•op: Vrijda 15 Januari. Feuilleton. binnenland. 47e Jaargang. 1909. jn." No. 12 lopige toestan- Wed. BLOK, een heel on- man en mijn esse geworden was uiterst 1 geen kracht )t mij de raad izing van allen [zijn zoo goed want het is BLOK. bij uwe tegen- n gebruikt de zij vóórhaar vacht U voor Iriek van VAN ll. f 15.—. ti Haag, ieuwstraat, en EN TRONK- JANSE, Huize oudekerke iddelbnrg van af 2 uur in te spreken. rdt gevraagd een tode, VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. voorzien. Brieven 3ur. van dit Blad. m d i e n s t Middelhui^ v.v. |4 40f 5.50t 7.55* 2.30* 1.15§ 2.-* V—5,50§ 6.55* |5§ 3e Remise. Ie Zeilmarkt. iet Badhuis. F.15t 6.25f 8 40* 1.15* 2.—2.45* 5.50* 6.55§ 7.50* El°t r dan tot de Re. iimarkt. adhuis. vertrekken tot Badhuis, laveDdieost. 6.—, 6.20, 6.45, JLO.10.20, 10.40, 12.30,1.-, 1.30*, 4.30, 4.50, 5.20, 3.20. na. 6.10, 6.30, 9.50, 10.10, 10.30, 4m. 12.10, 12.45, b* 3.40, 4.10, 4.40, 7 25, 8.—, 8.30. kallen des Zondags /ALCHEREN. ehe tijd. urg-Bsmtnirg. .25, 9.23, 12.18, Station S.S.) 9.20, 10.40, 1.35, 4.15, Koudekerke. ■Schelde. 190». ,23 b) en 6,15 eld) 3,50 b) en 6,45 c) 1,55 g) en 4,45 c) ;,23 en 5.25 c) f) b) a bet vertrek van n.Neuzen vm.8,80. Sekens, Borsaeleen is ten boogate 20 des Zondags ten hoogste waohtea Nederland en Venezuela. Dr. Paul, de Venezolaansche afge zant 'die thans te Parijs vertoeft, heeft aan een berichtgever van den Parij- schen „Herald" eenige mededeelingen eedaan over zijn missie in Europa. „De regeering van generaal Gomez", zoo zeide hij, „is bezield met den meest vredelievenden geest en vast besloten al het mogelijke te doen om de moeilijkheden uit den weg te rui men, die aan het onderhouden van goede betrekkingen met andere mo gendheden in den weg hebben gestaan of zelfs, zooals bij Frankrijk en Ne derland het geval was, deze betrek kingen geheel en al hebben doen afbreken. De vroegere willekeurige politiek, die Castro tegenover buiten landers volgde, is dood. „De nieuwe regeering zal er ern- B sfig naar streven op vriendschappe- lijken voet te leven met alle staten. Zij heeft mij volkomen volmacht ge geven om met Frankrijk, Nederland en andere mogendheden onderhan delingen aan te knoopen met het oog- op de hervatting van normale diplo matieke betrekkingen. Ik kan zeggen, det ik, voordat ik Venezuela verliet, verzekerd was dat mijn zending in Europa een vriendelijk onthaal zou vinden, en de gesprekken, die ik reeds aan de Quai d'Orsay heb gevoerd met de directeuren van buitenlandsche zaken, hebben die meening bevestigd. Ik ben overtuigd, dat de Fransche regeering even ernstig wenscht tot overeenstemming te komen als wij. Ik heb gegronde hoop, dat zij niet al te sterk zal aandringen op het geven van voldoening wegens de uitzending van den Franschen zaakgelastigde te Caracas door Castro. De Quai d'Orsay, is ni. niet ongeneigd de zaak-Faigny in haar ware licht te beschouwen, nl. als een persoonlijk incident tus- schen den heer Faigny en Castro". Daarna deelde de heer Paul het een en ander mede over de onder handelingenmet de Kabelmaatschappij en vervolgde toen „De grondslagen voor overeenstemming, waartoe ik met de Fransche en andere regeerin gen zal komen als voorbereiding voor de hervatting van diplomatieke be trekkingen, zullen aan mijn regeering worden geseind en dan zal onmid dellijk na de teekening van het „pro tocol", een gevolmachtigd minister worden benoemd, die aan het hoofd zal staan van de Fransche legatie te Parijs. Ik weet niet, of ik tot gezant in Frankrijk zal worden benoemd, maar ik hoop, dat ik mijn missie binnen een maand of zes weken op bevredigende wijze fen einde zal hebben gebracht. Intusschen zal ik natuurlijk de onderhandelingen voort zetten met de Nederlandsche regee- w> m nmm 7.) 