:crt, 23 Januari. 1909. binnenland. Feuilleton. ,25. No. 19. 47e Jaargang. Zaterdag ne Likeuren ude Oenever ucas Bols m dienst Havendienst. WALCHEREN. er-Schelde. I Aan de algemeene beschouwingen der Eerste Kamer over de Staatsbe grooting voor 1909, is het volgende verstrekking leken alhier, Ikade, AZZINI en andere R. C. N. j. DE VEY i Heer L. F. DERT, ophon Company." der uitvoering van VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. van de velde Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemadX berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. aets s te spreken, e KerK No. 15. 1 nagemaakt geëvenaard. RDAM. jen-HidSLallmrsv.v. 4 40| 5.50f 7.55* 1+ 12.30* 1.15§ 2.—* 5.5.50§ 6.55* p,25§ de Remise, de Zeilmarkt. het Badhuis. 5.15f 6.25f 8 40* l0§ 1.15* 2.2.45* 5.50* 6.55§ 7.50* ill,10f rder dan tot de Re* Zeilmarkt. Badhuis, ïen vertrekken, tot iet Badhuis, vm, 6.6.20, 6.45, 0,10.—, 10.20, 10.40, ,12.30,1.-, 1.30*, 1.55, 4.30, 4.50, 5.20, $5, 8.20. luis veq. 6.10, 6.30, 5, 9.50, 10.10, 10.30, Nm. 12.10, 12.45, .10*, 3.40, 4 10, 4.40, f.05, 7 25, 8.—, 8.30. vallen des Z; UBehe tijd. |slhurg—Domhur^. 6.25, 9.23, 12.18, (Station S.S.) 9.50, .15. .40, 10.40, 1.35, 4.15, tot Koudekerke. iart 1909. 3,23 b) en 6,15 c) d) im. 3,50 b) en 6,45 cl 1,55 gl en 4,45 c) 3,23 en 5.25 c) f)h) n na het vertrek van ■feen.Neuzen vm.8,30, Breskene, BorsBeleen skens ten hoogste 20 boot dea Zondag» ten ten hoogste wachten Staatsbegrooting voor 1909. ontleend Met genoegen hadden vele leden waartoe ook eenige behoorden, die omtrent algemeene beginselen met de regeering verschilden, het optreden en de samenstelling van het tegen woordige kabinet gezien. Enkele leden waren echter van ge voelen dat er geen reden was geweest om het vorige ministerie te noodza ken tot het nemen van ontslag. Con tinuïteit in 's lands bestuur is van het grootste belang in het bijzonder ten opzichte van sommige departe menten met name dat van oorlog en dat van marine. In die continuïteit Ijiag men geen stoornis brengen, tenzij men bij machte is volgens eigen be- Brinselen te regeeren. Met het over nemen van talrijke wetsontwerpen van zijn voorganger door dit ministerie bleek volgens deze leden voldoende dat men nog veel had kunnen tot stand brengen met het vorige ener dus geen aanleiding had bestaan om dit tot heengaan te dwingen. I Dit gevoelen bleef echter niet zon der tegenspraak. Men kan, werd ge zegd, aan dit ministerie moeilijk een grief maken, van zijn optreden, even min als aan de rechterzijde van het omverwerpen van het vorig kabinet. Gewezen werd erop dat onder de 53 leden die tegen de oorlogsbegrooting op 21 Dec. 1907 stemden, een tiental tot verschillende groepen van de lin kerzijde behoorde, zoodat er van een vooraf beraamd plan tot verwerping van het zittend kabinet moeilijk sprake kan wezen. B Eenige leden protesteerden tegen de gevleugelde woorden „in onvoor zichtigheid geboren", welke zij geheel ten onrechte op het optreden van het kabinet toegepast achten. Over de houding van het ministerie bestond verschil van opvatting. Sommigen oordeelden dat die hou ding in den korten tijd sedert het kabinet was opgetreden veranderd was, terwijl het bij zijn optreden een meer gematigd karakter scheen aan te nemen, had het ministerie zich thans uitdrukkelijk homogeen verklaard met dat van 1901. Tot staving dezer be wering werd gewezen op het bekende schrijven van dr. Kuyper aan de kies vereniging te Ommen. Dat het kabi net de eerst aangenomen bezadigde houding