19 Januari. e Stand. :en Dinsdag Feuilleton. 47e Jaargang. 1909, - BINNENLAND, 'ROO. daar hij met de n hun eigen taal >orkomend behan- n meebracht. Dral in de bergen ;n geheelen winter ;tormen en vorst laait tot 40 gr. Cel- roeit het veld ten- inge abstractie der bergen in de da- en winter. Drink- uit gesmolten Hedin woonde al t, maar had geen och van het kli- de bevolking te het stroomgebied bij Lassa kennen bruik van booten, ten op de kleine Tibet werden door verbazing aange- n dat de Tibeta- eweer met langen ia is reeds sedert ibet weg en heeft Peking verlaten nd waar hij zich wordt onderwijl bestuurd. De Chi- 3g steeds het op- iegouvernements- atselijke bestuur- ral hun soldaten, Tngelsche invloed dwenen. De En- nogen tegenwoor- handelsweg over aloeng gebruiken; Tibet is voor hen en gaan de Chi- eleid te werk en het land weder cht krijgen gelijk geval was. die zijn eenigen ng onder de pries- ook slechts zoo n als hij Chinees- De Tibetaansche eddhistisch maar beschaving staat ti trap'der natuur- Petersburg o, a, lan bezoeken, die wijlen koning Os- grootste gedeelte expeditie droeg, roegen deze voor ip van uitrusting, n, loon en on- dienden en 130 ulden. Hedin was de eenige Euro- iziger heeft dui- ningen gemaakt, erbij. Ze werden elwerk bijeenge- ;n in het Engelsch Januari OU W D: jm. 24 j. en L. UWD: 31 j. en C. P, LEN; is, geb. Walrave, ;b. de Bruijne, z, Van Noppen, z. geb. Godde, d. it, geb. Kusse, z. Van Gessel, d. Volk, z. C. otebaart. z. S. lcoen, d. (tweel.) geb. van Bragt, ir, geb. Meertens, geb. Rozemond, Lr, geb. Maas, z. DEN: ;d. van F. C. Ste- P. M. Bos, wed. 91 j. A. de Vries, 83 j. van M. Krij- ider de strengste Glasdeuren en :e Vlissingen in profielkaarten. Prijs per drie maanden 1,30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. -f Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. |j TELEFOONNUMMER 10. ADVERTENT1ËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. De Rijksmiddelen. In de „Staatsct." van Zaterdag avond is opgenomen het overzicht van de opbrengst der Rijksmiddelen over de maand December van het afgeloopen jaar. Deze maand heeft f 14,790,450.37° opgeleverd, tegen f 13,992,483.71° in December 1907, dus bijna 8 ton meer. In verband met de minder goede resultaten der vorige maanden mag deze uitkomst gunstig heeten. Toch blijft zij nog 2 ton beneden de op brengst van 1906, toen f 15,068,224.31 werd ontvangen. 3 Vergeleken met de cijfers van 1907 vertoonen die van December 1908 geen aanmerkelijke verschillen. De meeste zijn iets hooger, zoodat bijna alle middelen hebben medegewerkt om het gunstig verschil met verleden jaar te verkrijgen. i Hooger waren de grondbelasting met f 190,000, de personeele belasting met f 26,000, de bedrijfsbelasting met f 83,000, de invoerrechten met f41,000, de suikeraccijns met f 45,000, het ge distilleerd met f22,000, de zoutaccijns met f 29,000, het geslacht met f 12,000, de belasting op gouden en zilveren werken met f6000, de zegelrechten met f 69,000, de hypotheekrechten met f 11,000, de domeinen met f 196,000, de posterijen met f28,000 en de rijks telegraaf met f 34,000. Minder is ontvangen uit het recht op de mijnen f4000, den wijn accijns f16,000, de registratierechten f15,000, de successierechten f 31,000 en de loodsgelden f 23,000, terwijl ongeveer gelijke bedragen werden ontvangen uit de vermogensbelasting, den bieraccijns, de Staatsloterij en de jacht- en vischacten. Belangrijker zijn natuurlijk de ver schillen in de opbrengsten der mid delen over het geheele afgeloopen jaar, vergeleken met 1907. In 1908 werd meer ontvangen dan in 1907 uit de grondbelasting f 359,000, het personeel f 275,000, de vermogensbelasting f2000, den zoutaccijns f 9000, de zegelrechten