Donderdag 28 Januari. 1909. Feuilleton. No. 23. 47e Jaargang. f 0 57 - 5 50 - 0 62 - 6.— - 2.07 - 6 70 ngelsche end met IS. vraagt! tikrit*. Van Week tof Week. -Schelde. BINNENLAND. en ruim, flink alle eischen n van alle ge- es Bureau van tat 74, te ontbieden ter staan gratis HTS VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. spreken. £erk No. 15, o— De Amerikanen in de Vereenigde Staten maken toch maar een kranige afdeeling uit van het menschenras waartoe zij behooren, dat moet gezegd worden De politiek hunner regeering is wijs en verstandig en zoo geheel anders, veel breeder en veel meer principieel van opvatting als wij dat in Europa gewoon zijn. Die politiek gedoogt niet dat de Cubanen, op wier groot en schoon eiland de orde thans volkomen hersteld is, langer onder voogdij blijven. De laatste af- deelingen der Amerikaansche bezet tingstroepen hebben Havana verlaten en Cuba is volkomen vrij en zelf standig. Laat ons hopen dat men er het voorrecht, door Amerika's bemid deling verkregen, op zeer hoogen prijs zal weten te schatten. Wat Venezuela betreft, schijnt men in Noord-Amerika te gelooven dat de jongste gebeurtenissen in dat wijd vermaarde land een komedievertoo- ning zijn geweest, een afspraakje tusschen Castro en Gomez, waarvan de eerste wel degelijk naar Venezuela zal terugkeeren, wanneer dr. Paul zijn zending volbracht heeft. Deze zou naar Europa overgekomen zijn om de verbroken internationale en diplo matieke betrekkingen te herstellen, omdat de toestand der financiën dit eischt en omdat er behoefte is aan nieuwe leeningen. Is dat zaakje in orde, dan zal alles in zijn vorigen toestand worden hersteld, 't Is vol strekt niet onmogelijk dat deze mee ning juist is, maar wij betwijfelen of men zich in Europa zoo gemakkelijk in de luiers zal laten leggen. Men zegt wel't doet er eigenlijk niet veel toe, als er dan maar waarborgen in Nederland worden gevraagd, dat er in 't vervolg geen kwade streken meer tegen Curagao zullen worden uitgehaaldmaar wij vreezen dat Castro, die zich nimmer aan iets ge stoord heeft, zich aan dergelijke waar borgen ook heel weinig storen zou. Een man van groote beteekenis, de Britsche minister van buitenland- sche zaken, heeft zich weer eens in 't openbaar uitgelaten over den te- genwoordigen stand der Oostersche quaestie en daarbij als zijne meening te kennen gegeven dat de kansen op 1909. 23 b) en 6,15 cHj 3,50 b) en 6,45 1,55 g) en 4,45 c) ,23 en 5.25 o) f) k) i het vertrek va» Neuzen ikens, Boxsselee» 8 ten hoogste 3" des Zondags te» hoogste vraobte» 18.) Door de bekentenis, die Wilhelm bij zijn arrestatie had afgelegd, twij felde hij geen oogenblik aan zijn schuld, maar hield die voor zonne klaar bewezen. Ê„Maar mijn zoon is onschuldig riep ten slotte de ongelukkige moe der uit, gekrenkt door de verwijten, die tegen haar Wilhelm gedaan wer den. „Het is niet edelmoedig, mijn kind eerloos te noemen, nu hij zich niet verdedigen kan. Van u had ik dat allerminst verwacht, mijnheer Von Horwitz." Maar dit maakte hem nog des te heftiger. „Wie maakt hem eerloos!" bul derde hij. „Door zijn bekentenis heeft hij alle aanspraken op eer ver loren." En weder klonken er beschuldi gingen en verwenschingen van zijn TELEFOONNUMMER 10. het welslagen der aanstaande Balkan conferentie zeer zijn verbeterd. Over het tijdstip der bijeenkomst van de gedelegeerden der mogendheden liet hij zich echter met geen enkel woord uit en wij zijn ook overtuigd dat nog niemand daarvan iets weet. Jafnmer genoeg, want, Oostenrijk en Turkije mogen dan tot eene schikking ge komen zijn, aan de practische uitvoe ring hapert vrij wat. Turkije moet met nieuwe vorderingen voor den dag zijn gekomen en, wat erger is, de Oostenrijksche koopwaren worden er nog steeds geweerd. Met Bulgarije gaat het nog veel slechter. Het aanbod tot betaling eener schadeloosstelling van 6'/s rnil- loen Turksche ponden