Woensdag 27 Januari. "binnenland. Feuilleton. No. 22 47e Jaargang. 1909. Gemeentebestuur,. KAMER VAK KOBPHAMOEL™" Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare Lagere Scholen. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter kennis van belang- r hebbenden dat op Maandag 15 Februari a.s. als leerlingen tot de scholen A(Coosje BuskenstrJ, B (Hooikade) en F (Joost de Moorstr.), kunnen worden toege laten kinderen van on- en minver mogenden, die op het tijdstip der toelating z e s j a r e n oud zijn. De aangifte der nieuwe leerlingen kan geschieden van Maandag 18 Ja nuari tot en met Zaterdag 30 Januari e.k., des voorm. van 9—12 uren, ter Gemeente-Secretarie (Griffie.) Bij de aangifte wordt men verzocht een Trouwboekje mede te brengen. Vlissingen, 16 Januari 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Geschenk aan de Koningin. Gevolg gevende aan het verzoek I van H. M. de Koningin maakt het I Comité tot aanbieding van een ge- I schenk aan de Koningin namens 's- Gravenhage en andere gemeenten in Zuid-Holland bekend, dat de gelden, die voor het geschenk zullen inkomen, ten deele zullen worden bestemd voor een kamerwieg met toebehooren en ten deele'voor een of ander liefdadig doel. De wieg zal daardoor natuurlijk veel eenvoudiger moeten worden dan aanvankelijk het plan was. Electoraal parool. De „Stand." schrijft: Er is slechts één geval denkbaar, waarin het zit tend kabinet zelf het electoraal parool kan aangeven, indien namelijk twee achtereenvolgende malen dezelfde groepen bij de stembus de overwin ning behalen. Dan toch ligt in het scheppen van een tweede periode voor hetzelfde kabinet, het fiat van de stembus op zijn regeeringsprogram. Maar dit is ondenkbaar bij een nieuw opkomend, of ook abnormaal tusschen- tijds opgetreden kabinet. Zulk een kabinet toch kan zijn definitief pro gram eerst van stapel doen loopen, als de stembus gesproken heeft. In zulk een geval nu en het is dit geval waarin we thans verkeeren moet voor elke partij het electoraal parool van haar zelve uitgaan. Niet om onmogelijke eischen te stellen. Steeds zal ze 't feit, dat ze alleen in |- coalitie tot practische resultaten kan komen, voor oogen hebben te houden. TELEFOONNUMMER 10. 17.) Toen Wilhelm zijn rechtskundige studiën had voltooid, deed mevrouw Dorner de thans weer bloeiende grossierszaak over. Dit bracht een som op, groot genoeg, dat zij van de rente haar laatste levensjaren rustig en in welgesteldheid kon slijten. Nadat men de familie-omstandig heden van den advocaat tot in de geringste bijzonderheden had nage plozen en nergens een uitgangspunt voor verdere vermoedens had gevon den, keerde men tot de eerste vraag terugwat ter wereld kon dezen hoogbegaafden man aanleiding ge geven hebben tot zulk een verschrik kelijke daad, waarmee hij niet alleen de achting van zijn stadgenooten, zijn schitterende carrière, zijn roem als rechtsgeleerde, maar bovendien het geluk van zijn leven, ja, zijn leven self op het spel zette Niemand Maar toch zal ze bij het stellen van haar electoraal parool zóo te werk moeten gaan, dat ze toont uit eigen beginsel te leven, dat ze den stem busstrijd aan de bevestiging en ver breiding van de haar eigen beginse len dienstbaar maakten dat ze onder den coalitiedrang haar eigen gezond partijleven geen schade doet lijden. Een eisch, in verband waarmee strikt en streng is vast te houden aan den regel, dat een candidaat, onzer zijds gesteld, die hulp van andere groepen ontvangt, nooit verleid mag worden, om zijn eigen program ter wille van de partijen die hem steunen, te verzaken. Al werken we dus met de Roomsch- katholieken en met de Christelijk- Historische Unie saam, wij zijn en blijven anti-revolutionairen. Onzer zijds kan alleen zulk een burger als candidaat optreden, die in hart en nieren blijkt anti-revolutionair te zijn, en wel een anti-revolutionair, niet in het afgetrokkene als een op zichzelf staand persoon, maar als lid van de georganiseerde partij, en die alzoo tintelt van geestdrift, om èn voor ons program van beginselen èn voor ons program met