«saute TS, jzonder uitmiinten BI LOOKER'S CACAO B'iNNENLA'NDr ENDSCHAP, Donderdag 11 Januari. Gemeentebestuur. Feuilleton. AKI 1909, orist [ENRIETTE, tij» Maandag-luil, veranderen kan ronder de Cake- rin, Matroos enz,, |BaL 5RKEN STROO. No. 11. 47e Jaargang. 1909. issmgen. ORTEN amdienst Havendienst. WALCHEREN. Van Week tot Week. Sta er op DAALDERS te ontvangen is goed koop en goed. <3. |tte, s-Varié Casino, iUREAU 7 UUR, 30 cent. cent. ij den Heer VERHEUL :n onder de strengste urenGlasdeuren en rk, te Vlissingen in Vraag profielkaarten. |lend, JZEN. -«f COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. KAMERS VAN ARBEID. Burg. en Weth. van Vlissingen herinneren bij deze belanghebben den nogmaals aan hunne verplichting tot inzending voor 15 Januari a. s. van de lijsten, bedoeld in artikel 1 van het kiesreglement voor de Kamers van Arbeid. Niet nakoming van deze verplich ting wordt ingevolge art. 42 van de wet op de Kamers van Arbeid ge straft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf-en-zeventig gulden. Vlissingen, 13 Januari 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretarie, W1TTEVEEN. Igen-Midielburg v.v. 4 40f 5.50f 7.55* lOf 12.80* 1.15§ 2.-* 5.—* 5.50§ 6.55* |Ï0.25§ an de Remise. de Zeilmarkt. jm het Badhuis. 6.15f 6.25f 8 40* |30§ 1.15* 2.—2.45* 5.50* 6.55§ 7.50* rn.iot fcrder dan tot de Re- Zeilmarkt. Badhuis. Inen. vertrekkan. tot b.et Badhuis, vm. 6.6.20, 6.45, 10, 10.—, 10.20, 10.40, 12.30,1.—1.30*, 3.55, 4.30, 4.50, 5.20, 15, 8.20. luis: vm. 6.10, 6.30, 5, 9.50, 10.10, 10.30, Hm. 12.10, 12.45, .10* 3.40, 4.10, 4.40, '.05, 7 25, 8.—, 8.30. n vallen des Zondags nsche tijd. jelhurg—Domlnrg. 6.25, 9.23, 12.18, (Station S.S.) 9.20, 115. 40, 10.40, 1.35, 4.15, ot Koudekerk», O Toen Cipriano Castro's val als president der Venezolaansche repu bliek een voldongen feit was gewor den, heeft de nieuwe regeering zich gehaast om den bekenden dr. Paul naar Europa af te vaardigen, met de bedoeling om finale opruiming van alle quaesties te houden met ver schillende mogendheden. Dat heer schap is thans te Bordeaux aange komen en schijnt zich daar wel eenigszins zonderling over de be trekkingen met Nederland te hebben uitgelaten. Hij verwachtte de benoe ming van een gevolmachtigde door de Nederiandsche regeeringen meende dezen in Parijs te zuilen aantreffen. Inderdaad zonderlingWanneer de nieuweVenezolaansche regeering spij kers met koppen wil slaan tegenover de regeering die van de plaats gehad hebbende zuivering de eenige ware oorzaak is, dan zal hij toch in den Haag behooren te komen. Min of meer grappig is, dat de gezant toch eenige gevoeligheid liet blijken over het optreden onzer oorlogsbodems. Als dat waar is, is het vrij onnoozel. Zonder onze oorlogschepen zou de geheele toestand nog wel steeds on veranderd zijn. De heer Paul gaf volgens het bericht te kennen, dat de omverwerping van Castro's bewind door ons optreden werd gemotiveerd. Wij zouden meenen dat ook zonder ons optreden motieven in overvloed aanwezig waren en dat de nieuwe regeering ons wel dankbaar mag wezen en dienovereenkomstig hare houding dient te bepalen. 6.) „Wanneer hebt gij de misdaad ont dekt viel de rechter van instructie raar barsch in de rede. „Dat zal een uur of drie geleden djn," sprak de vrouw. „Mijnheer Jorner was namelijk zoo stipt als de dok. Eiken morgen om zeven uur laaide hij bij mij zijn kannetje melk, iat ik bij den boer voor hem nemen noest, dan moest ik ook warm icheerwater voor hem gereed heb- >en de oude heer was erg netjes, 'ij schoor zich iederen morgen. -n om tien uur ging hij alle dagen "t, weer of geen weer." „Vermoedelijktrok het uw aandacht, lat Dorner vanmorgen aan zijn ge woonte ontrouw werd vroeg de Alm yan instructie eenigszins on- I „Juist 200, ik wachtte tot negen r;- toen wilde ik toch eens gaan TELEFOONNUMMER 10. (Adkr