Liffiburgsche proever; Jtères, - Middelburg, I Laatste Berichten. Advertentiën. ZeevaaitsGhool te Vlissinp. J. VEBTHEOT, - Middelburi. Ml SOPTE, Sl. !acahslraal. Sigarenhandel. Meaux-, Port-, Champagne-, Rijnwijnen en Fransclia Capac. BUITENLAND. Sfaafsloferij. Cursussen voorStuurlieden en Machinisten ter Koopvaardij. Ein Waizertraum von Oscar Strauss. Piccolo! PiccoloTsin-tsin-tsin I Levert en herstelt «laloudên, Markiezen, Zon- scbermen en Rolluiken in bout en staal. van de Mijn „Oranje Nassau." A. HXJSON. XvAJHG-E: DEXVTPT H ss. WIJN- EN COGNAC HANDELAREN. gde Staten worden olf bezocht. In Da- wijst de thermome het nulpunt van In Chicago is de K Dinsdag 53 graden ag stond de thermo- jden onder hetnul- eit. In het gebergte hij zelfs 60 graden unt van Fahrenheit en de „New-York mag. Er zijn op menschen doodge- Daily Chronicle" ago, dat er in Idaho Ireinen ingesneeuwd pgeveer 200 reizigers rmoedelijk van alle zijn. rekt op het oogen zaak algemeen de werd mejuffrouw hter van generaal ito ontvoerd, toen zij rk te Reuil begaf. Ier, die haar om on- hoewel zij volko- in een krankzinni ge wilde laten op- haar met een zie- en de jonge dame naar Genève over- eg had de auto een deze gelegenheid ot gebruik om haar ontvoering op de in. Te Genève aan- mej. Bassot er in, het krankzinnigen- uigen, dat zij het n machinalie was, :r tegen haar op attest, dat had weten te ver- derhand van on- teruggekeerd, dien- een aanklacht we- ooving tegen haar stopt, zonder dat kapitein of beman ning er iets van wisten. Het vaar tuig leed ter hoogte van Kaap Vidal in de Golf van Sint Lucia schipbreuk en een voorbijgaand schip kon slechts de bemanning redden, maar moest de zinkende bark aan den grond zetten. De uiteengeslagen overblijfse len van het wrak dreven tot op 15 mijlen afstands weg. Tot dusverre zijn twee expedities te vergeefs op zoek getogen naar de I gezonken schatten. Overste Clarke I zelf heeft aan een van die onderzoe kingen deelgenomen, zonder succes I evenwel. Waarschijnlijk is aan deze J voorvallen het ontstaan te danken van de Krugersche goudfabel. In den jongsten tijd tijd heeft zich nu te Jo hannesburg weder een maatschappij gevormd, die van de regeering het recht heeft verkregen, naar de gezon ken millioenen te visschen. Het Amerikaansche departement van marine moet voornemens zijn dit jaar een viertal pantserschepen met een waterverplaatsing van 26000 ton en met 4 duims stukken, op stapel te laten zetten. Het rapport van de Russische Doema, ingediend door de besturen der Russische gevangenissen, bevat vreeselijke cijfers. Het aantal gevan genen is van 1903 tot nu geklommen van 96000 tot 169,579. Het ergste is dat er in de meeste gevangenissen gebrek aan ruimte is en daardoor ge vaar voor epidemieën. Te Kieff zijn 2000 gevangenen in een gevangenis, bestemd voor 700 menschen, het ge vangenishospitaal is slecht ingericht en regen en wind dringen er door. T Er heerscht typhus. De begrootings- commissie stelt voor, aan het schan- daal een eind te maken door de be grooting met 15 millioen te verhoo- genen dat zal vermoedelijk nog te weinig zijn. instructie heeft de- lorloopig onderzoek laak is naar de straf- {en. De ziekenoppas- intvoering hulp ver- ns in staat van be- teld. De generaal )on, bleken van het vr. Bassot ten eene- ine Fransche suiker- proeven genomen /an suiker aan brood, nieuw afgezetgebied suiker te verkrijgen, isselsche conventie, el in het