is afgeslagen. In dien toestand hebben Servië en Montenegro er belang bij om in de pap te roeren. Servië vraagt nu in eene nota aan de mogendheden eene schadevergoeding in grond en geld, benevens zelfbestuur voor Bosnië en Herzegowina en in Montenegro spoort de Kamer de regeering aan om toch niet te verflauwen in de verdediging der belangen van den Servischenstam. De Oostenrijkers zullen hun prooi niet loslaten, maar aan den anderen kant zullen ze er nog vrij wat dis- pleizier van kunnen beleven. Volgens berichten van het Peter- burgsche telegraaf-agentschap zouden Rusland en Engeland het er over eens geworden zijn, dat het noodzakelijk is om met wat meer klem als be middelaars op te treden tusschen den Sjah van Perzië en zijne vooruitstre vende onderdanen. Men zou te St. Petersburg eene conferentie willen houden, tot welker bijwoning de Sjah en gedelegeerden van de Perzische constitutioneele partij zouden worden genoodigd. Op die wijze zou men dan weer tot de instelling van een parlement willen geraken, welks rech ten en bevoegdheden dan echter nauw keurig zouden moeten worden omschre ven. Engeland en Rusland zouden den Sjah dan een leening bezorgen om ook financieel alles weer te rege len. Nu wil evenwel het geval dat de constitutioneel gezinden van die heele historie weinig v/iilen weten. De voogdijschap van vreemde mo gendheden is hun een gruwel en zij begrijpen heel goed dat het land op lippen. „Wanneer de naaste vrienden van mijn zoon den staf over hem breken, ofschoon geheel zijn vlekkeloos ver leden hun bekend is, wat moet dan de buitenwereld niet doenriep mevrouw Dorner opgewonden uit. „Ik hoopte bij u steun en troost te vinden. In plaats daarvan hebt gij slechts verwijten en klachten. En al wilt gij mij niet sparen, heb dan voor het minst medelijden voor uw arm kind zie hoe zij weent en snikt. Zij gelooft Wilhelm niet schuldig." „Neen en nogmaals neenriep Augusta thans uit, terwijl zij opstond van den stoel, waarop zij zooeven nog machteloos had zitten schreien. „En al mocht iedereen Wilhelm ook vloeken, ik ken zijn edel fier karak ter, hij is niet in staat tot een on rechtvaardigheid, laat staan tot een misdaad. Ik zie niet van mijn verloofde af en niets zal mij het geloof in hem ontnemen." „Edel, lief kind riep de bedroefde vrouw uit, terwijl zij het meisje vol geestdrift aan haar hart drukte. Von Horwitz liep opgewonden in die manier nooit uit de macht dei- voogden zal worden ontslagen. Mis schien dat er nog een middenweg kan gevonden wordenwant herstel van de binnenlandsche rust is op dit oogenblik in Perzië het eerst noodige. In de Pruisische Kamer heeft de prins Von Bülow weer eens een merkwaardige rede gehouden over den financieelen nood van het land en over zijne eigen positie als rijks kanselier. Ronduit verklaarde hij al dikwijls voor het vragen van ontslag gestaan te hebben en, als er een klove ontstaat tusschen de inzichten des keizers en de zijne, dan zal het ook zoo ver komen. Dikwijls ver klaarde hij al het mogelijke te hebben gedaan om de houding des keizers op te helderen en te rechtvaardigen. Vrij krasse taalmaar Von Bülow schijnt het er op te wagen, wetende dat de keizer zich zelf een breidel heeft aangelegd en zijne politieke redevoeringen en gesprekken er aan gegeven heeft. Bovendien heeft de keizer het nu druk met alles in gereedheid te bren gen voor het aanstaand bezoek van oom Eduard van Engeland. Z. M. is ijverig bezig om zooveel mogelijk alles zelf te regelen en heeft grootsche plannen, waaraan de gemeenteraad van Berlijn dapper mee doet. Deze heeft ten minste een crediet van 60.000 mark aangevraagd, waarover aardig wat te doen is. Nu moeten wij erkennen dat al die extratjes niet erg strooken met de zuinigheid, die in Pruisen zoo hoog noodig is. Ten minste, prins Von Bülow deed in de Pruisische Kamer de verzuchting hooren, dat men terug mocht keeren tot