Er schijnt een oogenblik sprake van geweest te zijn, dat de mogend heden bij den nieuwen regent van China een poging zouden doen tot herroeping van het besluit, waarbij de bekende hervormer Juen-sji-Kai werd verbannen. Maar Rusland en Japan hebben zich tegen dit plan verzet. Wat Rusland betreft weet men niet recht waarommaar wel van Japan want Juen was een groot voor stander van maatregelen om Mant- schourije, de provincie waarop Rus land en Japan reeds zoo lang het oog hebben gevestigd, voor China te behouden. Hij was een gevaarlijk tegenstander der Japansche politiek. De tegenstanders van den gevallene waren de beste maatjes met de Ja pansche ambassade te Peking. Japan geeft voor dat, zoolang de Chineesche regeering in staat blijft de orde binnen haar gebied te hand haven, de mogendheden zich van tusschenkomst behooren te onthouden in eene aangelegenheid van zuiver binnenlandschen aard. Maar het staat vast dat Juen-sji- Kai den Japanner in Mantschourije den voet dwars zette en dat hij een man was van groote gaven en een krachtigen wil. Men wil dat de mogendheden thans echter geen acht zullen slaan op een verzoek der Chineesche regeering om hare toestemming te verwerven tot afschaffing der binnenlandsche dou anen en tot verhooging der rechten op den invoer uit het buitenland, waarmede men hoopt orde en regel in de financiën te brengen. Juen-sji- Kai, die het vertrouwen der gezanten genoot, was juist de man geweest om zulk een verzoek ingang te doen vinden. zien. ik klom de vier trappen op en, boven gekomen, vond ik het al vreemd, dat de deur open stond, die toegang verleent tot de woning van mijnheer Dorner. Deze was, moet u weten een zonderling heer, vreeselijk wantrouwig, hoe goed hij aan den anderen kant ook was. Toen hij hier in huis kwam, heeft hij dadelijk een bijzonder slot op de voorkamerdeur laten maken." „Hoe lang woont hij al hier vroeg de rechter. „Eerst drie maanden," luidde het antwoord„maar hij had deze re geling den eersten dag al vastgesteld en daar hield hij zich stipt aan." „Weet gij, waar Dorner vroeger heeft gewoond „Hij is van buiten de stad geko men, dat weet ik uit zijn papieren, die ik gezien heb voordat ik hem de woning verhuurde,"op dit laatste legde de portierster een bijzonderen nadruk. „Met die papieren had hij nog wat moeite, zij waren niet in orde en de politie is zoo streng. „Gij traadtdus de woning binnen," onderbrak de rechter van instructie dezen woordenvloed, „en daar vondt Of de tijd van China's hervorming nu weer verschoven is en een reac- tionnaire partij er de lakens gaat uitdeelen, is voorshands niet te zeggen. Wat Thibet betreft is vandaar nieuws gekomen door bemiddeling van den ontdekkingsreiziger dr. Hedin, een Zweed, die Thibet bezocht en thans weer op weg is naar zijn vaderland. Hij heeft nl. in Thibet meenen op te merken dat sedert 1904, het jaar der Engelsche expeditie naar Lassa, En gelands invloed en krediet in dat land zeer zijn afgenomen en men zich algemeen nauwer bij China waaraan het land leenroerig is, wenscht aan te sluiten. Vooral bij de geeste lijkheid moet een bittere stemming tegen Engeland heerschen. Van het Oosten naar het Westen doortrekkende, komen wij in Perzië, welks Sjah droeve dagen doorleeft. Het succes der mannen van Tabris heeft hem in zijn gezag geweldig veel afbreuk gedaan en de geheele pro vincie Azerbeidsjan schijnt voor hem verloren. Zijn goederen en bezittingen in die provincie zullen op last van het hoofd der opgestane constitutio- neelen in beslag worden genomen. in Constantinopel zijn heel veel Perzen. Deze hebben nu het bestuur van het Perzische consulaat in overleg met de revolutionnairen eigenmachtig op zich genomen en de Turksche regeering, constitutioneel gezind als zij is, Iaat hen stilletjes begaan. Thans ioopen er geruchten dat ook Ispahan en het geheele