'timnlal L VIEK Zaterdag 16 Januari. No. 13 1909. binnenland. Feuilleton. 47e Jaargang. oopen in staat ïlijke BLAAUW, Zit- en Slaapkamer stbode, stbode Havendienst. WALCHEREN. er°Schslde. RDLEUGE VVGPGn. LLBURG. ken VRIJDAG van 1 nykade 30, V li s» raat) TE HUUR standen van Vlis- etter P. M., Bureau wordt gevraagd een ;en voorzien. Brieven i., Bur. van dit Blad. igheden voor dade- Bureau Vliss. Court. 'amdiensf gen-Middelburg t.v. 4 40f 5.50f 7.55* Of 12.30* 1.15§ 2.-* 5.5.50§ 6.55* 0.25§ .n de Bemiae. in de Zeilmarkt. m het Badhuis. 5.15f 6.25f 8 40* i 1.15* 2.—2.45* 5.50* 6.55§ 7.50* ll.lOf rder dan tot de Re» 5 Zeilmarkt. Badhuis. nen vertrekken tot Bet Badhuis, vm, 6.6.20, 6.45, .0, 10.—, 10.20, 10.40, 1 12.30,1.-, 1.30*, 3.55, 4.30, 4.50, 5.20, 35, 8.20. iluis: vm. 6.10, 6.30, 15, 9.50, 10.10, 10.30, 0. Nm. 12.10, 12.45, 3.10*, 3.40, 4.10, 4.40, 7.05, 7 25, 8.—, 8.30. vallen des Zondags .msohe tijd. lelburg—Domburg. 6.25, 9.23, 12.18, (Station S.S.) 9.20, 15. 7.40, 10.40, 1.35, 4.15, tot Koudekerke. lari 1909. l. 3,23 b) en 6,15 c j d) am. 3,50 b) en 6,45 c) 1,55 g) en 4,45 c) 3,23 en 5.25 c) f) h) Jn na het vertrek van i'ke n.Neuzen vm 8,36 Bresbene, Boreseleen sbene ten hoogste 20 oot des Zondaga ten ten hoogste wachten VLISS1INGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.S0. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever f. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts riveemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Uitvaartdienst voor minister Bevers. Een plechtige uitvaartdienst voor de zielerust van wijlen den minister Bevers, werd gisteren in de parochie kerk van den H. Antonius en Lode- wijk te 's Gravenhage gevierd. Het hoofdaltaar was in rouw gehuld. On der de autoriteiten, die in de nabij heid daarvan hadden plaats genomen, waren de ministers Heemskerk, Nelis- sen, Wentholt en Kolkman, mgr. Giovannini, zaakgelastigde van den H. Stoel, de Rumeensche gezant, de oud-min. Kraus, de heer Salverda de Grave, secretaris-generaal van het departement, eenige leden der Tweede Kamer, o. a. de heeren Loeff, Van den Berch van Heemstede, Aalberse, Duijnstee, Van Vuuren en Van Nispen tot Sevenaer (Rheden), de heer De Ras, lid der Rekenkamer, de rector prof. Hageraats en verscheiden an dere geestelijken. Op het lijkkleed over de katafalk waren steek en degen van het amb- tenaarscostuum en de ordeteekenen van den ontslapene geplaatst. Te midden der rouwdraperie een schild met het opschrift„Requiescat in Pace", om de katafalk zilveren kan- delabres met brandende kaarsen. De plechtige uitvaartmis werd op gedragen door pastoor Schoonbeek, bijgestaan door paters Gielisse en Koevoet. Pater Kruitwagen was cere moniemeester. Het koor zong het requim van Perosi. Liberale Unie, De Liberale Unie houdt Zaterdag 27 Februari, te 11 uren, in „Eensge zindheid", te Amsterdam, een buiten gewone algemeene vergadering. De agenda vermeldt: Verkiezing van een hoofdbestuurder (in de plaats van den heer Schaafsma, die zijn be noeming niet heeft aangenomen). Voorgedragen worden Mr. P. Rink, oud-minister van binnenlandsche za ken, en mr. G. Jannink, lid van de Tweede Kamer, beiden te's-Graven- hage. Behandeld zullen worden de vol gende bestuursvoorstellen: 1. „De Liberale Unie besluit haar hervor mingsprogram te herzien en draagt de voorbereiding daarvan op aan eene commissie van 7 leden, waar van uit en door het hoofdbestuur 3, door de algemeene vergadering 4 leden zullen worden benoemd." II. „Bij de aanstaande Juni-verkiezingen zal de Liberale