had laten varen en op het voorbeeld van het kabinet-Kuyper zijne beginselen scherp had geaccen tueerd, werd door deze leden betreurd. Zij meenden, dat de nadere verklaring bij de beraadslaging over de begroo- 114.) ■Deze scheen geen acht te slaan op die beleedigende woorden. „Gij erkent gisteravond in de wo ning van Dorner geweest te zijn vroeg hij kalm. ijl „Zeker." ■„Hoe laat zijt gij daar gekomen „Het zal tusschen acht en negen uur geweest zijn nauwkeurig weet 'k het niet." pij „En wanneer zijt gij heengegaan §y„Omstreeks tien uur." „Wanneer zijt gij door den hon gebeten vroeg thans de commis saris. „Toen ik de woning verlaten wil 6e, antwoordde Wilhelm zonder be denking. „Het dier sloop mij in de wdnkere gang na en beet mij in de nand op 't oogenblik, dat ik de knop van de voordeur greep. Zijn meester Kwam mij daarna te hulp en joeg ttng gegeven, weinig belooft voor de toekomst, indien de verkiezingen in het voordeel van het kabinet moch ten uitvallen. Deze beschouwingen vonden bij andere leden bestrijding. Deze leden betoogden dat geen verwijt van onoprechtheid en dubbel zinnigheid het ministerie kon treffen, wat ook van andere zijde door velen werd toegegeven. Dat door het kabinet de z.g. anti these niet op den voorgrond werd gesteld, werd door sommige leden, die met ingenomenheid het optreden van het kabinet hadden begroet, ge lukkig geacht. Niet algemeen werd aan deze ge- dachtenwisseling deelgenomen, want onderscheidene leden verklaarden zich te zullen onthouden van in grijpende politieke beschouwingen, omdat het oogenblik hun daartoe minder geschikt voorkwam. Van zeer verschillende zijden meen de men de Regeering te moeten waarschuwen tegen al te groote toe gevendheid ten opzichte van de „z. vooruitstrevende eischen der de mocratie. Een woord van lof en hulde, kwam meende men algemeen aan de re geering toe voor de wijze, waarop onze nationale waardigheid was hoog gehouden bij het geschil met Vene zuela. Men ach'tte dien lof en die hulde verdiend, al moest daarbij ook in aanmerking worden genomen dat omstandigheden, waarop Nederland geen invloed kon oefenen, zeer in ons voordeel gewerkt hebben. Nederland en Venezuela. Het onderhond dat dr. Paul, de Venezolaansche afgezant, gistermid dag met den minister van buitenland- sche zaken, den heer De Marees van Swinderen, aan diens departement had, duurde ongeveer één uur. Naar men verneemt, is na de eerste kennismaking het onderhoud op zoo bevredigende wijze voortgezet dat men het spoediger dan verwacht werd over de hoofdzaken is kunnen eens worden, zoodat zal kunnen worden overgegaan tot de voorbe reiding van de definitieve vaststelling van het protocol waardoor de diplo matieke betrekkingen met Venezuela officieel hersteld worden. Dy. Paul verklaarde, dat de opvat tingen van den minister omtrent den aard der te treffen regeling bleken overeen te stemmen met die der Ve nezolaansche regeering. In den loop der volgende week zal vermoedelijk het protocol gereed zijn. De algemeene verkiezing. Over het program der Liberale Unie schrijft de bekende Haagsche correspondent der „Zutph. Ct." het volgende Algemeen kiesrecht, ouderdomszorg die twee geweldige leuzen wenscht het hoofdbestuur der Liberale Unie in den aanstaanden verkiezingsstrijd alle anderen te doen overstemmen. Wij verheugen ons over die krach tige kortheid, omdat in die drie woor den een politiek beginsel en een politiek doel besloten zijn; omdat zij overigens duidelijk aangeven in welke richting de Unie-liberalen het regee- ringsbeleid