f 171,000, de hypotheekrechten f 4000, de successierechten f2,031,000, de domeinen f 41,000, de posterijen f151,000, de rijkstelegraaf f85,000, de Staatsloterij f 1000 en de jacht en vischacten f2000. Daarentegen leverden verleden jaar minder opde bedrijfsbelasting f708,000, het recht op de mijnen f 10,000, de invoerrechten f 374,000, de suikeraccijns f82,000, de wijn accijns f 100,000, het gedistilleerd f559,000, de accijns op bier en azijn f62,000, die op het geslacht f 129,000, de belasting op gouden en zilveren werken f 24,000, de registratierechten f20,000, en de loodsgelden f 216,000. io.) „Maar het is toch niet waarschijn lijk, dat de schuldigde zijn eigen naam met het bloed van zijn slachtof fer zou hebben geschreven, om zich zoodoende zelf aan te klagen,"-zeide Lodder. De dokter haalde de schouders op. „Ik heb het genoegen mijnheer Dorner te kennen," zeide hij„Hij J| een man van eer in de schoonste Deteekenis van het woord en niet tot zulk een misdaad in staat." Geen der beide ambtenaren gaf nem antwoordzij fluisterden een Oogenblik met elkaar. „Met welk werktuig kan de moord volbracht zijn vroeg de rechter van instructie, die zich weder tot den Pohtiedokter gewend had. „in elk geval met een vlijmscherp scheermes," antwoordde deze, zonder een oogenblik te aarzelen. „Dat be- Deze cijfers toonen in hoofdzaak aan, dat van vooruitgang bij ver schillende middelen in het afgeloopen jaar geen sprake kan zijn, en dat het vooral de buitengewoon hooge op brengst der successierechten is ge weest, die het jaar heeft goedgemaakt. De geheele ontvangst in 1908 was f 162,556,940,77 (raming f 162,417,595) tegen f 161,712,321.93 in 1907. Werd eerst gevreesd, dat het afgeloopen jaar nog beneden het vorige zou blijven, de beide laatste maanden hebben gezorgd, dat nog f 844,619.84 meer in de schatkist kwam dan in 1907. („N. Ct."). Geschenk aan H. M. de Koningin. De „N. Rott. C." wijst op de ver snippering van krachten in ideëel op zicht, die het gevolg is van het ont staan, overal in het land, in een zeer groot aantal gemeenten elk voor zich zelf, van commissies om H. M. de Koningin een geschenk aan te bieden bij de komende blijde gebeurtenis. Het blad vreest, dat Hare Majesteit zich een aantal, waarschijnlijk hon derden, voorwerpen zal zien toege zonden, die als verzameling misschien heel aardig zullen zijn en als bewij zen van verknochtheid van zoovele gemeenten waardevol, maar die voor practisch gebruik voor het grootste deel niet in aanmerking zullen komen. De „N. R. Ct." vraagt: „heeft iemand zich ervan vergewist of aan H. M. zelve deze vorm van aanhan kelijkheidsbetuiging de meest aange name en meest gewenschte toeschijnt en spreekt dan, indien dit niet het geval mocht zijn, de meening uit dat het nog niet te laat is te trachten één nationale commissie uit al de plaat selijke comité's te vormen, „waardoor het Nederiandsche volk als geheel in staat zou zijn, aan H. M. de ingeza melde gelden te geven in den vorm of met de bestemming, die aan Hare Majesteit zelve het meest welgevallig zal zijn". Het is ons bekend, zegt de „N. Ct." dat Hare Majesteit over het geschenk, haar door de commissie voor Den Haag en zich daarbij aansluitende Hollandsche gemeenten aan te bie den, reeds is geraadpleegd. En wij willen wel zeggen dat wij het zouden betreuren, indien een „nationale con centratie" de aanbieding van een ge schenk in geld aan Hare Majesteit ten gevolge zou hebben en aldus aan dit blijk van sympathie en vreugde van Nederiandsche vrouwen het per soonlijke zou worden ontnomen, het welk gelegen is in de aanbieding van geschenken voor het gebruik van Hare Majesteit zelve. Dat karakter moeten, naar het de „N. Ct." voorkomt, de geschenken bovenal behouden en