20 Januari. 1909. Woeosdag binnenland. Feuilleton. No. 16. 47e Jaargang, Land- en Tuinbouw. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Hofberichten. H M. de Koningin en Z. K. H. de Prins, zoomede H. M. de Koningin- Moeder, waren Zondagvoormiddag in de Kloosterkerk te 'sHage, waar ds. H. Th. Obbink als voorganger optrad. De beide Koninginnen hebben deel genomen aan het Heilig Avondmaal. Na de derde tafel verliet het Ko ninklijk gezelschap de kerk. De Vorstelijke Familie was van een groot gevolg vergezeld. H. M. zag er zeer welvarend uit. Minister van Waterstaat. De „Tijd" schrijft: Er loopen te Maastricht in goedingelichte kringen hardnekkige geruchten, dat het Eerste Kamerlid de heer Regout benoemd zou zijn of zou worden tot minister van waterstaat. Vrijzinnig-democratische Bond. In het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht werd Zon dag, onder voorzitterschap van mr. M. W. F. Treub, een buitengewone algemeene vergadering gehouden van den Vrijzinnig-democratischen Bond. De voorzitter opende met een rede „Vrijheid en Democratie," handelend over de hoofdgedachten, welke ten grondslag liggen aan beginselverkla ring en werkprogramma der vrijz.-de- mocr. partij. Moesten wij aldus spr. onze politieke tegenstanders, vooral de sociaal-democraten, gelooven, dan zou het ons ontbreken aan vasten grond onder de voeten, dan zou onze poli tiek zijn een bloot opportunistische, dan zou onze partij elke wijsgeerige basis missen en zouden wij in het onzekere verkeeren, omtrent de maat schappelijke ontwikkelingslijn, welke ons bij ons practised werk tot leid draad heeft te strekken. „Een ieder stuurt zijn weegs, en niemand weet, waarheen." Dit zouden onze tegen standers wel gaarne als devies op onze partij willen kleven. En zoo her haaldelijk wordt verzekerd, dat dit devies voor haar zou passen, dat er allicht onder onze partijgenooten zei ven zijn, die zich nu en dan afvragen, of deze critiek niet een kern van waarheid in zich heeft, of inderdaad wel een groote, leidende gedachte aan ons streven ten grondslag ligt. Daarom koos spr. als hoofddoel voor deze rede: den wankelmoedigen binnen de partijgelederen, 'n riem onder het hart te steken, de weifelaars daar buiten tot haar te trekken. Objectief gesproken, afgezien van toevallige omstandigheden, aldus spr., ligt de hoofdzaak der combinatie van vrijzinnigheid en democratie in het laatste element van deze twee-een- Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, ij TELEFOONNUMMER 10. fibonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden ll.) „Mijnheer de inspecteur heeft reeds in huis rondgevraagd niemand is na tien uur van huis geweest of heeft iemand uitgelaten." „Alleen mr. Dorner. ging u voor bij „Hij alleen." Weder spraken de beambten met elkaar. „Het wil er bij mij maar niet in, dat onze advocaat, de slimste rechts geleerde uit de stad, zijn eigen ver rader zou geworden zijn," fluisterde Lodder. „Maar de mogelijkheid, dat een ander de daad kan volbracht heb ben, schijnt mij geheel uitgesloten," zeide de rechter van instructie op weloverlegden toon. In plaats van een antwoord te ge ven, snelde de commissaris weder de alcoof in, en lichtte die in het rond. heid. In onze democratie ligt onze kracht, de bestaansgrond van onze partij als afzonderlijke politieke groep. Maar dit neemt niet weg, dat de vrij zinnigheid bij ons meer is dan een bijkomstig aanhangsel. 'Bij ons staan vrijzinnigheid en democratie niet los naast elkaar, zij zijn uitvloeisels van eenzelfde hoofdgedachte omtrent het geen de maatschappelijke vooruitgang den menschen in toenemende mate brengen zal. Na breedvoerige politieke beschou wingen aan de hand van een histo- rischen terugblik op het politieke leven in ons land, kwam spr. tot het slot van zijn rede. Het meerendeel der sociologen, betoogde hij nog, treedt niet buiten de kringen der wetenschappelijke wereld niet om dat zij minder doordrongen zouden zijn of geweest zijn van de juistheid van hun leer, maar omdat zij, mis schien wel doordien deze ook geen sterken riek heeft van geestesaristo cratie, niet