wenschen te sturen. Te zwaar weegt de invloed der meergegoeden in den Staat over tientallen van jaren wordt naar een verplaatsing van het evenwichtspunt in de politiek gestreefd, telkens en telkens is het ietwat vooruitgeschoven, maar de definitieve oplossing, de ont voogding van alle staatsburgers, die eisch van recht, bleef uit door de macht van wie een sterken drang naar sociale hervorming vreezen. Daarom in de eerste plaats is het algemeen kiesrecht noodwendig. Het hoofdbestuur wil te gemoet komen in de nooden van die mede burgers wien het niet gelukt is als zij oud geworden zijn in eigen le vensonderhoud te voorzien. Met opzet heeft het, en terecht, een ruimere om schrijving gekozen, dan vroeger werd gebezigd. De glorie van het Duit- sche stelsel, de verplichte verzekering is aan 't tanen en waar in Engeland in enkele maanden voor de ouden van dagen een voorziening is tot stand gebracht die door alle kringen der bevolking met instemming is bc groet en door alle partijen als een voorloopig bevredigende oplossing van liet vraagstuk is aanvaard daar wil het hoofdbestuur zich niet eenvoudig vastklampen aan de Duit- sche misstanden. Hoofdzaak is dat door den Staat gezorgd worde, zoo spoedig mogelijk. Met ijdele leuzen is het voik reeds zoo didwijls ge paaid. Nadat het liberale kabinet de ongevallen- en woningwetten had gegeven, kwam dr. Kuyper in 1901 aan het bewind hij zou de ouder- domsverzekering tot stand brengen, een invaliditeitsverzekering op den koop toe geven, en wat is er van terecht gekomen Niets. Zelfs het ontwerp Kuyper bleek niets dan een tooneelstellage, die in werkelijkheid niet te gebruiken viel. Intusschen wordt gewacht. Minis teries komen en gaan. Minister Talma is nog aan het studeeren, hij houdt vast aan de leus van dr. Kuyper, om zoo niet voor de leus, maar zegt toch toe dat hij ook andere dan het door dezen voorgestane stelsel zal bestudeeren. Hij weet dus zelf nog niet hoe hij de zaak zal aanpakken, hij weet nog veel minder of de rechter zijde hem, indien hij ooit zijn stand- Abonnemenfs-Aduerfentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden. hem in de kamer terug". „En met die zeker pijnlijke wond zijt gij zoo, zonder iets te doen heengegaan vroeg Niederer hoofdschuddend. „Gij hebt geen verwijt tot den eigenaar gericht, of de wond ook maar uitge- wasschen De advocaat zag hem kalm aan. „Ik had er mijn reden toe, die wo ning zoo snel mogelijk te verlaten," zeide hij kortaf. „Dat wil ik wel gelooven," zeide Lodder met een veeibeteekenenden glimlach. „Zal ik nu eindelijk eens verne men, in welke hoedanigheid de hee- ren bij mij zijn gekomen vroeg Wilhelm gemelijk. „Bevondt gij u met den bewoner alleen, of was er nog iemand vroeg de rechter van instructie, zon der op de vraag van den advocaat te letten. „Ik was met hem alleen," ant woordde Wilhelm met klimmend on geduld. „Denk goed na, alvorens te ant woorden," vermaanden Niederer. In deze omstandigheden hangt er zeer veel van deze vraag voor u af." Wilhelm wilde driftig opspringen, maar de pijn aan zijn hand belette hem dit. „Ik ben dit eindelooze vragen moede," zeide hij, niet in staat zijn misnoegen langer te verbergen. „Er was niemand in de woning, behalve ik en die mijnheer Dor ner ik kon dat duidelijk merken aan den hond, die, op den man afgericht, zich zeker niet rustig zou gehouden hebben, wanneer een derde zich be vonden had in het aicoof, waarvan ten overvloede de deur openstond. Mijn mijnheer Dorner zeide mij ook, dat wij geheel alleen