0— „Om u te dienen, maar wij hadden geen omgang met mijnheer Dorner." „Dat doet er niet toe, ga mee, wij kunnen misschien uw verklaringen gebruiken." Ondanks hare groote nieuwsgierig heid volgden beide vrouwen slechts schoorvoetend dit bevel op. „De woning is door niemand meer betreden geworden vroeg de kleine heer in het voorbijgaan aan den po litieagent. „Neen, mijnheer de commissaris," luidde het antwoord. „Mijnheer de inspecteur heeft mij uitdrukkelijk be volen, niemand door te laten." Commissaris Loder knikte slechts even met het hoofddaarop trad hij ue smalle, donkere gang binnen, waar wee tegenover elkander gelegen deu- r»n .^'kwamen, die beiden open stonden. De eene gaf toegang tot de ring en het is waarschijnlijk, dat ik te dien einde voor eenigen tijd naar Den Haag zal gaan, ten einde den Nederlandschen minister van buiten landsche zaken, met wien ik per soonlijk bekend ben, te spreken. De quaesties met Nederland leveren geen bijzondere moeilijkheden op en het is zeker, dat zeer spoedig een vol komen overeenstemming zal worden bereikt. Wat de eischen betreft tot herstel van schade, geleden tijdens het pre sidentschap van Castro door particu lieren en maatschappijen, wenscht de regeering, dat deze op rechtvaardige wijze zullen worden behandeld door de bevoegde rechterlijke autoriteiten". Vrijzinnig-Democratische coalitie. Bij de aanstaande Kamerverkiezin- gan zal samengewerkt worden tus- schen den Vrijzinnig-Democratischen bond en het algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond, Als grondslag dient het reeds vroe ger door ons medegedeelde, door commissies uit beide partijen ont worpen, concept-verkiezingsprogram, dat Zondag zoowel door het Algemeen Ned. Werkliedenverbond als door den Vrijzinnig-Democratischen bond in een buitengewone algemeene ver gadering zal besproken worden. Gemeenteraadsverkiezingen. Bij de gisteren gehouden stemming voor twee leden van den gemeente raad in district II te 's Gravenhage, vacature-Smit en Van Santen, ver kregen in ,de eerste vacature de hee- ren J. Bleeker, soc.-dem., 645, H. Koppel, lib., 1861 en J. J. Verburg, R.-k„ 2156; in de tweede vacature de heeren A. Harms, soc.-dem. 558, mr. JE. baron Mackay T.P.Zn., christ.- hist., 1997 en J. C. Streng, lib., 2139 stemmen, zoodat voor beide zetels herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Verburg en Kop pel, Mackay en Streng. Te Leiden werden gekozen de heeren prof. dr. G. Wildeboer en A. Corts met resp. 723 en 724 stemmen, beiden candidaten der vereenigde kerkelijke partijen. De candidaten der vrijzinnigen de heeren prof. mr. A. L. Visser van ijzendoorn en P. Hoo- genboom verkregen 692 en 693 stem men. De gemeenteraad te Leiden bestaat nu uit 17 kerkelijke en 14 vrijzinnige leden, zoodat de meerderheid van links naar rechts is verplaatst. De te Haarlem gehouden verkiezin gen voor den gemeenteraad hadden als resultaat: District I, vacature Stolp (lib.): uitgebracht 1276 geldige stem men, waarvan de heer J. v. d. Ban (lib.) er 622 verkreeg en mr. W. N. J. M. Smit (r.