Unie vóór alles krachtig propaganda maken voor algemeen kiesrecht na voorafgaande Grond wetsherziening en voor eene sociale hervorming, om tegemoet te komen in de nooden van die medeburgers, wien het niet gelukt is, als zij oud ge- 8.) „Nu, vriend Lodder, daarmee is uw raadsel opgelost," zeide Niederen eenigszins uit de hoogte. „Dat schijnt zoo," mompelde deze, die bezig was de krampachtig dicht geknepen hand van het lijk open te breken. „Vreemd, alle vingers zijn met bloed bezoedeld, alsof hij met de volle hand geschreven had, en men ziet toch slechts een enkel vin- gerspoor,maar neen, ik had toch gelijk," liet hij er terstond op volgen. Zegevierend wees hij op de hand van den doode, die hij intusschen bad opengebrokendeze had een blinkend voorwerp omklemd gehou den, dat thans op den grond viel. Lodder raapte het op en overhan digde het aan zijn superieur, die het Sieraad want dat was het op merkzaam bekeek. Het was een kost baar medaillon van een heeren hor worden zijn in eigen levensonderhoud te voorzien." Controls op levensverzekering maatschappijen. De „Residentiebode" dringt aan op officieele controle op de levensver zekering-maatschappijen en verheugt zich dat een daad van wetgeving op dit onderwerp in niet te ver verschiet meer schijnt te liggen. Het blad wijst in verband hiermede op het artikel van den oud-hoogleeraar P. van Geer in de „Economist," waarin een stelsel van toezicht wordt aanbevolen, het midden houdend tusschen het Duitsche systeem, waarin den staat zekere over macht wordt gegeven en hetEngelsche, dat aan vrijheid en openbaarheid de voorkeur geeft. De „Residentiebode" geeft de hoofd trekken van prof. Van Geer's stelsel weer, om daarna mee te deelen, dat een schrijver in het „Vad." blijkbaar een deskundig man zegt de „Resi dentiebode" daaraan nog zou zou willen toevoegen „De deskundigen moeten niet alleen door het toekennen van een ruim honorarium financieel onafhankelijk gemaakt worden, maar ook uitblinken door karakterdat wil hier zeggen hoog genoeg staan om alle kleinzie lig gedoe te vermijden, ondervonden teleurstelling in vroegere loopbaan te vergeten en, in het volle bewust zijn van hun moeilijke taak, slechts het publiek belang voor oogen houden. Gunstbetoon en wraakneming, waar toe de nieuwe betrekking ruimschoots gelegenheid biedt, mogen in hun woordenboek geen plaats vinden. Het Rijksbureau moet niet alleen zijn de controleur, maar tot op zekere hoogte ook de raadsman der maatschappij en boven alles, de voorlichter van het publiek, dat het in de gelegenheid stelt met kennis van zaken een eigen oordeel te vellen." Is een controle hier te lande noodig? vraagt de „Residentiebode". Bestaan er misbruiken op het gebied der levensverzekering Loopen onze po lissen gevaar? In het algemeen meent het blad kan het antwoord geruststellend luiden. Het Nederlandsche publiek heeft zich tot heden meer te bekla gen overfinancieele instellingen, waar aan het zijn geld toevertrouwde, en over officieele personen, aan wie het in goed vertrouwen zijn geld in be waring gaf, dan over de levensver zekeringmaatschappijen. „Sedert 1862 leed het hier te lande bij Nederland sche maatschappen geen belangrijk verlies", constateert zelfs de zoo even bedoelde deskundige. Hij wil daar mede echter volstrekt niet zeggen, dat de toekomst even rooskleurig zal zijn en wijst er dan op, hoezeer wij thans van het goede reeds te veel logeketting, op welke voorste plaat een klein bouquet was gegraveerd, met paarlen en brillanten ingelegd. „Neen," herhaalde de commissaris