hebben gevoeld het de mocratische principe, dat op den bodem daarvan ligt, omdat zij niet hebben ingezien, dat de staat alleen dan voor allen de gunstigst moge lijke maatschappelijke ontwikkelings- voorwa'arden scheppen kan, als hij in waarheid de staat van allen is omdat zij niet hebben beseft, dat een staat, die aan de hooge roeping, welke zij hem toedachten, heeft te voldoen, niet éénzijdig kan en mag staan onder den invloed van dat deel van het volk, dat juist in zijn voor rechten moet worden geknot om voor de groote menigte verhooging en verbetering van ontwikkelingskan sen mogelijk te maken omdat zij niet hebben overwogen, dat hun leer rechtstreeks heenwijst naar algemeene deelneming van alle leden en alle lagen van het volk bij bepaling van richting en beleid van wetgeving en staatsbestuur, omdat zij niet hebben begrepen, dat wat zij van den staat verlangen, in één woord, alleen kan worden gegeven bij een in merg en nieren democratisch staatsbestel. Die ontbrekende schakel in hun wetenschappelijk betoog hebben wij als practische politieke partij daarin gevoegd, daarmede, de leer dragende uit het studeervertrek en haar als richtsnoer van practisch politiek be leid plaatsende midden in het strijd gewoel van het maatschappelijk, het staatkundig leven. Zoo wordt dan ons streven gedra gen, eendeels door de wetenschap, anderdeels door ons democratisch besef. Zoo werkt thans, wat voorheen slechts wetenschappelijke waarde had, in het maatschappelijk leven door en zal het dit, naar wij vast vertrouwen, in de toekomst in verhoogde mate doen. En zoo krijgt ook wat wij voor het heden als het eerst noodige op- „Zeg eens even, dokter," sprak hij daarop, „is het mogelijk, dat een wildvreemde man, dit als bijzonder boosaardig beschreven dier zonder hardnekkig gevecht onschadelijk heeft kunnen maken „Geen deuken aan," zeide hij. „Het dier zou zich tegen eiken vreem deling lot het uiterste verdedigd hebben, maar het is gestorven zon der een kik te geven met het vlijm scherp mes is het de keel doorge sneden." „Dat heeft onmogelijk een vreem deling kunnen doen riep de com missaris uit. „Waarom kan zijn meester het niet zelf gedaan hebben vroeg Niederen, die nu ook op den drempel van de alcoof kwam. „Dit vermoeden komt mij wel onwaarschijnlijk voorin- tusschen, zeg mij eens," viel hij zich zelf in de rede, zich tot den dokter wendende, „is een zelfmoord niet mogelijk „Geheel en al onmogelijk," weer legde de justitiedokter. „Reeds een leek moest inzien, dat niemand zich zelf zulk een vreeselijke wond kan toebrengen;in dit gjval zou ook de eischen dubbele wijding en worden wij gestaald in onzen strijd voor de mocratiseering van den staat, voor het algemeen kiesrecht en de grond wetsherziening, die ons dit zal bren gen. Na de rede van den voorzitter werd het 'eerst aan de orde gesteld de vraag of de Bond zal samenwer ken met het Alg. Ned. Werklieden verbond. Met algemeene stemmen werd dienovereenkomstig besloten. Hierna kwam men tot de behande ling van het verkiezingsprogram. De voorzitter stelde voor eerst in open bare vergadering het program te be spreken en vast te stellen en daarna in een huishoudelijke bijeenkomst nader de punten van taktiek te be spreken. Leiden stelde voor een voor de pers niet toegankelijke vergadering te laten voorafgaan, wat echter met 62 tegen 10 stemmen werd uerworpen. De heer Mendell uit Amsterdam laakte het in het hoofdbestuur dat het onderhandeld had met het Ned. Werkliedenverbond zonder de afdee- lingen er in te kennen. De wijze waarop dit progam tot stand kwam noemde hij on-democratisch. Enkele andere sprekers steunden dezen spr. die echter door mr. Marchant en den voorzitter werd bestreden. Ook over het concept-program werd nog al uitvoerig van gedachten ge wisseld en enkele amendementen werden aangenomen, terwijl enkele redactiewijzigingen aan het bestuur werden overgelaten. Het gewijzigd program luidde ten slotte in hoofdzaak als volgt Op den voorgrond staan Algemeen kiesrecht en grond-wetsherziening die een waarborg voor vrouwenkiesrecht zal opleveren. Mocht dit vooralsnog niet