waren." „In weike betrekking stondt gij tot Dorner vroeg de rechter van in structie. „Daarop weiger ik te antwoorden," zei Wilhelm. „Zooals gij wilt," zeide Niederer, terwijl hij even de schouders op haalde. „Met welk doel waart gij bij uw naamgenoot gekomen „Dat zijn mijn zaken, die ik aan niemand kan meedeelen." Thans stampte de rechter van in structie toornig met den voet op den grond. punt kiezen zal, wil volgen. Uitstel, wederom uitstel, ziedaar de geschie denis van de ouderdomszorg. Heeft niet de „Standaard" zelf in 't licht gesteld, dat de heer Talma het volk een tiental jaren en meer zou laten wachten Aan dat gehaspel moet een einde komen, vastberaden dient de weg naar democratische hervorming te worden betreden Ouderdomszorg, algemeen kiesrecht, heldere, pakkende leuzen, die den politieken strijd op zuiveren bodem brengen. Staatspensionneering. Het hoofdbestuur van den bond voor Staatspensionneering heeft be sloten twee bondsleden naar Dene marken te zenden ter bestudeering van de werking der Deensche pensi oenwet van 9 April 1891. Daartoe zijn aangezocht de heeren ds. D. A. van Krevelen en Frans Netscher. Door een commissie uit het hoofd bestuur van den bond voor Staats pensionneering, bestaande uit de hee ren ds. D. A. van Krevelen, Frans Netscher en G. L. Janssen zal een concept-wetsontwerp op de Staats pensionneering met memorie van toe lichting worden opgesteld, ten einde in concreten vorm de wenschen van dien bond ter kennis van het alge meen te brengen. Vooral zal daarbij ook de financieele zijde van het vraagstuk onder de oogen worden gezien. In de jongste vergadering van het hoofdbestuur van den bond voor Staatspensionneering is het advies vastgesteld, te geven aan de leden en afdeelingen van den bond inzake het oefenen van invloed bij de a. s. verkiezingen. Daarvoor is een vorm gevonden, die den bond en de afdeelingen als zoodanig buiten de politiek houdt, doch den invloed der bondsleden- kiezers op hun eigen politieke partij geheel tot zijn recht doet komen. Door den minister van oorlog zijn nadere voorschriften gegeven omtrent het vorderen van een schriftelijk be wijs, in al die gevallen, waarin ten behoeve van eenig dienstvak of van eenige inrichting, behoorende onder zijn departement, of wel ten behoeve van een der korpsen of onderdeelen van het leger, opdracht moet worden verstrekt tot het verrichten van werk zaamheden of het doen van leveringen, waarvan de kosten meer dan f 300 zullen bedragen, doch waarvoor geene schriftelijke overeenkomst wordt aan gegaan. Vlissingen, 22 Januari. Het Offer. Gisteravond werd in het Concert gebouw door de dames-zangvereeni- „Verduiveld, mijnheer," zeide hij driftig, „gij vat de zaak verkeerd op Het past u volstrekt niet ons uit de hoogte aan te sprekengij zoudt veel verstandiger doen te antwoor den, of zou het werkelijk tot een arrestatie moeten komen Weder week de kleur van het ge laat van Wilhelm. „Het is reeds de tweede maal, dat gij dit vreeselijke woord uitspreekt," zeide hij dof. „Wat is er gebeurd, dat u aanleiding kon geven „Speel toch de onnoozeie niet," zeide de commissaris, die intusschen vluchtig de kamer doorzocht had, „gij weet even goed als wij, dat Dor ner vermoord gevonden is. Zeg ons liever, waar gij het scheermes van uw slachtoffer gelaten hebt, waarmede gij den moord hebt gepleegd." Het gelaat van Wilhelm werd zoo mogelijk nog bleekereen uitdruk king van grenzelooze ontzetting ver toonde zich op zijn trekken, die men echter voor het bewijs van schuld bewustzijn