus tegen uitbreiding van het reeds te groot rechterscorps. Nederland en Venezuela. De minister van buitenlandsche zaken heeft gisterenmiddag weder een onderhoud gehad met den Venezo- laanschen gevolmachtigde dr. Paul omtrent verschillende punten welke den grondslag hebben te vormen van het met Venezuela te sluiten verdrag. In den loop der onderhandelingen, welke gelijk reeds gemeld niet slechts betroffen hebben het herstel der vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide rijken, maar tevens het in de toekomst voorkomen van een herhaling van de moeilijkheden welke handel en verkeer hebben geschaad, moet gebleken zijn, eenerzijds dat de Venezolaansehe afgevaardigde bereid is zijnerzijds al het mogelijke te doen om tot volledige overeenstemming met Holland te gerakenanderzijds echter dat deze om een beslissing te kunnen nemen omtrent enkele punten welke lot de grondslagen van het verdrag behooren, nadere instructiën van zijn regeering zal moeten afwachten, aan gezien deze punten niet onder de oogen waren gezien toen hij Caracas verliet. In afwachting dezer instructie is' dr. Paul voornemens Maandagoch tend 1 Februari ons land te verlaten, om er terug te keeren, zoodra hij volledig de verlangde volmacht zal hebben om de onderhandelingen te kunnen hervatten. Rijkspostspaarbank. in verband met de inwerkingtreding, op 1 Februari 1909, van de wet van 13 Juli 1607 (Staatsblad nr. 193) tot wijziging en aanvulling van de be paling in het Burgerlijk Wetboek be trekkelijk huur van dienstboden en werklieden, wordt ter kennis van be langhebbenden gebracht, dat aan de kantoren der Posterijen inlichtingen kunnen worden verkregen omtrent den inleg van het zoogenaamde staan geld, bedoeld bij art. 1638s van het arbeidscontract, dat de rijkspostspaar bank aanwijst als de instelling, bij welke het niet uitbetaalde loon-bedrag moet worden ingelegd, en omtrent hetgeen aan dien inleg, alsmede aan de terugbetaling daarvan voor werk gevers en arbeiders verbonden is. De algemeene maatregel van be stuur, vastgesteld bij Kon. besluit van 21 Maart 1908 (Staatsblad, nr. 88) strekkende tot uitvoering van voor noemd wetsartikel verzekert dat, na beëindiging der dienstbetrekking, niet over het pand van den arbeider be schikt kan worden dan na gerechte- dacht zou hebben geschonken aan Dorner, die daarenboven slechts een ongeregeld bezoeker was geweest. Niettemin besloot Lodder in het „Löwenhof" navraag te doen maar voorloopig riepen hem dringende aangelegenheden. Het eerst richtte hij zijn schreden naar het paleis van justitie, om daar te vragen, of de rechter van instructie bij het verhoor dat hij den gevangene zeker terstond had doen ondergaan, de een of an dere belangrijke verklaring van dén jongen advocaat ontvangen had. Toen Lodder het kabinet van den rechter van instructie binnentrad, stond deze juist op het punt, een urenlang verhoor van Wilhelm Dor ner te eindigen. Een enkele blik op het knorrig vergramde gelaat van den ambte naar toonde Lodder reeds aan, dat het verhoor geen resultaat had op geleverd. „Kwel mij toch niet langer," -eide de gevangene, die met bleek g .laat en ingevallen wangen op een stoel zat, op beslisten toon. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1