worden bereikt, dan zal in elk geval worden aangestuurd op den wettelijk geregelden tienurigen werk dag. Uitbreiding der verplichte verzeke ring van Staatswege en zorg voor ouden van dagen. Algemeene volks ontwikkeling en vakopleiding met volstrekte handhaving der neutraliteit der openbare school. Staatsexploitatie onzer spoorwegen. Een volksleger en inkrimping van militaire uitgaven, welke het nu bestaande handhaven. Stoffelijke en geestelijke ontwikke ling der inlandsche bevolking in de koloniën met uitbreiding van het be stuur door inlanders. Belasting naar draagkracht. Wettelijke regeling van den rechtstoestand der ambtenaren. Algemeen Nederlandsch Werklieden verbond. in de Zondag en gisteren te Rot terdam gehouden jaarlijksche alge meene vergadering is na breed voerige gedachtenwisseling ten snede van boven naar beneden loo pen en niet omgekeerd." „Dus werkelijk een vermetele, goed overlegde moord," mompelde Niede ren, in Wiens voorhoofd diepe rim pels trokken. Hij liep met over de borst ge kruiste armen de kamer op en neer hoofdschuddend bleef hij vervolgens bij de letters op den vloer staan en bekeek die opmerkzaam. „Evenveel uitgangspunten als raad sels," mompelde hij. „Ook mij komt het onaannemelijk voor, dat deze scherpzinnige jurist zichzelf zou aan geklaagd hebben en toch goed be schouwd Hij haalde de schouders op en voltooide zijn zin niet. „Onze plicht is hier volbrachtde inspecteur zal de woning verzegelen en voor het overbrengen der lijken zorgen. Gij," voegde hij daarop tot de beide vrouwen toe, „komt van-, middag om vier uur in mijn kabinet, om van uwe verklaringen proces ver baal te laten opmaken. En nu voor uit," besloot hij, terwijl hij de hand op den arm van den commissaris legde, „wij hebben geen oogenblik slotte met op éen na algemeene stem men aangenomen het volgende pro gramma voor de aanstaande verkie zingen De jaarvergadering van het A. N. W. V. besluit, dat bij de algemeene verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal op den voor grond zal staan algemeen kiesrecht en Grondwetsherziening die dat waar borgen en de mogelijkheid voor vrouwenkiesrecht zal openen. Voorts zal in elk geval worden aangestuurd op Den wettelijk gere gelden tien-uren-dag in afwachting van den acht-uren-dag ook voor den landbouw. Verplichte sociale verze kering van staatswegezorg voor ouden van dagen (Staatspensionnee- ring). Algemeene volksontwikkeling en vakopleiding, Staatsexploitatie on zer spoorwegen. Een volksleger en inkrimping van uitgaven. Stoffelijke en geestelijke ontwikkeling der in landsche bevolking in de koloniën. Belasting naar draagkracht. Regeling van den rechtstoestand voor personen in dienst van rijk, provincie en ge meente. „Ons Belang", Het hoofdbestuur der onderofficiers- vereeniging „Ons Belang" heeft aan den minister van oorlog, met betrek king tot diens voorstel, om door een onpartijdige commissie van officieren te doen onderzoeken het al of niet gewenschte van een samensmelting met de vereeniging „Onderlinge Voorzorg" en het in verband daar mede gedane verzoek om overlegging van alle schrifturen, omtrent de zaak gewisseld medegedeeld, dat het zich niet gerechtigd acht in zake be doeld zijn medewerking te verleenen. Het meent, dat de instelling der com missie in strijd is met artikel 9 der Grondwet, de wet op het recht van vereeniging en vergadering, en de verschillende koninklijke besluiten tot goedkeuring der vereeniging. Gaarne ziet het hoofdbestuur, gelet op het groote belang der zaak, zich de ge legenheid geopend, om tegenover den minister persoonlijk de eenzijdige in lichtingen in deze zaak ontvangen, te ontzenuwen. De gehuwde onderwijzeres. Het bestuur der afdeeling Amster dam van den Bond van Ned. Onder wijzers, heeft aan den gemeenteraad een adres gezonden naar aanleiding van het voorstel van B. en W., om aan onderwijzeressen bij huwelijk ontslag te geven. Adressante verzoekt dit niet aan te nemen, en wel om de volgende redenen le. omdat het onbillijk is en onrechtvaardig, ambte naren te ontslaan, alleen op vermoe den van latere ongeschiktheid of