met vaste stem, „de verslagene kan deze letters niet zelf geschreven heb ben in dat geval had hij het me daillon laten vallen, dat hij daaren tegen in de worsteling met den moor denaar gegrepen heeft en krampach tig vasthield." „De vermoorde heeft nauwelijks een ademtocht meer gedaan, zoodat hij de kracht niet meer gehad zou hebben letters op den vloer te schrij ven," zeide de dokter thans, die zijn onderzoek geëindigd had en zich nu ophief. „De dood moet onmiddellijk zijn ingetreden dat bewijst ook de vreedzame, ja, vroolijke gelaatsuit drukking. Het ongelukkige slachtoffer was reeds dood, voordat het zelfs' het gelaat van den moordenaar had gezien." „Gij gelooft dus aan een sluip moord?" vroeg Lodder, die nog altijd bij hét lijk op de knieën lag. De justitiedokter knikte toestem mend. „Ik durf thans reeds beweren, dat de hebben. Er zijn toch in ons land al meer levensverzekeringmaatschap pijen dan in Pruisen, Engeland en Frankrijk te zamen. Dat is wel eene mededeeling, meent de „Residentiebode" die de populaire uitdrukking op de lippen brengt Waar moet dat schip stianden'?" Waar het levensverzekeringbedrijf zoo aan lokkelijk blijkt en aan de oprichting van steeds nieuwe maatschappijen geen enkele breidel is aangelegd, daar staat het te duchten dat de be langen van liet publiek wel eens schade kunnen lijden. Men gevoelt, hoezeer hier voor den wetgever reden is om in te grij pen, opdat het vertrouwen ongeschokt kunne blijven voortbestaan. Even schrijnend toch als onverdiend zou het wezen als goedgeloovige polis houders hun vaak moeizaam betaalde hoop in rook mochten zien opgaan. De overheid neme maatregelen om hen daarvoor te hoeden. Rotterdam in 1908. De Rotterdamsche gemeenteraad hield gisteren zijn eerste zitting in het nieuwe jaar. De burgemeester, de heer Zimmerman, de vergadering openende, begon met namens de bur gerij zijn vreugde uit te spreken over de blijde verwachting van H. M. de Koningin. Wat Rotterdam betreft, moest de spreker den ernstigen terug slag in het scheepvaartverkeer en de ongunstige invloeden ats een gevolg daarvan betreuren. Ais lichtpunten daartegenover stelde de burgemeester den bloei van de nijverheid en de vooruitgang in het bouwbedrijf. Door de gemeente werd in Let afgeioopen jaar voor groote sommen aan grond verkocht. Besmettelijke ziekten kwa men niet voorde orde werd niet verstoord, terwijl evenmin zeer groote arbeidsstoringen te constateeren wa ren. De burgemeester dankte de wet houders, de leden van den raad en de hoogere en lagere gemeente ambtenaren voor hunne toewijding en deed opnieuw een beroep op hun ijverige medewerking in de. beharti ging der belangen van de gemeente Rotterdam. De oudste wethouder, de heer Hudig, dankte den burgemeester voor zijn sympathieke woorden en zegde hem steun toe, ook namens den raad, voor de belangrijke werkzaamheden in 1909. De bevolking van Rotterdam is in 1908 toegenomen met 8273 zielen en bestond op 1 Januari uit 411,629 per sonen. Bij de volkstelling in 1879 had Rotterdam nog maar 146,000 inwoners. Arnhem zag haar inwonertal in 1908 vermeerderen van 63,113 tot 63,981 zielen. De Geldersche hoofd sluipmoordenaar zijn slachtoffer van achter heeft aangevallen en met een enkelen ruk diens hals heeft doorge sneden dat bewijst de richting van de snede, die van beneden naar bo ven loopt. Dit is voor mij een be wijs, dat de ongelukkige argeloos daar aan tafel zat, toen de moorde naar hem besprong. Dit wordt bovendien bewezen door de vele bloedvlekken op het blad van de tafel. Vermoedelijk