-k.) 654, zoodat mr. keuken, die in het geheel niet in het gebruik was geweest, daar de bewo ner altijd buitenshuis at. De andere deur gaf toegang tot een zeer spaar zaam gemeubileerd vertrek met twee vensters. Reeds in den gang zag men het lichaam van een man, met dun, grijs hoofdhaar, die onbeweeglijk op den vloer lag, door een bloedplas omge ven. Trad men naderbij dan verschafte een enkele blik reeds zekerheid, dat deze ongelukkige het slachtoffer was van een wreeden moord. De zwarte, versleten jas, welke de verslagene droeg, was door en door bemorst met geronnen bloed de keel gaapte wijd, door een vreeselijke snede tot aan den halswervel gescheiden, in tegenstelling daarmee was op het diep gerimpelde gelaat van het lijk, waarop in den dood nog de harts tochten en aandoeningen van het leven waar te nemen waren, een on verklaarbare vroolijke uitdrukking op te merken, gelijk aan die, welke zich vertoont op het gelaat van een lustigen handelsman, die een voor- deelig zaakje heeft gedaan. Smit gekozen is. District III, vacature Groot (soc.-dem): uitgebracht 1729 geldige stemmen, die als volgt ver deeld waren J. Joosten (soc.-dem.) 313, J. B. Lasschuit (christ.-hist.) 985 en H. A. M. van Veen (vrijz.-dem.) 431. Gekozen is dus de heer j. B. Lasschuit. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad te Groningen in district III met 2736 kiezers werden uitgebracht 1417 gel dige stemmen. Daarvan verkregen de heeren J. H. Lijfering, vrijz.-dem., 298G. Nijhuis, liberaal, 301 M. van de Vall, soc.-dem., 409 en A. Zijlstra, anti-rev., 409 stemmen, zoo dat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Van de Vall en Zijlstra. De directeur-generaal der posterijen en teiegraphie brengt ter kennis, dat het gebruik van briefomslagen met doorzichtige adreszijde voor de ver zending per post van gewone niet aangeteekende brieven bij de behan deling dier stukken, vooral bij kunst licht in de postwagens, tot bezwaren aanleiding heeft gegeven, in dier voe ge, dat het adres niet duidelijk lees baar, of zelfs onleesbaar was, omdat het deei van den brief, waarop het adres was geschreven, onder het door zichtige gedeelte van de enveloppe was geschoven. In verband met een en ander wordt dringend aanbevolen, alleen dan van briefomslagen met doorzichtige adres zijde gebruik te maken, als door het zoogenaamde venster het adres op den brief goed leesbaar is en voorts zorg te dragen, dat de brief juist in den omsiag past, zoodat verschuiven niet mogelijk is. Bij niet-opvolging van deze aanbevelingen zal vertraging in de verzending en uitreiking der be trokken brieven daarvan hetgevolg zijn. m DEH HAK OHM TAK. I11 zeker dorp ik weet niet waar, 't Moet in Zuid-Holland wezen Daar kon men laatst, 'k vertel geen jok Op d'aanplakborden lezen Dat liet voortaan verboden was Te schrobben 's heeren straten.,.. En dat de diender ied're meid Zou houden in de gaten. Nota bene, huismoedershet was door de vroede vaderen verboden de straat te schrobben En dat waarom? Omdat een der raadsleden de man, die het verschrikkelijke voorstel had gedaan had opgemerkt, dat door het schrobben de steenen los raakten. Natuurlijk heerschte er groote veront waardiging onder de huisvrouwen en dienstboden, en allen riepen ach en wee over de vuilheid der straten. Tegen Kerstmis was het niet langer om aan te zien en velen verklaarden Bij dezen gruwelijken aanblik wilden de beide vrouwen weer be ginnen te jammeren een gebiedende wenk van den rechter van instructie legde haar evenwel het stilzwijgen op. Loder naderde den doode, om aan diens zijde neer te knielen, evenals de justitie-dokter, die voor de instruc tie was meegekomen. Onderzoekend keek de commissaris naar het lijk en den bloedplas, die hem omgaf, terwijl zijn chef haastig naar het venster ging en dit opende, om de walgelijke bloedlucht uit het vertrek te verdrijven. „Wat is dat zei de commis saris, terwijl hij met uitgestrekten vinger op den vloer wees. Zijn oog was gevallen op onregel matige, nauw leesbare letters, die met bloed op den grond geschreven wa ren en zich in de onmiddellijke na bijheid van het lijk bevonden, zoo dat het