Zaterdag 30 Januari. No. 25 47e Jaargang. 1909. EER. raagd .AAUW, vendienst. Feuilleton. BINNENLAND. MEREN. ■Schelde. UIS, centrum Bureau „Vlis- ;rg. ?1JDAG van 1 30, Vlis- VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. af 2 uur in spreken. dienst |dieltuirgv.v. 5.50t 7.55* 1.15§ 2.—* 5.50§ 6.55* Remise. Zeilmarkt. Badhuis. 15+ 6.25j" 8.40* 1.15* 2.2.45* 0* 6.55§ 7.50* dan tot de Re* harkt, huis. ij-vertrekken tot Sadbuis, 6—, 6.20, 6.45, 10.20, 10.40, l2.30,1.1.30*, 4.30, 4.50, 5.20, .20. vm. 6.10, 6.30, 10.10, 10.30, 12.10, 12.45, 3.40, 4,10, 4.40, 7 25, 8.—, 8.30. ,llen des Zondags ie tijd. jr g-Eomhur j. 25, 9.23, 12.18, ation S.S.) 9.20, 10.40, 1.35, 4.15, Icudekerke. 1900. [23 b) en 6,15 o d) 3,50 b) en 6,45 c 1,55 g en 4,45 c) ,23 en 5.25 c) f)h) i het vertrek "f" ï.Nenza" vm 8.3r- (kens, BorsseleW ten hoogste 20 des Zondags ten hoogste wachten Landweerwet. I De ministers van oorlog en van binnenlandsche zaken hebben het afdeelingsverslag beantwoord over het wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van eenige bepalingen der 'landweerwet. Wenschelijk acht de regeering t, dat ter zake van de landweerwet, wel omschreven, tweeëerlei wordt vast gelegd nl. de bevoegdheid om, wan neer de belangen der landsverdedi ging dit vorderen, bepaalde landweer- Joefeningen of landweerkorpsen, zoo noodig tot volle sterkte onder de wapenen te roepen, terwijl de land weertroepen in andere gedeelten van het rijk nog ongemoeid zouden wor den gelatenen voorts den regel, volgens welken ook bij een alge- meene oproeping van de landweer in voorkomend geval het deel wordt bepaald, dat niet of voorshands niet behoeft op te komen. Ook bij het thans geldend stelsel van legervorming rust op de regee ring de plicht er voor te waken, dat in het samenstel der organisatie van de landsdefensie o. a. aan elk der onderdeelen van de beschikbare strijd- ;rachten een zoodanige plaats en estemming zijn toegewezen, dat het geheel op de meest zekere wijze tot de hoogste praestatie kan worden gebracht. Met volle overtuiging handhaaft de minister van oorlog het behoud van de tweede landweeroefening van 6 dagen. Bij een uiterst doeltreffend gebruik van de twee reeds kort ge noeg toegemeten oefeningsperioden zal het slechts mogelijk zijn de mili taire waarde en bruikbaarheid van de landweer op het voor de lands verdediging vereischte peil te houden. J Hoewel de oefeningen, zooals die verleden jaar gehouden werden, uit het oogpunt van nuttigheid en doel matigheid, naar het oordeel van den minister van oorlog, aan redelijke eischen hebben voldaan, zal niettemin op verbetering het streven gericht blijven. Desgewenscht zullen daartoe gezamenlijke oefeningen van land weer- en Iegertroepen dienstbaar kunnen worden gemaakt. Overigens zal ook voor de afdee- lingen, die aan deze gezamenlijke -.oefeningen zouden deelnemen, toch een korte herhaling van detail-oefe ningen en van gesloten exercitiën niet kunnen worden gemist, al ware het slechts als hulpmiddel bij de weder- inscherping van orde en discipline. Als geregelde controle blijft het jaarlijksch onderzoek volstrekt on misbaar. Het is een waarborg voor het in behoorlijken staat onderhou den van uitrusting en wapenen en lerhalve voor de zekerheid dat de TELEFOONNUMMER 10. Rbonnemenis-ftdoertentiën op zeer uoordeelige uooruiaarden. Re; _J 20.) f. O, gij behoeft niet terstond een mishandeling te veronderstellen," zeide de kassier half schertsend. „De man kan wel een neusbloe- I ding hebben gehad. Ik