zuiden des iands, zich aan de macht van den Sjah zullen onttrekken. De beweging moet er zelfs zeer goed voorbereid wezen. Te Ispahan is die beweging trouwens al begonnen en men wil nu in Teheran in groote haast eene expeditie op de been brengen om Ispahan te tuchtigen. Gelukt dat niet, dan zal de zaak van den Sjah wel verloren wezen. In Egypte schijnt de beweging ten gunste der constitutie ook veel voort gang te maken. Ongelukkig gaat zij gepaard met een gansch niet verho len zucht om zich de Engelsche voogdij van den hals te schuiven. Alsof de Engelschen ooit vrijwillig het land der Farao's zouden verlaten Gaarne willen wij gelooven dat gij den doode De portierster sloeg de handen in elkaar en jammerde „Och, goede hemel, dat gezicht zal ik nooit vergeten, al werd ik ook honderd jaarIn de huiskamer lag die goede mijnheer op den vloer, het bloed stroomde om hem heen en hij was zoo dood als een pier, dat zag ik met een oogopslag. O, o, wat ben ik daarvan geschrikt Ik begon te huilen en iiep wat ik ioopen kon de trap af." „Het is zooals vrouw Klaus zegt," bevestigde een der buurvrouwen, terwijl zij een stap naderbij kwam. „Ik veegde juist mijn trap wat aan, toen zij naar beneden kwam, zoo bleek als een doode. „Och, lieve hemel," schreeuwde zij, „ze hebben den ouden Dorner den hals afgesne den Toen ik dat hoorde liep ik met haar mee naar de politie." De rechter van instructie knikte slechts even met het hoofd en wendde zich tot den inspecteur van politie, die juist de trap afkwam en beleefd groette. „Gij hebt u bij de aangifte ter stond naar de plaats der misdaad flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uoortuaarden. alle standen van het Egyptische volk over de Engelsche bezetting ontevre den zijn. De Egyptische ambtenaren gevoelen zeer goed dat zij slechts werktuigen in handen der Engelschen zijn, die niets dan minachting voor het volk hebben en op economisch gebied het land achteruit hebben doen gaan. Als de sultan van Turkije in staat is zijne landen te besturen, dan is het beheer van vreemde voogden ook niet noodig maar de Britten hebben nu eenmaal den sleutel van het Oos ten in handen en 't is niet waar schijnlijk dat zij dien uit vrijen wil zullen afstaan. Ook in Servië zou men, om zijn haat tegen Oostenrijk te luchten, een boycot beginnen van de koopwaren uit OostenrijkHongarije maar d i e berg zal wei een muis baren. Aan Servië is niet veel te verdienen en als men daar te lande niet aartsdom is, zal men wel probeeren uit het zaakje zooveel munt te siaan als mo gelijk is. Zelfs Rusland en Engeland denken blijkbaar niet meer aan eene herroeping van de annexatie van Bosnië door Oostenrijk en de Ser viërs kunnen niet wijzer doen dan met alle macht aan te sturen op een voordeelig handelstractaat met de Oostenrijk-Hongaarsche monarchie. Daaraan zal het volk wat hebben en dat krijgt men wel. Het veroorzaakt een weldadig ge voel, te vernemen hoe de geheele Amerikaansche slagvloot, die de reis rond de wereld maakt en te Suez was aangekomen, bevel heeft ont vangen om naar Sicilië te gaan en mede te helpen aan het reddingswerk. Zelden is een betere bestemming aan een geduchte oorlogsmacht gegeven en de menschenliefde zal hier eene schoone taak te verrichten vinden. Met bekwamen spoed heeft de Italiaansche Kamer zich vereenigd met de door de regeering ingediende wetsontwerpen, tot verleening van een crediet voor den wederopbouw van Messina en Reggio. Overigens verdient het opmerking dat zeer bekwame deskundigen den wederopbouw van Messina op de zelfde plaats eene onmogelijkheid achten. Men moet naar hun gevoelen begeven vroeg hij. „Ik liet het huis terstond bewa ken en afzetten," deelde de inspec teur mede. „in de woning boven is alles onaangeroerd gebleven, zoo'als ik het gevonden heb." „Dank u," zei de rechterlijke amb tenaar en klom nu