actie in de bres te staan. Alle coalitie verslapt het eigen leven en bedreigt ons altoos met verflauwing der grenzen. Doch juist daarom is de parode van een stem busstrijd de peride, waarin het ver slapte partijleven weer opwaakt, en zijn kracht herwint. Alleen wie bij de stembus zich zelf is, kan en mag straks aansluiting aan de coalitie wagen. Maar juist daarom kan bij de stem bus het electoraal parool nooit van de coalitie, noch mag het van het kabinet uitgaan. Ook óns electoraal parool moet ons eigen woord zijn. De welgewikte uitdrukking van wat in den boezem der anti-revolutionaire partij leeft. Het verlaagde briefport. Met 1 October is, naar bekend, een belangrijk verlaagd posttarief inge treden. Het gewicht voor enkelvou dig port is verhoogd van 15 tot 20 gram, een plaatselijk briefkaarttarief van U/a cent werd ingevoerd, de drukwerken kosten tot 500 gram let. per 50 gram, terwijl vroeger tot 1000 gram 1 cent per 25 gram moest worden betaald en ten slotte is het nieuwsbladan-port zeer veei verlaagd. Bij de behandeling der Postwet- wijziging werd een daling van de op brengst gevreesd, en nu is het wel eigenaardig te constateeren, dat die vrees volstrekt ongegrond is geble ken. In plaats van achteruitgang is er integendeel vooruitgang van in komsten vast te stelten. Wel is de hoogere ontvangst niet zóo als in vorige jaren, maar dat is ook niet te vermocht daarop een antwoord te geven. Als een bliksemstraal uit de hel dere lucht was het gerucht van Wil- helms vreeselijke daad doorgedrongen tot de prachtige villa, die de han- delsraad Von Horwitz met zijn eenige dochter in het aanzienlijke westen der stad, niet ver van het huis van den gearresteerde, bewoonde. Werkelijk zware slagen van het noodlot verdragen sommige menschen kalmer en moediger dan kleine te genspoeden en onaangenaamheden, die van veel minder beteekenis zijn. Toen mevrouw Dorner uit haar bezwijming ontwaakt was, had zij terstond moed gevat en zich weder de kloeke, waardige vrouw van wel eer getoond. Zelf begaf zij zich naar de villa van Horwitz, waar men haar, toen zij de verpletterende tijding over bracht, nauwelijks geloof kon schen ken. Zoowel de vader als de dochter keek haar verbijsterd aan en op het eerste oogenblik konden zij niet an ders denken, dan dat de oude dame op onverklaarbare wijze eensklaps het verstand had verloren. verge»,want de maatregel is nog nieuw en heeft nog niet geheel doorgewerkt. Zelfs al was er achteruitgang van in komsten, dan zou hieruit nog geen eindoordeel van het nieuwe tarief mo gen getrokken worden. Gedurende het laatste kwartaal nu van 1908, tevens het eerste van het nieuwe tarief, bedroeg de opbrengst van post en telegraphie f 3,891,320 tegen f 3,860,102 in 1907, een vooruit gang dus van f 31,218, ondanks de tariefsverlaging. Ons dunkt, dit cijfer is zeer gunstig te noemen na dit eerste kwartaal ervaring met een zóo sterk verlaagd tarief. („Vad.") Onze scheepsmacht in de West. Hr. Ms. scheepsmacht in de West- Indische wateren wordt, na de ver anderde verhoudingen met Venezuela, wederom met een oorlogsschip ver minderd. Het pantserschip „Friesland" com mandant de kapitein ter zee, oud-min. van marine Cohen Stuart, heeft bevel gekregen naar Nederland terug te keeren na aankomst in de West van het pantserschip „Utrecht". Zitting van Maandag 25 Januari, des avonds 8 uur. Tegenwoordig 7 leden. Afwezig dj heeren Van Raaite en Polak, beiden met kennisgeving. Het eerst was aan de orde de in stallatie van de herkozen leden, de heeren Van Raaite, Polak, Dudok van Heel en Van Niftrik. De heer Beijerman opende als oudste lid de zitting en deelde mede dat de heeren Van Raaite en Polak door uitstedigheid verhinderd waren de vergadering bij te wonen. De nieuw gekozen leden de heeren Dudok van Heel en Van Niftrik wer den daarna geinstalleerd. Het verheugde den heer Beijerman dat de kiezers in zoo ruime mate getoond hebben biijk van vertrouwen in de aftredende leden te stellen. Zij hebben meende hij, goed gezien daar de belangen van handel en nijverheid bij hen in goede handen zijn en