daarom heeft zij ook niet het oor geleend aan ver wijst de gladde rand van de wond." De commissaris begon, op een wenk van zijn superieur, met een ondergeschikte beambte zoowel de kamer ais het alcoof, dat alleen in de kamer uitkwam, nauwkeurig te door zoeken. Niederen wendde zich weder tot de portierster. „Vertel mij eens iets over de ge woonte van den verslagene," zeide hij. „Wat was hij voor een man, ge zellig of teruggetrokken Ontving hij veel bezoeken of „Niets van dat alles," antwoordde vrouw Klaus terwijl zij haar voor schoot plooide. „Hij was een braaf man, dat moet men hem tot eere na geven en betaalde prompt. Spreken deed hij niet veel, hij zat altijd al leen thuis zijn eenige vriend was zijn hond, een groote Newfoundlan der, een verschrikkelijk dier, dat iemand liefst verscheurd zou hebben, die zijn baas maar schuin aankeek. „Ja, waar is de hond gebleven viel zij zichzelf in de rede. „Dat Turk ons op de woning gelaten heeft!" riep zij uit, waarbij zij de handen in elkaar sloeg. zoeken die tot haar kwamen om aan te dringen op de bestemming van dit geschenk voor het een of andere, niet met Harer Majesteit's persoon in verband staande, nuttige doel. Dit wil echter vooral niet zeggen, dat het blad het wenschelijk zou vinden, indien aan H. M. een groote verzameling van allerlei min of meer kostbare doch onbruikbare voorwer pen werd aangeboden. De „N. Ct." dringt er dus nogmaals op aan, dat de plaatseiijke commis sies zich zooveel mogelijk provinciaal vereenigen. De provinciale commissies en die van de drie groote steden zouden dan samen kunnen raadple gen over een doelmatige verdeeling der aan te bieden geschenken, waar omtrent men eerst Harer Majesteit's wensch zou kunnen vragen te ver nemen. Zoo zou, met kleine bijdragen van veie vrouwen, een beperkt aantal mooie en eigenaardige cadeau's kun nen worden aangeboden, waaraan Hare Majesteit persoonlijk iets heeft. Abonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden. De portefeuille van waterstaat. Voor zoover de informaties van den Haagschen correspondent der„Msb." gaan, is de kans, dat jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer (Nijmegen) de portefeuille van waterstaat zou willen aanvaarden uiterst gering, ook reeds met het oog op zijne niet zeer sterke gezondheid. Een andere candidaat, wiens naam na het overlijden van minister Bevers genoemd werd, is de lieer L. H. W. Regout, lid van de Eerste Kamer. Kiesrecht en grondbelasting. Over 1908 is voor den eersten keer de grondbelasting berekend naar de uitkomsten van de herziening van de belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen. Deze belasting bedroeg in hoofdsom volgens de oude rege ling ruim 5.20 pet. thans 4.86 pet. der belastbere opbrengst. Het schijnt dat deze verlaging in belasting ten platte- lande van de kiezerslijst menig kie zer zal doen verdwijnen, die vroeger juist boven de f 1 in hoofdsom was, en er nu juist beneden valt. Stemmen-uitwisseling. „De Stand." bepleit de wensche- lijkheid van uitwisseling van stemmen, het door de Engelsche „Times" voor gestaan systeem van transferable votes, tegenover de „evenredige vertegen woordiging". Er is nu toch reeds uitwisseling van stemmen, zegt het blad, doch thans ten koste van de politieke mo raliteit, aangezien kiezers soms ge noodzaakt worden tegen heug en meug op candidaten te stemmen, die zij niet wenschen. En het blad redeneert dan aldus „Hier ligt hij," klonk de stem van den commissaris uit het alcoof. Allen kwamen nu snel in het al coof, welks ameublement slechts be stond uit een veldbed en een tafeltje met waschgerij, en die schemerend verlicht werd door een kaars, welke Lodder had aangestoken. Hun blik viel op een reusachtigen hond, die voor