stortte Dorner terstond dood neer en viel met het voorhoofd op de tafel. De moorde naar echter greep hem aan en wierp hem op den grondvandaar de on natuurlijke houding van het lijk, die voor een levende zelfs ternauwernood mogelijk zou wezen." „Dan heeft ook de moordenaar die letters op den vloer geschreven," zeide de commissaris, in gedachten verdiept. „Maar met welk doelWat moet het beteekenen, den naam, dien het slachtoffer gevoerd heeft, op te schrijven De beide vrouwen, die bij de deur stonden, stootten elkaar aan en wis selden veelzeggende blikkenmaar niemand der aanwezigen lette er op. flbonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden. stad telde in 1879 slechts 40794 in woners. Bij de regimenten infanterie ont braken op 1 Jan. jl. nog 43 sergean ten, 69 korp.-fouriers en 656 korpo raals, tegen 31 sergeanten 65 korp.- fouriers en 663 korporaals op 31 Dec. 1907. Rechtzaken. Door de rechtbank te Middelburg zijn heden veroordeeld wegens oplichter ij en diefstal: J. F., 27 jaar, zonder beroep wonende te Goes, gedetineerd te Middelburg, tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis diefstal: J. v. S., 42 jaar, winkelbediende te Middelburg, aldaar gedetineerd tot 4 maanden gevangenis straf met aftrek der preventieve hech tenis en A. V., (zich alzoo noemende) 50 jaar, arbeider, zonder vaste woon plaats en gedetineerd te Middelburg en S. H., 39 jaar en F. M., 34 jaar, werklieden, wonende te Goes, allen tot 1 maand gevangenisstraf wederspannigheid: M. j., 20 jaar, stoker en F. J. J., 25 jaar, arbeider, wonende te Westdorpe, de le tot 14 dagen en de 2de tot 1 maand gevangenisstraf 1 a n d 1 o o p e r ijJ. F. F., 45 jaar, werkman zonder vaste woonplaats, gedetineerd te Middelburg tot 3 da gen hechtenis en plaatsing in eene Rijkswerkinrichting gedurende 2 jaar en 3 maanden eenvoudige beleediging: D. B„ 36 jaar, arbeider, wonende te Eede f 10, boete, subs. 10 dagen hech tenis huisvredebreuk: E. B„ 30 jaar, paardenslachter te Hulst tot f 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis m i s h a n d e 1 i n g J. L., 21 jaar, scheepmaker te Vlissingen tot f5 boete, subs. 5 dagen hechtenis mishandeling zwaar licha- melijk letsel tengevolge hebbende: J. S-, 36 jaar, arbei der te Kloetinge tot 3 maanden ge vangenisstraf beschadiging: C. K., 23 jaar, dienstbode, wonende te Terneuzen tot f 10 boete, subs. 10 dagen hech tenis overtreding der drank wet: M. C. de V., 40 jaar, her bergierster, huisvrouw van J. J. B., wonende te Terneuzen, met bevesti ging van het vonnis van den Kan tonrechter te Terneuzen behalve de straf tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis nietvoldoen aaneendoor een ambtenaar gegeven bevel: W. S. B., 29 jaar, behan gersknecht te Middelburg,tot 14 dagen gevangenisstraf v r ij g e s p r o k e n F. v. d. B., De rechter van instructie had zich inmiddels naar het venster begeven, waar hij het kostbare medaillon op lettend bekeek en trachtte het te openen. Eindelijk gelukte hem dit, maar op hetzelfde oogenblik uitte hij een kreet van verbazing. Lodder was haastig opgesprongen en kwam nu bij zijn meerdere. Toen hij een blik op het medaillon van binnen wierp, ontdekte hij onder glas twee portretten, die, hoewel miniatuur,' toch duidelijk herkenbaar waren en een knappen, jongen man met sympathiek uiterlijk, benevens een beeldschoon meisje voorstelden. Op hetzelfde oogenblik deelde Lodder evenwel de ontsteltenis van den rechter van instructie. „Alle duivels, dat is de advocaat Dorner!" riep hij uit en den dokter