zij zeker zullen blijven voortgaan mede te wer ken om den bloei van Vlissingen te bevorderen. Daarna was aan de orde de ver kiezing van een voorzitter en een vice-voorzitter. Tot voorzitter werd benoemd de heer Van Raaite met 6 stemmen en tot vice-voorzitter de heer Van Niftrik met 5 stemmen. Op een vraag van den heer Beijer man verklaarde heer Van Niftrik zich bereid de benoeming te aanvaarden, onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen. Aan den heer Van Raaite zal ken- flbonnemenfs-flduertentiën op zeer uoordeelige ooortuaarden. Toen zij echter geleidelijk de ge- heeie, ontzettende waarheid verhaald had, heerschte er in de prachtige woning van den handelsraad een on beschrijfelijke verslagenheid. Wee- nend en snikkend viel Augusta de moeder van den beminden man om den hals en beiden gaven in een stroom van tranen haar bedrukt ge moed lucht. Geheel anders was het met den handelsraad. Deze stond het eerste oogenbijk als door den schrik verlamd. Het be richt, dat hij bij monde van mevrouw Dorner vernam, kwam hem zoo on waarschijnlijk voor, dat hij eenige minuten noodig had, voordat hij het eenigszins begrijpen kon. De verloofde van zijn aangebeden dochter een moordenaarGisteravond, juist op hetzelfde uur dat zij hem in hun gezelligen kring tevergeefs ge wacht hadden, had hij zich schuldig gemaakt aan een vreeselijke, verfoei lijke misdaad, had hij zijn handen bezoedeld met het bloed van zijn evenmensch Maar ook Von Horwitz geloofde in het eerst dat hier slechts een nood- nis worden gegeven van zijn benoe ming. De heer Beijerman noodigde den heer Van Niftrik nu uit den voorzitters hamer over te nemen en het presidium te aanvaarden. De heer Van Niftrik bracht een woord van dank aan den heer Beijer man voor de wijze waarop hij de vergadering geopend had. De heer Van Niftrik wierp daarna een terugblik op het afgeloopen jaar en zeide het volgende In het afgeloopen jaar bleef de samenstelling van de Kamer onver anderd zij had geen verliezen te betreuren, terwijl de aftredende leden de heeren Van Raaite, Van Niftrik, Dudok van Heel en Polak werden herkozen. Ofschoon de gevolgen van de economische en industrieele crisis die elders heeft geheerscht nog in enkele opzichten werden gevoeld, kan het afgeloopen jaar in het alge meen voor onze gemeente gunstig worden genoemd. De groot-industrie had voortdurend werk, hetgeen aan den winkelstand ten goede kwam, terwijl door belangrijken aanbouw van woningen in de ambachtsnijverheid voldoende werk was. De stoomvaart-maatschappij „Zee land" nam in bloei toe, daar zij kan wijzen op een belangrijk grooter pas sagiersvervoer dan in de voorgaande jaren. Van belang ook voor den handel is de stichting eener Hoogere Bur gerschool in deze gemeente, die in September jL.werd geopend. Van de zaken die bij de Kamer in behandeling kwamen of nog aanhan gig bleven noem ik De stichting van een nieuw post en telegraafkantoor. De onderhande lingen die hieromtrent met de ge meente worden gevoerd zijn reeds in een vergevorderd stadium, zoodat bin nenkort een definitieve beslissing van den minister wordt verwacht. Uitbreiding van aanlegplaatsen voor de binnenvaart werd nog niet ver kregen. De aandacht onzer Kamer blijft op het groote handelsbelang gevestigd. Met voldoening kan echter worden gememoreerd dat een groote kolenfirma te Rotterdam een depot alhier aan den Koningsweg heeft ge vestigd, waardoor geregeld schepen naar hier komen die vroeg in Ter Neuzen losten. Van den minister van financiën werd toezegging verkregen dat de geschreven resoluties inzake het tarief van invoerrechten in de „Staatscou rant" zullen worden gepubliceerd. De kwestie van het maken van een brug over de sluizen bleef nog onafgedaan. Ter kennis van het publiek werd gebracht dat gelegenheid bestaat om lottige vergissing kon bestaan, dat de onschuld van den verdachte spoe dig bewezen zou worden. Hij wilde terstond naar den hem persoonlijk bekenden president van het gerechtshof rijden, om van dezen ophelderingen te vragen en hem om krachtdadigen bijstand te verzoeken. De