het bed dood op den vloer lag uitgestrektde dokter over tuigde zich terstond, dat het gewel dige dier op dezelfde wijze en waar schijnlijk ook door hetzelfde werk tuig als zijn ongeiukkigen meester om het leven was gebracht. „Maar het scheermes ontbreekt, hier is een enkele foedraal," zeide Lodder, terwijl hij op de tafel wees de moordenaar heeft het wapen mee genomen." „Hebt gij de kasten en laden reeds onderzocht vroeg de rechter van instructie. „Men moet toch een uit gangspunt hebben." „Ik vrees, dat wij reeds zekerheid hebben," mompelde de commissaris, „maar ik onderzoek alles. De dader heeft alles goed opgeruimd, ook niet 't geringste stukje schrift is voor- Partijen jonden dan, laat ons zeggen aan de electorale beurs, voor een be paald district een vast aantal stemmen, waarop ze rekenen konden, maar waarmee ze in het district zelf toch niets konden uitrichten, ten ruil aan bieden aan een andere .partij, die in een ander district in gelijk geval ver keerde. Een ruil, die daarom aan alle politieke immoraliteit gespeend zou zijn, omdat men in dit stelsel nooit anders stemt clan op een candidaat van zijn eigen partij. Over en weer zou voor de ruilende partijen het be lang 't zelfde zijn. Het generale be stuur van de ééne partij zou dezen ruil met het generale bestuur van een andere partij vooraf regelen moeten. In elk district zou het aantal uitge brachte stemmen, hetzij van het eigen district, saam nooit boven het cijfer van de kiezerslijst kunnen uitgaan. Immers, gingen er duizend stemmen uit het district naar elders, er zouden nooit meer dan duizend stemmen van elders voor in de plaats "kunnen ko men. Het teloor gaan van stemmen zou, op zeer kleine cijfers na, geheel voorkomen kunnen worden. Het poli tieke leven zou in elk district op 't hoogste peil komen. En het eenig in convenient zou zijn, dat de uitslag van de stembus eerst een dag later bekend werd, daar de stemmen in district A uitgebracht, maar voor di strict B moesten worden overgebracht. Het defensie-vraagstuk. Verschenen is het rapport omtrent het defensie-vraagstuk, uitgebracht aan den Alg. Bond van R.-K. Kies- vereenigingen in Nederland door de heeren jhr. C. A. A. Alting van Geu- sau, H. C. A. de Block, jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, J. B. Vesters, jhr. E. J. M. Wittert. Omtrent de conclusie dier commissie deelt „De Tijd" het volgende mede lo. De commissie meent, dat het niet wenschelijk is, om reeds thans, nu de militie- en landweerwetten nog niet volledig hunne werking hebben doen gevoelen, over te gaan tot een geheel ander stelsel van iegerhervorming. Met betrekking tot de sub. 1 van de opdracht gestelde punten geeft zij als hare meening te kennen a. dat er geenerlei aanleiding bestaat om den eersten oefentijd voor ongeoefenden te verkortenb. dat de mititiewet 1901 zich ten onrechte tevreden stelt met eene verkorte onvoldoende oefe ning van een groot deel der lichting (bijna 30 pet.)c. dat aan oefening ter verkrijging van militaire bekwaam heid buiten de kazerne zoowel voor het leger als voor het individu vele bezwaren zijn verbonden, terwijl daar entegen slechts gering resultaat te verwachten isd. verhooging van contingent om eene hoogere leger- sterkte te bereiken niet noodig is handen zelfs de zakken van het lijk bevatten absoluut niets merk waardigs horloge, geldbeurs met on- beduidenden inhoud, zakmesje „De gestorvene placht dus niemand te ontvangen vroeg Niederen ver der. „De advocaat Dorner was gis teren dus bij gevolg zijn eenige be zoeker Vrouw Klaus dacht een oogenblik natoen zeide zij „Gisteren na den middag is de man er geweest." „Welke man vroegen beiden be ambten tegelijk. „Ik ken hem verder niet," ant woordde de portierster. „Hij