zeg het alleen maar, omdat het toevallig mijn aan dacht trok. Wanneer de man gewoon was met zulk een kostbaar papier om te gaan, zou hij er wel wat zin- I delijker op geweest zijn." De kassier had gelijk; Lodder kon zich terstond overtuigen, dat het I Smalle, blijkbaar uit een wisselboekje gescheurde strookje papier met bloed I bevlekt was. Meer belang nog stelde de commissaris in het handschrift van den advocaatdeze had den wissel Van een zoo hoog bedrag merk waardig zenuwachtig en in groote Ihaast geschreven, dit bewezen de I.-Sidderende halen van het anders zoo i *arakteristieke, regelmatige schrift. verlofganger zoowel in oorlogstijd ais bij rustverstoring in elk opzicht goed uitgerust onder de wapenen verschij nen zal. Uit de deswege gevraagde en ont vangen rapporten van de districts commandanten blijkt, dat hoewel overeenkomstig het voorschrift de per soonlijke verschijning van landweer mannen tot het in ontvangst nemen van wapenen of van goederen slechts in gevallen van noodzakelijkheid werd gevraagd, het aantal gevallen waarin die noodzakelijkheid bestond, toch niet zoo gering was als dezer zijds werd vermeend. Ook in het vervolg zal de nood zakelijkheid van het in die bijzondere gevallen persoonlijk verschijnen van dienstplichtingen niet te ondervangen zijn. Onwilligheid of zelfs bezwaar om de uit te reiken voorwerpen in ontvangst te komen nemen, werd echter blijkens de genoemde rappor ten tot dusverre slechts in een enkel geval ondervonden. Over het alge meen kunnen die rapporten niet anders dan den indruk vestigen, dat de land weerman gereed is als aan hem, zoo noodig, wordt gevraagd eenig uitrus tingsstuk te komen afhalen. Bij een gewijzigd wetsontwerp is nu ook de verplichting opgenomen tot het in ontvangst komen nemen van wapenen, kleeding- en uitrus tingsstukken, met de gevolgen van verzuim. Zoodra de omstandigheden dit zul len toelaten, denkt de min. van oorlog onverkort uitvoering te geven aan de nieuwe bepaling, dat aan den districts commandant een door den minister aangewezen officier van de landweer als district-adjudant wordt toegevoegd. De ministers van oorlog en van binnenl. zaken hebben 't niet noodig geoordeeld den min. van justitie te hooren over de in het ontwerp voor komende strafbepalingen, aangezien het wetsontwerp niet verder gaat, dan dat het aan de bij de bestaande wet reeds met bepaalde straffen bedreigde feiten enkele andere van overeen- komstigen aard en beteekenis toevoegt. Het werkloosheids vraagstuk. Het (R.-Kath.) „Huisgezin" betoogt dat een verzekering tegen werkloos heid in de gegeven omstandigheid zeer zeker onmisbaar is, maar niette min iets onnatuurlijks insluit. Voor allen die werken willen en kunnen behoorde er werk te zijn. Daarom moet het streven van allen die zich voor het werkloosheidvraagstuk inte resseeren, vóór alles er op gericht zijn werk te verschaffen geen kunst matig werk, maar productief werk M. a. w.Alles moet gedaan worden om de nationale nijverheid te bevor deren. En nu weten we wel, dat men gewoon is van vrijhandelaarskant te Lodder herinnerde zich nu tege lijkertijd, dat hij op de tafel in de kamer van den vermoorde schrijfge reedschap had zien staan hij besloot nog denzelfden dag te gaan onder zoeken, of de inkt waarmede Dorner den wissel had ingevuld en die bleek zag, zooals de inkt van menschen die zeer weinig schrijven en in maanden hun inktkoker niet behoe ven te vullen, tot dat schrijfgereed schap behoorde. „Heeft de houder van den wissel u ook