mogelijk plichtsverzuim2e. omdat te verliezen. Ga mee naar den ad vocaat Dornerik ben nieuwsgierig, wat deze heer van onze ontdekkingen zal zeggen." „Ik vrees, dat onze gang daarheen zal eindigen met een arrestatie, merkte de commissaris zacht aan, terwijl hij misnoegd de schouders ophaalde. Het was intusschen twee uur na middag geworden. „Wij zullen terstond naar het woonhuis van den advocaat moeten rijden, wanneer wij hem willen tref fen," zeide de commissaris„zijn kantoor is om dezen tijd gesloten.' „Moet hij vandaag niet op het ge rechtshof wezen vroeg Niederen Zijn ondergeschikte schudde ont kennend het hoofd, hij had den roos ter van dien dag nauwkeurig nage zien en wist, dat Dorner geen plei dooi te voeren had. „Dan onverwijld naar het woon huis van dien heer," beval Niederen De commissaris bracht dit bevel aan den koetsier over met de noodige aanwijzingen, eneen half uur later stond het rijtuig stil voor een groot, prachtig huis in een der voornaamste het niet in 't belang is vanjjhet on derwijs, wanneer een groep onder wijskrachten, waarbij uitstekende kun nen zijn, uit de school wordt ge weerd 3e. omdat in 't algemeen mag worden aangenomen, dat de gehuwde vrouw, vooral, wanneer zij moeder is geworden, stijgt in waarde voor de school4e. omdat het zeer be denkelijk is, het huwelijk in deze gelijk te stellen, met een 'strafbaar feit. Wij hebben de vorige week ver zuimd onder de steden die steeds toenemen in bevolking ook Nijmegen te noemen. Deze gemeente toch ziet haar inwonertal verbazend toenemen. In het afgeloopen jaar weer met 1522 zielen, waarvan 808 door meerdere vestiging dan vertrek. Op 1 Januari telde Nijmegen 54735 inwoners tegen 24794 vóór dertig jaren. In den tuin. Het is bekend, dat men het afkoe len der planten door uitstraling aan merkelijk kan tegengaan, hetzij door ze te plaatsen in de nabijheid van een muur, hetzij door er boven uit te spannen verschillende soorten van schermen, zooals stroomatten, teenen horden, zeilen enz. De tuiniers wenden reeds sedert lang dit middel aan om hun gewas sen tegen de nachtvorsten te be schermen. Dit is echter niet het eenige voordeel. De mindere afkoeling heeft ook grooten invloed op den groei der planten. Aan de „Ecole nationale d'horti- culture" te Versailles zijn verschil lende proeven genomen. Men plaatste stroomatten horizontaal op een af stand van 10 c.M. boven de planten. De eerste proef werd genomen met kool en heeft geduurd van -2 Maart tot 21 juni. Gedurende de geheele maand Maart bleven beide, beschermd gedurende den nacht en onbeschermd, gelijk aan elkaar. Maar in den loop van de maand April schoot de be schermde kool meer en meer vooruit en ten slotte nam het verschil onver wachte afmetingen aan. Ziehier wat van 1 Are (100 vierk. meter) werd verkregen bedekte kool 1103.4 K.G., onbedekte 900 K.G.,verschil 203.4 KG, Door het toedekken gedurende den nacht was de ontwikkeling in hooge mate begunstigd. Gedurende deze proefneming heeft men verschillende keeren de tempe ratuur der buitenste bladeren van de planten onderzochtden 7en Maart b.v. te 5 uur in den morgen, bij heldere lucht, was zij 5.2 graden onder de stroomat en 2.3 graden op het onbedekte stuk grond, alzooeen ver schil van 2.9 graden. straten van het westen der stad. Onderzoekend liet de rechter van instructie bij het uitstappen den blik gaan over het groot aantal vensters, wier blanke spiegelruiten in de Juni zon glinsterden. „Onze man woont in de duurste buurt," zeide hij. „Advocaat Dorner kan het beta len," zeide Lodder met een glimlach. „Zijn praktijk moet hem in het laatste jaar meer dan 100,000 mark hebben opgebracht." Niederen gaf geen antwoord. Met de beide politie-agenten in burgerkleeding, die tegenover hen in het rijtuig hadden gezeten, gingen zij door het ijzeren hek, een meesterstuk van smeedwerk, dat op het schellen door den portier geopend was, en gingen door de prachtige vestibule geheel van marmer met verguldsel, de met kostbare tapijten belegde dubbele trap op, die naar de boven verdiepingen voerde. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1