kwam dikwijls bij mijnheer Dorner, is on geveer dertig jaar oud en schijnt een welgesteld werkman te zijn. Hij ging op zeer vriendschappelijke voet met mijnheer Dorner om, maar kwam toch slechts zelden en bleef dan nooit lang." „Kunt ge ons geen nauwkeuriger beschrijving van dien man geven vroeg Lodder. „Veel kan ik niet van hem zeg gen hij zag er uit zooals iedereen, had een bleek gelaat, rood haar en dat verhooging van contingent, om met behoud der totale sterkte, te ge raken tot verkorting van diensttijd, wel duurder uitkomt, maar toch aan beveling verdient, omdat dan kan worden volstaan met één herhalings oefening minder e. dat verhooging van getal en duur der herhalingsoe feningen niet gewenscht is, omdat herhalingsoefeningen veel zwaarder op de bevolking drukken, dan een iets langere eerste oefentijd. Ter beantwoording van de sub. 2o der opdracht gestelde vragen meent de commissie niet beter te kunnen doen, dan hieronder zoo beknopt mo gelijk de verschillende conclusiën weer te geven, waartoe zij, op grond der in het rapport in den breede ontwikkelde motieven kwam. - i. Een uniforme eerste-oefentijd van 8l/s maand voor alie ingelijfden bij de onbereden wapensbehoudens het onder II gestelde. II. Eene regeling van het volkson derwijs in de gymnastiek op zooda- nigen grondslag, dat eene lichamelijke geoefendheid worde verkregen, die recht geett op ten hoogste 2 maanden afslag van eerste-oefentijd. III. Afschaffing van het instituut der 4 maanders (met voorbehoud van een der leden). IV. Afschaffing van het voorberei dend militair onderricht in den wa penhandel. V. Verhooging van het jaarlijksch militiecontingent met 4700 man. VI. Verkorting van den diensttijd bij het leger tot 6 en bij de landweer tot 5 jaren. Vil. Vermindering van de herha lingsoefeningen bij de onbereden wa pens van 12 weken in 3 perioden, tot 7 weken in 2 perioden, dus af schaffingvan de 3e herhalingsoefening. VIII. Aanwezigheid van een blijvend gedeelte, bestaande uit een te allen tijde onder de wapenen zijnd voldoend getal geoefende manschappen. IX. De wenschelijkheid op ruime schaal ontheffing te verleenen aan oeconomische zwakken. Volgens globale raming zouden de plannen der commissie een jaarlijk- sche vermeerdering van kosten van 1 millioen gulden ten gevolge hebben, verminderd met een bedrag, dat vrij zou vallen door het verleenen van een afslag van ten hoogste 2 maanden voor den eersten oefentijd aan hou ders van een getuigschrift voor licha melijke geoefendheid. De voordeelen, die de commissie aan het slot opsomt, zijn betere oefe ning van den soldaat, beter gewaar borgde kadervorming uit de militie, minder persoonlijke druk door aan zienlijke verkorting van de herhalings oefeningen en minder persoonlijke druk door vermindering van het totale dienstverband met 4 jaren. geen baard," antwoordde vrouw Klaus. „Hoe laat ging hij gisteren heen vroeg Niederen. Vrouw Klaus haalde de schouders op. „Daar heb ik niet op gelet," zeide zij„maar tegen den avond moest hij reeds weg geweest zijn, want toen kwam mijnheer Dorner een oogen blik beneden, en hij zou niemand alleen in zijn woning hebben gela ten, daar was hij veel te wantrou wend voor." De blik van den commissaris was op den huissleutel gevallen, die naast de gangdeur hing. „Hoeveel huissleutels bezat Dor ner?" vroeg hij onverschillig. „Slechts dien éenen daar,'' ant woordde de portierster. „Elke bewo ner heeft maar een sleutel." „Er bestaat dus geen mogelijkheid, dat nog iemand gisteravond het huis verlaten heeft, nadat de deur al ge sloten was vroeg de commissaris. „Volstrekt niet," verklaarde vrouw Klaus met heftig hoofdschudden ik heb gisteravond zelf gesloten. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1