buitenland Dr. Dupont maakt Iop, dat het totale elangrijk zou toene- ts 5 pet. suiker aan ;voegd werd. Het is feit, dat de smaak ■elk 5 pet. suiker be- van die van gewoon aakt slechts dan zoet, suikergehalte van ïer heeft. De zoete klechts een deel der verschillende moei- pich bij het bereiden zulk een hoog sui- en is het niet raad- 5 tot 10 suiker >p het laatste schei- /as uitmuntend brood gefabriceerd volgens lebrood, dat veel met succes in het Behalve het vermo- |swaarde, zoude een suikerverbruik na- rordeelen aanbrengen uwers in het noorden 1907 steeg het sui- de republiek tot |i. ongeveer 15 kilo van de op den bo- «rgelaten millioenen dent Krüger, berust, vastgesteld, slechts geworpen goud be- lid. illen, naar uit Pieter de „Daily Mail" paar de dagboekaan- overste Clarke wor- 1, waaruit blijkt wat met het goud van Inderdaad is er odem der zee neer gezegd gezonken, •s goud. Voor het len Boerenoorlog be- reheim genootschap, de goudmijnen van en het goud :a smokkelde. Precies nu, werd een lading aarde op een millioen ordt vastgesteld, aan >ark „Dorothea" ge- de ballast wegge De aardbeving in Italië. De Paus heeft bijzondere aandacht gewijd aan het lot van talrijke kinde ren, die door de ramp niet alleen wees geworden, maar ook onverzorgd achtergelaten zijn. Een Fransch gees telijke, zelf hoofd van een weesin richting, heeft aangeboden 3000 wees jes in zijn tehuis op te nemen, ze op te voeden en te verzorgen. Ook de kosten voor de reis en voor kleeren heeft hij aangeboden. De Paus nam zijn aanbod dankbaar aan en trof maatregelen voor het overbrengen van 600 Siciliaansclie en Calabreesche kleinen naar Frankrijk. Arme kinderen Zelfs al wordt er zoo vol liefde voor ze gezorgd, hoe beklagenswaardig zijn ze niettemin ouderloos, zonder middelen van be staan en ten slotte in een vreemd land en vreemde omgeving te moeten leven en dat voor kinderen van een volk, zoo aan zijn gevaarlijke geboortegrond gehecht als deze Zuid-Italianen. Een juist begrip wat de ramp voor die wezentjes beduidt, kan men zich nauwelijks vormen. Een brief, die de „N. Rott. Ct." van zijn correspondent te Rome ontvangt, lijkt ons juist over dit onderwerp zoo goed gevoeld, dat wij er een paar zinnen uit overnemen Niet alleen het opgegraven goud wacht op toekenning aan zijn recht matige eigenaars. Nog veel waarde voller bezitde betere hoop, de in niger vreugde der menschheid zelf een schare kinderen, bloeiende jü- weelen, opgedolven uit het puin der gevallen steden, wachten in hun on schuld op wie zich over hen zal ont fermen. Honderden kinderen, van wie men niets weet, niets, niets, noch waar zij precies zijn gevonden, noch hoe zij heeten, evenmin of zij uit den adel en den rijkdom van een vorste lijke huizinge dan wel uit een armoe dig krot den dood ontrukt zijn Kinderen van wie men niet weet of de ouders en alle naaste verwanten zijn omgekomen, dan wel of misschien een rampzalige moeder er tevergeefs op de puinhoopen nog naar zoekt. Want op de verwarring van de eerste uren, is een andere niet minder chao tische verwarring gevolgdde ver warring der talrijke, geen onderlinge voeling houdende, reddingsdiensten. Tallooze onmondige schepseltjes, die misschien papa of mama kunnen zeggen, maar wien het officieel etiket van een geboorte- of geslachtsnaam ten eenenmale onbekend is 1 Hoe zal men ooit uitmaken of al die vermeende weezen inderdaad ouderloos zijn Het eenige wat nog eenig licht