den schijn had, alsof de doode met de uiterste krachtinspan ning in zijn laatste oogenblikken nog iets gewichtigs had te schrijven ge had, waartoe hij zijn eigen bloed ge bruikt had. „Dorner" las de commissaris met Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, jj TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-ftduertentiën op zeer ooordeelige uoorioaarden. De heeren mogen besluiten, maar wij gaan [onzen gang, Wij schrobben en wij plassen ons heele leven [lang, Den vreemdling willen we toonen dat, trots [den mallen raad, De oude Hollaiidselie 55in.dlijkh.eid nog altijd [hier bestaat. En zoo zag men daags voor Kerst mis vele meisjes en vrouwen weer lustig schrobben ais weleer. En, wat het mooiste was, daaronder ook de dienstbode van het raadslid, op wiens voorstel het straatschrobben was af geschaft. De achtbare man zal zich dus, met de andere overtreders, voor het hoofd der politie hebben te ver antwoorden Dat komt er van als men de vrouwen weerstreeft, dan trekt men in de meeste gevallen aan het kortste eind en slaat maar een mal figuur. De positie van dat raadslid was zeker niet te benijdenwat zal die goeie man thuis zoo al hebben moeten hoorenMaar hij kan zich troosten hij is de eenige niet. Zeker huisvader te Wijchen, die een haas bij een biljartconcours had gewonnen en toch met niets thuiskwam, zal misschien ook niet malsch door zijn dierbare wederhelft ontvangen zijn. Weet ge, hoe 't geval was Langoor hing geduldig aan de kapstok voor een binnenraampje te wachten, wie de gelukkige winner zou zijn, die hem verorberen zon. Een paar grappen makers hingen hun demi over hem heen, zoodat alleen nog de pootjes zichtbaar waren. Een derde ging een boodschap naar achteren maken, sneed door het raampje de pootjes door en koos het hazenpad. De pootjes waren nog zichtbaar gebleven, dat was al. Maar daar volgde wat op, storm en onweer Toen de winner de beide pootjes greep En die bield in z'n handen, Toen steeg hem bet bloed eens naar z'n bol En voelde hij z'n oogen branden. Hij vloekte en. raasde en ging te keer,,... Maar langoor was gevlogen De eerlijke vinder was met zijn buit Naar moeder de vrouw getogen. Ten overvloede stuurde men den armen bedrogene den .volgenden dag een kistje.... fijne sigaren, pardon een sigarenkistje, waarin de achter gelaten hazenpootjes. En men had daar bijgevoegd een „Zalig Nieuw jaar!" Zou onze vriend zijn hart hierbij in lijdzaamheid hebben bewaard Wij hopen het voor hem. Men ziet het alweer zoo'n Nieuw- jaarswensch is lang niet altoos op recht gemeend. Wat worden er vele geuit, maar komen ze alle uit het hart? En dan dat zenden van geluk- wenschen in den vorm van een naamkaartje met p. f. er op Is dat geen overlast geworden, geen mis bruik? En, vooral wanneer het offi- cieele element er mee gemoeid is geen verspilling van tijd, moeite, kos ten en papier halfluide stem, nadat het hem ge lukt was, de onduidelijke en door de zonnestralen, die door het venster binnenkwamen, verdroogde letters te ontcijferen. De rechter van instructie Niederen was naderbij getredenook hij ont waarde het bloedschrift. „Dat is zonderling", zeide hij. „De verslagene heeft ongetwijfeld den naam van zijn moordenaar met zijn laatste kracht op den grond ge schreven. Dat moet waarschijnlijk Dorner beduiden." „Ik kan slecht gelooven, dat hij daarmede den moordenaar bedoeld heeft," mompelde de commissaris. „De vermoorde heet zelf Dorner, en bovendien kan hij deze letters niet geschreven hebben." „Waar maakt gij dat uit op vroeg de rechter van instructie. „Dat is eenvoudig genoeg," ant woordde de commissaris. „De letters bevinden zich links van het lijkzij