zonder meer de trap op. Zijn metgezellen volgden hem en de kleine, beweeglijke heer stootte de portierster even aan en zeide half luid „Kom mee." „Voor geen geld van de wereld riep de vrouw. „Ik kan geen dooden zienik zou er mijn leven lang alle nachten van droomen." „Kom mee, het is noodig," her haalde de beambte en dat op zulk een bebiedenden toon, waarbij zijn blik zulk een uitdrukking van gezag aannam, dat vrouw Klaus hem zonder verdere tegenspraak volgde, hoewel zij er bij de huisvrouwen altijd op pochte, dat geen man over haar den baas kon spelen, wel allerminst haar eigen heer en meester. De rechter van instructie klom bij twee treden tegen de trap op, zoo een veiliger plaats opzoeken, gelegen buiten de strook waar aardgolvingen steeds plegen voor te komen en dan een bouwwijze volgen, die beter op dergelijke rampen berekend is. Het is toch een bekend feit, dat de vul- canische gesteldheid van Japan het goiven van den aardbodem tot een zeer, gewone en schier dagelijks voor komende zaak maakt, maar daarop dan met den bouw der woningen ook wel degelijk gerekend wordt. Het is alsof de natuur op dit gebied nog altijd met alle menschelijk werk den spot drijft, maar het laat zich aanzien dat ook daarin verandering zai komen en de wetenschap ook een middel zal weten te vinden om den mensch in zijn woning tegen de ge volgen der aardschokken beter te be veiligen, zooals de zeevaartkunde hem in het brooze vaartuig weet te beveiligen, ofschoon het ten speelbal aan den storm en de golven strekt. Hulde H. M. de Koningin. In verband met de blijde verwach ting, waarin geheel ons volk verkeert, zijn door den Nationalen Oranjebond de volgende besluiten genomen Een grootsche voikshuide zal Hare Majes teit worden bereid, door den Bond met hare afdeelingen en andere deel nemende vereenigingen, een zangkoor zal liederen ten gehoore brengen enz., ook zal door de Kinderafdeeling Ko ningin Wilhelmina eene hulde worden gebracht. Teneinde op de meest grootsche wijze deze hulde, een voikshuide te doen zijn, worden alle vereenigingen, welke hieraan wenschen deel te ne men, uitgenoodigd zich schriftelijk op te geven, muziek-, zang-, gymnastiek- vereenigingen, etc. etc. zijn allen wel kom, het moet worden een spontane hulde. Het ligt in de bedoeling uit alle oorden des lands medewerking te verkrijgen, alle kleederdrachten bij deze hulde tegenwoordig te doen zijn, alle provinciën zullen worden uitgenoodigd. De corporatiën welken hieraan deelnemen, benoemen éen afgevaar digde en éen reserve, welken door den Bond van alles op de hoogte worden gehouden voor hun vereeni- ging. Ieder die met dit streven in stemt, geve zich op, door samenwer king kan deze hulde, grootscher dan ooit te voren, aan onze Koningin worden voorbereid. Laat ons een drachtig samenwerken, opdat ver snippering van kracht worde voor dat zijn gezelschap moeite had, ge lijken tred met hem te houden. Door de op een kier geopende woning deuren der verschillende verdiepin gen, die zij over moesten, gluurden nieuwsgierige gezichten, die bij hun nadering terstond verdwenen. De deur rechts van de vierde ver dieping stond wijd open en in den ingang stónd een politieagent, die bij de nadering der reehterlijke commis sie haastig plaats maakte. Ook de deur daarnaast stond half open en in die opening stond een vrouw met zwarte oogen, die nieuws gierig op de bezoekers gericht waren. Toen de rechter van instructie met zijn gevolg de woning der misdaad betrad, en alleen vrouw Klaus mei haar geleider nog de trap opstrom pelde, kwam de nog jonge, knappe vrouw, niet in staat haar nieuws gierigheid langer te bedwingen, het portaal op. De politieagent wilde haar tegen houden, maar op een wenk van den kleinen heer week hij terug. „Zijt gij de buurvrouw?" vroeg eerstgenoemde. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1