zou kunnen geven, zou zijn, al de kinde ren te laten fotografeeren en de por tretten naar alle geredden rond te sturen. Eerst dan' pas zou men met eenige zekerheid kunnen uitmaken, hoeveel der arme schapen nu inder daad alleen staan op de wereld. Men schrijft uit Rome aan „het Vad." Het zal allen Hollanders zeker goed doen te vernemen, dat ook onze landgenooten zich hebben onderschei den hij den ramp van Messina. Ik ontleen het bericht aan de „Azione" van Catania van 4 Januari, zooeven in Rome ontvangen. In een artikel, getiteld „Eere aan de helden", wordt eerst en met recht lof toegezwaaid aan de Russische en En- gelsche matrozen en dan schrijft de redactie verdereere ook aan de waardige zonen van Holland. In de haven van Messina lag een Hollandsch zeilschip. Dadelijk na de ramp, ging de kapitein met eenige jongens aan wal om te helpen. Met groote vermetel heid en vlug als eekhoorentjes, wier pen de Hollanders zich op de gevaar lijkste punten, helpend zooveel ze maar konden. Eén matroos, een jongen van nauwelijks 20 jaar, redde alleen zestien menschen. Moedig klom hij tot op de vierde verdieping van pa leizen die op instorten stonden. Het doet ons leed, dat wij den naam van dezen jongen held niet kennen". De „New-York Herald" bevat het volgende (zij 't ook onvolledige) lijstje van door de ramp getroffen plaatsen met het vermoedelijke aantal slacht offers in elk Messina 108,000, Reggio 31,000, Palmi 4500, Mileto 2300, Bagnara 800, Villa San Giovanni 3700, Pellaro 3300, Scilla 2800, Gallico 800, Can- nitello 950, Gazzi 348, Bova 380, Villa San Giuseppi 520, Torre di Faro 300, Pellegrino 310, Solano 280, Se- minara 300, Contessa 167, Sembra- tello 200, Scaletta 250, Santa Teresa 300, Novara, Santa Lucia, Nizza 800, Castroreale 80, Canneto 200, 'Zianfrilina, Scala, Cumia, Cre- monti, Cumiso, Nardina, Tripodo, Mili, San Michele, Bordonaro 650, Ceramita 330, San Procopio 105, Pis- turino ,Tremestieri, Gualtieri, Spada- fora 64, Gallina, Lazzaro, Caloma, Rosali 575, San Roberto 200, Poden- goni, Salice, San Gregorio 200, Mon- telia, Ionico, Motta, San Giovanni, Melina 270, Scrozzina, Solano 74. Totaal 165,053. In deze lijst zijn de sterfgevallen in de hospitalen niet meegerekend. In deze streek van ellende, in deze verwoeste plaats, waar niets meer te zien valt dan opeengestapelde puin hoopen en lijkstoeten, waar bij iede- ren tred de lucht van lijken en van armoede het hart van den wandelaar benauwt, aldus de berichtgever van den „Matin" te Messina, is er slechts éen schouwspel, dat een oogenblik tot vreugde stemt, nl. wanneer men ziet, dat ongelukkigen, die sedert vele dagen opgesloten waren in de bouwvallen, weder in het heldere licht van de zon worden gebracht. Ten einde eens iets anders te zien dan de ellende, van welke ik drie dagen lang getuige was, ben ik van daag eens een kijkje gaan nemen bij de matrozen en soldaten, die met koele doodsverachting blijven voort gaan met het opgraven van de laatste overlevenden uit de ruïnes. In een der straten, dicht bij den zeeboulevard, ben ik heden getuige geweest van een wonderbaarlijke red ding. Uit een huis, waarvan de voor gevel was ingezakt, en van hetwelk alleen nog maar de tweede verdie ping, voor drie vierden ingevallen, op een muur hing, heb ik een kind van 8 jaar, zijn zusje, nog een meisje en de moeder zien redden. Hoe ze het acht dagen hebben uitgehouden is een raadsel, dat zij gered zijn, een