een of ander adres opgegeven vroeg Lodder verder. De bankbeambte schudde ontken nend het hoofdevenmin kon hij of zijn collega's zeggen, waar de on bekende bij het verlaten der bank was heengegaan. Lodder nam den wissel in beslag, verliet de bank, zonder eenig ant woord te geven op de nieuwsgierige vragen, die hem van alle kanten ge daan werden, stapte op den hoek der straat in een rijtuig en liet zich naar de Rozenstraat no. 28 brengen. Voor het huis stond nog altijd een nieuwsgierige menigte, die bijna verdubbeld was wegens den politie wijzen op het feit, dat in landen met protectie evenzeer werkloosheid heerscht. Maar beteekent dit nu, dat, wanneer wij ons tarief van invoer rechten wijzigen en de concurrentie voor den landgenoot vergemakkelijken, hier niet méér werk zal komen Natuurlijk niet. Het eerstnoodige, niet voor den nood van het oogenblik, maar met het oog op de toekomst is dus het scheppen van meer werkgelegenheid. We zeggen niet dat er volop werk, wel dat er heei wat meer werk kan worden verschaft door een oordeel kundige wijziging van ons tarief van invoerrechten en door den goeden wil onzer landgenooten om aan Ne- derlandsche producten de voorkeur te geven. Bakkersnachtarbeid. Het Bakkers-comité (voorzitter dr. J. Roeters van Lennep, secretaris mr. H. Blaupot ten Cate) heeft tot de uitgave van een eigen orgaan beslo ten in verband met de door het Comité als gevolg van de voorgestelde wet telijke maatregelen betreffende de af schaffing van den nachtarbeid in broodbakkerijen verwachte belang rijke broodprijsverhooging alsmede andere nadeelen voor het publiek. Aan het officiersexamen van de cadetten der K. M. A. zal dit jaar worden deelgenomen door 111 can didates 61 voor het leger h. t. 1. en 50 voor dat in Indië, verdeel:' als volgtinfanterie 17, cavalerie artil lerie 33, genie 5 Oost-Indië infan terie 34, cavalerie 3,artillerie 9, genie4. Rechfszakven. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens diefstal: P. F., 31 jaar, huis vrouw van J. M., arbeidster te Co- lijnsplaat tot 2 maanden gevangenis straf smaadschrift: J. L. A. d. L., 39 jaar, koopman te Middelburg, tot f25 boete subs. 25 dagen hechtenis; beleediging van een amb tenaar: C. B., 30 jaar, werkman te Vlissingen, tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis beleediging en mishan deling: L. M. S., 24 jaar, werk man te Wachtebeke, tot 14 dagen gevangenisstraf mishandeling: D. F. d. R., 19 jaar, varensgezel te Ter Neuzen, tot f 10 boete subs., 10 dagen hech tenisD. F., 13 jaar, zonder beroep te Middelburg, tot f5 boete subs. 10 dagen tuchtschool en G. F. S., 24 jaar, werkman te Middelburg, tot f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis het dronken maken van een kind beneden den leef- tij d va n 14 j a a r J. d. R., 19 jaar, lijkwagen, die voor de deur gekomen was. Lodder hield zich niet op haastig trad hij het huis binnen en klom de vier trappen op. Op de plaats der misdaad werd het lijk juist gekist, om naar het lijkenhuis te worden overgebracht. De commissaris lette niet op de beambten hij beantwoordde vluchtig hun groet en ging terstond naar de tafel. Juist, de inktkoker stond er nog en daarnaast lag een roestige pen. De commissaris ging aan de tafel zitten en onderzocht de inkt. Hij had haast geen geduld om te wachten, tot deze was opgedroogd, en stampte ongeduldig met den voet. Eindelijk was de inkt droog. Lodder nam nu den wissel uit den zak en vergeleek diengeen twijfel meer, hij was met dezen inkt en