de oud-Pruisische spaarzaamheid en eiken thaler drie maal omkeeren, alvorens hem uit te geven. Als men ten slotte toch uitgeeft, baat het omkeeren anders niet veel, zouden wij zeggen. De Duitschers mochten wezenlijk wel eens wat zui niger gaan huishouden en de rijken in de groote steden mochten dat ook wel eens gaan doen in hun particu liere levenwant de weelde daar herinnert ons maar al te zeer aan die van het oude Rome en van Parijs onder het keizerrijk. Ook in dit seizoen, zoo bericht men ons, is weer een schat van geld het vertrek heen en weer, terwij! hij een misnoegden blik op zijn kind wierp, dat de partij voor Wilhelm tegen hem, haar vader, durfde op nemen. „Gij spreekt naar uw verstand zeide hij minachtend. „Hebt gij dan niet gehoord, dat hij zijn schuld vrij willig heeft bekend Maar Augusta weerstond moedig den gramstorigen blik van haar vader. „En al zou Wilhelm ook met dui zend eeden bezweren, dat hij de schuldige is, dan geloof ik het nog nietvoerde zij ^er terstond tegen in. „Ik weet, dat hij tot zulk een misdaad niet in staat is." „Och wat, er kunnen omstandig heden komen, waarin het schijnbaar standvastigste karakter aan het wan kelen wordt gebracht," hernam Von Horwitz. „Maar nooit zal de dag komen, dat de schuld van Wilhelm bij mij ingang vindtzeide Augusta met zelfbewustzijn. Zij trad op haar vader toe en greep hem vleiend bij den arm. „Papa, gij spreekt nog onder den eersten indruk," zeide zij zachtzinnig. flbonnemenfs-ftduerfentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden. vermorst. Japonnen van 2000 tot 8000 mark worden besteld of het niemen dal was. Al dat geld gaat naar Londen en Parijs. Bonten van 20.000 tot 60.000 mark en hoeden tot 1200 mark vonden gaarne koopsters. Ju weliers hebben voor millïoenen ver kocht één firma zette in één week voor anderhalf millioen aan parelen om en een koopman verraste zijn vrouw met een halssnoertje van een half millioen mark. Met de sommen, aan tafelgenot besteed, is het niets beter gesteld. Er zijn nog onlangs drie hotels te Berlijn geopend, die ware paleizen zijn, benevens tal van nieuwe eet- en koffiehuizen en alien doen ze beste zaken tot diep in den nacht. Een avondmaal van zeven of acht gerechten, met den kostelijksten wijn besproeid, is geen zeldzaamheid meer. Men rookt er sigaren bij van 7 mark het stuk. Auto's telt men er bij hon derden schatten worden dagelijks aan bloemen besteed en het spel is helaas in hooge eere. Wanneer van dat alles de helft of een derde waar is, is het nog meer dan genoeg om den ongezonden toe stand te bewijzen, die in salons en op publieke plaatsen heerscht en die zeker wel een huiveringwekkend con trast zal vormen met dat op de zol derkamers, waar men zich in het leven houdt met het karig loon, dat van al die weelde voor de werklie den overblijft. Huldebetooging door den Nationalen Oranjebond „Wat ook vall'. Trouw staat pal". In aansluiting met het reeds bekend gemaakt plan, van den Bond, tot het brengen eener grootsche nationale huldebetooging, bericht het bestuur dat reeds uit alle oorden van het land, bewijzen van deelname zijn toege zegd en nog inkomen. Ter voldoening der vele aanvragen, zij nog vermeld het in de bedoeling ligt van den Bond, deze betooging te doen plaats hebben, na de herstelling van onze geliefde Koningin, op een daartoe nader te bepalen dag. De bedoeling is aldus een reusachtig zangkoor van dames, heeren en kinderen, benevens een or kest, bestaande uit muziekcorpsen, beiden uit alle oorden des lands saümgesteld, zoodat dit in den waren zin des woords een grootsche natio nale hulde zal worden. Een feestcan- „Gij zult wel tot andere gedachten komen en de onmogelijkheid inzien, dat mijn edele Wilhelm zulk een afschuwwekkende daad begaan kan hebben. Gij zult met mij samenwer ken om hem fe redden dat is eerst de ware liefde, elkaar in het ongeluk trouw te blijven, en