buitengewoon toeval. Lang uitgestrekt liggend op den rug half verpletterd onder het gewicht van het naar beneden gevallen puin, hebben zij 4 dagen lang geroepen en geschreeuwd om hulp. Maar er kwam niemand opdagen en de on gelukkigen zagen reeds den dood voor oogen. Maar het jongetje, dat aan het. einde van het plafond lag, had een arm vrijdaarmede tastte hij rond om zich, hopende iets te vinden dat hij naar beneden kon werpen om de aandacht te trekken hij vond echter niets anders dan een hengelroede. Wanneer deze, naar buiten geworpen, niet werd opgemerkt, dan stond het vast, dat zij ten doode waren opge schreven. Hij hield dus de roede in de hand en zoodra hij buiten iets hoorde, bewoog hij den stok, waarvan het snoer naar beneden hing. Twee dagen geleden, werd dit door een paar matrozen opgemerkt. „Dat doet de wind", zeiden zij tot elkander, Maar toen zij weder voorbijkwamen, trilde nog steeds de draad en de derde maal zelfs zoo sterk, dat zij een nader onderzoek gingen instellen. En het ge volg was de redding van de vier on gelukkigen. Ook te Reggio zijn wonderbaarlijke reddingen voorgekomen. Daar werden een man en een vrouw gered, die op haast onbegrijpelijke wijze hun leven hadden gerekt. Drie dagen langn hadden zij reeds vergeefs uitgezien naar hulp, beiden waren uitgehongerd toen der vrouw plotseling te binnen schoot dat vlak bij hen een bak met olie moest staan. Maar deze konden zij niet naar zich toe halen, daar een zware balk er op was ge vallen zij wisten dus niets beters te doen dan een doek te doopen in den bak en daaraan zogen zij beurtelings en leefden zoo gedurende vijf dagen. Een ander echtpaar, opgesloten in een kelder, had gedurende vijf dagen niets anders gebruikt dan wijn. Er waren er zelfs, die gedurende al den tijd, dat zij opgesloten waren, geen ander voedsel hadden gehad dan een enkele tomaat. De koning van Italië heeft een mil lioen lire geschonken, waarvan 500,000 lire ter beschikking zullen werden ge steld van het Italiaansche Roode Kruis en 500,000 van het nationaal comité tot ondersteuning van de slachtoffers. DUITSCHLAND. De voorlezing door den keizer van een gedeelte van een artikel Van generaal graaf von Schlieffen uit de „Deutsche Revue" waarover wij gisteren iets hebben opgenomen, vindt geen vriendelijke ontvangst in de Duitsche pers. Zooals men zich zal herinneren, wordt in dit artikel weer het spook van het geïsoleerde Duitschland, dat door gansch Europa, Oostenrijk uit gezonderd, bedreigd wordt en zijn behoud enkel aan zijn sterk leger te danken heeft, voor den dag gehaald. 1 evens wordt er in gezegd, dat de mogendheden Duitschland's bondge noot trachten te verzwakken, door er den nationaliteitshaat aan te wakkeren. Het feit, dat de keizer op een re- ceptie van opperofficieren zulk een ar ikel voorleest, doet de onderstelling geboren worden, dat hij 't met de daarin verkondigde meeningen eens is, en zoo zijn dus weerde politieke meeningen van den keizer tot publiek domein gemaakt en aan openbare critiek overgeleverd. Geen wonder, dat een deel der Duitsche pers on tevreden is. De „Frankf. Ztg." b.v. schrijft, dat de laatste verklaringen van den keizer opnieuw in 't buitenland een zekere ontstemming teweeg kunnen brengen niet, omdat een Pruisisch generaal zijn meening heeft te kennen gegeven maar wijl zijn meening ook die van den Duitschen keizer is. Waarschijn lijk is hier weer sprake van een in- d'screbe