en een pijnigend geweten kon aanzien. Tegen verwachting sprak hij geen woord, alleen kneep hij zijn lippen krampachtig samen. ging „Polyhymnia" een zangspel in vijf bedrijven ten gehoore gebracht. Omtrent den inhoud van den tekst is in dit blad reeds een en ander ge zegd wij kunnen ons daarom ge voegelijk bepalen tot de muziek en de uitvoering. Wat de muziek betreft, moet erkend worden, dat de bewerker van het muzikaal tooneelspel geluk kig is geweest in zijne keuzegeen overdaad noch triviaalachtige melo dieën waardige ernst, gedragen mu ziek, bescheiden, maar sprekende zangwijzen, alle zoo getrouw mogelijk in den stiji. Zelfs het koor der Zi geunerinnen, waarmede het derde bedrijf begon, met den eigenaardigen, eenvoudigen en toch sierlijken dans, bleef in uitvoering binnen de grenzen, die in dergelijke tooneelen zoo licht worden overschreden. Voor de uitvoering is een woord van lof hier op zijn plaats. Immers bij 't aandachtig nagaan van den tekst en het volgen van de voordracht, wekte het verbazing met welk eene nauwgezetheid elk tooneel werd weer gegeven daar is heel wat studie en opoffering voor noodig geweest en de executanten hebben eer van haar werk gehad, wat dan ook van den kant van het publiek bij herhaling werd erkend. De hoofdrol was in zeer goede handen. Schoon de zang van Columba ons niet altijd kon be koren, hare actie en voordracht waren zeer goedzij heeft van het begin tot het einde haar veeleischende rol uitstekend vervuld en verdient op de allereerste plaats een woord van lof voor haar mooi spel. Columba neme ais or.s bouquet deze welver diende lofspraak aan. Na haar moet Kuno genoemd wor den, die eveneens met groote nauwge zetheid haar rol vervulde. De Heremiet was een aardige verschijning; zij vooral onderscheidde zich door eene heldere, duidelijke uitspraak, zoodat men haar zonder tekstboekje goed kon volgen. Dankbaar was het te luisteren naar het mooie geluid van Wita en de „Booze Geest" maakte door hare verschijning, gebaren en houding het spookachtige van het tooneel volko men. Ook de koren voldeden goed. De fantastische aanblik van het too neel met al die schilderachtige cos tumes, de rustige zang, de treffende aandacht in de zaal, alles werkte mede om den indruk zoo aangenaam mogelijk te doen zijn. Het geheel heeft dan ook zijne uitwerking niet gemist; dat bleek uit het herhaald applaushet publiek, dat in zeer grooten getale aanwezig was, toonde zich overvoidaan. De begeleiding van het zangspel was in goede handende violen werkten mooi. Zooals bekend is, werd de uitvoering gegeven ten bate van de vereeniging „Hulp in Nood." De beide ambtenaren hielden zijn stilzwijgen klaarblijkelijk voor schuld bewustzijn, want hun trekken wer den dreigender. „Laat ons nu die noodelooze leu gens staken," zeide Lodder heftig. „Waarom hebt gij ook den hond af gemaakt Gebeurde het voor of na den moord Maar vruchteloos wachtte hij weer op een antwoord van den man, die als verlamd voor hem stond. Deze streek de hand over het voorhoofd en haalde diep adem. „Er bestaat een bestraffende ge rechtigheid," mompelde hij. „Moeder, moeder, gij zijt gewroken l" Ongeduldig greep Niederer hem bij den rechterarm. „Antwoord zeide hij met gezag. „Men heeft u gezien, toen gij, reeds in de grootste opgewondenheid en met het kennelijk doei uw gelaat te verbergen, ten huize van uw naam genoot zijt gekomen. Volgens uw eigen verklaring hebt gij u ongeveer twee volle uren in de woning opge houden. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1