mededeeling echter, die me vrouw Dorner hem met bevende stem, dikwijls door snikken afgebro ken, deed, dat Wilhelm op grond van zijn eigen bekentenis was ge vangen genomen, deed Von Horwitz van dit voornemen afzien. Als vernietigd zonk de fiere man, die zijn leven lang zijn eer vlekke loos had weten te bewaren op den dichtst bijstaanden stoel neder. Nu was inderdaad alles gedaan en hij zelf zoowel als zijn dochter voor de wereld met schande en smaad be laden. De verloofde van zijn dochter had zelf bekend, dat hij lafhartig en verraderlijk zijn naaste had vermoord Langen tijd vermocht de zwaar ge troffen man geen woord te uiten en zijn gelaat werd eensklaps zoo vuur rood, dat de beide zelf zoo diep terneer gedrukte vrouwen zich haast- onder zekere voorwaarden postzegels te doen perforeeren ter voorkoming van diefstallen op kantoren. Op een verzoek der Kamer om bijzondere vacantiekaarten ook alhier verkrijgbaar te stellen, werd door de Maatschappij van Staatsspoorwegen afwijzend beschikt. Gesteund werd een verzoek tot het maken eener Octrooiwet, terwijl naar aanleiding van klachten over het ge brekkige intercommunale telefoonver keer toezegging werd ontvangen, dat hierin verbetering zal worden gebracht. De Kamer wendde zich tot de maat schappij „Zeeland" om haar leed wezen te betuigen over haar besluit een zoodanige voorwaarde te stellen voor de aanbesteding van het maken van 3 nieuwe booten, waardoor het voor de Nederlandsche nijverheid niet mogelijk was mede te dingen. Hiermede meen ik U de voornaam ste werkzaamheden over het afgeloo pen jaar in herinnering te hebben gebracht. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering werden ver volgens gelezen en goedgekeurd. Vervolgens werd mededeeling ge daan van de ontvangst van verschil lende ingekomen boekwerken, tijd schriften enz. Interlocaal telefoonverkeer. Naar aanleiding van een door de Kamer alhier aan den directeur-gene raal der posterijen en telegrafie ge richt schrijven, betreffende klachten over het interlocaal telefoonverkeer) is een schrijven ontvangen van den directeur-generaal, waarin wordt.me degedeeld, dat is nagegaan, hoeveel tijd in de maand November verliep tusschen het oogenblik, waarop de interlocale telefoongesprekken van en voor Vlissingen werden aangevraagd en dat, waarop de gelegenheid tot spreken werd geboden. Het resultaat was als volgtvan de 830 gesprekken werden gevoerd 420 binnen lOminuten 169 van 11 26'minuten; 100 van 21—30minuten; 52 van 31—40 minuten 42 van 41 50 minuten 30 van 50 minuten tot 1 uur; 13 van 1 uur tot 1.15; 3 van 116 tot 1.30 en 1 van 1.40 tol tot 2 uur. Hieruit blijkt, dat 141 gespreksaan- vragen of plm. 17 pet. meer dan 30 minuten en 17 of plm. 25 pet. meer dan een uur oud worden. Gaarne wordt toegegevenfe dat nu en dan lang op aansluiting móet wor den gewacht, doch hierbij mag niet uit het oog worden verloren, dat het steeds toenemende verkeer eerst in den laatsten tijd te groot is geworden voor de capaciteit der beschikbare verkeersmiddelen, terwijl de voorge nomen uitbreiding hiervan nog niet is tot stand kunnen komen. Deze uitbreiding welke een aan- ten hem te hulp snellen, uit vrees, dat hem een beroerte zou treffen, Eindelijk kreeg Von Horwits het spraakvermogen terug. Tegelijk echter welde er een vree» selijk, toomelooze woede in hem op. De zoo fijn beschaafde, anders zoo beminlijke man, gaf zijn toon lucht door een stroom van bittere vergramde woorden, die minuten achtereen aanhield. Hij luisterde niet naar de verzoenende woorden der beide vrouwen, die tevergeefs tracht ten hem tot kalmte te brengen, in tegendeel, elk woord scheen hem nog meer te prikkelen. Hij uitte de scherpste verwijten tegen Wilhelm en beklaagde zich over het noodlot, dat hem, die zijn leven lang de eer van zijn naam hoog gehouden had en op wiens ver leden niet de geringste smet kleefde in zulk een nauwe verbintenis had gebracht met een moordenaar, die zijn zwarte ziel maar al te goed voor de wereld had weten te verbergen. (Wordt vervol ;d).

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1