met dezelfde pen in gevuld. De pen was aan de punt eenigszins verbogen en sprenkelde. Dit nam de commissaris zoowel op den wissel ais op hetgeen hij zoo even zelf had geschreven waar. In nadenken verdiept stak Lodder den wissel weer in zijn zak en beval landbouwersknecht te Meliskerke, tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis vernieling: H. B., 22 jaar, bootwerker te Breda, tot f5 boete subs. 5 dagen hechtenis bedreiging met zware mis handeling: A. P. v. L., 39 jaar, werkman te Camperland, tot t maand gevangenisstraf afpersing: J. V., 31 jaar, werk man te Heinkenszand, gedetineerd te Middelburg, tot 3 maanden gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest b e d e 1 a r ijJ. B., 31 jaar, stoe- lenmatter en E. d. B., 47 jaar, klom penmaker te Nieuw Namen (Clinge), ieder tot 2 maanden hechtenis het veroorzaken van ge vaar voor het verkeer door stoomvermogen over een spoorweg: C. K., 26 jaar, huis vrouw van J. M. D., spoorwegwach- teres te Krabbendijke, tot 14 dagen hechtenis het plegen van ontuch tige handelingen: W. J. H. V., 18 jaar, zonder beroep te Goes, tot 14 dagen gevangenisstraf verduistering: J. M. K., 22 jaar, boekhouder te Amsterdam, tot 6 maanden gevangenisstraf (met be krachtiging van diens vonnis van 18 December jl.) overtreding motor- en r ij- w i e I w e tA. B., 21 jaar, timmer mansknecht te Arnemuiden, tot f 10 boete sub. 4 dagen hechtenis, met bevestiging van het vonnis van den kantonrechter te Middelburg. Den 5 Februari zal voor de rechtbank te Middelburg uitsluitend worden behandeld de zaak tegen P. J. R., 38 jaar, agent in suikerbieten, wonende te Vlissingen, verdacht van verduistering van een zeer aanzienlijk bedrag in geld ten nadeele van ver schillende Belgische suikerfabrikanten. In deze zaak zullen 13 getuigen worden gehoord, terwijl als verdedi ger za! optreden mr. M. J. üe Witt Hamer, advocaat en procureur te Middelburg. Heden stond voor de rechtbank te Middelburg terecht J. F. K., hotel houder te Ter Neuzen, verdacht van heling van aardappelen. Het O. M. eische 3 maanden ge vangenisstraf. De verdediger, mr. P. Dieleman, vroeg vrijspraak. Het gerechtshof te 's Graven- hage deed gisteren uitspraak in de zaak tegenP. E., J. J. K., D. W., arbeiders, W. D. v. d. V., koopman, en C. P„ arbeider te Kapelle, de eerste en de vijfde ieder tot 1 maand veroordeeld, de tweede, de derde en de vierde vrijgesproken door de rechtbank te Middelburg wegens mis handeling. Opnieuw rechtdoende, heeft ook het Hof de beklaagden E. een agent inktkoker en pen in zorg vuldige bewaring te nemen. Juist trad de inspecteur van poli tie binnen, die met zijn agenten de woning van den vermoorde tot in de kleinste hoekjes had doorzocht, maar wien het niet gelukt was een enkel stukje schrift, veel minder een docu ment, dat de identiteit van den ver- slagene aantoonde, te vinden. De commissaris overlegde bij zich zelf deze bijzonderheid scheen in het nadeel van Wilhelm te zijn, die in de kachel van zijn slaapkamer papieren had verbrand. Wat betee- kende echter dit vermoeden tegenover de omstandigheid, die thans zoo goed als bewezen was, dat Wilhelm den wissel ten huize van den vermoorde had geschreven en ongetwijfeld eigen handig aan hem gegeven had Waarom Dit was het geheim, en er bestond weinig hoop om hierover licht te verspreiden. Wanneer de ad vocaat het misdrijf had gepleegd, dan kon dit alleen geweest zijn, om alles, wat het geheim ontdekken kon, uit de kamer te verwijderen. Had 'echter Herbert