ziende, die thans ook voi belang stelling naderbij kwam voegde hij er bij „Onze beroemde verdediger, die, ondanks zijn jeugd, reeds een sieraad van de rechterlijke macht der hoofd stad is." De geneesheer knikte, ten teeken dat de,jonge advocaat ook bij hem 20 jaar, schippersknecht te Brielle, beklaagd van diefstal ontslagen van rechtsver volging: F. S. v. G., 24 jaar, arbeider te Clinge, beklaagd van ver nieling. De 25-jarige P. G. V., polder werker, geboren en wonende te Hon- tenisse, die deze week naar Middel burg werd gebracht verdacht van opzettelijke brandstichting, is naar de openbare terechtzitting der rechtbank te Middelburg verwezen. Zooals bekend meent men in dezen persoon een der daders gevonden te hebben van de vele in de gemeente Hontenisse voorgekomen branden, die allen aan kwaadwilligheid worden toegeschreven. De kantonrechter te 's Graven hage veroordeelde gisteren den heer Numans, ondernemer van den be kenden Numanslotenhandel, tot f 100 boete of 10 dagen hechtenis. De kantonrechter besliste, dat de dusgenaamde premieleening niet is een premieleening in den zin der wet, maar een loterij. Het betreft hier al leen uitloting van premiën gedurende en in verband met de 388e Staats loterij, terwijl het kenmerk van pre mieleening zoowel naar het spraak gebruik als naar de wet hierin is ge legen, dat gedurende de geheele leening periodiek terugkeerende pre mielotingen plaats hebben. Naar wij vernemen, heeft de heer Numans van dit vonnis hooger beroep aangeteekend. Voor het Gerechtshof te 's Gra venhage werd gisteren behandeld de zaak van P. E., 19 jaar, arbeider te Kapelle, J. J. K., D, W., W. D. v, d. V. en G. P., 23 jaar, arbeider te Ka pelle, door de rechtbank te Middel burg vrijgesproken ter zake van mis handeling, behalve beklaagden E, en P., die veroordeeld werden tot 1 maand gevangenisstraf. In hooger beroep waren alleen deze beiden verschenen en hadden de vrijgesprokenen verstek laten gaan, Hun was ten laste gelegd, dat zij in den nacht van 1 op 2 Augustus 1908 te Kapelle (na daar de zg. jon gelingsvergadering te hebben bezocht, welke de eerste Zaterdagen van de maand wordt gehouden en waar veel drank wordt gebruikt), den 21jarigen vrachtrijder W. Bijloo, die op een rijwiel van Ierseke kwam aanrijden, hadden aangevallen, geslagen en ge schopt, waardoor hem vele wonden waren toegebracht en hij op den grond was gevallen terwijl zijn rij wiel geheel was vernield. De aanval was geschied door 15 of meer personen, waaronder de be klaagden. Zulks was althans ver klaard door de getuigen a charge. De beklaagden hielden daarentegen hun onschuld vol. bekend wasop hetzelfde oogenblik echter riep vrouw Wieszen, de buur vrouw, eensklaps uit „Ja, juist, ik heb mij niet vergist, meester Dorner en geen ander was het, die gisteravond hier bij den oude is geweestik heb hem ook dadelijk herkend." Wanneer er een bom onder de aanwezigen gesprongen was, hadden zij niet meer verschrikt kunnen op springen, dan bij deze woorden. Nie deren en Lodder naderden de vrouw tegelijk. „Wat zegt gij daar?" vroeg de commissaris, terwijl hij zijn door dringenden blik richtte op de vrouw, die nu eenigszins schuw terugweek. „Is deze advocaat Dorner gisteravond hier in de woning geweest?" „Ik heb er niets van gezegd," steende vrouw Mieszen op huilerigen toon, terwijl zij tevergeefs trachtte zich achter de breede figuur van vrouw Klaus te verschuilen, die ech ter eveneens'angstig achteruit was ge gaan en zich nu tegen den muur drukte. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1