gij, zelf een edel, rechtschapen mensch, zult Wil helm in zijn ongeluk noch uw ach ting, noch uw toegenegenheid ont houden." Von Horwitz stond in tweestrijd ook zijn goed hart kwam er tegen op, Wilhelm schuldig te gelooven, meer aan den anderen kant kon hij zich dan die bekentenis nief verklaren. „Hij zal toch zelf wel best weten, wat er van de zaak is," zeide hij gemelijk, terwijl hij zijn arm uit dien van Augusta lostrok. „Vergeet niet, dat hij een rechtsgeleerde is, die weet, welke straf den moord be dreigt. Hij zal zichzelf niet valsch van zulk een misdaad hebben be ticht, dat doet niemand, en daarom..." Von Horwitz stond sprakeloos het was nooit bij hem opgekomen, dat er zoo iets tusschen hem en zijn geliefd eenig kind zou kunnen tate zal hare Majesteit de Koningin, de Koningin Moeder en Z. H. H. worden toegezongen, speciaal ver vaardigd voor deze gelegenheid. De cantate, welke reeds geheel gereed is, zal gecomponeerd worden door een onzer bekende componisten, welke zich tevens bereid verklaard heeft, de leiding hiervan op zich te nemen. Na deze grootsche hulde zal een défilé plaats vinden, van de ver- eenigingen in ons geheele land, die óf geheel óf door deputaties zich willen doen vertegenwoordigen. Hier mede hoopt het bestuur haar plan te verwezenlijken, wat betreft deelname der verschilliende kleederdrachten enz, 't Behoeft geen betoog, dat deze voorgenomen plechtige en eerbiedige hulde, een dankbare uiting zal geven, van een volk, dat éen is met zijne vorstin, dat lief en leed met Haar deelt, kortom, dat beseftzónder Oranje géén Nederland. Het bestuur verzoekt, de vereenigingen welke zich nog niet opgaven, spoedige inschrij ving te zenden. Zooals gezegd, alle corporatiën zijn welkom, zang en mu ziek voor de cantate, andere corpora tiën voor het défilé. Corporatiën welke zich wenschen aan te sluiten, gelieven tevens hunne afgevaardigden op te geven, welke geregeld van de be sprekingen worden op de hoogte ge houden en ter vergadering worden uitgenoodigd. Laat éen roep van instemming uit gaan met dit schoone plandeze eerbiedige hulde kan niet te groot zijn. Het bestuur verwacht bij de reeds vele opgaven tot deelname, nog meer dere inschrijvingen, opdat deze hulde een toonbeeld moge worden, van de aloude verknochtheid en onwankelbare trouw aan ons geliefd Oranjehuis. Binnen eenige dagen zal een ver gadering worden uitgeschreven, ter benoeming bestuursleden etc. Opgaven voor deelname, worden ingewacht bij den bondsvoorzitter, den heer Albert van der Horst, Hee rengracht, 377, Amsterdam. Kamerverkiezingen. De afdeeling Veendam van de S D. A. P. heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer mi. G. W. Sannes te Middelburg. H. P. Abrahams, f In den ouderdom van 83 jaren overleed j.l. Zondag in zijne villa aan den Scheveningschen Badhuisweg de heer H. P. Abrahams. Daar woonde hij reeds een dertigtal jaren, maar vóór dien tijd nam hij als eigenaar een hoofdredacteur van de „Middelb. Courant" een werkzaam aandeel aan de journalistiek, en daar kenmerkte zijn werk zich door degelijkheid van voorvallen. Was het uit vrees, dat misschien een enkel woord zijn kind voor eeu wig van hem vervreemden zou was het een onwillekeurige eerbied voor de vastberadenheid zijner dochter, die hij nooit anders dan als een dartal, gelukkig kind had gekend, hoe dan ook, hij bedwong zich en zweeg. Een paar minuten lang stonden vader en dochter tegenover elkaar, zonder een woord te sprekentoen ging de handelsraad naar den wand en schelde. „Mijn dochter wenscht uit te rij den, laat terstond inspannen," beval hij den bediende, die binnentrad. Met een kreet van vreugde snelde Augusta, zoodra de bediende de deur achter zich had dichtgetrokken, op haar vader toe. „Gij hebt toch een goed, edel hart!" zeide zij. Maar met een toornig gebaar weerde Von Horwitz haar af. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1