Als keizer Wilhelm zijn denkbeelden in een kring van gene- raals verkondigt, dan behooren zij niet buiten dien kring te komen en publiek te worden, wat steeds zekere opwinding veroorzaakt. Het (vrijzinnige) „Berl. Tageblatt" verbaast er zich over, dat men de meening van militairen tegenover die der diplomaten stelt, bij de beoor deeling van den politieken toestand Wij gevoelen volstrekt geen behoefte, schrijft het blad verder, om de bui- tenlandsche politiek van vorst Biiiow te verdedigen, maar wel achten wij net wenschelijk, dat het leger zich van elke bespreking of desbetreffende critiek onthoude. De „Morgenpost" vraagt niet zon der reden, wat er sedert de Novem berdagen veranderd is. Haars inziens is de toestand dezelfde gebleven en dit verwondert haar niet. Van den be ginne af was zij van oordeel, dat de verklaringen van de regeering in de „Reichsanzeiger" van 18 October niet de minste verplichting oplegden en geen waarborg voor de toekomst boden. Pe „Reichsbote" (conservatief) schrijft, dat uit het artikel blijkt, dat de militaire positie van Duitschland zeer ernstig is en laat de vraag vol gen, of men den toestand denktte kun nen verbeteren door constitutioneele twisten of conflicten tusschen de kroon en het volk. De aanstaande reis van koning Eduard naar Berlijn geeft de „Daily Graphic" aanleiding tot de volgende ontboezeming „De reis wijst er be slist op, dat de officieele betrekkin gen tusschen Duitschland en Engeland van hartelijken aard zijn en dat de staatslieden van beide rijken door bevordering dier hartelijkheid de mis verstanden uit den weg hopen te ruimen die hen in de laatste jaren van elkander gescheiden hielden Een soortgelijke reis leidde tot het aan- knoopen van aangename betrekkingen tusschen het Engelsche en het Fran sche volk en er is geen enkele reden waarom ook deze niet eenzelfde ge volg zoude hebben. In de entente cordiale van Enge land met Rusland steekt voor ver standige en politiek denkende Engel- schen niets, waardoor vriendschap met andere landen zou worden bui- '®"g®slot.en- Integendeel! De oude staatkunde, nl. de bondgenoot te zijn van elk land, dat den vrede wil is FnlLi *ien ten da£e de P0'itiek van Engeland en wij zijn bereid, zulks ieder oogenblik te toonen door een ka"n ziin8 e, te"te' die even hartelijk kan zijn als die, welke ons met Frankrijk en Rusland verbindt." FRANKRIJK. Er is onder de Fran sche bewindsmannen eenig verschil van meening geweest over het toe passen van de doodstraf, nu de Ka mer, tegen liet regeeringsvoorstel in, straf h ft 'osiandhouden van die genicht ri VterHk,aard' Er «Ifs een gerucht, dat de eerste minister Cle- menceau voornemens was af te treden omdat hij niet de minister wilde zijn' onder wiens bewind de guillotine weer nn.W W! geStdd' Maar dat blijkt ,s man h ?en J0nSsten ministerraad quaes tie. 66118 geworden over de De meening van minister Clemen- Fea"e" die van den minister van justitie Bnand stonden lijnrecht tegen over elkaar. Briand is een even groot tegenstander van de doodstraf als Uemenceaii, maar hij was van oor deel, dat het niet past voor een de- mocra ische regeering, in openlijken strijd te komen met den wil der volks® vertegenwoordiging. Maar Clemenceai? was van meening, dat de president, ondanks de stemming der Kamer, moest voortgaan met gratie verleenen aan de terdoodveroordeelden, wat ook in overeenstemming is met de persoonlijke gevoelens van het hoofd