zouden dus met de linkerhand ge schreven moeten zijn. Hoe onvast zij daar ook staan, is de mogelijk heid daartoe toch wel uitgesloten." Te dezen opzichte moeten wij Burg. en Weth. der goede en verstandige stad Deventer eere geven voor de nuchtere houding, welke zij hebben toegepast. Hun nota een officieele aanschrijving opgenomen in de „Deventer Ct.", luidde „De Burge meester en Wethouders der stad De venter, in aanmerking nemende, dat het brengen van kaartjes op den Nieuwjaarsdag een ijdele ziellooze formaliteit is, welke niets bewijst voor de goede verstandhouding, welke tus schen de verschillende autoriteiten moet heerschen, noch voor de hoog achting en vriendschappelijke gezind heid, welke dezelve elkander toedra gen „Hebben de eer aan de ver schillende autoriteiten en andere in verschillende betrekkingen geplaat ste personen voor te stellen, in het vervolg elkander geen felicitatiekaar tjes op den Nieuwjaarsdag te bren gen of te zenden Dat is ronde en nuchtere taal, niet waar? Maar Iaat ik niet vergeten aan deze mededeeling toe te voegen, dat dit officieele stedelijke document de dagteekening draagt van4 De cember 1843. Het is dus nu 65 jaar geleden Wat blieft u Hoe men er nu in Deventer over denkt? Ik weet het niet, maar ik zou zoo den ken, dat de kaartjes-epidemie daar zoo goed heerscht als elders. Een menscbenleeftijd ging voorbij En veel is Eeengevaren, Het menscbdom zelf is baast vernieuwd, Verdwenen met de jaren, Maar wat ook ging, nog immer valt De Nieuwjaars-kaartjesregen, En 't nieuw geslacht doet als het oud* En wenscht: „Voel heil en zegen I" Gewoonten en gebruiken kunnen hardnekkig zijn, een taai leven heb ben. Maar zij niet alleen 1 Wat was dat te Weert, in Limburg, laatst een hardnekkige, krachtige vorstIn de pomp op de markt namelijk De heer H. S. plaatste er 's avonds een groote brandende lamp Beige in. Maar 't hielp geen sikkepit. Den volgenden morgen was de pomp tóch bevroren en ja, dat was heel merkwaardig de lamp was verdwenen. Of het dus koud was, d&&r in Weert, Hot had er deksels gevroren, Maar .'fc heeft mijnheer S. dit lesje geleerd Wie niet voelen wil, moet maar hooren Wat drommels, wie zet nu ook zijn lamp des nachts onbeheerd op de marktDat is de menschen in ver zoeking brengen. Ik bedoel dat soort y,an menschen, die tot lijfspreuk heb ben „Zalig zijn de bezitters." De lui van dat gilde moet je in den kijker houden, of ze pakken alles binnen. Dat ondervond ook de vrouw van een Haagsch advokaat, die merkte, dat ze door een der beide dienst boden bestolen werd zij miste her haaldelijk eenig geld uit haar huis houdbeurs. Was het Kaatje of Befje Zij wilde dit gewaar zien te worden. De beambte schudde bedenkelijk het hoofd. „Ge kunt gelijk hebben," zeide hij. „Kan intusschen Dorner zich niet in zijn laatste stuiptrekking omgewend en daardoor de oorspronkelijke hou ding van zijn lichaam veranderd hebben „Neen, dit wordt door de ligging van het lijk geheel tegengesproken," zeide de dokter, die ijverig met de lijkschouwing bezig was. „Thans reeds bemerkte ik, dat de ongeluk kige als door den bliksem getroffen is neergevallen en zich niet meer van zijn plaats heeft begeven." „Hm, hij kan ook links geweest zijn," bromde Niederen, die niet een maal een opgevatte meening prijsgaf. De beide vrouwen hadden aan dachtig geluisterd thans kwam de portierster naar voren. „De oude Dorner was ook links," zeide zij snel. „Hier, vrouw Wieszen, die overal goed bekend is, kan het bevestigen hij schoor zich zelfs met de linkerhand, en mijn man zegt, dat alleen iemand, die geheel links is, zoo iets kan." (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1