Dorner den wissel gekregen, dan kon ook alleen en P. tot 1 maand veroordeeld en de overigen vrijgesproken. Tegen J. V., 44 jaar, varkenskoop man te Oud-Vossemeer (niet ver schenen), A. H., 34 jaar, koopman te Zundert, M. v. V., 23 jaar, koopman te Oud-Vossemeer en W. B., 32 jaar, veekooper te Tholen (niet versche nen), door de rechtbank te Zierikzee ter zake van wederspannigheid met vereenigde krachten tegen den ge meente-veldwachter van Scherpenisse, in een herberg welke eenig lichame lijk letsel ten gevolge heeft gehad, de beklaagden V. en H. wegens een voudige wederspannigheid, veroor deeld ieder tot 1 maand gevangenis straf, werd na verhoor van den veld wachter en den kastelein, bevestigfng gevorderd. Adv.-gen. mr. Reitsma sprak daarbij als zijn oordeel uit, dat men bij het bepalen der strafmaat voor dergelijke feiten niet te slap moest wezen. Het is van het hoogste belang, dat, waar het openbaar gezag optreedt, dit gezag gehandhaafd worde. En het publiek moet weten, dat een veldwachter, optredend ter handha ving van de openbare orde, een persona sacra is, wiens bevelen op gevolgd moeten worden en die men van het lijf moet blijven. De rechtbank te 's Gravenhage heeft gisteren een werkman uit Delft, die in drift een anderen werkman met een mes heeft doodgestoken, veroordeeld tot 8 jaren gevangenis straf. Gisteren deed de rechtbank te Zwolle uitspraak in de, in ons nom- mer van 26 dezer breedvoerig ver melde zaak tegen K. S. J. H., 25 jaar oud, klerk der posterijen en tele grafie te Stad Hardenberg, bekiaagd van het verduisteren en zich toeëige- nen van verschillende bedragen, aan hem door andere postambtenaren af gedragen. De rechtbank veroordeelde hem tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De ambtenaar van het O. M. had zijne veroordee ling tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf geëischt. Voor de rechtbank te Rotter dam werd gisteren behandeld de zaak van mr. A. Slob, thans burgemeester van Haarlemmermeer, vroeger advo caat en procureur te Rotterdam, tegen den dir.-uitgever van het „Rotter- damsch Nieuwsblad", wegens het opnemen in dat blad van enkele ar tikelen en raadsoverzichten, waardoor mr. Slob zich beleedigd achtte. Mr. Slob zou nl. volgens dit verslag aan den verslaggever van het „Rotter- damsch Nieuwsblad" in het gerechts gebouw twee gouden tientjes hebben aangeboden, indien hij in het „Rott. Nbl." geen verslag maakte van de behandeling eener zaak tegen zekeren de moordenaar dezen aan zijn slacht offer ontstolen hebben. In dat geval zou 'de man, die den wissel had aangeboden demoordenaar moeten zijn. Lodder herinnerde zieh, dat vrouw Klaus van een vriend gesproken had, die Dorner wel eens kwam bezoeken. Het uiterlijk van dien man stemde in het oogloopend overeen met de beschrijving, die men aan de bank van den houder van den wissel had gegeven. Terstond beval de commissaris aan een agent, vrouw Klaus te gaan roe pen, vervolgens ging hij met een licht in het alcoof om daar nog eens rond te zoeken naar een spoor, dat de aanwezigheid van een derde gis teravond zou kunnen aantoonen. Er was echter niets te ontdekken. Op den vloer lag nog altijd de doode hond. Deze was bij zijn leven een geweldig dier geweest, dat een groote kracht moest gehad hebben. Wanneer de moordenaar hem met vijandige bedoelingen was genaderd dan kon hij hem slechts na een he- vigen strijd overwonnen hebben maar in de kamer toonde niets zulk een strijd aan. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1