van den staat. Het was een vrij heftige strijd tus schen de twee beginselen het eene van politieken, het andere van philo- sophischen aard en beide verdedigd door een weisprekenden woordvoer der Maar ten slotte werd die strijd beslist door president Fallières, die zich tegen Clemenceau's verwachting aan de zijde van Briand schaarde. President Fallières. verfoeit de dood straf en hij heeft geen berouw dat hij van zijn onbeperkt recht tot gratie verleenen gebruik maakte zoolang de Kamer geen beslissing had genomen. Maar hij is van oordeel dat de pre sident der republiek, nu de volksver tegenwoordiging behoud van de dood straf wenscht, niet meer uit beginsel gratie mag verleenen. Clemenceau legde zich ten slotte neder bij de be slissing van den president. Van de terdoodveroordeeide mis dadigers - het zijn er 22 - zullen dus verscheidene hun vonnis onder gaan. OOSTENRIJK-HONGAR1JE. We- kerle, de Hongaarsche premier, ver toeft in Weenen. Naar hij mededeelt heeft dit bezoek ten doel opnieuw te pogen tot overeenstemming te ge raken met de Oostenrijksche regee ring over de hangende quaesties vooral het militaire en het bankvraag- stuk. De kans dat eindelijk de eerste quaestie zal worden opgelost is door den nog steeds critischen toestand in het oosten van Europa iets beter geworden. De bankquaestie is echter thans in een stadium ge raakt, dat de oplossing verder op den achtergrond schuift dan ooit. 4e Klasse. 3e lijst. No. 10129 f 100. Nos. 7224, 12317 f 1000. Het departement van marine heeft met de firma F. Wibaut Zoon al hier gecontracteerd voor de levering van 2550 ton Cardiff-kolen tegen f 14.25 per ton. Per telegraaf. 's GRAVENHAGE. H. M. de Ko ningin-Moeder zal bij de begrafenis van minister Bevers vertegenwoor digd worden door den Kamerheer Van Limburg Stirum. H. M. de Koningin liet heden een krans op de lijkbaar nederleggen. ROTTERDAM. Op de beurs is voor ruim f 7000 geteekend voor de slachtoffers van de ramp in Italië. —O Aanvang van den nieuwen CUR» SUS voor de voorbereidingsklasse van den STUURLIEDEN-CURSUS, op 1 Februari aanst. Aangifte van nieuwe Leerlingen bij den Directeur. Bij de Firma GEBRS. H1LDER- NISSE, te Middelburg, zijn hiervan voorhanden Walzertraume (Walzer), P. 2 h. f 0.15. Piano m. Zang (Duitsch) f 0,15. Van beide ook voorhanden ver korte uitgaven met Holl. woorden prijs per stuk f 0.10. Een HEER vraagt Kost en Inwoning voor hem en zijn zoon. Franco brieven letter X, Bureau van dit blad. Vertegenwoordiger voor Vlissingen J. WISSE, Marinestraat 8. O— Antraciet m/S6 mM. a f 1.55 per H.L. Kachel-Stukkolen a f 1.40 per H.L. geven geen rook en weinig asch. Dokkade 51 - Telefoon 7. Agent voor de prov. Zeeland van de Mij. tot Expl. van Limburgsche Steenkolenmijnen. Door deze vestig ik Uwe aandacht iop een door mij inlden handel ge bracht nieuw merk Sigaren, MERK „1908," volgens bovenstaand model en grootte. Een zeer fijne 21/s ets. Sumatra Sigaar. Wat èn smaak èn geur betreft, overtreft deze vele in den handel zijnde 3 ets. Sigaren. Zij voldoet aan de hoogste eischen welke men kan stellen aan een Sigaar in dien prijs. Geurig, licht en zacht en voldoet iederen rooker, zelfs den besten fijnproever. Proefkistjes van 50 stuks f 1.25, per 100 stuks f 2.40, Aanbevelend, leveren tegen zeer billijke prijzen, zuivere Voor Partijen en Bruilof-en Prijs vermindering Vraagt vA Prijscourant.

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 3